Terneuzen vergaloppeert zich Ajax ontsnapt aan nederlaag Liefde geeft Koeman vleugels op de EK Nol Hendriks lAk ®i Feyenoord woedend op Dick Jol Maas trainer van het jaar Yu haalt halve finale G«v. Amsterdamse ploeg krijgt tegen Feyenoord hulp van arbiter Jol avontuur ontbraken. De uitver kiezing van Jan van Halst tot man cle wedstrijd bij Ajax sprak wat dat betreft boekdelen. De middenvelder controleerde voor rust zo hevig dat hij nau welijks over de middenlijn kwam. De eerste helft was wel de beste periode van Ajax, dat behoedzaam de aanval zocht en toch venijnige speldeprikken wist uit te delen. Wamberto kon niet scoren alleen voor .Zoete- AMSTERDAM - Na afloop van de klassieker Ajax-Feye- noord gingen de felste discus sies over de strafschop, die Ajax kort voor tijd alsnog een punt opleverde. Bij Feye- noord waren de spelers zonder uitzondering woedend over de beslissing van scheidsrech ter Dick Jol en die boosheid bleek op basis van de tv-beel- den terecht. bier en Machlas kopte op de lat. Feyenoord deed in die fase iets terug via Van Hooijdonk. De kopbal van de spits werd in een reflex door Grim gekeerd. Feyenoord had vooral moeite met Andy van der Meyde. Ajax' vleugelspits stond tegenover de zwakste verdediger aan Rbtter- damse kant, Tomasz Rzasa en genoot van zijn vrijheid. Na rust was dat gevaar geweken omdat Feyenoord erin slaagde Van der „Ik verwerkte een schot, waarop Machlas als eerste reageerde", haalde Feye- noord-doelman Edwin Zoete- Meyde te isoleren. Daarmee kwam ook een einde aan het be tere veldspel van de Amster dammers en ging het duel een matige fase in, met wat meer Rotterdams balbezit, maar zon der grote kansen. De beste mogelijkheid was toch voor Ajax, weer voor Wamber to, die de bal tegen de paal kop te. De 0-0 impasse werd in de slotfase doorbroken. Uitgere kend door Leonardo, met wie bier het moment terug. „Hij liet zich vervolgens gewoon vallen, op een meter afstand van me. Dit is een kraker, dus daar staat in principe de beste scheidsrechter voor. Maar dit was gewoon een blunder van Jol. Dan hoor ik mensen pra ten over een optelsom. Wat een gelul. Twee keer niks is volgens mij nog altijd niks." GPD Feyenoord een haat-liefde rela tie blijkt te koesteren. Het Bra ziliaanse wonderkind kreeg de woede van de club en trainer over zich heen omdat hij te lang van zijn vakantie had genoten. Van Marwijk verklaarde open lijk de oorlog aan zijn vedette en zette hem uit de selectie. De vre de werd gisteren uitbundig ge tekend. Na zijn treffer vloog Leonardo in de armen van Van Marwijk, waarmee in ieder ge val voorlopig de kou uit de lucht lijkt. „Leonardo", zei Van Mar wijk, „hoort bij Feyenoord." Hoon De goal schudde Ajax hardhan dig wakker. Met zo weinig tijd op de klok moesten wel alle rem men los bij de Amsterdammers. Koeman bracht Ibrahimovic in. De invalbeurt maakte de tongen weer flink los, want opnieuw faalde de spits opzichtig. Kan sen die normaal gesproken doel punten zijn, wist hij om zeep te helpen. De Zweed kreeg de hoon van het publiek weer over zich heen. In de slotfase maaide 'Zla- tan' in kansrijke positie over de bal, volgens Koeman omdat hij steeds de moeilijkste oplossing kiest. Machlas moest uiteindelijk weer voor opluchting zorgen, al was het dit keer indirect. Zoete- bier redde op een schot van Chi- vu en ging vervolgens met een sliding op jacht naar de bal. Machlas die eerst hands had ge maakt, voelde slim aan waar zijn kans lag en liet zich opzich tig vallen. Even daarvoor was had Van der Meyde ook al ge struikeld in het zestien meterge- bied. Scheidsrechter Jol telde de twee valpartijen bij elkaar op en kwam tot één hele penalty. Bergdolmo scoorde van af de stip de gelijkmaker en Ajax' 5000ste