Grens belemmering voor havens PZC Doel is toch met meer te redden Carnaval leeft in Heikant even op Vereniging verzet zich tegen plan witte brommobielen veer Atlantis thema van zandsculptuurfestival Belgisch havendecreet maakt joint venture Terneuzen en Gent onmogelijk Jongen ontkomt aan berovers Drankrijders Gewonde bij aanrijding in Vogelwaarde Boete voor vuurwerk Kerkraam vernield Flitspaal vernield op N61 Duo laat spoor van vernieling na Uitwerpselen op winkeldeur Ruziezoeker krijgt boete Goesenaar mishandeld bij ruzie Auto uitgebrand na slippartij maandag 4 maart 2002 door Wout Bareman TERNEUZEN - Een vergaande samenwerking tussen de havens van Terneuzen en Gent is niet haalbaar. De oprichting van één beheersmaatschappij voor de hele Kanaalzone tussen Terneu zen en Gent ketst af op het Bel gische nationaal havendecreet. Dat gaat uit van nauwe samen werking van de Belgische zee havens. Een grensoverschrij dend samenwerkingsverband wordt echter uitgesloten in het decreet. Dat heeft juridisch en admini stratief onderzoek uitgewezen. GOES - Een 15-jarige jongen uit Heinkenszand is zaterdag avond ontkomen aan twee on bekenden die hem probeerden te beroven. De jongen reed tegen negenen Samen met een vriend bij het tunneltje op de 's-Heer Hen- drikskinderendijk in Goes. Zij werden al enige tijd gevolgd door twee andere fietsers ge volgd. Bij het tunneltje hielden hun achtervolgens hen tegen. Een van de twee zei tegen de 15-jarige dat hij zijn portemon nee af moest geven. Op dat mo ment kwam een andere fietser voorbij. De 15-jarige en zijn vriend fietsten met hem richting het Tiendenplein in Goes. De twee anderen zijn in een andere richting weggefietst. THOLEN - De politie Tholen heeft het afgelopen weekeinde vijf mensen bekeurd wegens rij den onder invloed. Op de Krabbenkreekweg in Sint-Philipsland werden drie boetes uitgedeeld en ook aan de Reimerswaalweg in Tholen en de Stoofweg en Sint-Annaland kregen bestuurders een bon. Allemaal hadden ze ruim de maximaal toegestane hoeveel heid alcohol gedronken. Er wer den rijverboden van twee en drie uur opgelegd. VOGELWAARDE - Op de krui sing N61/Schoolstraat bij Vo gelwaarde heeft zaterdagavond tegen elf uur een aanrijding plaatsgevonden waarbij vier in woners van Hulst gewond raak ten. Een 54-jarige automobiliste reed over de Schoolstraat, ko mende uit de richting Vogel waarde. Zij verleende op boven genoemde kruising geen voorrang aan een 67-jarige be stuurster, die op de kruisende wegreed. De bestuursters en twee inzit tenden van de auto die van rechts kwam raakten gewond. De voertuigen raakten zwaar beschadigd. GOES - Een 22-jarige Goese- naar heeft zondag een boete ge kregen wegens het afsteken van vuurwerk. In zijn woning aan de Grote Markt trof de politie nog meer vuurwerk aan. door Edy de Witte HEIKANT - Twintig grote praalwagens stonden op het buitenterrein. Een grote voor raad kleding en een wand met ruim honderd foto's van carna valswagens was te bezichtigen in de loods. De carnavalslief hebbers konden zaterdag op de verkoopmarkt in Heikant zon der meer hun hart ophalen. De verenigingen, die hun wa gens in de loods aan de Magda- lenastraat bouwen, hielden in samenwerking met de Federatie De Westhoek uit Zevenbergen voor de vijfde keer deze carna valsmarkt. „Over de gehele dag genomen hebben we ruim vijf honderd bezoekers over de vloer gehad", zegt Jaco de Rooy van de organisatie. „Een paar wa gens zijn compleet verkocht en van andere creaties werden on derdelen aan de man gebracht." Door de samenwerking met de carnavalsfederatie de Westhoek was er ook een groot aanbod Brabantse wagens en aanver wante artikelen. Bij de West hoek staan ruim tweehonderd verenigen uit Zeeland, Brabant Deskundigen namen de afgelo pen maanden de mogelijkheden onder de loep om een grensover