Goes pakt beroertes anders aan Als je kind een nierziekte heeft, zet dat je leven op z'n kop' PZC Eerst Aquadelta, dan pas Den Osse GS houdt vast aan erkenning Zeeuws O ZE Steun de Nierstichting. Giro 88.000 Nog dit jaar wordt radicale, maar succesvolle tromboly se-behandeling ingevoerd Vara zoekt jonge zangers Bingomiddag Gemeente maakt excuses voor te late uitnodiging assistent met ervaring in administratief en secretarieel werk NIERSTICHTING Nuttig en nodig 18 vrijdag 1 maart 2002 door Ron Magnée GOES - Nog dit jaar wil het Oosterscheldeziekenhuis in Goes een zogenaamde tromobo- lysebehandeling starten. Dat zei neuroloog F. Visscher giste ren in het Goese ziekenhuis. Trombolyse kan de problemen na een beroerte flink beperken. De afdeling neurologie van het ziekenhuis krijgt nu bijscholing in de nieuwe aanpak. Want trombolyse is niet zonder risi co's. Trombolyse is een nieuwe, radicale aanpak van mensen die een beroerte hebben gehad. ,,Ik noem het een Vivax-behande- ling", aldus de neuroloog Vis scher. „Een middel om te ont stoppen." Bij de behandeling is haast geboden: „Binnen drie uur na de beroerte moet een pa tiënt gescand zijn en de behan deling ondergaan. Iemand die 's ochtends merkt dat hij 's nachts een beroerte heeft gehad, is dus al te laat. Maar bij trombolyse is ook voorzichtigheid geboden. In 5 procent van de gevallen vin den bloedingen plaats. In de andere gevallen lossen de bloed- proppen met behulp van enzy men op en is de kans op compli caties veel kleiner", aldus de neuroloog. In het ziekenhuis vond de on dertekening plaats van het pro ject Stroke Service. In dit pro ject wordt niet alleen de samen werking tussen de zorginstel lingen verbeterd, ook zijn de diagnostiek en de behandeling van mensen met een beroerte vei'sneld. En dat is nodig voor een effectieve trombolyse. De behandeling vereist een strak ke, vlekkeloze organisatie bin nen het ziekenhuis. Maar ook na de beroerte valt nog veel te winnen. Zo overlij den meer mensen aan de com plicaties van de beroerte dan aan de beroerte zelf, aldus me vrouw A. Wattel, projectleider van de Stroke Service gisteren. Vaak blijken mensen die een be roerte hebben gehad, uiteinde lijk te overlijden aan een urine weginfectie of een longontste king. Om patiënten na de be roerte beter te kunnen begelei den is de zogenaamde Stroke Unit in het Oosterschelde zie kenhuis in het leven geroepen: een kamer voor vier personen die sinds 1 januari vorig jaar operationeel is. In de ruimte worden mensen veelvuldig ge test en permanent bewaakt. Onderdeel van de Stroke Servi ce is dat patiënten eerder wor den doorverwezen naar ver pleeghuizen of revalidatiecen tra. „De gemiddelde opname duur hier ligt op 13 dagen", al dus Wattel, „terwijl het lande lijk gemiddelde op ongeveer 28 dagen ligt." Een flinke bespa ring, ervan uitgaande dat een ziekenhuisbed algauw 250 euro per dag kost. Daarnaast is het sterftecij f er na een j aar ervaring met de Stroke Unit veel lager dan bij soortgelijke ziekenhui zen elders. Volgens Wattel een combinatie van de samenwer king tussen zorgverleners (zoals ziekenhuis, huisartsen, ver pleeg- en verzorgingshuizen) en het patiëntgericht denken. „Vroeger zeiden we nog wel eens 'we hebben geen plaats'. Nu hebben we een acceptatieplicht: we moeten een patiënt aanne men. Dat levert nog wel eens wat geschuif met bedden op, maar het lukt altijd." GOES - Het Vara-Kindersong- festival zoekt deelnemers voor het festival dat op 15 december in Hilversum wordt gehouden. Kinderen die tussen 1990 en 1994 zijn geboren, mogen mee doen. Ze kunnen kiezen uit geselecteerde liedjes uit het Kinderen voor Kinderen-reper toire. De Zeeuwse auditie wordt op 22 juni gehouden in de Schouwburg in Middelburg. Kinderen die willen meedoen kunnen een kaart met naam en adres sturen naar de Vara. ZIERIKZEE - De ANBO afde ling Zierikzee houdt donderdag 14 maart een bingomiddag in het eigen gebouw De Paternos ter. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Voor het vervoer kan ge bruik gemaakt worden van de wijkbus 60+. Vakantiepark Aquadelta kan wellicht binnen drie jaar al zijn uitgebreid. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BRUINISSE - Het bestemmingsplan voor Aquadelta in Bruinisse wordt met voorrang geactualiseerd. Daarmee biedt de gemeente de projectontwikkelaar de mogelijkheid de uitbreiding van dit vakantiepark in een tijdsbestek van drie opeen volgende jaren te voltooien. Door de aanpassing van dit bestemmings plan naar voren te schuiven, zal de actuali sering van het bestemmingsplan Den Osse bij Brouwershaven wat langer op zich laten wachten. Volgens wethouder C. Veerhoek is dat nu eenmaal de praktijksituatie. De af deling Ruimtelijke Ordening staat onder grote werkdruk en is zo zwaar belast dat er voorlopig geen nieuwe planologische pro cedures bij kunnen komen. „Het is inder daad zoals ik in de commissie al vaker heb gezegd, als je er aan de ene kant van de sta pel nog een plan oplegt, valt er aan de ande re kant eentje af. Dat is hier dus ook het ge val", zegt Veerhoek. Toch wil de wethouder Aquadelta graag terwille zijn omdat daar juist nu allerlei ontwikkelingen in gang zijn gezet. Een deel van de uitbreiding voldoet aan het geldende bestemmingsplan. De bouw van de eerste honderd extra bungalows is inmiddels be gonnen. Voor de volgende fase, de bouw van circa negentig woningen is nog een aanpas sing van het bestemmingsplan vereist. De manege gaat verhuizen naar de overkant van de Groeneweg. De huidige locatie van de stallen moet wijken voor een nieuwe en tree van het vakantiepark aan de Staten- laan. Volgorde Naar aanleiding van de werkdruk bij Ruim telijke Ordening werden in de commissie RO geruime tijd geleden al afspraken ge maakt over de volgorde waarin verouderde bestemmingsplannen zouden worden aan gepast aan de actualiteit. De aanpak van het bestemmingsplan Den Osse staat hoger op die prioriteitenlijst dan dat van Aquadelta. „Omdat er in vakantiepark Den Osse op dit moment echter geen dynamische ontwikke lingen bezig zijn en bij Aquadelta wel een flinke uitbreiding in gang is gezet, heeft het college besloten de behandeling van die twee bestemmingsplannen om te draaien", aldus Veerhoek. Volgens hem zijn er af en toe wel kleine aan vragen voor de bouw van een schuurtje of uitbouw in Den Osse. De toetsing daarvan duurt dan wel vrij lang als gevolg van het verouderde bestemmingsplan. Dat neemt de gemeente voorlopig dan maar voor lief om te voorkomen dat er in de veel groot schaligere ontwikkeling bij Aquadelta lang oponthoud zou ontstaan tussen de eerste en tweede uitvoeringsfase. De actualisering van het bestemmingsplan Den Osse staat nu voor over twee of drie jaar op de rol. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur houdt onver kort vast aan erkenning van het Zeeuws als regionale taal. „Het betekent een officiële bevesti ging van de rijkdom aan taalva riëteiten binnen onze provin cie", schrijven Gedeputeerde Staten in een brief aan staatsse cretaris De Vries van Binnen landse Zaken. Daarin wordt krachtig stelling genomen tegen het afwijzende advies van de Nederlandse Taalunie. Het college geeft aan dat de Taalunie een verkeerde uitleg geeft van het Europees Hand vest voor Regionale Talen en Ta len van Minderheden. Doel is taalvariatie in Europa als soci aal-cultureel erfgoed positief te waarderen en maatregelen te nemen om uitsterven van talen tegen te gaan Door erkenning van het Zeeuws wordt de positie van de officiële taal (Neder