Boswachters met pistool op pad PZC Cibouette zit vol met Glasblazer Bernard Heesen bouwt prachtige muziek en aan zj jn ejgen sprookjeswereld vervelende dialogen J r J 18 Bewapening lezers schrijven kunst cultuur Ambras viert jubileum met cd en leetnaitsjow Voetveer Boetes II Boetes III Fortuyn XIII Stakingen Greenpeace donderdag 28 februari 2002 door Henk Postma en Piet Kleemans 's-GRAVELAND - Natuurmonumen ten gaat de criminaliteit in natuurge bieden te lijf door een beperkt aantal boswachters met pistool en wapen stok op pad te sturen. Een tiental bos wachters, verspreid over het hele land, zal daartoe nog dit jaar een ver korte politie-opleiding volgen. Na tuurmonumenten mikt in eerste in stantie op natuurgebieden in de buurt van grote steden en grensgebieden. Het is nog niet duidelijk of de maatre gel ook in Zeeland wordt doorge voerd. Voor het dragen van een pistool komen boswachters in aanmerking die al een buitengewone opsporings bevoegdheid hebben. Boswachter R. Wink, verbonden aan het districtskantoor van Natuurmo numenten in Goes, heeft een dergelij ke bevoegdheid. Hij was dinsdag nog niet van de maatregel op de hoogte, maar hij kan zich goed indenken dat het in sommige gebieden soms nodig is een wapen te dragen. Maar wat be treft Zeeland verwijst hij naar woord- voerdster A. Les op het hoofdkantoor van Natuurmonumenten in 's-Grave- land. Die meldt dat nog bekeken moet worden in welke gebieden boswach ters een pistool gaan dragen. ,,We zoe ken nu eerst naar vrijwilligers die er geschikt voor zijn." Toezicht Sinds 1992, toen de veldpolitie is op geheven, is er minder politietoezicht in bossen en natuurgebieden. Daar wordt niet alleen gestroopt, maar er vinden ook andere criminele activi teiten plaats als drugshandel, prosti tutie en afrekeningen. Natuurmonu menten hoopt dat de politiek uiteindelijk weer meer gaat investe ren in politietoezicht. Eerder al pleitte de koepel van de Ne derlandse Verenigingen van Natuur- toezicht er voor alle boswachters met een pistool op pad te sturen. Zo ver willen ze bij Natuurmonumenten niet gaan. „Wij zijn in de eerste plaats gastheer. Onze boswachters kunnen verbaliserend optreden. Ze dragen ook nu al een wapenstok en handboei en. Alleen die zijn niet zichtbaar. Ze zijn er niet op uit om mensen het vuur na aan de schenen te leggen. Maar soms moet je wat. En dan komt het voor dat boswachters worden be dreigd." Staatsbosbeheer en het Zeeuwse Landschap, die in Zeeland ook na tuurgebieden beheren, stellen zich Boswachter Dirk Fluijt zit niet te wachten op bewapening. vooralsnog afwachtend op. Voor bos wachter Piet de Keuning van Staats bosbeheer in Middelburg hoeven die wapens niet. „Sinds 1988 surveilleren we allemaal ongewapend, en voor mij mag dat zo blijven. Ik denk dat ik me ongewapend veiliger voel dan bewa pend. Want dat kan ook tegen je wer ken. Iemand kan proberen je je wapen te ontfutselen." Geen agenten Keuning benadrukt dat boswachters niet tot taak hebben als politieagent op te treden. „We zijn getraind om ons doel met de mond te bereiken. Lukt dat niet, dan trekken we ons tactisch terug. Ik zal niet zeggen dat ik nooit bedreigd ben. Je moet wel eens een proces-verbaal opmaken, of een crossmotor in beslsg nemen. En daar voel je je dan niet altijd even lekker bij. Maar 't is uiteindelijk altijd gelukt ons er goed uit te redden En wat die toenemende criminaliteit betreft: „Och, we zien wel eens dat er met een zwaar kaliber