Water moet de ruimte krijgen Woede over besluit anti-fouling PZC Jongens uit auto geslingerd op A58 Anbo wijst witte brommobielen af Adoptie Noord-Bevelandse akkerranden Alzheimervereniging Rond de Schelde geeft autonomie op 21 Provincie en Rijk werken aan nieuw beleid j MIDDELBURG - De Zeeuwse waterhuishouding moet veran deren. De afgelopen tien jaar heeft de provincie meerdere ke- i ren te maken gehad met ernstige wateroverlast. Landerijen ston den langere tijd onder water en in enkele dorpen hielden de be woners de voeten niet droog. Zowel landelijk als provinciaal wordt daarom nu gewerkt aan een nieuw waterbeleid. Bonden betichten Delta van wisseltruc Werkstraf na racistische aanslag Zeevaartschool versterkt zijn havenopleiding Zaaidijk tweede keus voor Dow donderdag 28 februari 2002 door Rinus Antonisse KORTGENE - De Noord-Beve landse stichting Akkerleven voor natuurbeheer en -ontwik keling gaat akkerranden voor adoptie uitgeven. De primeur hiervan had vorig jaar stichting Zonnestraal op Schouwen-Duiveland en nu haakt ook Akkerleven daar op in. Iedereen die het landschap op Noord-Beveland een warm hart toedraagt, kan meedoen. Het adoptieplan van de door agrariërs gevormde stichting heeft de naam NAR meegekre gen, wat staat voor Noord-Be velandse Adoptie-Rand. De stichting Akkerleven treedt op als bemiddelaar tussen de eige naren van de akkers en de bur gers die actief één of meer 'Nar ren' willen adopteren. Daarbij wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de wensen van degene die een akkerrand om armt. Er liggen wel enkele uitgangs punten vast. Een Nar is altijd zes meter breed en bestaat uit drie meter gras langs de sloot en drie meter kruiden tussen de grasrand en het cultuurgewas. De minimale lengte is vijftig strekkende meters. Eén Nar heeft dus een oppervlakte van driehonderd vierkante meter. Iedereen kan een onbeperkt aantal Narren adopteren. Een Nar kost 65 euro per jaar en moet voor minimaal drie jaar geadopteerd worden. Daarna volgt een stilzwijgende verlen ging. In een akkerrand wordt in be ginsel niet gespoten, en er wordt geen dierlijke mest of kunst mest gegeven. Op verzoek kan hij eenmaal per seizoen worden gemaaid, maar als de eigenaar dat nodig acht kan hij daaitoe ook zelf besluiten. De adoptant is gerechtigd altijd de Nar te be treden, er te wandelen, bloemen of kruiden te plukken. Er is in spraak over het mengsel wat wordt ingezaaid. Iemand kan bijvoorbeeld kiezen voor veel bloemen. De akkerranden dra gen niet alleen bij aan een in kleuring van het landschap, maai' zijn ook nuttig voor insec ten en vogels, onder meer patri j - door Rinus Antonisse „Water moet meer ruimte krij gen", vat provinciaal medewer ker H. Benschop de uitgangs punten samen. ,,We moeten het niet meer alleen zoeken in tech nische oplossingen als grotere gemalen, bredere kanalen, en dergelijke, maar proberen de veerkracht van het vroegere I systeem terug te krijgen. Toen I stonden weilanden in de winter ook onder water en niemand die daar een probleem van maak te." Eén jaar geleden tekenden Rijk, provincies, gemeenten en wa terschappen de overkomst Wa terbeheer 21e eeuw. Die moet leiden tot de gewenste nieuwe aanpak voor het water. Het is vooral aan de regio's om die nieuwe aanpak vorm te geven, leggen Benschop en zijn collega L. Kaland uit. Als eerste wordt een zogenaamde deelstroomge- biedsvisie voor de hele provin- cie opgesteld. Die brengt globaal in beeld hoe de water huishouding in Zeeland op orde j kan worden gebracht. Verdroging