Kritiek op aanpak jeugdmisdaad Lucht rond hbo-fraude is allerminst opgeklaard PZC Water in rivieren blijft stijgen Aantal berovingen op straat stijgt fors Verpleegkundigen en piloten meest betrouwbaar Hoogleraar opvoedkunde laakt wirwar hulpprojecten Brussel verlaagt miljoenenclaim subsidies ESF Bos: spaarloon staat onder druk Keuringsdienst controleert vee uit Engeland Grote fan haalt politieauto's leeg Lood onder grond in Fijnaart Vergoeding voor psychische zorg Tien jaar voor roof op chauffeurs Minder vluchtelingen keren terug "Wat is dat, een elektronische handtekening?" donderdag 28 februari 2002 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Nederlanders hebben veel vertrouwen in ver plegend personeel, piloten en apothekers. Het minst betrouw baar zijn autoverkopers, finan cieel adviseurs en politici. Dat blijkt uit onderzoek van het tijdschrift Readers Digest, dat gisteren bekend is geworden. Van de ondervraagden zegt 94 procent vertrouwen te hebben in verpleegkundigen. Autover kopers scoren met slechts 27 procent een stuk minder. Opmerkelijk is dat van de on dervraagde Nederlanders 37 procent zegt politici te vertrou wen. Dat wijkt sterk af van an dere Europeanen, van wie ge middeld slechts 14 procent zegt vertrouwen te hebben in politi ci. In veel landen worden minis ters en volksvertegenwoordi gers als minst betrouwbare beroepsgroep beschouwd. Nederlanders hebben bovenge middeld meer vertrouwen in de overheid. De regering wordt door 62 procent betrouwbaar genoemd, tweemaal zoveel als in andere Europese landen. Het vertrouwen in het openbaar vervoer is even laag als in Enge land en Spanje. Bijna een op de vier Nederlanders zegt te kun nen rekenen op de komst van bussen, treinen, trams en me tro's. Andere Europeanen zijn gemiddeld tweemaal zo positief over hun openbaar vervoer. Op de vraag hoe Nederlanders zichzelf zien, noemen velen zich sociaal (78 procent), tevreden (67 procent) en optimistisch (62 procent). Slechts 4 procent noemt zichzelf pessimistisch, drie keer lager dan het Europese gemiddelde. ANP door Ferdi Schrooten ROTTERDAM - Jeugdige cri minelen worden gewelddadi ger, ze begaan steeds vaker seksuele misdrijven, plegen de licten op steeds jongere leeftijd en verkeren daarbij vaker dan ooit onder invloed van drugs- en alcoholgebruik. Nederland krijgt de rekening gepresen teerd voor een jarenlange ver keerde aanpak van de jeugdcri minaliteit, stelt hoogleraar opvoedkunde Jo Hermanns. BRUSSEL - Nederland hoeft minder terug te betalen aan de Europese Commissie dan aan vankelijk werd gedacht. EU- Commissaris Diamantopoulou (Sociale Zaken) eist 157 miljoen euro terug wegens onregelma tigheden met subsidies van het Europees Sociaal Fonds (ESF) in de periode 1994-1996. Europarlementariër Bouwman (Groen Links) heeft dat gisteren bevestigd. Volgens eerdere be richten moest Nederland 203 miljoen euro terugbetalen. Ne derland heeft dat altijd betwist. Het draait om subsidies die Ne- derland in de jaren negentig kreeg voor werklozenproj ecten Uit steekproeven in opdracht van 'Brussel' bleek later dat het i geld niet aan nieuwe projecten i was besteed, maar aan bestaan de activiteiten. De Europese Commissie heeft de resultaten van de steekproef losgelaten op het totale subsi- diebedrag en heeft daarop haar nieuwe claim gebaseerd. ANP GRONINGEN - Het zou PvdA- staatssecretaris Bos van Finan ciën niet verbazen als de huidige spaarloonregeling bij de ko mende kabinetsformatie sneu velt. Dat zei Bos gistermiddag tijdens een gastcollege aan de Rijksuniversiteit Groningen. Hoewel de afschaffing van het spaarloon alleen door de WD en GroenLinks expliciet wordt bepleit, gaat Bos ervan uit dat ook de andere partijen zich niet tegen die afschaffing zullen ver zetten. De spaaiioonregeling geeft werknemers de mogelijk heid jaarlijks een bedrag