Zwoegen door het zompige slib PZC De Adriatische Rivièra is meer dan dat het ooit geweest is HOLMND INTERNATIONAL 43 Goddelijk Sieraden Tulpenmanie Elswout Lentekriebels Waternavel Nacht op het wad Wandelen voor behoud loodsvaartuig 4^ zaterdag 2 maart 2002 In De Nieuwe Kerk op de Dam in Amsterdam wordt maan dag een tentoonstelling ge opend over pre-Columbiaanse kunst uit het oude Mexico. De expositie Mexico: een goddelij ke reis duurt tot en met 30 juni en toont zo 'n 2 5 0 topstukken uit diverse pre-Columbiaanse pe rioden en culturen van het oude Mexico, zoals jade maskers uit Teotihuacan, meerkleurige go denbeelden van de Azteken en een kolossale, 6 ton wegende stenen kop uit de periode van de Olmeken. De Nieuwe Kerk is el ke dag open van 10 tot 18 uur. In het Nederlands Textielmu seum aan de Goirkestraat 96 in Tilburg is van vandaag tot en met zondag 16 juni de tentoon stelling 'Sieraden Nu' te zien. De expositie geeft een beeld van het hedendaagse sieradenont- werp, ingevuld door zo'n dertig kunstenaars uit Amerika, Duitsland en Nederland. Het museum is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10 tot 17 uur en op zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur. Meer informatie: telefoon 013 - 536 74 75 en internet www.tex- tielmuseum.nl In de zeventiende eeuw heerste enige tijd een ware tulpen gekte. Vooral voor de (bijna) zwarte tulp werd een vermogen betaald. In de foyer van het Frans Hals Museum in Haarlem is van vandaag tot en met 2 juni een kleine documentaire-ten toonstelling over bloemen, tul pen en vooral de tulpenmania te zien. Er worden vooral schilde rijen uit de eigen collectie ge toond. In De Hallen op de Grote Markt is van 9 maart tot en met 5 mei werk te zien van Thomas Florshuetz, die verschillende bloemen heeft gefotografeerd. Het Frans Hals Museum aan het Groot Heiligland 62 is dinsdag t/m zaterdag open van 11-17 uur, zondag van 12-17 uur. Meer informatie: tel. 023- 5115775. Bij liefhebbers al bekend: el ke eerste zondag van de maand vertelt een deskundige gids u tijdens een wandeling over Landgoed Elswout in Overveen de geschiedenis, cul tuur en natuur van dit schitte rende landgoed. De tocht begint om 14 uur op de Elswoutlaan 12a, Overveen (witte bank bij poortgebouw) en duurt onge veer anderhalf uur. Prijs: 2,27 euro; kinderen tot 12 jaar 1,13 euro. Aanmelden: Duincentrum 'De Zandwaaier', telefoon 023 - 541 1119. Knoppen lopen uit, vogels zingen het hoogste lied en planten schieten de grond uit. Hoog tijd zondag een wande ling te maken door de Meinweg, op de grens van Limburg en Duitsland, niet ver van Roer mond. Door forse hoogtever- schillen is het één van de specta culairste natuurgebieden van Nederland. Een boswachter neemt de kop en de zes uur du rende tocht begint om 10 uur bij bezoekerscentrum De Mein weg, Meinweg 2, Herkenbosch. Goede wandelschoenen zijn noodzakelijk. Prijs 2,27 euro per persoon; kin deren tot 12 jaar 1,13 euro. Een verrekijker is nooit weg, lunch pakket meenemen. Aanmelden: telefoon 0475 -52 85 00. Wie graag in de natuur werkt, kan dat zaterdag 9 maart doen in de omgeving van Pui-merend. Samen met vrijwil ligers van de werkgroep Kwa- dijkervlot wordt er gemaaid en riet opgeruimd in de soms zeer ruige natuurterreintjes die Staatsbosbeheer in Waterland bezit. Wie geïnteresseerd is in het hoe en waarom van het beheer, kan tijdens het werk al zijn vragen kwijt. Deelnemers dienen zich om 9.00 uur te verzamelen op de parkeerplaats van het Water land Ziekenhuis in Pui-merend, niet ver van het station. Zorg voor waterdichte kleding, lange broek en laarzen. Wie de hele dag blijft, moet zelf een lunch pakket meenemen; voor drin ken en gereedschap wordt ge zorgd. Aanmelden: B. Brugge, tel. 0299-46 33 09. Zwoegen door het slib, plonzen over het natte zand, het gekraak van schelpdieren onder de schoe nen, de zon weerspiegelt in het laagje water op de einde loze zandvlakte. Uitgeput aankomen bij een geul, te diep om over te steken en dan 'gered' worden door een ou de botter. Om na een nacht dobberen terug te zeilen naar Texel. 