Benschop geeft aan dat hierbij I niet alleen wordt gekeken naar 1 de wateroveiiast, maar ook 1 naar zaken als verdroging, ver- TERNEUZEN - Delta Nutsbe- drijven morrelt aan de toege zegde bijdrage voor afvalinza meling, vindt het Zeeuws Platform van Gemeentelijke Ondernemingsraden. Het eer der met de vakbonden afge stemde concept sociaal-statuut is kennelijk te duur, merkte woordvoerder J. Nijssen giste ren op na een gezamenlijke ver gadering in Terneuzen. i Hij noemde het toegezegde bod van Delta van 59 euro (130 gul den) per woonhuisaansluiting als een soort goodwill-vergoe- I ding dan ook 'een wassen neus en een lokkertje' omdat ge- I meenten in praktijk "heel wat minder' zullen krijgen. Na de overname van afvalver- i werker OLAZ onderhandelt Delta nu met de gemeenten over I overname van de afzonderlijke I reinigingsdiensten. Delta heeft volgens het platform alle ge- f meenten een offerte voor over name van die inzamelactivitei- ten aangeboden. Uitzondering zijn Vlissingen en Borsele, om dat die niet in wensen te gaan op het bod van Delta. In de eerste gesprekken tussen Delta en de vijftien gemeenten is volgens Nijssen al gemorreld aan de eerder toegezegde 59 eu- ro per woonhuisaansluiting. De gemeenten wordt namelijk ge vraagd een deel van de perso neelskosten voor hun rekening te nemen. Het gaat daarbij om de kosten voor seniorenmaatre- gelen of de betaling van salaris- i sen boven een bepaald niveau, zo weet Nijssen. Volgens het i platform vindt Delta dat sala risschaal vijf de maximale j schaal is voor het reinigingsper- I soneel terwij 1 sommige werkne mers nu al in schaal zes zitten Alternatieven Het financiële bod van Delta is i door al die aanvulling dan ook veel ongunstiger, aldus het plat form Het meent dan ook dat ge- J meenten er goed aan doen om I nog eens rond te kijken naar an- I dere gegadigden voor overname van de reinigingsdiensten. Vol- gens Nijssen hebben minstens twee bedrijven al laten weten dat ze ook interesse hebben in I het overnemen van die gemeen- I telijke diensten. Uitvoering van I afvalinzamelingstaken in eigen beheer, 'zeker als er goed sa- j mengewerkt wordt', is volgens Nijssen ook weer een aantrek- j kelijke optie. zilting en waterkwaliteit. ,,De visie moet antwoorden geven op vragen als: hoe ver gaan we om wateroverlast te voorkomen - daarbij spelen zowel de kosten en baten als de vraag wie be taalt? Moet de overlast worden verspreid of juist worden vast gehouden binnen één afvoer- gebied en welke maatregelen willen we?", aldus Benschop. In eerste aanleg worden de mo gelijkheden verkend om in het Zeeuwse invulling te geven aan de denkbeelden van 'water als ordenend principe' en 'meer ruimte voor water' en de verta ling daaxwan in concrete maat regelen. Nederland is opgedeeld in zeventien deelstroomgebie- den; de hele provincie Zeeland is er één van. Voor elk gebied komt er een visie, die in najaar 2002 gereed moet zijn. Het gaat om de waterproblemen die zich binnendijks voordoen. Die in de buitenwateren worden in de vi sie niet meegenomen. In de Zeeuwse deelstroomge- biedsvisie wordt niet per gebied tot in detail uitgewerkt wat er precies moet gebeuren. Wel worden de hoofdlijnen ge schetst en een aanduiding gege ven wat het allemaal kost om de waterhuishouding aan te pas sen. De aanpak per gebied is een zaak van waterschap Zeeuws- Vlaanderen en waterschap Zeeuwse Eilanden. Het is de bedoeling om Sint Phi- lipsland aan te wijzen als proef gebied. Daarvoor wordt op ba sis van de visie een pakket maatregelen