Oesterkweek kan binnendijks 7 Wizard of Oz in Willibrordcollege PZC Rondkijken in Ter Weel GroenLinks op de bres voor transferium Gemeente vindt dat taalcursus Turkse vrouwen zinvol is In Olzendepolder is het mogelijk om oesterziekte in te tomen agenda Middelburg wacht met 30-km-zones Winkelinbraak in Veere Vlissinger mishandeld Meisjes lastiggevallen in Vlissingen Jongen vernielt lantaarnpalen Bromfietser rijdt tegen paaltje Belgen met drugs aangehouden Muizen gestolen uit tuinhuisje Man in duim gestoken Duizenden euro's parkeergeld weg Man opgepakt na poging tot doodslag in Vlissingen zeeuwse almanak Kaas PZC MIDDEN maandag 4 maart 2002 door Rob Paardekam YERSEKE - Binnendijkse kweek van platte oesters lijkt mogelijk in de Olzendepolder in Yerseke. Dat stelt onderzoeker P. Karremans van het RIVO (Rijksinstituut voor Visserij On derzoek) in zijn rapport. De Olzendepolder is aangeslo ten op de verswaterleiding en daarom vonden burgemeester en wethouders van Reimers- waal het zinvol onderzoek te doen naar de mogelijkheden voor de kweek van Zeeuwse platte oesters. De platte oester woi'dt al een aantal jaren geteis terd door de ziekte Bonamia, waardoor er weinig van op de markt zijn, terwijl de consu ment ze nog altijd liever eet dan de Japanse creuses. Volgens het RIVO moet binnendijkse oester- kweek in de Olzendepolder mo gelijk zijn. Het gaat om een ver kennende studie, waarin het on derzoeksinstituut enkele moge lijkheden aandraagt. De na druk ligt daarbij op het voorko men van Bonamia. Zo zouden met behulp van reeds besmette oesters 'Bonamia-resistente oesters' kunnen worden gepro duceerd. Volgens onderzoeker P. Karremans is dat echter een lang proces. Een tweede mogelijkheid is het gebruik van de zogeheten snel groeiende triploïde oesters. De ze hebben het consumptiefor maat bereikt vóór ze gevoelig zijn voor Bonamia. De derde op tie is het kweken van Bonamia- vrije oesters, die bijvoorbeeld uit Engeland kunnen worden gehaald. Ze moeten hier worden opgekweekt in water waarvan vaststaat dat het vrij is van Bon amia. Vermoedelijk is dat het geval op de Yerseke Bank. En kele platte oesters die daar de laatste jaren werden aangetrof fen, bleken vrij te zijn van de ziekte. Opkweek in de Olzendepolder zou volgens het RIVO ook moge lijk zijn, maar dan moet het wa ter worden vrijgehouden van Bonamia door middel van een behandeling met zandfilters, UV of ozon. Een nadeel van deze methode is dat alle algen, die als voedsel voor de oesters dienen, uit het water verdwijnen. Dat betekent dat ze opnieuw moeten worden gekweekt. Vervolgstappen Het is nu aan de oesterbranche zelf of, en zo ja hoe, ze platte oester gaat kweken. De gemeen te heeft de kosten voor het ver kennende RIVO-onderzoek, ruim 12.000 euro, op zich geno men, maar laat de branche de volgende stap zetten. Er zal wel overleg gevoerd worden over eventuele vervolgstappen, maar het initiatief zal vooral van de oesterkwekers zelf moeten ko men. Als er meer onderzoeken volgen, zullen zij vermoede lijk ook in de buidel moeten tas ten. In Zeeland was de platte oester altijd gelocaliseerd op twee plaatsen: de Yerseke Bank en in de Grevelingen. De Yerseke Bank werd in 1980 geïnfecteerd met Bonamia door import van besmette oesters uit Frankrijk. Grote sterfte veroorzaakte daardoor het einde van de com merciële mogelijkheden voor de platte oester op deze plaats. De Grevelingen werd in 1988 geïnfecteerd, maar hier vindt, op zeer kleine schaal, nog wel cultuur van platte oestex-s plaats. STREEKACTIVITEITEN HEINKENSZAND - Achter de Hervormde kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie vergadering Openbare