Brussel snapt de Polen niet De papegaai vliegt nog even als een dronkeman door Poolse oud-premier Tadeusz Mazowiecki Die heeft dat al eens eerder meege maakt, toen begin jaren negentig on der Mazowiecki's supervisie de zoge heten shocktherapie werd toegepast, en Polen door een diepe economische depressie ging. Nu zit het land weer in een crisis. De inflatie loopt op, de zlo ty kent een te hoge koers, waardoor de export schade oploopt, en de werk loosheid nadert de 20 procent, ,,We moeten de toetreding tot de EU niet voorstellen als een middel waardoor het direct beter gaat. Het zal geleide lijk zijn, maar in ieder geval niet slechter worden. Bovendien, het feit dat het aantal voorstanders voor toe treding is gedaald, geeft aan dat de bevolking er rekening mee houdt dat het niet zomaar gaat. Mensen zijn zich daarvan sterker bewust dan in begin jaren negentig. Wel vind ik dat de Po len gewilde leden van EU moeten zijn, niet alleen op politiek, maar ook op maatschappelijk niveau." Momenteel is dat nog niet het geval, vindt Mazowiecki. „Ofschoon Wes terse politici het ontkennen, krijgen we te weinig positieve signalen, An derzijds laat Polen niet genoeg zien hoeveel er ten positieve al is veran derd in het land. Toch lijkt het me lo gisch, dat na de politieke verdeeld heid binnen de EU over de toetreding van nieuwe lidstaten ook de maat schappelijke onenigheid daarover verdwijnt." Een potentieel gevaar voor Europa blijft de wijdverbreide corruptie in Polen. Iets waartegen het voormalige parlementslid Andrzej Czernecki in de gezaghebbende Poolse krant Gaze- ta Wyborcza vorige week nog waar schuwde. In één adem noemde hij uit gerekend de regering van Mazowiecki als enige niet corrupte in het postcom munistische tijdperk. De oud-pre mier, geconfronteerd met het artikel, glimlacht en antwoordt rhet zijn ken merkende bescheidenheid: „Ja, he laas moet ik toegeven dat hij gelijk heeft." Volgens Mazowiecki heeft Polen de Europese Unie echter wel degelijk wat goeds te bieden. „Nu al bestaat er een economische uitwisseling die voordelig is voor de EU-landen, onze markten staan al voor hen open. Bo vendien zal uitbreiding de hele EU stabiliteit opleveren, ook tegen het in ternationale terrorisme." Vloedgolf Natuurlijk kent Mazowiecki de vrees bij hoofdzakelijk Duitsland en Oos tenrijk voor een vloedgolf van ar- beidsimmigranten uit Oost-Europa na 2004. Volgens velen zal die leiden tot hevige economische en sociale on rust in de omringende landen. In een opiniepeiling die nog geen jaar gele den werd gehouden, gaf bijna 40 pro cent van de Poolse respondenten aan elders in de Europese Unie te willen (gaan) werken. De Polen zijn op hun beurt bang voor een Duitse jacht op goedkope grond en huizen. Mazo wiecki noemt beide angsten overdre ven. Hij verwacht dan ook geen verslechtering in de Pools-Duitse be trekkingen. Juist Mazowiecki heeft na de val van het communisme in 1989 samen met zijn toenmalige Duitse col lega Helmut Kohl flink geijverd voor de verzoening tussen beide landen. „Na de hereniging van Duitsland was de vraag of Duitsland Europees zou worden of Europa Duits. Duitsland heeft van zijn dominante positie ech ter nooit misbruik gemaakt. Dat geeft mij de hoop dat ook na 2004 de relatie met Polen goed blijft. Ik zie geen en kele reden waarom dat niet zo zou zijn." Joost Bosman Met dank aan Dr. Piotr Perczynski. De toetreding van twaalf Oost- Europese lidstaten tot de Eu ropese Unie in 2004 vervult menig burger in het Westen met angst. Vooral Polen (met veertig miljoen inwoners veruit de grootste nieuwkomer en momenteel het zorgenkindje van de EU) doet bij velen de vraag rijzen of we niet meer problemen in huis halen dan we aan goeds ervoor terugkrijgen. Tadeusz Mazowiecki, de eerste niet-communistische premier van