Zwitserland treedt toe tot VN Geweld overspoelt Israël PZC Offensief tegen Al Qaeda in oosten van Afghanistan Vermist meisje in kanaal gevonden M Klassieker eindigt onbeslist Nipte meerderheid van 54,6 procent en één kanton Fataal ongeval in Goes door vast gaspedaal Bonnen ongeldig Chaotische start Formule I-seizoen Drugsgeld moeiteloos witgewassen Moegabe valt blanken aan Veel glas op het strand Terneuzen verspeelt winst Fout geparkeerd Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 10° ZW 3 |5° Zon Rustig en droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidwestenwind. Maxima 10 graden. 245e jaargang no. 53 maandag 4 maart 2002 los nummer 1,00 door Bob Kroon GENEVE - De Zwitsers hebben met 54,6 procent van de stemmen en een meerderheid van slechts één kanton toegestemd in volwaardig lidmaatschap van de Verenigde Naties. Tot het laatste moment was het onzeker of bij het referendum gisteren ook de vereiste meerderheid van de kantons zou wor den gehaald. Zürich gaf de doorslag met 59,8 procent ja-stemmers. GOES - Een achter de vloermat vastzittend gaspedaal is zater dagmiddag een 55-jarige vrouw uit Yerseke fataal geworden. De auto waarin zij zat werd be stuurd door een 61-jarige Yerse- kenaar. Hij wilde tegen half vijf bij het Shell-benzinestation aan de Van der Spiegelstraat in Goes tanken. Zijn auto botste toen te gen de wagen van een man die stond te tanken. Toen de Yerse- kenaar daarna achteruit wilde rijden, schootzijn voertuig plots enkele meters naar achteren, stopte en reed daarna hard vooruit tegen een stalen paal. De vrouw liep zware verwon dingen op aan haar hoofd. Ze overleed later in het ziekenhuis. De bestuurder liep gekneusde ribben en een gebroken neus op. MARSEILLE - Automobilisten in Marseille zijn blij omdat te gen hen uitgeschreven bonnen wegens te hard rijden of ver keerd parkeren illegaal zijn. Re den is de invoering van de euro. Zes op de tien agenten in Mar seille hebben nog bonnenboek jes in francs. ANP Advertentie HEEFT U SLOOPWERK? Bel ons! MOET ER GERENOVEERD WORDEN? Bel ons zeker! EEN FREELANCER NODIG? Wij staan klaar! EEN BETROUWBAAR KLUSBEDRIJF? Geen twijfel mogelijk! Bel Quality Delivery voor een kwaliteitslevering TelTFax 0118-431476 Mob. 06-53350980 24 uur bereikbaar! „Geen overweldigende, maar wel een duidelijke meerderheid voor het regeringsstandpunt", zei een opgeluchte bondspresi dent Kaspar Villiger. „Al in de herfst zullen we onze rechtmati ge plaats innemen in de Algeme ne Vergadering van de Verenig de Naties." Tot dusverre was Zwitserland daar slechts als waarnemer toegelaten. Op de vraag waarom ondanks een maandenlange campagne toch nog bijna de helft van de bevolking tegen had gestemd, antwoordde de bondspresident dat er 'in ons sterk federalisti sche land nu eenmaal altijd een zeker wantrouwen tegen de cen trale regering bestaat'. Vooral in het conservatieve, Duitsprekende landsdeel werd tegen gestemd. In de 'oerkan- tons' Schwyz, Appenzell, Wal den en Uri verwierp gemiddeld tweederde van de kiezers het VN-lidmaatschap, uit angst vooreen 'aantastingvan de neu traliteit'. De Franstalige kan tons leverden echter voldoende j a-stemmenmet het internatio nale Genève, waar het Europese VN-hoofdkwartier is gevestigd, als koploper met bijna 67 pro cent. VN-secretaris-generaal Kofi Annan zag de toetreding van Zwitserland als 190ste lidstaat als een 'bevestiging van de uni versaliteit van de Verenigde Na ties'. Annan zei ook 'persoonlijk ver heugd' te zijn, omdat hij in Zwitserland studeerde en lange tijd werkzaam was bij het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen in Genève. De 'toleran te, multiculturele samenleving' van het Alpenland sluit volgens de VN-leider naadloos aan 'bij de idealen en doelstellingen van de Volkerenorganisatie'. Geen vrijbrief De oppositie legde zich grom mend neer bij de uitslag. „De re gering zal nog een hoop moeten uitleggen", aldus een vertegen woordiger van de uiterst rechtse Schweizerische Volkspartei. „Laat Bern dit vooral niet zien als een vrijbrief om ons ook de EU binnen te loodsen." Tegelijk met het VN-referen- dum stemden de Zwitsers ook over een voorstel van de vak bondsfederatie om de 36-urige werkweek in te voeren. Maar de werklust van de Zwitsers blijkt onverwoestbaar. Het argument van meer