opgesteld: hoeveel open water is er extra nodig, wat moet de gemaalcapaciteit zijn, is het gewenst de opper- vlakte natuurvriendelijke oe vers uit te breiden? Ook wordt nagegaan welke kansen maat regelen bieden voor andere functies, als natuur, recreatie en landbouw. Watertoets Begin 2001 is ook afgesproken dat bij nieuwe ontwikkelingen nadrukkelijk het aspect 'water' wordt ingebracht. Dit krijgt in de praktijk gestalte door de 'wa tertoets'. Het komt er volgens Benschop op neer dat ruimtelij ke plannen, zoals het bestem mingsplan en het streekplan, een waterparagraaf bevatten, die de waterhuishoudkundige aspecten beschrijft. Dat moet uiterlijk in 2005 voor elkaar zijn. In het provinciaal water huishoudingsplan Samen slim met water is sprake van een 'wa- terkansenkaart'. Die wordt eveneens in het streekplan ver ankerd. Het kan dan wel eens zo zijn dat gemeenten een woon wijk of bedrijfsterrein willen aanleggen op een plek die daar voor bezien vanuit het water he lemaal niet geschikt is. Benschop en Kaland maken duidelijk dat uitvoering van de noodzakelijke werken een kwestie van jaren is. De gebie den die het meeste last hebben van water, worden het eerste aangepakt. De twee provinciale medewerkers onderstrepen dat voor de bevolking 'een heel nieuwe wereld' zal open gaan. „Er is een andere manier van denken nodig - inderdaad op een andere manier omgaan met water. Dat proces proberen we vorm te geven en er zullen best vooroordelen zijn te overwin nen. We gaan de bevolking na drukkelijk bij de plannen be trekken." Als startschot voor het maken van de deelstroomgebiedsvisie houdt de provincie 20 maart in Middelburg een conferentie over het waterbeheer in de 21e eeuw. Weerkundige Gerrit Hiemstra gaat in op de weers verwachting tot 2050. Provin cie-medewerker Kaland belicht de wateroverlast nu en over honderd jaar als het watersys teem niet wordt aangepast. Ton Mouton van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen behandelt de vraag hoe ver ingrepen moe ten gaan om droge voeten te houden en provincie-medewer ker Nico Oskam geeft een eerste verkenning van de (on)moge- lijkheden om het Zeeuwse wa tersysteem aan te passen Natte weilanden bij Middelburg, onder de rook van Vlissingen-Oost; volgens sommigen geen overlast, maar een natuurlijke overloop. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf DEN HAAG - De watersport sector, verenigd in de Hiswa, voelt zich door het ministerie van Vrom voor het blok gezet door de mededeling dat ook ver koop van koperhoudende anti- algenverf in watersportwinkels verboden is. Volgens Hiswa- woordvoerder J. van den Heuvel is het ministerie daar begin deze week pas meegekomen, zonder enige aankondiging vooraf. Van den Heuvel verwijt het mi nisterie van Vrom 'onvolwassen gedrag'. „Wij hadden afgesproken dat er voor de His- wa-tentoonstelling een bericht zou uitgaan. Dat is niet gebeurd. ZIERIKZEE - Een achttienjari ge inwoner van Zierikzee is gis teren door de rechtbank in Mid delburg veroordeeld tot 120 uur werkstraf, 35 dagen cel plus zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De Zierikzeeënaar was 13 no vember vorig jaar in zijn woon plaats betrokken bij een aan slag. Hij deed mee met het gooien van een rookbom in het Huis Van Nassau, waar zestig asielzoekers wonen. De man had verklaard de vuur- werkbom te hebben gemaakt, maar niet het projectiel te heb ben gegooid. De schade bleef beperkt tot een schroeiplek in de vloerbedek king. Die avond had hij samen met een ander ook nog een bromfiets