Hoogbouw toch op de agenda PZC Tonnen nodig voor schoner overstort riool Na verkiezingen komt alles goed PZC Zorgen om Fruitgaardregeling 19 Schouwse politiek maakt zich op voor discussie Huizen Stoofwekken in beraad Hermans: De Vries is demagoog Kapelle krijgt vragenhalfuurtje Minima collectief verzekerd Sluis-Aardenburg meest vergrijsd agenda Qeme%, donderdag 28 februari 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Politiek Schouwen- Duiveland maakt zich op voor een dis cussie over hoogbouw. Mordicus tegen nieuwe blikvangers zijn de politici niet. Zo hier en daar wat de hoogte in bouwen moet volgens verschillende fracties bespreekbaar zijn. Want al is Zierikzee een middeleeuws stadje, dat betekent volgens W. Renden (PvdA) nog niet dat 'wij daar als middeleeu wers in moeten leven'. Een verschil van dag en nacht. Bij de behandeling van de woontorens voor Noorderpolder - begin deze maand - nog werd het hoofd van wethouder C. Veerhoek door fracties en bewoners haast afgebeten. Hoogbouw hoort niet thuis op Schouwen-Duiveland, luidde cle boodschap. Maar met de Structuur visie Zierikzee op tafel, waarbij het on derwerp in het kader van de module stadssilhouet nog eens ter sprake komt, blijft een hernieuwd politiek offensief tegen hoogbouw uit. Er gaan zelfs ge luiden op vóór nieuwe oriëntatiepun ten ter aanvulling van het Zierikzeese stadsdecor. Van een ommezwaai is volgens de poli tici geen sprake. „Ik ben er altijd voor stander van geweest, nieuw tegenover oud te zetten", stelt PvdA'er Renden. Ook andere fracties gebruiken de be handeling van de structuurvisie om eerder betrokken stellingen recht te zetten of te nuanceren. R. van der Wek ken (CDA) benadrukt dat zijn partij de woontorens 'op andere gronden dan het silhouet' heeft afgewezen en dat stads beeld in de toekomst 'best op enigerlei wijze' mag veranderen. Museum Want al moet het historische karakter van Zierikzee en de landelijke uitstra ling van het eiland gekoesterd worden, de partijen willen van Schouwen-Dui veland 'geen openluchtmuseum' ma ken, dat ruimtelijk op slot zit. De ge meente moet zich kunnen ontwikkelen. Een 'bepaaldenuchterheid' is daarvol gens C. Flikweert (SGP/GPV) bij gebo den. Ook de wethouder onderstreept nogmaals het belang dat Zierikzee zich moet kunnen blijven ontwikkelen. „Zierikzee is een stad. En zo'n stad leeft. Accepteer dat dingen in en om de stad veranderen. Elke eeuw zal zijn ei gen nalatenschap achterlaten." Voordat de gemeente met concrete plannen voor nieuwe hoogteaccenten op de proppen komt, willen de partijen eerst een goede discussie voeren over het onderwerp. „Een studie moet Het silhouet van de stad Zierikzee moet gekoesterd worden, maar wel ter discussie staan. plaatsvinden betreffende hoogbouw", vindt H. Coomans (WD). De PvdA vindt dat een discussie vooral duide lijkheid moet scheppen over óf en wat de gemeenteraad aan het stadssilhouet zou willen toevoegen. Ondermeer wat precies onder hoogbouw verstaan wordt, waar deze kan verrijzen en aan welke eisen die moet voldoen moet daarbij aan de orde komen. „Want we moeten van te voren regels bepalen om het monumentale (van Zierikzee, red.) te bewaren", aldus P. Berrevoets- Ringelberg van Lijst Berrevoets. De toekomstige hoogbouw zal nog de nodige stof doen opwaaien. Alleen al het feit dat J. van der Veer (D66) wil wachten met zijn standpunt tot de be handeling van de structuurvisie in de raad (op 12 maart) roept bij PvdA en WD al reacties op. De wethouder foto Marijke Folkertsma waarschuwt raadsleden op voorhand bij de komende discussie in ieder geval niet al te krampachtig aan de module stadssilhouet vast te houden. Veer hoek: „Zie de module met een knipoog. Ga er geen al te absolute zaken aan bin den. Want dan kan de stad niet leven." RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil eerst ad vies van de provincie voordat zij een besluit neemt over de bouw van veertien a zestien woningen aan het Stoofwekken in Renesse. Van Garderen en Dekker Projectontwikkeling BV uit Goes heeft dit voorstel aan de gemeente gedaan, omdat het bedrijf slechts vier tot zes van de beoogde twintig woningen op de plaats van de voormalige toeristenkerk de