Kerkgebouw Y erseke brandveilig Ook Neptunus wil geen WCT Weer twee trucks vol hulpgoederen naar de Oekraïne Hermans beticht De V ries van volksmennerij Waterschap beticht van oplichting en valsheid in geschrifte Vrouw gewond na botsing Kapelle krijgt vragenhalfuurtje Tractor met aanhangers gekanteld Nehalennia sneuvelt in Lagerhuis Union dreef verliezen op Gereformeerde Gemeente voldoet als eerste aan strengere richtlijnen agenda Auto gestolen Sluis-Aardenburg meest vergrijsde gemeente VVD ARNEMUIDEN - Een 25-jarige vrouw uit Amemuiden is gis terochtend op de Calandweg in Amemuiden met haar auto te gen een elektriciteitshuisje gebotst. De vrouw reed over de Muidenweg richting Goes. Vermoedelijk is ze door een wind vlaag rechtdoor gereden in een bocht. Ze schampte eerst een bermpaal en botste daarna tegen het betonnen elektriciteits gebouw. Ongeveer honderd meter verder belandde ze aan de andere kant van de weg in een sloot. De vrouw is met klachten over pijn in de polsen naar het ziekenhuis gegaan. De auto is totaal vernield. KAPELLE - De gemeenteraadsvergadering van Kapelle krijgt een vragenhalfuurtje. Tijdens de eerste dertig minuten van de raadsvergadering kunnen de raadsleden vragen stel len aan de wethouders. De wijzigingen staan in het nieuwe reglement van orde. Dat wordt waarschijnlijk op de gemeen teraadsvergaderingvan 23 april vastgesteld. Het vragenhalf uurtje is een van de niet-verplichte onderdelen van de zogehe ten dualisering van het gemeentebestuur. Hierbij bepaalt de raad op hoofdlijnen het beleid en doet het college het dage lijks bestuur. 's-HEER ABTSKERKE - Op de Noordhoekweg bij 's-Heer Abtskerke, ter hoogte van de Bimmelsweg, is gisterochtend een tractor met twee aanhangers gekanteld. Dat gebeurde toen de 60-jarige bestuurder uit de gemeente Borsele moest remmen voor een taxibus. Doordat de hydraulische rem niet was aangesloten op de aanhanger, raakte de bestuurder de controle over de combinatie kwijt. De aanhanger kwam in de berm terecht waardoor de tractor kantelde. De bestuurder bleef ongedeerd. De brandweer verwijderde de olie die op de weg terecht was gekomen. MIDDELBURG - De scholengemeenschap Nehalennia uit Middelburg is in de kwartfinale van de debatwedstrijd 'Op weg naar het Lagerhuis' van de VARA uitgeschakeld. Het team werd in het Lagerhuis-decor in de Rode Hoed in Amster dam na twee rondes uitgeschakeld. Twaalf teams deden mee aan de kwartfinale, die verspreid werd over twee dagen. De teams van Amsterdam en Bergen op Zoom wonnen gisteren de debatwedstrijd waar Zeeland aan meedeed. TERNEUZEN - De directie van de Unie van Redding- en Sleepdienst (Union) in Antwerpen heeft de verliezen bij Union Nederland BV, het vroegere Willem Muller Nederland in Terneuzen, moedwillig opgedreven. Op die manier is een schoolvoorbeeld van een sterfhuisconstructie gecreëerd. De ontmanteling van Union Nederland is tot nu toe op geen enke le wijze onderbouwd. Tot die harde conclusie kwam advocaat M. Schlimbach gisteren tijdens de zitting van het kantonge recht in Terneuzen. Drie administratief medewerkers van de Nederlandse tak van Union vochten voor kantonrechter C. Kool hun ontslag aan. Volgens raadsman Lammers van het sleep- en bergingsbedrijf was een reorganisatie, die inmiddels grotendeels is doorgevoerd, onafwendbaar gezien de aan zienlijke verliezen die Union Nederland leed. Vorig jaar be droeg dat verlies op de Westerschelde en het Kanaal Gent- Terneuzen alleen al iets meer dan drie miljoen gulden. De raadsman: „In eerste instantie is nog gepoogd het tij te keren, maar uiteindelijk bleek dat dat