van ruim 700 euro belastingvrij te sparen. Over dat bedrag kan dan een aantal jaren later vrij worden beschikt. De regeling, die door veel werknemers wordt gebruikt, kost de overheid vol gens Bos ongeveer 600 miljoen euro per jaar. ANP DEN HAAG - De Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RVV) gaat alle dieren die via het Verenigd Koninkrijk worden ingevoerd, controleren op verschijnselen van mond- en klauwzeer (mkz). Met deze maatregel wil minister Brink horst van Landbouw alle onrust wegnemen die in Nederland is ontstaan na een mogelijke nieu we uitbraak van de ziekte in En geland. In de praktijk gaat het om erg weinig dieren. Runderen mogen in verband met bse, en schapen en geiten wegens mkz niet wor den ingevoerd. Paarden en var kens wel. Dit jaar zijn er acht varkens uit het Verenigd Ko ninkrijk Nederland binnenge komen. Het aantal paarden is niet nagetrokken, omdat deze dieren geen mkz kunnen krij gen. Voor de veewagens die de Noordzee over zijn geweest, verandert er niets. Die moesten al worden ontsmet zodra ze weer op Nederlandse bodem aankwamen. Het Verenigd Ko ninkrijk stond al op het lijstje van landen waarvoor dat ver plicht is, samen met België, Luxemburg, Duitsland, Spanje en Italië. Gisteren bleek dat twee schapen in het Engelse Yorkshire ver dacht waren van mkz-besmet- ting. Een eerste test bleek giste ren negatief. ANP De deskundige op het gebied van jeugdcriminaliteit vindt dat er snel een eind moet komen aan de klakkeloze 'export' van probleemjongeren. „Als er iets ernstig mankeert aan jongeren, dan worden ze al snel uit huis geplaatst of in een project ge stopt. Nederland wemelt ervan. Het probleem is dat we jongeren met dezelfde problemen daar door massaal bij elkaar stoppen in doosjes. Dat werkt ave rechts." Hermanns spreekt van een ab soluut onnodige verharding van de jeugdcriminaliteit die snel gekeerd moet worden. Hij stuurt daarover binnenkort een brief naar het kabinet, zo meld de Hermanns gisteren tijdens een congres in Rotterdam. Vol gens de ontwikkelingspsycho loog, verbonden aan de Univer siteit van Amsterdam, kent Nederland een harde kern van maximaal 10.000 criminele jon geren. In achterstandswijken, met name in de grote steden, ter roriseren harde kernen van tien tallen jongeren hele buurten. Hermanns pleit voor een meer intensieve en langdurige bege leiding van criminele jongeren. „Eén hulpverlener voor twee, drie jongeren. Dat is veel meer dan nu het geval is. Dat kost veel geld. Maar in de jeugdzorg gaat een miljard euro om, die voor een groot deel wordt uitgegeven aan tal van tijdelijke projecten. Dat moet anders. Er zijn nu al gemeenten die projecten onder de ton weigeren, omdat ze er door de wirwar van procedures geen menskracht voor hebben. Ook zie je dat doelgroepen her en der al worden afgeschermd van het zoveelste project, waar voor ze voor de zoveelste keer gescreend moeten worden om na een paar maanden opeens te horen dat er weer een punt ach ter wordt gezet." Massaal probleemjongeren wegplukken uit hun leefomge ving is ook niet de oplossing, meent de hoogleraar. „Crimine le j ongeren blij ken vaak al vroeg in hun leven allerlei bindingen te missen. Geen persoonlijke binding met mensen om hen heen, met school, met de samen leving waarin ze leven. Ze heb ben het gevoel dat ze niet mee doen. Dus moet je ze terug zien te winnen. Bindingen met ze aangaan. Dat lukt alleen in hun eigen omgeving." In gevange nissen en behandelcentra wordt criminaliteit onbedoeld gevoed, meent Hermanns. „Daar komen ze vooral in aanraking met 'soortgenoten'. Ze bevestigen elkaar in hun afkeer van de maatschappij en ze leren elkaar criminele trucjes om eenmaal 'buiten' weer te kunnen overle ven. Dat is vragen om verhar- ding." Nederland is vergeleken met andere westerse landen achter gebleven bij een adequate