Daan sluit noodgedwongen de deur Strijd tussen oud zeer en toekomst Mosselsector kiest voor het offensief Omleiding Zandkreekdam Zorgen over atletiekbaan Goes Veranderingen Poortambacht 11 Boetes voor te vroeg afval Diefstal uit auto's Kalsbeek in Zierikzee Ommezwaai blijkt gewoon een bezoekje bijeenkomsten zaterdag 2 maart 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Zijn geloof in een maakbare samenleving en de overtui ging dat je daar als bestuurder rich ting aan kunt geven, hebben hem altijd gemotiveerd om als sociaal-de mocraat politiek actief te blijven. Daan van der Wekken uit Zierikzee toonde veel bevlogenheid in de ruim twintig jaar dat hij raadslid en wet houder is geweest. Daar komt binnen kort een eind aan. Niet aan die bevlo genheid, wel aan zijn Schouwse politieke loopbaan. Zij n vertrek is ongewild. Van der Wek ken had graag nog een raadsperiode volgemaakt om belangrijke zaken af te maken. De bouw van een nieuw the ater bij voorbeeld. Volgens hem een es sentiële voorziening op Schouwen- Duiveland. Die mogelijkheid wordt hem ontnomen. De PvdA-fractie ver kiest nieuw bloed boven bestuurlijke ervaring. Bovendien Daan mag dan bevlogen zijn, hij weet dat niet goed op de bevolking over te brengen. Ie mand met meer mediagevoel, zoals de journalist Aad van der Wouden ver dient de voorkeur, vindt het partijbe stuur. Geen spijt Van der Wekken besloot de strijd om zijn positie als wethouder niet aan te gaan. Sommige partijgenoten vonden dat hij dat juist wel had moeten doen. Hij heeft echter geen spijt van zijn be slissing. „Dan had ik vooraf maar meer signalen van steun moeten krij gen. Toen ik zelf polste onder partijge noten ontmoette ik nogal wat apathie. Dat heeft een belangrijke rol gespeeld in mijn besluit me terug te trekken." Daan was nog maar veertien jaar toen hij zich actief met politiek ging bezig houden. „Van huis uit ingegeven. Vooral mijn moeder was politiek geïn teresseerd. Zij kwam uit een rood nest. Daar krijg je als kind natuurlijk veel van mee, maar ik heb daarin toch dui delijk ook mijn eigen standpunt be paald. Dankzij een oom van me kon ik ook op jonge leeftijd al partijvergade- ringen bijwonen. De lokale politiek heeft me altijd meer getrokken dan het bestuur op landelijk of provinci aal niveau. In 1981 ben ik tussentijds in de Zierikzeese gemeenteraad geko men." De afscheidsronde die hij nu maakt binnen allerlei besturen, komt hem wat onwezenlijk over. Hij is nog niet gaan afbouwen. Er staan nog zoveel zaken op de rol die de volledige aan dacht eisen. Dat wordt tot de aller laatste dag hard doorwerken en dan Daan van der Wekken op de plaats waar hij in 1981 zijn politieke carrière begon: de raadzaal van het Zierikzeese stadhuis. plotseling overdragen. „Dat moet kunnen zonder dat er gaten vallen", vindt Van der Wekken. „Maar als de nieuwe politici het allemaal anders willen en de zaken stopzetten, kan ik er ook niks aan doen." Hij laat een behoorlijke erfenis na. Over veel zaken voelt hij voldoening. De samenwerking binnen het be stuurlijk overleg onderwijs bijvoor beeld, waarbinnen aanvankelijk nog al wat scepsis bestond tussen partijen onderling. Blij is de wethouder ook met de afdeling Werk, Inkomen en Zorg (voorheen SoZa). „Nieuwe werkprocessen staan daar op de rails, de mensen weten waar ze aan toe zijn en wat er van hen wordt verwacht." Ook op het gebied van welzijn en cul tuur is er het afgelopen jaar keihard gewerkt om beleidsvisies te ontwik kelen. „Er is duidelijkheid over het museumbeleid, over kunst- en cultuu reducatie en over het bibliotheekwe zen. Dat zijn allemaal beleidslijnen die lopen en zo voortgezet kunnen worden." Zijn werk is er leuker op geworden sinds hij de portefeuille welzijn en cultuur van Pia Berrevoets heeft over genomen. „Ik had altijd al affiniteit met die zaken, maar binnen het colle