pistool op ver keersborden is geoefend. Maar dat was altijd al zo, en dat zal ook wel zo blijven. In het veld zelf valt het geluk kig allemaal nogal mee." Boswachter Dirk Fluijt, werkzaam op onder meer Schouwen-Duiveland, deelt de mening van zijn Middelburg se collega. „Er zullen best gebieden zijn waar het nodig is dat een bos wachter gewapend rondloopt, maar ik persoonlijk zit er niet op te wach ten. Wij zijn als boswachter ook niet getraind in de omgang met wapens. Bij onraad halen wij de politie erbij, want die zijn er wel op getraind." Mondiger Fluijt constateert dat ook hij vaker dan in het verleden te maken krijgt met agressie. Mensen zijn mondiger geworden en dat is vaak niet in het voordeel van gezagsdragers. Op eer. foto Pieter Honhoff bekeuring - want die mag een bos wachter uitdelen - wordt door sommi ge mensen met woede gereageerd. Fluijt: „Soms heb je dat al wanneer je er iets van zegt als iemand zijn hond loslaat lopen." Als boswachter kom je, weet hij uit er varing, soms in bedreigende situaties terecht. Hij is absoluut niet van plan de held uit te hangen. Zeker niet te genover een overmacht. „Je kunt je voor je kop laten slaan of je kunt je te rugtrekken en de politie inschakelen. Ik kies zelf voor het laatste. Fluijt weet nog zo net niet of hij zich met een wapen op zak wel veiliger zou voelen. Een wapen kan respect afdwingen, maar ook nog meer agressie oproepen. Fluijt:,Ik denk dat het beier is als je in bepaalde gebieden niet meer alleen, maar met een collega patrouilleert." TERNEUZEN, Scheldetheater Ciboulette van Reynaldo Hahn door Opera Zuid Limburgs Symphonie Orkest Dirigent: Jean-Luc Tingaud Regie: Sandrine Anglade Hoofdrollen: Aurélia Legay, Jean- Marie Frèmeau, Alexandre Marcelli door Arie Karreman Het was een verademing om dinsdagavond tussen alle die Duitse operettes eens een Franse operette te horen. Dit maal van een componist die weinig bekend is, maar in het Parijs van eind 19e eeuw, in de salons van de fin du siècle een zeer prominent figuur was naast Offenbach. Ik kende Hahn alleen van zijn prachtige liederen, waarvan hij er al een op zijn dertiende com poneerde. Dus ga je toch enigs zins nieuwsgierig luisteren naar een operette van deze begaafde componist. Een werk dat in op dracht werd geschreven in een tijd dat de publieke smaak wat verschoof naar alles wat Ameri kaans was. Het werd een vrij traditionele operette over en meisje van het platteland dat droomt van de stad. Het verhaal is soms wat flauw voor deze tij d en zeker niet zo ingewikkeld als dat van de Weense operettes. Maar de muziek is bijzonder mooi. Hahn gebruikt juist de eenvoud van simpele en duide lijke structuren en weet door een logische opbouw het kin derlijke verhaal naar een hoger niveau te brengen. En dat hoor den we ook, prachtige aria's en koorwerken afgewisseld met vaak te lange en weinig zeggen de dialogen. Met name Hahns melodie en harmonie zijn bij zonder mooi. In een stijl die ze ker niet vernieuwend is voor die tijd maar wel heel persoonlijk. Hij durfde het aan om zo'n werk te schrijven en werd beloond met groot succes. Twaalf solisten stonden dins dag op het podium. Met name Aurélia Legay in de rol van Ci boulette en Jean-Marie Frème au als Duparquet blonken uit. Legay heeft een lichte, wendba re stem en een uitstekende ex pressie. Frémeau boeide steeds weer met een zeer fraai stemge luid en zijn uitstekend acteren. Tenor Alexandere Marcelli in de rol van Antonin speelde