Polen (1989-1991), is echter opti mistisch gestemd. „Maar de Polen moeten wel het gevoel hebben, dat ze gewild zijn door de rest van de Europese Unie." zaterdag 2 maart 2002 Net vorige week verkoos de Poolse Federatie van Gemeenten Mazo wiecki tot Man van het jaar 2001. Iro nisch genoeg samen met ex-president Lech Walesa, met wie de oud-premier begin jaren negentig nog menig poli tiek meningsverschil uitknokte. Ma zowiecki reageert gelaten op de felici taties. Want nog meer ironie wil dat zijn eigen Unie van Vrijheid, een af splitsing van de vakbond Solidariteit, bij de verkiezingen afgelopen septem ber de kiesdrempel niet haalde. Daar door verdween ook Mazowiecki na bijna dertien j aar van het politieke to neel. De val van de Unie van Vrijheid was volgens Mazowiecki te wijten aan onder meer het feit dat zijn partij te intellectueel overkwam en niet de taal van het volk sprak. „We hadden een te koude uitstraling." Ook Solidariteit moest na ruim een decennium wijken. Haar teloorgang verklaart de oud-premier uit het feit dat de scheidslijn tussen politieke partij (Verkiezingsactie Solidariteit AWS) en vakbond nog steeds vaag is. „Dat is voor geen van beide goed ge weest. Bovendien voerde AWS de leu ze van 'schone politiek', terwijl in werkelijkheid binnen de partij het cli- entelisme groeide." Zelfspot Tadeusz Mazowiecki, afkomstig uit een intellectueel-katholiek milieu, staat nog altijd symbool voor de om wentelingen in Oost-Europa. Met in gehouden adem keek de wereld toe, toen hij voor het eerst de Sejm, het Poolse parlement, in september 1989 als premier toesprak. Hij viel bijna flauw, op van de zenuwen als hij was, en toen hij na een korte pauze weer te rugkeerde naar het spreekgestoelte, kon de wereld direct kennismaken met Mazowiecki's vermogen tot rela tivering en zelfspot: „Mijn conditie lijkt momenteel op die van de huidige Poolse economie", grapte de nieuw bakken eerste minister. Negen jaar daarvoor diende Mazo wiecki Solidariteit van advies, en was hij vrijwel vanaf het begin van de op komst van de eerste vrije vakbond in Oost-Europa te vinden op de scheeps werf van Gdansk. Daar begon het al lemaal. Niet verwonderlijk, dat hij door het communistische regime in de periode 1981-1982, evenals duizen den anderen (onder wie Walesa), werd vastgezet ten tijde van de noodtoe stand. Stilzitten doet de voormalige jurist en journalist (75 jaar inmiddels) sinds zijn aftreden als premier allerminst. Eind jaren negentig was hij rappor teur voor de VN in Bosnië. Daarnaast is hij nog steeds verbonden aan het Poolse Robert Schumann-fonds, dat tot taak heeft de toetreding tot de EU bij de Polen te propageren. De voormalige Poolse premier Tadeusz Mazowiecki (links) en ex-president Lech Walesa, augustus 2000. foto Janek Skarzynski/EPA verklaart de oud-premier het afne mende enthousiasme. Met name op het landbouwgebied zit de pijn diep. De EU, Nederland voor op, voelt er niets voor de miljoenen keuterboertjes in Oost-Europa volle dig te subsidiëren na toetreding in 2004. Met name Nederland heeft ge pleit voor herstructurering van het Europese landbouwbeleid, nog voor dat de nieuwkomers toetreden. Tot aan 2013 moet de subsidie slechts stapsgewijs worden opgevoerd, vindt Den Haag. Mazowiecki vreest dat de Poolse boe ren er zo bekaaid afkomen. Hij denkt dat Brussel na tien jaar het beleid zo zal hebben aangepast, dat de Poolse agrarische sector niet de volledige fi nanciële ondersteuning zal krijgen. „Hoe moeten wij dat aan onze boeren uitleggen? Ik twijfel er niet aan dat de EU wil uitbreiden, maar in Brussel snapt men niet welke psychologische problemen de nieuwkomers hebben. Ja, ik begrijp de angst in het Westen. Maar ze moeten daar ook begrijpen, dat Poolse boeren niet met hun West- Europese collega's kunnen