QURAN Snel WAO-plan onzeker Leger Israël bestormt kampen PZC Zeeuwse huisartsen dreigen met staken weekeindediensten Giscard geeft jeugd eigen Conventie 'mmammmammmmm Bill Gates blijft de allerrijkste Man rijdt twee keer in op politie Vliegtuig met verdachte man geschaduwd Oppositie gelooft niet in serieus voorstel van huidig kabinet Opnieuw Britse militairen onder vuur in Kaboel 2 0 7 7 mm MAART mmm u 1 z 7 n" 2002 ERA R 0 u T JE_ 2 0 0 2 Granieten werkblad voor de prijs van kunststof* bruynzeel maasB 0 J üh I 6* O Kamer boos op staatssecretaris NAVO vist achter het net Inenting nekkramp niet eerder Feyenoord-PSV in Uefa Cup Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- wmam m Een betrouwbaar klusbedrijf? Geen twijfel mogelijk! Freelancer nodig? Wij staan klaar! Heeft u sloopwerk? Bel ons! Renovatiewerk? Bel ons zeker! "f25 Enkele bui Het is wisselend bewolkt met een paar regenbuien. De middagtemperatuur ligt rond 8 graden. 245e jaargang no. 51 vrijdag 1 maart 2002 los nummer 1,00 PZC WÊÊÊÊÊÊÊÊÊKBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊ NEW YORK - Hij is niet meer van de eerste plaats op de rang lijst van 's werelds rijkste men sen weg te denken. Bill Gates, oprichter van het Amerikaanse softwareconcern Microsoft, is ook nu nog altijd de verinogend- ste met een kapitaal van 52,8 miljard dollar. Dit blijkt uit de ranglijst die het Amerikaanse blad Forbes jaarlijks opstelt. Gates is wel wat van zijn vermo gen kwijtgeraakt. Vorig jaar was hij nog goed voor 58,7 mil jard dollar. Nummer twee staat belegger Warren Buffett, die dankzij zijn investeringsmaat schappij Berkshire Hathaway goed is voor 35 miljard dollar. De rijkste mannen van Duits land rukken op. Karl en Theo Albrecht, oprichters van het ook in Nederland gevestigde su permarktconcern Aldi, bezitten met elkaar 30,9 miljard euro en zijn goed voor de derde plaats op de wereldranglijst. Vorig jaar stonden ze vijfde. De rest van de toptien is weer voorbehouden voor Amerika nen. De plaatsen zes tot en met tien worden ingenomen door le den van de familie Walton, die rijk zijn geworden van Wal- Mart, het grootste supermarkt concernvan de VS. DPA NAARDEN - De politie heeft gisteravond bij Naarden een 40- jarige man uit Almere aange houden nadat hij tot twee keer toe met zijn auto op motoragen ten was ingereden. De man werd in eerste instantie staande gehouden omdat hij in een gestolen auto reed, maar krijgt nu twee keer doodslag ten laste gelegd. Dit maakte een po litiewoordvoerder gisteravond bekend. ANP NEW YORK - Een vliegtuig van Air India op weg van Londen naar New York is gisteravond boven de Atlantische Oceaan geschaduwd door Canadese ge vechtsvliegtuigen, omdat zich aan boord een verdachte passa gier zou bevinden. Het toestel is gisteravond veilig geland op de Newyorkse lucht haven John F. Kennedy. Volgens de Amerikaanse over heid had een controleur op het vliegveld van Londen opge merkt dat een van de passagiers leek op een man die voorkomt op een lijst met de namen en fo to's van vermoedelijke terroris ten. De naam van de passagier kwam echter niet overeen met de naam van degene op wie hij leek. Pas nadat het vliegtuig was opgestegen maakte de con troleur melding van zijn ver denking. Daarop werd besloten het toe stel te schaduwen. AP door Hans van Soest DEN HAAG - De opposi tiepartijen in de Tweede Kamer geloven niet meer dat het kabinet nog voor de verkiezingen met een serieus voorstel komt om de sterke groei van het aantal WAO'ers te beper ken. Premier Kok zei gisteren te ver wachten dat de regering in de tweede week van april een nota kan presenteren waarin de hoofdlijnen worden geschetst van een nieuw WAO-stelsel. „Als dat allukt, dan zal dat wei nig om