werken; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; SCHORE Dorpshuis, 13.00 uur: Ouderen- soos; 14.15 uur Welfarewerk; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur: Klaverjassen, kaarten en biljarten; YERSEKE-Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde; Sporthal, Ericalaan, 16.00-16.45 uur: Be ginselen Bal-en slagvaardigheid voorde basisschooljeugd door tennisvereniging Yerseke. MIDDELBURG - Het Middel burgse college van B en W wil de helft van de wijken pas tussen 2004 en 2008 inrichten als dertig kilometerzone. Drie jaar geleden besloot de ge meenteraad dat alle wijken vóór 2003 voorzien moesten zijn van borden met daarop 'zone der tig'- Het college vraagt nu de helft pas tussen 2004 en 2008 te doen. De gemeente komt dan mis schien opnieuw in aanmerking voor rijkssubsidie. De Nardusbloem, de toneelvereniging van het Goese Sint-Willibrordcollege, in de opstelling voor The Wizard of Oz. door Rob Paardekam GOES - Eens in de zoveel jaar pakt de toneelvereniging van het. Goese Sint-Willibrordcolle- ge groots uit. Dit jaar brengt De Nardusbloem het stuk The Wi zard of Oz op de planken. Al sinds september zijn ouders, leerkrachten en vooral leerlin gen bezig met de voorbereidin gen. De Nardusbloem, opgericht in de jaren vijftig, brengt in princi pe ieder jaar een voorstelling op de planken, maar als er een heuglijk feit gevierd wordt, pakt de toneelvereniging het wat groter aan. Dit jaar is de opening van de nieuwe vleugel van de school aanleiding om The Wizard of Oz te spelen. Het stuk gaat over het weesmeisje Dorothy en haar wonderlijke reis door het land van Oz. Aan het stuk doen tweeëndertig leerlingen van het Sint-Willi- brordcollege mee, van brug klassers tot VW06-scholiex-en. Iedereen die meedeed aan de au dities heeft uiteindelijk een rol gekregen. Volgens regisseur Ton van Weele zitten er een paar ju weeltjes tussen. ,,Ze kunnen grandioos zingen.Al sinds sep tember zijn de spelex-s zowat ie dere zaterdag en zondag aan het repeteren. „Een zware opgave", zo beseft Van Weele. „Je ziet dat sommige scholieren er op den duur moeite mee krijgen, omdat ze er veel voor opzij moeten zet ten." Het leukste aan de musical is volgens Van Weele dat niet de oorspronkelijke muziek van The Wizard of Oz is gekozen, maar die uit de musical The Wizz, waarin Michael Jackson en Diana Ross spelen. Volgens de x-egisseur was het een heidens karwei om de muziek te pakken te krijgenUiteindel ij k is het ge lukt, waarna muziekdocent Piet de Witte de boel opnieuw heeft gearrangeerd. Om de kracht van de liedjes te bewaren is ex-voor gekozen ze niet in het Neder lands te vertalen. Naast de meespelende leexiin- gen zijn ook anderen druk in de weer om de musical tot een suc ces te maken. Zo verzorgen en- foto Willem Mieras kele ouders de kostuums, rekwi sieten en decors en zox-gen professionele belichtex-s en ge luidstechnici ervoor dat alles straks prima oogt en klinkt. Ook is er een speciaal musicalorkest samengesteld uit leex-lingen, ou ders en leerkrachten. De musical, voor iedereen toe gankelijk, wordt drie keer in de avondux-en opgevoerd: donder dag 14, vrijdag 15 en zaterdag 16 maart. Kaarten zijn te koop bij het Sint Willibrordcollege of aan de zaal. De voorstellingen beginnen steeds om 20.00 uur door Rob Paardekam GOES - Terwijl de VVD en D66 zaterdag met hun kraampje op de Grote Markt in Goes stonden pakte GroenLinks het een stuk origineler aan. De partij trok met twee oude brandweerwa gens door de stad om aandacht te vragen voor het transferium. Groenlinks ziet het transferium bij de Zeelandhallen, vanwaar REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl mensen met een bus