Hindoes slachten moslims af Arafat vraagt druk op Israël om actie in kampen te staken Bush activeerde schaduwregering na aanslagen VS NAVO-chef roept Karadzic op zich snel over te geven Bouwvakkers België woest over seksimago Violist Helmut Zacharias dood Sneller doodstraf in Brunei Overleg hereniging Cyprus Politie pakt Albanese maffia aan Duitse skinheads jaren cel in Indiase deelstaat Gujarat in greep van bloedige wraakneming Fraude door kaartverkopers van Eiffeltoren Vaker zelfmoord in Russisch leger Europese milieusatelliet aan het werk Japan overweegt Haagse ambassadeur te ontslaan West-Afrika vraagt hulp door Pascale Thewissen BRUSSEL - Zijn alle bouw vakkers seksmaniakken? Wie de nieuwe advertentiecampag ne van het Belgische Nationaal Actiecomité voor Veiligheid in de Bouw (NAVB) ziet, zou den ken van wel. „Bouwvakkers denken gemid deld om de 37 seconden aan seks. En aan veiligheid?", luidt één van de omstreden slogans. Bij het NAVB regende het de voorbije dagen reacties van bo ze bouwvakkers die vinden dat ze ten onrechte worden afge schilderd als 'seksbeesten' en 'geile bokken'. Bij Belgische dagbladen kwamen vele inge zonden brieven binnen. „Schandalig en denigrerend. Waarom worden we altijd weer geassocieerd met vrouwen en alcohol", luidde één van de klachten. Directie-adviseur R. Vanrut- ten van het NAVB is niet onder de indruk van alle commotie. ,,We hebben ons gebaseerd op Amerikaans onderzoek. Zon der lang nadenken hebben we besloten de conclusies te ge bruiken voor een nieuwe cam pagne om het aantal dodelijke ongelukken op de werkvloer drastisch terug te dringen. De campagne gaat niet alleen over seks, maar ook over voetbal en auto's en richt zich niet uitslui tend op bouwvakkers maar ook op aannemers en architec ten. Maar alleen de advertentie waarin een wulpse, half blote mevrouw figureert, lokt kritiek uit." Ook de implicatie dat werkon gevallen het gevolg zijn van onoplettendheid van de werk nemer - 'een bouwvakker die aan seks denkt, denkt niet aan veiligheid' - stuit nogal wat mensen tegen de borst. In België komen jaarlijks ge middeld 23 bouwvakkers om bij een bedrijfsongeval. zaterdag 2 maart 2002 ASCONA - De beroemde violist Helmut Zacharias is donder dagavond in een verpleeghuis in Zwitserland overleden. Hij was 82 jaar oud. Zacharias' dochter heeft dat gisteren beves tigd. Zacharis leed aan de ziekte van Alzheimer, maar is over leden aan ouderdomsverschijnselen. De violist werd in 1920 in Berlijn geboren. Opzijnzesde stond hij al op het concertpodium. Hij werd beroemd met stukken als Tokio-Melodie, Frag den Wind en Wenn der weisse Flieder wieder blüht. In totaal componeerde hij vierhonderd stukken en verkocht-hij dertien miljoen platen. DPA BANDAR SERI BEGAWAN - Om het groeiende druggebruik in het Aziatische oliestaatje Brunei in te perkenheeft de rege ring besloten smokkelaars van het middel methamphetamine sneller de doodstraf te geven, zo is gisteren gemeld. Het sultanaat kondigde aan dat de nieuwe regel, die vorige maand van kracht werdvan toepassing is op mensen die meer dan 50 gram methamphetamine mee pogen te smokkelen. Voorheen kon de doodstraf alleen worden opgelegd aan men sen die 200 gram van de drug bij zich droegen. Op het smokkelen van 20 gram staat twintig jaar cel en vijf tien zweepslagende straf die voorheen gereserveerd was voor mensen met 50 gram op zak. AP NICOSIA - De Grieks-Cypriotische leider Klerides en zijn Turks-Cypriotische tegenhanger Denktash hebben gisteren de onderhandelingen over hereniging van het verdeelde ei land Cyprus hervat. Zij staan onder grote druk van de VN- Veiligheidsraad om voor juni een akkoord te bereiken. President Klerides en Denktash ontmoetten elkaar in de buf ferzone die het eiland sinds de Turkse invasie in 1974 ver deeld. VN-gezant Alvaro de Soto, die de gesprekken leidt, zei te hopen dat de vredesbesprekingen kunnen worden geïnten siveerd en plaats zullen vinden in de geest van compromis en politieke vastberadenheid. AP ANTWERPEN - Justitie en politie in Antwerpen hebben de afgelopen dagen een grote Albanese maffiabende opgerold. Er zijn ruim