Meningokok slaat opnieuw toe PZC PvdA wil de hypotheekaftrek starters verhogen Justitie hevelt zaken Haarlem over Trêveszaal in het nieuw gestoken OOK ZONDAG A.S. BENT U VAN HARTE WELKOM Spoedvaccinaties in Rosmalen, Soerendonk en Bommelerwaard DNA verdachte moord Nicky Verstappen past niet bij sporen Kok noemt niet stemmen kwalijke zaak Maas veroorzaakt nog problemen Jules Deelder weg bij Stadspartij Donorwerving organen via email Man wandelt gevangenis uit Senator kreeg toelage onterecht LN kan weer geld uitgeven Rabobank begint met geld-aan-huis-serviee 3 zaterdag 2 maart 2002 door Joël Roerig DEN HAAG - Strafzaken die ei genlijk voor rekening van de rechtbank van Haarlem of het gerechtshof in Amsterdam ko men, mogen vanaf volgende week ook door collega-rechters buiten deze regio's worden be handeld. Dit hoeven niet per se zaken tegen drugskoeriers te zijn. Het kabinet heeft dit giste ren besloten. Bij de rechtbank in Haarlem dreigden dit jaar duizenden za ken te blijven liggen wegens de benodigde extra ruimte voor het berechten van bolletjesslikkers. Burgemeester J. Pop van Haar lem en zijn collega R. Vreeman van Zaanstad wezen minister Korthals van Justitie begin deze week op deze situatie, die in hun ogen onaanvaardbaar is. Korthals zegde de Tweede Ka mer kortgeleden toe dat alle bolletjesslikkers die op Schip hol worden opgepakt, in de cel terechtkomen en worden ver volgd. De minister ging op zoek naar extra celruimte en beloof de ook dat er meer rechters ko men die de zaken afhandelen. Bij derechtbank in Haarlemko- men er zes rechters bij, twee rechters-commissarissen en twaalf functies voor ondersteu nend personeel. Bij het ge rechtshof in Amsterdam gaat het om drie extra raadsheren en zes ondersteunende werkne mers. Om alle drugsmokkelaars te kunnen opsluiten, is op Schip hol de bouw van 106 mobiele politiecellen begonnen. Justitie wil het complete complex, in clusief zittingszalen zodat drugskoeriers op de luchthaven berecht kunnen worden, in mei klaar hebben. Onlangs heeft justitie ook het voormalig psychiatrisch zie kenhuis Santpoort in gebruik genomen, waar onder medische begeleiding zo'n zestig bolle tjesslikkers 'schoon' kunnen worden. Ook het penitentiair hospitaal in Scheveningen kan deze mensen opvangen. Tijde lijk wordt ook het voormalig Grenshospitiumingezet. ANP van onze redactie binnenland CRANENDONK - In de Bra bantse gemeente Cranendonk zijn mogelijk nog twee mensen besmet met de meningokokbac- terie. Het gaat om een 2-jarig meisje en een 23-jarige Duitse militair. Het meisje vertoont de ziekte verschijnselen, maar het is nog niet duidelijk of ze daadwerke lijk is besmet. De militair is overgebracht naar een hospi taal in Koblenz. Bij hem is de bacterie al wel aangetroffen, maar het is nog niet bekend om welke variant het gaat. R. ter Schegget van de GGD heeft dat gisteren bekendge maakt. Afhankelijk van de be vindingen bij het kind en de Duitse militair besluiten de ver antwoordelijke autoriteiten of nog meer kinderen voor een spoedvaccinatie in aanmerking komen. Het meisje woont in Bu- del, een kern van Cranendonk. De militair was op oefening op de Duitse legerplaats in Budel. In heel Cranendonk, dat uit vijf kernen bestaat, wonen bijna zesduizend kinderen beneden de negentien jaar. Onrust Volgens burgemeester Jorrits- ma is in zijn gemeente grote on gust ontstaan na eerdere be smettingen in Soerendonk, een andere kern. Een jongen is in middels overleden. De huisart sen en apotheken worden plat- gebeld door verontruste ouders die vaccin willen voor hun kin deren. De