concurre ren, als ze niet gelijk behandeld wor den." Deceptie De oud-premier is niet bang dat de in tegratie tot de EU zal uitlopen op een deceptie voor de Poolse bevolking. In zijn sobere, kleine werkkamer in Warschau formuleert Mazowiecki zorgvuldig, wars van enige opsmuk. Zijn koffie lepelt hij als pap naar bin nen, nu weer hangt hij onderuitgezakt en gapend achterover, dan weer zit hij voorover gebogen, wrijft hij zich in het gezicht en denkt diep na. En altijd de kenmerkende bedachtzaamheid in zijn woorden. Aan de muur slechts één verwijzing naar het roemruchte verle den van Solidariteit. Het is een schil derij dat zijn kleindochters voor hem maakten. De verkiezingen van afgelopen na jaar, waarbij de postcommunisten van Democratische Linkse Alliantie (SLD) overtuigend wonnen, hebben volgens Mazowiecki niet tot een wer kelijke revolutie geleid. In ieder geval niet één die kan leiden tot grote pro blemen tijdens de onderhandelingen tussen Warschau en Brussel over de toetreding tot de EU. „Dat de voorma lige communisten de verkiezingen zouden winnen, was voor mij geen verrassing. Wel nieuw was de komst van de partijen die fel tegen de Poolse toetreding tot de EU ageren. Hun winst heeft het imago van het parle ment dramatisch veranderd." Mazo wiecki doelt op de protestpartij Sa- moobrona ('zelfverdediging') van de populist Andrzej Lepper, die in Polen al voor menig schandaal heeft ge zorgd. Onlangs werd zijn parlemen- taire onschendbaarheid afgenomen, zodat hij wegens smaad vervolgd kan worden. Naast Samoobrona maakte de oerconservatief rooms-katholieke Liga voor de Poolse Families zijn op wachting in het anti-Europakamp. Geen twijfel De politieke omwenteling van sep tember vorig jaar ten spijt, volgens Mazowiecki lijdt het geen twijfel dat de Poolse trein richting de EU door dendert. „Wel heb ik er altijd voor ge pleit dat we op twee benen de Unie in gaan: zowel de postcommunisten als de post-Solidariteit-partijen moeten meedoen aan het integratieproces", vindt hij Maar waarom wil Polen zo graag inte greren in organisaties als de Navo en de EU? Het land heeft immers eeu wenlang geleden onder invallen van uit Oost en West, aan opdelingen en aan geforceerde deelname in econo mische en militaire verbonden. Snakt het land niet naar zelfstandigheid en onafhankelijkheid van wie dan ook? Mazowiecki: „Eerder werden we ge dwóngen te integreren, maar nu wil len we het zelf. Wat de Navo betreft (Polen trad toe in 1999), bestond er in tern geen oppositie. De veiligheid van Polen was in het geding. Met de EU ligt het anders. Het is een moeilijk aanpassingsproces dat we nu door maken. Bovendien moet het land dat twaalf jaar geleden zijn vrijheid her kreeg, nu weer een deel van zijn soeve reiniteit inleveren. Voor de toetreding tot de unie, moeten we echter proble men oplossen, die we hoe dan ook uit de weg hadden moeten ruimen. Zestig procent van de Poolse buitenlandse economische bedrijvigheid is al ge richt op de Europese Unie. Daarom kunnen we beter helemaal integreren, dan kiezen voor isolatie." Mazowiecki erkent evenwel dat de steun voor toetreding onder de Poolse bevolking tanende is: het hoge percentage voorstanders (ooit 80 pro cent) is inmiddels geslonken tot zo'n 60 procent. „We zijn dit jaar de moei lijke onderhandelingen met Brussel begonnen, waarbij de problemen tus sen Polen en de EU bovenkomen", Een uit de lucht Amazona amazonica, in het Surinaams beter bekend als 'koele koele'. foto El jee Bergwerff/GPD Jagen, van oudsher een middel om te over leven, zit de meeste Surinamers in het bloed. Anno 2002 trekken mensen er nog al tijd met jachtgeweren op uit om bosvar kens, kaaimannen, papegaaien en andere in het regenwoud voorkomende dieren neer te leggen, waarna de slachtoffers steevast ein digen op de barbecue