ge in de voorgaande samenstelling kreeg ik geen ruimte mijn ideeën daarover te ventileren." Theater Was de bouw van het nieuwe gemeen tehuis hét wapenfeit tijdens de huidi ge raadsperiode, in de komende vier jaren zou de realisatie van een nieuw theater de grootste uitdaging kunnen zijn. Van der Wekken blijft het ant woord schuldig op de vraag welke wethouder die kluif het beste in zijn portefeuille kan krijgen. „We moeten niet te veel focussen op alleen een the ater. Het gaat om een bredere accom modatie. Gelukkig wordt dat besef nu groter, nu men het gemis van een za lencomplex als Mondragon begint te voelen", aldus Van der Wekken. Over de discussie rond de Nieuwe Kerk overheerst bij hem een brok ver bittering. Hij is zwaar teleurgesteld over de wijze waarop vooral kerkelij ke groeperingen onder aanvoering van musicus Mar van der Veer zich te gen de plannen van een theater daar hebben geweerd. Hij gebruikt het woord demagogie omdat er vaak niet reële argumenten werden aangevoerd en er geen millimeter ruimte werd ge boden om de zaak ook eens vanuit een andere invalshoek te bekijken. Dat voorstanders van een theater in de Nieuwe Kerk zich minder hebben geroerd, betreurt hij. Maar volgens hem had dat ook te maken met een las- foto Marijke Folkertsma tige verwevenheid binnen de kleine samenleving op Schouwen-Duive- land. Van der Wekken zit woensdag niet op een stembureau. „Nee, daar heb ik in de huidige situatie geen zin in." Hij gaat wel stemmen en zal de uitslagen ook nauwgezet gevolgen. Maakt hij zich zorgen over bestuurlijk Schou- wen-Duiveland? „Ja, om twee redenen. Met negen fracties op 23 raadsleden wordt het allemaal wel erg versnipperd. Zeker als al die partijen zich afzonderlijk willen profileren. Dat levert een enorme blokkade op voor het nieuwe dualistisch stelsel dat juist gebaseerd is op besturen op hoofdlijnen." De vertrekkende wethouder weet nog niet wat hij straks gaat doen. „Eerst de zaken afmaken en overdragen, dan op vakantie en pas na de zomer eens rustig kijken wat er op me afkomt." WILHELMINADORP - De omleiding van het verkeer op de Zandkreekdam tussen Noord- en Zuid-Beveland duurt van daag nog voort. De aannemer die op deze plaats bezig is met de voorbereidingen voor de bouw van een vers watersluis in de Zandkreekdam, is er niet in geslaagd vóór het weekeinde klaar te zijn met het heien van buispalen bij de weg Goes-Zie- rikzee. Het was de bedoeling dat het werk gisteren zou zijn af gerond. Vandaag moeten evenwel nog twee palen worden ge slagen. Het slaan van de heipalen veroorzaakt verzakkingen in de weg. Nadat het heien is voltooid, kan het oostelijke deel van de weg worden hersteld. Daarna zal - waarschijnlijk zater dagavond - het verkeer de normale route kunnen rijden. De buispalen worden geheid voor de aanleg van een tweehon derd meter lange brug over de bouwput voor de verswater- sluis. GOES - De Goese PvdA-fractie maakt zich zorgen over de be labberde staat van de atletiekbaan en heeft daar schriftelijke vragen over gesteld. De partij wil weten op welke termijn het college de baan weer op een aanvaardbaar niveau denkt te krijgen. De sociaal-democraten vinden verder dat de renova tie van de atletiekbaan ondeugdelijk is uitgevoerd en vragen burgemeester en wethouders of ze het daar mee eens zijn en, zo j aof de gemeente stappen onderneemt tegen de uitvoerder. ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van Schouwen- Duiveland gaan onder voorbehoud akkoord met de wijzigin gen aan het Masterplan Poortambacht 11. Wethouder C. Veerhoek kwam na kritiek van de commissie ruimtelijke ordening op 6 februari met een nieuw voorstel voor de invul ling van de Zierikzeese nieuwbouwwijk. In het compromis-voorstel wordt meer ruimte gemaakt voor speelveldjes en groen en wordt een aantal rijtjeshuizen 'om gebouwd' tot twee-onder-één-kap woningen. De wijk levert hiermee 21 geplande woningen in. Het college heeft hieraan nu zijn fiat gegeven, onder het voorbehoud dat de wijzigingen ook hun plek vinden in de andere 'contract stukken' (tussen gemeente en projectontwikkelaar): de exploitatieopzet, de kwaliteitsatlas, het bestemmingsplan en de samenwerkings overeenkomst. ZIERIKZEE - De politie heeft donderdagavond gepatrouil leerd in het winkelgebied van Zierikzee. In het voetgangers gebied werden in totaal zeven boetes uitgedeeld, onder meer voor brommeren door de straten en rijden zonder helm. Ook vatte de politie twee personen in de kraag wegens discrimina tie en bedreiging. Vanaf half negen trokken de agenten samen met gemeente en reinigingsdienst het centrum in voor de aan gekondigde huisvuilcontrole. Gekeken is of het afval op de juiste manier - in een stevige, afgesloten zak - en niet te vroeg aan de straat gezet werd. Bij deze controle zijn dertien boetes uitgedeeld. BURGH-HAAMSTEDE- Dieven hebben gistermiddag een auto opengebroken die geparkeerd stond aan de A. van der Weijdeweg in Burgh. Uit de auto werd fotoapparatuur met een waarde van honderden euro's weggenomen. Gistermid dag is ook een auto opengebroken die geparkeerd stond aan de Duinweg in Oostkapelle. Daar was de buit computerappa ratuur met een waarde van enkele honderden euro's. (Advertentie) 5 jaar Klaverblad, 5 jaar samenwerking, 5 jaar inzet FvO, ZSG, POSO, LOC-Zeeland RPCP, WAO-Platform, bedankt! Westwal 37,4461 CM Goes, Postbus 2054,4460 MB Goes. Telefoon 0113-249 325 e-mail: algemeen@klaverbladzeeland.nl www.klaverbladzeeland.nl door Famke van Loon BRUINISSE - De schelpdier sector moet al zijn kennis van zaken eensgezind aan het werk om de eigen toekomst veilig te stellen. De Bruse visserijvoor man W. van den Berg vindt dat de sector 'het maximale uit het minimale' moet zien te halen. Het opzoeken van de grenzen van het beleid, politiek en maat schappelijke opinie hoort daar bij. Het Nederlandse schelpdierbe- leid van de afgelopen tien jaar wordt op dit moment onder de loep genomen in het zogeheten 'EVA II' - onderzoek. Instanties als het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ), het Rijksinsti tuut voor Visserij onderzoek (RIVO) en onderzoeksinstituut Alterra nemen ieder een deel van die evaluatie voor hun reke ning. De uitkomsten van EVA II zijn belangrijk voor de Zeeuwse mosselvisserij: de resultaten zullen gebruikt worden voor het nieuwe beleid, de Derde Nota Waddenzee. Van den Berg, voorzitter van de Bruse vereniging Algemeen Vis- sersbelang, is bezorgd over de uitkomsten van die evaluatie. Hij constateert dat het onder zoek niet alleen qua tijdsplan ning in de knel dreigt te komen maar dat er weinig eensgezind heid is tussen de verschillende instanties. „De praktijkinfor matie vanuit de visserij wordt nauwelijks meegenomen en zelfs de definitie van een mos- selbank is onderwerp van twist", aldus Van den Berg gis terentijdens de jaarvergadering var\ Algemeen Vissersbelang. Deze situatie zal de sector niet ten goede komen zo is de ver wachting. Want zonder een eensluidend standpunt, zo vree st Van den Berg, krijgen natuur beschermingsorganisaties de vrije hand de onderzoeksresul taten naar eigen inzicht te inter preteren. Publieke opinie zal nadrukkelijker een rol spelen in het nieuwe beleid. „De parallel met het stopzetten van de gas winning uit de Waddenzee door de NAM hangt als een zwaard van Damocles boven de sector." De voorzitter trekt in zijn be toog fel van leer. Bewust, om een discussie te ontketenen en de schelpdiersector in beweging te krijgen. Want met de Tweede- Kamerverkiezingen in het voor uitzicht klaart de lucht niet op. De PvdA sprak zich afgelopen najaar al duidelijk uit vóór be scherming van de ecologie bo ven de schelpdiersector. Ook in de nieuwkomers in de landelijke politiek