Voor of tegen Verenigde Naties De postume opmars van Tito Balkenende ziet alleen wij en zij Campagne dreigt een broeinest van haat te worden te gast Zwitsers moeten beslissen over doorgeslagen neutraliteit 2 maart 1952 TBC zaterdag 2 maart 2002 door Frans Arkenbout Afscheid van de multicul turele samenleving, op roep tot het begrenzen van tolerantie, examen voor ver blijfsgerechtigden. Dat is het beleid van de CDA-leider Pe ter Jan Balkenende. De vraag is: hoe heeft het zover kunnen komen? 'Het zou goed zijn mededeel zamer te worden.' Dat be weerde Paul Scheffer twee jaar geleden in zijn artikel in de NRC over het multicultu rele drama, dat zich in Ne derland afspeelt. Daarop volgde een golf van reacties en mededelingen over ofwel het drama of de triomf van de multiculturele samenleving. De openbare discussie leidde tot een tweedaags politiek debat in Den Haag in april 2000. Opvallend was de bij drage van Jaap de Hoop Scheffer. De CDA'er hamerde herhaaldelijk op de domi nante Nederlandse cultuur waaraan nieuwkomers zich dienen aan te passen en riep harder dan wie ook om het stellen van eisen aan de min derheden. Zowel rechts als links ergerden zich aan de 'wij/zij-mentaliteit' van het CDA. Balkenende volgt niet de voetstappen van Scheffer, maar die van De Hoop Schef fer, de politicus die ooit be weerde dat alle illegalen de bak in moeten. De wortels van onze normen en waarden zijn volgens Bal kenende te vinden in de joods-christelijke traditie: 'Wij hechten aan vrijheid, in dividuele verantwoordelijk heid, respect voor de ander en het belang van zelfont plooiing.' Maar hij blijft ver weg van de stelling van No belprijswinnaar Kofi Annan dat tradities van tolerantie te vinden zijn in alle godsdien sten, in alle landen, te allen tijde. Balkenende pleit juist voor grenzen aan tolerantie. Dit in een tijd dat mensen rechtenactivisten zich dage lijks inzetten voor grenzen aan de intolerantie. Het ge- dachtengoed van Ruud Lub bers is Balkenende kennelijk voorbij gegaan. In een recent interview waarschuwde de Hoge Commissaris van de Unhcr tegen politiek op portunisme zoals dat in Au stralië en Denemarken plaatsvindt ten koste van de vluchtelingen. De wereld wijde vluchtelingenorgani satie is volgens Lubbers partner in het opbouwen van een betere wereld samen met de vluchtelingen. ,,Niet alle vluchtelingen zijn Einsteins maar Einstein was zeker een vluchteling", illustreerde hij zijn argumentatie. Lubbers vreest dat steeds meer landen de 'law of the jungle' toepas sen op het gebied van vreem delingenwetgeving. Verreweg het verontrus- tendst is het voorbeeld van Balkenende van 'geaccep teerd gedrag' in een andere cultuur dat bij ons niet geto lereerd kan worden. „Ere- wraak en bloedwraak accep teren we niet. Ook niet dat de vrouw als minderwaardig wordt behandeld", aldus de CDA-leider. Met deze manier van redene ren kan men de Belgische cultuur veroordelen omdat wij kindermoordenaars en - misbruikers niet wensen; of de Nederlandse cultuur we ren omdat er jaarlijks dui zenden vrouwen ernstig mis handeld worden binnen het gezin. Er gaan meer vrouwen in Nederland dood door hui selijk geweld dan in alle Europese multiculturele sa menlevingen bij elkaar van wege erewraak en bloed wraak. De vraag is niet of men tegen erewraak is - of te gen bijvoorbeeld besnijde nis. Is men bereid om be scherming te bieden aan de bescheiden groep vrouwen die zich voor zo'n reden tot de Nederlandse overheid wendt met een verzoek om bescher ming. Daar gaat het om. Frans Arkenbout is voorzitter van Vluchtelingenwerk Schou- wen-Duivenland door Bob Kroon In de internationale gemeen schap staat