Ark wil bou wen. Volgens wethouder C. Veerhoek is het voorstel inmiddels in het college besproken. Met het oog op de nieuwe spelregels van de Vijfde Nota over de Ruimtelijke Ordening is besloten eerst in Middelburg te horen wat de provinciaal bestuurders van dit idee vinden. GOES - CD A-voorzitter Bert de Vries is een demagoog. Dat zei WD-minister Loek Hermans (onderwijs) woensdag avond tijdens een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij in Hotel Goes. De minister waste de CDA'er de oren vanwege diens kritiek op het onderwijsbeleid van de paarse regering. „Bert de Vries durft te zeggen dat de schoolgebouwen smeri ger zijn geworden, en dat de kwaliteit van het onderwijs ach teruit is gehold. Absoluut onwaar. Alsof een investering van 6,5 miljard gulden in het onderwijs tot verslechteringen heeft geleid", pareerde Hermans. Hij benadrukte dat hij, eendrach tig samenwerkend met PvdA-staatssecretaris Adelmund, het onderwijs van een 'platte eenheidsworst' heeft omgevormd tot een systeem dat rekening houdt met verschillen tussen leerlingen. Er is nu extra aandacht, zowel voor de bijzonder getalenteerden als voor leerlingen met problemen. Dat is een geweldige omslag. Het is een ontwikkeling waar ik mee ver der wil gaan." KAPELLE - De gemeenteraadsvergadering van Kapelle krijgt een vragenhalfuurtje. Dat wordt waarschijnlijk op de gemeenteraadsvergadering van 23 april vastgesteld. Het vra genhalfuurtje is een van de niet-verplichte onderdelen van de zogeheten dualisering van het gemeentebestuur. Hierbij be paalt de raad op hoofdlijnen het beleid en doet het college het dagelijks bestuur. KAPELLE - Minima in Kapelle en Reimerswaal kunnen voortaan gebruik maken van een collectieve aanvullende ziektekostenverzekering. Was het voorheen nog zo dat ziekte kosten via de bijzondere bijstand worden vergoed, nu komen ze grotendeels voor rekening van de aanvullende verzekering. Gisteren ondertekenden de betrokken wethouders L. Niewenhuise van Kapelle en J. Jansen van Reimerswaal de overeenkomst met zorgverzekeraar CZ-Groep. Het gaat om een aanvullende ziektekostenverzekering met daarboven een extra dekking voor tandheelkundige hulpbrillen en contact lenzen. De verzekerde spaart per hiermee per jaar een bedrag uit van ruim vijftig euro. VOORBURG - Sluis-Aardenburg is de meest vergrijsde ge meente van Zeeland. Van alle inwoners is 22,3 procent ouder dan 65 jaar, blijkt uit gisteren bekendgemaakte gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Voorburg. Sluis-Aardenburg staat met dit aandeel 65-plussers lande lijk op een zesde plaats. Het Gelderse Rozendaal gaat in heel Nederland aan kop met 24,5 procent 65-plussers. Landelijk is 13,6 procent van de bevolking 65 jaar of ouder. Urk is 'de jong ste gemeente' van Nederland. door Piet Kleemans KERKWERVE - De gemeente Schouwen-Duiveland steekt 467.000 euro in aanleg van een bergbezinkbassin bij Kerkwer- ve. Dat is nodig om te kunnen voldoen aan wettelijke eisen. Het bassin komt op de hoek van Verseputseweg en Zandweg. Bij overvloedige regenval komt rioolwater via een overstort in het oppervlaktewater terecht. De gemeente moet ervoor zor gen dat dat vuile water eerst schoongemaakt wordt, vóórdat het in het oppervlaktewater te recht. Wettelijke eis is dat de 'vuile- missie' met minstens 50 procent wordt teruggebracht en om dat te bewerkstelligen wordt ge werkt met bergbezinkbassins. In dat bassin komt het water tot rust en zinken de slib- en vuil- deeltjes naar de bodem. REDACTIE NOORD-ZEELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Het dan aanmerkelijk schonere water wordt vervolgens op het oppervlaktewater geloosd. Ri oolwaterzuivering is een taak van het waterschap, maar een bergbezinkbassin behoort samen met het gemeentelijk rio leringsstelsel tot de randvoor- zieningen. Ook elders op Schou wen-Duiveland dienen - voor 2005 - nog verschillende berg bezinkbassins te worden gerea liseerd om te kunnen voldoen aan de wettelijke eisen. Turn-key In het geval van het bassin bij Kerkwerve heeft de gemeente gekozen voor een zogenaamd turnkey project. Dat houdt in dat de aannemer volledig ver antwoordelijk is voor de kwali teit van de voorziening. Hij