pas kon als het personeelsbe stand werd ingekrompen." donderdag 28 februari 2002 door Ron Magnée YERSEKE - Het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeen te van Yerseke heeft gisteren als eerste in Reimerswaal de ge bruiksvergunning Brandveilig heid nieuwe stijl gekregen. Wet houder M. van Overloop en A. van Stee van de gereformeer de gemeente schroefden geza- melijk het bijbehorende bordje op de gevel van de kerk. De komende vijf jaar moeten 250 openbare gebouwen in Rei merswaal eraan voldoen: de nieuwe, strengere richtlijnen voor brandveiligheid. Voldoen de nooduitgangen en blusmate- riaal evenals goede noodver lichting zijn enkele van de nieuwe eisen voor dit keurmerk. Elk jaar inspecteert de brand weer het pand. Maar ook de be zoekers van de gebouwen kun nen met eigen ogen zien of het gebouw aan de nieuwe eisen voldoet: bij de ingang prijkt een bordje als de vergunning is afge geven. De kerk in Yerseke was er al snel bij met de nieuwe veiligheids voorschriften. Eind 1998 be sloot de Gereformeerde Ge meente tot groot onderhoud van het kerkgebouw. Het uit 1963 stammende pand was toe aan een verf beurt. Met in het achter hoofd de nieuwe richtlijnen voor brandveiligheid werden meteen twee nieuwe uitgangen en extra nooduitgangen ge maakt. Dat was geen overbodi ge luxe: tijdens een gemiddelde zondagse dienst zijn er vaak STREEKACTIVITEITEN GOES - Sportpunt Zeeland, 13.00-14.35 uur: Line Dance door Country Club The Sounthern Riders;Wijkgebouw Jan Lig- thart, 19.00 uur: Technika 10 voor meis jes van lOt/m 12 jaar; HEINKENSZAND - De Stenge, 18.30 uur: Musicals groep 1 t/ 4 van de RK Basis school Jan van Schengen; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartcompetitie senioren; LEWEDORP - Café De Goede Verwach ting, 19.15 uur: Avondruilbeus van o.a. munten, oude ansichten, postzegels en andere objecten; WOLPHAARTSDIJK - De Meuleweie, 14.00 uur: Seniorensoos 55-plus; meer dan 1400 man in het pand aanwezig. Die konden bij een eventuele calamiteit niet snel genoeg naar buiten. Tijdens de opknapbeurt is ook de noodverlichting opgewaar deerd en zijn er bordjes die de vluchtwegen aangeven, ge plaatst. Al met al is het gebouw van de gereformeerde gemeente voor zeker zo'n 70 duizend euro verspijkerd, calculeert A. van Stee, die het technische deel van de verbouwing heeft begeleid. Volendam De maatregelen passen in het nieuwe, strengere brandveilig- heidsbeleid. Na de ramp in Volendam heeft de gemeente Reimerswaal een tweetal maat regelen genomen. Allereerst zijn alle openbare gebouwen be zocht en geïnspecteerd. Ten tweede is er een keurmerk in het leven geroepen voor de brand veiligheid van gebouwen. En die worden de komende vijf jaar uitgereikt aan alle openbare ge bouwen in Reimerswaal. Per keer zijn het tien gebouwen die een dergelijk keurmerk krijgen toegewezen. Wethouder Van Overloop legt uit dat de grootste gebouwen van Reimerswaal als eerste worden geïnspecteerd: „Verzorgingshuizen, dorpshui zen, maar ook grote bedrijven als LambWeston/Meijer of Goudschelp in Yerseke komen als eerste aan de beurt." Overigens staat bij het verlenen van de vergunning het voorko men van persoonlijk letsel bo venaan. Van Overloop: „Voor komen van schade vinden we minder belangrijk. Dat is meer de verantwoordelijkheid van de eigenaren." 