'Nacht op het Wad', is een avontuurlijke kennismaking met het wad dengebied tussen Texel en Vlieland. Met laatkomers die nog snel een slaatje willen weghap- pen en hun veters aantrekken, heeft Laurens van Kooten van de Waddenvereniging geen ge duld. „Kom op jongens, tempo." Als ware het een straf exercitie, leidt hij de groep wadtoeristen regelrecht van het Texelse strand het zompige wadslib in. Voor wie nog nooit een stap op het wad heeft gezet, is het begin van de tocht een hilarische erva ring. Van Kooten geeft vooraf een paar tips: „Niet te grote stappen en de tenen eerst." Toch zakken de wandelaars meteen tot hun knieën weg in de blubber. Een enkeling komt tot aan de lies vast te zitten. „Geliefden lopen door, als je vastzit kom ik hel pen", waarschuwt Van Kooten. Een paar hysterische lachbuien verder heeft de groep zich door de ergste prut heen geworsteld, schoenen vol water, mod- derspetters op de wangen. Een vergunning om toeristen over het wad te loodsen heeft Van Kooten niet. Het eerste stukje, door zompig slib en een paar geultjes, dan houdt zijn be voegdheid op. Daar wacht wad- loopgids Oane Kloosterman met drie andere wadgidsen. Kloosterman heeft de benodig de papieren wel, net als een rug zak met eerste hulpspullen, een marifoon en een feilloos rich tinggevoel. Hij propt zijn pakje shag in zijn borstzak. „Als ik mijn shag op berg gaan we diep", waar schuwt hij. Dan zet ook hij er stevig de pas in. De ervaren lo pers voorop naast de gidsen. Tussen hen en de minder geoe fende lopers wordt de kloof steeds groter. Het vrolijke geka kel verstomt langzaam, tot slechts het geruis van de wind, het gekraak van de schelpen on der de schoenen en de schelle roep van overvliegende vogels overblijft. Als er een diepe geul moet wor den overgestoken, wordt de groep weer een eenheid. De gid sen peilen met hun lange stok ken de diepte. Dan stapt ieder een het warme water in, dat al snel tot aan de navel reikt. Er staat een stevige stroming. Een maal op het droge is het bibbe ren, ondanks de zon en de war me bovenkleding. Elke keer als een van de gidsen stopt, wordt Van Kooten erbij geroepen. Elke worm, ieder schelpdiertje en elke vogel weet hij te benoemen. Wadpierenpoep Zo leert de groep over de eizak van de groengestreepte diesel- treinworm, die als een groene snottebel op het zand ligt. Die zandsliertjes waarmee het wad is bezaaid, blijkt wadpieren poep. De dode eidereenden op het strand zijn omgekomen door een tekort aan kokkels van de juiste maat. En de oesters die op een paar plekken onder de schoenen kraken, zijn Japanse oesters, uitgezet in Frankrijk en verdwaald in de Waddenzee. Na vier uur lopen wordt de plaats van bestemming bereikt, al lijkt dat op het eerste gezicht niet zo. De eindeloze glinsteren de zandvlakte eindigt in een geul, te diep om over te steken. Maar de botter Texelstroom ligt niet, zoals beloofd, klaar om de gasten aan boord te nemen. Dit tot grote ergernis van Van Koo ten. „Ik had gezegd tussen vier en vijf, het is nu over vijven." Even later verschijnt het schip en na enig heen en weer gema noeuvreer wordt er een ladder tje neergelaten. De gidsen ne- Tot aan de kuiten door het slib lopen, op weg naar een Nacht op het Wad. men afscheid en zetten te voet koers terug naar Texel. De wan delaars hijsen zich uitgeput aan boord, met zuchten van verlich ting gaan de smerige schoenen en sokken uit en wordt het wad- denzand in een emmer zeewater afgespoeld, de koffie wacht al bovenop de kajuit. De ont vangst door schipper Peter Lock en vrijwilligersechtpaar Trijntje en Henk is van een char mant amateurisme. De keuken is nog niet ingericht, er