vijftig aanhoudingen verricht. De organisatie zou achter meer dan duizend woninginbraken en autodiefstallen zitten. Daarnaast worden de kopstukken verantwoordelijk gehouden voor een tiental afrekeningen met dodelijke afloop. Ook hield de bende zich volgens justitie bezig met afpersing, mensensmokkel en prostitutie in en rond Antwerpen. ANP MÜNCHEN-Een20-jarigeDuitserenzijn 18-jarigevriendin zijn gisteren voor een jeugdrechtbank in München tot respec tievelijk zes en vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot doodslag. Zij waren betrokken bij de mishandeling van een Griekse man door skinheads bij een restaurant in de Beierse hoofd stad. Drie andere skinheads kregen straffen variërend van 15 maanden tot 3,5 jaar voor het toebrengen van ernstig licha melijk letsel. De rechter oordeelde dat er racisme in het spel was geweest. Het incident begon toen het destijds zeventienjarige meisje de Griek treiterde voor het restaurant, waar zo'n zestig skin heads aan het feestvieren waren. Andere skinheads kwamen naar buiten en begonnen de Griek af te tuigen en in zijn ge zicht te schoppen. AP van onze redactie buitenland AHMADABAD - In een dorp in de West-Indiase deelstaat Guja rat hebben gewapende hindoes moslim-inwoners bijeengedre ven en hun huizen in brand ge stoken. Zeker dertig moslims kwamen om. De aanslag vond plaats in Pandarvada, 50 kilo meter van Godhra, waar woens- PARIJS - Verkopers van toe gangskaarten voor de Eiffelto ren in Parijs hebben jarenlang de boel geflest. Volgens de direc tie van Frankrijks beroemdste toeristische attractie zou zeker de helft van de verkopers bij de fraude betrokken zijn. Parijs zou volgens een eerste schatting voor een bedrag van v:er miljoen euro zijn getild. De methode van de frauderende kaartverkopers was even inge nieus als simpel. Bij de intro ductie van een nieuw electro- nisch betaalsysteem werden door personeelsleden opzette lijk fouten in de toegangscodes -aangebracht. Daardoor werd het mogelijk tienduizenden toe- gangskaarten ongeldig te ma ken .Die dienen volgens de voor schriften vernietigd te worden. Maar in dit geval werden ze een dag later weer verkocht. In de administratie waren ze niet te rug te vinden. Zo verdween jaarlijksde opbrengst van 50,000 kaartjes in de zakken van -de verkopers GPD dag 58 hindoes omkwamen toen moslims de trein waarin zij za ten in brand staken. Bij de gewelddadigheden in Gu jarat tussen moslims en hindoes van de afgelopen dagen zijn bij na 300 mensen om het leven ge komen. Om de rellen te beteuge len heeft de politie de opdracht gekregen zonder waarschuwing het vuur te openen op relschop pers. Het Indiase persbureau Press Trust of India meldde dat er zeker zestien mensen zijn ge dood door de politie. De huidige gewelddaden zijn een wraakne ming voor de treinaanslag. In de stad Ahmadabad, waar wraakzuchtige hindoes gisteren voor de tweede dag moslimslop penwijken in brand staken, zijn 900 militairen ingezet. Vijf mensen werden door het leger doodgeschoten. Meer dan 1200 mensen zijn opgepakt in Ahma dabad en 31 andere steden in de deelstaat, zo meldde het minis terie van Binnenlandse Zaken. De politie heeft 63 mensen gear resteerd op beschuldiging van moord of poging tot moord bij de treinaanslag in Godhra. Hin doegroeperingen hebben echter gezegd dat dit niet voldoende is en hebben opgeroepen tot een nationale staking. Auto Gisterochtend trokken honder den hindoes brandschattend door een moslimsloppenwijk aan de rand van Ahmadabad. Na afloop werden 27 lichamen geborgen. Een moslimfamilie werd levend in een auto ver brand, waarbij acht mensen omkwamen. De daders stopten de auto, blokkeerden de deuren en staken het voertuig in brand. In ziekenhuizen overleden na dien nog eens 38 mensen. Vier slachtoffers worden nog behan deld voor zware brandwonden. Donderdag kwamen al 76 men sen om toen hindoes een mos- limwijk bestormden, de brand weer uren op afstand hielden en huizen in brand staken. Bij de actie werd ook een oud-parle mentslid uit zijn huis gesleurd en levend verbrand. Overal in Gujarat wierpen hindoes blok kades op, doorzochten zij