Goes pakt beroertes anders aan Persoonlijke vete kleurt verkiezingen Gebouw Groot stelle 15 Destructiebedrijf wijkt voor natuur Verkrachting van dertien jaar geleden voor rechtbank Werkstraf geëist voor afrijden been wordt gerenoveerd Tholen wil dynamiek in inrichting nieuw gemeentehuis Nog dit jaar wordt radicale, maar succesvolle trombolyse-behandeling ingevoerd )andee Zeelandbrug gestremd door mankement 39e ZEEUWSE HORECA BEURS Duiktoren bij Vlissings strand blijft nog even zeeuwse almanak Hijskraantje PZC MIDDEN vrijdag 1 maart 2002 door Ron Maqnée GOES - Nog dit jaar wil het Oosterscheldeziekenhuis in Goes een zogenaamde tromobo- lysebehandeling starten. Dat zei neuroloog F. Visseher giste ren in het Goese ziekenhuis. Trombolyse kan de problemen na een beroerte flink beperken. De afdeling neurologie van het ziekenhuis krijgt nu bijscholing in de nieuwe aanpak. Want trombolyse is niet zonder risi co's. Trombolyse is een nieuwe, radicale aanpak van mensen die een beroerte hebben gehad. ,,Ik noem het een Vivax-behande- ling", aldus de neuroloog Vis seher. „Een middel om te ont stoppen." Bij de behandeling is haast geboden: „Binnen drie uur na de beroerte moet een pa tiënt gescand zijn en de behan deling ondergaan. Iemand die 's ochtends merkt dat hij 's nachts een beroerte heeft gehad, is dus al te laat. Maar bij trombolyse is ook voorzichtigheid geboden. In 5 procent van de gevallen vin den bloedingen plaats. In de andere gevallen lossen de bloed- proppen met behulp van enzy men op en is de kans op compli caties veel kleiner", aldus de neuroloog. In het ziekenhuis vond de on dertekening plaats van het pro ject Stroke Service. In dit pro- (Advertentie) Zaterdag 2 maart a.s. GRONDTESTDAG Deskundig bemestings- en bekalkingsadvies voor uw tuin Meenemen: p&tje tuingrond kosten: 4,54 TUINCENTRUM NIEUWEWEG 6 KAMPERLAND 0113-372738 ject wordt niet alleen de samen werking tussen de zorginstel lingen verbeterd, ook zijn de diagnostiek en de behandeling van mensen met een beroerte versneld. En dat is nodig voor een effectieve trombolyse. De behandeling vereist een strak ke, vlekkeloze organisatie bin nen het ziekenhuis. Complicaties Maar ook na de beroerte valt nog veel te winnen. Zo overlij den meer mensen aan de com plicaties van de beroerte dan aan de beroerte zelf, aldus me vrouw A. Wattel, projectleider van de Stroke Service gisteren. Vaak blijken mensen die een be roerte hebben gehad, uiteinde lijk te overlijden aan een urine weginfectie of een longontste king. Om patiënten na de be roerte beter te kunnen begelei den is de zogenaamde Stroke Unit in het Oosterschelde zie kenhuis in het leven geroepen: een kamer voor vier personen ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is gisteren ruim een uur afgeslo ten geweest omdat twee van de vier bouten van een voorsein waren losgeraakt. Een medewerker van de provin cie ontdekte dat het licht, dat aan de barrier is bevestigd, wat scheefhing. Het gaat om een voorsein dat zo'n driehonderd meter van het beweegbare deel van de brug vandaan automobi listen waarschuwt dat de brug openstaat. Alle voorseinen, die geplaatst zijn op negenhon derd-, zeshonderd- en driehon derd meter van de brug, zijn ge controleerd. Het loszittende waarschuwingslicht is uit voor zorg verwijderd. De Zeeland brug is van een uur of zes 's avonds tot over zevenen geslo ten geweest. die sinds 1 januari vorig jaar operationeel is. In de ruimte worden mensen veelvuldig ge test en permanent bewaakt. Onderdeel van de Stroke Servi ce is dat patiënten eerder wor den doorverwezen naar ver pleeghuizen of revalidatiecen tra. „De gemiddelde opname duur hier ligt op 13 dagen", al dus Wattel, „terwijl het lande lijk gemiddelde op ongeveer 28 dagen ligt." Een flinke bespa ring, ervan uitgaande dat een ziekenhuisbed al gauw 250 euro per dag kost. Daarnaast is het sterf tecij f er na een j aar ervaring met de Stroke Unit veel lager dan bij soortgelijke ziekenhui zen elders. Volgens Wattel een combinatie van de samenwer king tussen zorgverleners (zoals