heeft de visserij weinig vertrouwen. Leefbaar Neder land heeft 'alle mogelijke be scherming van de Waddenzee' in haar verkiezingsprogramma opgenomen. Missiewerk „Hier is missiewerk voor de vis serij bestuurders te verrichten", meent de voorzitter dan ook. Door de grenzen van het beleid, de politieke en maatschappelij ke opinie op te zoeken, moet de schelpdiervisserij ruimte creë ren zelf aan het roer van haar toekomst te staan. Eengezind heid binnen de visserijsector en kennis met een vooruitziende blik is daarbij geboden en niet de 'polderkolder rond EVA II', aldus Van den Berg. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet «leemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Als uitsmijter van de cam pagne voor de gemeente raadsverkiezingen heeft de PvdA Schouwen-Duiveland staatssecretaris Ella Kalsbeek van justitie uitgenodigd voor een bezoek aan Zierikzee. Ze wordt waarschijnlijk vergezeld door drie Kamerleden. Prominent onderdeel van het bezoek wordt een etentje met jongeren. Daar wordt de vraag op tafel gelegd'Hoe blijven jon geren uit handen van justitie?'. Schouwen-Duiveland telt zo'n dertig aan harddrugs verslaafde jongeren en die groep dreigt vol gens de sociaal-democraten in een isolement te komen. Hamvraag voor de PvdA is hoe die jongeren van hun verslaving af te helpen zijn en welke kan sen hen geboden kunnen wor den voor een nieuwe start in de samenleving. Voor de 'maaltijd met-discussie' worden naast de jongeren zelf ook vertegen woordigers van de jeugdzorg en een delegatie van de Schouwen- DuivelandsePvdA uitgenodigd. Tweede onderdeel van het werkbezoek van Kalsbeek is een bezoek aan het huis van Nassau waar aanvullende opvang van asielzoekers is gerealiseerd. door Ali Pankow Hoeveel wol levert uw ge blaat, oftewel hoe wilt u al le beloften straks waar maken? Die vraag stond centraal in het drukbezochte lijsttrekkersde bat gisteravond in restaurant Concordia in Zierikzee. Dit ini tiatief van Kabelkrant Plus en Radio Schouwen-Duiveland re sulteerde in een boeiende strijd tussen oud zeer en toekomst plannen, onderlinge verwijten en een schoorvoetende bereid heid tot onderlinge samenwer king. Discussieleider L. Blikman was streng. Elke partij kreeg slechts één minuut om te vertellen hoe ze hun geblaat tot wol willen spinnen. Plotseling bleken de 'beloften' eerder 'plannen' en 'voornemens' die de lijsttrek kers zo goed mogelijk tot uiting willen brengen. Meer duidelijk heid leverde het rondje waarin alle partijen één punt van nieuw beleid noemden. D66 bepleit meer inspraak voor de dorpsraden. De WD wil de dorpsraden zelfs beheerstaken en een ruimer budget toedelen. De PvdA wil in gesprek met 'dolende jongeren' in de woon wijken in een poging de sociale veiligheid te vergroten. Groen- Links vindt dat de dorpshuizen veel beter gebruikt moeten wor den, vooral als activiteitenplek voor jongeren, zonder dat het al te veel geld kost. Leefbaar Schouwen-Duiveland wil de door Ali Pankow Alertkreeg kritiek van de andere fracties over de negatieve wijze van actievoeren. Volgens li jsttrekker J. woordt zijn partij alleen maar de gevoelens van de bevolking. dorpshuizen vooral uitbouwen tot servicepunten voor ouderen. Volgens Alert! staan de bedrij venterreinen in de gemeente grotendeels leeg en moet er dus veel meer aan acquisitie ten be hoeve van de werkgelegenheid worden gedaan. De SGP pleit voor sociale en economische binding bij het uitgeven van bouwkavels. Het CDA belooft te zullen blijven vasthouden aan een 24 uurs basiszorg in het zie kenhuis in Zierikzee, ondanks het verwijt van de andere partij en dat de gemeente daar geen invloed op kan uitoefenen. De ChristenUnie legt het zwaarte punt bij meer bestaansmoge lijkheden voor de agrarische ondernemers op het platteland en wil daarbij voor lief nemen dat het aanzien van het platte