schrijdend openbaar lichaam op te richten voor het beheer van de hele Kanaalzone. Dat ge beurde in opdracht van het Gents Havenbedrijf en het ha venschap Zeeland Seaports. Vooral de Gentse havenschepen D. Termont en burgemeester R. Barbé van Terneuzen ont popten zich de afgelopen jaren als een vurig pleitbezorger van een samenwerkingsverband dat verder gaat dan een overleg platform. De beheersmaatschappij dien de zich in hun ogen bezig te hou- en België ingeschreven. Zij krij gen allemaal een catalogus van het aanbod in de bus. Onder de bezoekers waren dan ook veel mensen van buiten het Zeeuws- Vlaamse camavalswereldje, Zo was prins Marcel (Marcel Bogaarts) van de Deurzetters uit Standaardbuiten op zoek naar een nieuwe prinsenwagen. Ook wethouder P. Weemaes van Hulst kwam een kijkje nemen. Hij meldde dat de bouwloods nog tien jaar blijft staan. Aan vankelijk wilde de gemeente de loods na vijf j aar te slopen en het terrein als bouwgrond uitgeven. Weemaes: „Door de spreiding van het aantal contingenten over de gemeente hoeven de car navalsliefhebbers zich voorlo pig nog geen zorgen te maken. En voor het zottenfeest op zich is zo'n gezamenlijke bouwloca tie en een stukje verbroedering zonder meer een stimulans. De kwaliteit van de regionale op tochten wordt er beter van." Ruim vijfhonderd belangstel lenden kwamen af op de markt van gebruikte carnavalswa gens. foto Wim Kooyman den met de belangenbeharti ging van de Zeeuws-Vlaamse en Gentse Kanaalzone op het ge bied van de infrastructuur, wer ving van bedrijven, uitwisseling van havenarbeiders en uitgifte van 'natte' industrieterreinen, Termont zag wel een probleem: de haven van Terneuzen zou zich in dat geval veel onafhan kelijker moeten opstellen te genover de haven van Vlissin- gen. Afspraken Uiteindelijk lopen de toenade ringspogingen echter vast op de afspraken tussen de Belgische zeehavens en 'Brussel', vervat in het havendecreet. Barbé, ook vice-voorzitter van Zeeland Seaports, betreurt het afketsen van de beheersmaatschappij. „Het leek ons de beste manier om die grensoverschrijdende samenwerking in het Kanaalzo- negebied nu eindelijk definitief vorm te geven. Met een joint venture, een gemeenschappelij ke regeling of zo'n beheers maatschappij leek het ons ook gemakkelijker subsidies los te peuteren. We zullen nu noodge dwongen moeten kiezen voor een minder structurele samen werkingsvorm en dat biedt au tomatisch minder houvast. Het wordt allemaal wat vrijblijven der en dan hangt het helemaal af van de overtuiging en inzet van de betrokken bestuurders of het allemaal uit de verf komt. Nog maals, het is jammer. Zeker omdat wijals huidige havenbe stuurders steeds meer door drongen zijn van onze gezamen lijke belangen. Het woord concurrentie hoor je al een tijdje niet meer, Het is veel meer: sa men sterk." De Kanaalzonehavens en -ge meenten zullen nu moeten zoe ken naar andere vormen van gezamenlijke belangenbeharti ging. Barbé denkt aan meer ge richte activiteiten op het gebied van promotie en acquisitie, in frastructurele verbeteringen en andere gemeenschappelijke doelstellingen. De plannen daarvoor zijn in de maak en worden nog dit voorjaar gepre senteerd. Lobby De werkgeversorganisaties in de Kanaalzone hebben elkaar inmiddels ook gevonden. De on langs opgerichte Vereniging Gentse Havengebonden Onder nemingen gaat nauw samen werken met de Kring van Werk gevers in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Het doel is een grensoverschrijdende lobby groep. doorWout Bareman TERNEUZEN - De afdeling Zeeland van de Vereniging van Bromniobielbezitters verzet zich tegen het 'witte brommo- bielenplan' voor het fiets-voet- veer tussen Vlissingen en Bres- kens. De Zeeuwse brommobielge- bruikers vinden dat Provinciale Staten niet mogen tornen aan het aanvankelijke