Brussel in gevecht met EU-leden PZC Brits Hogerhuis akkoord met klonen menselijke embryo's Verkrachtende indiaan verliest onschendbaarheid Kosovaarse getuige tegen Milosevic stond zelf op de dodenlijst voor Oocenter) Europese Commissie vreest uitholling macht door landbouwministers Kardinaal excuseert zich voor misbruik Geknoei met video complot tegen Moegabe Solana zwijgt over vredesplan Ook Leefbaren in Vlaanderen Joegoslavië krimpt leger in Nepalese troepen doden rebellen Dembo interim-leider Unita Defect remmen oorzaak treinramp Motorcontrole donderdag 28 februari 2002 j door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com- I missie sleept alle lidstaten van de EU voor het Hof van Justitie in Luxemburg. De commissie I besloot gisteren tot deze drasti- j sche maatregel uit boosheid over het uithollen van haar j macht door de EU-landen. Steen des aanstoots is het be sluit van de Europese ministers van Landbouw, eind januari, PHILADELPHIA - Kar dinaal Anthony Bevilac- qua van het aartsbisdom Philadelphia in de VS heeft openlijk zijn excu ses aangeboden aan de slachtoffers van seksueel misbruik door 35 pries ters in de afgelopen vijftig jaar in zijn bisdom. Nog geen week geleden ontsloeg de kardinaal zes priesters van wie vast staat dat ze zich hebben vergrepen aan dertienja rige jongens. Niet alleen Philadelphia heeft te kampen met mis bruikschandalen. In het naburige bisdom Camden loopt een aanklacht tegen tachtig priesters. Het aartsbisdom Boston telde al ruim 11 miljoen euro neer om vijftig rechtszaken af te kopen. Acht priesters kregen ont slag. De pedofiele priester John Geoghan in dit bis dom hoorde op 21 februari tien jaar celstraf tegen zich eisen. Meer dan 130 parochianen hadden hem beschuldigd. Kardinaal Law van Bos ton raakte in opspraak toen bekend werd dat hij al sinds 1984 op de hoogte was van Geoghans mis drijven. RTR LONDEN - Zimbabwaanse deskundigen zeggen dat er is ge knoeid met de video-opnames waaruit zou blijken dat de Zim babwaanse oppositieleider Tsvangirai president Moegabe wil vermoorden. Tsvangirai werd maandag aan geklaagd voor hoogverraad om dat hij zou hebben deelgenomen aan het complot. Het gaat om gemanipuleerde opnames uit een documentaire die twee weken geleden voor het eerst op de Australische televi sie te zien was. ANP door Harm Harkema LONDEN - Een comissie van het Britse Hogerhuis heeft gis teren het licht op groen gezet voor het klonen van menselijke embryo's voor medische onder zoeksdoeleinden. Al op korte termijn worden de eerste vergunningen verstrekt voor onderzoek naar het winnen van stamcellen uit embryo's van maximaal veertien dagen oud. Het klonen van embryo's is daarbij een mogelijkheid die aan zeer strikte voorwaarden wordt verbonden en slechts mag plaatsvinden als er geen andere onderzoeksmogelijkheden zijn. Eind vorig jaar was het Lager huis al akkoord gegaan met het omstreden voorstel. Het Hoger huis wilde eerst nog een studie door de commissie. Groot-Brittannië is het eerste land ter wereld dat het klonen van menselijke embryocellen wettelijk regelt. DeBrittengaan nog een stap verder dan Neder land. Dat is vorig jaar akkoord gegaan met stamcelonderzoek op embryo's die zijn overgeble ven in invitrofertilisatie-klinie- ken. Het klonen van embryo's is in Nederland vooralsnog niet toegestaan. In de Verenigde Staten claimde een biomedisch bedrijf vorig jaar dat het een menselijk em bryo had gekloond, maar onder het Republikeins bewind van de president zijn de onderzoeks mogelijkheden inmiddels sterk aan banden gelegd en dreigt een algeheel verbod. Verwacht wordt dat het nog om Portugal alsnog toestem ming te geven zijn varkensboe- ren zestien miljoen euro subsidie te verstrekken. De Commissie - het dagelijks be stuur van de EU - had dit eerder verboden omdat het illegale staatssteun zou zijn. Het verbie den van staatssteun om oneer lijke concurrentie te bestrijden, is een van de kerntaken van de Commissie. Het EU-bestuur beschouwt de opstelling van de ministers van Landbouw als een directe aan val op zijn machtspositie. Brus- tientallen jaren duurt voordat stamcellen daadwerkelijk ter genezing van een groot aantal kwalen kunnen worden aange wend. De nu van kracht geworden Britse regeling verbiedt na drukkelijk het klonen van em bryo's voor de