het lijf hebben", ver woordde SGP-leider Van der Vlies de breed gedragen gevoe lens in de Kamer. Kok heeft de Kamer beloofd dat die nog voor het eind van deze kabinetsperiode over een voor stel zal kunnen debatteren. Het kabinet zit echter in forse tijd nood. Op 25 april is de laatste zittingsdag van de Tweede Ka mer voor de verkiezingen. Bin nen het kabinet is nog steeds grote verdeeldheid over de aan passing van de WAOBovendien wacht het kabinet eerst het defi nitieve advies van de Sociaal- Economische Raad (SER) over dit onderwerp af. Volgens SER- voorzitter Wijffels komt dit op 22 maart. „Onvoorziene proble men daargelaten", voegde Kok eraan toe. Spoeddebat Gisteren bleek tijdens een spoeddebat over de WAO nog eens hoe ver de standpunten van de regeringspartijen uit elkaar liggen. Pvd A-leider Melkert verweet de liberalen niet op zoek te zijn naar een sociale op lossing van het vraagstuk. WD-leider Dijkstal verweet de PvdA al jarenlang een oplossing in de weg te staan. „Ik betwijfel of de coalitie eruit komt voor eind april", reageerde CDA- fractievoorzitter Balkenende. „De Kamer zal pas na de verkie zingen weer over dit onderwerp spreken." Kok benadrukte dat hem er al les aan gelegen is er binnen het kabinet toch tijdig uit te komen. „Zodat een nieuw kabinet in de formatie onze plannen om kan zetten in wetgeving." SGP'er Van der Vlies zei daar echter niets van te geloven.,Het wordt of een nota waarin piketpaaltjes worden geslagen, omdat het ka binet er niet uitkomt. Of het wordt een nota waarin contou ren worden geschetst van hoe het kabinet zou willen dat een nieuw stelsel eruit gaat zien. In beide gevallen is het resultaat na acht jaar Paars triest." Kok vond de verwijten dat zijn kabinet het WAO-probleem te lang voor zich heeft uitgescho ven echter onterecht. „We zou den veel stukmaken in de Ne derlandse verhoudingen als we voor een vraagstuk als de WAO niet eerst zouden wachten op het advies van de werkgevers en werknemers in de SER. De rege ring kan er niets aan doen dat de SER meer tijd nodig had dan verwacht om tot overeenstem ming te komen." GPD Een Britse militair houdt de wacht vanuit de beschoten observatiepost bij het Darulamanpaleis. foto Mario Laporta/RTR van onze redactie buitenland KABOEL - Een onbekende man heeft gisterochtend Britse militairen in het zuidwesten van de Afghaanse hoofdstad Kaboel beschoten, zo heeft de vredes macht IS AF gemeld. De aanvaller vuurde op acht Britse mili tairen die een observatiepost bemanden aan de rand van Kaboel, nabij het door raketten vernietigde Darulamanpaleis, zei ISAF-woordvoerder Graham Dunlop. „De militairen zagen een schutter vuren, wegrennen en nogmaals vuren", zei Dunlop, die er aan toevoegde dat een ko gel het dak van de post raakte. De mili tairen schoten terug. Het is de derde keer in een maand dat Britse militairen betrokken zijn bij Advertentie MAKELAAR www.era.nl van onze redactie buitenland TEL AVIV - Ondersteund door tientallen tanks en gevechtshe likopters zijn Israëlische mili tairen gisterochtend twee Pa lestijnse vluchtelingenkampen op de Westoever binnengedron gen. Er ontstonden hevige schietpartijen met plaatselijke milities. Daarbij vielen zeker elf door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De Zeeuwse huisartsen stoppen mogelijk massaal met avond-, nacht- en weekeindediensten, als ze dit jaar weer geen hogere vergoe ding krijgen. De Landelijke Huisartsen Ver eniging houdt dit dreigement voor aan regering, het College Tarieven Gezondheidszorg en de Zorgverzekeraars Neder land. De leden van de Districts Huisartsen Vereniging Zeeland (DHZV) zijn de onderbetaling goed zat, zegt directeur M. Weststrate. De LHV geeft de partijen tot maart om een hogere