goed, maar zijn stem vind ik behoor lijk scherp. Het koor bestond hoofdzakelijk uit jonge mensen, De koorklank was dan ook fijn, transparant en soms heel warm. Jammer dat het koor te vaak uit de pas liep met het orkest. Een orkest dat prachtig speefde met een sonoriteit die helemaal past in de muziek van Hahn. En al vind ik ruim twee uur ope rette voor een wat kinderlijk verhaal best wel lang, toch was Ciboulette een boeiende erva ring tussen de vele Weense ope rettes die Terneuzen aandoen. Een componist die met zijn een voudige kwaliteit en vleugje charme en nostalgie sinds kort weer terecht in de belangstel ling staat. door Jeanette Vergouwen HULST - Sjores Ambras be staat 20 jaar. Ter gelegenheid daarvan presenteert de band de tweede cd op zaterdag 23 maart tijdens de 'Leetnaitsjow'. De cd werd in november 2001 opgenomen door Mare Ver schelden en Ronald Plat jouw. Op de cd zijn zeventig minuten Sjoresmuziek te beluisteren. „We hebben deze keer voor een afwisselend repertoire gekozen met nummers van Tina Turner en delen uit 'Radar Love' van Golden Earring. Zelfs John Mi- les ontbreekt niet", vertelt lei der Ad Vreugde. Hij wil de titel van de nieuwe cd nog niet wil verraden maar is tevreden met het resultaat. „Het klinkt wat gepolijster en het repertoire is gevarieerder. Wat blijft is de on miskenbare Sjoressound." De presentatie van de cd valt samen met de feestavond met een op treden van Midlife Crisis. De presentatie is in handen van Ar nold Coenen, beter bekend als 't Ollands Meesterken. De avond begint om 20.00 uur in de aula van het Reynaertcolle- ge, locatie Gildenstraat, in Hulst. door Ernst Jan Rozendaal GOES - Glasblazer Bernard Heesen is een kunstenaar die het begrip barok nieuwe in houd geeft. In galerie Van den Berge in Goes zijn 'glazen gewrochten' van hem te zien. De weelderige objecten die hij in de voorzaal toont, lijken rechtstreeks uit een mysterieu ze sprookjeswereld te zijn meegenomen. Op een tafel in de achterzaal staat een kleurige uitstalling die associaties oproept met de schoonheid van een tropisch aquarium. In de galerie ligt een inzage-exemplaar van een prachtig boek, getiteld De wereld van Bernard Heesen. Het is het eerste deel van een encyclopedisch woordenboek over de wereld van de glasblazer, met aandacht voor de experimentele, chemische, poëti sche, filosofische en historische aspecten van het vak. De titel geeft goed aan dat deze kunstenaar een eigen wereld creëert. In de voorrede bij het boek heeft Barney Agerbeek het over het 'vrolijke blazen' van Bernard Heesen. Hij schrijft: „Overdag werkt hij met glas en in de avonduren duikt hij in encyclopedieën, spelt hij atlassen en graast hij in vervlogen tijden. Dagelijks loopt hij de trap op naar boven. De eerste trede, de natuur, slaat hij over, op de tweede trede liggen encyclopedieën met afbeeldin gen van de werkelijkheid, en na de dei'de trede komt hij op de bovenkamer: het (ver )vormen van de werkelijkheid kan begin nen. Door de verhalen die hij leest en de af beeldingen die hij ziet, doemt een eigen we reld voor hem op vDe volgende ochtend staat hij het glas te draaien, te verhitten en te ver vormen." Uit dit samenspel van speuren in encyclopedieën, zelf een naslagwerk maken en vooral het scheppen van de bijbehorende voorwerpen, blijkt hoe obsessief Heesen bouwt aan zijn eigen wereld. Uit de werke lijkheid zoals wij die kennen distilleert hij een nieuwe, mooiere, werkelijkheid. De nadruk