Zwitserland te boek als een politieke geheel onthouder. Geen lid van de Verenigde Naties, geen lid van de Europese Unie en uiteraard geen lid van de NAVO of welke 'soevereiniteitsbeperkende' al liantie dan ook. De meeste Zwitsers zijn neutrale funda mentalisten, die niet verder kijken dan hun Alpen hoog zijn. Deze 'Alleingang' heeft het land de laatste anderhalve eeuw voor oorlogen behoed en zeker geen windeieren gelegd. Maar de Koude Oorlog is voorbij, de glo balisatie slaat toe en regering en parlement zijn al lang tot de conclusie gekomen dat Helvetia zich belachelijk maakt door als enige land ter wereld buiten de Verenigde Naties te blijven. Maar de regering wikt en de 'soevereine kiezer' beschikt. Morgen wordt dus een nationaal referendum gehouden over toe treding tot de VN. De uitslag wordt in Bern en ook in het bui tenland met koortsachtige spanning tegemoet gezien. Heidiland Een krappe meerderheid (54 procent) van de Zwitserse kie zers is volgens de jongste peilin gen voor VN-lidmaatschap. In 1986 stemde 74 procent nog te gen. Maar een stemmenmeer- derheid is niet genoeg. Omdat het hier gaat om een aanpassing van de grondwet, is ook een meerderheid van de 26 kantons nodig en daar wringt de schoen. Ultraconservatieve minikan- tons in het Duits-Zwitserse 'Heidiland' zoals Uri met zijn 35.000 inwoners, wegen even zwaar als het 1,2 miljoen inwo ners tellende Zürich. De meeste analisten vrezen (of hopen) dat een kantonale meerderheid niet wordt gehaald en dan zijn we te rug bij af. Nog nooit is een stembusstrijd met zoveel on-Zwitserse harts tocht gevoerd. Al maandenlang hamert het kabinet, gesteund door de meeste politieke partij en, de vakbonden, de zakenwe reld en bijna alle media erop dat Zwitserland moet 'meebeslis sen over het wel en wee van de wereld' en dat de VN hiervoor het enige platform is. Daar komt bij dat het Europese hoofd kwartier van de Verenigde Na ties (plus zo'n honderd andere internationale organisaties) al jarenlang in Genève is geves tigd, wat de plaatselijke econo mie honderden miljoenen per jaar oplevert. Het progressieve Genève en de rest van de Frans talige kantons worden daarom tot de onvoorwaardelijke ja- stemmers gerekend. Maar het zijn de merendeels Duits-Zwitserse traditionalis ten, onder aanvoering van de charismatische volksmenner en miljardair Christoph Blocher, die de uitslag op losse schroeven zetten. Zij wijzen er op dat Zwitserland al lid is van 'niet- politieke' VN-organisaties, zo als de Wereldgezondheidsorga nisatie WHO, de Internationale Arbeidsorganisatie ILO, de Commissie voor de Mensen rechten en Lubbers' Unhcr, en daarvoor jaarlijks ook braaf zijn contributie van 300 miljoen dollar betaalt. Waarom dan nog eens 50 mil joen extra voor de 'politieke' VN-club, met zijn rommelige Algemene Vergadering van 189 landen en vooral de Veiligheids raad, waar een paar grote jon gens 'en met name de Verenigde Staten' de lakens uitdelen, zeg gen de 'Neinsager'. Daarbij komt dat Amerika er in Zwitserland, evenals in de rest van Europa, door de eigengerei de wereldpolitiek van president George Bush niet populairder op is geworden. Insiders vrezen dat dit morgen een factor van betekenis kan worden. Chris toph Blochers argument van Amerikaanse 'hegemonie' slaat zelfs bij minder geborneerde Zwitsers aan, ondanks alle te genwerpingen van minister Joseph Deiss van Buitenlandse Zaken dat de VN, 'hoewel niet perfect, beter is dan niets en dat we niet langer aan de zijlijn kunnen blijven staan'. Kofi Annan Zelfs de doorgaans zo discrete Kofi Annan heeft zich in de refe- rendumstrijd geworpen. Op de nationale televisie richtte