Nooit genoten van het dirigeren PZC Overzicht fijnschilder Henk Borst Zomerse klanken van Jammah Tammah in 't Beest lezers schrijven Belasting 2002 Offerfeest II Vrijwilligers Groen Vuilstort Lokkertje Bekende schrijvers signeren en lezen voor tijdens Boekenweek Tit ia Dijkstra stopt na tien jaar als dirigent van het Madrigaalkoor kunst cultuur Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Slagzinnen zijn vaak discutabel of onwaar. Een voorbeeld: "Aan gifte doen via een diskette kan iedereen'. Voor een aangifte via de diskette zijn tenminste nodig een computer en de vaardigheid hiermee om te gaan. Laten er nou in ons goede land nog een paar miljoen mensen zijn die al dan niet netjes belasting willen betalen maar geen computer (meer) hebben of ook geen goe roe of kennis die hen kan of wil helpen. Als een van deze 'digi beten heb i k de Belastingdienst om een extra (klad, tevens eigen) kopie van mijn aangifte biljet gevraagd. Antwoord: „Helaas is deze informatie op dit moment niet voorradig. Zo dra de informatie leverbaar is zal deze aan u worden toegezon den." De mij met het P-biljet toegezonden diskette met uit voerige toelichting heb ik niet boos maar wel teleurgesteld op geborgen. De ambtenaren zowel in Goes, Middelburg als Roo sendaal geven desgevraagd vriendelijk advies, met hun hulp lijkt mij het nieuwe P-bil jet best correct in te vullen. Het is naar mijn mening 'Den Haag' dat wellicht goedbedoeld maar desondanks met name ouderen discrimineert, zeker met leuke slagzinnen, om iets te doen wat zij niet (meer) kunnen. Ime Dekker Den Omloop 24 's-Heer Hendrikskinderen Jammer dat de heer Haak (Le zers Schrijven, 27-2) zich niet even heeft geïnformeerd inzake het offerfeest. De juiste gang van zaken bij het ritueelslach- ten is zeer gecontroleerd, ge bonden aan voorschriften en staat onder strenge controle. Het mes moet voldoende lang en scherp zijn. Het dier mag niet onnodig lijden. Zaterdagavond was er in Het Palet in Vlissingen een voorlichtingsbijeenkomst over deze manier van slachten. Ik herinner me niet dat de heer Haak daar aanwezig was. Daar had hij dan kunnen vernemen hoe het precies gebeurt. Tevens had hij daar de, hem blijkbaar ontbrekende, juiste informatie kunnen krijgen. Hij had ook mee kunnen doen aan de goede discussie over dit fenomeen. Haak heeft waarschijnlijk nooit een bezoek gebracht aan een re gulier slachthuis. Daar had hij dan kunnen zien hoe dieren worden afgemaakt op een ma nier die vaak niet echt doeltref fend is. Ik wil het niet eens heb ben over een kippenslachterij of de nertsbontproductie. Bij het ritueel slachten worden in één keerde luchtpijp en de halsslag aders doorsneden. De dood treedt vrijwel onmiddellijk in, mede door de snelle bloeduit- stroom. Voor de goede orde: ik eet zelf bijna geen vlees producten en ik hou evenals de heer Haak, zoals we allemaal weten, ook veel van dieren. Overigens is het verhaal over het slachten in achterafschuur- tjes allang achterhaald. Ik hoop dat Haak op 21-3 a.s. wel in Het Palet aanwezig is, want dan is er weer een bijeenkomst over moslimrituelen. Nico van Duyn Esdoornstraat 32 Oost-Souburg Zonde van het geld, zo'n debat over vrijwilligerswerk bij Scoop (PZC, 27-2). Een schaam lap! Door de politiek gebruikt om de indruk te wekken dat men het vrijwilligersprobleem seri eus neemt. Dat was mijn conclu sie die avond. Vijf stellingen werden gepresenteerd, die ech ter allemaal gericht waren op de aanbodzijde, namelijk hoe krijgen we meer