PZC Feyenoord blijkt crisisbestendig Jan Vennegoor is reddende engel 23 Heroïsch avondje eindigt in mineur Blatter in het nauw Historische zege Hapoel Tel Aviv Vandenbroucke had morfine op nachtkast Heldenrol voor oude spits en de tiener vrijdag 1 maart 2002 door Jaap van Essen ROTTERDAM - Was het maar iedere week crisis bij Feye noord. Na drie dagen ellende rondom de Kuip, richtte de volksclub zich gisteravond op. De zeperd tegen FC Twente van afgelopen zondag werd tegen Glasgow Rangers volledig weg gespeeld: 3-2. De Kuip bruiste, hij kolkte. Fey enoord en Glasgow leverden een heroïsch gevecht, zo'n wedstrijd waarop de aanwezige fans na tientallen jaren nog steeds met trots zullen terugkijken. De uit komst van de thriller was bo vendien de gewenste; Feye noord staat in de kwartfinale van de Uefa Cup en zover kwam de club niet meer sinds 1996. En de tegenstander is nu helemaal speciaal: PSV. Zonder ook maar één Feyenoor- der iets te kort te doen; het was gisteren de wedstrijd van de ou de spits en de tiener. Twee spe lers die veertien jaar in leeftijd verschillen. Pierre van Hooijd- onk en Robin van Persie. Twee fenomenen die de Kuip samen in vuur en vlam zetten. De een is 32, versleet al zeven clubs (RBC, NAC, Celtic, Nottingham, Vi tesse, Benfica en nu dan Feye noord) en scoorde overal veel doelpunten. Heel veel doelpun ten zelfs. Groots Robin van Persie wordt in au gustus pas negentien jaar. Hij tekende afgelopen maand zijn eerste profcontract en speelde ;begin februari voor het eerst in Feyenoord 1. Dat-ie kan voet ballen was menigeen wel be kend, maar gisteren stal het jochie van achttien doodleuk de show. Hij deed dat van de eerste tot de voorlaatste minuut, toen Bert van Marwijk hem een heuse publieks wissel gunde. Die wissel verdiende Robin van [Persie volkomen, want hij speelde een grootse wedstrijd. Net als Pierre van Hooij donk was hij nadrukkelijk bij vrijwel iedere gevaarlijke Feyenoord- aanval betrokken. De spits liet zien dat 32 tegen woordig nog lang niet oud is. De man die vorige week het hele Ibrox-stadion tegen zich wist vanwege zijn Celtic-verleden, sleurde Feyenoord naar een top prestatie. Zijn persoonlijke tri omf kwam na het laatste fluit signaal. Uitdagend richtte hij zich tot het vak met 2500 Schot ten en schreeuwde als een soort Tarzan een oer-overwinriings- kreet naar de verslagenen. Pi- air verdiende zijn 'moment of glory' Magistraal Twee treffers uit magistrale vrije trappen en de assist bij het derde Feyenoord-doelpunt, dat zegt genoeg. Zijn jonge com- paan Van Persie was verant woordelijk voor het forceren van de tweede vrije trap en de opening bij het derde doelpunt. Het duo stal de show in een wed strijd die voor Feyenoord overi gens net zo goed ook heel slecht had kunnen aflopen. Van een wezenlijk krachtsver schil was in de negentig minu ten niet echt sprake. Vaak was Feyenoord beter. Maar zeker in de tweede helft, toen Feyenoord lange tijd met een man minder speelde, kreeg Glasgow gewel dige kansen. Het was ook Glasgow dat de score opende. McCann prikte de bal achter Zoetebier. Het ant woord kwam van Pierre van Hooijdonk. In de slotminuten van de eerste helft schoot hij achtereenvolgens twee vrije trappen achter de vreemd opge stelde doelman Klos. Luttele minuten na de pauze soleerde Van Persie weer eens langs