of in de pan. Hoewel in de Surinaamse Jachtwet is vastgelegd wan neer en waarop mag worden gejaagd, trekt vrijwel niemand zich daar wat van aan. Eric is een jager in hart en nieren. De in ei gen land bekende sportfanaat, eigenaar van een sportschool en dé taekwondo-specialist van Suriname, trekt er als hij maar even de kans krijgt gewapend met een jachtgeweer op uit. Weg van het benauwende Paramari bo de jungle in. De vrieskist bij zijn woning puilt uit van de 'paradijselijke' beesten. Dode trofeeën die volgepompt met hagel diepgevroren liggen te wachten tot ze aan de beurt zijn om op de barbecue te belanden. De ruim een meter lange kaaiman die bovenop de andere prooien ligt, is zijn trots. In het donker dwars door de kop geschoten, zo vertelt hij stoer. Vandaag heeft hij andere doelwitten op het oog: papegaaien die ruim een uur voor het vallen van de duisternis massaal het lucht ruim opzoeken om een plaatsje voor de nacht te zoeken. Het jachtterrein is de plan tage Welgelegen langs de Afobakaweg die naar de gelijknamige stuwdam leidt. Op nog geen uur rijden van de hoofdstad, in een ge bied waar de savanne langzaam overgaat in het regenwoud. Zoals de meeste plantages is Welgelegen al decennia lang niet meer in gebruik. Een oud Javaans echtpaar, de eigenaren, en een In diaan van een jaar of veertig, Chris, behoren tot de weinige bewoners. Chris begeleidt de groep en zorgt ook voor de meeste geweren. De Winchesters bevatten vier patronen met hagel en is onder de jagers een favoriet schiettuig. Er wordt een geschikte plek gezocht, een paar kilometer achter de schaarse bebou wing op de plantage. Buiten het dichte bos op een open plek in het savannegebied. De ruige, ongelijke bodem is zelfs voor de meest stoere terreinwagens een vrijwel onoverko melijke hindernis, waardoor de rest van de route te voet moet worden afgelegd. Dat be tekent afzien voor de jagers, die niet zelden tot hun knieën door het water moeten wor stelen. Maar met de gedachte dat straks de ongelijke strijd met de papegaaien kan wor den aangegaan, hebben ze dat er graag voor over. Kreunen Suriname telt voor zover bekend 24 soorten papegaaien, waarvan de ara de grootste en tegelijkertijd de meest bontgekleurde is. De jacht van Eric en zijn gezelschap beperkt zich tot de Amazona amazonica, in het Suri naams beter bekend als 'koele koele'. Aan merkelijk kleiner dan de ara, maar met zijn fel groene, gele en blauwe kleuren een ge wild exemplaar om in een kooi te zetten. De ze soort komt veelvuldig in het kust- en sa vannegebied voor. Bovendien zijn ze luidruchtig waardoor je ze al van kilometers afstand kunt horen aankomen. Dat geeft de jager de gelegen heid om een juiste positie te zoeken en aan te leggen. Meestal vliegen ze in groepen over, wat de kans groot maakt dat er met een schot hagel eentje wordt geraakt. Even na vijven kondigen de eerste pape gaaien wild kraaiend hun komst aan. Vanaf verschillende posities klinken de schoten uit de jachtgeweren, maar deze eerste groep komt met de schrik vrij. Een paar minuten later is het wel raak. Opnieuw een doffe dreun die weergalmt over de verder vol strekt verlaten savanne. Uit een groep van zes papegaaien lijkt er een de koers kwijt te raken, vliegt nog even krampachtig als een dronkeman door en valt vervolgens kaars recht naar beneden. De buit is echter nog niet binnen, want het aangeschoten wild moet nog gevonden wor den. Na een zoektocht van tien minuten tus sen de omhoogstekende graspollen in het drassige gebied, verraadt het beest zichzelf door een geluid uit te stoten dat veel weg heeft van kreunen. De euforie bij Eric en zijn vrienden is groot. Want een papegaai die nog niet dood is, kan als lokaas dienen voor zijn soortgenoten. Zijn dochter neemt gelijk de kans te baat door de papegaai