Bloemzaadteelt zit in het slop PZC Antwerpse haven wil limiet aan duur studie Westerschelde Kiezelwieren van levensbelang voor slikplaten Windmolenpark op Vlakte van Raan komt er zo goed als zeker ZLTO wacht verdere berichten over mkz Engeland onrustig af Fusie Noordnatie en Hessenatie gaat definitief door 17 Handel richt zich steeds meer op goedkoper zaad uit buitenland Boottocht voor verstandelijk gehandicapten Uitvoering Con Amore en Apollo Klaverblad moet positie verstevigen zaterdag 2 maart 2002 door Rinus Antonisse SCHERPENTSSE - De bloem zaadteelt in het zuidwesten zit in een dip. Het aantal hectares dat kan worden ingezaaid daalt onrustbarend. De handel haalt steeds meer zaad uit het buiten land, omdat het daar goedkoper kan worden geteeld. De kleurige blos die zo kenmerkend is voor de akkers op met name Tholen - en in mindere mate ook op Wal cheren en Schouwen-Duive- land - dreigt flets te worden. Secretaris Leen Bijnagte van de studieclub voor groenten- en bloemzaadteelt Eiland Tholen zegt dat er twee jaar geleden in heel Nederland nog zo'n zeven honderd hectare aan bloemzaad werd geteeld. Dat is terugge zakt tot ruwweg vijfhonderd hectare, waarvan zo'n tweehon derd hectare op Tholen. Bijnag te verwacht dat de oppervlakte komend seizoen nog verder daalt. Het aantal contracten dat Wordt afgesloten, is nog veront rustend laag. Er komen in de bloedzaadteelt, gerekend over een langere pe riode, altijd wel ups en downs voor. Dat zijn de telers gewend. VLISSINGEN - Verstandelijk gehandicapten uit Zeeland kunnen op zaterdag 23 maart genieten van een boottocht over de Westerschelde. Voor de veertiende keer organi seert de Verening van ouders van mensen met een verstande lijke handicap (VOGG) uit Wal cheren in samenwerking met de Provinciale Stoombootdiensten de boottocht die een muzikaal karakter krijgt. Straatorkest Olé Goes, de Melody Makers, dans en amusements band Toe Joe en de muziekvereniging vöor verstandelijk gehandicap ten Axelerando zorgen voor de muziek. Het inschepen begint om 13 uur in Vlissingen en een half uurtje later in Breskens. De boottocht duurt tot half vijf. Maar nu lijken de vooruitzich ten blijvend somber te zijn, geeft Bijnagte aan. Als voor naamste oorzaak noemt hij de opkomst van goedkopere teelt in het buitenland. „Het wordt voor ons steeds moeilijker con curreren met landen als China, India en Thailand. Ook Turkije is erg in opkomst. Daar zijn de lonen laag en als de zaadkwali teit door het klimaat niet min der is, doet de handel daar za ken." Bijnagte wijst erop dat in Zuid- west-Nederland al vele jaren met veel kennis van zaken bloemzaad wordt geteeld. Ook het bedrij f sleven is daarop inge sprongen; zo hebben loonwer kers speciale machines ontwik keld en zijn er twee grote drogerijen op Tholen. Er is veel kennis opgebouwd, die vaak van vader op zoon wordt door gegeven. De secretaris van de studieclub vreest dat alle opge bouwde kennis en ervaring ver dwijnen, als de zaadhuizen het zuidwesten de rug toekeren. Te lers worden dan genoodzaakt om óf te stoppen met hun be drijf, óf over te gaan op iets an ders. Anders dan in de concurrerende landen hebben de Nederlandse telers ook meer en meer te ma ken met teelttechnische beper kingen in de vorm van het wegvallen van een aantal be strijdingsmiddelen. Met name de regelgeving op het gebied van bespuitingen en bemesting vraagt veel aandacht, stelt Bij nagte. „Een goede planning is nodig om onplezierige verras singen in de loop van het seizoen te voorkomen." Hij put enige moed uit recente ontwikkelingen, die erop dui den dat het Nederlandse toela tingsbeleid voor bestrijdings middelen wat meer op Europese leest geschoeid gaat worden. „Dat is zeker vanuit concurren- tie-oogpunt bekeken wel zo eer- lijk." De studieclub, die 