auto's op de aanwezigheid van mos lims en staken zij winkels en huizen van moslims in brand. In een reactie op de treinaanslag heeft de Wereld Hindoe Raad in heel India opgeroepen tot een treinstaking, maar slechts in en kele plaatsen werd aan de op roep gehoor gegeven. Sinds de Hindoe Raad plannen heeft aangekondigd om op 15 maart te beginnen met de her bouw van een hindoetempel in Ayodhya, op de plaats van een in 1992 vernielde zestiende-eeuw- se moskee, zijn de spanningen toegenomen. Gisteren bood de Hindoe Raad aan de bouw van de tempel uit te stellen als de re gering garandeert dat de werk zaamheden later alsnog kunnen beginnen. Toen hindoes de mos kee in 1992 verwoesten braken in het hele land rellen uit waar bij meer dan 2000 doden vielen. AP/AFP/DPA/RTR Een Indiase politieman vuurt een traangasgranaat af tijdens rellen in Ahmadabad. foto Siddharth Darshan Kumar/AP door Hetty van Rooij BRUSSEL - NAVO-secretaris- generaal Robinson heeft giste ren een dringend beroep gedaan op Radovan Karadzic om zich te melden. „We zitten je op de hie len. Geef je over, liefst met wat waardigkeid, of hel recht zal je weten tt vinden", liet hij de voormalig leider van de Bosni sche Serviërs vanuit zijn hoofd kwartier in Brussel weten. NAVO-t:oepen slaagden er gis teren voar de tweede opeenvol gende dag niet in om Karadzic in Bosnië op te sporen en te ar resteren. NAVO-diplomaten in "Brussel gaven met de nodige 'aarzeling toe dat het mislukken van de groots opgezette klop jacht 'vernederend en bescha mend' is. Secretaris-generaal Robinson zei 'teleurgesteld' te zijn. Hij presenteerde de neder- laag als een onderdeel van een operate die lang kan duren, 'maar onontkoombaar leidt tot de aanhouding van Karadzic. „Dit was niet de eerste actie en hetzaiooknietdelaatstezijn.Ik heb een plechtige boodschap door Peter van Nuijsenburg TOKIO - De Japanse regering staat op het punt haar ambassa deur in Den Haag terug te roe pen. Kazuhiko Togo zou volgens de Japanse pers ontslagen wor den wegens zijn nauwe banden met een prominente parlemen tariër die door een reeks schan dalen in opspraak is gekomen. De omstreden politicus, Muneo Suzuki, is onder meer betrok ken bij een bouwschandaal. To go wordt er van beschuldigd hem drie jaar geleden geholpen te hebben om geld van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken, bestemd voor de bouw van een opvangcentrum, naar een met Suzuki bevriende aanne mer door te sluisen. Togo was toen een topambtenaar op het departement. Het terugroepen van Togo is on derdeel van de grote schoon maak die de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken Kawa- voor Karadzic en voor alle an dere aangeklaagde oorlogsmis dadigers: jullie hebben nog maar weinig tijd. Morgen, vol gende week, volgende maand of volgend jaar, staan de NAVO- troepen voor jullie deur." De grootscheepse operatie door de NAVO-troepen van de vre desmacht SFOR bij het dorp Ce- lebici, bij de grens van Servië en Montenegro, heeft anderhalve dag geduurd en is gistermiddag zonder succes beëindigd. Er zijn wel wapendepots gevonden. Op scherp De klopjacht heeft de situatie in Bosnië op scherp gezet. De am bassade van de Verenigde Sta ten in de hoofdstad Sarajevo heeft Amerikaanse burgers ge waarschuwd dat ze voorzichtig moeten zijn en dat ze Bosnisch- Servische gebieden beter kun nen mijden. Karadzic en zijn generaal Ratko Mladic zijn door het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag aan geklaagd wegens volkenmoord en misdaden tegen de mense lijkheid tijdens de oorlog in Bosnië. GPD guchi is begonnen. Zijn ministe rie geldt als een van de cor- ruptste organisaties van het Japanse ambtenarenapparaat. Behalve Togo zit ook de verte genwoordiger bij de Organisa tie voor Economische Samen werking (OESO) in Parijs wegens dit schandaal op de schopstoel. Populair Suzuki is met afstand de meest omstreden politicus van Japan. Hij heeft grote invloed op het departement van Buitenlandse Zaken en was de leider van het verzet tegen de vorige, razend populaire minister Makiko Tanaka. Tanaka wilde haar mi nisterie 'zuiveren van corrupte