Effect voorrangsregeling onzeker Natuur niet alleen openstellen voor blauwe blazers Calandweg essentieel voor busroute Vrijspraak voor agent die dodelijk ongeval veroorzaakte Meer aandacht voor taalonderwijs aan asielzoekerskinderen Werkstraf misbruik nichtje Politiek zet vraagtekens bij gevolgen bevoordeling starters op woningmarkt zeeuwse almanak Excuses door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 34-jarige politieman uit Terneuzen is gis teren in Middelburg vrijgespro ken van een dodelijk ongeval. De rechtbank achtte niet bewe zen dat de agent zeer onvoor zichtig en onoplettend heeft ge reden toen hij 20 juli 2000 op de Mr. F.J. Haarmanweg in Terneu zen met zijn dienstauto tegen een voorganger botste. De 38- jarige bestuurder uit Etten- Leur overleed kort na het onge val. De politieman was die dag uit gerukt om assistentie te verle nen bij de achtervolgingen aan houding van drie verdachten in een gestolen Mercedes. Voor de rechtbank stond het vast dat de politieman ongeveer honderd kilometer per uur reed, twee maal de toegestane snelheid, en geen optische en geluidssigna len voerde. Het slachtoffer reed voor hem met een snelheid van circa 36 ki lometer per uur en wilde na de kruising met de Dokweg een doorgang, die beide rijbanen met elkaar verbindt, inslaan om terug te keren. De agent vertelde eerder de doorgang niet te kennen. Bo vendien werd hem het zicht ont nomen door de met gras be groeide berm tussen de twee rijbanen en was zodoende de doorgang pas in een zeer laat stadium zichtbaar. Ook had hij verklaard niet te hebben gezien dat de automobilist richting naar links aangaf. Volgens de rechtbank had de agent niet maatregelen meer kunnen nemenomdat hij de au to te dicht genaderd was. Derge lijke verkeersrisico's waren niet te voorzien. Geen verwijt „Verdachte heeft blijkens het ongeval en zijn eigen verklaring geen rekening gehouden met de mogelijkheid dat de Ford Sierra naar links zou komen en heeft om die reden besloten met hoge snelheid de auto in te halen zon der daarbij bijzondere maatre gelen ter voorkoming van een ongeval te nemen. Hiervan kan hem op basis van het onderling verband tussen alle omstandig heden van het ongeval in rede lijkheid geen verwijt gemaakt worden", motiveerde de recht bank de vrijspraak. De officier van justitie had ne gen maanden rijontzegging, waarvan drie maanden voor waardelijk en honderd uur werkstraf geëist. Hij vond ver dachte schuldig aan het veroor zaken van het dodelijk ongeval. Geseponeerd Eerder werd de strafzaak door het Openbaar Ministerie in Middelburg geseponeerd. Na een klacht van familie van het slachtoffer gelastte het Ge rechtshof in Den Haag dat de politieman alsnog voor de rechtbank moest verschijnen. In deze zaak is de politieman giste ren vrijgesproken. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 75-jari- ge inwoner van Koude- kerke wegens seksueel misbruik veroordeeld tot 240 uur werkstraf en een jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf. In de strafmaat werd ook negen dagen cel, de straf gelijk aan het voorarrest, meegenomen. De man pleegde ontucht met zijn licht verstandelijk gehan dicapt nichtje. De seksuele handelingen begonnen in 1995 toen het slachtoffer achttien jaar was. De zaak kwam aan het licht toen ze vorig j aar au gustus haar seksuele erva ringen met haar oom aan een vertrouwenspersoon vertelde. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD donderdag 28 februari 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - De fracties van Schouwen-Duivelandgaan niet zonder meer akkoord met een voorrangsbeleid voor de Schouwse woningzoekenden met een kleine portemonnee. Zij willen eerst duidelijkheid over de effecten van sociale en eco nomische bindingseisen op de woningmarkt. Wethouder C. Veerhoek zal daarom eerst de positieve en negatieve kanten van het verhaal op een rij zetten. Schouwen-Duiveland zou een paar honderd nieuwe huizen per jaar kunnen bouwen zonder dat de woningmarkt daarmee in de problemen komt. Maar de ge meente wil (en mag) dat niet. Het gevolg is dat de vraag naar I huizen - zowel koop als huur - aanzienlijk groter is dan het aanbod. Met name mensen met een kleine portemonnee, jonge- ren en starters zijn hiervan de dup,e omdat zij met lange wachtlijstenofhogehuizenprij- zen amper aan de bak komen. 