en een fiets vernield en een tweede brommer gesto len. De eerste dag van de Hiswa 2002 komt er dan wel een bericht van Vrom. En daarin staat plotse ling dat watersportwinkels geen anti-algenverf meer in voorraad mogen hebben en niet mogen verkopen. Voor ons was dat een complete verrassing." Wat het ministerie doet, kan volgens Van den Heuvel ook niet. Het aanbrengen van ko perhoudende anti-algenverf op een scheepshuid van een ple zierboot is niet meer toegestaan maar de verf mocht nog wel ver kocht worden. Dat is zo gedaan, omdat koperhoudende anti-al genverf in de binnen- en zee vaart niet verboden is. „Ik zou niet weten", aldus Van den Heuvel, „hoe Vrom opeens juridisch hard kan maken dat er wel een verkoopverbod geldt voor watersport winkels. Het ministerie zegt dat dit is gere geld, maar de stukken zijn ons net gefaxt. Wij moeten ze nog bestuderen." België Verkoopverbod of niet, de wa tersportsector zit met de vingers tussen de deur. Van den Heuvel vreest dat veel booteigenaren in Zeeland naar België zullen uit wijken of tegen de regels in toch de koperhoudende anti-algen- verf (laten) aanbrengen. In Bel gië geldt geen verbod op het aanbrengen van die verf. Sche pen met koperverf mogen wel in Zeeland varen. „Dit kan de branche heel veel geld gaan kos ten", denkt Van den Heuvel, „want het gaat niet alleen om een verfbeurt. Daar zit van alles aan vast, winterberging, repa raties." Het probleem is, vindt de His wa, dat het ministerie van Vrom het verbod op anti-algenverf doorzet, terwijl er nog geen goed alternatief voor het schoonhou den van schepen in zoute wate ren is. Van den Heuvel: „Water sporters willen wel wat anders doen, maar ze kunnen niet. Af- spuiten is een mogelijkheid, maar daarvoor is onvoldoende capaciteit. En borstelbanen zijn erg duur en werken nog niet goed." Andere coatings zijn ook nog niet voorhanden, aldus de Hiswa. Bij het College Toelating Bestrijdingsmiddelen (CTB) wacht één middel al geruime tijd op officiële toelating. In die procedure zit weinig schot. ARNEMUIDEN - Bij een onge val op de autosnelweg A58 tus sen Nieuw- en Sint Joosland en Arnemuiden zijn twee jonge mannen zwaargewond geraakt. De bestuurder was een acht tienjarige Kapellenaar. De identiteit van het andere slacht offer was gisteravond nog niet met zekerheid vastgesteld. De twee zaten in een personen auto die volgens getuigen door een inhaalmanoeuvre van een vrachtwagen in de problemen kwam. De Kapellenaar moest uitwijken en kwam daarbij met een wiel in de berm. De wagen was niet meer onder controle te houden en sloeg over de kop. De twee slachtoffers werden uit hun auto geslingerd en kwamen op het wegdek terecht. Ze wer den met ernstige verwondingen overgebracht naar ziekenhui zen in Goes en Vlissingen. De vrachtwagen is na het onge val doorgereden. Volgens de po litie is het de vraag of de chauf feur iets van het ongeluk heeft gemerkt. Getuigen en deze chauffeur wordt gevraagd zich via 0900-8844 te melden. foto Willem Woznitza door Emile Calon TERNEUZEN - De Ouderen bond Anbo voelt niets voor 'witte' brommobielen aan de veerhavens van Breskens en Vlissingen. De bond vindt dat de toekomstige fiets/voetveren ge woon toegankelijk moeten zijn voor deze voertuigen, aldus H. Klein-Hesselink. De Zeeuws-Vlaamse voorvrouw van deze bond stelt klip en klaar dat de toekomstige veerboten gewoon toegankelijk moeten zijn voor iedereen. „Dus ot>k voor mensen die om wat voor re den dan ook gebruik moeten maken van brommobielen." Ze vindt dat de provincie haar