vrijetijd en een 'meer evenredige verdeling van de ar beidsplaatsen' vond in het land met nauwelijks 2 procent werk lozen geen gehoor. Ruim 74 pro cent van de kiezers wees het ini tiatief naar de prullenmand. De 40-urige werkweek blijft dus overeind, tot grote voldoening van de werkgevers. GPD van onze sportredactie MELBOURNE - De Duitser Ralf Schu macher zweeft met zijn Williams-BMW door de lucht tijdens de opening van het Formule I-seizoen op het ciruit van Mel bourne, Australië. Wonderwel vielen er geen gewonden bij het ongeval dat al in de eerste bocht plaatshad. Hoewel er een forse chaos ontstond zag de wedstrijdleiding geen reden 0111 de race stil te leggen en op nieuw te laten starten. Daardoor was de wedstrijd voor acht coureurs afgelopen. van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël is in het weekeinde getroffen door een aantal bloedige aanslagen, waarbij in totaal 21 Israëliërs om het leven zijn gekomen. Bij acties van het Israëlische leger werden zeker zes Palestijnen gedood. De vicieuze cirkel van aanslagen, vergeldingsacties en nieuwe aanslagen lijkt voorlo pig niet te worden doorbroken. Nog geen twaalf uur na een zelf moordaanslag in een orthodoxe wijk in Jeruzalem, waarbij ne gen mensen om het leven kwa men, volgde een aanslag op een Israëlische wegversperring op de Westelijke Jordaanoever. Daar werden tien mensen ge dood, onder wie zeven militai ren. Israël voerde vergeldingsacties uit tegen onder meer Palestijnse overheidsgebouwen, waarbij vier Palestijnen, twee leden van de veiligheidsdienst en twee po litieagenten, werden gedood. Zaterdag vielen bij verscheide ne acties zeker twee Palestijnse doden. De aanslag van zaterdagavond was bedoeld om zoveel mogelijk burgers te treffen. De dader had zich vermomd als orthodoxe jood en liet de explosieven op van onze redactie buitenland GARDEZ - De Verenigde Staten werden er dit weekeinde aan herinnnerd dat de oorlog in Af ghanistan nog niet voorbij is. Afghaanse troepen onder Amerikaanse leiding zetten zaterdag een groot offensief in tegen Al Qaeda-strijders in het oosten van het land, maar moesten zich na hevige gevechten terugtrekken. Zeker een Amerikaan en drie Afghanen kwamen om. Gisteren werd de operatie voortgezet. Volgens een Amerikaanse legerwoordvoerder 'vinden er nog steeds hevige vuurgevechten plaats'. Lokale com mandanten melden dat de stellingen van Al Qae da worden aangevallen met tanks en artillerie. Al Qaeda-strijders zouden terugschieten met onder meer mortiergranaten en raketten. Het offensief, volgens een Amerikaanse defensie functionaris het grootste sinds het begin van de oorlog, had plaats bij Gardez, zo'n 150 kilometer ten zuiden van de Afghaanse hoofdstad Kaboel. In de bergen bij de stad zouden zich duizenden Al Qaeda- en Talibanstrijders hebben verzameld. De VS zetten voor het eerst een nieuw type bom in. Het ging om twee 'thermobarische benzine-ex- plosieven', die niet alleen een zware ontploffing veroorzaken, maar ook een drukgolf die zuurstof wegzuigt. Mensen die de vuurzee overleven, ster ven door luchtgebrek. RTR/AFP/ANP zijn lichaam ontploffen in de or thodoxe wijk Beit Israël net toen mensen uit de synagoge kwamen na de sabbatdienst. Zes van de negen doden zijn jon ge kinderen, onder wie een baby. Dicht bij de plek van de aanslag demonstreerden op hetzelfde moment bijna 3000 Israëliërs tegen de bezetting van Pales tijnse gebieden. In het Pales tijnse vluchtelingenkamp De- heisheh, vlakbij Bethlehem, vierden honderden Palestijnen de aanslag. De vermoedelijke dader zou afkomstig zijn uit het kamp. De regering-Sharon legde de verantwoordelijkheid van de aanslag bij de Palestijnse Auto riteit. De Palestijnse leider Ara fat veroordeelde de aanslag, maar in Israël wordt weinig waarde gehecht aan zijn uit spraken. Te meer daar de aan slag werd opgeëist door de Bri gades van de Martelaren van Al- Aksa, die nauw gelieerd is aan Arafats Fatah-beweging. De Brigades claimden de vol gende dag ook de aanslag op de Israëlische wegversperring bij Ramallah. Daar opende een schutter vanuit de nabijgelegen heuvels het vuur op de blokkade en doodde eerst drie militairen. Hij schoot vervolgens vier toe gesnelde militairen en drie bur gers dood die bij de versperring in een auto zaten te wachten. De dader vluchtte