'Een dilemma voor de overheid' vindt wethouder Veelhoek (volkshuisvesting), die 'groepen die aan het begüi van hun woon carrière staan' beter wil be schermen. Omdat ongebreideld I nieuwbouwen niet aan de orde is, zoekt het college de oplossing in een voorrangsbeleid. Door sociale en/of economische eisen te stellen aan de gegadigden voor de goedkopere huur- en koopwoningen buiten Zierik- zee, moet ook deze groep een plek vinden. Huiverig i Hoewel de gemeenteraad her haaldelijk heeft gehamerd op meer aandacht voor de huisves ting van jongeren en starters, zijn de fracties huiverig dit voorrangsbeleid direct te omar men. De bindingseisen op zich zelf worden door de meerder heid wel gesteund, maar het i voorstel roept nog veel vragen op. Met name omdat de effecten l ervan op de Schouwse woning markt niet duidelijk zijn. „Het lijkt vriendelijk, maar ik weet niet of de uitwerking zo vrien Nieuwbouw aan de Haneweg in Ouwerkerk. foto Marijke Folkertsma delijk zal zijn", aldus R. van der Wekken (CDA), die eerst alle ar gumenten eens goed op een rij wil hebben. Daarnaast betoogt M. de Pagter-ten Kate (RPF) de voorrangsregels ook voor Zie- rikzee te laten gelden. Alleen de WD en D66 neigen de oplossing van het college volle dig van de hand te wijzen. „Ik ben er nog niet over uit dat dit het antwoord moet zijn", stelt J. van der Veer (D66). Hij vreest voor prijsopdrijving van de goedkopere woningen tot boven de gemeentelijke grens om zo doende de huizen alsnog vrij te kunnen verkopen. Ook WD'er H. Coomans ziet vooralsnog de zin niet in van bindingseisen en verwacht een verhoging van de huizenprijzen in de goedkope sector. „Misschien betekent het wel een verslechtering. Ik zou graag meer onderbouwing (van het voorstel, red.) willen." Veerhoek verwacht niet dat het voorrangsbeleid een algehele prijsopdrijving teweeg zal brengen. Woningen die qua prijs dicht tegen grens aanzitten, zul len waarschijnlijk iets duurder worden, beseft de wethouder, maar huizen van 'twee ton' (gul dens) zullen hierdoor niet in eens meer dan drie ton gaan kosten. Niettemin zal het college eerst nog eens alle 'positieve en nega tieve kanten van de bindingsei sen' op een rij zetten en het be toog onderbouwen met meer cijfers, vóórdat de daadwerke lijke voorrangsregels worden opgesteld. Het is dan aan de ge meenteraad aan de hand van dat onderzoek te bepalen of Schouwen-Duiveland wel of geen bindingseisen voor de ■goedkope woningen zal stellen. door Ali Pankow RENESSE - De fractie van D66 in de Schouwen-Duivelandse gemeenteraad betreurt dat het natuurgebied rondom slot Moermond in Renesse alleen toegankelijk is voor 'mannen in blauwe blazers en grijze broe ken die managementstrainin- gen volgen'. Fractievoorzitter J. van der Veer doelt daarmee op cursisten in het luxe conferen tieoord van slot Moermond. Hij pleit voor openstelling van het natuurgebied voor een veel bre der publiek. „Laten we dat recreatief mede gebruik nou eerst regelen, voor dat we een artikel 19-procedure opstarten ten behoeve van de natuurontwikkeling daar", luidt het voorstel van Van der Veer. Zijn pleidooi wordt onder steund door de fracties van WD en CDA. Volgens wethouder (Advertentie) HEEFT U SLOOPWERK? Bel ons! MOET ER GERENOVEERD WORDEN? Bel ons zeker! EEN FREELANCER NODIG? Wij staan klaar! EEN BETROUWBAAR KLUSBEDRIJF? Geen twijfel mogelijk! Bel Quality Delivery 24 uur bereikbaar! C. Veerhoek is het echter hele maal niet mogelijk een dergelij ke voorwaarde te koppelen aan de uitvoering van een artikel 19-procedure. Onder aandrang vanuit de verschillende fracties is hij wel bereid de wens tot rui mere opstelling aan de orde te stellen binnen het bestuur van de