Vid- mar. Het schot van de tiener spatte tegen de paal. Van Hooij donk zette vervolgens voor en Kalou kopte binnen: 3-1. Het grote voetbalgevecht begon toen eigenlijk pas echt. In de 53e minuut vergreep Paauwe zich aan Mols, waarna de laatste man van Feyenoord kon ver dekken en Ferguson de straf schop binnenschoot: 3-2. Het werd sidderen in De Kuip, want een gelijkmaker had betekend dat de Schotten door waren. Ondanks een duidelijk over wicht en een reeks kansen bleef het doel van Zoetebier in de slotfase schoon. Dat kostte bloed, zweet en tranen, want zelfs nadat McCann ook rood kreeg, bleef Glasgow stormen. Typerend genoeg, voelde Pierre van Hooijdonk zich in de slotfa se geroepen om als voorstopper de spits Flo te bewaken. De ontlading aan het slot was groots. Geen wonder, want Fey enoord leek in een heel diep dal verzeild. De Rotterdammers toonden zich gisteren crisisbe stendig, althans voorlopig. Ga ranties hebben tegenwoordig slechts een geldigheidsduur tot de volgende wedstrijd: Ajax uit dus. Feyenoord - Glasgow Rangers 3-2 (2-1). 26. McCann 0-1, 37. Van Hooijdonk 1-1, 44. Van Hooijdonk 2-1, 46. Kalou 3-1, 53. Ferguson 3-2 (strafschop). Scheidsrechter: Fan- del (Dui). Rode kaart: 53. Paauwe Feyenoord73. McCann (Glasgow Rangers/2x geel). Gele kaart: Emer- ton (Feyenoord), Vidmar (Glasgow Rangers). Aantal toeschouwers: 45.000. Feyenoord: Zoetebier; Emerton, Paauwe, Loovens (87. Sprocket) en Rzasa; Bosvelt, Ono en Van Wonde ren; Kalou (77. Smolarek), Van Hooijdonk en Van Persie (90. El- mander). Glasgow Rangers: Klos; Vidmar (75. Flo), Am.oruso, Wilson en Numan; Konterman, De Boer (39. Mols) en Ferguson; Caniggia, Lovenkrands en McCann. GPD Pierre van Hooijdonk heeft Fey- enoords tweede doelpunt ge maakt. foto Michael Kooren/RTR mmt LONDEN - De voorzitter van de wereldvoetbalbond Fifa, Jo seph Blatter, ligt wederom zwaar onder vuur. Volgens de vice-voorzitter van de Afri kaanse voetbalbond, de Soma liër Farah Addo, is Blatter in 1998 tot Fifa-voorzitter geko zen nadat Blatters aanhangers achttien Afrikaanse Fifa-leden hadden omgekocht. In de Britse krant Daily Mail zegt Addo dat hijzelf 100.000 dollar kreeg aangeboden in ruil voor een stem op Blatter, maar weigerde. De vice-voorzitter van de Somalische voetbalbond Hasan Ali erkent in de Mail geld en vliegtickets te hebben geac cepteerd in ruil voor zijn stem op Blatter. Addo veronderstelt dat het smeergeld afkomstig is van Arabische supporters van Blatter. De Europese voetbal bond Uefa heeft een onderzoek geëist naar de ernstige beschul digingen. Uefa-voorzitter Len- nart Johansson stond destijds zelf ook kandidaat voor het Fifa-voorzitterschap en had de toezegging van de 51 Afrikaan se vertegenwoordigers dat ze op hem zouden stemmen. Groot was de verbazing toen 18 Afri kanen toch voor Blatter stem den. De Zwitser won de verkie zing met 111 tegen 80 stemmen. Beschuldigingen van omkoperij zijn dan ook niet nieuw, maar bleven tot gisteren anoniem. Nu ze zijn bevestigd door de op één na hoogste vertegenwoordiger van het Afrikaanse voetbal, komt Blatter vrijwel zeker niet meer weg met de simpele ont kenning dat er vuil spel ge speeld. In 1998 doken al meteen verhalen op over omgekochte Aziatische en Afrikaanse verte genwoordigers van nationale bonden. Voor honderdduizen den guldens per stuk zou Blatter