treffer in een officiële wedstrijd. GPD pagina 20: Verschoppelingen bloeien op maandag 4 maart 2002 Kapelle boos op Zwart Wit'28 Machine hapert Swift heeft ruzie Sterk optreden Vriesekoop troeft Belgen lopen uit scheidsrechter bluft Hoek af bij Kloetinge met de korf g van Forthomme g de jeugd af voor Het Volk HEERLEN - Joop Maas is zater dag in Heerlen tijdens de Neder landse kampioenschappen ta feltennis gekozen tot trainer van het jaar. De 46-jarige inwo ner van Kloosterzande dankt zijn uitverkiezing aan de pres tatiesvan de jeugdspelers die hij traint. Maas trad met zijn verkiezing in de voetsporen van Middelbur ger Peter Boon, die in de jaren negentig twee keer tot trainer van het jaar werd uitgeroepen. In het juryrapport, opgesteld door de vereniging van tafelten- nistrainers, wordt Maas als volgt geroemd: „Joop leidt al ja renlang speelsters op tot lande lijk niveau. Heeft nu een groei briljant je onder zijn hoede, Simone de Klerk. De jury vindt de prijs een beloning voor het j a- renlang bereid zijn zich op te of feren voor zijn club SAR'72." Meisjes Maas heeft zijn sporen vooral verdiend bij het opleiden van meisjes. Twee jaar geleden werd het eerste meisjesteam van SAR kampioen van Nederland. Mo menteel speelt het eerste meis jesteam landelijk A en het twee de meisjesteam landelijk C in de jongenscompetitie. Het eerste vrouwenteam opereert in de top van de tweede divisie, het eerste mannenteam in de derde divisie. Joop Maas bleef zaterdag bij de uitreiking zoals altijd beschei den: „Dit is een compliment yoor de vereniging. Ik hoop dit Werk nog tot in lengte van jaren te blijven doen." HEERLEN - Kalun Yu is giste ren in de halve finale van het NK tafeltennis uitgeschakeld. De Middelburger verloor met 4-1 van Danny Heister. Heister ver sloeg in de finale Trinko Keen met 4-2. Yu kwam in de halve finale via overwinningen op Martijn Heemskerk van de Salaman ders uit Den Haag (4-0) en Frank Rengenhart van Lelystad United (4-0). Het was de tweede keer in zijn carrière dat Kalun Yu in het enkelspel de halve fi nale van het NK voor senioren bereikte. In het dubbelspel schopte Yu het voor het eerst tot de finale. Met Nermin Smajic was hij in de finale kansloos te gen Danny Heister en Trinko Keen: 3-0. Bij de vrouwen ver loor Kapo Yu kansloos in de eer ste ronde van Jolanda Water reus uit Schiedam: 4-0. Ajacied André Bergdolmo torent hoog boven Pierre van Hooijdonk en Christian Chivu uit. foto Olaf Kraak/ANP Trainer Paul Telussa uit na verlies keiharde kritiek op verdedigers door Aector Dooms TERNEUZEN - De achtste ne derlaag van Terneuzen in de hoofdklasse dreunde gisteren in de catacomben nog lang na. Ze ker bij de getergde trainer Paul Telussa, die zijn ploeg een 2-0- voorsprong in tien minuten tijd zag weggeven en alsnog onder uit zag gaan tegen degradatie concurrent Panningen: 2-3. Paul Telussa foeterde, tierde en spuide ongezouten kritiek op zijn verdediging. „Wat hebben zij staan schutteren. Zoveel blunders. De aanval van Pan ningen genoot te veel vrijheid. Onze organisatie was helemaal zoek." Wellicht had Telussa vanaf de bank moeten ingrijpen, toen hij zag dat het met zijn ploeg de verkeerde kant opging. Pannin- gen-trainer Rob Landsbergen bracht na de 2-0-achterstand zijn niet fitte basisspelers Olaf van Schijndel en Steven Douw van de Krap in het veld om meer druk te zetten. Niet zonder suc ces, want zij zorgden voor chaos in de Terneuzense verdediging. Telussa: „Ik mag van mijn spe lers verwachten dat ze daarop anticiperen. Ik zag de noncha lance en de slordigheid in het spel al na de 1-0-voorsprong. Ik heb hier geen woorden voor." Niet relevant De Terneuzen-trainer maakte een ontredderde indruk. Daar om was het moment