7 maart in Sint-Annaland een algemene vergadering houdt, zit overi gens niet bij de pakken neer. Er wordt doorgegaan met proeven voor de zaadteelt en het houden van excursies. Ook worden nieuwe teelten onderzocht: ge dacht wordt aan pioenrozen. Telers tijdens een excursie van de Studieclub voor Groenten- en Bloemzaadteelt Eiland Tholen. foto Willem Mieras door Wout Bareman KNOKKE - De Belgische staatssecretaris O. Deleuze van Energie heeft gisteren besloten de combinatie Electrabel-Jan De Nul een vergunning te verle nen voor de bouw van een wind molenpark op de Vlakte van Raan in de Noordzee, vlakbij de Zeeuwse grens. Minister M. Ael- voet van Volksgezondheid en Leefmilieu moet het besluit weliswaar nog goedkeuren, maar dat wordt beschouwd als een formaliteit. De combinatie van energieleve rancier Electrabel en baggeraar De Nul begint met een eerste op stelling van tien molens, maar in de vergunning is al direct de bouw van nog eens veertig tur bines geregeld. De molens krij gen een hoogte van tachtig meter en worden ruim twaalf kilometer uit de kust bij Knok- ke-Heist geplaatst. Ze leveren samen een vermogen van 100 megaWatt, goed voor de ener gievoorziening aan zo'n 100.000 gezinnen. België laat nog wel onderzoek doen naar onder meer de risico's voor de scheepvaart, de invloed op het landschap en de gevolgen voor de zandbewegingen langs de kust, maar dat zorgt niet voor vertraging. Eerder al verleende de staatssecretaris al een ver gunning voor het windmolen park met vijftig turbines op de Wenduinebank voor De Haan. De eerste twee parken voor de Vlaamse kust moeten in de loop van 2004 gebruiksklaar zijn. Deleuze wil overigens nog veel verder gaan. Hij meent dat er voor de Vlaamse kust voldoende ruimte is voor tien windmolen parken, die met een vermogen van duizend megaWatt een mil joen gezinnen van stroom kun nen voorzien. Protesten De plannen hebben felle protes ten uitgelokt van milieu- en visserijorganisaties, politieke partijen en kustbewoners. De inwoners van Knokke hebben meer dan tweehonderd be zwaarschriften ingediend. De Zeeu wse vissers steunen de aan gekondigde harde acties van Belgische vissers, verenigd in de Rederscentrale. De vissers willen de kusthavens blokkeren en trekken ook op naar Brussel om te protesteren tegen de komst van de windmo lens, die de paaigebieden van tong bedreigen. Zevibel-woord voerder H. van Geesbergen heeft begrip voor de acties, maar geeft de voorkeur aan juri dische stappen. De milieuorga nisatie Stichting De Noordzee bepleit zorgvuldigheid bij de bouw van windmolens voor de Belgische, Nederlandse en Duitse kust, maar plaatst vraagtekens bij de Belgische aanpak. De stichting vindt het ook opmerkelijk dat Belgie kiest voor de Vlakte van Raan, terwijl door Nederlandse on derzoekers juist als mogelijke locatie werd afgewezen omdat er te weinig wind zou zijn. door Rinus Antonisse ARNEMUIDEN - „Het blijft griezelig. Het kan elke dag weer de kop opsteken." Bestuurder Jo Kodde van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland (ZLTO) reageert ver ontrust op de berichten dat in Engeland mogelijk opnieuw mond- en klauwzeer de kop heeft opgestoken bij schapen. De uitslagen van de eerste tes ten op de verdachte dieren wij zen overigens niet op deze ziek te. „Het pakt waarschijnlijk gun stig uit en we hebben goede hoop dat het loos alarm is, maar het zag er eerst ongunstig uit", zegt Kodde, zelf melkveehouder in de Oranjepolder bij Arnemui- den. Hij wijst erop dat Engeland veel handelscontacten met het buitenland onderhoudt. Ook naar Nederland worden dieren uitgevoerd. „Zo kan het MKZ-virus op een of andere wijze toch weer bin nenkomen. We zijn kwetsbaar", aldus de ZLTO-bestuurder. Hij hoopt dat de vee-importeurs zich bewust zijn van de gevaren die