voorraad bij de plaat selijke apotheken is inmiddels helemaal op, aldus Jorritsma. In de Brabantse plaatsen Ros malen en Soerendonk en in de TEGELEN - Het DNA-profiel van de dinsdag in Tegelen opge pakte verdachte komt niet over een met de sporen die zijn aan getroffen op het lichaam van de vermoorde Nicky Verstappen. Ook ontkent de man iets te ma ken te hebben met de moord in 1998 op de 11-jarige jongen uit Heibloem. Dat heeft advocate A. Kok-Ver- heyde van de verdachte gisteren gezegd. Zij verwacht dat haar cliënt, die vrijwillig meewerkte aan het DNA-onderzoek, maandag op vrije voeten wordt gesteld. Pe 28-jarige verdachte werd gisteren voorgeleid aan de rech- ter-commissaris in Maastricht. Deze besloot het voorarrest met drie dagen te verlengen tot jnaandagmiddag. De verdachte is volgens mis daadverslaggever Peter de Vries een stiefbroer van één van de leiders, die in het jeugdkamp in Brunssum was toen Nicky daar verdween. De Vries zei donder dag dat een gedetineerde in het Huis van Bewaring in Roer mond hem op de verdachte had geattendeerd. Op advies van De Vries gaf deze gedetineerde de informatie door aan de politie in Maastricht. Nicky verdween 10 augustus 1998 tijdens een jeugdkamp op de Brunssummerheide. Een dag later werd zijn lijk gevonden. Het Openbaar Ministerie wil niet op de uitkomst van het DNA-onderzoek reageren. ANP DEN HAAG - Aanstaande woensdag niet gaan stemmen voor de gemeenteraadsverkie zingen is in de ogen van premier Wim Kok (PvdA) zéér kwalijk. Hij gebruikte na afloop van de ministerraad gisteren grote woorden om de kiezers in bewe ging te krijgen. ,,Je stem laten liggen is het ergste wat er is. Want je verzuimt je mening te geven." Een opkomst van minder dan vijftig procent noemde Kok een 'rampscenario'. Bij de vorige lo kale verkiezingen in 1998 bracht 59 procent van de kiesge rechtigde burgers een stem uit, enkele procenten lager dan in 1994. „Het is van levensbelang zelf je stem uit te brengen", aldus Kok. GPD Bommelerwaard wordt volgen de week begonnen met vaccina ties tegen de meningokok type C. In totaal 9000 kinderen van nul tot negentien jaar krijgen een vaccin ingespoten dat hen moet beschermen tegen de be smettelijke bacterie, die hersen vliesontsteking en bloedvergif tiging kan veroorzaken. Minister Borst van Volksge zondheid heeft tot de versnelde inenting besloten, omdat in de ze plaatsen de afgelopen weken plotseling veel besmettingsge- vallen waren. Een meisje van 13 jaar uit Rossum overleed on langs aan de meningokok-C en eind deze week stierf een 11-ja- rig jongen uit Soerendonk. Daarnaast werden nog zeker acht anderen ziek. De toename van de besmettin gen met de C-variant is opmer kelijk, want in Nederland komt de B-variant vaker voor. Vol gens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) komt eenderde van de meningokokbesmetting door het type C. Spoedvaccinaties zijn volgens een woordvoerder van het RIVM vooral bedoeld om de onrust onder de bevol king weg te nemen. Op medische gronden heeft het slechts be perkt nut. Tegen de vaker voor komende B-variant bestaat nog geen vaccin. Op termijn volgt een algemene landelijke vaccinatie voor alle jeugdigen tot negentien jaar. De minister heeft deze week op dracht gegeven de voorberei dingen te treffen om ruim vier miljoen vaccins te maken en te verspreiden. Het is nog niet dui delijk wanneer deze inenting begint. Het RIVM verwacht dat dit nog zeker een jaar zal duren. Eerder had het kabinet op voor stel van Borst al besloten vanaf 2003 standaard alle zuigelingen tegen de meningokok-C in te