PZC Schouwse SER begint zijn werk Dertig kilo eraf in elf weken Het Mutsengilde kent geen dode vogels 13 Ondernemers willen nautische sfeer in centrum Zierikzee Het Arsenaal in andere handen WAT STEMT U Gemeente installeert eilandelijke adviesraad tm Vissers vinden lijk op Noordzee Gewonde na steekpartij op schip Hansweert zeeuwse almanak Lijmpoging waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD zaterdag 2 maart 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - De binnenstad van Zierikzee moet meer uit straling krijgen dan die van mo- numentenstad alleen. Dat vindt het Zierikzees Ondernemers Collectief (ZOC). Meer dan nu het geval is moet deze 'hoofd stad van Schouwen-Duiveland' een nautisch-historische sfeer uitademen. Het centrum moet hiervoor flink op de schop. De ondernemers van Zierikzee vinden dat een verblijf - kort of lang - m de binnenstad aantrek kelijker moet worden gemaakt. Voor toeristen, bewoners van Schouwen-Duiveland én zeker ook voor de inwoners van Zie rikzee zelf. In het definitief rap- port 'stadsvernieuwing Zierik zee' legt het ZOC uit hoe het de binnenstad wil verbeteren. Hoewel het voorstel voor een parkeergarage aan de Mossel boomgaard een centrale plaats in de plannen inneemt, reikt de ze toekomstvisie verder. Uitgangspunt van de onderne mers is dat het centrum zijn oor spronkelijke functie van ont moetingsplaats terug krijgt. Een veilige en gezellige binnen stad, die goed bereikbaar is op verschillende manieren, is het devies. Meer ruimte voor terras sen en voetgangers op de wan delpromenade en minder gepar keerd blik op het Havenplein staat de ondernemers voor ogen. Maar ook het woud aan gestalde fietsen past niet in hun straat beeld van de toekomst. Een fiet senstalling, aangevuld met een 'goed beheerd openbaar toilet', onder het Havenplein vinden zij meer van deze tijd. Ook de winkeliers zullen zich moeten schikken in een veilig en gezellig centrum. Zo stelt het ZOC voor de winkelstraten van tien uur 's ochtends tot negen uur 's avonds af te sluiten voor alle verkeer. Het laden en lossen moet zodoende voor die tijd ge beuren of anders via de twee laad-loszones aan het Kraan plein. De vuilniszakken en af valbergen in de winkelstraten zijn de ondernemers een doorn in het oog. Net als de gemeente willen ze meer en meer het afval ondergronds in containers gaan inzamelen. Want om Zierikzee aantrekkelijker te maken moe ten sfeer en uitstraling van het centrum aandacht krijgen. Dat de stad zich nu profileert als 'monumentenstad' vindt het ZOC prima, maar 'beter is het om het rijke bezit van deze mo numenten te gebruiken als de cor'. Bij de toekomstige herin richting van het centrum moet gebouwd worden aan een nau tisch historische uitstraling, met als voorbeeld de sfeer van 'het rijke VOC-verleden'. Die sfeer moet met attributen en aankleding in stijl luister wor den bijgezet: een oude scheeps romp op het havenpark, oude masten en passende straatver lichting en bestrating. Daar naast zien de ondernemers graag een eigen Zierikzeese Walk of Fame: het sterrenpad. ,,We kunnen vele namen in dit plaveisel verwerken; grote na men uit de VOC-tijd die ooit in Zierikzee hun bestaan hadden, zeelui die feitelijk de grondleg gers zijn geweest van wat Zie rikzee nu is." Het doel van het ZOC-rapport is nu vooral mee te denken aan 'een mooier, beter, gezelliger en recreatiever Zierikzee'. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland heeft zijn Sociaal-Eco nomische Raad (SER). Op eigen leest geschoeid. Negen leden uit alle economische en maat schappelijke lagen van de sa menleving en twee adviseurs zijn gistermiddag geïnstalleerd. Een vertegenwoordiger voor de toeristische sector ontbreekt nog: die wordt op korte termijn aan de adviesraad toegevoegd. Lange tijd is er over gesproken: de Schouwse SER. Nadat het idee in de eerste jaren van de nieuwe gemeente op overleg- avonden geregeld de revue pas seerde, werd het laatste jaar de roep vanuit Schouwen-Duive land steeds luider om er werk van te maken. „Tijdens het vorig jaar gehouden symposium soci aal-economisch beleid is het heel trefzeker op het gemeente bestuur afgevuurd: ga investe ren in de oprichting van een Schouwse SER", memoreerde burgemeester J. Asselbergs bij de officiële installatie van de SER-leden Wethouder D. van der Wekken (sociale zaken) en wethouder C. Veerhoek (economische zaken) hebben van de beoogde SER een adviesraad op Schouwse leest gemaakt. Gekozen is voor een 'meerstemmig adviesorgaan' waarin zowel werkgevers- en werknemersorganisaties als de samenleving zijn vertegen woordigd. Door ook de maat schappij een duidelijke plek in die raad te geven worden vol gens Asselbergs de eilandelijke belangen behartigd. Na jaren van praten en voorbe reiden kon Schouwen-Duive land gisteren haar eigen SER officieel installeren. Negen ver tegenwoordigers stapten de ad viesraad in: A. Schouw (werk, zorg, inkomen), A. Tange (sa menleving), J. Kristelijn (hore ca), H. Simmelink (landbouw en visserij), L. Verburg (detailhan del en zakelijke dienstverle ning), M. Scheltema en W. Bar- endse (werknemers), R. Soes man (onderwijs) en P. Schotte (overig bedrijfsleven). Aan dit negental wordt op korte termijn een tiende SER-lid namens de sector toerisme toegevoegd. Naast leden zijn twee adviseurs aangewezen. M. van Mierlo van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) zal de Schouwse SER na mens de samenleving bijstaan. Voor het bedrijfsleven is J. Bruurs van de Kamer van Koop handel als adviseur benoemd. De SER Schouwen-Duiveland zal de gemeentebestuurders straks gevraagd en ongevraagd advies geven op het gebied van sociaal-economisch beleid. De burgemeester benadrukt dat het daarbij om de hoofdlijnen gaat, 'aangelegenheden met een eilandelijke impact'. Kwesties die specifiek binnen bijvoor beeld de horeca of het onderwijs thuis horen, blijven gewoon on derwerp van discussie in de be staande overleggroepen tussen gemeente en de betreffende sec tor. Adviseur Bruurs juicht de stap van het Schouwse gemeen- Advertentie Oma snapt het niet meer... Zie pag. 20 (Advertentie) VLISSINGEN - Een vis sersboot heeft donderdag op de Noordzee voor de Walcherse kust het stoffe lijk overschot van een nog onbekende vrouw opge vist. De vrouw heeft volgens een woordvoerder van de politie acht tot tien weken in het water gelegen. Het Korps Landelijke Po litie Diensten heeft samen met de technische recher che van de Regiopolitie Zeeland een onderzoek ingesteld. Het Bureau Vermiste Personen is in geschakeld. Aan de hand van gebitsanalyse wordt geprobeerd achter de identiteit van de vrouw te komen. Welke vissersboot de vrouw heeft gevonden of waar de boot vandaan komt, wist de politie woordvoerder gisteren niet te zeggen. Jurgen Tetteroo: „De grens is bereikt." foto Pieter Honhoff door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het knaagde al jaren maar toen zijn neefje zelfs opmerkingen begon te maken over zijn gewicht was de maat voor Jurgen Tetteroo uit Zierikzee vol. „De grens is bereikt." Met zijn deelname aan Big Diet, het afslankprogramma van SBS6, gaat het roer definitief om. Vanaf vandaag moet de weegschaal terughollen. Het doel: 33,2 kilo afvallen in elf weken tijd. De boosdoeners zijn bij de 32-jarige Tet teroo bekend. Die doos koekjes, die in huis zijn voor als er onverwacht bezoek komt. 