de VN-baas een oproep tot het Zwitserse volk om niet langer de 'laatste buitenstaander' te blij ven. „Wij zullen u van harte bin nenhalen als de 190ste lidstaat van de Volkerenorganisatie, be loofde de secretaris-generaal. „Ik verzeker u dat het geen af breuk zal doen aan de Zwitserse neutraliteit, want ook andere neutrale landen zijn lid van de VN." Verplicht Blocher en andere neutraliteits- rakkers zijn daar niet zo zeker van. Zo beweren zij tegen beter weten in dat het Zwitserse leger 'verplicht' zal worden deel te nemen aan VN-vredesopera ties. Op eigen kosten heeft Blo cher in drie miljoen Zwitserse huishoudens een vlugschrift verspreid met een beroep op de kiezers 'de soevereiniteit van het land niet te verkwanselen aan de Verenigde Naties, en straks de Europese Unie of mis schien wel de NAVO'. Dat soort argumenten ging er in het verleden goed in en zou ook morgen wel eens de doorslag kunnen geven. GPD Veel Zwitsers zijn neutrale fundamentalisten en willen niet verder kijken dan hun Alpen hoog zijn. foto Frank Hendrickx/GPD Terwijl Enver Hoxha, Ni- colae Ceaucescu en Erich Honecker sedert lang zijn vergeten, is één commu nistische leider - postuum - hezig aan een opmerke lijke terugkeer: Josip Broz Tito, die presideerde over een vreedzaam en multi- etnisch Joegoslavië. Hij is 22 jaar na zijn dood popu lairder dan ooit. In een laboratorium te Basel heeft een groep Zwitserse ge leerden een nieuw geneesmid del tegen tuberculose ontwik keld. Volgens berichten uit Zwitser land werd hét middel geduren de langere tijd in een zieken huis in New York met zeer goe de resultaten toegepast. Steuntrekker Een Parijse rechtbank buigt zich over een passende straf voor een 64-jarige vermogen de ingenieur die jarenlang we kelijks een werklozenuitke- ring ophaalde. De man die een landgoed bezit en tienduizen den guldens op de bank heeft staan, werkte niet. Hij praatte zijn daad goed door te zeggen dat hij nooit belasting had r hoeven te betalen en zich daar- om tot de financieel minst draagkrachtige groep reken de. Ontvolking Cijfers waarschuwen voor een r) ontvolking van het Zeeuwse-'1 platteland. Vooral jongeren trekken weg omdat er onvol- doende werkgelegenheid is. In' 41 van de honderd Zeeuwse gemeenten is de bevolking 1 achteruit gegaan of gelijk ge-' bleven. Een Ontwikkelingsplan moet binnenkort oplossingen aan- dragen om massale verhuizing uit Zeeland tegen te gaan. Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail. redgoes@pzcnl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel, (0115) 645769 Fax. (01.15) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst ■Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail' redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee. Goes en Hulst 8,30-17.00 uur Internet: www.pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20,00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 7,-) per maand. 19,25 per kwartaal: 52.- - per jaar 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail' abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van.de betaalperiode. Losse nummers per stuk' maandag t/m vrijdag: /,- zaterdag: 1,50 Alle bedragen zi/n inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen'tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 van 8.00 tot 10,30 uur Auteutsiechien voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnemenlen)administratie en om u te (laten) inlormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen. door Paul Koopman PvdA-Kamerlid Rob Oud- kerk kruiste deze week in een actualiteitenrubriek de ver bale degens met Pim Fortuyn. Het werd een hard maar