vrijwilligers. Daarmee lag de discussie bij voorbaat vast. Van enige funda mentele benadering was nau welijks sprake. Vrijwilligers werden gehoord, maar nauwe lijks naar hen geluisterd, on danks goede opmerkingen. Voor het werkelijke vrijwilligerspro bleem lopen de consultants en hun collega's met een grote bocht wegEen probleem is dat een dag maar 24 uur heeft en dat jongeren naast werk vaak jaren met opleidingen bezig zijn, dat tweeverdieners niet zitten te springen om hun felbegeerde 'qualitvtime' te besteden aan vrijwilligerswerk en ouderen vaak reizen en dan niet beschik baar zijn. Teveel werk werd en wordt wegbezuinigd. En overaj worden nieuwe 'blikken' vrij willigers opengedraaid. Geen discobus meer in de polder? Vrijwilligers, Geen huisarts meer? Vrij willigers scholen voor hartmassage! Geeft Zoetermeer geen geld voor begeleiding in de computerschoollokalen? Vrij willigers! Vuile wc's op scholen? Etc. Zo kan ik nog wel even door gaan. En ben je dan zo ver dat je dan met veel pijn en moeite wat kaderwerk doet b.v. in een sportclub dan krijg je te horen dat het aan jezelf ligt dat je geen vrijwilligers krijgt, Eigen schuld dikke bult. Ach, ik kan er boeken over schrijd ven, maar ben nog maar 30 jaar een gewone vrijwilliger. Riet Beukert A. van Driellaan 77 Middelburg Een goede week geleden lag er een groen getinte folder in de bus met als titel De wapenfeiten van het CDA. Afkomstig uit de bloedgroepen van deze partij las ik het betoog met meer dan nor male belangstelling. Wat een te leurstelling! Geen woord over natuur en milieu! Daar mijn agenda niet toeliet op 19 febru ari in Bos en Duin te verschij nen, bleef het bij mopperen te gen een CD A-dorpsgenoot. Een week later. Opnieuw een fraaie folder in de bus. Nóg groener van kleur. Helaas! Veel goede voornemens, maar..? Daar het een slecht jong is dat het eigen nest bevuilt, laat ik het hierbij. De kiezer, voorzover deze nog gaat stemmen, oordelezelf. 'Be kijk je kleur en je kwaliteit', zei mijn vader, die graag de markt bezocht. Mijn moeder vroeg zich altijd af hoe het stond met de kleurechtheid. In het licht van de verkiezingen lijkt het laatste me zeker relevant. Tegen Bijbelvaste lezers zeg ik: er staat geschreven: Onderzoekt de geesten of ze uit God zijn. Mijn advies luidt: ga in ieder geval stemmen!. Richard Struijk Asterlaan 3 Oostkapelle Het is j am mer te moeten lezen in uw krant van 23-2 dat Delta Nutsbedrijven binnenkort de handen vrij heeft om op de pro vinciale stortplaats in het Sloe- gebied afval uit andere provin cies te storten. Delta heeft het overgrote deel van de afvalver werker Olaz opgekocht en wil door meer afval te verwerken dé storttarieven laag houden. De vijftig kiloton uit de eigen pro vincie per jaar is zogenaamd te weinig voor een kostendekken de exploitatie. Ik denk dat dit puur uit winstbejag is. Het is jammer dat zo'n mooie provin cie als Zeeland een dumpplaats voor afval gaat worden, als Zee land dat al niet is (denk aan de Covra, radioactief afval). M. Falhaber Vebenabos 34 Koudekerke Hierbij wil ik reageren op een artikel in de PZC van 23-2 be treffende 'Vlissingen lokt medi ci met banen voor hun partners' Mijn haren gingen overeind staan door dit berichtje. Een mooie belofte, als medisch spe-^1 cialist in Zeeland komen wer ken en dan beloven dat er voor' de partners een baan beschik baar is. Walgelijk, en al die an dere mensen dan, die een baan zoeken hier in eigen stad? Kun nen die nu nog langer wachten omdat de partners van de