voortplanting. In de wet staat letterlijk dat het een misdrijf is om 'een menselijk embryo dat niet door bevruch ting is verkregen, in de baar moeder van een vrouw te plaat sen'. door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Voor de Brazili aanse grondwet zijn het 'vol wassen kinderen'. Indianen kunnen niet verantwoordelijk worden gehouden voor wanda den. omdat zij opgroeien buiten de Braziliaanse samenleving en dientengevolge niet vertrouwd zijn met de waarden en normen daarvan. Ze kunnen daarom niet gestraft worden. Maar wat stamhoofd Paulinho Paiakan van het Caiapó-india- nenvolk in 1992 uithaalde, ging de Braziliaanse rechter te ver. Dezer dagen ratificeerde de Ho ge Raad in de hoofdstad Brasilia de zes jaar gevangenisstraf die Paiakan in 1998 opgelegd kreeg sel vreest dat de deur wordt opengezet voor lidstaten die el kaar de hand boven het hoofd houden om verstrekte staats steun veilig te stellen. Rechtszekerheid De rechtszekerheid voor bur gers en bedrijven is volgens de commissie in het geding. Zij vraagt het Hof van Justitie dan ook het besluit van de vijftien ministers van Landbouw te ver nietigen. De ministers beroepen zich op een artikel in het Europese Ver- Het artikel is ter elfder ure en in grote haast toegevoegd nadat november vorig jaar de omstre den Italiaanse arts Severino Antinori een gat in de wet had ontdekt. Antinori ontvouwde toen plannen om in Engeland gekloonde mensen op de wereld te zetten. Functie Het onderzoek naar de winning van stamcellen uit embryo's wordt van groot medisch belang geacht. Stamcellen zijn de bron en waartegen hij in beroep ging. Tien jaar geleden verkrachtte Paiakan een jonge blanke vrouw op een boerderij even buiten het indianenreservaat in Redencao in de oerwouddeel staat Para. Hij kreeg daarbij hulp van zijn vrouw, die het slachtoffer tegen de grond ge drukt hield. Volgens het slacht offer, de toen 18-jarige studente Silvia Leticia, liep zij daarbij bijtwonden en vuistslagen op. De misdaad voltrok zich ten tij de van Eco '92, de allereerste VN-milieuconferentie in het Braziliaanse Rio de Janeiro, en schokte heel Brazilië. Alom viel te horen dat de wereld nu eens zag dat de indianen echt niet zo heilig zijn als zanger Sting, hun toenmalige pleitbezorger, zei. drag dat het mogelijk maakt in 'uitzonderlijke omstandighe den' staatssteun toe te staan. De vijftien lidstaten kunnen in dat geval bij unanimiteit een ver bod van de Commissie terzijde schuiven. Nederland deed on langs een beroep op deze clau sule in het verdrag uit vrees dat Brussel nee zal zeggen tegen steun voor het vrachtvervoer ter compensatie voor de hoge die- selprijzen. De Commissie betitelt de Portu gese zaak als een zeer principië le kwestie, ook al is het betrok- van alle lichaamscellen. Ze heb ben nog geen specifieke functie. Ze zouden kunnen worden ge bruikt als vervangingsmateri aal voor zieke cellen in een li chaam. Een verbrande huid zou er bij voorbeeld mee veimieuwd kun nen worden, evenals afsterven de hersencellen die tot dementie leiden. Overigens is nog nooit iemand er in geslaagd om via klonen stamcellen te maken. GPD Na aanvankelijke vrijspraak in 1994 - waartegen de openbare aanklager beroep aantekende - werd Paiakan vier jaar later toch veroordeeld. De redenering van de rechter luidde dat het stamhoofd zich in tegenstelling tot zijn vrouw, niet kan beroe pen op de grondwettelijke bepa- ling. Paiakan was door zijn bui tenlandse reizen, waarbij hij zich opwierp als verdediger van de rechten van de inheemse vol keren, voldoende 'geïnternatio naliseerd' om te weten dat ver krachten niet mag. De Hoge Raad bevestigde deze gedachtengang. Gevolg is nu dat er een arrestatiebevel tegen Paiakan is uitgevaardigd. Hij moet met aftrek van zijn voorar rest nog 4,5 jaar zitten. GPD ken bedrag - 16,3 miljoen euro - verwaarloosbaar. Brussel ver bood de staatssteun voor de var- kensboeren in 1999 en 2000, zonder dat Lissabon daar be zwaar tegen aantekende. Dat de lidstaten anderhalf jaar latei- deze beslissing alsnog onderuit halen, wordt door de Commissie zwaar opgenomen. „Het is een pure machtsstrijd tussen Brus sel en de andere hoofdsteden", aldus een betrokken ambtenaar. De rechtsgang door de Commis sie komt op een politiek gevoelig moment. Brussel en de hoofd steden staan aan de