toch nog beschaafd debat over mi granten, criminaliteit en het paarse beleid. Dezelfde avond nog kreeg de parlementariër echter een hak bijl onder de kin geduwd. „Als Fortuyn aan de macht is, reke nen we met je af", was de bood schap van welgeteld acht voice- mailberichten op zijn telefoon. Het intimideren van Oudkerk staat niet op zichzelf. Een web site waarop critici van de lijst- Fortuyn wilden discussiëren werd na ernstige bedreigingen gesloten. Een burger trok een aanklacht tegen Fortuyn in na dat hij weinig aan de verbeel ding overlatende anonieme brieven had ontvangen. 'Profes sor Pim' heeft er ook zelf mee kennis gemaakt. Deze week ge lastte hij zijn straatcampagne in Rotterdam af, nadat een groepje allochtone jongeren hem had uitgemaakt voor 'kankerhomo' en 'racist'. Het taboe op het voeren van een campagne rond het gevoelige thema 'migratie' is dit jaar doorbroken, maar daarvoor wordt wel een prijs betaald. Als de voortekenen niet bedriegen, zijn in de samenleving krachten losgemaakt die zich misschien moeilijk laten beteugelen. Angst voor extreem-rechts heeft er jarenlang voor gezorgd dat politici met een slot op de mond over allochtonen spra ken. De enige die deze code voorzichtig doorbrak - WD- leider Frits Bolkestein - werd in 1994 meteen op één lijn gesteld met de Centrumdemocraat Hans Janmaat. Het hinderde de WD bij de stembusgang overi gens niet: de partij boekte op 3 mei liefst negen zetels winst. Klare taal Blijkbaar snakt een aanzienlijk deel van de bevolkingnaar klare taal over het migratievraag- stuk. Fortuyn heeft dat goed be grepen. 'Nederland is vol', para fraseert hij Janmaat. Het is opmerkeMjk dat hij op deze cen trale stelling niet wordt aange vallen. Vólgens opiniepeilers is deze opvbrtffi'é' goed voor zeker tien de i°ne:stf: peiling scoort .Fortuyn er al twintig. „Het is hier in Den Haag net een vissenkom. Je hoort alleen blub, blub, blub", klaagde PvdA- fractieleider Jacques Wallage in 1994. Dat is inmiddels wel an ders. WD, PvdA én CDA buite len over elkaar heen met ferme uitspraken over criminaliteit en migratie. Zelfs PvdA-staatsse- cretaris Karin Adelmund liet zich - opgezweept door een uit zending van NOVA - verleiden. „Ik haat dit soort onderwijs!", verklaarde zij, geconfronteerd met vermoedens van funda mentalistische invloeden op en kele moslimscholen. Een BVD- rapport over het moslimonder- wijs, dat twee dagen later ver scheen, signaleerde echter dat in dit bijzonder onderwijs aan merkelijke vooruitgang is ge boekt. Effect De allochtonen - met name Ma rokkanen, Turken en Antillia- nen - zijn intussen wel in een zeer kwalijke reuk komen te staan. Fortuyn heeft daarvoor gezorgd omdat hij geen seconde stilstaat bij het effect van zijn retoriek. Maar gevestigde poli tici lijken hun schroom en schaamte eveneens voorbij. En de media hebben ten slotte - eer lijk is eerlijk - het vuurtje nóg hoger opgestookt. 'Moslimscho len broeinesten van haat', kopte een landelijk ochtendblad daags na de uitzending met Adelmund. In dit spoor is de vol gende stap snel gezet: als zij (de buitenlanders) ons haten, waar om zouden wij hen dan niet óók mogen haten? Dat de problemen die samen hangen met omvangrijke opna me van asielzoekers en gezins hereniging nu bespreekbaar zijn, is op zichzelf een zegen. Maar de campagne mag geen broeinest van haat worden. Waar dat in extremis toe kan lei den hebben de jaren dertig in Duitsland laten zien. Het was namelijk vooral de zwijgende instemming van de burgerij die het antisemitisme legitimeerde. Natuurlijk: Nederland is geen Duitsland in het interbellum. En Fortuyn is geen nazi. Maar ons laagje