lificil aiiiï België sluit alle kerncentrales Langdurige dagopvang kan gedrag kinderen verstoren 's nachts solliciteren? Broomchemie verbijsterd over houding Pronk Brugman (111 Religieus geweld zet deelstaat India in brand 13° GRAND CHEROKEE Zuiderburen willen in 2025 overgeschakeld zijn op alternatieve energie Onrust over uitbraak meningokok Zes flitsen in zeven minuten Amerikanen trainen leger van Jemen M PORS KEUKENS -v www.randstad.nl Zierikzeeënaar in Big Diet 2 mmm ERA MAART 1 0 u Granieten werkblad voor de prijs van kunststof* bruynzeel GRATIS Postcode zegt alles over mensen zondag geopend! reischeque t.v/.v. 400* PZC Vrij zonnig Overwegend zonnig. Middagtemperatuur rond 7 graden en matige westelijke wind, kracht 3 tot 4. 245e jaargang no. 52 zaterdag 2 maart 2002 los nummer 1,50 internet: www.pzc.nl NÜ IN 2.7 CRD AUTOMAAT 53.335,- CHRYSLER JEEP HOP GOES AMUNDSENWEG 3 0113-250858 door Wout Bareman DOEL - De Belgische re gering wil de zeven kern centrales in Doel en Ti- hange tussen 2015 en 2025 sluiten. De oudste centra les - Doel 1 en 2 en Tihange 1 - gaan rond 2015 dicht, de overige in de jaren daarna. In 2025 moet Bel gië zijn overgeschakeld op alternatieve energiebron nen. In het wetsontwerp, dat de mi nisterraad gistermiddag goed keurde, is de mogelijkheid inge bouwd de sluiting op te schorten als er sprake is van overmacht. De ontsnappingsclausule was voor de liberalen een voorwaar de om akkoord te gaan met het voorstel. Onder overmacht ver staat het kabinet Verhofstadt het ontbreken van voldoende alternatieve energiebronnen, maar ook forse prijsstijgingen voor olie of aardgas, die de DRAAIBRUG - Bij een snel heidscontrole in de bebouwde kom van Draaibrug in Zeeuws- Vlaanderen is een motorrijder binnen zeven minuten zesmaal geflitst voor te hard rijden. De man reed achtereenvolgens 80, 106, 87, 102, 108 en 111 km per uur toen hij met zijn motor op de foto werd gezet. De be stuurder moet zich verantwoor den bij de kantonrechter. WASHINGTON - Zo'n honderd Amerikaanse militairen komen in fasen naar Jemen om er Jeme- nitische troepen te trainen. Een hoge Jemenitische functionaris heeft dit gisteren bevestigd. De Amerikanen zullen speciale eenheden opleiden voor de be strijding van terroristen. De anonieme functionaris zei niet wanneer de eerste adviseurs uit de VS aankomen. Het Witte Huis liet eerder weten honderden Amerikaanse mili tairen naar Jemen te sturen om daar militairen te adviseren bij de jacht op leden van het net werk Al Qaeda van Osama bin Laden. De Saoediër is sinds de val van het Talibanbewind in Afghanistan spoorloos. De missie zou veel gelijkenis vertonen met de Amerikaanse militaire bij stand aan de Filipij - nen. In dat land nemen zeshon derd 'adviseurs' deel aan oefe ningen van het Filipijnse leger in de bestrijding van het terro risme. In Jemen zullen de Amerikaan se militairen volgens plan net als in de Filipij nen niet deelne men aan gevechtsacties, aldus functionarissen in Washington. De strij dkrachten in Jemen heb ben hun acties tegen verdachte bewapende groepen in het land sterk opgevoerd sinds de aan slagen in de VS van 11 septem ber. Daarbij zouden tientallen militairen zijn gesneuveld. Gezag Deze strijd in Jemen verloopt moeizaam. Het centrale gezag in het land van zeventien mil joen inwoners is zeer zwak en de meeste mannen beschikken over vuur- en steekwapens. De mannen zijn in de eerste plaats loyaal aan hun stam of familie en ze wantrouwen de nationale overheid en het natio nale leger. AFP/RTR/ANP (Advertentie) Zomer 2002 Kinderkleding t/m maat 140 stroom zó duur maken dat de concurrentiepositie van België wordt ondermijnd. Energiemaatschappij Electra bel - exploitant van het kern centralepark in Doel - voorziet grote problemen bij het vinden van voldoende alternatieve energiebronnen. Volgens de maatschappij kunnen die bron nen pas omstreeks 2020 zo'n tien procent van de wegvallende kernenergie opvangen. De ze ven kerncentrales leveren zestig procent van de energie in België. Er zijn minstens vijftien nieuwe gasgestookte centrales en tien tallen grote windmolenparken nodig om de elektriciteitspro ductie op peil te houden. Die gasgestookte centrales zouden bovendien tot een enorme stij ging van de C02-uitstoot leiden en die is in België nu al te hoog. De burgemeesters van de ge meenten in het