verantwoordelijkheid moet ne men en dat geld noch aantallen de leidende principes mogen zijn bij het bepalen van de toe gankelijkheid van de f iets/voet - vex-en. Met nadruk zegt ze dat het veer openbaar vervoer is en dat de regels voor openbaar ver voer dus moeten gelden. Begin deze week stelde de WD- Statenfractie tijdens de Staten vergadering voor alternatieven te ontwikkelen voor brommo- biel-toegankelijke fiets/voet veren. Die toekomstige veerbo ten daarvoor geschikt maken kost immers zo'n 500.000 euro, zo heeft de provincie berekend. Nu er een jaai'lijks exploitatie tekort dreigt van minimaal 600.000 eux'o moet er volgens de libei'alen dan ook naarstig ge zocht worden naar bezuini gingsmogelijkheden. Daar komt ook nog eens bij dat tot nu toe maar weinig bi'ommobielen wordexx overgezet. Volgens ge deputeerde J. Hennekeij maxi maal twintig per jaar. Huur Het WD-idee werd direct ge steund door tal van andere frac- ties. Statenlid F. de Paauw (PvdA), tevens voorzitter van de Algemene Nederlandse Gehan dicaptenorganisatie, betitelde het met enig enthousiasme zelfs als het 'witte brommobielen- plan'. Hennekeij toonde zich ook ingenomen met het idee en beloofde te onderzoeken wat de mogelijkheden zijn om het uit te voeren. Hij opperde om aan bei de kanten van de Westerschelde één provinciale huur-brommo- biel te zetten. Brommobiel-be- stuuders kunnen hun eigen voertuig dan aan de andex'e kant laten staan en aan de overkant met het 'witte' voertuig hun reis vervolgen. Klein-Hesselink vraagt zich af hoe zo'n systeem werkt. „Moet je reserveren?" Ook vraagt ze wat er gebeuxt als iemand zo'n voertuig meerdere dagen wenst te lenen. „En wat gebeuxt er als meerdere mensen dat ene voer tuig willen huren?" Het hele idee staat haar niet aan, zo zegt ze. Het is ook in strijd met de wens van de ge bruikers om zelfstandig door het leven te gaan, voegt ze daar tot slot nog aan toe. VLISSINGEN - Zeevaartschool De Ruyter in Vlissingen gaat in het nieuwe schooljaar van start met een volwaardige havenop leiding, zowel op middelbaar als op hoger beroepsniveau. Het gaat om een versterking en com pletering van de bestaande mbo-opleiding Manager Haven, Vervoer en Logistiek. Studenten hoeven dan niet meer naar Rottex'dam om het laatste deel van de opleiding te voltooi en, en kunnen een jaar winst boeken wanneer ze doorstro- men naar de hbo-opleiding Lo gistiek Technische Veivoers- kunde. Die opleiding kan dan in drie in plaats van vier jaar wor den voltooid. Dat is mogelijk doordat de mbo- en hbo- oplei ding beter op elkaar wox'den af gestemd. Het ROC-Zeeland verzorgt de mbo-opleiding, de Hogeschool Zeeland de hbo-opleiding. De twee instellingen werken daar bij samen. De opleidingen zijn bedoeld voor scholiex'en en studenten die willen gaan werken bij scheepsagenten, cargadoorbe- drijven, stuwadooi'sbedrijven, expediteurs en transportbedrij ven, zowel in als buiten havens. Voor belangstellenden woi'dt op zaterdag 23 maait, van 11 tot 15 uur open huis gelxouden in de Zeevaartschool aan de Boule vard Bankert in Vlissingen. door Claudia Sondervan VLISSINGEN -Tien jaar na op richting wordt de Zeeuwse Alz heimervereniging Rond de Schelde opgeheven. De laatste voorzitter, Jannie de Looff-de Wild, laat de vereniging vrijdag 8 maart met een hamerslag op gaan in een afdeling van de lan delijke Alzheimervereniging. Het voornemen daartoe nam de ledenvergadering vorig jaar al Maar wel met tegenzin. De Zeeuwse vereniging is één van de laatste regionale verenigin gen die overgaat tot de