's-HEER HENDRIKSKINDE REN-In de Jacoba van Bei eren- straat in 's-Heer Hendrikskin deren is gisternacht een auto met aanhangwagen gestolen. Het gaat om een groene Opel Kadett met het kenteken YP- 67-TV. De waarde van de com binatie is enkele duizenden eu ro's. In de aanhangwagen lagen diverse gereedschappen ter waarde van ongeveer duizend euro. Het gebouw van de gereformeerde gemeente in Yerseke krijgt als eerste het keurmerk Brandveilig. door Rolf Bosboom KRABBENDIJKE - A. Bart uit Krabbendijke heeft alsnog bij de politie aangifte gedaan tegen Waterschap Zeeuwse Eilanden. Hij beschuldigt het waterschap van onrechtmatig handelen, 'knevelarij', valsheid in ge schrifte en oplichting. Dinsdag nam de politie de aangifte niet in behandeling, omdat die geen schijn van kans zou hebben. Na een gesprek bleek de politie gis teren toch bereid proces-ver baal op te maken. Bart is in actie gekomen omdat Zeeuwse Eilanden mensen die niet (tij dig) hun waterschapsbe lastingen betalen per post dwangbevelen stuurt en daarbij niet, zoals de wet voorschrijft, een deurwaarder inschakelt. In de brief wordt bevolen de schuld binnen twee dagen te voldoen, anders wordt 'des noods' beslag gelegd op goede ren of inkomsten van de belas tingplichtige. Het waterschap verstuurt jaar lijks duizenden van dergelijke 'dwangbevelen' per post, omdat dit een praktische manier van werken is die tijd en geld be spaart. Deurwaardersorganisa ties stellen echter dat een dwangbevel dat niet door een deurwaarder is overhandigd geen enkele waarde heeft en dat daarvoor zeker niet 23 euro in rekening kan worden gebracht, zoals nu gebeurt. Over de kwestie is overleg gaan de tussen het waterschap en het ministerie van Financiën. Voor foto Willem Mieras de zomer wordt uitsluitsel ver wacht. Tot die tijd is Zeeuwse Eilanden niet van plan zijn han delwijze aan te passen. Bart, die begin deze week een 'dwangbevel in naam der ko ningin' in de bus kreeg, stelt in zijn aangifte dat het waterschap op onwettige wijze 'betalings pressie' uitoefent en daarvoor ook nog kosten in rekening brengt. Omdat er sprake is van 'duizen den soortgelijke gevallen', dringt hij bij het Openbaar Mi nisterie aan op vervolging, in de hoop dat het waterschap wordt gedwongen deze 'illegale prak tijken' te staken en alle mensen die de geëiste 23 euro wel heb ben overgemaakt terug te beta len. VOORBURG - Sluis-Aarden burg is de meest vergrijsde ge meente van Zeeland. Van alle inwoners is 22,3 procent ouder dan 65 jaar, blijkt uit gisteren bekendgemaakte gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Voorburg. Sluis-Aardenburg staat met dit aandeel 65-plussers landelijk op een zesde plaats. Het Gelder se Rozendaal gaat in heel Ne derland aan kop met 24,5 pro cent 65-plussers. Landelijk is 13,6 procent van de bevolking 65 jaar of ouder. Urk is 'de jong ste gemeente' van Nederland. De Urker bevolking bestaat voor 43,1 procent uit 0-19 jari gen, tegen landelijk 24,5 pro cent. In de top tien met 'jongste gemeenten' staat geen Zeeuwse. (Advertentie) S TIC H T I N G^ftjVK L A V E R 5 jaar Klaverblad, 5 jaar samenwerking, 5 jaar inzet Spreekbeurthouders, bedankt! Westwal 37,4461 CM Goes, Postbus 2054, 4460 MB Goes. Telefoon 0113-249 325 e-mail: algemeen@klaverbladzeeland.nl www.klaverbladzeeland.nl door Mieke van derJagt WOLPHAARTSDIJK - „Spul len hebben we genoeg", zeggen A. de Bruine en G. Stevense van de stichting Surplus, „maar geld komen we tekort." In april gaan ze weer naar de Oekraïne, met twee vrachtwagens vol. De ze keer gaat er een filmploeg mee om een documentaire te maken over de gedrevenheid van actievoerders in kleinscha lige projecten. „Die documentaire gaan ze ver kopen en wat het oplevert, mo gen wij hebben. Dat kan zo naar onze projecten in Oekraïne." Beide actievoerders hebben al jaren contacten met mensen in de voormalige Sovjetrepubliek. Ze begonnen na