slecht geko zen, toen er naar zijn toekomst plannen werd gevraagd. „Ik ben nog bezig met het verwerken van die wedstrijd. Deze vraag is helerpaal niet relevant. Dan moet je bij het bestuur zijn. Ik heb nog niets gehoord over een Mike But haalt uit voor een schot in het duel met Panningen. gesprek", reageerde hij geprik keld. De realiteit is dat er in maart nog altijd geen duidelijkheid is over de positie van de Soubur ger. In dat opzicht spreken de re sultaten niet in het voordeel van Telussa, want hij is na gisteren met Terneuzen op degradatie voetbal aangewezen. Aan de an dere kant kan het bestuur slag vaardigheid worden verweten, want de meeste trainers van het hoofdklasse-niveau liggen voor volgend seizoen al vast. De dramatische wedstrijd van Terneuzen was volkomen onno dig. In de eerste helft was de thuisclub heer en meester, „Ik heb Panningen voor rust nog nooit zo slecht zien spelen. Als Terneuzen de kansen had benut, hadden we halverwege al met 3- 0 achter kunnen staan. Dan was het over geweest" erkende Rob Landsbergen. Terneuzen domineerde onder aanvoering van stilist Geert de Poorter, bijgestaan door de stofzuigers Jos Kaijser en Den nis de Kraker. Mike But had on navolgbare acties en de ervaren Limburgse verdediger Jerry de Jong werd door kwelgeest Do minique Verlinde het leven zuur gemaakt, Het wachten was op het Terneuzense doelpunt, maar Jackv Lambert (twee keer) en Mike But (hij koos voor de ver keerde optie) lieten ideale mo gelijkheden liggen. Tot acht mi nuten voor rust. Na een slim foto Peter Nicolai genomen vrije trap van De Poortêr kapte en draaide Mike But zich langs zijn tegenstander en passeerde de Limburgse doelman Richard Stammer met een fraaie lob: 1-0. Uitval In de tweede helft begon Pan ningen met een offensief, maar het doelpunt viel aan de andere kant bi] een uitval. Jos Kaijser stuurde Dominique Verlinde in de diepte. De beste Terneuzense speler na rust (samen met doel man Erik de Koeijer) snelde langs De Jong en schoot met een droge schuiver Terneuzen naar 2-0. Vanaf dat moment nam Pannin gen volledig het initiatief en raakte Terneuzen helemaal de weg kwijt. Langs de flanken lag er plotseling de ruimte bij Mi chel de Vries en Geert Bos- schaart via de onbei-ekenbare David Koulengani en de sterk opkomende Thijs Joossen. De centrumverdedigers Roel Al- berti en Danny Magito verzuim- den in te grijpen en op het mid denveld was balverlies troef. Doelman De Koeijer deed wat in zijn vermogen lag, maar ook hij kon de malaise niet voorkomen. „We speelden na rust met veel meer bezieling en agressie. Ik denk dat onze twee invallers Terneuzen hebben verrast", analyseerde Landsbergen. Door doelpunten van Koulengani, Douw van de Krap en Joosten deelden de Limburgers aan Ter neuzen de genadeklap uit. Ronald van Sliedregt viel bij Terneuzen nog in voor Lambert maar de sluwe spits kreeg geen ruimte voor een actie. Telussa wilde van geen crisis horen. „Volgende week wacht ons JVC Cuijk, Daar moeten we ons op richten." Zijn collega Lands bergen was zelfverzekerder. „Panningen is een karakter- ploeg. Wij spelen ook volgend jaar hoofdklasse." Terneuzen-Panningen 2-3 (1-0). 37. Mike But 1-0,54. Dominique Verlin de 2-0, 59. David Koulengani 2-1, 61. Steven Douw van de Krap 2-2, 68. Thijs Joosten 2-3. Scheidsrech ter: W. Kalksma LeeuwardenGele kaart: Dennis de Kraker (Terneuzen Remco Heijnen, Frits Janssen, Mark Maassen (Panningen). Aantal toeschouwers375. Terneuzen: Erik de Koeijer; Geen BosschaaH, Danny Magito, RoelAl- herti, Michel de Vries; Dennis de Kraker, Geen de Poorter, Mike But, Jos Kaijser; Jaclcy Lambert (61Ro nald van Sliedregt:), Dominique Ver linde. door Guido van Riet WENEN - Verliefdheid kan sporters tot