Streekmuseum in 2003 vernieuwd proef met doseren Ruim vijf kilometer dijkvak op de schop verkeer in De Poel Reigers even uit de lucht door storm Vrijspraak voor agent die dodelijk ongeval veroorzaakte Kunst per vierkante meter voor Maxima Verbouwing begint naar verwachting vlak na zomer WatCfSChap neemt Bezorgers verbranden informatieblad gemeente Goes Infocentrum De Globe gaat dicht Werkstraf van 240 uur voor misbruik nichtje zeeuwse almanak Excuses donderdag 28 februari 2002 door Rolf Bosboom GOES - De grootscheepse ver bouwing van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes begint waarschijnlijk vlak na de zomer. Het karwei neemt naar verwachting een jaar in be slag, zodat het vernieuwde streekmuseum medio 2003 zijn deuren kan openen. De werkzaamheden betekenen dat het museum geruime tijd ge sloten wordt. Wanneer dat in gaat, is nog niet bekend. De Goese wethouder C. Linssen, voorzitter van het museumbe stuur, wil het gebouw echter zo lang mogelijk openhouden, ook tijdens de voorbereidingen van de verbouwing. Een vergelijk bare situatie als bij het Zeeuws Museum in Middelburg, dat ja renlang gesloten blijft wegens renovatie, wil hij hoe dan ook voorkomen. Gisteren werd zowel in het alge meen bestuur van de gemeen schappelijke regeling die over de Bevelandse musea gaat als in GOES - Het speciale verkie zingsnummer van Samenspel, het informatieblad van de ge meente Goes, is in verschillende delen van de gemeente niet ver spreid. Een aanzienlijk deel van de op lage is, vermoedelijk door be zorgers, gedumpt. Zo werden op het Molenplein in Goes ongeveer duizend exem plaren, deels verbrand, terugge vonden. De gemeente betreurt de zaak en probeert nu in beeld te krijgen waar het blad niet in de bus is beland. Voor zover be kend gaat het vooral om delen van Goes-Oost en de binnen stad. Het streven is het blad de komende dagen alsnog te bezor gen. GOES - Het informatiecentrum De Globe aan de Albert Joachi- mikade in Goes sluit vanaf za terdag 2 maart de deuren. In De Globe werken vijf maat schappelijke organisaties sa men. Amnesty International, het Wereld Natuur Fonds, Stichting Vluchtelingenwerk, Terre des Hommes en Foster Pa rents Plan (FPP) maken er ge bruik van eikaars vrijwilligers. Als reden voor de sluiting wordt gegeven dat op de huidige infor matiemarkt er geen plek meer is voor een centrum als De Globe, nu velen hun informatie van in ternet plukken. M. Piet, regiocoördinator van FPP Zeeland, vindt de sluiting jammer, maar noodzakelijk. „We merkten dat er steeds min der mensen kwamen. We ver zorgden nog wel eens lezingen en spreekbeurten, maar er kwam steeds minder vraag naar." De Globe werd in de zomer van 1998 opgericht. Wat er in de toe komst in het pand wordt geves tigd, is nog niet bekend. (Advertentie) HEEFT U SLOOPWERK? Bel ons! MOET ER GERENOVEERD WORDEN? Bel ons zeker! EEN FREELANCER NODIG? Wij staan klaar! EEN BETROUWBAAR KLUSBEDRIJF? Geen twijfel mogelijk! Bel Quality Delivery 24 uur bereikbaar! de raadscommissie cultuur van de gemeente Goes uitgebreid gesproken over de toekomst van met name het Goese museum. Inmiddels is er in de vier betrok ken gemeenten (Goes, Noord- Beveland, Borsele en Kapelle) volledige overstemming over modernisering van het museum, dat zijn rijke collectie op een wijze moet gaan presenteren die veel aantrekkelijker voor het publiek is. Tegelijk is het pand bouwkundig dringend toe aan renovatie. De verbouwing moet gepaard gaan met een ingrij pende herinrichting van het door Harold van Ginkel GOES - Maxima en Willem- Alexander hoeven, als het aan Kunstbende ligt, geen schilderij van Picasso of Van Gogh aan te schaffen om op te hangen in hun huis. De organisatie wil een 110 meter breed doek aanbieden aan Maxima, zodra zij terug is van haar huwelijksreis. Het enorme schilderij van ruim 220 vierkante meter is opge bouwd uit elf verschillende doe ken. Verspreid over heel Neder land gingen gisteren jongeren aan de slag om hun deel van het schilderij te voltooien. In Goes werd ook creatief ge werkt. Ongeveer twintig jonge ren kwamen even na drie uur sa men in de opslagplaats van Stadsbeheer aan de Troel- stralaan om daar het tien meter brede en twee meter hoge doek te beschilderen. Niet