een vakantie hulpgoederen te sturen, uit ei gen zak hulpverlening te beta len en een jaarlijkse werkva kantie te houden om de boel een beetje op te bouwen. Toen een noodkreet om medische hulp REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl voor vondelingen met een ha zenlip hun portemonnee te bo ven ging, vroegen ze financiële hulp in hun omgeving. Ze kre gen meer dan ze vroegen, maar met het overschot konden ze veel mensen helpen. De stich ting Surplus werd opgericht en vorig jaar reden ze met drie vrachtwagens naar het oosten. Een ziekenhuis werd in de spul letjes gezet, vrijwilligers instal leerden meegebrachte appara tuur en een half dorp kon worden aangekleed. Overstromingen „Dat ziekenhuis heeft nog steeds van alles nodig, maar we hebben er een project bij", zegt Stevense. „Ze hebben in een paar jaar tijd twee enorme over stromingen gehad. In één zo'n getroffen dorp is nu een huis neergezet voor kinderen van ou ders die hun schamele bezit nog moeten opbouwen. Het huis is leeg, maar wij hebben verwar ming, leermiddelen, school- meubilair, rioleringsmateriaal, sanitair en nog veel meer opge slagen in een loods. Genoeg voor twee vrachtwagens, eigenlijk te veel. We hebben maar geld voor één vrachtwagen, want al zijn de chauffeurs vrijwilligers en krijgen we de trucks voor een acht prijsje, je bent altijd nog zo'n 2000 euro per wagen kwijt. Daarom vragen we weer de hulp van de Zeeuwen." Documentaire De spullen die eind april, begin mei worden gebracht, gaan de vrijwilligers in oktober, tijdens hun vakantie, installeren. Dat de documentairemakers mee gaan, doet de actievoerders goed. „Telkens als wij er komen, worden we weer getroffen door de ellende en telkens als we stil staan bij wat het kost om het op te lossen, blijkt dat helemaal niet zo veel te zijn. Je kunt daar bijvoorbeeld voor nog geen 200 euro een kind een jaar onder houden. Dan eet het gezond, zit warm in de kleren en krijgt goed onderwijs. Het droevige is, dat dat voor maar heel weinig kin deren in Oekraïne is weggelegd. Dat willen we graag laten zien", zegt De Bruine. Om gulle gevers en potentiële gulle gevers te informeren heeft de stichting een eigen website: www.surplus.xl.nl. Storten kan op 320578720, ten name van stichting Surplus in Goes. door Mieke van der Jagt Een verkiezingskaravaan van Groen- Links, met in de gelederen Tweede- Kamerlid Kees Vendrik, trok gisteren door Zeeland. De tocht ging nadrukkelijk langs de Kaloot, de plaats waar Hessena- tie de Westerschelde Container Terminal (WCT) wil bouwen. Toen de VIP-bus met lokale lijsttrekkers, Statenlid Frans van Kollem en leden van de actiegroep Knip N254 op de Kaloot werd ontvangen door de vereniging Redt de Kaloot, kwam een ietwat teneergesla- gen Neptunus uit de Westerschelde zet ten. In de zeegod was de persoon van de Borselse GroenLinks-lijsttrekker Cees Traas herkenbaar. Zijn boodschap was: geen WCT. Verkeersdruk GroenLinks vindt dat de aanleg van een container-terminal de horizon vervuilt, een toename van verkeersbewegingen over de weg en over het spoor veroorzaakt en natuurwaarden onacceptabel aantast. Bovendien verwacht de partij helemaal niet zoveel werkgelegenheid van een com putergestuurde stapel containers. Voor de Zeeuwse GroenLinks-kandidaten is dat allemaal overduidelijk, maar Neptunus hoopte ook in Den Haag een gezonde kijk op het plan te kweken. Eerder had het gezelschap al een kijkje genomen bij Eindewege, waar het verkeer verveelvoudigd zal worden als de WCT doorgaat. De actiegroep Knip N254 bracht dat standpunt ook onder de aan dacht. Een groep mensen uit de