heren medici voorgaan? Wat is dit voor een politiek spelletje? Zou de heer Veraart voor mij ook een mailing kunnen laten uitgaan? Ik zoek ook een baan, ben hoog opgeleid, maar mijn man is he laas geen medisch specialist. Zal hem vragen om hiervoor te gaan studeren, dan weet ik ze ker dat ik snel een baan heb. Fnda Wever Han Diekmannlaan 15 Vlissingen Advertentie KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG za. 2 maart 20.30 uur (i.p.v. 16.00 uur) ENSEMBLE WIDOSARI ALICE OVERZEE Hedendaagse composities voor Gamelan Toegang 10,- Donateur Nieuwe Muziek 7,- door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Boe kenweek, die 13 maart be gint, brengt ook dit jaar flink wat bekende schrijvers naar Zeeland. In Porgy Bess ko men Arthur Japin en Tim Krabbé lezingen houden, Frits van Oostrom en Joost Zwagerman worden in Mid delburg verwacht, bestsel lerschrijfsters Elle Eggels en Carry Slee doen Zierikzee aan en Rosita Steenbeek be zoekt Goes. Aansluitend op de oudste dichtregel van de Neder landse literatuur - Hebban olla vogala nestas - is liefde dit jaar het thema van de Boekenweek. De Stichting Literaire Activiteiten Zee land (SLAZ) heeft hierop in gespeeld door dinsdag 19 maart literatuurweten schapper Frits van Oostrom in Middelburg uit te nodigen. Hij zal het hebben over de ontdekking van die oude dichtregel om vervolgens de liefde als literair thema aan te snijden. De Boekenweek duurt van 13 tot en met 23 maart. Op de avond voordat het evene ment begint, als in Amster dam traditioneel het boeken bal wordt gehouden, komt Geert Buelens op uitnodi ging van de SLAZ een lezing houden over de Vlaamse poë zie van de twintigste eeuw. Het is de zesde af lervering uit de serie 'Poëzie door de eeu wen heen'. De dinsdag na de boekenweek wordt in het ka der van dezelfde serie Maar ten Doorman verwacht, die het gaat hebben over de poë zie van na 1950. Alle ge- Carry Slee noemde SLAZ-lezingen vin den plaats in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg en beginnen om 20 uur. Ook Joost Zwagerman komt naar Middelburg, maar niet voor een lezing. Woensdag 20 maart signeert hij in De Drukkerij (van 16 tot 17 uur). Datzelfde doet de Oost-Sou- burgse striptekenaar Benno Vranken daar op zaterdag 16 maart (11 tot 13 uur). Zater dag 23 maart houdt Phinv de Groot van de Universiteit van Gent in De Drukkerij een lezing (11 uur) met als titel 'Emotie en dans: noem het liefde'. De stichting Prometheus or ganiseert in Porgy Bess in Terneuzen twee avonden over de liefde. De schrijvers die zijn uitgenodigd hebben net nieuwe boeken gepubli ceerd. Zondagmiddag 24 maart 15 uur) is de beurt aan Tim Krabbé van wie een maand geleden de roman Kathy's dochter verscheen Onderwerp van dit autobio grafische verhaal is de over winning van de liefde op de tijd. Anderhalve week eerder (donderdag 14' maart, 20.15 uur) komt Arthur Japin ver tellen over zijn roman De droom van de leeuw. Dat boek gaat over de Italiaanse filmregisseur Snaporaz, be denker van La dolce vita, en zijn laatste grote liefde, de Nederlandse actrice Gala Vandemberg. Wie zich reali seert c| at La dolce vita in wer kelijkheid een creatie is van Federico Fellini, beseft dat met Vandemberg wel eens Rosita Steenbeek bedoeld zou kunnen zijn. Het aardige is dat deze schrijfster een dag later Zeeland aandoet. In boekhandel De koperen tuin in Goes presenteert zij vrij dagavond 15 maart (19.30 uur) haar nieuwe boek Ballet Russe. In boekhandel De Vries in Zierikzee komt de