dreigen als beesten uit Enge land binnen worden gehaald. Kodde herinnert eraan dat het land nog maar kort geleden de MKZ-uitbraak voor gesloten verklaarde. „De handel moet uiterst voorzichtig en terughou dend zijn met dieren uit Enge land." Beetje boos Voor de Nederlandse veehou ders is het nu een kwestie van afwachten. Kodde vindt wel dat minister Brinkhorst van Land bouw aanvankelijk nogal lako- niek reageerde op de berichten over mogelijke besmetting. „We waren als georganiseerde land bouw wel een beetje boos dat de minister niet direct maatrege len nam." Inmiddels is dat rechtgetrokken en de standsorganisaties zijn nu tevreden over de actie vanuit het ministerie. Die komt erop neer dat alle die ren die vanuit Groot-Britannië in Nederland worden ingevoerd of doorgevoerd - en die gevoelig zijn voor mond- en klauwzeer - door de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RW) afzonderlijk worden onder zocht op eventuele verschijnse len van de ziekte. Het gaat daar bij om kleine aantallen dieren en in de praktijk alleen varkens. Runderen mogen in verband met BSE en schapen en geiten vanwege MKZ, nog steeds niet door Engeland worden geëx porteerd. De Goese gemeenteraadsfractie yan GroenLinks vindt dat de handel van dieren met Enge land stopgezet moet worden, tot er absolute duidelijkheid is over de ziektegevallen. Laksheid acht de fractie in deze een ver keerde houding. „Er moet alles aan gedaan worden om de uit braak te voorkomen van een nieuwe MKZ-crisis, met alle menselijke en dierenleed van dien." Aan de fractie in de Tweede Ka mer is gevraagd minister Brink horst op de huid te zitten NOORDGOUWE - Muziekver eniging Con Amore in Noord- gouwe houdt zaterdag 9 maart de jaarlijkse muziek- en toneel uitvoering in het plaatselijke dorpshuis. Het muziekkorps onder leiding van Kees de Munnik speelt van af 19.30 uur onder meer Fanfare for an Occasion van Ivo Kou- wenhoven, Centenary van Wim Laseroms en Harry's rock music van Ton Verhiel. Aan het pro gramma wordt ook medewer king verleend door drumband Apollo onder leiding van Marcel van der Maas. Na de pauze voert de eigen to neelclub van Con Amore de tra- gi-komedie 'Spoken bestaan niet' van Carla Berendse op. Het verhaal speelt zich af op een dorp in een tijd waarin iedereen elkaar kent en vrij in en uit loopt. Het muziek- en toneelprogram ma wordt speciaal voor senioren nogmaals opgevoerd in het dorpshuis op zaterdagmiddag 16 maart vanaf 13.30 uur. door Rinus Antonisse YERSEKE - Piepkleine kiezel wieren zorgen ervoor dat afslag van grote slikplaten in het kust gebied wordt voorkomen. Be- koud van deze platen is van be lang omdat ze de voedselbron vormen voor vele kustvogels en schuilplaats zijn voor jonge vis sen. Bovendien vervullen ze een rol in de kustverdediging. Uit onderzoek van bioloog Jody de Brouwer van het Centrum voor Estuarine en Marine Eco logie (CEMO) in Yerseke, blijkt nu dat de kiezelwieren voor de instandhouding van de platen onmisbaar zijn. Hij promoveert 4 maart aan de Universiteit van Nijmegen op dit onderwerp. Op de vaak overspoelde slikpla ten in onder meer de Wester schelde lijkt op het eerste ge zicht niks te groeien. Bij nauw keurige beschouwing echter blijkt over het oppervlak van de platen een bruinige waas te lig- genvan diatomeeën ofwel kie zelwieren, die suikers afschei den. De afscheiding klit samen tot een 'diatomeeënmat' van piepkleine wieren. Invloeden Het onderzoek van De Brouwer toont aan dat de wieren deze mat vormen om zichzelf te be schermen tegen de extreme in vloeden van buitenaf. Maar de mat beschermt ook de hele slik- plaat tegen afkalving door wind en golven. Modellen gebaseerd op pyur natuurkunde kunnen de vorming en dynamiek van de slikplaten niet verklaren. De Brouwers speurwerk maakt duidelijk