vergoe ding aan te bieden. Gebeurt dat niet, dan adviseert de LHV de diensten per juli 2002 op te schorten. Zeeuwse huisartsen zullen dat advies zeker volgen, verwacht Weststrate. „Het advies van de LHV-leden- vergadering weegt zwaar, maar niemand laat zijn patiënten echt in de steek. Overheid en verzekeraars maken misbruik van het hart van de hulpverle ners," schetst hij het dilemma van de huisartsen. Dat de huisartsen al jaren te kampen hebben met vergoedin gen die buiten alle verhoudin gen op de Nederlandse arbeids markt vallen, erkennen de ministeries, het tarievencollege en de zorgverzekeraars grif. Maar steeds wordt gewezen op het tekort aan financiële ruim te, legt Weststrate uit. „Er wordt al vijftien jaar geroepen: jullie eisen zijn redelijk, maar er is geen ruimte, hou goede moed. Die goede moed is nu op." Uit het functiewaarderingsonder- zoek dat de LHV zelf liet ver vaardigen komt het dubbele bedrag dan wat de zorgverzeke raars tot nog toe aanbieden. Hoeveel huisartsen zich s' a- vonds, 's nachts en in de week einden echt niet meer bereik baar zullen houden, durft hij niet te zeggen. De beroepshou ding van de artsen zelf is daarbij een handicap.Je kan als huis arts de telefoonlijnen doorknip pen, komt er iemand je tuinpad oplopen dan help je toch. Het gaat om de mensen uit jouw ge bied." doden - een Israëlische militair en tien Palestijnen - en meer dan honderd gewonden. Tegen de avond hadden grote aantallen Israëlische militairen verscheidene gebouwen en wo ningen in Balata bezet. De Isra ëlische commandant zei dat het kamp volledig was omsingeld en onder zijn controle was. Minister van Defensie Ben- Eliezer omschreef de twee aan gevallen kampen, Balata bij Nabloes en het Jenin-kamp, als 'vluchthavens voor terroristen'. De operatie zou vooral zijn be dgeld om Palestijnse militanten duidelijk te maken dat ze zelfs in de kampen niet veilig zijn. Voorbereiding Het was voor het eerst sinds het begin van de Aksa-intifada, an derhalf jaar geleden,dat het le ger zich waagde in vluchtelin genkampen op de Westelijke Jordaanoever. De actie in het bijna twintigduizend inwoners tellende Balata-kamp was al dagen in voorbereiding. Een week geleden, na de dood van zes militairen bij een Pales tijnse overval op een Israëlische wegversperring bij Ramallah, bezette het leger een aantal ge bouwen in de directe omgeving van het kamp. De Palestijnen gingen ervan uit dat de militai ren het kamp niet binnen durf den, omdat tanks en pantserwa gens in de smalle straatjes niet kunnen manoeuvreren. Het leger overkwam kennelijk zijn aarzeling nadat woensdag avond een Palestijnse vrouw zich had opgeblazen bij een wegblokkade tussen de Westoe ver en Israël. Haar twee metge zellen werden doodgeschoten, Drie leden van de para-militaire grenspolitie raakten gewond. De studente, Darine Abu-Aisha Advertentie [koopzondag breda: 3 maart van 11 tot 17 uur i mÉÉEE Bergen op Zoom Drebbelstraat 9, telefoon 0164 - 25 09 00 Breda Woonboulevard Kruisvoort 52, telefoon 076 - 522 13 34 Roosendaal Ettenseweg 2, telefoon 0165 - 63 13 66 Vraag naar de voorwaarden in de showroom, geldt alleen op 3-3-2002 WD-staatssecretaris Monique de Vries (Verkeer en Water staat) dreigt kort voor het einde van deze kabinetsperiode toch nog naar huis te worden gestuurd. Veel Kamerfracties zijn haar geklungel rond de voorgenomen veiling van radiofrequenties zat. Bovendien wordt ze be- O ticht van liegen. Ondanks een groot scheepse actie in het Bos nische dorp Celebici, is het de NAVO-troepen- macht in Bosnië (SFOR) gisteren niet gelukt de voormalige Bosnisch- Servische leider Radovan Karadzic (foto) in de kraag te vatten. Hij is door het Joegoslavië-Tribu- naal aangeklaagd wegens genocide en