en ten. ANP De moderne tijd heef t ook in de statige vergaderzaal van het kabinet toegeslagen. Vlnr. aan tafel Korthals, Pronk, Adelmund en Netelenbos. door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Amerikaanse kristallen kroonluchters aan het plafond, een mahoniehouten vergadertafel met verzonken vazen en unieke mondgeblazen wandlam- pen van zwart glas. Het kabinet heeft gisteren, een tik keltje onwennig misschien, vergaderd in een nieuw ge meubileerde, van hightech snufje voorziene Trêveszaal. De oude zaal had een gebrekkige akoestiek. Bovendien zagen ministers elkaar slecht doordat op tafel hoge schemerlampen stonden. Een lange vergadering was een aanslag op het ministeriële lijf, omdat de oude stoe len hoog en recht waren. Maar voortaan kunnen de be windspersonen elkaar vanuit geriefelijke zetels gade slaan. De nieuwe tafel biedt plaats aan 24 mensen, handig als er staatssecretarissen moeten aanschuiven. Men kan met de buitenwacht communiceren via kleine beeld schermpjes die in de tafel zijn aangebracht. Op de ovale Een jager heeft een haas te pakken tijdens een actie met collega's in de ondergelopen uiterwaarden van de Nederrijn om konijnen en hazen te redden van de verdrinkingsdood. foto Arc van der Kort/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - In Limburg veroorzaakte de hoge waterstand in de Maas gisteravond nog proble men. Bij Venlo ging het waterpeil wel gestaag om laag, maar kwelwater leidde tot kopzorgen. In Bergen en Aijen werden legertrucks ingezet voor het vervoer van bewoners, van wie het huis door het Maaswater was geïsoleerd. In Friesland daal de het waterpeil langzaam. De verwachting is dat de Maas in Noord-Limburg vanochtend haar hoogste punt bereikt. Overlast was er gisteren echter al genoeg. In Bergen en Aij en waren 224 woningen afgesloten van de buiten wereld, waardoor 645 bewoners geïsoleerd wa ren. Een halve meter water versperde de verbin dingsweg naar de twee kerkdorpen. Niet iedereen kon worden geholpen: ruim dertig boerderijen waren ook voor de legervrachtwagens onbereik baar. Ook kwelwater veroorzaakte veel problemen bij de dorpen. Door de aanhoudende regen zijn de be ken overvol en is de bodem volledig verzadigd. De gemeente Bergen denkt dat de overlast nog tot midden volgende week aanhoudt. ANP door Lianne Sleutjes MAASTRICHT - Mensen die voor het eerst een huis kopen, moeten de eerste vijf jaren hun hypotheekrente kunnen aftrek ken tegen het hoogste tarief van 52 procent. Dit heeft PvdA- lijsttrekker Ad Melkert gister avond gezegd in Maastricht. Na die eerste periode zouden deze starters nog eens vijf jaar hun hypotheekrente tegen 47 procent af moeten kunnen trek ken. De eerste tien jaren krijgen huizenkopers volgens de PvdA te maken met de zwaarste woonlasten en daarinwil de partij hen tegemoet komen. Be ginners op de woningmarkt zijn meestal jonge mensen die met hun inkomen in een lage belas tingschaal vallen. Daardoor profiteren ze minder van de hy potheekrente-aftrek. Hoewel de aftrek van de hypo theekrente jarenlang een twist appel is geweest binnen de PvdA, wil de partij de huidige belastingvoordelen voor hui zenbezitters ongemoeid laten. Volgens partijvoorzitter Koole zijn de ergste nadelen van dit systeem - gebruik van de rente aftrek voor een tweede huis of een auto - al afgeschaft. Boven dien kan de overheid het vol gens hem niet maken om het be lastingvoordeel te schrappen, terwijl mensen dankzij de maat regel hun huis hebben kunnen ROTTERDAM - Bij de Stadspartij Rotterdam weten ze offici eel nergens van, maar Jules Deelder