dat er een biologische verklaring is en wel het grote ef fect van de diatomeeënmatten op de platen. Vooral in het voor jaar groeien de kiezel wieren massaal op de platen en zorgen ze voor de bruine laag. Daarna breken een leger aan grazende diertjes en de harde wind de be schermlaag af. De plaats is dan wel enkele centimeters opge hoogd en heeft andere 'bewo ners' gekregen. „Wat zou er van de slikplaten overblijven als er niet ieder voorjaar meege- bouwd zou worden door de kie zelwieren?", vraagt De Brouwer zich af, om vervolgens het ant woord zelf te geven: ze verdwij nen in het water. Het onderzoek van de CEMO-bioloog richtte zich in het bijzonder op het ge drag van de kiezelwieren. Hij ontdekte dat een kiezelwier op een slikplaat twee typen suikers uitscheidt. Eén van de suikerty pes zorgt voor het ontstaan van de bruine mat. Een ander type vormt een grote mondvoorraad, waarvan de wieren 's nachts ge- bruik maken. Dan is er geen licht en komt er dus geen energie binnen. De microbioloog geeft aan dat de slikken hoogproductieve de len van het kustgebied zijn, ook van een estuarium als de Wes terschelde. Diatomeeën zijn op de platen de belangrijkste 'planten' - ze leggen koolstof vast via f otosythese - en vormen zo de basis voor dit ecosysteem. Een groot deel van de koolstof scheiden ze weer af; 40 tot 70 procent komt als suiker naar buiten. De mini-algen beïnvloe den zo het zandtransport in het hele estuarium. De Antwerpse haven vindt dat de vervolgonderzoeken en besluitvorming voor de eventuele verdieping van de Westerschelde binnen 2,5 jaar afgerond moeten zijn. foto Ruben Oreel door Emile Calon ANTWERPEN - De Antwerpse haven vindt dat de vervolgonderzoeken en be sluitvorming voor de eventuele verdie ping van de Westerschelde binnen 2,5 jaar afgerond moeten zijn. Om die reden moet een uiterste datum opgenomen worden in het memorandum dat aanstaande maan dag in Vlissingen wordt ondertekend door de Nederlandse en Vlaamse regeringen. De Antwerpse haven vindt verder dat in het memorandum ook expliciet verwezen moet worden naar de slotakte van het Congres van Wenen (1815) en het Verdrag van Londen (1839). In die beide verdragen is immers de vrije doorvaart op rivieren in z'n algemeenheid en de Westerschelde in het bijzonder geregeld. Havenschepen L. Delwaide benadi*ukte gisteren dat die toevoegingen noodzake lijk zijn om ongewenste vertraging en toe komstige problemen te voorkomen. Door een einddatum op te nemen ontstaat er duidelijkheid voor alle partijen, zei Del waide. De havenschepen vindt dat de on derzoeken in twee jaar afgerond moeten zijn en dat maximaal zes maanden later de beslissing moet vallen of en hoeveel er verdiept wordt zodat spoedig daarna de baggerschepen kunnen uitmikken. Voorzitter J. Blaauw (WD) van de Vaste Kamercommissie voor Verkeer en Water staat merkte vorig j aar al op dat het moge lijk moet zijn om zowel de milieu-effect rapportage als de kosten-baten-analyse in twee jaar af te ronden. De Nederlandse regering heeft echter steeds geweigerd termijnen in het memorandum op te ne men. Het memorandum zou aanvankelijk be gin vorige maand in Vlissingen onderte kend worden door minister Netelenbos en haar Vlaamse collega Stevaert. Tijdens de topontmoeting zouden er ook afspraken gemaakt worden over ontkoppeling van de loodsgelden. Die bijeenkomst van be gin februari werd op het laatste moment afgezegd omdat de Vlamingen getergd waren over het besluit van de Nederland se bewindsvrouw om voorlopig geen trei nen toe te laten op het oude tracé van de IJzeren Rijn bij Roermond. Ontkoppeling Ook was er onenigheid gerezen tussen Ne derland en Vlaanderen over de ontkoppe ling van de loodsgelden Nederland hield vast aan 1 januari 2003 als het moment om te ontkoppelen terwijl de