succesvol le kinderboekenschrijfster Carry Slee donderdagmid dag 14 maart (15.30-17.30 uur) voorlezen en signeren. De Zierikzeese vestiging Pie- ter Zeeman van de Pontes Scholengroep opent 19 maart (19.30 uur) de deuren voor Elle Eggels. auteur van de bestsellers Het huis van de zeven zusters en Het Goden complot. Henk Borst bij een portret van een vrouw in dracht. foto Lex de Meester door Jan Dirk van Scheyen VLISSINGEN - Vlissingen krijgt een tijdelijk museum. In een leegstaand kantoorpand aan de Coosje Buskenstraat worden vanaf vandaag 120 schilderijen tentoongesteld van de Vlissinger Henk Borst. Borst (65) kreeg door een sa menloop van omstandigheden de beschikking over de kantoor ruimte. Het is de bedoeling dat op 1 april een afdeling van de gemeente Vlissingen het pand betrekt. In de tussentijd staat het leeg. Het huurcontract van de vorige gebruiker loopt echter tot 1 april. In overleg met Borst is besloten het pand een tijdelij ke museale functie te geven, zo dat de huur tenminste niet hele maal voorniets wordt betaald. Henk Borst is op dit moment druk bezig met de voorbereidin gen van zijn tentoonstelling. Hij gaat zijn tijdelijke museum zo inrichten, dat er een overzichte lijk geheel ontstaat. Er wordt een hoek gecreëerd met zeege zichten, er komt een afdeling 'intiem' met portretten van ge wone mensen en notabelen, er zal een serie schilderijen te zien zijn die de watersnoodramp van 1953 in beeld brengt en ook de dorps- en stadsgezichten komen netjes bij elkaar te hangen. Borst, die zichzelf een fijnschil der noemt, werd geboren in Stadskanaal, bracht zijn jeugd jaren door op Terschelling en woont sinds 1950 in Zeeland. Het is daarom niet verwonder lijk dat veel van zijn doeken Zeeland tot onderwerp hebben. Dijkwerkers in Westkapelle, haventjes met kottere, het ranke torentje van Veere, het Sloe vóór de industrialisatie, dorpsburge meesters uit vervlogen tijden en boeren en boerinnen in kleder dracht. Henk Borst heeft ze allemaal, met grote nauwkeu righeid en zeer realistisch, ge schilderd. Afkijken De Vlissingse kunstenaar wist al op jonge leeftijd dat het schil deren hem in het bloed zat. Als kind zat hij altijd te tekenen. „Later bekwaamde ik me in het afkijken", vertelt hij. „Ik keek hoe anderen het deden. Maar ik heb me nooit wezenlijk door an deren laten beïnvloeden. Ik heb altijd op mijn eigen manier ge schilderd en doe dat nog steeds." Zijn doeken ontstaan soms spe lenderwijs. „Als ik aan het tele foneren ben, heb ik steevast een potlood bij de hand waarmee ik me tijdens het gesprek kan af reageren." Bijna elk schilderij dat hij heeft gemaakt is voor Borst verbon den met een anekdote. Zo kreeg hij ooit de opdracht om de voor malige Goese wethouder me vrouw Van Tooren-Loerakkerte portretteren. De opdracht kwam van de echtgenoot van de wethouder en die stelde één voorwaarde: zij mocht niet we ten dat er een schi lderi j van haar gemaakt werd. Borst besloot zich te vermommen als verslag gever en verscheen, met de ca mera in de aanslag, op elke bij eenkomst waar ook mevrouw Van Tooren moest opdraven. Hij diende zich immers een beeld te vormen van de vrouw die hij moest schilderen. De wethouder liet zich gedwee fotograferen, maar toen zij later vernam wat de werkelijke motieven van Borst waren geweest, gaf zij hem te verstaan dat ze hem in zijn hoedanigheid van verslag gever 'een enorme klier' had ge vonden. Borst werkt veel in opdracht. Particulieren of instanties ko men naar hem toe met het ver zoek