volgens de normale artistieke methodes, maar volgens het principe van action painting. Dat is een vorm museum, die al in grote lijnen bekend is. Die ideeën worden de komende maanden uitgewerkt in een concreet plan, zodat bei de onderdelen van de opknap beurt in elkaar kunnen worden geschoven. Financiën Dat betekent ook dat er binnen afzienbare tijd duidelijkheid dient te zijn over de financiën. De gemeenten hebben welis waar afspraken gemaakt over het extra geld dat ze jaarlijks gaan steken in een gemoderni seerd museum, maar dat betreft van intuïtieve kunst, waarbij de regels van de kunst niet de over hand hebben, maar vanuit de emoties wordt geschilderd. Onder oorverdovende disco klanken gingen de jongeren aan de slag. Wie zich neerslachtig voelde, kalkte zwart op het doek en wie dat juist niet was, deed het met blauw of geel. Het doek werd beschilderd in de vier kleuren van Kunstbende: rood, geel, zwart en blauw. Kunstbende hoopt het gevaarte aan prinses Maxima aan te bie den, omdat zij de aandacht wil vestigen op creatieve jongeren. Daarom lijkt het de organisatie een goed idee om het doek aan haar te overhandigen. Kunstbende wil met de actie van gisteren de aandacht vesti gen op de regionale voorronde van Kunstbende 2002 op 2 juni in de Stadsschouwburg van Middelburg. De landelijke fina le vindt plaats op 22 juni in Mu ziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Het thema dit jaar is Actie. de vaste exploitatielasten. Voor de eenmalige kosten van de her inrichting, geschat op een be drag tussen de 680.000 en 910.000 euro, moet het geld nog worden gevonden. De afspraak is dat de gemeenten daar niet voor opdraaien. Een deel van het benodigde geld is al beschikbaar, vooral dankzij de gemeente Reimerswaal, die uit de gemeenschappelijke regeling is gestapt en een afkoopsom van bijna 160.000 euro heeft moeten betalen. Er is hoop op subsidie van de provincie. Een gesprek met ge deputeerde G. de Kok heeft Linssen onlangs echter geleerd dat de provincie weliswaar po sitief over de plannen is, maar dat Goes nog even geduld moet hebben, omdat andere Zeeuwse musea eerst aan de beurt zijn. Bij de .komende voorjaarsnota van de provincie wordt uitsluit sel verwacht. Linssen wil verder meedingen naar Europees geld. Ook wordt een groot aantal fondsen bena derd. Als het benodigde bedrag niet (volledig) op tafel komt, moeten de plannen in delen worden uitgevoerd of verso berd. ,Het is een forse uitdaging die er ligt", aldus Linssen. „Ik denk niet bij voorbaat dat het onmogelijk is, maar ze zullen flink aan de slag moeten om het voor elkaar te krijgen." De museumvoorzitter gaf giste ren ook aan dat wat hem betreft het bestuur van het museum op korte termijn een heel ander ka rakter krijgt. Nu zijn het nog uitsluitend raadsleden die er vanuit die functie in meepraten. Linssen wil daarvan af. „Mijn doelstelling is alleen maar men sen rond de tafel te krijgen die écht iets met musea hebben." door Harold van Ginkel GOES - Zeeuwse Eilanden be gint volgende week met het ne men van nieuwe verkeersmaat regelen in De Poel in Goes. In de komende tijd wordt daar onder meer een doseerinstallatie ge plaatst. De wegen in De Poel worden da gelijks gebruikt door vele scho lieren, maar ook het sluip ver keer uit de dorpen rond Goes hebben de wegen ontdekt. Dat levert vooral in de spits af en toe gevaarlijke situaties op. In de periode 1995-2000 zijn vijftig ongevallen geregistreerd, waar bij veertien gewonden zijn ge vallen. Het schap heeft maatregelen aangekondigd om de verkeers problemen tegen te gaan. Zo wordt op de Verbartelweg een doseerinstallatie geplaatst. De installatie bestaat uit een paal en zakt éénmaal per minuut de grond in. Eén automobilist kan dan passeren, waarna de paal weer omhoog gaat. Andere au tomobilisten dienen dan telkens één minuut te wachten. Hulp diensten kunnen zelf de paal de grond in laten zakken, als dat nodig mocht zijn. Het schap is al eerder aan de slag gegaan met de wegen in De Poel. In november vorig jaar werd een fietspad langs de Verbartelweg aangelegd. De komende tijd door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 34-jarige politieman uit Terneuzen is gis teren in Middelburg vrijgespro