Stichting Moermond. „Ik weet echter bij voorbaat al de uitkomst. Ik heb in een eerder stadium van voorzitter F. Vos wel begrepen dat de stichting deze eerste fase van het natuur ontwikkelingsgebied te gevoe lig vindt voor recreatief mede gebruik", aldus Veerhoek. De wethouder erkent dat daar ook wel enige nadelen aan kle ven. Volgens hem gaat het om een wonderschoon gebied dat gemakkelijk door campinggas- ten als doorsteek gebruikt zou kunnen worden om snel vanaf het dorp naar de Rampweg te gaan of andersom. Veerhoek verwacht dat de Stichting slot Moermond zich ten aanzien van de toekomstige natuurontwik kelingsgebieden in de tweede en derde fase wat soepeler zal op stellen. „Die gebieden liggen wat verder van het kasteel af en zijn wat minder gevoelig", aldus de wethouder. De commissie ruimtelijke ordening en econo mische zaken heeft inmiddels een positief advies uitgebracht voor een versnelde artikel 19- procedure. Doel van de natuurontwikke ling hier is de omgeving van slot Moermond het vroegere aanzien terug te geven vanuit de tijd dat er in de duinzoom van Schou wen nog geen sprake was van verdroging. Er dient weer een gevarieerd overgangsgebied van duin naar polder gecreëerd te worden. Dat wil zeggen veel water, rietland en moerasachti ge delen. Er zullen kronkelende beken worden gegraven die vanuit de brede duinen zoet wa ter aanvoeren in de richting van de polder. Verder worden de el- zenmeten hersteld en komen er weer zogeheten stinzenplanten die kenmerkend zijn voor de be planting rondom een landgoed. De tweede en derde fase betref fen wat verder van het slot afge legen gronden die nu nog een agrarische bestemming hebben. De totale natuurontwikkeling rond het kasteel vormt onder deel van het landinrichtings project Regiovisie Schouwen- West. voor een kwaliteitslevering Tel./Fax 0118-431476 Mob. 06-53350980 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is druk bezig met het opstellen van een onderwijskansenplan. Eén van de speerpunten daarin wordt het taalonderwijs aan kinderen van asielzoekers. Die hebben ten opzichte van autochtone ba sisschoolleerlingen een forse achterstand. Op de basisscholen in Burgh- Haamstede - OBS De Kirrewie en CNS Onder de Wieken - wordt al sinds 1993 lesgegeven aan kinderen van asielzoekers. De praktijkervaring leert dat de taalachterstand fnuikend is voor de leerprestaties van de asielzoekertjes. Geen budget Op De Kirreweie en Onder de Wieken wordt een uurtje per dag Nederlands taalonderwijs gegeven aan kinderen van asiel zoekers. In 2000 dienden de scholen een verzoek in bij de ge meente de Nederlandse les uit te mogen breiden naar volledige ochtenden. De gemeente rea geerde toen met de mededeling dat voor de extra leerkrachten die nodig zijn voor het extra taalondex-wijs - in vaktermen NT2, ofwel Nederlands als Tweede Taal - geen budget be schikbaar was. Momenteel wordt ook op basis scholen in Scharendijke en Brouwershaven les gegeven aan kinderen van asielzoekers. NT2-onderwijs zit er daar niet in. Geen geld. Via het boven schools management is bij de gemeente een verzoek inge diend voor de opvangfacilitei- ten voor asielzoekertjes. Ook wil men een coördinator die on dersteunende werkzaamheden kan verrichten bij plaatsing van nieuwe NT2 -leerlingen en daar toe een samenwerkingsover eenkomst met de gemeente aan gaan. Geduld De gemeente wil vooralsnog niet ingaan op het verzoek. Zij vraagt het geduld van de scho len. Onderwijswethouder D. van der Wekken: „Onderwijs in Nederlands als tweede taal moet je goed regelen, maar wij willen dat inbedden in het on- derwijsachterstandsbeleid. We hebben nu wel een onderwijs achterstandenplan, maar dat is heel summier. Wat we nu willen is een veel breder onderwij sbe- leidsstuk vaststellen." Van der Wekken voegt daar aan toe dat de ontwikkeling van het plan in overleg met de Schou- wen-Duivelands onderwijswe reld wordt gemaakt. Het komt donderdag 28 februari aan de orde tijdens de vergadering van het Bestuurlijk Overleg Lokaal