een portret of een land schap te maken. Er hangt werk van Henk Borst in gemeente huizen, kantoren en verzor gingshuizen. Speciaal voor de tentoonstelling die nu in Vlis singen op touw wordt gezet, zijn uit alle delen van Nederland schilderijen van de Vlissinger naar Zeeland gehaald. Borst is er stiekem best een beetje trots op. Maar er komt geen officiële opening met hapjes, drankjes en toespraken. Iedereen kan vanaf vandaag gewoon het kantoor aan de Coosje Buskenstraat binnenlopen om de expositie te bekijken. Borst: „Ik heb altijd in alle rust geschilderd, en ik wil ook in alle rust exposeren Tentoonstelling Henk Borst: Coosje Buskenstraat 200, Vlissingen. Van 1 tot en met 25 maart. vrijdag 1 maart 2002 door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Met een reeks van vijf concerten viert het Ma drigaalkoor van de Zeeuwse Muziekschool vanaf zaterdag zijn twintigjarig bestaan. De uitvoeringen betekenen tevens het afscheid van Titia Dijkstra, oprichter van het koor, twintig jaar lang repetitor en de laatste tien jaar ook dirigent. „Ik denk niet dat iemand het ooit heeft gehoord, maar van dat dirigeren heb ik nooit genoten." De aanzet tot het Madrigaal koor werd in 1980 gegeven. Ter gelegenheid van het vijfentwin tigjarig bestaan van de muziek school vroeg directeur Bergman aan zangdocente Dijkstra of ze met haar leerlingen een koor wilde vormen voor het jubile- umconcert. Het zingen van de Ave Maria's van Jacob Arcadelt en Igor Strawinsky beviel een aantal deelnemers zo goed, dat ze Dijkstra vroegen een klein, permanent koor op te richten. Dat werd het Madrigaalkoor, genoemd naar een eerder koor van de muziekschool, dat ter ziele was gegaan. Repetitor Tot 1991 zong Dijkstra zelf mee in het koor en fungeerde ze als repetitor. Voor de uitvoeringen werden dirigenten als Anton de Kort, Dick Boon en Jan Hut ge vraagd. Op verzoek van de koorleden fungeert Dijkstra sindsdien als dirigent, behalve wanneer samengewerkt wordt met het door Rien Hillebrand geleide Strijkersensemble van de Zeeuwse Muziekschool. „Een gastdirigent komt drie keer repeteren, terwijl ik al maanden bezig was met het in studeren van bepaalde stuk ken", verklaart Dijkstra. „Hij heeft vaak zijn eigen mening over hoe iets moet worden uit gevoerd en als dat afwijkt van wat ik vind, is dat lastig voor de zangers. Mij kenden ze op een gegeven moment door en door. Bij iedere knipoog en elke fron sing van een wenkbrauw wisten door Edgar Kruize GOES - Jammah Tammah. 'Wat moet je met een band die zo'n naam heeft?' Dat is precies de reactie die het tienkoppige Groningse gezelschap - dat vanavond optreedt in 't Beest in Goes - wil ontlok ken. De laatste paar jaar zijn namelijk al genoeg mensen komen kijken alleen al om te zien wat er achter die rare naam schuil gaat. Jammah Tammah is de beste en bekend ste ska-band van Nederland. De band speelt dus onvervalste ska in de traditie van bands als The Selecter, The Specials, The Skatalites en Madness. Zomerse mu ziek die in Nederland een nog behoorlijk grote groep fans heeft, getuige de vele tournees die met name The Selecter nog altijd doet in ons landje. Jammah Tammah doet er niet voor on der. De band speelt dat het een lieve lust is en heeft behalve de vele Nederlandse podia ook al festivals in België, Zweden, Denemarken en Duitsland opgevrolijkt met hun zomerse klanken. Zoals gezegd bestaat Jammah Tammah uit tien man. Het merendeel van de muzi kanten speelt een blaasinstrument. De vijfkoppige blazerssectie