's Avonds nog even wat chips om de lekkere trek te stillen. En die zak verdwijnt niet aangebroken terug de kast in. Want dat is zonde. Ook op zijn werk bij de Roompot in Kamperland slaat hij een extraatje niet snel af. „Elke week is er wel iemand jarig." Zelf heeft hij de afgelopen jaren van alles geprobeerd om wat kilootjes kwijt te raken. Van een bezoek aan een diëtiste om onder begeleiding wat af te vallen tot drastischer maatregelen. „Mijn hele leven ben ik daar al mee bezig. Vooral onverantwoord door met poeders en pillen snel af te willen vallen." Maar, zoals Tetteroo zelf zegt, wegens een gebrek aan zelfdiscipline verviel hij al snel weer in zijn oude eetpatroon. Aan dat jojo-effect wil hij nu een eind ma ken. Om gezondheidsredenen, maar ook vanwege reacties uit zijn omgeving. Toen zijn driejarige neefje opmerkingen begon te maken was voor hem de grens bereikt. „Kinderen vertellen de waarheid." Nadat hij vorig jaar jaloers naar de resultaten van de deelnemers had bekeken, heeft Tetteroo zich dit jaar aangemeld. Thuis Vanaf vandaag breekt daarom voor het oog van heel Nederland een nieuwe tijd aan van gezond en verantwoord eten en veel bewe ging. Zes dagen per week wordt Tetteroo verwacht in de sportschool. Het voordeel vindt hij wel dat het programma dit jaar thuis kan worden gevolgd en dat er niet zo als bij de eerste editie een verblijf in een kas teel aan de deelname is verbonden. Want op deze manier wordt het gezonde leven direct in zijn eigen omgeving ingepast. Dat heel Nederland hem de komende elf we ken op de vingers kijkt, roept bij Tetteroo te genstrijdige gevoelens op. „Je gaat natuur lijk een grens over, als je in je zwembroek voor de camera moet. Heel confronterend." Anderzijds ziet hij het ook als een onherroe pelijke controle, die zijn gebrek aan zelfdis cipline zal compenseren. De survivaltocht in de Ardennen met de an dere deelnemers heeft al direct resultaat op geleverd: in vier dagen tijd geeft de weeg schaal acht kilo minder aan. Die eerste stap pen motiveren om door te zetten. Met een ambitieus streven in elf weken tijd ruim 33 kilo kwijt te raken heeft Tetteroo nog een lange weg te gaan. (Advertentie) HEEFT U SLOOPWERK? Bel ons! MOET ER GERENOVEERD WORDEN? Bel ons zeker! EEN FREELANCER NODIG? Wij staan klaar! EEN BETROUWBAAR KLUSBEDRIJF? Geen twijfel mogelijk! Bel Quality Delivery voor een kwaliteitslevering Tel/Fax 0118-431476 Mob. 06-53350980 24 uur bereikbaar! door Ali Pankow RENESSE - Ze noemen zich het Mutsengilde. Het is een gezel schap van 34 vrouwen uit Re- nesse dat gisteren een ludieke tegenhanger vormde van de tra ditionele mannenvereniging Het Mussengilde. Initiatief neemsters zj jn Ingrid van Leeu wen en Petra van den Hoek. Be doeling is dat de feestavond het begin vormt van een jaarlijks te rugkerend festijn. „Die mannen altijd met hun mussengilde. Wij zouden als vrouwen ook eens een club moe ten vormen om te laten zien dat je ook zonder zuipfestijn een leuke avond kunt hebben." Die vaak gehoorde uitspraken brachten Van Leeuwen en Van den Hoek op het idee daartoe eens echt het initiatief te nemen. 'Nieuw in Renesse' schreven ze als prikkelende aanhef boven een oproep die ze bij diverse winkels in het dorp aanplakten. Vrouwen die als tegenhanger van die mannenclub het Mut sengilde wilden vormen, wer den uitgenodigd voor een fees telijke bijeenkomst met een drankje, een wandeling en een etentje. De eigen bijdrage was aan de forse kant: 55 euro. „We hadden op maximaal tien reacties gerekend, maar 34 vrouwen hebben zich aange meld. Dat was best verrassend", zegt Van Leeuwen. Volgens haar variëren de deelnemers in leef tijd van circa 25 tot 45 jaar. Het is niet hun