land daardoor enigszins zal ver anderen. De partijen bleken over het al gemeen slecht op de hoogte van mogelijkheden en beperkingen ten aanzien van plattelandsbe leid zoals vervat in de nota Nieuwe Economische Dragers. „Zeg eens wat u echt wilt met dat platteland", daagde huidig wethouder C. Veerhoek vanuit de zaal de lijsttrekkers uit. Bij gebrek aan parate kennis lever de dat weinig concrete uitspra ken op. Nieuw beleid Alleen bij de PvdA bestaat be reidheid indien nodig voor nieuw beleid en voorzieningen de belastingen met maximaal twee procent te verhogen. Alle andere partijen wijzen lasten verhoging af. D66 wil nog wel via een referendum bij de bevol- Politiek is saai, vinden veel mensen. Soms echter gebeuren er binnen die politiek toch heel verrassende dingen. „Al die politi ci praten alleen maar voor hun eigen club je", beweren andere mensen. Maar ook daarin blijken in de praktijk toch wel uit zonderingen te bestaan. Het huis-aan-huis blad Ons Eiland van deze week op Schou wen-Duiveland levert van beide zaken het bewijs. Zo biedt het blad een artikel over het partij programma van de WD voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Het verhaal is opgesierd met een kleurrijke foto van de li beralen in hun bekende blauwe jacks en oranje sjaals. Tweede van links op die plaat is partijvoorzitter Wout van den Berge. Hij kijkt niet recht in de lens, maar een beetje naar links en hij lacht vrolijk. De kritische kijker zou misschien op de gedachte kunnen komen dat de partijvoorzitter wat in z'n schild voert. Dat blijkt inderdaad het geval. Slechts vier pagina's verder in hetzelfde blad prijkt hij plots breeduit op de foto van de fractie van GroenLinks. „Wat doet onze partijvoorzitter daar nou?", zal menig rechtgeaarde WD-er zichafvragen. Voert GroenLinks nu zo'n agressieve cam pagne om aan fractieleden te komen? „Nee vanFelius (tweede van links) ver foto PieterHonhoff king peilen of een nieuw theater tot enige kostenverhoging mag leiden. Ook GroenLinks bepleit dat referendum. LSD vindt een 'veredeld dorpshuis' genoeg voor Schouwen-Duiveland. Ook het CDA is die mening toe gedaan, maar die partij opteert wel voor uitbreiding van de Kunstschouw en meer exposi tiemogelijkheden. Alert! vol hardt in het laten herleven van Mondragon en voelt niks voor een theater buiten het centrum. hoor", schatert lijsttrekker Heieen de Vries. „Die foto is een paar weken geleden geno men tijdens ons politiek café in Bruinisse. Wout van den Berge was daar ook. Gewoon uit belangstelling. We vonden het gewoon leuk om met z'n allen op de foto te gaan." Wie wil nou nog beweren dat politiek saai is of dat iedereen alleen met z'n eigen toko be- zig is? Gewoon gezellig onder elkaar kan blijkbaar ook. Al wordt het daarmee voor de kiezer wel weer een beetje ingewikkeld. De reactie van Wout van den Berge: „Nee ik ben niet omgezwaaid, maar er is niets mis mee om als partijvoorzitter van de VVD ook belangstelling voor je politieke buren te to nen. Daarom was ik die avond aanwezig en het leverde tussen GroenLinks en een WD- 'er ook een leuke discussie op. Tsja en die fo to. Volgens de toelichting was die bestemd voor een artikeltje over het politiek café en daar was ik dus de enige belangstellende." De nieuwe politieke groepe ring Alert! houdt vanmiddag, een politieke instuif in het Duinhotel in Burgh-Haamste- de. Het is een informele bijeen komst tussen 15.00 en 17.00 uur waarbij alle Alert!-kandidaten voor de gemeenteraadsverkie zingen aanwezig zullen zijn. Alert! stuurde gisteren verder een brief naar de leden van de Tweede-Kamercommissie voor de gezondheidszorg. Daarm wordt verzocht om steun voor het door de overleggroep zie kenhuis bij minister Borst inge diende plan ter verbetering van de ziekenhuiszorg op Schou wen-Duiveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 67