ziekenhuis, huisartsen, ver pleeg- en verzorgingshuizen) en het patiëntgericht denken. Vroeger zeiden we nog wel eens 'we hebben geen plaats'. Nu hebben we een acceptatieplicht: we moeten een patiënt aanne men. Dat levert nog wel eens wat geschuif met bedden op, maar het lukt altijd." door Aector Dooms MIDDELBURG - Er werd giste ren door de rechters van de meervoudige kamer in Middel burg alles in het werk gesteld om het geheugen van een 31-ja- rige inwoner van Vlissingen op fe frissen over een verkrachting die dertien jaar geleden heeft plaats gevonden. De Vlissinger, die toen achttien jaar was, zou 5 februari 1989 tij dens het carnaval in 's Heeren- hoek een vrouw hebben ver kracht. De verdachte wist niet anders te vertellen dat de vrouw, die hij kende, op vrijwil lige basis was meegegaan. Officier van justitie F. van Es was een andere mening toege daan. Hij eiste tegen hem we gens verpachting twee jaar cel. Het slachtoffer had er jarenlang mee rondgelopen, omdat ze bang was dat hij haar iets zou aandoen. Ook was ze bang dat haar vader zich niet meer de hand zou houden. Ze zat niet lekker in haar vel en vertelde haar verhaal aan een therapeut, die haar adviseerde om alsnog aangifte te doen. Het slachtoffer had verklaard die bewuste avond onverhoeds door een man te zijn beetgepakt en te zijn meegesleurd waarna ze betast en verkracht werd. De dader zou na de verkrachting over haar heen hebben geplast. De Vlissinger kon zich nog wel herinneren dat hij tijdens de carnavalsavond veel had ge dronken. „Maar ik heb haar niet verkracht." Raadsman W. Dingemanse stel de dat er niets onder dwang was gebeurd. „Het is een tegen een. Ze kenden elkaar van school." Verdachte, die een blanco straf blad heeft, merkte op dat hij haar sindsdien niet meer heeft gezien. Uitspraak op 13 maart. Als de bebouwing is gesloopt en de grond gesaneerd, is het de bedoeling dat hier natuurgebied terugkeert. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom HANSWEERT - Bedrijfsgebouwen wijken voor natuur in Hansweert. Deze week is be gonnen met het slopen van de opstallen van het buitendijks gelegen destructiebedrijf Rendac Son. Het is de bedoeling het gebied te gebruiken voor natuurherstel, in het kader van de verdieping van de Wester- schelde. Rendac, een bedrijf dat kadavers en slacht afval verzamelt en verwerkt, gebruikte de locatie in Hansweert voor overslag. Van daar uit werd het materiaal naar de vesti ging in Son vervoerd. De gemeente Rei- merswaal is enkele jaren in gesprek geweest over overname van de opstallen in Hans weert. Uiteindelijk heeft de gemeente ze voor één gulden overgenomen, inclusief de verplichting het terrein te saneren, de op stallen te slopen en de olietanks te verwijde ren. Rijkswaterstaat betaalt van dat be drag, eind vorig jaar geschat op 68.000 euro, de helft. De sloop is momenteel in volle gang. Het streven is dat de totale omgeving, inclu sief een deel van het slibdepot, uiteindelijk wordt gebruikt voor natuurontwikkeling. „We proberen dat gebied helemaal door te trekken"zegt beleidsmedewerker DVisser van de gemeente. Dat zou betekenen dat aannemingsbedrijf Van der Straaten op ter mijn ook zou moeten worden verplaatst. Daarover moeten echter nog besprekingen worden gevoerd. door Aector Doorns MIDDELBURG - Voor het ver oorzaken van het ongeval, waardoor Axelaar G. Hinne- man zijn rechterbeen verloor, is tegen een 31-jarige opsporings ambtenaar uit Zierikzee 240 uur werkstraf, zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf en drie jaar rijontzegging geëist. Officier van justitie R. Jeuken zei gisteren voor de Middel burgse rechtbank dat de mede werker van het Project Ver keershandhaving roekeloos en aanmerkelijk onvoorzichtig was toen hij 5 juli 2001 in Hulst inreed op het slachtoffer die een flitspaal saboteerde. De officier merkte op dat de Zie- rikzeeënaar niet bevoegd was de man aan te houden, zodat hij om assistentie van een bevoegd opsporingsambtenaar had moe ten vragen. „Hij was erop ge brand om iemand te pakken, omdat er eerder een apparatuur