westelijke kernen van de gemeente Goes vindt dat er een knip moet komen in de Sloeweg, zodat goederenverkeer niet meer langs de ker nen kan. Plannen daarvoor zijn overigens al gemaakt in de regiovisie die Borsele, Goes en Kapelle samen hebben vastge steld. De karavaan trok vanuit de Kaloot naar jongerencentrum Walk-Inn in Vlissingen, waar gesprekken werden aangeknoopt met jongere kiezers. door Henk Postma CD A-voorzitter Bert de Vries is een demagoog. Dat zei WD-minister Loek Hermans (onder-wijs) gisteravond tijdens een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij in Hotel Goes. De minister waste de CDA'er de oren vanwege diens kritiek op het onderwijsbeleid van de paarse regering. „Bert de Vries durft te zeggen dat de schoolgebouwen smeri ger zijn ge worden, en dat de kwali teit van het onderwijs achteruit is gehold. Abso luut onwaar. Alsof een investering van 6,5 miljard gulden in het onderwijs tot verslechteringen heeft ge leid", pareerde Hermans de aanval van de CDA-voorman. De WD-bewindsman bena drukte dat hij, eendrachtig sa menwerkend met PvdA-staats- secretaris Karin Adelmund, het onderwijs van een 'platte eenheids worst' heeft omgevormd tot een sys teem dat reke ning houdt met verschil len tussen leerlingen. „Er is nu extra aandacht, zo wel voor de bijzonder ge talenteerden als voor leerlingen met problemen. Dat is een ge weldige omslag. Het is een ont wikkeling waar ik mee verder wil gaan", aldus de minister. Hermans zei er ook voor te heb ben gezorgd dat het beroepson derwijs, van vmbo tot hbo, een volwaardige plaats heeft gekre gen als 'de betonnen vloer van de samenleving'. Computers Wat betreft de invoering van computers in het onderwijs is Nederland volgens de bewinds man in de wereld van de zesen twintigste naar de zesde plaats gestegen. Vanwege de presentatie van zijn rapport over de fraude in het ho ger onderwijs moest Hermans gistermiddag verstek laten gaan toen een delegatie van lan delijke en provinciale WD-po- litici een werkbezoek bracht aan het ROC Zeeland afdeling techniek in Vlissingen. Namens het ROC vroeg T. Verhage-van der Ent, lid van het College van Bestuur, bescherming tegen de Regionale Opleiding Cen tra in de aangrenzende provin cies. Sinds ROC's naar eigen goed dunken nieuwe opleidingen mogen beginnen, schieten in Brabant en Zuid-Holland opleidingen uit de grond die tot voor kort alleen in Zeeland kon den worden gevolgd. Dat is bedreigend voor het ROC-Zeeland, en tast vol gens haar ook de onderwijskwa liteit aan. Leerlingen van het ROC in Vlis singen trokken aan de bel omdat het steeds moeilijker wordt goe de stageplaatsen te vinden. Inde zorgsector weigeren de instel lingen al sinds jaren voor voldoende goede leer plaatsen te zorgen. Dat zelfde gebeurt nu ook steeds vaker in de techniek. De WD- woordvoerder voor onder wijs in de Tweede Ka mer liet blijken dat de kwestie hem zorgen baart, en zei dat de Tweede Kamer er over gaat pra ten. Gesjoemel Minister Hermans liet in Goes doorschemeren dat hij het de hogescholen moeilijker gaan maken om extra geld binnen te halen door te sjoemelen met de inschrijving van buitenlandse studenten. Het ziet er niet naar uit dat dit problemen gaat opleveren voor de Zeeuwse hogeschool, die voor een belangrijk deel draait op buitenlandse studenten. Want de minister voegde eraan toe dat hij de hogescholen eer der meer dan minder ruimte wil geven om internationaal te con curreren. Neptunus doet een beroep op kamerlid Kees Vendrik om toch vooral de vestiging van een WCT te helpen tegengaan. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37