naar de stad worden gebracht, als een gx-oot succes. Om te weten te komen of de 'gewone Goesenaar' daar net zo over denkt, hielden de partij leden zaterdag een enquête on der het winkelend publiek. Ruim hondex-dveertig mensen, voor het overgrote deel Goese- nai-en, wex-den ondervx-aagd. Dertien procent van de mensen gaf aan wel eens gebruik te heb ben gemaakt van het transfex-i- um, tex-wijl 85 px-ocent aangaf gehoord te hebben dat het een groot succes is. Vrijwel alle on- deivraagden (99 procent) willen dat het transferium terugkomt en 96 procent vindt dat de ge meente er geld in moet stoppen. Deze cijfers zijn voor Gx-oen- Links aanleiding een brief naar het college te sturen waarin wordt gevraagd om een onder zoek naar de invloed van het ge bruik van het transferium op het autoparkeerbeleid in de binnenstad. De partij denkt dat met een goed ingericht transfe rium, in combinatie met betere f ietsvoorzieningen, de bouw van een parkeergarage onder de Oostwal overbodig wordt. VEERE - In een winkel op de MarNt in Veere is in de nacht van vx-ijdag op zaterdag ingebroken. Er werd een lege stalen laden- kast met behulp van een steek- wagentje meegenomen. Zowel de kast als het wagentje werden later tex-uggevonden. Er zijn ook twee dozen rookwax-en en flesjes bier gestolen. De ge stolen goederen en de braak- schade kosten enkele duizenden GOES - Tientallen belangstellenden bezochten zaterdag de open dag van zorgcentrum Ter Weel in Goes. Ook de vestiging in Krab- bendijke was geopend in het kader van de laxxdelijke open dag voor de zorginstellingen. De bezoekers kregen een rondleiding, waarin ze bijgepraat wer den over wonen en wenken in Ter Weel. In Verpleeghuis Ter Valc- ke lag de nadruk vooral op werkenDe bedoeling van de campag ne was dan ook het werven van nieuwe personeelsleden en leer lingen. Ter Valcke hoopt na de open dag tevens een hoop nieuwe vrijwilligers te kunnen inschrijven. VLISSINGEN - Een 41-jarige Vlissinger is zondagmorgen mishandeld op een parkeerterrein aan de Gildeweg. De man kreeg enkele vuistslagen en wex-d in zijn gezicht gekrauwd. Even later werd de dader, een 42-jarige man uit Vlissingen, aangehouden. VLISSINGEN - Op twee plaatsen zijn in Vlissingen het afge lopen weekeinde meisjes lastiggevallen. Twee meisjes waren zaterdagavond omstreeks zeven uur in het speel tuintje in Westerzicht, toen een onbekende man met zijn broek op zijn knieën uit de bosjes kwam en een van de twee meisjes aan sprak. Zondagmorgen werd omstx-eeks half vier op het Weye- vlietpad een zeventienjarige Vlissingense door een onbeken de man, die haar al een poosje achterna fietste, van haar fiets getx'okken en op de grond gegooid. De man vluchtte toen er even latertwee fietsers aankwamen. KAPELLE - Een 14-jarige jongen uit Kapelle heeft tegenover de politie bekend dat hij de afgelopen weken vijftien lantarn- palen in zijn woonplaats heeft vernield. Bij al deze palen, on der meer in de Ooststraat, en de Elstarstraat, wex-den de zeke ringen vernield of beschadigd. GOES - Een bromfietser is zaterdagmiddag gewond gex-aakt op de Oostwal in Goes. De 27-jax-ige Goesenaar x-eed daar met hoge snelheid tegen een paaltje en moest met beenletsel wor den overgebracht naar het ziekenhuis. KRUININGEN - Op de A5 8, ter hoogte van Kruiningen, heeft de politie vrijdagmiddag dx-ie Belgische mannen aangehou den die in het bezit van softdrugs waren. De mannen wex-den in eerste instantie aangehouden voor een snelheidsovertre ding, maar bij nadere inspectie vond de politie twee pakket ten met softdrugs en een weegschaaltje. De Belgen zijn in ver- zekex-ing gesteld. VLISSINGEN - Een kooi met twee muizen is