was vernield. Zijn reactie was buiten proportioneel." Verdachte was die dag op de Rijksweg N60 belast met een ra darcontrole. Toen hij iemand bij het apparaat zag, reed de man, volgens getuigen, met minstens zeventig per uur de weg over, remde hard in de berm en schoot vervolgens door. Een rechter zei dat het slachtoffer tussen de au to, de paal en een boom was ge plet. Raadsman E. Schute vond de eis buitensporig hoog. Hij zag op grond van het onderzoek naar te meten snelheid geen be wijs. Verdachte vond dat de offi cier te veel de nadruk op het let sel legde. „De botsing was een schokje. Het was ongelukkig dat hij net de verkeerde kant op dook." Uitspraak op 13 maart. (Advertentie) 4 MRT. 14.00-22.00 uur 5 MRT. 11.00-19.00 uur 6 MRT. 11.00-17.00 uur ZEELANDHALLEN GOES 0113-221020 (Advertentie) vrijdag 1 maart 1 5.00 uur presentatie literatuurproject De Inktaap leerlingen Nehalennia zaterdag 2 maart 14.30- f6.30 uur iBart de Graaf pianostukken van Bach, Mozart en Schubert zondag 3 maart 13.00-17.00 uur Koopzondag 14.00 uur opening |De Resolutie De Kunstuitleen in De Drvkkery Bea en Klaus van 'Flater Tejater' tafel Brasserie Ontwerp voor 'Kunst aan de Kaaien' no 8: Juul Kortekaas| Verl ich t i ngspoo reen' foto's en schilderijen hij de toiletten: a world-view on toilers door Ludmilla Kalmacva. kijk ook op www.besiewinkclvannedorland.nl Rancuneuze spotprenten kleuren de verkiezingscam pagnes van de twee lokale Reimerswaalse partijen. Liever dan hun politieke inhoud voor het voetlicht te brengen, maken Leefbaar Reimerswaal en Bewoners Belangen Reimerswaal el kaar zwart. door Ingrid Huibers REIMERSWAAL - Leefbaar Reimerswaal zette de toon met twee prenten die vorige week in het Reimerswaalse Adverten tieblad, een gratis huis-aan- huisblad, verschenen. Vooral voorman en wethouder Martien van Overloop van Bewoners Be langen Reimerswaal (BBR) moest het ontgelden. Zo zou deze volgens één van de prentjes in strijd met de regels een woning in het buitengebied gebouwd hebben. „Hoe komt u aan een mooi landhuis met uit zicht op de Yerseke Moer? Solli citeer dan na 6 maart a.s. voor wethouder in de gemeente Rei merswaal!", luidt het onder schrift. Ook zou Van Overloop (onver anderlijk afgebeeld met een dikke bundel bankbiljetten in zijn broekzak) raadsleden de mond snoeren. Zo prijkt hij - sa men met burgemeester Ton Ver- bree - op de bok van een wagen vol rijk bepleisterde raadsle den. Marien Weststrate, tot voor kort BBR maar nu lijsttrekker van Leefbaar Reimerswaal, springt net van de kar. 'Burgerbelang? Raadsleden la ten zich muilkorven! Daar doen wij van Leefbaar Reimerswaal Aanstichter van het wederzijds moddergooien is Marien Weststrate, die de eerste spotprents plaatste. foto Willem Mieras niet aan mee', houdt hij de kie zers voor. Deze week slaat de BBR - in het zelfde advertentieblad - terug. In een knalgeel afgedrukte ad vertentie maakt de partij korte metten met de boude uitspraken van Weststrate. „Met een derge lijke 'onsmakelijke' politiek, welke het oogmerk heeft om op zettelijk personen te beschadi gen, kunnen en willen wij ons niet conformeren!', melden maar liefst 26 BBR'ers. Toch vindt in ieder geval één van hen (de prenten zijn volgens Van Overloop door Joop Kra mer 'geregeld') het geen pro bleem zelf met twee spotprenten te komen. Deze zijn niet zoals de prenten van Weststrate voor zien van een partijlogo, maar slechts ondertekend met D.K.. Eén ervan toont Pim Fortuyn analyse die Weststrate van een karretje trapt. „D66, Unie 55+, PvZ, BBR, wie wil mij nog? LN?", meldt het begeleidende tekst ballonnetje. Het andere plaatje suggereert dat Weststrate zijn eventuele toekomstige fractie stevig onder de duim zal hou den. „Vanaf nü maak ik de dienst uit! Jullie luisteren naar mij", roept hij zijn partijgeno ten vanachter een katheder toe. Waar beide partijen voor staan, is in de gevoerde campagnes volstrekt ondergeschikt ge maakt aan de persoonlijke vete tussen WesTstrate en Van Over loop. Waar het precies fout is ge gaan tussen de twee voormalige