hun stemmen hebben gekocht. Blatter wijst beschuldigingen van de hand. Volgens hem is er sprake van een 'ontwrichtende en lasterlijke campagne' tegen zijn persoon. GPD Doelpunt in laatste minuut bezorgt PSV unieke kwartfinale door Henk van Weert LEEDS - Als een kamikaze stortte Jan Vennegoor of Hesse- link zich met het hoofd naar vo ren op de bal. Met zijn kruin timmerde hij de bal, tussen twee Leeds-verdedigers in tegen het net, 0-1. Lange Jan is dit seizoen belangrijk geworden voor PSV, maar van zulke importantie als gisteravond in Leeds was hij nog nooit. De Tukker duwde PSV letterlijk over de streep, naar de kwartfinale van de Uefa Cup. Eigenlijk had Lucius al moeten scoren in die slotminuut, maar hij schoot de bal tegen de lat. De wegspringende bal belandde bij Vennegoor. Zo kreeg PSV loon naar werken waarbij de op de grond liggende Vennegoor nog wel een bewuste vuistslag van Matteo in zijn gezicht als 'dank' moest aanpakken. De overwinning - de derde uit zege in Europa pas onder Gerets - was te danken aan een uitste kende tweede helft van PSV. Het elftal had voor de rust gezien dat Leeds United zichzelf niet over een dood punt kon heen til len. Net als in de Premier Lea gue kon United niet scoren. PSV putte kracht uit de onmacht van de nummer zes van de Engelse competitie. Het elftal draaide na de rust de verhoudingen in het veld volledig om. Aanvalsgolven Leeds United gedroeg zich voor de rust stormachtig. Af en aan rolden de aanvalsgolven op het doel van Lodewijks. Maar de ideeën van de Engelsen waren te doorzichtig om PSV op de knie- en te krijgen. Steeds weer vanaf de rechterflank bouwde Leeds United het spel op. De voorzet ten waren meestal niet op maat. Als ze dat wel waren faalden de Australische spitsen Viduka en Kewell jammerlijk. PSV was voor de rust maar even de weg kwijt, in de fase na het eerste kwartier. De Eindhove- naren probeerden zo koel moge lijk te voetballen, met veel drie hoekscombinaties en ballen in breedte. Van Bommel wist enke le keren fraai Rommedahl op pad te sturen. De captain van PSV werd hartgrondig uitgeflo ten door het Engelse publiek. Aanleiding was een - valselijk geciteerde en dus gefingeerde - uitspraak van Van Bommel in boulevardblad The Sun dat hij hun Leeds United te min vindt om voor te spelen. Van Bommel leed niet onder het gefluit. Wel misschien onder het feit dat het er voorin bij PSV vaak merkwaardig aan toe ging. Kezman s.toof van links naar rechts en werd daardoor zo'n onrustige factor dat menige aanval halverwege stokte. Ven negoor of Hesselink werkte als een paard maar had net als vori ge week aanvankelijk weinig in te brengen bij de centrale verde digers Matteo en Ferdinand. Een uitgespeelde kans kreeg PSV voor de rust. Lucius mocht een keer aanleggen, maar schoot langs. Na de rust redde Leeds-doelman Nigel Martyn bliksemsnel op schoten van Kezman en Vennegoor of Hesse link. Omdat United ook niet in bond, golfde het spel op en neei". Nu miste wel PSV de grote kan sen. Vennegoor of Hesselink had een kwartier voor tijd de wed strijd kunnen beslissen. In vrije positie schoot hij voor het doel langs. In het ultieme moment, in die laatste minuut, miste hij niet. De naam Jan Vennegoor of Hes selink werd nog langdurig ge zongen in het vak van de PSV- supporters. Leeds United (Eng) - PSV 0-1 (0-0). 