aan pak van probleemjongeren, meent Hermanns. GPD Een man waadt in De Zande, vlakbij Kampen, door het water van de buiten haar oevers getreden IJssel. foto Dick Vos/ANP van onze redactie binnenland MAASTRICHT - Het water in de Maas en De Roer en het waterpeil in Friesland bleven gisteren stijgen. Waterschappen probeerden via pompen, gemalen en om leidingen het overtollige water kwijt te raken. Het water in de Maas naderde gisteren de grens van 45 meter. Het Waterschap Roei en Overmaas verwachtte gisteren dat het peil van 45,15 meter boven NAP in de loop van de nacht zou worden bereikt. Bij een stand van 46 meter boven NAP lo pen in de dorpen Borgharen en Itteren de eerste huizen onder water. Rijkswater staat en het waterschap verwachtten niet dat het zover zal komen. Er bestond gisteren echter grote onzekerheid over de weersverwachtingen in de Ardennen en Frankrijk, waar het regenwater in de Maas stroomt. Verschillende huizen langs de rivier De Roer hadden al wateroverlast. De Roer stond in meer dan twintig jaar niet zo hoog. Het waterpeil in Oost-Brabant is giste ren iets gedaald. De overlast beperkte zich tot enkele weilanden die onder wa ter stonden en beekjes die buiten hun oe vers traden. Het waterpeil in Friesland bereikte gis teren een recordhoogte. De gemiddelde stand van het boezemwater was 28,4 centimeter onder NAP, terwijl die nor maal 52 centimeter onder het nationale peil is. Het water steeg gisteren met 2,7 centimeter. Rijn Rijkswaterstaat verwacht de komende dagen geen problemen in Rijn en Waal. De Rijn bereikt morgen een stand van 14,90 boven NAP bij Lobith.Bij 15 meter EERSEL - De politie heeft een 18-jarige jongen uit Breda op gepakt voor het leegroven van drie politieauto's het afgelopen weekeinde in Eersel. Uit een eerste verhoor is gebleken dat de verdachte een grote fan is van de politie. In zijn woning vond de politie naast de in Eersel gestolen goederen ook een com pleet politie-uniform, een wapenstok en handboeien. Onder zoek moet nog uitwijzen waar die goederen vandaan komen. De politie trof maandagochtend drie leeggeroofde politieau to's aan op de binnenplaats van het bureau in Eersel. Uit de auto's waren onder meer enkele draagbare telefoons, een mo bilofoon, reflecterende vesten en zaklampen gestolen. ANP FIJNAART - De grond van ongeveer tweehonderd percelen in de Brabantse gemeente Fijnaart is vervuild met lood. Bij 140 percelen is de concentratie zo hoog dat er gesaneerd moet worden. Volgens een woordvoerder van de provincie Noord- Brabant gaat het in de meeste gevallen om huizen met tuinen en verder om openbaar groen en parkeerruimte. De provincie schat de hoogte van de saneringskosten op onge veer 5 miljoen euro. Die komen voor rekening van de provin cie en de gemeente Moerdijk, waaronder Fijnaart valt. Het lood is afkomstig van puin, sloopafval, kool- en sintel deeltjes en de resten van geglazuurde dakpannen die veel lood bevatten. ANP DEN HAAG - Een moeder die met psychische problemen kampt nadat ze haar kind ernstig verminkt op straat heeft zien liggen na een verkeersongeluk, heeft recht op vergoeding voor psychische zorg. Dat heeft de Hoge Raad beslist. Het is volgens het hoogste Nederlandse rechtsorgaan niet van be lang of de moeder het ongeval wel of niet heeft gezien. Het gerechtshof in Amsterdam besliste eerder dat Verzeke ring Maatschappij Woudsend uit Woudsend een schadever goeding van bijna 14.000 euro voor therapeutische behande ling aan de moeder van een verongelukt meisje moest betalen. Haar 5-jarig dochtertje werd in april 1992 in Heerhugowaard doodgereden. ANP ZWOLLE - Een 31-jarige man is gisteren door de rechtbank in Zwolle veroordeeld tot tien jaar celstraf. Hij heeft eind vo rig jaar metzijn toenmalige 17-jarige vriendin in het hele land veertien taxichauffeurs beroofd. De man moet bovendien