partijgenoten is moeilijk te ach terhalen. De directe aanleiding voor Weststrate om afgelopen oktober uit de BBR te stappen was het ontbreken van zijn naam op de kandidatenlijst voor de raadsverkiezingen. Sindsdien opereert Weststrate onder de vlag van Leefbaar Rei merswaal. Van zijn antipathie voor Van Overloop maakt hij bepaald geen geheim. Enige tijd terug resulteerde die rancune al in een beschuldiging van vals heid in geschrifte aan het adres van de wethouder. Hij zou een valse handtekening onder een fractiebrief hebben gezet. „On zin", meende Van Overloop, die er overigens op zijn beurt niet voor terugdeinst („Dit blijft on derons") allerlei verhalen over Weststrate te verspreiden. De ruzie tussen Van Overloop en Weststrate die nu zo openlijk wordt uitgevochten, is des te op merkelijker omdat een meer derheid van de fractievoorzit ters zo'n twee weken geleden besloot in de verkiezingscam pagnes niet 'op de man te zullen spelen'. Dit uit respect voor fractievoorzitter Frans van de Water (PvdA), die 11 februari overleed. Maar dat bleek een te grote op gave voor sommige partijen. Of de gekozen campagnestrategie- en hun doel zullen treffen, zal woensdag 6 maart duidelijk worden. Dan mag de Reimers waalse kiezer er zijn eventuele veto over uitspreken. Mochten zowel de BBR als Leefbaar Reimerswaal deel uitmaken van de nieuwe ge meenteraad, dan zal hun vete ongetwijfeld nog lange tijd de raadsdiscussies beïnvloeden. De bodem van de kist met rotte tomaten waar beide partijen partijen met graagte een greep in doen, lijkt nog lang niet in zicht. Voor een inhoudelijk de bat belooft dat weinig goeds. door Rolf Bosboom GOES - De vmbo-school Groot Stelle in Goes, onderdeel van de scholengroep Pontes, wordt in grijpend gerenoveerd. Het col lege van burgemeester en wet houders heeft daartoe deze week besloten. Het project bete kent een investering van enkele miljoenen euro's. Het gebouw aan de Bergweg 14 is inmiddels verouderd. Boven dien moeten de leerlingen nu deels worden ondergebracht in een iets verderop gelegen ge bouw (Bergweg 6). In overleg met de Pontes-directie heeft het gemeentebestuur drie scena rio's voor vernieuwing de revue laten passeren: samenvoeging met het Goese Lyceum aan de Van Dusseldorpstraat, nieuw bouw op de locatie Bergweg 6 en renovatie van Bergweg 14. Samenvoeging met het Goese Lyceum viel af, omdat zowel school als gemeente vindt dat de onderwijsinstellingen niet nog massaler moeten worden. Ver der bleek het mogelijk te zijn Bergweg 14 dusdanig te renove ren dat een pand ontstaat met de kwaliteit van nieuwbouw. Re novatie is echter goedkoper en kan sneller worden uitgevoerd dan nieuwbouw op Bergweg 6, zodat daarop de keus is geval len. Het schoolgebouw wordt in pandig ingrijpend aangepast en gemoderniseerd. Door effectie ver gebruik te maken van de binnenruimte, kunnen ook meer leerlingen worden gehuisvest op die locatie. Dat betekent dat Groot Stelle na afloop van de re novatie het pand Bergweg 6 kan afstoten. „Het gaat heel veel geld kosten, maar het is absoluut noodzake lijk", verklaart wethouder M. 't Hart (onderwijs) de beslissing van het college. De kostenra ming die de school, de gemeente en het betrokken architecten bureau hebben gemaakt komt voorlopig uit in de buurt van de zes miljoen euro. Dat is vele malen meer dan het half miljoen dat een onder zoeksbureau eerder in opdracht van de gemeente had becijferd. „Het bureau heeft het echt hele maal verkeerd gedaan", aldus 't Hart. „We zullen het daar ook op aanspreken." Dat de kosten een veelvoud blijken te bedragen, brengt de gemeente niet in de problemen, omdat het nu bere kende bedrag goeddeels over eenkomt met het geld dat eerder al voor het project opzij is gezet. De gemeente en de school willen nu zo snel mogelijk aan de slag gaan. De directie van Pontes hoopt zelfs nog dit kalenderjaar een begin te kunnen maken met de renovatie. De scholengroep betitelt het besluit van het ge meentebestuur als 'groot nieuws'. „De docenten zijn ook verheugd, omdat zij hun onder wijzende taak in