90. Vennegoor of Hesselink 0-1. Eer ste wedstrijd: 0-0. Scheidsrechter: Lopez Nieto (Spa). Gele kaart: Kelly (Leeds United), Bouma (PSV). Aan tal toeschouwers: 40.000. Leeds United: Martyn; Mills, Ferdi nand, Matteo en Harte; Kelly, Brak ke, Bowyer en Keioell; Smith en Vi duka. PSV: Lodeioijks; Bogelund, Ooijer, Hofland en Bouma; Rommedahl, Vogel, Van Bommel en Lucius; Kez man en Vennegoor of Hesselink (90. Gakhokidze). GPD Jan Vennegoor of Hesselink blijft na zijn beslissende goal geblesseerd liggen in het doel van Leeds United. van onze sportredactie PARMA - Hapoel Tel Aviv heeft gisteren voor een primeur ge zorgd door als eerste Israëli sche ploeg de kwartfinale van een Europees bekertoernooi te bereiken. Tel Aviv versloeg Parma op Ita liaanse grond met 1-2 en schaarde zich daarmee bij de laatste acht van de Uefa Cup. De eerste wedstrijd was in 0-0 geëindigd. Ook Slovan Liberec uit Tsjechië plaatste zich voor de kwartfinale. De ploeg was met 4-1 te sterk voor het Franse Olympique Lyon. De heenwed strijd was in 1-1 geëindigd. De Tsjechen ontmoeten in de kwartfinale Borussia Dort mund. De Duitsers overleefden ternauwernood de dubbele ontmoeting met het Franse Lil le. Internazionale en Valencia bereikten zonder problemen de kwartfinales en spelen dan te gen elkaar. Slovan Liberec (Tsj) - Olympique Lyon (Fra)4-1 (1-1). 1 Nezmar 1-0, 17. Muller 1-1, 75. Stajner 2-1, 82. Neumann 3-1, 85. Neumann 4-1. Scheidsrechter: Cortez Batista (Por). Toeschouwers: 9506. Gele kaart: Carrière en Née (Lyon). Eer ste wedstrijd: 1-1. Parma (Ita) - Hapoel Tel Aviv (Isr) 1-2 (0-1). 31. Osterc 0-1, 54. Pisont 0-2, 85. Bonazzoli 1-2. Scheids rechter: Granat (Pol). Toeschou wers: 5799. Gele kaart: Hillel, Balili, Pisont, Halmai (Tel Aviv), Marchionni en Micoud (Parma). Eerste wedstrijd: 0-0. Servette (Zwi) - Valencia (Spa) 2-2 (1-2). 12. Sanchez 0-1,37. Robert 1- 1, 45. Angulo 1-2, 67. Frei 2-2. Scheidsrechter: Ivanov (Rus). Toe schouwers: 9000. Gele kaart: Rufe- te, Fabio Aurelio en Marchena Va lenciaEerste wedstrijd: 0-3. Borussia Dortmund (Dui) - Lille (Fra) 0-0. Scheidsrechter: Messina (Ita). Toeschouwers: 43.000. Gele kaart: Reuter, Oliseh, Dede (Dort mund) en Sterjovski (Lille). Eerste wedstrijd: 1-1. AEK Athene (Gri) - Internazionale (Ita) 2-2 (1-1). 21. Gresko 0-1, 23 Konstantinidis 1-1, 55. Nikolaidis 2-1, 56 Ventola 2-2. Scheidsrech ter: Nilsson (Zwe). Toeschouwers: 22.000. Gele kaart: Kapsis (AEK) en Zanetti. (Internazionale). Eerste wedstrijd: 1-3. Kwartfinales (14 maart en 21 maart): Hapoel Tel Aviv - AC Mi lan, Internazionale - Valencia, PSV - Feyenoord, Slovan Liberec - Borussia Dortmund. ANP van onze sportredactie DENDERMONDE - De niet-ge- identificeerde dopingproduc- ten die bij wielrenner Frank Vandenbroucke werden gevon den, gaan vandaag naar het ge rechtelijk lab van de Gentse universiteit voor bijkomend on derzoek. Over drie producten bestond wel zekerheid: epo, clenbuterol en het dodelijke morfine, dat op VdB's nacht kastje stond. Vandenbroucke werd gisteren door de rechtbank van Dender- monde officieel in verdenking gesteld voor het bezit van ver boden producten en een inbreuk op de drugswet. Dat laatste slaat op de partij morfine die de speurders in VdB's villa vonden. Na het urenlange verhoor van woensdagavond bracht Van denbroucke de nacht door in