wil niet langer 1 ijstduwer zijn van de partijDeelder trekt zich terug uit onvrede over het voorstel van lijsttrekker Manuel Kneepkens om in Rotterdam de lokzak in te voeren. Deze maatregel is bedoeld om het ille gaal buiten zetten van huisvuil aan te pakken. „Ik dacht eerst dat die lokzak een geintje was, maar dat is het dus niet. Mensen spreken me er op aan en vragen wat dat voor partij is, die probeert andere mensen erbij te lappen. Jammer, maar hier mpet ik afstand van nemen." ANP HILVERSUM - De stichting Donorvoorlichting stuurt jonge ren voor het eerst een email om ze te werven als donor. Ook heeft de stichting voor deze doelgroep een donorsite opgezet. Jongeren van 18 jaar die staan ingeschreven bij emailservice hot-sms, kunnen binnenkort op hun computer een berichtje verwachten. Daarin staat dat ze een brief krijgen waarin wordt gevraagd zich beschikbaar te stellen als orgaandonor. Op de speciale internetsite (www.donorofniet.nl) staan onder meer enkele videoclips over orgaandonatie. Ook geeft de site uitleg over welke delen van het lichaam voor donatie geschikt zijn. ANP ROTTERDAM - Een 38-jarige man is gisteren ontsnapt uit de penitentiaire inrichting aan de Noordsingel in Rotterdam. Hij heeft volgens gevangenisdirecteur M. Versteeg op een slimme manier de controles omzeild. De gedetineerde gaf zich uit voor een andere gedetineerde die dit weekeinde met verlof zou gaan. Hij passeerde moeiteloos de drie controlepunten in de gevangenis en wandelde naar buiten. Volgens Versteeg is er te veel op routine gecontroleerd. De ontsnapte gevangene, een illegaal in Nederland verblij vende Algerijn, zat vast voor heling en deelname aan een cri minele organisatie. ANP ASSEN - Eerste-Kamerlid Sam Pormes (GroenLinks) heeft volgens de bestuursrechter in Assen onterecht ruim 21.000 euro WW-uitkering ontvangen. Dat is gisteren bekendge maakt in een uitspraak. Pormes reageerde verrast op de uitspraak en gaf aan in hoger beroep te gaan. Bedrijfsvereniging Cadans eist het geld terug, omdat Pormes tussen 1994 en 1997 enkele periodes voor de verslavingsinstelling Masiun in Assen zou hebben gewerkt. Hij kon echter volgens Cadans niet als werknemer worden aangemerkt, omdat hij in die periode tevens bestuurslid van de instelling was. Volgens de Werkloosheidswet is vereist dat er bij het verrich ten van de werkzaamheden sprake is van een gezagsverhou ding tussen werknemer en werkgever. ANP DEN HAAG - Leefbaar Nederland kan weer vrijelijk be schikken over haar geld. Het beslag dat was gelegd op de bankrekening waar de donaties op woixlen gestort, wordt op geheven. De bank heeft een garantie afgegeven voor mogelij ke claims die de partij moet uitkeren aan donateurs die hun geld terugeisen nu Pim Fortuyn niet langer lijsttrekker is. Volgens Leefbaar Nederland is het met die inhoud van de par tijkas niet zo treurig gesteld als partijvoorzitter Nagel eerder suggereerde. De partij zou inmiddels zo veel nieuwe donaties hebben binnengekregen, dat ook na alle onkosten voor de ver kiezingscampagne er na 15 mei geld overblijft. GPD foto Ed Oudenaarden/ANP tafel kunnen ook monitoren worden geïnstalleerd voor visuele presentaties. Een grijsgroen tapijt en grijsgroe ne gordijnen met gouden opdruk completeren de nieu we inrichting. Samen met nog wat verbouwingen aan de garderobe, de toiletten en een spreekkamer is met de opknapbeurt ruim een miljoen euro gemoeid. Het was 25 jaar geleden dat de zaal voor het laatst ingrijpend werd vernieuwd. GPD kopen, ,,De PvdA wil de aftrek daarom ook niet aftoppen," Wel is het volgens hem