grote prestaties brengen. Zo liep Gerard Nijboer in 1982 met vlinders in de buik naar de Europese marathontitel in Athene. Kogelstootster Lieja Koeman kreeg zaterdag in de fi nale van de Europese kampi oenschappen indoor in Wenen vleugels van de gedachte aan een andere atleet. Liefde gaf haar de kracht om een bronzen medaille te halen. De 25-jarige Amsterdamse haalde in het Ferry Dusika-Sta dium de eerste prijs in haar car rière en straalde na afloop. Het geheim van haar succes wilde ze liever niet prijsgeven („Daar ga ik toch niet met journalisten over praten!"), maar al gauw lekte uit dat de Canadese kogel stoter Jason Tunks er alles mee te maken had. „Of verliefdheid een rol heeft gespeeld? Ik denk het wel", erkende Koeman met een glimlach. Het zou te ver gaan om de Ne derlandse medaille alleen aan Cupido toe te schrijven. Koe man werkt al jaren hard om zich te verbeteren en gaat elk seizoen vooruit. In Wenen verbeterde ze haar persoonlijk indoorrecord met 7 centimeter, tot 18,53. Cor- rie de Bruin, die vier jaar gele den bij de EK indoor in Valencia ook brons won, heeft met 18,97 nog altijd de beste Nederlandse prestatie in handen. De Bruin is alleen teruggevallen, omdat ze last heeft van een aandoening aan de schildklier. Koeman is uit haar schaduw ge treden en behoort al een tijdje tot de internationale top. Bij de Olympische Spelen in 2000 was ze met een negende plaats de beste Oranje-atleet. Koeman wil meer. Na Sydney viel ze 15 kilo af. „Mijn trainer Charles van Commenee zei dat ik de traagste was van alle finalisten. En inderdaad, ik ben sneller ge worden." Koeman zocht ook naar wegen om af te raken van de dalen in haar prestatiecurve. Bij de WK's in 1999 en 2001 liet ze het, afwe ten. Ze ging te rade bij de psy choloog Dave Collins, een be kende van Van Commenee die tegenwoordig technisch direc teur is van de Britse atletiek- bond. „Uit analyses bleek dat ik te veel nadacht en te weinig op gevoel stootte. Ik ben perfectio nistisch en lette op of alle details wel klopten. Maar een wedstrijd moet je ook baseren op motiva tie. Daarom was de opdracht voor de finale: niet nadenken, gewoon beuken." De mentale training van de psycholoog heeft geholpen, want Koeman stootte een hele constante serie: alles over de 18 meter, Behalve uit de liefde had Koe man ook inspiratie geput uit re- vanchegevoelens. Na het mis lukte WK in Edmonton verloor ze afgelopen zomer de A-status van NOCNSF. Koeman won met haar prestatie van zaterdag het vertrouwen weer terug. Hoewel de atlete onlangs contracten sloot met twee sponsors tot en met de Spelen van Athene, kan ze de financiële steun goed ge bruiken. Voor de zekerheid houdt ze een bijbaantje aan als receptioniste. Bij de prestatie van Koeman moet wel worden aangetekend dat slechts zeven atleten deel namen in Wenen. Veel wereld toppers waren afwezig, Winna res Vita Pavlysh uit de Oekraïne was onbereikbaar voor de rest van het veld (19,76 meter). ANP pagina 21Oranje-ploeg steltteleur De medaillewinnaars bewonderen hun plak. Vlnr: Assunta Leg- nante (links), Vita Pavlysh (midden) en Lieja Koeman. foto Robert Jaeger/EPA Wat Nol Hendriks vorige week allemaal heeft ge roepen over sommige spelers en de trainer, is eigenlijk te schandalig voor ivoorden. Hij mag dan directeur tech nische zaken bij Roda zijn, je mag je nooit zo uitlaten over de werknemers. Oké, hij stopt veel geld in die club en als het elftal slecht speelt, mag je daar best iets van zeg gen, maar je mag via een voetbalblad de trainer en de spelers nooit persoonlijk aanvallen. Zulke dingen houd je intern. Het is destijds al begonnen met Jan van Dijk. Hendriks had hem aangesteld als trai ner, maar vervol gens werd hij er na een paar duels al