ligt in galerie Van den Berge op het werk in de voorzaal. Bij de toegang daar naartoe staat een altaarkelk. Aan de wand hangen twee zwarte spiegels en in de ruimte staan onder meer twee arabesken. Het gaat om persoonlijke en hedendaagse interpre taties van deze aloude voorwerpen. Zoals het hoort zijn ze sierlijk en statig - dat laat ste wordt nog versterkt door de naar grijs, blauw en zwart neigende kleurschakerin gen - maar hebben ook een speelsheid die soms bijna humoristisch aandoet. Heesen weet zijn glas, een materiaal dat van nature kil aandoet, warmte mee te geven door veel met ronde en vloeiende vormen te werken. Bovendien doet het spel van licht, weerspie geling en transparantie zijn kunstobjecten flonkeren. Het zijn de details die de aandacht gevan gen houden. Wat symmetrisch lijkt, blijkt dit bij nadere beschouwing niet helemaal te zijn. De leeuwen, vissen of putti die op het eerste gezicht zijn arabesken en schalen sie ren, zijn bij nadere beschouwing fabeldie ren, zo te zien van een vriendelijk karakter. Als je maar lang genoeg tussen Heesens ob jecten rondloopt, begin je zelf de bijbeho- Een zwarte arabesk van Bernard Heesen. rende wereld te fantaseren. Die heeft een magisch karakter. Het is alsof hij dingen heeft ontvreemd uit een tovenaarskasteel van Hany Potter of In de ban van de ring, om maar eens een actuele vergelijking te ge- bruiken. Bij de buitenissige vazen en schalen in de achterzaal - achtentwintig in totaal - ligt de nadruk meer op het maakwerk dan op de sfeer. Heesen verbluft de beschouwer met zijn kleuren en vormen die normaal gespro- foto Dirk-Jan Gjeltema ken te vinden zijn in snoepwinkels of onder water, tussen de koraalriffen van verre kus ten. 'Hoe krijgt hij het voor elkaar?', is de vraag die zich telkens dpdringt. Expositie Bernard Heesen, Glazen geiorochten, t/m 6 april in galerie Van den Berge in Goes, open do 13.30-21.00, vri 13.30-17.00 en za 13.00-17.00 uur. Galerie Van den Berge presenteert zich ook van donderdag tot en met maandag op de kunst beurs Art Rotterdam, in de Cruise Terminal aan de Wilhelminakade, elke dag van 1100-19.00 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De bevindingen van SECG over het fiets-voetveer Breskens- Vlissingen zijn zorgwekkend. Ik vind het ronduit schandalig, dat men durft aan te geven dat het veer maar niet toegankelijk moet zijn voor brommobielen. Het is toch bekend dat de men sen die gebruik maken van brommobielen veelal gehandi capt zijn. En door deze zienswij ze worden onze gehandicapte mede-burgers weer verder in een isolement gebracht. Het is de financiële situatie dat de brommobiel de dupe moet wor den. Regeren is vooruitzien. De pro vincie had op het moment dat de tunnel een feit zou worden, moeten zorgen dat het fiets- voetveer toen ook direct werd aanbesteed. Nu gaan er weer miljoenen verloren, door het fa len van het beleid van het pro vinciebestuur. En wat betreft de exploitant: waarom geen kleine PSD instandhouden? De kennis is bij het PSD-personeel ruim schoots voorhanden. En zo wordt de verbinding geen speel bal van een willekeurige exploi tant. Ook de outillage is aanwe zig voor het aan- en afmeren en eventuele reparaties. Snij de bo- venbruggen af van de best aande bruggen. Dan hoeven er ook geen nieuwe aanlegsteigers te worden aangelegd. Of is het de bedoeling dat er weer kapi taalsvernietiging gaat plaats vinden? De mensen uit Zeeuws- Vlaanderen zijn burgers van het Nederlands