zaak ook de lagere inkomens meer te laten profiteren van de hypotheek renteaftrek. Melkert zei gisteravond verder dat ook mensen met een mid deninkomen in aanmerking zouden moeten kunnen komen voor de zogeheten koopsubsi die. Nu geldt die bijdrage bij de aanschaf van een eigen huis voor mensen met een belastbaar jaarinkomen tot22.712 euro.De PvdA wil dit oprekken tot 32.712 euro, aldus Melkert, zo dat meer mensen van de koop subsidie kunnen profiteren. De maximum aankoopprijs van een huis om voor de subsidie in aanmerking te komen, zou moe ten worden opgetrokken naar 182.000 euro. Nu ligt die grens op 117.892 euro. In de Randstad zijn voor dat bedrag nauwelijks huizen te vinden, aldus de PvdA. Te gortig Melkert wil ook huurders tege moetkomen. Hij wil de verho ging van de huur op maximaal vijf procent zetten als een huis van bewoner wisselt, Nu mag een verhuurder de huur optrek ken naar de maximaal redelijke huur die is gebaseerd op onder meer de grootte en de voorzie ningen in een huis. In sommige gevallen kan dan de huur ver dubbelen en dat vindt de PvdA te gortig. GPD door Antoon Posting UTRECHT - Om klanten te bedienen die niet meer goed ter been zijn, start de Rabo bank een geld-aan-huis-ser- vice. Voor een vergoeding van rond de 5,50 euro kunnen klanten voorverpakte enve loppen of pakketjes geld van tussen de 50 en 200 euro laten thuisbezorgen. De ouderenbonden zijn niet onverdeeld tevreden over het plan. Met name de bezorg kosten stuiten op kritiek. De Rabobank heeft de afge lopen weken met deze Rabo Cash Service proef gedraaid in de steden Den Bosch en Nijmegen en de kleine ker nen rond de Biesbosch. De ervaringen zijn dermate po sitief dat de hoofddirectie van Rabobank Nederland deze week alle aangesloten zelfstandige Rabobanken heeft opgeroepen zo snel mo gelijk deze nieuwe service over te nemen. Service Net als alle andere banken heeft de Rabobank de afgelo pen jaren het kantorennet drastisch ingekrompen. Met de geld-aan-huis-service komt de Rabobank tegemoet aan de kritiek van ouderen bonden, de Federatie Slecht zienden en Blindenbelang en de vakcentrale FNV. Na een landelijke meidactie waarbij veel klachten over het beleid van de banken binnenkwa men, eisten zij een betere dienstverlening voor senio ren en gehandicapten. Behalve de geldservice komt Rabobank met een geldbus voor dorpen waar geen kan toor meer is. Ook kan de buurtsuper voor een deel het werk van het oude lokale bankkantoor overnemen. Ouderenbonden De ouderenbonden vinden het onterecht dat de Rabo bank een vergoeding van 5,50 euro gaat rekenen voor de nieuwe geld-aan-huis- service. De Pcob, de protes tantse bond, noemt het 'een beetje raar dat de veroorza ker van het probleem de ou deren met kosten opzadelt'. Ook de ANBO is hierover niet te spreken en vreest dat veel ouderen vanwege de bezorg kosten onverantwoord hoge geldbedragen opnemen. Verder vindt de ANBO het fy sieke onderscheid dat Rabo bank maakt (geldservice al leen voor hen die slecht ter been zijn) onterecht. De dienst moet beschikbaar zijn voor alle, oudere, klanten die niet kunnen of durven pin nen. GPD/ANP (Advertentie) Bij Keukenmaxx Etten-Leur kunt u ook morgen het rijke keukengevoel ervaren. Van 10.00 - 77.00 uur maken wij het kopen van uw droomkeuken tot een feest Bij aankoop van uw nieuwe keuken krijgt u van ons een 23-delig Wedgwood servies t.w.v. 450,00. Een cadeau om dubbel te genieten van uw nieuwe aankoop. BEL CRATIS 0800 0232380 VOOR ONZE BROCHURE 'EN KI|K OP INTERNET WWW.KEUKENM|XX.Nt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3