elementen', maar werd eind ja nuari door premier Koizumi ontslagen. Koizumi zwichtte voor de druk van de conserva tieve vleugel van zijn eigen par tij, de LDP, die met toenemend succes zijn pogingen om Japan te hervormen, saboteert. GPD van onze redactie buitenland RAMALLAH - De Palestijnse leider Arafat heeft de interna tionale gemeenschap gisteren opgeroepen Israël te dwingen te stoppen met militaire acties te gen vluchtelingenkampen. De afgelopen twee dagen zijn daar-- bij zeker negentien doden ge vallen. Arafat waarschuwde dat de wereld snel moet ingrij pen voordat 'de regio explo deert'. Arafat deed zijn oproep nadat het Israëlische leger donderdag de Palestijnse vluchtelingen kampen Jenin en Balata op de Westelijke Jordaanoever was binnengetrokken. Gisteren werden de acties voortgezet, op zoek naar Palestijnen die door het leger worden verdacht van terreuracties. Arafat beschuldigde de Israëli sche premier Sharon er gisteren van de kampen te willen vernie tigen. Hij zei dit tegen de Deense minister van Buitenlandse Za ken Per Moelier, die hem in Ramallah bezocht. Denemar ken, dat in juli het voorzitter schap van de Europese Unie overneemt, riep Israël op zich terug te trekken en 'militaire es calatie te voorkomen'. Ook Frankrijk riep op tot terugtrek king. „Deze oorlogshandelin gen van het Israëlische leger in Palestijnse vluchtelingenkam pen zijn ernstig. We waarschu wen opnieuw voor de risico's", aldus een Franse regerings woordvoerder. Onthutst Ook VN-secretaris-generaal Kofi Annan en de Hoge Commissaris voor de Mensen rechten, Mary Robinson, ver oordeelden de Israëlische operaties. Annan verklaarde 'onthutst' te zijn over wat hij be schreef als 'een nieuwe escala tie, die veel Palestijnse doden en gewonden eiste' en drong er bij van onze redactie buitenland DAKAR - Nu de vrede voet aan de grond begint te krijgen heeft de bevolking van West-Afrika meer dan ooit behoefte aan in ternationale hulp. Dat stelde gisteren de directeur van het Wereldvoedselpro gramma van de Verenigde Na ties, Catherine Bertini. „Om te kunnen overleven zijn Israël op aan zijn troepen on middellijk uit de kampen terug te trekken om verdere burger slachtoffers te voorkomen. Robinson reageerde met 'af schuw' op de Israëlische acties, die zij veroordeelde als een fla grante schending van 'alle hu manitaire normen.' Robinson, die een rondreis maakt door het Midden-Oosten, eiste dat de 'Is raëlische strijdkrachten onmid dellijk een einde maken aan hun aanvallen op dichtbevolkte wooncentra en internationale hulpverleningsfaciliteiten res pecteren'. Dit was een verwij zing naar de Israëlische lucht aanvallen van de afgelopen week in de Gazastrook, waarbij honderdduizenden slachtoffers van de oorlogen in Guinee, Li beria en Sierra Leone afhanke lijk van hulp", zei Bertini in de Senegalese hoofdstad Dakar. De burgeroorlog in Sierra Leo ne is na tien jaar beëindigd. Li beria werd verwoest in een ze ven jaar durende burgeroorlog. In het noorden, langs de grens met Guinee, zijn echter weer re bellen actief. AP MOSKOU - Eenderde van alle sterfgevallen in vredestijd bij de Russische landmacht is het re sultaat van zelfdoding. Het le ger telt 1,2 miljoen mensen. In de eerste negen maanden van vorig jaar pleegden er 218 zelf moord. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde officiële cijfers. In 2000 werden 270 zelfdodin gen geregistreerd. Organisaties van soldatenmoeders spraken toen echter van vijfhonderd zelfmoorden per jaar. Tweederde van de zelfmoorden zijn gepleegd door soldaten en onderofficieren, de rest door of ficieren, verklaarde generaal Vladimir Popov van de strijd krachten. Vooral soldaten hebben het moeilijk met de ontgroenings praktijken, vertelde hij. Ontgroening is in deze groep een van de belangrijkste redenen om het leven te beëindigen. AFP ook een school en kantoor van de Unwra, de hulporganisatie van de Verenigde Naties voor de Palestijnen, werden getroffen. Palestijnse functionarissen zei den dat de Israëlische regering met de invallen het vredesvoor stel van Saoedi-Arabië wil sa boteren. Dit plan beoogt onder meer terugtrekking