vervolgens. Op hetzelfde moment werden elders vier Israëlische militai ren beschoten, van wie er een korte tijd later overleed. Zater dagavond werd een Israëlische politieagent neergeschoten bij Bethlehem. Het Israëlische leger voerde in de nacht van zaterdag op zon dag en gistermiddag vergel- dingsaanvallen uit op de Westoever, onder meer bij Beth lehem, Ramallah en Nabloes. Tanks rolden ook weer Jenin binnen, waaruit de strijdkrach ten zaterdagochtend juist wa ren vertrokken. AFP/ANP/DPA pagina 5: Sharon in het nauw (Advertentie) 39e ZEEUWSE HORECA BEURS 4 MRT. 14.00-22.00 uur 5 MRT. 11.00-19.00 uur 6 MRT. 11.00-17.00 uur ZEELANDHALLEN GOES 0113-221020 Bij de Nederlandse opsporingsautoriteiten is te weinig kennis voorhanden over de methoden die Zuid-Amerikaanse drugs criminelen gebruiken om hun in Nederland verdien de misdaadwinsten het land uit te smokkelen. De drugsbendes schakelen vaak landgenoten in. President Robert Moega be heeft de verbroedering met de blanken na de on afhankelijkheid van Zim babwe in 1980 zijn groot ste vergissing genoemd. Het was de tot nu toe hardste aanval op de blanke boeren. Komend weekeinde zijn er verkiezingen in F* het land. Wereldkampioen Michael Schumacher, de broer van Ralf, reed uiteindelijk als eerste over de finish. foto Joe Mann/Reuters pagina 21: het was eng De stormen van de afgelopen week hebben veel afvalglas op de Schouwse stranden achtergelaten. Natuurgids Jan Midavaine vindt dat de rommel snel moet wor den opgeruimd. Terneuzen bewees zichzelf een slechte dienst. De zondag hoofdklasser gaf tegen degradatieconcurrent Pan- ningen een 2-0-voorsprong uit handen. Terneuzen 1 C moest in het stof bijten en verloor met 3-2. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7.9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22 van onze redactie binnenland BERGE.NTHEIM - Een 17-jarig meisje, dat zaterdagavond ver dween toen ze op de fiets naar een feestje ging op amper 500 meter van haar ouderlijk huis in Bergentheim, is gistermiddag dood aangetroffen in het Over ijssels Kanaal. Het meisje werd van achteren aangereden door de auto van een 49-jarige man uit Bergent heim. Hij reed na het ongeluk door, hoewel omwonenden aan de overkant van het twaalf me ter brede kanaal de klap van de botsing in huis konden horen. De man is aangehouden. Het is onduidelijk of het meisje door de klap om het leven is ge komen of is verdronken. Sectie moet uitwijzen wat de doods oorzaak is geweest. Toen zaterdagavond bleek dat het slachtoffer niet op het feest je was aangekomen, werd er alarm geslagen en begon een grote zoekactie, die gisteren voortduurde. De vermoedelijke dader van de botsing werd gistermiddag in de kraag gevat. De politie kreeg een tip dat er een beschadigde auto in Bergentheim stond ge parkeerd. Onderzoek wees uit dat er laksporen van de fiets op de auto zaten. Alcohol De man werd gisteravond nog verhoord op het politiebureau in Zwolle. Politiewoordvoerder W. Dierkx van de regiopolitie IJsselland kon niet zeggen of de man zijn rol bij het dodelijke on geval heeft toegegeven. Er wordt nu uitgezocht of er drank in het spel is geweest. „Het is moeilijk om daar al iets over te concluderen. Het ongeluk moet zaterdag rond half negen zijn gebeurd en we hebben deze me neer gistermiddag om twee uur pas kunnen aanhouden." GPD (Advertentie) RILLAND - Gladheid zorgde zaterdagmorgen vroeg voor enige on gevallen in Zeeland. Bij Rilland belandde deze auto bovenop de vangrail van de A58. foto Willem Woznitza HUT naamr noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters,M> ««tan voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig s raa n toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats nen zes maanden) telefoon: r noteert u mij voor een abonnement. De eerste e ma|| twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen, afschrijving van mijn (post)bankrekening- c per maand met nummer- j j automatische incasso 19,25). handtekening. per kwartaal met automatische incasso (6 52,0 r per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- s venr. In de colofon treft u nadere inform.tiHan f"'°™ ISChe 198,-). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice 3 "71 321 4"000002" 4A^tr„ge" di wo do vt n (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1