bedoeling het Mut sengilde een officiële status te geven, maar de initiatiefneem sters willen net als de mannen van die feestavond wel een jaar lijkse traditie maken. „Maar wel anders", benadrukt Van Leeuwen. „Bij ons dus geen zuippartij, maar een gezonde wandeling langs het strand. Daarna een drankje en door de duinen terug naar De Zeeuwse Stromen. Daar drinken we nog een aperitief en gebruiken we een viergangendiner. Het blijkt een prima formule voor een fijne avond met vrou wen onder elkaar. Wandelen langs het strand in de avondzon blijkt leuker dan dikke sigaren roken zoals in het Mussengilde gebruikelijk is. Een loterij wordt er bij de vrouwen ook niet gehouden. In plaats daarvan is er een attentie aan het einde van de avond: een komkommer en een ludiek gedichtje. Knijper Het Mutsengilde levert ook geen dode vogeltjes in, maar de eer lijkheid gebiedt te vermelden De leden van het Renesser Mutsengilde. dat de mannen van het Mussen gilde dat tegenwoordig ook niet meer doen. Vroeger wel. Daar aan dankt de club zijn naam. Doel van het Mussengilde was dat de leden zoveel mogelijk mussen, kraaien, eksters en houtduiven afschoten en inle verden bij de zogeheten 'Knij per' van het gilde omdat die vo gels schadelijk waren voor de rijpende landbouwgewassen. Het gildelid dat de meeste vo gels had ingeleverd werd op de j aarvergadering uitgeroepen tot 'keizer' of 'koning'. De nummer twee kreeg de titel 'deken'. Elke dode mus leverde een halve cent tebestuur toe: „Politieke be sluitvorming is meer dan alleen koppen tellen in de gemeente raad. Daar is maatschappelijk draagvlak voor nodig." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Attractie centrum Het Arsenaal is van eigenaar verwisseld. Het on dernemersduo Edgar Ange- lini en Sven van Rijswijk, die ook het Middelburgse Minia tuur Walcheren runnen, heb ben de exploitatie overgeno men. Het onroerend goed is verkocht aan de particuliere belegger A. van Velzen uit Middelburg. De bouw en renovatie van het huidige attractiecentrum be gon in 1991. In mei 1993 ging Het Arsenaal open. Bij het centrum werken gemiddeld negen mensen in vaste dienst. De overname heeft voor het personeel geen ge volgen. De huidige manager, Chris Funk, legt zijn functie neer. Hij gaat terug naar Twente. „Ik heb hier bijna vijf jaar gezeten en ik heb een geweldige tijd gehad." De ei genaar van Het Arsenaal was de beleggingsmaatschappij Reggeborgh Beheer. Van Rijswijk en Angelini zien in de overname een nieuwe uitdaging. „Daarnaast is Het Arsenaal natuurlijk een pri ma aanvulling op Miniatuur Walcheren en zien we uiter aard financiële mogelijkhe den", zegt Van Rijswijk. „Het is een schitterende manier om als attracties samen iets te doen. Je moet dan denken aan gezamenlijk folders drukken, kaartenverkoop en de inwoners van Zeeland te gen een bepaalde prijs onbe perkt toegang geven tot bei de attracties. Het mooie van deze twee parken is dat ze el kaar aanvullen. Als het droog is, komen mensen naar Miniatuur en als het regent gaan ze naar Het Arsenaal." De nieuwe eigenaren zijn laaiend enthousiast over de overname. „We beseffen het nog amper", vertelt Van Rijs wijk. „Bij Miniatuur Wal cheren hadden we al het idee dat een jongensdroom in ver vulling ging, maar dit gaat ook voor ons wel heel erg ver. Drie jaar geleden, op 1 maart 1999, hebben we Miniatuur Walcheren overgenomen. Toen zei men al voor de gein: straks nemen jullie ook nog Het Arsenaal over." De onderhandelingen tussen Reggeborgh Beheer en Van Rijswijk en Angelini begon nen een jaar geleden. Het on dernemersduo heeft de good will en de inventaris overge nomen. De gebouwen komen in handen van Van Velzen uit Middelburg. De