koninkrijk en beta len zoals iedereen gemeentelij ke, provinciale en rijksbelastin gen. In Holland hoeft men voor de bruggen en tunnels ook geen tol te betalen. Waarom moet Zeeuws-Vlaanderen daarop een uitzondering zijn? Het wordt tijd dat de gemeenten en inwo ners van Zeeuws-Vlaanderen wat meer voor hun rechten op komen. J. Steenbergen J. F. de Millianostraat 18 Breskens Dit noem ik anarchie, wij ou ders bepalen en beslissen dus waar en hoe de politie moet aan pakken en waarschuwen, wan neer onze kinderen de fout in gaan, met en zonder ons toedoen en onze schuld/nalatigheid. Wat dan, sommige ouders kregen drie boetes binnen één week? (PZC, 23-2). Waar halen die ooms en tantes agenten het van daan. Dat noem ik eens wille keur. Onze kinderen mogen over de stfoep fietsen, als ze leeg is hele maal, of niet? En natuurlijk zon der licht, omdat oom en tante (agent) tenslotte familie van ons zijn, of niet? En schoolgaande jeugd, vijftienjarig nog wel, die zijn te jong, die weten niks, die kunnen en durven niks, die moeten beschermd worden. Te allen tijde en in iedere situatie, vooral bij de officier van justitie en op de hoofdpagina van de krant. Wat moet oom of tante (agent) eigenlijk wél doen, wan neer mijn kind écht in de pena rie zit, met of zonder licht op haar/zijn fiets en aan de hand? Bek houden, waarschuwen en meteen wegkijken? Waar zijn wij ouders eigenlijk mee bezig? Francine van de Wal Oostmede 10 Middelburg In uw editie van 23 februari las ik met stijgende verbazing een artikel over klachten van ou ders over de aan hun fietsende kinderen uitgedeelde boetes. Boetes voor het rijden zonder licht, boetes voor het niet af stappen waar dit is aangegeven wegens werkzaamheden. De woede van de ouders is zodanig, dat een klacht is gedeponeerd bij de officier van justitie over de nietsontziende agenten, die alsmaar bekeuringen uitdelen. Foei, wat misselijk van die agenten, dat ze hun werk doen. Werk, dat niet zou hoeven be staan uit het uitdelen van dit soort bestraffingen aan de jeugd, indien ouders hun opvoe dende taak eens wat serieuzer zouden nemen. Dan immers wordt voorkomen dat dit soort 'ellende' uit hun portemonnee moet worden betaald. Het is ge woon een kwestie van normver vaging, als wij alsmaar genoe gen (moeten) nemen met dit soort wangedrag! Het is toch van de zotte datje tegenwoordig al opkijkt als er iemand met licht op de fiets rijdt! Wie had het er nu toch over de verhoging van de veiligheid op straat waar wij allemaal zo naar snakken? Iedereen weet toch dat je de vei ligheid van fietser én andere weggebruikers in gevaar brengt als je zonder licht rijdt! Hou dan op met zeuren over iets, waar van jezelf oorzaak bent en breng serieus de jeugd die normen en waarden bij, waarvan ook zij la ter de vruchten kan plukken. P. J. M. Diepstraten Nadorstweg 32 Middelburg Jammer dat knappe mensen ook wel eens domme fouten maken door het grondwetsartikel over discriminatie te willen afschaf fen, wat echter vanzelf opgelost zou kunnen worden door alle wereldreligies trachten te lei den naar een heilige geest die schepper en onderhouder is van al wat leeft en dus alle religie van mensen en door mensen ge maakt alleen maar eeuwenlang oorzaak zijn van oorlog. Steeds weer maken wij mensen onze ei gen goden, die door kerken, sy nagogen, moskee en tempels aanbeden worden en zodoende god=heilige geest nooit in wer kelijkheid is aanbeden, maar door de mens zelf gemaakte go den (afgoden) verbeeld