Waasland nemen geen genoegen met de medede ling van Electrabel dat de kern centrales van Doel op de linker Scheldeoever wel degelijk be stand zijn tegen een terroristi sche aanval met bijvoorbeeld een Boeing. Eerder beweerde Greenpeace dat met name de bijna dertig jaar oude centrales Doel 1 en 2 zelfs geen crash met een klein vliegtuigje kunnen weerstaan. Volgens Electrabel baseert Greenpeace zich op een oud rapport uit 1985 en zijn de veiligheidsmaatregelen inmid dels bijgesteld. Sinds 1985 zou ervoor 223 miljoen euro in extra beveiliging zijn geïnvesteerd. Desondanks hebben de burge meesters van de omliggende ge meenten de regering gisteren gevraagd het rapport van Elec trabel door een onafhankelijk orgaan, het Federaal Agent schap voor de Nucleaire Con trole, te laten bestuderen. Burgemeester A. Kessen van Hulst onderschrijft dat verzoek. „We moeten absoluut zeker we ten dat die centrales veilig zijn. Alleen een onafhankelijk on derzoek kan dat uitwijzen en al leen op die manier kunnen we de bevolking geruststellen." Advertentie I I A I I A AN S DESIGN GREVEUNGENSTRAAT10H 2IERIK2EE TEL. 011 1 - 45 07 10 WWW.PORSKEUKENS.NL (Advertentie) Voor al uw Legionella zaken Risicoanalyses Beheersplannen Verwijderen van Legionella Drinkwatermanagement TWMS Tel. 0499-336336 door Hélène van Beek NIJMEGEN - Langdurige op vang van baby's in kinderdag verblijven heeft een negatieve invloed op het gedrag van het kind op latere leeftijd. Een baby heeft behoefte aan intensief contact met ouders of opvoe ders, moet ze zien en horen. Als dat onvoldoende gebeurt, dan is de kans groot dat het kind op la tere leeftijd slecht met emoties om kan gaan. Recent hersenonderzoek heeft dat bewezen. ,,De ervaringen in (Advertentie) meer dan 10.000 banen op (Advertentie) de eerste jaren zijn heel belang rijk", stelt prof. dr. M. Riksen, sinds gisteren officieel hoogle raar ontwikkelingspsychologie aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. „De babyfase is heel kwetsbaar. En van groot belang voor de ontwikkeling van per soonskenmerken Uit nieuw neurobiologisch on derzoek blijkt dat de hersenen vooral de eerste twee jaar een groeispurt maken. Riksen: „En dan met name het rechterdeel, het emotionele brein." Daarom is het zo belangrijk dat kleine kinderen goed kunnen oefenen in de eerste emotionele contacten. „Oogcontact, la chen, elkaar nadoen. Het zijn emotionele rek- en strekoefe ningen", zegt Riksen. „Het leert een kind later meer aan te kun nen. De hersenen worden voor bereid om later op een hoger ni veau te functioneren." Wanneer een kind in de eerste twee jaar van zijn leven langdu rig of in een slechte crèche te rechtkomt of steeds een andere oppas heeft, is er sprake van on voldoende emotionele oefening. De kans op gedragsproblemen later is veel groter, stelt Riksen. ,De problemen doen zich vooral voor in de beheersing van emo ties. Kinderen zijn heel snel overmatig geprikkeld, worden agressief of zijn te beweeglijk." Voor Riksen, tot voor kort hoog leraar in de kinderopvang in Amsterdam, zijn de nieuwste inzichten extra reden om de pleiten voor betere (zwanger- schapsjverlofregelingen. Verder wil zij dat er een kwaliteitsver- In de Brabantse gemeente Cranendonk is grote onrust ont staan over nieuwe besmettingen met de meningokokbacterie. Een jongen is inmiddels overleden. De huisartsen en apotheken worden platgebeld door verontruste ou- ders die vaccin willen voor hun kinderen. AHMAD AB AD - Een man zoekt haastig dekking voor het geweld in Ahmadabad. Bij de al dagen durende bloedige rellen tussen moslims en hindoes in de Indiase deelstaat Gu jarat zijn honderden mensen gedood. fotoSiddharth Darshan Kumar/AP pagina 5: hindoes slachten moslims af betering komt. Riksen noemt de kinderopvang 'het stiefkind van Nederland'. „Er is een enorm te kort. We zijn bezig met het creë ren van meer plaatsen. En kij ken niet meer naar kwaliteit." Steun BoinK, de Belangenvereniging van ouders in de Kinderopvang, zet kanttekeningen bij de uit spraken van Riksen. Volgens voorzitter G. Jellesma moet eerst eens duidelijk worden hoeveel uur een baby dan wél in een kinderdagverblijf terecht kan zonder emotionele schade op te lopen. Dat komt de nuance ten goede. „Toch voelen we ons ook gesteund. Wij pleiten zelf al lang voor onderzoek naar de kwaliteit van kinderopvang door de