van Israël uit alle bezette gebieden in ruil voor normalisering van de be trekkingen met de Arabische landen. Israël is gekant tegen teruggave van de in 1967 veroverde gebie den. DPA/AFP/RTR/GPD Advertentie door Ans Bouwmans WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft een 'schaduwkabinet' ingesteld dat 'ergens' op twee locaties aan de Amerikaanse Oostkust aanwe zig is voor het geval een terreur - aanval op Washington wordt uitgevoerd. Meer dan 75 hoge ambtenaren van verschillende departemen ten en overheidsdiensten zitten sinds 11 september in geheime ondergrondse bunkers, zo heb ben niet nader genoemde bron nen verklaard tegen The Was hington Post en persbureau AP. Het plan heet 'Continuïteit van werkzaamheden' en is ontwik keld in de Koude Oorlog, uit angst voor nucleaire aanvallen op de VS. Na 11 september be stond de angst dat terroristen een kernwapen het land in zou den kunnen smokkelen en Bush besloot het pi an voor de reserve- bestpursstaf te activeren. De lo caties zijn geheim, hun veilig heid wordt volgens The Was hington Post gegarandeerd door 'geologische' omstandig heden. De nooddienst is vergelijkbaar met het onderduikbeleid van vi ce-president Dick Cheney. Die bevindt zich regelmatig op een geheime locatie, op afstand van het Witte Huis, om te zorgen dat iemand leiding kan geven aan het land als een aanslag op Bush zou worden gepleegd. Dienstreis Volgens The Washington Post zitten tussen de zeventig en honderd vijf tig mensen 24 uur per dag, negentig dagen aan één stuk in de ondergrondse kanto ren. Officieel zijn ze op 'dienst reis', zelfs hun familie mag niet weten waar ze zijn. Hun aantal is afhankelijk van de dreiging die wordt waargenomen. Als Washington volledig plat ligt, moet de dienst zorgen voor voortzetting van voorzieningen als water, eten, transport en communicatie. De ambtenaren staan onder leiding van de pre sident of diens opvolger. Overigens zijn er ook uitwijk plannen voor het Congres en de rechterlijke macht. Als Was hington onbereikbaar is, dan verhuist het Amerikaanse par lement naar een andere locatie. Maar daar is geen 24-uurs reser- vedienst aanwezig. Tot 1992 was onder een luxe ho tel in de bergen van de staat West-Virginia een uiterst gehei me ondergrondse schuilplaats voor het Congres, compleet met een vergaderzaal voor 500 le den, een ziekenhuis en enorme slaapzalen. Maar toen het be staan en de locatie ervan uitlek te, werd het schuiloord op slag nutteloos. Het is nu een toeristi sche attractie. GPD KOUROU - Een Ariane-5-raket met aan boord de milieusatelliet Envisat is gisterochtend vroeg volgens plan gelanceerd vanaf de basis Kourou in Frans Guy ana. Enkele uren later werd de satelliet veilig in een baan rond de aarde gebracht. Dit heeft het European Space Operations Centre (ESOC) in het Duitse Darmstadt bekendgemaakt. De milieusatelliet is gebouwd door de Europese Ruimtevaart Organisatie (ESA). Envisat heeft de omvang van een vrachtwagen, weegt ruim 8000 kilogram en kost 2,3 miljard eu ro. Het is de grootste Europese satelliet die ESA ooit heeft ge bouwd. Aan boord van Envisat (een af korting van Environmental Satellite) bevinden zich tien in strumenten die met grote preci sie beelden maken van land, ijs, water en lucht op aarde. Deze waarnemingen moeten meer in zicht geven over de veranderin gen die zich in het klimaat vol trekken. Het is de bedoeling dat de milieusatelliet minimaal vijf jaar dienst doet. De Ariane-5-raket heeft de En visat op achthonderd kilometer hoogte in een baan rond de aar de gebracht. Dit verliep voor beeldig, aldus ingenieur E. At- tema, van het ESA-centrum voor ruimtevaarttechnologie in Noordwijk, Estec. „De zonne panelen zijn zonder problemen uitgeklapt." De opluchting bij Estec is groot. Bij de vorige lancering van een Ariane-5-raket, in juli vorig jaar, kon de satelliet Artemis niet in de juiste baan gebracht worden. AFP /DPA/ANP Israëlische militairen kruipen door een tussenmuur naar het volgende huis tijdens hun actie gisteren in het vluchtelingenkamp Balata. foto Nasser Ishtayeh/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5