de cel. Bernard Sainz (58), de omstre den Franse wielerverzorger in wiens autokoffer een zak met dopingmiddelen was gevonden, wou niet zeggen waar de pro ducten vandaan kwamen. Wel gaf Sainz toe de nacht van dins dag op woensdag te hebben doorgebracht in de woning van VdB. Sainz werd gisterochtend door onderzoeksrechter Muy- laert verhoord. Hij verschijnt dinsdag voor de raadkamer van Dendermonde. VdB werd met handboeien om het kabinet van onderzoeks rechter Muylaert binnenge bracht. De gewezen Domo-ren ner bekende de producten in zijn bezit te hebben gehad. Op de vraag waar de verboden pro ducten vandaan kwamen en wat ze in zijn huis deden, antwoord de de wielrenner ontwijkend en vaag. Volgens het gerecht is dus niet duidelijk of de producten afkomstig zijn van Bernard Sainz. De wielrenner verklaar de enkel dat de clenbuterol be doeld was voor zijn hond. Het gerecht liet bij Vanden broucke een urinetest uitvoe ren. Rond de middag oordeelde de onderzoeksrechter dat een verdere aanhouding van VdB niet noodzakelijk was. Vanden broucke werd vrijgelaten maar moet zich wel ter beschikking houden van het gerecht. Voor het bezit van dopingproducten riskeert Vandenbroucke een ge vangenisstraf van één maand tot vijfjaar. De psycholoog die Vanden broucke al enige tijd begeleidde, Jef Brouwers, reageerde giste ren aldus: „Frank is clean. Daar steek ik mijn hand voor in het vuur. Hij heeft iets doms ge daan, ja, maar hij is geen pak ker. Sinds augustus vorig jaar is er echt geen dag geweest dat ik niet met Frank heb gewerkt. Als ik ergens heb gefaald, dan is het wel dat ik Vandenbroucke zijn relatie met Bernard Sainz nooit uit het hoofd heb kunnen pra ten. Na lang discussiëren was ik zover dat hij Sainz alleen nog als een vriend beschouwde, niet meer als een man die hem me disch advies gaf. Die dokter Mabuse is een gevaarlijk man." De dopingvondst in huize VdB heeft volgens Brouwers te ma ken met fetisjisme. „Ik zit me zelf constant af te vragen waar om Frank die spullen in huis had. Het enige zinnige ant woord dat ik kan verzinnen, is dat veel sportlui er een onwaar schijnlijk bijgeloof op nahou den. Het moet Vandenbroucke een veilig gevoel hebben gege ven, gewoon het feit dat hij die rommel ter beschikking had." GPD Frank Vandenbroucke foto Olaf Kraak/ANP door Rob Sporken MILAAN - AC Milan-Roda JC had gisteren alles wat een Euro pese thriller behoort te hebben. En dus slecht voor kijkers met een zwak hart. Het 'kleine' club je uit Limburg was dicht bij een onvoorstelbare stunt, maar struikelde op de meet. Na de sensationele 1-0-overwinning moesten strafschoppen de be slissing brengen. Maar ja, pe nalty's en Nederlandse teams... Eenzaam en alleen stapte Eric van der Luer van het veld. De routinier, in de slotminuten in het veld gebracht, ramde de vijfde pingel ongenadig hard over het doel. Waarna Contra heel Roda in diepe rouw dom pelde. Na de turbulente aanloop werd het een ontmoeting die niemand had kunnen bedenken. Met hoofdrollen voor Van der Luer, Vrede en Kalac stonden precies de drie man in de spotlights waarover de laatste tijd zoveel te doen is geweest. De uitschakeling was een enor me domper. De mannen van Ro da zullen later pas beseffen wat de heroïsche avond heeft bete kend voor het trouwe legioen dat na afloop de op het veld te rugkerende spelers