is echter niet de enige pilaar waarop de band steunt. Zan ger en blikvanger Eddy Huizing (ook be kend als Speedyof als Mouse of als Piep- ke) is minstens zo belangrijk, Hij is het namelijk die het publiek opjut en tot dansen en springen aanzet. Niet in het minst doorzijn eigen capriolen op het po dium. Huizing begon zijn carrière ooit bij de Chops, waarna hij furore maakte bij de Boegies. Als de zanger op het podium komt wordt onmiddelijk duidelijk hoe hij aan zijn bijnamen komt. Album Jammah Tammah timmert al meer dan acht jaar aan de weg en leverde vorig jaar het prima vierde album Jammah- TammahGoneMad af op het eigen Skan- kin' Records label. Een plaat die naar ei gen zeggen vol staat met 'Polka's, Skankin', Rocksteady's, Roots-Reggae, Dub, Dans, Clubmix en Mambo' en een plaat die de band nu nog steeds aan het promoten is middels een eindeloze tour nee. Een plaat die een mengelmoes is en het genre ska meer dan overstijgt. Rockste ady, Reggae, Klezmer, Dub en Polka vor men de belangrijkste ingrediënten voor de immer energieke show waarmee Jam mah Tammah al menig publiek in bewe ging heeft weten te zetten. Speedy's tek sten onderstrepen het internationale karakter van de muziek: Gronings- /Drents, Spaans, Engels en Russisch, al les komt aan bod. Voeg daarbij de uiteen lopende muzikale achtergrond en de ei-varing en je hebt Jammah Tammah. Concert: Jammah Tammah, voorprogramma: Konthaar Hanekam, vanavond in 't Beest in Goes, aanvang: 20.30 uur. en juni treedt het koor in Goes, Zierikzee en Kats op met liede ren van Purcell, Brahms, Dyson, Liszt, Vecchi, xArcadelt, Saint- Saens, Fauré en Andriessen. In de loop der jaren is het Madri gaalkoor in staat gebleken steeds moeilijkere stukken uit te voeren, aldus Dijkstra. „Het koor wordt geroemd om zijn klank. Er zit veel verschil tussen de stemmen, we hebben lichte en donkere sopranen, en voor een koor van zeventien mensen hebben we opvallend veel man nen, waardoor we een wonder lijke samenstelling hebben, maar uit die diversiteit onstaat een grote eenheid van klank." Het moet een genot zijn zo'n koor te dirigeren, maar zo heeft Dijkstra het nooit ervaren. „Het dirigeren op zich is stomverve lend. Ik ken veel dirigenten die intens staan te genieten, die he lemaal opgaan in de muziek, maar ik heb dat nooit gehad. Als je er niet van geniet en het ook nog eens heel veel energie kost, wordt het een kwelling. Dat wil je jezelf niet aandoen. Dus heb ik besloten dat het mooi is ge weest. Ik ben wel blij dat de koorleden me verzekerd hebben dat het niet aan me te zien is." Concerten Madrigaalkoor: 2 maart Koorkerk Middelburg (20 uur), 9 maart kerk s Heer Abtskerke (20 uur), 20 aprtl Grote Kerk Goes, 27 april RKKerk Zierikzee. 15 juni Ro zentuin Kats. Zondag 2 ju ni doet het Madrigaalkoor mee aan de Volko rendag in Middelburg. Titia Dijkstra dirigeert het Madrigaalkoor tijdens een repetitie. foto Lex de Meester ze wat ik bedoelde. Dus volgde de te verwachten vraag waarom ik er niet voor ging staan. Anders dan de naam doet ver moeden, put het Madrigaalkoor uit een breed repertoire, dat zich uitstrekt van de Middeleeuwen tot het heden. De jubileumpro gramma's zijn daarvan een goe de afspiegeling- Tijdens de eerste twee concerten, in Mid delburg en 's Heer Abtskerke, wordt werk uitgevoerd van Hel- lendaal, Kuhnau, Strawinsky, Arcadelt, Mendelssohn- Bartholdy en Schubert. In april info: 0118-623 650 of kijk op www.nieuwe-muziek.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 16