schadevergoedingen van in totaal ruim 4500 euro, betalen aan drie slachtoffers. De uitspraak is conform de eis van de of ficier van justitie. Het tweetal heeft bekend. In alle gevallen werd de chauffeur mishandeld en bedreigd met een vuurwapen. Soms lieten zij het slachtoffer in de kofferbak achter, enkele keren hebben zij geschoten en een aantal malen stalen ze de taxi. ANP DEN HAAG - Het aantal vluchtelingen in Nederland dat vrij willig terugkeert naar het land van herkomst daalt. In 2001 vertrokken 1407 vluchtelingen, terwijl dat er in 2000 nog 2000 waren. Dit blijkt uit de cijfers die de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) gisteren heeft bekendgemaakt. Het IOM geeft in opdracht van de regering informatie over terugkeer en re gelt vervoer van vluchtelingen. Volgens het IOM is de daling veroorzaakt doordat er minder vluchtelingen naar Kosovo terugkeerden. Vanaf 1999 was er een speciale terugkeerregeling voor Kosovaren. ANP is speciale berichtgeving voor de scheep vaart noodzakelijk. De zijrivieren van de Rijn in Duitsland zijn gisteren gesloten voor de scheep vaart. Waarschijnlijk staat het water vandaag in de rivier zo hoog dat al het scheepvaartverkeer wordt stilgelegd. Rijkswaterstaat denkt dat het in Neder land niet zo ver zal komen. Volgens het KNMI vallen er de komende dagen nog wel buien, maar extreem grote hoeveel heden over een groot gebied worden niet meer verwacht. ANP pagina 21: het water moet de ruimte krijgen van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het aantal straat roven is de afgelopen tien jaar fors toegenomen. Registreerde de politie in 1990 bijna 8000 straatroven, in 2000 was dit aantal gestegen tot 13.800. Dat blijkt uit een landelijke inven tarisatie van het ministerie van Justitie. Hoewel er meer straatroven worden gepleegd, zijn die nog steeds slechts 1,9 procent van het totaal aantal diefstallen dat bij de politie bekend is. Ruim driekwart van de straatroven vindt plaats in gemeenten met meer dan 100.000 inwoners. De grote steden boven de 250.000 inwoners hebben er verreweg de meeste last van. Het departement heeft de rap portage laten maken, omdat er weinig bekend is over de om vang en achtergronden van het misdrijf, terwijl de ernst toe neemt en de gevolgen voor de slachtoffers vaak groot zijn. Zo loopt eenderde deel van hen let sel op, waarvoor 4 procent in het ziekenhuis terechtkomt. Een vijfde deel krijgt psychische problemen en van hen stapt 30 procent naar een professionele hulpverlener om de gebeurtenis te verwerken. Hoeveel slachtoffers er zijn is niet goed aan te geven. Opval lend is dat uit slachtofferenquê tes blijkt dat landelijk 0,4 pro cent van de bevolking te maken had met diefstal op straat. Dat is omgerekend 48.000 mensen. De onderzoekers verklaren het gro te verschil ten dele doordat niet alle delicten worden aangege ven en dat het in de regio soms op andere wijze wordt gedefini- eerd.De onderzoekers pleiten voor een duidelijke aanpak door de politie van straatroof. Daar voor is een plan gemaakt. ANP (Advertentie) Het woord 'fraude' ligt heel gevoelig dezer dagen in Den Haag. Wie durft het nog in de mond te nemen als het gaat om een wel zeer ruime uitleg van de regels, het dubbel of ver keerd inschrijven van stu denten of het oneigenlijk gebruik van overheids geld. doorErwinTuil DEN HAAG - Het ministerie van Onderwijs liet eigen ac countants zes hbo-opleidingen doorlichten nadat er 'signalen' waren binnengekomen dat er iets stonk in hoger onderwijs land. Na drieëenhalve maand presenteerde minister Hermans (Onderwijs) gisteren de conclu sies van zijn accountants. De minister heeft 'redelijke ver moedens van strafbare feiten' geconstateerd, gepleegd door zes hogescholen en het Bredase bedrijf O&O. Volgens het rap port is er door de zes 30 miljoen euro opgestreken