vooravond van een nieuwe confrontatie over het liberaliseren van de gas- en electriciteitsmarkten. Verhouding Daarnaast lanceren steeds meer EU-leiders plannen voor een andere verhouding tussen Com missie, lidstaten en het Euro pees parlement.. Deze week begint een adviesgroep onder leiding van de Franse oud-pre sident Giscard d'Estaing haar werk om een nieuwe EU-struc- tuur op papier te zetten. GPD door Simone van Priel DEN HAAG - In het proces te gen Slobodan Milosevic voor het Joegoslavië-Tribunaal is gisteren een dodenlijst getoond van Servische politie- of leger- troepen met daarop de namen van 66 Albanezen in Kosovo. De lijst werd na het vertrek van het Servisch leger uit Kosovo in juni 1999 gevonden in het ge meentehuis van de stad Mitrovi- ca. 'Voor de speciale eenheid. Lijst van siptars die standrech telijk moeten worden geëxecu teerd', staat boven de namenrij. Serviërs noemen Albanezen 'siptars' als zij hen denigrerend willen aanspreken. Het document is getekend door commandant M. Markovic van een niet nader genoemde 'speci ale eenheid'. Drie mensen op de lijst zijn intussen gedood, ver telde gisteren getuige Halit Ba- rani, in Mitrovica regionaal voorzitter van de Raad voor Mensenrechten en Vrijheid en van de LDK-partij. Barani trof op nummer 21 van de dodenlijst ook zijn eigen naam aan. Omdat hij het zijn taak vond het geweld tegen de Albanese inwo ners van Mitrovica te documen teren, bleef Halit Barani in Kos ovo, ondanks 76 arrestaties in vijf jaar en de toenemende Ser vische onderdrukking sinds be gin 1998. Zo was hij getuige van een groot aantal moorden op Al banezen door het Servische le geren de politie en hij zag hoe zij mensen hun huizen uitzetten en die brand staken. Waar moge lijk maakte hij van het geweld filmopnames en foto's. Hij ver schafte de aanklagers ook na men van politiemensen die be trokken waren bij het geweld. Barani was onder meer getuige van de standrechtelijke execu tie van acht jonge Albanezen Bij een aanval in maart 1999 in Skenderaj werden 58 burgers gedood, onder wie twintig leden van één familie. Barani noemde ook de moord op twee vooraan staande Albanezen in Mitrovi ca, de voorzitter van de LDK en de voorzitter van een onafhan kelijke vakbond. Gemaskerde mannen sleepten de eerste uit zijn huis en schoten hem voor zijn voordeur neer. De vak bondsvoorzitter werd in zijn huis gedood, samen met zijn moeder en zijn elf jaar oude zoon. Milosevic, aangeklaagd voor misdaden tegen de menselijk heid en oorlogsmisdaden, kwam gisteren nog niet toe aan kruisverhoor van Barani. GPD JEDDAH - De buitenlandverte- genwoordiger van de Europese Unie, Solana, heeft gisteren in Jeddah in Saoedi-Arabië een ontmoeting gehad met kroon prins Abdoellah om diens vre desvoorstel voor het Palestijns- Israëlisch conflict te bespreken. Solana wilde na zijn ontmoe ting niets zeggen. Zijn woord voerder zei dat Abdoellah het vredesvoorstel volgende maand presenteert tijdens de topont moeting van Arabische leiders in Beiroet. Het houdt in dat de Israëlische-Arabische betrek kingen worden genormaliseerd als de joodse staat de bezette ge bieden opgeeft. Volgens de Isra ëlische minister Peres voorziet het plan ook in een 'flexibel' sta tuut voor de toekomst van Jeru zalem. AFP/RTR/DPA BRUSSEL - Twee voormalige leden van het rechts-extreme Vlaams Blok hebben een nieuwe partij opgericht, Vlaanderen Leefbaar. De oprichters, onder wie een raadslid in Brugge, stapten uit het Blok na een ruzie met partijvoorzitter Vanhec- ke. De belangrijkste programmapunten van de nieuwe partij zijn autonomie voor Vlaanderen en 'leefbaarheid in alle bete kenissen'. Welk standpunt zij zal innemen over migranten, is niet duidelijk. Vlaanderen Leefbaar wil in 2006 meedoen aan de Belgische gemeenteraadsverkiezingen. Het concentreert zich daarbij op de provincie West-Vlaanderen. ANP/Belgci BELGRADO - Joegoslavië heeft zijn strijdkrachten terugge bracht van 105.000 tot 80.000 militairen. Alle onderdelen zijn door de reorganisatie getroffen, aldus plaatsvervangend chef van de generale staf Branko Krga gisteren. De structuur van de strijdkrachten wordt ook veranderd. De huidige landmacht, luchtmacht en de marinecommando's worden opgeheven en in korpsen opgedeeld. Er komen zes landmachtkorpsen, een luchtverdedigings-, een luchtmacht