voornemen op de veerboten ruimte te creëren voor de 45 kilometer autootjes. „Gebeurt dat toch, dan worden de Zeeuwse politici wel erg ongeloofwaardig." Net als de ouderenbond Anbo, acht de vereniging het witte brommobielenplan in de prak tijk onuitvoerbaar. Het plan voorziet in de aanschaf van twee provincie-brommobielen aan weerszijden van de Wester- schelde. De gebruikers zouden hun eigen voertuig dan aan de ene kant van het water moeten parkeren, de overtocht maken om vervolgens aan de overkant in een 'wit' huurmobiel te stap pen. De Anbo ziet daar absoluut niets in. Wat gebeurt er bijvoor beeld bij meerdaags gebruik van het huurautootje of wan- door Wout Bareman ZEEBRUGGE - Op het strand van Zeebrugge regeert komende zomer Neptunus, de koning van de zee. De zesde editie van het Zeebrugse Zandsculptuurfesti val, dat jaarlijkse honderddui zenden bezoekers trekt, is hele maal gewijd aan Het Mysterie van Atlantis. Meer dan zeventig zandkunstenaars beelden de verzonken stad uit met behulp van negen miljoen kilo zand. Maar ook het water speelt een belangrijke rol. Mede-organisa tor Angélique Werner: „Zanden water zullen ervoor zorgen dat de bezoekers de indruk krijgen dat ze werkelijk in het mysteri euze Atlantis rondwandelen." De zandsculptuur is dit jaar tachtig meter lang en zestig me ter diep. Het hoogste punt ligt op veertien meter, vergelijkbaar meteen flatgebouw van vijf ver diepingen. Vorig jaar gingen de neer meerdere mensen tegelij kertijd het voertuig willen hu ren, vraagt Anbo- vertegenwoordigster H. Klein Hesselink zich af. Het bestuur van de Vereniging van Brommobielbezitter is dat helemaal met haar eens. In een brief aan het provinciaal be stuur wijst L. de Ruyter er, na mens de vereniging, op dat het rijden in een vreemd mobiel voor sommigen 'onwennig' zal zijn en dat het 'witte' huurmo biel nooit voor een meerdaagse trip zal kunnen worden ge bruikt. Ze vraagt zich ook af wie er zorgt voor het overzetten van de bagage en wie uiteindelijk opdraait voor de huur. De brommobielers - niet alleen gehandicapten; ook plezierrij- ders en mensen zonder rijbewijs - stellen teleurgesteld vast dat ze kennelijk nog steeds niet worden gezien als volwaardige verkeersdeelnemers, terwijl ze wel sinds 1995 worden toegela ten op de Nederlandse wegen. Het Zeeuwse afdelingsbestuur tenslotte: „Plet aantal brommo- bielen in Nederland neemt ieder jaar flink toe. Het lijkt ons dan ook verstandiger om eenmalig te investeren in aanpassingen aan de veerdienst." zandkunstenaars terug naar de tijd van de dinosauriërs, die werden uitgebeeld als Giganten op het Strand, Het jaar daarvoor stond 'Avon tuurlijk Afrika' centraal en in '99 herrees op het strand van Zeebrugge het oude Rome. Tus sen de bedrijven door werd,ook een ijsstad gecreëerd. Dat ge beurde in december 2000. De ijssculpturen beeldden toen de Ijstijd uit. Daarvoor verhuisden de kunstenaars toen van het strand naar het stadscentrum van Brugge. Het Mysterie van Atl antis is van vrijdag 28 juni tot en met zon dag 4 augustus te zien op het strand van Zeebrugge, Overi gens krijgt het festival voor het eerst in haar bestaan concur rentie. In dezelfde periode wordt een paar kilometer verderop ook het Blankenbergse Zandsculptuur festival gehouden. Het thema daar: Egypte en de farao's. Voor het dorp Doel maakt het niets meer uit dat België besloten heeft de kerncentrales te sluiten; het polderdorp moet evengoed verdwijnen. foto Charles Strijd doorWout Bareman DOEL - De Doelenaars halen de schou ders op. Het zal ze een zorg zijn dat de vier kerncentrales in hun achtertuin tus sen 2015 en 2025 sluiten. Zij zullen er weinig of niets van merken. Immers, in het doemscenario dat voor de bewoners van het bedreigde polderdorp op de lin- ker-Scheldeoever is geschreven, wordt ervan