beschaving is, zeker na de aanslagen van 11 septem ber in New York en Washington, misschien minder dik dan me nigeen denkt. Een béétje nuance kan daarom geen kwaad. GPD door Cees van Zweeden In het noordelijke heuvelland van Kroatië ligt een dorp waar de tijd is stil blijven staan. Het rustieke Kumrovec telt en kele hoeven, een café en een ge meentehuis. Slechts één ding is er de laatste tien jaar veranderd: de inhoud van het gastenboek in een van de boerderijen - die waar Josip Broz Tito in 1892 werd geboren. Uit de notities van veel bezoe kers spreekt wanhoop over zijn opvolgers, die de regio in een reeks van oorlogen dompelden. „We hebben honger", schreef Jora in haar boodschap aan Ti to. „Kun je terugkomen om deze idioten een pak slaag te geven?" Een andere bezoekster, Martha, schreef: „Tito, we hebben je no dig. Geef ons je gsm-nummer." Lerka uit Zagreb was boos dat Tito maar niet reageerde. „Ik schrijf je opnieuw. De eerste keer antwoordde je niet. Het is jammer dat je er niet bent." Sommige bezoekers hadden voor hun ode een hele pagina nodig. Maar Ana uit Zagreb had aan een enkel woord genoeg. Ze noteerde eind vorig jaar: „Het is waanzin hier, broeder." Partizanenleider Tito had een Kroatische vader en een Sloveense moeder. Wat hem echter acceptabel maakte voor alle etnische groepen was zijn status als partizanenleider. Anders dan Draza Mihailovic, die met zijn Servische Chetniks tegen de nazi's vocht, rekruteer de Tito zijn partizanen uit alle etnische groepen. Hoewel de grens tussen Servië en Kroatië gewoon open is, is het voor Serviërs nog steeds riskant de reis naar Kroatië te onderne men. Maar enkele jaren geleden kwam 'Tito' zelf naar Belgrado om de Serviërs te ontmoeten. De Tito in kwestie was Dragol- job Ljubicic, een 43-jarige ac teur die gespecialiseerd is in imitaties. Hem wordt vaak ge vraagd op bruiloften imitaties te doen van lieden als Milosevic Tito is nog lang niet vergeten. Na de onthulling twee jaar geleden van een standbeeld van de Joegoslavi- sche leider in Tuzla, twintig jaar na diens dood, kon een oude man het niet laten even het gezicht aan te raken. foto Elvis Barukcic/EPA of Tudjman (de inmiddels over leden leider van Kroatië). Maar geen act was een groter succes dan zijn Tito. De nationale tele visie maakte er een documen taire over, getiteld: 'Josip Broz Tito, teruggekeerd onder de Serviërs'. 'Tito' begon zijn reis in de film bij het graf in Dedinje, een op een heuvel gelegen buitenwijk van Belgrado. Gehuld in het on berispelijke witte pak dat Tito's handelsmerk was, getooid met diens zonnebril en Cubaanse si gaar, daalde hij af naar de bin nenstad in de Mercedes-limou sine die ooit aan de leider had behoord. Ljubicic had absoluut geen sce nario. Maar toen hij uit de Mer cedes stapte en zich in de bin nenstad op straat begaf, was het alsof het volk werkelijk geloof de dat Tito was wedergekeerd. Binnen seconden was hij om ringd door een grote schare blij vertaste mensen. Boven Sommigen spraken hem aan om te klagen over hun leven en hun salaris en vroegen of Tito kon helpen. Anderen wilden weten hoe het hem zelf was vergaan. Een hoofdstedeling informeer de: „Hoe is het leven daar bo ven?" Tito keek om zich heen naar de verpauperde mensen, het afval op de straten, de ka potte straatlantaarns, en ant woordde: „En stuk beter dan hier beneden." Na een half uur hield deze Tito het wel voor gezien in het Servië van Slobodan Milosevic. „Het is beter dat ik nu terugga naar bo ven. Ik kwam alleen maar terug om te zien of jullie nog van me hielden. En jullie houden nog van me. Ciao." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2