lands) beslist niet bedreigd. Het wordt aan elke lidstaat van de Europese Unie zelf overgela ten om te bepalen in hoeverre een wijze van uitdrukken een afzonderlijke taal is. Zo mogen de landen ook zelf vaststellen wat een voldoende aantal sprekers is. GS herinne ren eraan dat mede op die basis het Nedersaksisch en het Lim burgs door de Nederlandse re gering erkend zijn als regionale talen. Voor het Zeeuws gelden dezelfde overwegingen en niet- erkennen betekent meten met twee maten. Volgens het college is duidelijk dat de Zeeuwse bevolking de ei gen dialecten als een afzonder lijke taal beschouwt. Verwezen wordt naar een actie van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, waarbij 7000 Zeeuwen via een briefkaart aangaven voor erkenning te zijn. „Dit is een buitengewoon hoog aantal gezien het feit dat de SCEZ 15.000 kaarten heeft uitgezet. Dit sterkt ons in onze overtui ging dat in Zeeland een groot draagvlak is voor deze erken ning." Ook wordt geattendeerd op een enquête van Scoop, waaruit blijkt dat veel Zeeuwen erkenning als een goede zaak zien. Gedeputeerde Staten wijzen er op dat de Taalunie dialecten als zodanig wel erkent en boven dien vindt dat de instandhou ding ervan ondersteund moet worden. „Het gaat nu nog slechts over de vraag of dat wat in de praktijk blijkbaar wel ge stimuleerd mag worden, ook formeel vastgelegd kan wor den." Het college heeft weinig op met angst voor gevoelige Bel gische tenen (België heeft het Handvest in tegenstelling tot Nederland niet erkend, vanwe-; ge de gevoeligheden die 'talen' bij de Zuiderburen oproepen). Voor de goede orde hebben GS bestuurlijk overleg gevoerd met de provincies Oost- en West-' Vlaanderen. Daaruit blijkt dat de Vlamingen geen bezwaar hebben tegen de erkenning van het Zeeuws. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland zal in een brief haar excuses maken voor de te late verzending van stuk ken en een uitnodiging voor het bijwonen van een commissie vergadering. Als mede-opstelster van de ge- meentelijke nota gezondheids beleid 'Hoe eerder hóe beter', kreeg J. Velthuijsen van de ge meente de uitnodiging tijdens de commissievergadering Maatschappelijke Aangelegen heden van 5 februari het stuk zo nodig nog van commentaar te voorzien. Slordig alleen, zo leg- de zij gisterenavond tijdens de vergadering van de gemeente raad uit, dat de uitnodiging daags nadat 'deze activiteit al gepasseerd was' pas in de bus viel. Bij de behandeling van de nota in de gemeenteraad wilde zij niet alsnog inhoudelijk reage ren, maar gebruikte het in- spreekrecht wel om de gemeen teraad attent te maken op deze onzorgvuldigheid. „Meer zorg vuldigheid in de toekomst bij het versturen van gemeente-do cumenten lijkt mij op zijn plaats", drukte Velthuijsen de raadsleden op het hart. Burge- meester J. Asselbergs trok na mens de gemeente direct het boetekleed aan. Wij zoeken een Flexibel inzetbaar zowel thuis als op ons kantoor te Dreischor. Praktijk Diploma Boekhouden en ervaring met Word en Excel is vereist. Belangstelling voor fiscale zaken en eventuele studie is zeker welkom. Onze dienstverlening bestaat uit het ondersteunen in de financiële en fiscale zaken van het MKB en particulieren. Onze werkkring bestaat uit twee medewerkers en waar no dig wordt dit aangevuld met een fiscalist, accountant (RA) of een jurist. Wij ontvangen uw reactie graag voor 15 maart 2002 gericht aan de heer M. de Looze. Bogerdweg 33 4315 CB Dreischor Telefoon: 0111-406060 Mobiele telefoon: 06-51427142 E-niail: loozede@zeeIandnet.nl RATIEKANTOOR Mensen in Nood De mensen, de inzet, de kracht Giro 667 Den Haag Tel. 070 313 62 00 www.menseninnood.nl Mensen in Nood maakt deel uit van Cordaid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36