een goed geoutilleerde ruimte veel beter kunnen uitoefenen. De onder wijskundige kwaliteit op Groot Stelle zal na de verbouwing nog beter tot zijn recht komen." door Esme Soesman SINT MAARTENSDIJK - In het nieuwe gemeentehuis van Tho len moet op een dynamische ma nier aandacht worden besteed aan de negen kernen die de ge meente rijk is. Ook aan het the ma water wordt, bij voorkeur op een bewegende manier, aan dacht besteed. Dat is de boodschap die is opge nomen in het begin deze week door de gemeenteraad vastge stelde programma van eisen voor het nieuwe gebouw. Het ge meentehuis komt aan de Luch- tenburgseweg te liggen en zal in 2004 in gebruik worden geno men. Een publieksplein maakt ook onderdeel uit van de wensen die door raadsleden, bestuur en personeel opgesteld zijn. Aan de rand van dit publieksplein is het de bedoeling via een beeld scherm of via projectie op een groot scherm een dynamische presentatie te vertonen. Ge dacht wordt aan computerpro gramma's die door bezoekers zelf bediend kunnen worden. Het werken met computers maakt het mogelijk gegevens te vernieuwen. Met wisselende thematentoonstellingen die as pecten van Tholen belichten kan er zo voor een prikkelende presentatie worden gezorgd. Daarnaast moet er aandacht be steed woi'den aan het thema wa ter. Want niet alleen is het Thoolse verleden een waterrij ke, ook vandaag de dag nog staat driekwart van de Thoolse kust onder invloed van getijden Bij voorkeur zien de gemeente huisgebruikers de continue wis seling tussen eb en vloed weer geven in een kunstwerk dat meteen melding maakt van de actuele waterhoogte bij bij voorbeeld Stavenisse. Er kan iets gedaan worden met de hoogste waterstand uit 1953, is een suggestie. Wellicht is het ou de torenuurwerk dat in het Thoolse stadhuis staat - na aan passing - voor een waterpresen tatie bruikbaar De gemeente eist wel van de kunstenaar die het thema in gaat vullen dat hij de burgers bij zijn project be trekt. VLISSINGEN - De duiktoren bij het Badstrand in Vlissingen mag voorlopig blijven. De Stichting Stadsherstel en de Vereniging Vrienden van de Vlissingse Boulevards krijgen drie weken de tijd om een veilig alternatief voor de toren te ver zinnen. De toren moet weg van het ge meentebestuur omdat die sinds de laatste strandophoging in 1994 nog maar een paar uur per dag diep genoeg in het water staat. Het is volgens B en W te gevaarlijk om de toren te laten staan. Badgasten duiken of springen in veel te ondiep water. Ook springen zij op elkaar in het water doordat de toren intensief gebruikt wordt als het water eenmaal hoog staat. Stadsherstel en de Vrienden van de Vlissingse Boulevards heb ben er alle begrip voor dat de gemeente iets wil doen aan de gevaarlijke situatie. De toren weghalen, gaat te ver, vinden ze echter. Zij denken zelf dat een grote bak rondom de toren een fraaie oplossing kan zijn. Storm over Zeeland. En ja, dan rukt de wind hier en daar wel eens een dak van bouwsel af. Zoals in Vlissingen, waar kleuters de schrik van hun le ven kregen toen de het dak van de gymzaal vloog. Kan gebeuren, zei die geboren Vlissinger met een achteloos heid die verraadde dat ze daar aan zee gewend zijn te leven met een beetje wind. Als het in Vlissingen waait, ja dan sneuvelt er wel eens wat. Zo gaat dat in die ruige werk- manstad. Maar een bouw- kraan die niet tegen storm is verankerd, en bijgevolg een woning kraakt... Datzalzein Vlissingen niet gauw gebeu- „Kijk maar eens", zei onze man, en hij richtte de blik trots op de skyline van zijn stad. Daar wemelde het van de kranen, de een nog hoger dan de ander. En allemaal stonden ze recht overeind. „Iedereen weet", vervolgde onze man, „een kraan hoort vast te staan. Behalve dus in Middelburg, las hij gisteren in de krant. Zetten ze daar eens een keer een hijskraan tje neer, valt -ie bij de eerste de beste windstoot om. De Vlissinger stak z'n neus nog maar eens in de wind: „Ach Middelburg. Je kan niet anders verwachten van een stad die in de luwte leeft."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29