uitgegaan dat zij lang voor die tijd de voordeur al voorgoed achter zich heb ben dichtgetrokken. Doel is nu eenmaal gedoemd van de kaart te verdwijnen. Zaterdag in het dorp blijkt geen enkele Doelenaar te porren voor een goed ge sprek over de komst en het nakende ver- trek van het kemcentralepark net buiten het dorp. Jozef Pauwels (60) haalt z'n schouders op. „Wat hebben we nu ooit te maken gehad met die centrales? NietsEr komt alleen stoom uit. Straling? Daar hebben de mensen die er werken mis schien last van. wij niet." Op de dijk laat de voormalige postbode z'n hond uit. De man heet Alain, meer niet. „Want ik moet nog gaan praten over de verkoop van mijn huis. Wij dachten hier op het dorp destijds dat die kerncentrales voor extra klandizie zouden zorgen, maar dat viel enorm tegen. De mensen zijn in villador pen gekropen en die zag je hier nooit. Weet je wat m'n buurman laatst zei? Laat die centrales maar ontploffen, dan gaan we massaal naar boven en is het zó druk aan de hemelpoort dat ze ons niet kunnen sorteren. Zo raken we gemakkelijker binnen." De Doelenaars hebben andere zorgen aan hun hoofd dan de voorgenomen, stapsgewijze sluiting van het kerncen- traïepark. Vrijdag besliste het kabinet Verhof stadt dat de centrales in Doel en Tihange (ze ven in totaal) zodra ze veertig jaar oud zijn, moeten sluiten. Doel 1 en 2 en Ti hange 1 zijn als eersten aan de beurt. Ten minste, als de politiek ook over dertien jaar nog zo sterk in de schoenen staat als nu. Op aangeven van de liberalen in het kabinet is immers een ontsnappings clausule ingebouwd: is er sprake van 'overmacht' dan kan de sluiting tot zes maanden voor de fatale datum worden teruggedraaid. De groenen (Agalev, Eco- lo) vrezen dat via die achtei'deur alsnog zal worden gepoogd het kabinetsbesluit weer ongedaan te maken. Voorzitter Toi- ne Huysmans van de iruniddels opgehe ven werkgroep Kernenergie Zeeuws- Vlaandei*en zei in '87 al: „Weet je wat een sluitende regeling zou zijn? Het besluit om al die centrales in België dicht te gooien. In België roepen ze: Ja, maar we hebben niks anders! Dan zeg ik: Okee, werk clan met z'n allen aan een alterna tief energiebeleid. Zonnenergie uit Ita lië, witte steenkool uit Noorwegen. Pak het Europees aan." Huysmans bleek een ziener. Want hoe reageerde energieleverancier Electrabel vrijdag op het kabinetsbesluit? Het duurt nog minstens 2 5 j aar voordat er voldoen de alternatieve energiebronnen zijn ver wezenlijkt. Vijftien nieuwe gasgestookte centrales, tientallen windmolenparken, zonnenei'gie én een energiezuinig beleid. Beleid De basis voor het kernenergiebeleid in België wei'd gelegd in 1952 toen het stu diecentrum voor kernenergie in Mol werd opgericht. Het leidde in '66 tot het kabinetsbesluit zeven kerncentrales te laten bouwen: vier aan de Schelde bij Doel en drié in Ti hange aan de Maas. De locatiekeuze was geen toeval. Op die plaatsen was vol doende koelwater beschikbaar. De zeven centrales waren in 1985 operationeel, ondanks fel verzet van milieuorganisa ties uit binnen- en buitenland. De werk groep Kernenergie Zeeuws-Vlaanderen schreef de vingers blauw aan brieven naar 'Den Haag', waarin werd geprotes teerd tegen het rammelend beleid bij de buren. Rampenplannen ontbraken, onderbe- mande - en dus onveilige - centrales draaiden gewoon door, overheidscontro le bleef achterwege, lozingsnormen wer den overschreden en van grensover schrijdende alarmering was al helemaal geen sprake. De Vlaamse anti-kernen- energiebeweging bracht begin jaren tachtig 15.000 demonstranten op de been om de bouw van Doel 3 en 4 te vooi'ko- men, maar haalde bakzeil. Burgemeester Molthoff van Hulst stelde zijn onderda nen gerust: zijn collega van buurgemeen te Beveren had met de hand op het hart beloofd hem direct te bellen als er iets mis was