en een marinekorps. Al deze nieuwe onderdelen vallen direct onder de generale staf. DPA KATHMANDU - Bij gevechten tussen regeringstroepen en maoïstische rebellen hebben in Nepal zeker 27 opstandelin gen het leven verloren. De gevechten vonden de afgelopen da gen plaats in het westen van het Aziatische land, zo maakte het ministerie van Defensie gisteren bekend. Sinds 16 februari hebben meer dan vierhonderd mensen in Nepal de dood gevonden door de opstand van maoïstische re bellen. AFP LISSABON - De Angolese rebellenbeweging Unita heeft An tonio Dembo aangesteld als interim-leider. Hij was de tweede man van de beweging en neemt nu de plaats in van Jonas Sa- vimbi, die vorige week door regeringstroepen om het leven werd gebracht. De 58-jarige Dembo was een vertrouweling van Savimbi. De politieke commissie van Unita moet nog met de benoeming instemmen. Rebellenleider Savimbi werd vrijdag doodgeschoten. Door zijn dood is de hoop gegroeid dat er een einde kan komen aan de burgeroorlog in Angola. Sinds de onafhankelijkheid van Portugal in 1975 is er vrijwel steeds gevochten. RTR/AFP WENEN - Het treinongeluk in Oostenrijk dat dinsdag aan zes mensen het leven kostte is veroorzaakt door defecte remmen, zo hebben de autoriteiten gisteren meegedeeld. Onder de slachtoffers waren drie Hongaren, twee Joegosla- ven en een man van wie wordt aangenomen dat hij de Turkse nationaliteit bezit. Veertien mensen raakten gewond. Eerder was meegedeeld dat er bij de treinbotsing zeven doden waren gevallen. Het ongeluk gebeurde even buiten het station van het dorp Wampersdorf, 35 kilometer ten zuiden van Wenen. Doordat de remmen weigerden van een trein die met vrachtwagens en chauffeurs op weg was naar Hongarije denderde deze langs het station en botste 400 meter verder op een andere goede rentrein. De meeste doden en gewonden vielen onder vrachtwagen chauffeurs in de voorste wagon van de defecte trein. AP Aanhangers van oppositieleider Ravalomanana (voorgrond) rennen weg voor oprukkende regeringsgetrouwe betogers tijdens botsingen in de hoofdstad van Madagaskar. foto Pedro Ugarte/EPA van onze redactie buitenland ANTANANARIVO - In de hoofdstad Antananarivo van Madagaskar zijn gisteren gevechten uitgebroken tus sen aanhangers van oppositieleider Mare Ravalomana na, die zichzelf vorige week uitriep tot president, en aanhangers van de regering. Tijdens de ongeregeldhe den kwam een pro-regeringsactivist om het leven en raakten veertien mensen gewond. Een radiostation dat sympathiseert met de regering ging in vlammen op. Het geweld brak uit buiten het hooggerechtshof dat eer der heeft verklaard dat Ravalomanana tijdens de presi dentsverkiezingen van 16 december vorig jaar niet vol doende stemmen heeft gekregen om zonder tweede ron de te worden uitgeroepen tot president. Ravalomanana zou het tijdens een tweede verkiezingsronde moeten op nemen tegen de zittende president Didier Ratsiraka. De oppositie houdt vol dat er is gefraudeerd. In de buitenwijken van Antananarivo wierpen inwo ners wegblokkades op na berichten dat pro-regerings activisten wapens de stad in probeerden te smokkelen. Tegen de middag nam het geweld af toen het leger de veiligheidmaatregelen rond regeringsgebouwen op voerde. Tijdens een noodvergadering van het kabinet konden geen besluiten worden genomen over de aanpak van het geweld, omdat president Ratsiraka niet kwam opda gen. Ware uitslag Volgens de staatsradio braken de ongeregeldheden voor de rechtbank uit toen aanhangers van de oppositie rege ringsaanhangers aanvielen. Verslaggevers meldden echter dat de gevechten uitbraken toen een rechter aan kondigde dat hij de ware verkiezingsuitslagen bekend zou maken. Volgens de rechter heeft de regering het hof opgedragen te verklaren dat er een tweede ronde moest worden uitgeschreven. AP (Advertentie) KABOEL - Een monteur controleert een motor van een Antonov 124-100 vrachtvliegtuig op het vliegveld van de Afghaanse hoofd stad Kaboel. Het toestel had voertuigen overgevlogen voor het Griekse contin gent van de internationale vredesmacht in Afghanistan. foto Lefteris Pitarakis/AP Bent u leraar? Krant in de Klas helpt u met lesmateriaal en gratis kranten. Tel. 020 - 430 9190 E-mail: kikdnuv.nl wv*w.<crantin</eMas.n(

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5