tussen donder dag en zaterdag gestolen uit een tuinhuisje achter een woning aan de Puccinilaan in Vlissingen. TERNELTZEN - Een 33-jarige Terneuzenaar is vrijdagavond in een horecagelegenheid in zijn woonplaats met een mes in zijn duim gestoken. De mannen hadden volgens de politie al langer ruzie met elkaar. VLISSINGEN - Uit vijf parkeerautomaten zijn zondagmor gen in Vlissingen enkele duizenden euro's gestolen. De geldla des werden uit de automaten weggenomen. door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - De ge meente Reimerswaal noemt de cursus Nedeidands die enkele Turkse vrouwen uit Krabben- dijke hebben gevolgd, zinvol. Dit ondanks enkele knelpunten en het feit dat lang niet alle uit genodigde vrouwen deelnamen. Voor degenen die dat wel deden, moet er een vervolgcursus ko men. Dertien vrouwen uit de Turkse gemeenschap in Krabbendijke werden door de gemeente uitge nodigd voor de cursus, die in Krabbendijke werd gegeven. Enkelen daarvan kwamen zeer onregelmatig opdraven, omdat ze bijvoorbeeld in ploegendien sten werken. Anderen kwamen niet wegens problemen met kin deropvang of omdat ze niet of nauwelijks konden lezen of schrijven. De zes vrouwen die zeer regel matig kwamen, bleken qua ni veau zoveel met elkaar te ver schillen, dat het voor de docente niet mogelijk was een afgerond pi'ogramma aan te bieden. Kinderopvang Kinderopvang is volgens de ge meente een ander knelpunt. Zo werden er verzoeken tot kinder opvang ingediend bij de ge meente voor tijden waarop de man gewoon thuis was, maar de zorg voor de kinderen niet op zich wilde nemen. In een evaluatierapport stelt de ROC-docente dat de absolute noodzaak voor Turkse vrouwen om Nederlands te leren vaak ontbreekt, omdat de Turkse ge meenschap in Krabbendijke vooral met elkaar omgaat, waarbij Turks wordt gesproken. Verder vormt een geringe kennis van de Nederlandse taal geen belemmering om werk in een fa briek te vinden en verzorgt de man de corx-espondentie met de gemeente en andere instanties. Toch wil de gemeente dat de vrouwen die het willen, een ver volgcursus kunnen volgen. Hoe dat wox-dt vormgegeven, moet nog blijken. De gemeente gaat ovex-leggen met de Turks Kultu- rele Vereniging, het ROC en het Samenwerkingsvex-band Wel zijnszorg Oosterschelderegio. VLISSINGEN - Wegens poging tot doodslag heeft de politie gis termiddag een negentienjarige man uit de gemeente Vlissingen aangehouden. De man had om twee uur met zijn auto een twintigjax-ige man op skeelers en een achttienjari ge f ietsster aangereden in de Aagje Dekenstraat in Vlissin gen. Beiden kwamen daax-door ten val. De verdachte stapte ver volgens uit zijn auto en begon de twintigjarige te slaan en te schoppen. Het slachtoffer liep kneuzingen, op en zijn gebit wex-d beschadigd. Ook de fiets- ster hield aan de val enkele kneuzingen en blauwe plekken over. Na de mishandeling reed de dader in zijn auto weg. De po litie hield de dader in Oost-Sou burg aan. Hij is vastgezet. Vol gens de politie was de man een vage bekende van beide slacht offers. De politie heeft de zaak verder in onderzoek. Vlissingse Eva van acht mag graag kaas eten. Ook als dat van andere bronnen dan koeienmelk gefabriceerd is. Al keek ze tijdens de laatste veemarkt in de Zeelandhal len wat vreemd naar de paar- denmelkse variant die daar te vinden was. Geïntrigeerd snuffelde ze aan het onbekende kaasje dat ze nu aantrof op de ontbijtta- fel. Er zaten rare pitjes in. „Wat is dat?" wilde ze weten van haar vader. Komijnekaasantwoord de die gedienstig. Konijnenkaasverstond het meisje hoofdschuddend. „Melken ze die tegenwoordig ook al..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23