flink te laten krijsen door hem heen en weer te schudden. De doodskreten moeten andere papegaaien aantrekken. De wat sadistisch ogende methode werkt en in het daaropvol gende uur worden nog zes papegaaien naar beneden gehaald. Een zevende maakt een noodlanding maar weet zich na een wilde achtervolging met een schampschot en bloedend uit de voeten te maken en te ver stoppen in een boomtop. Smokkelen Echt tevreden is Eric niet met de buit, als bij het vallen van de duisternis de aftocht wordt geblazen. „Vorige keer hadden we er meer dan dertig. Maar dit is genoeg om van avond met z'n allen te eten." Een papegaai op een smakelijke manier op je bord krijgen, is een tijdrovende klus. Het plukken en het verwijderen van de ingewanden is nog het meest eenvoudige, het bakken vraagt enge lengeduld. Want papegaaien zijn taaie vo gels en het vergt enige ervaring om ze gaar te krijgen. „Eigenlijklukt het je niet in één avond om ze zo smakelijk mogelijk te krijgen", zegt Eric. „Twee dagen marineren in wijn met wat knoflook en uien en dan urenlang laten stoven in een oven is de beste methode. Maar dan nog heb je niet echt mals vlees. Het beste kun je er eigenlijk gewoon soep van maken. Na enkele uren staan de in kleine stukken gesneden en gebakken papegaaien op een lange tafel op de logeerplaats, een groot af dak in de jungle omgeven door de geluiden van de nacht. Iedereen is het er over eens: de smaak is goed maar je hebt een stevig gebit nodig om het taaie vlees te kunnen wegwer ken. En dan te bedenken dat voor de Amazona amazonica in Nederlandse dierenwinkels door liefhebbers een paar honderd euro wordt neergeteld, om ze in een kleine kooi in de huiskamer te kunnen zetten. Jaarlijks worden vele honderden papegaaien legaal door bonafide handelaren naar het voorma lige moederland geëxporteerd, illegaal gaan er vermoedelijk veel meer de grens over. Niet zelden wordt op de luchthaven Zanderij een passagier in de kraag gevat die de gok neemt een paar levende papegaaien, die in Suriname al voor twee of drie euro te koop zijn, in de bagage mee te smokkelen. Elke papegaai die het overleeft, levert een mooie winst op. Forse boete De jacht op papegaaien is in Suriname offi cieel verboden. Levend vangen mag nog wel, maar met een schot hagel uit de lucht halen, levert de overtreder een forse boete op. Maar dan moet je wel worden gepakt. Echter, de kans dat je in het immens grote, ongerepte regenwoud een van de weinige opzichters van Bosbeheer (LBB) tegen komt, is uiterst klein. „En ach, als je ze kent dan is er meestal nog niets aan de hand. Dan geef je ze een deel van de buit en knijpen ze een oogje dicht", zegt een van de jagers in het gezelschap van Eric. Chris, de Indiaan, heeft nog een extraatje in petto. Met een terreinwagen trekken de ja gers 's nachts diep het bos in om ander wild te schieten. Een op het oog onmogelijke on derneming, want het lijkt vergeefse moeite om met een behoorlijke snelheid en met slechts het licht van de koplampen en een schijnwei-per enig leven in het zwarte bos te vinden. Plotseling geeft de Indiaan het sein te stoppen en als een hazewindhond ver dwijnt hij tussen de bomen. Een schot klinkt, een paar seconden later gevolgd door een vreugdekreet van Chris. Kort daarna duikt hij weer uit de duisternis op met een levenloos jong hert op zijn schou ders. De succesvolle jager lacht zijn witte tanden bloot. Het was een echte voltreffer, precies tussen de ogen. Een uur later hangt Bambi onder het afdak, waar de huid wordt gestroopt en er een bloe derig tafereel volgt waarbij de ingewanden worden verwijderd. „Het vlees is aanmerke lijk malser dan dat van een papegaai", ver zekert Chris. „Het zou zonde zijn omhiér soep van te maken." Armand Snijders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31