weer uit gegooid. Omdat de prestaties uitbleven en omdat de oogap pel van Hen driks, Eric van de Luer, niet speelde. Nou, iedere trainer heeft toch het recht om ie mand niet op te stellen, daar moet een bestuurslid zich toch niet voortdurend mee bemoeien. Vervolgens stelt Hendriks een nieuwe mart aan en die wordt nu ook weer tot de grond toe afgebroken. Dan roept-ie in Voetbal Interna tional dat Leekens te defen sief speelt en dat-ie daar ei genlijk niet van opkijkt, om dat Leekens een Belg blijft. En dat terwijl hij nota bene zelf die man heeft aangesteld. Leekens is gewoon beledigd, net als Kalac en Vrede, die noemde hij rotte appels. Natuurlijk weetje nooit wat de achterliggende gedachte hiervan is. Kalac en Vrede hebben nog een doorlopend contract tot en met volgend seizoen en wil Roda daar nog wat aan verdienen, dan moe ten ze nu worden verkocht. Vanuit dat oogpunt is zo'n actie best slim, maar vanuit menselijk oogpunt kan dit natuurlijk niet. Hendriks heeft best veel verstand van voetbal, heeft oog voor talent en heeft al veel voor Roda ge daan, maar nu is hij te ver ge gaan. Ik heb begrepen dat Hen driks zichzelf na alle ophef nu een boete heeft opgelegd en dat hij de selectie een eten tje heeft aangeboden, maar dat is een zwaktebod. Het leed is natuurlijk al geleden. Dit komt nooit meer goed. Ja, en als er dan ook nog eens iemand is die aller lei dingen vanuit de kleedka mer zo maar door- brieft naar Hen driks, dan is het ver trouwen onderling ook weg. In zo'n selectie krijg je dan groepjesvorming en dat komt de prestaties nooit ten goede. Tegen AC Milan ging het nog wel. Toen was iedereen ge tergd na die opmerkingen van Hendriks. Die Kalac keepte alsof zijn leven ervan afhing. Ach, misschien was dat ook wel zo. Maar op de lange termijn werkt dit niet. Als zich een mol binnen de se lectie ophoudt, moetje altijd op je hoede zijn. Dan moetje voortdurend oppassen watje zegt. Ik zou het wel weten. Als dat bij Heerenveen het geval zou zijn, reken maar dat zo iemand er aan zou gaan. Dan zou er op de trai ning wel even een mollen- klem worden gezet. Gérard de Nooijer j door André Hooqeboom AMSTERDAM - In het drukke voorjaarsprogramma zijn Ajax en Feyenoord het onderlinge duel zonder kleerscheuren doorgekomen. Het werd giste ren 1-1 in de Arena en met dat resultaat kon vrijwel iedereen leven. Alleen voor Edwin Zoetebier Varen de druiven zuur. De doel man van Feyenoord zag een prachtige valpartij van Nikos JVIachlas gepromoveerd tot strafschop. Met nog een klein deel van de wedstrijd op de klok maakte Andre Bergdolmo geen fout en bracht de klassieker in evenwicht. Het was rechtvaar dig, dat wel. Alleen staat ner gens geschreven dat voetbal rechtvaardig moet zijn. Ronald Koeman gaf grif toe dat de penalty 'versierd' was. De Ajax-trainer kon er om glimla chen, want vooral hij kent de wetten van het topvoetbal. Een doelpunt is een doelpunt, mooi 'of lelijk telt niet. Bert van Mar wijk, zijn collega bij Feyenoord, was uiteraard minder vrolijk. Hij kwalificeerde de straf van Jol voor de valpartij van Machlas over de benen van Zoe tebier als 'belachelijk'. Het was de apotheose van een klassieker die inderdaad geen winnaar verdiende. Daarvoor speelden beide ploegen van het begin af aan veel te voorzichtig. Ajax zocht nog het meest naar openingen en voncl die spaar zaam. Feyenoord was na een hectische week, waarin de kwartfinale van de Uefa Cup werd gehaald, niet klaar voor een nieuwe finalepartij en zocht zo mogelijk nog behoedzamer het vijandelijke doel. Passie Het leidde tot een duel waar de trainers tevreden mee waren, maar waarbij smakelijke ingre diënten als passie, strijd en W VIENNA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13