ken van een dodelijk ongeval. De rechtbank achtte niet bewe zen dat de agent zeer onvoor zichtig en onoplettend heeft ge reden toen hij 20 juli '2000 op de Mr. F.J. Haarmanweg in Terneu zen met zijn dienstauto tegen een voorganger botste. De 38- jarige bestuurder uit Etten- Leur overleed kort na het onge val. De politieman was die dag uit gerukt om assistentie te verle nen bij de achtervolging en aan houding van drie verdachten in een gestolen Mercedes. Voor de rechtbank stond het vast dat de politieman ongeveer 100 kilo meter per uur reed en geen opti sche en geluidssignalen voerde. Het slachtoffer reed voor hem met een snelheid van circa 3 6 ki lometer per uur en wilde na de kruising met de Dokweg een doorgang, die beide rijbanen met elkaar verbindt, inslaan om terug te keren. De agent vertel de eerder de doorgang niet te kennen. Bovendien werd hem het zicht ontnomen door de met gras begroeide berm tussen de twee rijbanen en was zodoende de doorgang pas in een zeer laat stadium zichtbaar. Ook had hij verklaard niet te hebben gezien dat de automobilist richting naar links aangaf. Volgens de rechtbank had de agent geen maatregelen meer kunnen ne men, omdat hij de auto te dicht genaderd was. Dergelijke ver- keersrisico's waren niet te voor zien. „Verdachte heeft blijkens het ongeval en zijn eigen verklaring geen rekening gehouden met de mogelijkheid dat de Ford Sierra worden ook plateaus gelegd op de kruisingen van de Sinouts- kerkseweg met de Ongereedweg en de Verbartelweg. Daarnaast wordt de bocht van de Sinoutskerkseweg met de Oostweg aangepast en vindt een reconstructie plaats van de Noordhoekweg ter hoogte van de Sinoutskerkseweg en de Bimmelsweg. De werkzaamheden beginnen op de Sinoutkerkseweg en de Noordhoekweg. Het doorgaan de verkeer moet hier vanaf 4 maart een andere route nemen, aangezien de weg tot ongeveer 15 maart geheel is afgesloten. Ook fietsers en hulpdiensten kunnen geen gebruik maken van deze wegen. Verbartelweg Daarna vangen de werkzaam heden op de Verbartelweg aan. Van 18 maart tot ongeveer 12 april is deze weg afgesloten voor het verkeer. Fietsers en hulp diensten kunnen tijdens deze periode wel gebruik maken van de weg. Het waterschap geeft met borden de omleiding aan. De maatregelen kosten samen ongeveer 440.000 euro, waar van de doseerinstallatie de helft voor haar rekening neemt. De werkzaamheden moeten in april gereed zijn. Vanaf dan geldt ook een maximumsnel heid van zestig kilometer per uur in het gebied. naar links zou komen en heeft om die reden besloten met hoge snelheid de auto in te halen zon der daarbij bijzondere maatre gelen ter voorkoming van een ongeval te nemen. Hiervan kan hem op basis van het onderling verband tussen alle omstandig heden van het ongeval in rede lijkheid geen verwijt gemaakt worden", motiveerde de recht bank de vrijspraak. De officier van justitie had ne gen maanden rijontzegging, waarvan drie maanden voor waardelijk en honderd uur werkstraf geëist. Hij vond ver dachte schuldig aan het veroor zaken van het dodelijk ongeval. Eerder werd de strafzaak door het Openbaar Ministerie in Middelburg geseponeerd. Na een klacht van familie van het slachtoffer gelastte het Ge rechtshof in Den Haag dat de politieman alsnog voor de rechtbank moest verschijnen. Dat leidde gisteren tot vrij spraak. (Advertentie) Cr anti Hotel Avion Tel.: 0118-410S02 door Ben Jansen GOES - Het projectbureau Zeeweringen van Rijkswaterstaat en de Zeeuwse wa terschappen presenteert volgende maand in Kruiningen en Ritthem de plannen voor de werkzaamheden aan de glooiing van Westerscheldedijk in de buurt van deze dorpen. Bij Kruiningen moet ongeveer 1050 meter glooiing tus sen de veerhaven en het Kanaal door Zuid-Beveland worden verbeterd; het dijkvak Zuidwatering onder Ritthem gaat over ongeveer 4400 meter (tussen de ingang van de Buitenhaven en de weste lijke dam van de Sloehaven) op de schop. De werkzaamheden worden uitgevoerd om de steenbekleding van de glooiing aan te passen aan de nieuwste inzichten op het gebied van veiligheid. Onderzoek heeft te zien gegeven dat de bestaande blokken op de dijken te licht zijn om een superstorm te doorstaan. De statistische kans dat zo'n storm optreedt, is eens