werkt op basis van een door de gemeente opgesteld programma van eisen. Voordeel voor de ge meente is dat het ambtenaren apparaat nauwelijks voor toe zicht op de werkzaamheden hoeft te worden ingeschakeld. Alleen de bouwvergaderingen worden door een vertegenwoor diger van de gemeente be zocht. Het bassin is geprojecteerd op een perceel grond dat in eigen dom dient te worden overgeno men. De kosten van overname staan volgens de gemeente ech ter niet in verhouding tot de kosten die gemaakt zouden moeten worden als het bassin onder bijvoorbeeld de bestaan de wegverharding zou moeten worden aangelegd. In het gemeentelijk riolerings plan was een bedrag van ruim 340.000 euro opgenomen. On der meer omdat een damwand nodig is, pakt het bergbezink bassin duurder uit. Dat geld komt uit de egalisatiereserve riolering. STREEKACTIVITEITEN SIRJANSLAND - Grote zaal kerk, 19.45 uur: Bijeenkomst Reformatorisch Con tact Schouwen-Duiveland rond thema 'belofteprediking'; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 17.00 uur: Commissie Algemene Interne Zaken; 19.30 uur: Openbare vergadering ge meenteraad over lokaal gezondheidsbe leid, sociale structuurschets en uitbrei ding jachthaven Bruinisse; door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wethouder C. Veerhoek van Ruimtelijke Ordening maakt zich zorgen over de voortgang van de zoge heten Fruitgaardregeling. Het geeft hem een onaangenaam ge voel dat de provincie plotseling een afwijzende houding aan neemt ten aanzien van de aan tallen kampeereenheden die in deze regeling zijn vastgesteld. De nieuwe fruitgaardregeling zoals de gemeente die heeft op gesteld, voorziet erin dat eige naren van fruitgaardbedrijven het aantal kampeerplaatsen op hun bedrijf beperkt kunnen uit breiden. De regeling staat twaalf kampeereenheden per hectare toe met een maximum van zestig voor het gehele be drijf. Indien de betreffende fruitteler tot dat maximum aan tal wil gaan, moet hij zich echter wel aan een waslijst van land- schapsbeschermende maatrege len houden. Zo geldt onder meer de voorwaarde dat de nog aan wezige fruitbomen moeten wor den behouden en dat open plek ken binnen bestaande boom gaarden dienen te worden opge vuld. Met de nieuwe regeling actuali seert de gemeente de oude fruit gaardregeling die nog dateert van eind jaren zestig. „We praten al zes jaar over die nieuwe regeling, maar de pro vincie doet plotseling net of ze er nu voor het eerst van hoort", zei een geïrriteerde Veerhoek deze week in de commissie Ruimtelij - ke Ordening en Economische Zaken. Het stoort hem dat de provincie ineens angst lijkt te hebben dat het gaat om nieuwe aantallen voor kampeereenhe den. De wethouder wil ondanks aandringen vanuit de commis sie geen enkele uitspraak doen over de termijn waarop de fruit gaardregeling kan worden goedgekeurd. Deze strubbeling leverde bij CDA'er R. van der Wekken een boze reactie op. „Als de fruit gaardregeling door toedoen van de provincie de mist ingaat, dan wil ik dat de hele Regiovisie Schouwen-West op z'n kop wordt gezet." Veerhoek is er ech ter geen voorstander van als be stuurder dit soort dreigementen te uiten. De fruitgaardregeling vormt weliswaar onderdeel van het herinrichtingsplan voor Schouwen-West, maar dient toch een ander toetsingstraject bij de provincie te doorlopen. Veerhoek was ten aanzien van andere pijlers binnen Schou wen-West wel tevreden over de overeenstemming die met de provincie is bereikt. „Gemeente en provincie kunnen nu door één deur als het gaat om de compen satielocatie, de Recreatiever- deelweg en de bestemming voor woondoeleinden van de vrijko mende ruimten in Renesse na het vertrek van enkele bedrij ven", aldus de wethouder. Met alle betrokkenen op één na is in middels overeenstemming be reikt over de aankoop van beno digde gronden. Alleen met fruit teler M. van der Maas aan de Bouwmansweg wordt nog druk onderhandeld. Veerhoek ver wacht geen snelle oplossing in de impasse die daarin is ont staan. Advertentie S TI C H T 1 N G I. A VERBLAD ZEELAND 5 jaar Klaverblad, 5 jaar samenwerking, 5 jaar inzet Spreekbeurthouders, bedankt! Westwal 37,4461 CM Goes, Postbus 2054. 