mis- daden tegen de K menselijkheid. De recente uitbraak van meningokokkenziekte rond Rosma len en Soerendonk is voor de GGD Zeeland geen re- den om de entingscampagne te vervroegen. Pas na de O zomer kan ermee worden gestart. Nederland wordt in elk geval door één club verte genwoordigd in de halve finale van de Uefa Cup. PSV en Feyenoord plaats ten zich gisteravond door overwinningen op respec tievelijk Leeds United (0-1) en Glasgow Rangers (3-2) voor de kwartfinale en daarin treffen ze elkaar op 14 en 21 maart. Roda JC werd na strafschoppen uitgeschakeld door AC Milan (3-2). feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie 7; trends: 9,10,11 en 13; mo biel: 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23,25,27 en 28 schietpartijen. Het ernstigste incident deed zich tien dagen geleden voor toen twee Britse parachutisten na het ingaan van de avondklok een auto onder vuur namen waarin een zwangere vrouw naar het ziekenhuis werd gebracht. Een man in de wagen kwam om het leven. AP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Con ventie, die gisteren in Brussel ten doop is gehouden, krijgt een 'versie' voor jongeren. Conven tievoorzitter Giscard d'Estaing wil ook jongeren tot een jaar of 25 de kans geven hun zegje doen over de toekomst van Europa en over de vraag welke onderwer pen 'zijn' conventie moet gaan behandelen. De jongerencon- ventie zal net als de 'echte' 105 leden tellen. Giscard kondigde dit opmerke lijke initiatief aan in zijn toe spraak bij de openingszitting van de conventie. De Fransman maakte eens te meer duidelijk dat de Europese 'denktank' een breed gesteund eindvoorstel moet opleveren. Als dat lukt, dan 'banen we de weg naar een grondwet voor Europa'. Anders is de conventie voor hem mis lukt. Giscard zei ook wel te wil len praten van een constitutio neel verdrag. Een Europese grondwet ligt gevoelig in landen zoals Groot-Brittannië, omdat dat te veel doet denken aan een Europese federale staat. Het is de bedoeling dat de con ventie een jaar gaat duren. De Spaanse premier en huidig EU- voorzitter Aznar drong erop aan vaart te maken. Alleen dan kun nende lidstatendie uiteindelij k beslissen over de hervormingen, volgens hem snel werk maken van een nieuw verdrag. Maar Giscard zei dat hij zich niet wil laten opjagen. De conventie heeft een presidi um van twaalf leden. Anders dan de bijeenkomsten van de conventie vergadert dit bestuur achter gesloten deuren. Dit zou de indruk wekken dat het presi dium eigenlijk de zaak bestiert. Maar volgens Giscard bereidt het de vergaderingen van de conventie alleen voor. Dat be raad blijft vertrouwelijk, maar de conclusies worden meteen openbaar gemaakt. ANP pagina 2: commentaar pagina 5: kleermakers aan het werk (21), was afkomstig uit Balata. Ze liet een video achter waarin ze zegt een activiste te zijn van de Aksa-brigade, die veel aan hang heeft in het kamp. Ze kwam tot de zelfmoordmissie na de dood van haar broer en haar verloofde door Israëlische kogels. GPD/AP pagina 2: portret Abdoellah (Advertentie) naam c: .noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- straat nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:O noteert u mij voor een abonnement. De eerste e.maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen' afschrijving van mijn (post)bankrekening- Der maancj met nummer: M II II l I I automatische incasso 19,25). handtekening: r Per kwartaal met automatische incasso 52,-). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informat.e aan ?"t0™ 'Sche mCaSSO 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "7*3?K 000002" 123 4380 VB Vlissmgen ai wo do j£t za (postzegel niet nodig) ■Hi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1