terecht be dankte. Gezien de geweldige teampres tatie zou het onterecht zijn spe lers eruit te pikken. Toch ver tolkten twee van hen een op vallende rol: Regillio Vrede en Zeljko Kalac. Eerstgenoemde speelde 87 mi nuten op het randje. Niet alleen vanwege zijn messcherpe tack les en enorme kracht in de kop duels, ook door zijn uitdagende gedrag ten opzichte van scheidsrechter Wolfgang Stark. Het leverde hem derode op, vlak voor tijd. Na protesteren voor zijn eigen gele prent, mocht de verdediger inrukken. Trainer Georges Leekens had het scenario helemaal in zijn hoofd. De ervaren coach weet als geen ander dat zelfs bij een geroutineerde ploeg de zenu wen toenemen als de gewenste beslissing. Zolang mogelijk de nul houden en hopen op dat ene kansje had hij zijn mannen in geprent. De Belg zag zijn plannetje wer ken. Naarmate de wedstrijd vorderde werd het spel van Mi lan onrustiger en rommeliger. Roda rook zijn kans en sloeg twintig minuten voor tijd toe. Luijpers nam een voorzet van Garba Lawal schitterend op zijn slof waarna de bal als een granaat insloeg in het dak van het Milan-doel. Daarmee kreeg de kansloos geachte missie plot seling een heel andere wending en hing een onvoorstelbare stunt als een waas in San Siro. En dat voor een treffen dat (ze ker na de 1-0-zege van AC in Nederland) voor beide teams ei genlijk een verplicht tussen doortje leek te zijn. Overwicht Milan kwam er snel achter dat van een walk-over geen sprake zou zijn deze avond. Het tempo werd opgevoerd, de mannen van Leekens kwamen steeds minder vaak in de buurt van doelman Abbiati. Toch was de beste uit gespeelde kans lange tijd voor de gasten. Bernard Tchoutang in eerste en Yannis Anastasiou in tweede instantie faalden in kansrijke positie. Het groeiende overwicht van Milan resulteer de in kansen, maar Kalac rea geerde fabuleus. Verder kwam de thuisploeg niet. Na de 0-1 was het zelfs gedaan met de dadendrang van Milan, dat pas in de verlenging tegen tien Roda JC'ers weer tot kan sen kwam. Kalac weigerde ech ter te capituleren, pakte zelfs twee pingels. Maar het was on voldoende. Sluitpost Milan kreeg in de verlenging kans op kans, maar stuitte keer op keer op die andere hoofdrol speler: Zeljko Kalac. De sluit post bewees gisteren opnieuw een bijna onmenselijke druk no dig te hebben om het beste uit zijn lange lijf te pompen. Er was Roda alles aan gelegen de ver lenging zonder treffers te over leven. Dat lukte uiteindelijk, maar bij de penalty's bleek de druk toch te groot. Ondanks twee fantastische reddingen van Kalac. Tom Soetaers, Mark Luijpers en Eric van der Luer m:.*;ten. De droom was voorbij. AC Milan (Ita) - Roda JC (Ned) 0-1 na verlenging (0-0). Milan wint na strafschoppen (3-2). 71. Luijpers 0- 1. Scheidsrechter: Stark (Dui). Rode kaart: 86. Vrede (Roda JC). Gele kaart: Donati, Contra, Laursen, Gattuso (AC Milan), Lawal, Tchout ang, Vrede, Sonko, Kalac (RodaJC). Aantal toeschouwers: 7921. AC Milan: Abbiati; Contra, Laursen, Roque Junior en Chamot; Gattuso, Donati (104. Pirlo) en Kaladze; Javi Moreno (82. Brocchi), Rui Costa (70. Simone) en Jose Mari. Roda JC: Kalac Sonkaya, Vrede, Rudge, Luijpers en Lachambre (46. Sonko, 119. Van der Luer); Tchout ang (97. Soetaers), Nygaard en Van rpsselAnastasiou en Lawal. G\PD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23