4460 MB Goes. Telefoon 0113-249 325 e-mail: algemeen@klaverbladzeeland.nl www.klaverbladzeeland.nl door Ali Pankow A Is vanuit de ouderengroepe- XA.ringen tijdens een politiek forum wordt geklaagd over de hoogte van de tarieven voor de dorpshuizen, blijken de politie ke partijen het plotseling opval lend eens dat die tarieven omlaag moeten. Het lijkt een spontane toezegging vanachter de verkiezingstafel, want in de programma's van de verschil lende partijen is dat voornemen niet terug te vinden. Met de partijprogramma's in de hand blijken er nogal wat klo ven te overbruggen. Maar er zijn natuurlijk ook overlappingen. Bovendien stimuleren de poli tieke bijeenkomsten van speci fieke groeperingen die eensge zindheid aanmerkelijk. Niet alleen bij de ouderen wordt een stemmig geknikt bij het plei dooi om verlaging van de dorps huistarieven. Ook bij de ontmoeting met Agrarisch Schouwen-Duiveland wordt met één mond beleden dat het allemaal veel sneller moet met de afwikkeling van bestem mingsplannen en dat initiatie ven niet meer jarenlang op de plank mogen blijven liggen. „Na 6 maart komt het allemaal goed", constateert dan ook één van de aanwezigen. Het klinkt alleen wat schamper onder het motto 'eerst zien dan geloven'. Waar zijn de par tijen het eens, waarin verschil len ze en met wel ke punten zijn ze verrassend uniek? Alert!, WD en D66 pleiten voor betere commu nicatie met de burgers en ruim baan voor de inspraak. „Het po litieke debat moet herleven", vindt AlertDe WD wil 'digi tale trapveldjes in jeugdsozen en verzorgingstehuizen' en vindt dat de vorming van dorps raden gestimuleerd moet wor den. Ook Alert! en D66 dichten de stads- en dorpsraden de ko mende jaren een grotere rol toe en willen dat ze ook meer ver antwoordelijkheden én budget krijgen toebedeeld. Op financieel gebied is de PvdA de enige partij die pleit voor ver hoging van de belastingen met maximaal twee procent om ruimte te creëren voor nieuw be leid. Ook wil deze partij een half miljoen euro schrappen in oud beleid en kostendekkende tarie- ven voor dienstverlenende acti viteiten van de gemeente. De ChristenUnie (CU) wil de on roerende zaakbelasting niet ho ger vaststellen dan strikt nood zakelijk is voor de uitvoering van lokale overheidstaken. Ver der wil de CU de afvaltarieven afhankelijk van het gebruik stellen. Leefbaar Schouwen- Duiveland (LSD) ziet het grote geld vooral zitten bij de Stich ting Renesse en vindt dat die or ganisatie nu maar eens moet worden opgeheven. Het kapi taal van vele miljoenen kan dan naar de gemeentekas stromen. Het plan voor een transferium bij Zierikzee krijgt expliciet bij val van PvdA en SGP. Het CDA wil liever een parkeergarage on der de Mosselboomgaard en vindt juist dat het transferium in Renesse niet gratis kan blij ven. GroenLinks ziet het liefst dat alleen nog eigen bewoners in het centrum en in de kernen par keren. Voor. toeristen moet er parkeergelegenheid aan de rand van de kernen komen. Adviesbureaus Alert! vindt dat het maar eens afgelopen moet zijn met het in schakelen van externe advies bureaus en toont zich er geen voorstander van veel geld uit te geven voor de samenvoeging van de twee Zierikzeese musea. Toch zegt ook diezelfde partij dat het cultureel erfgoed één van de belangrijkste economische dragers van het eiland is. De SGP is warm voorstander van voorrang voor woonzoekenden die een economische of sociale binding met Schouwen-Duive land hebben. De CU pleit voor een actievere grondpolitiek, zo dat de gemeente de regie kan blijven voeren bij de inrichting van woonwijken. GroenLinks breekt een lans voor groepswo nen, centraal wonen, begeleid kamerwonen en voor de bouw van woningen voor grote gezin nen of meerdere generaties. LSD pleit voor flexibile ope ningstijden in de horeca en de PvdA meent dat de tijd rijp is om de horecastop in Zierikzee op te heffen. Het CDA houdt een krachtig pleidooi voor betere havenfaciliteiten. D66 wil een shuttlebus naar het ziekenhuis in Goes en de SGP zou graag een bezorgdienst voor medicijnen zien. Het gemeentebestuur wil met de bepalingen in de fruitgaardregeling zowel de recreatie als de landschapsbescherming dienen. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41