afde- lingsvoi'm, vertelt voorzitter De Looff. „Het is de bedoeling dat we onze vrijheid van handelen in voldoende mate behouden. Blijkt dat niet zo, dan komt er kabaal", besluit ze strijdvaar- dig. Voor de 240 leden van de Zeeuwse vereniging verandert er weinig; zelfs de naam blijft behouden. Wel wordt een aantal administratieve bestuux'staken vooxtaan door de landelijke ver eniging overgenomen. De acti viteiten, zoals het geven van voorlichting, lezingen en gast colleges voor verzorgenden in opleiding, blijven op Zeeuwse schaal georganiseerd worden. Aanleiding voor de omvorming is dat de Alzheimervereniging Nederland de organisatie tot in de regio wil gelijkschakelen om alle afdelingen gelijkwaardig te kunnen laten functioneren. Bo vendien moet de reorganisatie het makkelijker maken te ver antwoorden waar donaties aan besteed worden. „En we kunnen eenvoudig niet zonder de onder steuning van de landelijke ver eniging. Zij hebben alle medi sche en wetenschappelijke informatie over de ontwikkelin gen rond Alzheimer en geven de brochui'es uit." Ervaring Ook bij het organiseren van nieuwe initiatieven om demen terenden en him verzorgers en relaties met elkaar in contact te brengen, blijkt de hulp van het landelijk kader nuttig. „Wij kunnen nu px'ofiteren van erva ringen met zulke projecten el ders in het land", zegt De Looff. De verbreiding van kennis over Alzheimer en de hulpmogelijk heden voor patiënten en hun verzorgers blijft hoofdtaak van de nieuwe Zeeuwse afdeling. Achttien miljoen wereldburgers lijden aan dementie. Daarvan woont een kwaxt miljoen in Ne derland. Van alle mensen tussen de zestig en tachtxg jaar krijgt 6 procent dementie. Boven de tachtig jaar is dat zelfs twintig procent. En in Nederland wo nen tien- tot vijftienduizend mensen die al vóór hun zestigste dementie kregen. Alles bij el kaar hebben deze patiënten een miljoen Nederlandei's om zich heen voor wie dementie een fe nomeen is waarmee zij in hun naaste omgeving dagelijks wor den geconfronteerd; want drie kwart van alle dementerenden woont gewoon thuis. Alzhei mer, de ongeneeslijke ziekte die hersenfuncties geleidelijk af breekt, is verantwooi'delijk voor 7 0 procent van alle demen- tie-gevallen. Juist omdat zoveel patiënten thuis wonen, blijven zij verscholen achter vooi'deu- ren en blijft de omgeving op af stand, onwetend over hoe dementerenden werkelijk func tioneren, meent De Looff. De vergadering wordt om 13.30 uur geopend in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. AXEL - Bewoners van de Axel- se Zaaidijk hebben met gemengde gevoelens kennis ge nomen van het feit dat Dow Be nelux in Terneuzen zijn kaarten bij de bouw van een pompsta tion voor ethyleen voorlopig zet op een locatie aan de Plattedijk. Op verzoek van de provincie laat het bedrijf de procedure voor de Zaaidijk even rusten. Als blijkt dat de locatie aan de Plattedijk niet haalbaar is, gaat het bedrijf alsnog verder met het pompstation aan de Zaai dijk. De omwonenden vinden dat het pompstation op bedrij venterrein Vaartwijk gebouwd moet worden. Dow heeft het pompstation nodig om de pro ductie van ethyleen in Terneu- zen flink uit te breiden. Het vol automatische, onbemande pomphuis moet exti'a druk leve- i'en om de ethyleen van Terneu zen naar Antwerpen te stuwen. De provincie heft Dow ge vraagd uit te kijken naar een al ternatieve locatie in de omge ving, omdat de kamsalamander in de buuxt van de Zaaidijk voorkomt. Dit diextje is be schermd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21