Vlamingen daar niets voor voelen. Ze vinden immers dat er een koppeling gelegd moet worden tussen het ontkoppelen van de loodsgelden en het vorderen van de verdiepingsstudies. Na die afzegging nodigde Netelenbos di- rect de Belgische ambassadeur en liet hem weten dat ze het memorandum alsnog snel wilde tekenen. fHermlefmalfrxp!ooitonItaatf/er eeecp pat %£cht cottam Ve u/eekeujpffeip' en pan. mfYn KLAP canpeerAlles door Wout Bareman ANTWERPEN - De fusie van de twee grootste containerbehan delaars in de Antwerpse haven is een feit. Gisteren maakten Hessenatie en Noordnatie be kend dat de onderhandelingen zijn afgerond. De nieuwe ven nootschap krijgt de naam Hesse Noord Natie. Hessenatie is de beoogd exploitant van de Wes terschelde Containerterminal (WCT) die het havenschap Zee land Seaports in Vlissingen- Oost wil aanleggen. De fusie is niet van invloed op de plannen van het havenbedrijf in Vlissin gen. Zestig procent van de aandelen van de nieuwe vennootschap komt in handen van Compagnie Maritime Beige (CMB), de reste rende veertig procent is voor Noordnatie. De directies van Hessenatie en Noordnatie heten gisteren doorschemeren dat nog voor het eind van deze maand een meerderheid van de aande len wordt overgenomen door 's werelds grootste containerover slagbedrijf PSA Corporation in Singapore. Volgens een woord voerder van Hessenatie heeft ook PSA grote belangstelling voor de Westerschelde Contai nerterminal. PSA krijgt met de overname van de aandelen niet alleen grote invloed op de con tainertrafieken naar Antwer pen en Zeebmgge, maar ook naar Rotterdam en Vlissingen. Eerder verwierf PSA al belan gen in havens in Italië en Portu gal. De fusie tussen de twee Ant werpse containerbehandelaars hing al meer dan een jaar in de lucht. Hessenatie beheerst on geveer 60 procent van de Ant- weipse containermarkt; Noord natie 20 procent. Samen waren ze in 2000 goed voor de verwer king van bijna drie miljoen con tainers. Ter vergelijking: PSA behandelde er dat jaar 17,6 mil joen. Noordnatie baat samen met het Belgische spoorbedrijf NMBS de Noordzeeterminal, buiten de sluizen aan de Schelde, uit. De meer zuidelijk gelegen Europa- terminal is in handen van Hes senatie. Beide havenbedrijven beschikken straks ook over het grootste deel van de kaden en opslagterreinen aan het nieuwe Deurganckdok, de container haven pal ten zuiden van het polderdorp Doel op de linker Scheldeoever. VLISSINGEN - De Stichting Het Klaverblad Zeeland, orga nisatie van zorgvragers in de provincie, moet streven naar een steviger positie. Dat bleek vrijdag het algemene gevoelen tijdens de viering van het eerste lustrum van Het Kla verblad. De organisatie is de zwakste poot van de driehoek die zij samen met zorgverstrek kers en verzekeraars vormt. Er moet aan gewerkt worden om meer invloed te krijgen, zo werd tijdens een forumdiscussie be toogd. Gedeputeerde G. de Kok ver wacht ook van Het Klaverblad dat het zich verder ontwikkelt en voor een krachtdadiger op stelling kiest. Zijns inziens moe ten daarbij de marktwerking en het poldermodel in combinatie met elkaar worden gehanteerd De dagelijks provinciebestuur der duidde verder aan dat men sen die een auto of een wasma chine willen kopen zich als regel oriënteren door bij verkopers informatie te verzamelen en die te toetsen aan het oordeel van bijvoorbeeld de consumenten bond. Dat leek hem ook een goe de opstelling voor mensen die zorgvragen. „Zij kunnen alleen een juiste keus maken als ze over genoeg informatie beschikken." Advertentie VOORDELIGE START VAN HET NIEUWE KAMPEER EN CARAVANSEIZOEN vouwwagens nieuw - korf verhuurd occasions (voor)tenten kam peersupermarkt verhuur camping infostands Stadionweg 31/33 Rotterdam OIO - 497 08 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 61