overheid." GPD Advertentie MAKELAAR P E H_ U z E N 2002 R T _E www.era.nl 2 0 0 2 I KOOPZONDAG BREDA: 3 MAART VAN 11 TOT 17 UUR I (Advertentie) DXlUBEB Bergen op Zoom Drebbelstraat 9, telefoon 0164 - 25 09 00 Breda Woonboulevard Kruisvoort 52, telefoon 076 - 522 13 34 Roosendaal Ettenseweg 2, telefoon 0165 - 63 13 66 «r' iJi I fir o Vraag naar de voorwaarden in de showroom, geldt alleen op 3-3-2002 Maak kans op een: keuken of bodkamer'] Nadat zijn neefje opmer kingen maakte over zijn omvang meldde Jurgen Tetteroo uit Zierikzee zich aan voor het televisie pro gramma Big Diet. Hij hoopt dat de dwingende ogen van het publiek hem de doorzettingskracht ge ven om in elf we- ken ruim 33 kilo af te vallen. De postcode, die 25 jaar geleden werd ingevoerd om de post beter te sorteren, is uitgegroeid tot een schat aan informatie. Vier cijfers en twee letters, ze zijn veel meer dan een post adres. De postcode blijkt een combinatie tot een waardevolle kluis die ook nog eenvoudig te kraken is. Informatie over be zit, inkomensklasse, vrijetijdsbesteding en koopge- drag tot en met de titel van de tv-gids is zo beschik- V? baar. Zeg mij uw postcode en ik zeg u wie u bent. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23; reportage: 25,26,27,29 en 31; wonen: 35 en 37; reizen: 41,43 en 45; fietsrai: 47 perd aan de communicatie. We zullen ons volgende week bera den op nadere stappen." Broomchemie heeft eerder on derzoek laten doen naar de risi co's van F(lame) R(etardant)- 720. Dat onderzoek, uitgevoerd door 'een gerenommeerd bu reau dat ook voor de overheid werkt', wees volgens de directie uit dat de gevaren verwaarloos baar klein waren. Het Rijksin stituut voor Milieuhygiëne (RIVM) vond echter de gelever de informatie te beperkt om uit sluitsel te kunnen geven over de 'aard en omvang van de risico's'. VROM blijft er daarom voorals nog vanuit gaan dat de brand- vertrager zeer slecht voor mens, dier en milieu kan zijn. Het mi nisterie baseert zich op bestaan de gevaarsgegevens van een vergelijkbare stof. Die stof (TBBPA) kan zich ophopen in organismen, is moeilijk af breekbaar en kan op lange ter mijn tot chronische aandoenin gen leiden. Reden genoeg voor Pronk om op grond van de Wet Milieugevaarlijke Stoffen pro ductie, import, handel en ge bruik van FR-720 te verbieden. Van der Wal meldde eerder dat het onderzoek van bureau No- tox aantoonde dat er geen geva ren zijn te verwachten. Hij dacht die mening in een per soonlijk gesprek met medewer kers van VROM deze week ook duidelijk te hebben gemaakt. VROM houdt echter vol dat Broomchemie toegezegde es sentiële informatie over ge vaarsgegevens nog steeds niet heeft kunnen leveren. Pronk heeft intussen wel ge daan wat Van der Wal twee we ken geleden al bepleitte. Hij heeft het RIVM verzocht om een contra-expertise te houden. Het Rijksinstituut moet een risi cobeoordeling opstellen waarin vooral delange-termijneffecten van FR-720 op he milieu aan de orde komen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het Terneuzen- se bedrijf Broomchemie mag nog niet beginnen met de pro ductie van de stof FR-720. Mi nister Pronk heeft de Tweede Kamer gisteren laten weten dat Broomchemie hem nog niet heeft kunnen overtuigen dat de productie van de broomhou- dende brandvertrager onge vaarlijk is voor mens en milieu. Technisch manager J. van der Wal van Broomchemie was 'ver bijsterd' toen hij gisteravond van het verbod hoorde. De minister meldt dat het ver bod slechts geldt tot er 'nadere informatie beschikbaar komt, waaruit blijkt dat het risico voor mens en milieu geringer is dan nu moet worden veronder steld'. Op het bedrijfsterrein van Broomchemie staat een miljoe nen euro kostende installatie voor de productie van FR-720 al een half jaar stil. Elke maand stilstand kost het bedrijf zo'n 400.000 euro. Van der Wal houdt nog enige hoop: „Het verbod van Pronk moet haast wel op een misverstand berusten. Er moet ergens iets hebben geha- (Advertentie) en voor elke koper een: KEUKENS BADKAMERS Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 Hulst**, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 voor meer informatie bel gratis 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl 'vraag naar de voorwaarden in de showroom (Advertentie) 713214 000019 zaterdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1