Onderwijsbeleid. Van der Wek ken verwacht dat de nieuwe ge meenteraad in augustus het gemeentelijk onderwijskansen- plan op haar bordje krijgt. Begrip Bovenschools manager F. de Ra ve zegt alle begrip te hebben voor de houding van de gemeen te, Dat er binnen afzienbare tijd een onderwijskansenplan komt juicht hij toe. Het is in zijn visie wel hard nodig dat het NT2-on derwijs verbeterd wordt. „Kin deren van asielzoekers moet je onderdompelen in een taalbad. Niet een uurtje per dag, maar een hele ochtend." Natuurlijk praat ze het onge noegen liever gewoon even uit, Tanne van drie. Maar broertje Stijn, bijna twee, is niet altijd voor rede vatbaar. Dus volgt er over en weer wel eens een klap. Dat levert dan weer boze blikken en dito standjes van de dichtstbij zijnde ouder op. Gevolgd door het altijd weer verfoei de: „Ga maar zeggen dat het je spijt." Daar heeft Tanne iets op ge vonden. Tegenwoordig wordt een klap binnen een halve secon de al gevolgd door: „Sorry Stijn." En is de kwestie wat Tanne betreft alweer verge ten. De route over de Calandweg is voor Connexxion bepalend voor het voortbestaan van de drukgebruikte halte aan 't Sas. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Streekvervoer der Connexxion kan niet zonder de route over de Calandweg in Zierikzee om talrijke buslijnen goed op elkaar te laten aanslui ten. Die conclusie trekt wethou der C. Veerhoek nu er nader overleg met Connexxion is ge weest over mogelijke aanpas singen van het vervoersschema. Volgens de streekvervoerder is er absoluut geen ruimte voor wijzigingen daarin. Het buitenom rijden van de bus sen over de N59 zou tot gevolg hebben dat de halte aan de Trambaan, oftwel 't Sas in Zie rikzee zou worden opgeheven. Connexxion hield het vervoers schema op aandringen van het gemeentebestuur nog eens te gen het licht. Dat gebeurde naar aanleiding van een dringend verzoek van het Actiecomité Calandweg dat zowel de bussen als het zwaar vrachtverkeer en landbouwverkeer uit deze straat geweerd wil zien. De be woners daar klagen over de bij na tweehonderd bussen die da gelijks over de Calandweg rij den, over het zwaar verkeer dat er veel te hard zou rijden en heel veel trillingen in de woonhuizen veroorzaakt. Ook klagen zij over de onveilige verkeerssitua tie bij openbare basisschool Theo Thijssen in deze straat. Wethouder Veerhoek zei het ac tiecomité enkele weken geleden nader overleg met Connexxion toe. Verder zou de verkeerssitu atie bij de school nader worden bekeken en zou er een trillings- onderzoek worden uitgevoerd. Inspraak Woordvoerster A. Eefting van het Actiecomité Calandweg is benieuwd hoe het er nu voor staat. Zij greep de inspraakmo gelijkheid over de Structuurvi sie Zierikzee aan, om daarbij de commissie Ruimtelijke Orde ning en Economische Zaken naar te informeren. Eefting kreeg te horen dat Con nexxion de Calandweg als route zal handhaven en dat het tril- lingsonderzoek in één van de komende weken wordt uitge voerd in overleg met de streeks- vervoersmaatschappij. Volgens (Advertentie) Veerhoek heeft het onderzoek bij de school inmiddels uitgewe zen dat het daar nogal meevalt met de verkeersonveiligheid. Gebleken is dat bussen en vrachtverkeer daar juist afrem men, maar dat ouders die hun kinderen brengen of halen nogal eens de neiging hebben met ho ge snelheid weg te rijden. „Die mogen de hand dus ook weieens in eigen boezem steken", vindt de wethouder. Hij hield Eefting verder voor, dat het weren van vracht- en landbouwverkeer best te regelen zou zi j n op de Ca landweg met de aanleg van een bussluis. „Maar dat was de op dracht niet", stelde Veerhoek vast, waarop een welles-nietes discussie ontstond tussen de in- spreekster en de wethouder. De commissieleden voerden moge lijkheden aan voor alternatieve routes en gebiedsontsluitings- wegen. Tenslotte constateerde Veerhoek dat verkeer net water is. „Als je het aan de ene kant te genhoudt, komt het er aan de andere kant weer uit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39