huidige ex ploitant van restaurant 't VoorOnder, Bart Stinen- bosch, blijft ook na de over name in het restaurant. „Het Arsenaal liep prima", zegt een woordvoerder van Reggeborgh Beheer, „maar het was een kleinere deelne ming in onze beleggingspor tefeuille. Om de zoveel tijd kijk je eens naar je porte feuille en toen is gezegd: als zich een kans voordoet, ver kopen we. Het Arsenaal pas te niet langer in onze porte feuille. Het was een beetje een vreemde eend in de bijt." Rare dingen Van Rijswijk en Angelini zet ten Het Arsenaal in elk geval dit j aar op de oude voet voort In die periode wordt een vijf jarenplan gemaakt. „In de basis is Het Arsenaal best een goede attractie, maar op cre atief gebied kan er volgens mij meer gebeuren"zegt Van Rijswijk. Zo wil hij deze zo mer in elk geval een pape- gaaien-piratenshow begin nen. „Verder heb ik nog wel een aantal ideeën. We gaan een heleboel rare dingen ver zinnen." In Miniatuur Wal cheren introduceerde Van Rijswijk het 'poepsjoelen', en de Nederlandse Kampioen schappen piasstampen en kruipen. Van Rijswijk wordt de crea tief directeur van beide at tracties. Angelini krijgt de dagelijkse leiding van Het Arsenaal en is de financiële man van het duo. door Rob Paardekam HANSWEERT - Bij een steek partij op een schip dat lag afge meerd in de haven van Hans- weert is gisteren een 16-jarige jongen gewond geraakt. De po litie vermoedt dat het om een ongeluk gaat. Het incident vond rond één uur 's middags plaats op het schip Smal Agt. De politie rukte met veel wagens uit, omdat op het schip moeilijk opvoedbare kin deren een reïntegratieproject volgen. De 17-jarige dader, af komstig uit Rotterdam, kon snel worden aangehouden, maar waarschijnlijk heeft hij niet met opzet gestoken. De jongens zou den hebben lopen dollen met een scherp voorwerp waarbij per ongeluk zou zijn gesto ken. De gevolgen voor het slachtoffer bleken mee te vallen. Na een korte behandeling in het zie kenhuis kon de jongen huis waarts keren. (Advertentie) U weet het nog niet? Neem dan een kijkje op de verkiezingsmarkt vandaag zaterdag 2 maart 2002 doorlopend van 10.00 - 17.00 uur Arsenaaltheater - Vlissingen kramen van alle partijen die meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen in Vlissingen lijsttrekkersdebat van 16.00 - 17.00 uur onder leiding van journalist Theo Richel GRATIS TOEGANG DE KOFFIE STAAT KLAAR HISSIIMH foto Pieter Honhoff op. Dat behoort allemaal tot het verleden, maar het Renesser Mussengilde bestaat nog steeds en de leden komen elk jaar trouw naar de gezellige feest avond. Het nieuwe Mutsengilde volgt dat voorbeeld, maar dan wel in geheel eigen stijl. De vreugde rond de aan staande raadsverkiezingen wordt soms vermengd met droefenis. Zo maakt de Vlis- singse afdeling van de Socia listische Partij melding van handelingen die grenzen aan sabotage. De aanplakbiljet ten van deze wakkere politieke denominatie zijn in de afgelopen weken van ge meentewege verwijderd, op verzoek van andere partijen, zo meldt de SP. Naïevelingen zouden op het idee kunnen komen dat die I andere - niet bij name ge noemde - partijen, worden gedreven door angst en zich dus laten adviseren door een slechte raadgever. Zulks zou de Socialistisch Partij tevre den kunnen stemmen. Maar zo zit het niet. De partij met de rode, appelvormige besvrucht uit de familie der nachtschaden laat in een persbericht weten dat de ge meente Vlissingen financieel aansprakelijk gesteld zal worden voor de teloorgang van de posters en de lijm. Nog vier nachtjes slapen, dan zullen we weten of de poging om de kiezers op deze kloeke wijze te lijmen, is geslaagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 65