in de 4000 jaar. Inmiddels is 55 kilometer Wes terscheldedijk verbeterd. De aanpassing van de glooiing heeft steeds plaats tussen 1 april en 1 oktober. In deze periode doen zich meestal geen stormen voor. Bij Kruiningen is niet alleen een deel van de bekleding te licht, de zone die ze be strijkt reikt ook niet hoog genoeg. De aanpassing wordt uitgevoerd door de be staande blokken op hun kant te zetten, nieuwe betonzuilen te plaatsen en breuksteen aan te brengen. Strooksge- wijs zal de breuksteen met asfalt worden ingegoten. Het geheel moet leiden tot een steenbekleding waarop zich makkelijker planten kunnen vestigen dan op de hui dige glooiing. De werkzaamheden voor zien ook in de aanleg van een onder- houdsweg op de buitenberm van de dijk, die na de voltooiing van het karwei wordt opengesteld voor wandelaars en fietsers. Eco-toplaag De dijk bij Ritthem heeft al zo'n onder- houdsweg. Die moet min of meer op nieuw worden aangelegd omdat de bui tenberm met 40 a 50 centimeter wordt verhoogd. De onvoldoende sterke delen van de steenbekleding worden voorzien van betonzuilen en met asfalt ingegoten breuksteen. Een deel van de betonzuilen krijgt een eco-toplaag, waaraan wieren en andere planten zich makkelijk hech ten. Op de noordelijke oever van de Wester- MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 75-jarige inwoner van Koudekerke wegens seksueel mis bruik veroordeeld tot 240 uur werkstraf en een jaar voor waardelijke gevangenisstraf. In de strafmaat werd ook negen dagen cel, de straf gelijk aan het voorarrest, meegenomen. De man pleegde ontucht met zijn licht verstandelijk gehandicapt nichtje. De seksuele handelingen begonnen in 1995 toen het slachtof fer achttien jaar was. De zaak kwam aan het licht toen ze vo rig jaar augustus haar seksuele ervaringen met haar oom aan een vertrouwenspersoon vertelde. door Mieke van der Jagt bomen die rijk gevorkt zijn. Ze hebben ook graag water in de buurt, zodat Ter Lucht, met de grote weel, een ideale plaats is voor reigers, die alleen in de broedtijd lekker 's-HEER ARENDSKERKE - Een broedkolonie van zo'n vijftig blauwe reigers, die al dicht bij elkaar blijven. Om hun enorme, rommelige nesten te bouwen, hebben ze dik- jaren voor nageslacht zorgt in één van de oude hakstovenbosjes bij Ter Lucht, tussen ke, stevige takken nodig. Die zijn er genoeg bij Ter Lucht. Het is alleen geen weer om 's-Heer Hendrikskinderen en 's-Heer Arendskerke, is tijdelijk dakloos. Nadat een ermee te vliegen. Met z'n allen wachten de reigers, peinzend op het land, snavel in de deel van de bomen is gekapt, heeft de harde wind een deel van wat er over was van de wind, wat rustiger weer af. nesten van vorig jaar, weggeblazen. Blauwe reigers nestelen graag halverwege hoge foto Willem Mieras schelde worden nog meer dijkwerken uitgevoerd. Ongeveer 3300 meter aan de onderkant van de glooiing langs de Bors- selepolder tussen de Totalsteiger en de Staartsedijk wordt van breuksteen met gietasfalt voorzien. Verder wordt ge werkt aan de dijkvakken Biezelingse Ham, Waarde-Westveerpolder en Pavil joenpolder. Aan deze drie stukken dijk is vorig jaar al begonnen. De werken waren evenwel te groot om ze in één seizoen af te ronden. De informatiebijeenkomst over de aan pak van de dijk aan de Kruiningenpolder is dinsdag 12 maart in het dorpshuis in Kruiningen. De werkzaamheden aan de dijk van de Zuidwatering worden woensdag 13 maart in het dorpshuis in Rilland besproken. Beide bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. Natuurlijk praat ze het onge noegen liever gewoon even uit, Tanne van drie. Maar broertje Stijn, bijna twee, is niet altijd voor rede vatbaar. Dus volgt er over en weer wel eens een klap. Dat levert dan weer boze blikken en dito standjes van de dichtstbij zijnde ouder op. Gevolgd door het altijd weer verfoei de: Ga maar zeggen dat het je spijt." Daar heeft Tanne iets op ge vonden. Tegenwoordig wordt een klap binnen een halve se conde al gevolgd door: „Sor ry Stijn." En is de kwestie wat Tanne betreft alweer ver geten. voor een kwaliteitslevering Tel./Fax 0118-431476 Mob. 06-53350980 Jongeren van de Kunstbende werken aan hun paneel voor Maxima. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35