in Doel... Door de jaren heen wijzigde zich het beeld, maar toch constateerde milieuor ganisatie Greenpeace in maart 2000 ge schokt dat de nucleaire controle op lek kages in Doel en Tihange nog steeds zo goed als niets voorstelde. Electrabel ver zekerde vorige week dat de kerncentra les bestand zijn tegen een terroristische aanval met bijvoorbeeld een Boeing, maar de burgemeesters van de omrin gende Waaslandgemeenten drongen voor alle zekerheid bij premier Verhof- staclt toch maar aan op een onafhanke lijk onderzoek. Woordvoerder Patrick De Vos van de energieproducent zei al in '92 sussend: „Alleen een atoombom zou misschien voor schade kunnen zorgen. Hoewel, dan zit je nog het veiligst binnen de betonnen omhulsels van de reacto ren." Hij zei dat bij de presentatie van een vei ligheidsrapport. Conclusie: de kerncen trales van Doel kunnen stuk voor stuk twintig jaar langer mee. En dat zou een uitkomst zijn als 'overmacht' de voorge nomen sluiting tegenhoudt. KRUININGEN - Een glas-in-loodraam van een kex-k in de ge meente Reimerswaal is in de vroege zaterdagmorgen ver nield. Getuigen zagen rond 4 uur 's morgens een vechtpartij bij de kerk. Vermoedelijk is daarbij het raam gesneuveld. De vechtersbazen zijn ervandoor gegaan. Het glas-in-loodraam had een waarde van enkele hondex-den euro's. VOGELWAARDE - Vandalen hebben in de nacht van zater dag op zondag een flitspaal langs de N61 bij Vogelwaarde ver- nield. De paal werd omgebogen en bespoten met graffiti. De flitspaal was al eerder doelwit van vernielzuchtigen. De poli tie kon gisteren niet inschatten hoe hoog de schade is. VLISSINGEN-In de Vlissingse Nieuwstraat zijn vrijdag om streeks tien uur twee inwonex-s van die plaats aangehouden. De jongens, 16 en 18 jaar oud, hadden tegen een fiets getrapt en tegen een raam van een horecagelegenheid in de Walstraat geslagen. Zij wei-den hierop aangespi-oken door passanten, waarop een vechtpai*tij ontstond die begon in de Walstraat en vervolgd werd in de Wagenaarsti-aat en de Kleine Markt. Plet duo gooide daarbij met stenen. Twee betrokkenen; werden aan het hoofd geraakt. Een 32-jarige Middelburger heeft hiervan aangi fte gedaan. De Vlissingers trokken vervolgens naar de omgeving Hobeinstraat/Kasteelstraat, waar zij onder meer autox-uiten vernielden. Diverse automobilisten hebben in middels aangifte gedaant. Ook tikten ze een ruit in de Scher- minkelstraat in. De politie doet nog onderzoek. OOSTBURG - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd in het Eenhoornplantsoen in Oostburg een winkeldeur met uit werpselen besmeurd. Ook de deurklink werd ondergesmeerd. MIDDELBURG - Een 28-jarige ruziezoeker uit Middelbur ger heeft op de vroege zaterdagochtend een boete van 92 euro gekregen. Hij werd tegen half zes aangehouden omdat hij op de Markt ruzie maakte met voorbijgangers. Hij schopte en sloeg wild om zich heen en gilde daarbij hard. Nadat de politie hem vijf keer gevraagd had weg te gaan, is hij aangehouden. GOES - Een 20-jarige inwoner van Goes is in de nacht van za terdag op zondag mishandeld in de Korte Kerkstraat in zijn woonplaats. Het slachtoffer kreeg x-uzie met een groepje on bekende jongens, waarbij één van hen met hem op de vuist ging. De man werd diverse malen op zijn hoofd geslagen en viel uiteindelijk met zijn achterhoofd op straat. Hij moest naar het ziekenhuis om zijn wonden te laten hechten. Zijn be lagers gingen er vandoor met de mobiele telefoon van het slachtoffer'. RILLAND - Een 21-jarige automobiliste uit Goes is in de nacht van zatei-dag op zondag tegen de vangrail gereden van de A5 8 ter hoogte van Rilland. De vrouw was met haar auto in de slip geraakt, nadat ze over een glad stuk wegdek was gere den. Haar auto brandde na het ongeluk volledig uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25