sinds 1998. De minister deed daarom aan gifte bij het Openbaar Ministe rie. In het rapport van de onder- wijsaccountants worden de mo gelijkheden genoemd: fraude, oplichting en valsheid in ge schrifte. Het OM mag nu gaan bepalen wat het gaat worden. Het behoeft geen briljante geest om te concluderen dat er al eni ge tijd een nare geur hangt rond het beroepsonderwijs die maar niet weg wil gaan. Voorzitter Frans Leijnse van de HBO- Raad weigert nog steeds het woord fraude in deze context in zijn mond te nemen. Hij zoekt het schemergebied op tussen de eigen gedragscode en overtre ding van de wet, zo vinden Ka merleden. Bij de verdediging die Leijnse gisteren ten beste gaf, viel het zelfs de WD op. En die partij heeft van alle fracties nog het meeste geloof in de HBO- Raad. De HBO-Raad verdedigt zich door te stellen dat de zaken in proporties moeten worden ge zien. De dertig miljoen euro is slechts een half procent van het totale budget; de hogescholen in kwestie wisten niet dat hun con structie niet door de beugel kon; er zijn nog geen strafbare feiten vastgesteld door de rechter; for meel is er dan ook geen fraude gepleegd en dus hoeft de voor zitter van de HBO-Raad zich niet druk te maken over zijn po sitie. Het is echter te vroeg voor zowel Leijnse als Hermans om opge lucht adem te kunnen halen nu de hete aardappel 'fraude' is doorgeschoven naar justitie. De accountants van het ministerie hebben zich beperkt tot zes ho gescholen en de onderneming O analyse &0. Hermans kondigde gisteren aan dat er een vervolgonder zoek is begonnen. Dat zal naast andere hbo-opleidingen ook universiteiten onder de loep ne men. Het is niet onredelijk te veron derstellen dat Leijnse gisteren een touw om zijn nek heeft ge legd door te zeggen dat hij er ze ker van is dat er niet veel meer gevallen van 'fraude' aan het licht zullen komen. Ook zijn verdediging dat de regels van het ministerie niet altijd duide lijk waren, heeft bij Kamerle den vragen opgeroepen. Want in plaats van het ministerie te bel len voor uitleg, besloot de HBO- Raad zelf een uitleg te beden ken. Het ministerie bevestigde dat de HBO-Raad nooit heeft gebeld om de kwestie uit te leg gen. Hermans zal zich in een debat, waarschijnlijk volgende week dinsdag of donderdag, in de Tweede Kamer moeten verant woorden van zijn aanpak. De eerder door sommige partijen geconstateerde laksheid en traagheid van de bewindsman is allerminst weggenomen. Een Kamermeerderheid van CDA, PvdA en D66 vindt dat de ge loofwaardigheid van Hermans niet is hersteld op basis van het rapport alleen. Bovendien is de minister indertijd gevraagd om een gedetailleerd chronologisch overzicht vanaf 1998 en dat is tot op heden nog niet geleverd. De lucht rond het hoger onder wijs is dan ook allerminst ge klaard. Dat zal zo blijven zolang de totale omvang van de fraude niet is vastgesteld. GPD Een door uzelf bedachte code in combinatie met uw sofï-nummer. Doet u elektronisch aangifte, dan moet u een elektronische handtekening hebben. Deze handtekening, bestaande uit een vijfcijferige, zelfbedachte code en uw sofi-nummer, vormt een unieke beveiligingscode. In de handleiding van de Aangiftediskette vindt u een coupon. Heeft u nog geen code of bent u deze kwijt, vul dan de coupon in en stuur die in een gesloten eigen envelop (dus niet de belastingdienstenvelop) zonder postzegel naar de Belastingdienst. De coupon stuurt u vóór of gelijktijdig met uw aangifte naar de Belastingdienst, zodat uw aangifte makkelijker verwerkt kan worden. Als u per computer belastingaangifte doet, moet u natuurlijk niet vergeten om uw elektronische code op de diskette in te vullen. Kijk voor meer informatie op www.belastingdienst.nl. Heeft u vragen, bel dan de Belastingïelefoon voor particulieren: 0800-0543. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3