komt nog geen water uit de kraan en de kooien zijn nog niet afge schilderd. Trijntje - kok voor een dag - heeft thuis alvast het nodige voorwerk verricht. De gasten hoeven alleen nog maar te helpen met het schillen van een berg aardappels. Ankerwacht Ook voor de provisorische af was zijn hulptroepen meer dan welkom. Alleen als de anker- wacht wordt verdeeld (iedereen moet een uur de wacht houden om te kijken of het schip blijft liggen), wordt er stevig gemord. Voor de gasten is het een meer dan wonderlijke ervaring om te zien hoe het wad, waarop even daarvoor nog werd voortge- zwoegd, rondom het schip lang zaam wordt verzwolgen door de zee. Een nieuwsgierig zeehon- denkoppie op veilige afstand maakt de idylle compleet. Het schip ligt in het zicht van de opstapplaats op het strand van Texel voor anker. Als de nacht invalt, is er alleen de stilte en de steeds terugkerende lichten van de omringende vuurtorens. De volgende ochtend zet het schip in alle vroegte koers naar De opbrengst van deze Nacht op het Wad komt ten goede van de stichting Behoud Loods vaartuig Texelstroom. Deze stichting heeft de verwaarloos de botter Texelstroom aange kocht. Het schip is nu een erkend na tionaal varend monument. Ge bouwd in 1906 deed de Texel stroom vijftig jaar dienst in het loodswezen. Sinds 1959 is de boot in particu liere handen. De stichting pro beert het schip zoveel mogelijk in oude glorie te herstellen, in clusief de krappe kooien waarin de loodsen vroeger op het schip sliepen. Texel. De onwennige beman ning volgt braaf alle strenge be velen van schipper Lock op. Na een paar uur kruisen lijkt, de vuurtoren van Texel nog even ver weg, de stevige stroming speelt de bemanning parten. Uiteindelijk zet Lock met zicht bare tegenzin de motor aan, worden de zeilen gestreken en niet veel later meert de Texel stroom af op de plek waar de tocht de vorige middag is be gonnen. De volgende groep staat alweer klaar om de tassen foto Rivka Groenier aan boord te zetten en achter Laurens van Kooten aan het wad op te marcheren. Rivka Groenier (Advertentie) Dit voorjaar houdt de Waddenvereniging weer drie nachten op het wad, op vrijdag 17, zaterdag 18 en zondag 19 mei. De toch ten beginnen bij paal 33, ter hoogte van het KNRM reddingsstation op Texel. Vrijdag is het verzamelen om 14.30 uur, zaterdag om 15.00 uur en zondag om 16.00 uur. Rond het middaguur de volgende dag, komt de groep met de loodsbotter De Texelstroom weer aan op Texel. Geoefende lopers kunnen er ook voor kiezen om, in plaats van de nacht op het schip door te brengen, met de gidsen mee terug te lopen over het wad. Voor degenen die wel aan boord van de Texelstroom blijven slapen, is een extra set droge en vooral warme kleding aan bevolen. Aanmelden voor de tocht kan bij de VVV Texel in Den Burg, tel. 0222-314741. Deelnemers betalen zo'n 80 euro, inclusief overnachting, een warme maaltijd, drinken en ontbijt. Voor deze zomer heeft Holland International de Adriatische Rivièra opgenomen in de nieuwe reisbrochure; Typisch Italië. Het is een perfecte locatie voor een autovakantie. Bovendien is de Adriatische Rivièra weer klaar voor de toekomst. Door de Italianen is hard gewerkt om de aloude vakantiebestemming weer nieuw leven in te blazen. Dat is gelukt. Betere service en betere kwaliteit van de accommodaties maken de Adriatische Rivièra weer tot een vakantieoord dat er wezen mag. Geniet van de brede zandstranden en de eeuwenoude badplaatsen, maar ook van een heer lijk koel glas witte wijn op één van de vele terrasjes. Beleef Vitamine V 0 Vakantie Volgens Holland International Kom langs en laat u persoonlijk adviseren door de vakantiespecialisten van Reisburo Arke of Holland International Reisburo. Bel voor het dichtstbijzijnde reisbureau: 0900 -73 47 23 68. emilia romagna i uiiiaun

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43