zijn, wat niet wil zeggen dat er eeuwen lang vele mensen die goddelijke geest in hun aardse bestaan hebben ervaren zonder ooit bij bel of koran of thora of zoge naamde heilige boeken te heb ben ingezien en toch op zoek naar het goede door de goede geest zijn aangeraakt en mede daardoor vele wonderen hebben ervaren. Een stapje maar van Pim Fortuyn zou geestelijk meer kunnen betekenen dan bijvoorbeeld het hele boek openbaringen door mensen opgeschreven in de bijbel. Aan gezien ik zelf heden 75 jaar een gelouterd en zeer bewogen leven kan overzien en ondanks alles in dankbaarheid kan omzien ondanks mijn eigen fou ten en tekorten blijft mijn hoop en emotie door die geest op de toekomst gericht zonder mense lijke machtswellust. J. M. Schipper Raveslootstraat 30 Zierikzee Voor van alles wordt tegen woordig gestaakt of gedemon streerd, nu ook al bij het christe lijk onderwijs (PZC 23-2). Mijn vader gaf les aan een hbs en om wat bij te verdienen voor zijn vier kinderen gaf hij nog les aan een kweekschool op woensdag en zaterdagmiddag. Deed alles op de fiets. De huisdokter zei een keer tegen mijn moeder: „Van jullie salaris zou ik niet graag willen leven." Toch klaagden mijn ouders nooit. Mijn zuster ging in de verple ging toen ze achttien was en ik net achttien in de gezinsverzor ging. Het was hoofdzakelijk liefdewerk en verdiende weinig. Nu ga ik me toch afvragen: wa ren we meer tevreden mensen of waren we een stelletje sukkels, die niet op het idee kwamen om te demonstreren? Toch geloof ik, dat we een stapje terug moeten doen. Dan is er nog het probleem van de beroepswerklozen. Kost de staat te veel. Ze zouden wat minder moeten krijgen. Vul daar de behoeften mee van hen die het hoognodig hebben. J. S. Slingerland-Memelink Valeriusstraat 1 Veere Dat Greenpeace weigert om met EPZ te praten is weer het zo veelste bewijs van arrogantie van deze multinational (PZC 21-2). Zelfs wordt EPZ een pr- stunt verweten terwijl Green peace zelf meer een internatio naal opererende pr-organisatie is dan een bedrijf met zorg voor de natuur. Het is gemakkelijk om te roepen dat EPZ dicht moet, maar waar moet dan de energie vandaan komen? Om de productie van EPZ te vervangen zijn wel 2260 grote windturbi nes nodig! Ziet u ze al staan? Hoort u de milieuorganisaties al protesteren? Steeds wordt 'ver geten' dat we energie moeten gebruiken om onze samenleving draaiende te houden. Prima om er zuinig mee om te gaan, maar er moet toch geproduceerd wor den en doe dat dan op de manier die het milieu het minst aantast en dat is met kernenergie. Wat doet Greenpeace zelf aan het behoud van net milieu? Een gloednieuw schip van Green peace werd gefinancierd uit de bijdragen van contribuanten. Was die bijdrage wel bedoeld voor de bouw van een kostbaar schip of wellicht voor het be houd van de natuur? Met deze overbodige oliezuipende en broeikasgassen uitbrakende zeereus zal Greenpeace op eigen gezag als milieupolitie gaan op treden. Gierende rubberboten die benzine vreten en lucht en water verontreinigen zullen weer worden ingezet om hard werkende mensen lastig te val len. Aan Greenpeace slechts één vraag: geen kernenergie, geen kolencentrale, geen fossiele brandstoffen om energie op te wekken, maar welk alter natief stelt Greenpeace daar nu, en niet over honderd jaar, te genover? Daar heb ik nog nooit iets over gelezen. J Henk van Vlimmeren Troelstraweg 379 Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36