Bestuur van HBO-Raad wankelt 99?° Georgië mogelijk nieuw front in oorlog tegen terrorisme Perry's actiepakker! Tientallen doden bij aanval op trein in India Kapelse SGP werpt vrouwen in de ver kiezingsstrij d Gaastra Panama tm mmmmm w I m W 2 ■H MAART u 2002 ERA 0 Kabinet lijkt WAO-advies niet te volgen Drie leden stappen op na aangifte van fraude Hogeschool Zeeland wil zelf onderzoek Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Dwangvoorstellingen in Boijmans Brussel klaagt alle lidstaten aan Ajax morst punten bij Fortuna 10sm 0 ZW 6 Opklarend In de ochtend mogelijk wegtrekkende regen, gevolgd door opklaringen. Matige tot harde zuidwester en 8 a 9 graden. 245e jaargang no. 50 donderdag 28 februari 2002 los nummer 1,00 Waar gawerken deze zomer? I «g fc internet: www.pzc.nl Kijk zaterdag in deze krant Een Indiase politieman loopt door de uitgebrande trein in Godhra. van onze redactie buitenland NEW DELHI - Bij aanslagen in de India se deelstaat Gujarat op een trein waarin hindoe-fundamentalisten zaten, zijn ze ker 59 mensen gedood. De trein werd in Godhra aangevallen door een woedende menigte die de wagons in brand stak. Agenten en brandweerlieden waren gis teren urenlang bezig de verkoolde resten van mensen uit het wrak te halen. De aanslag op de trein leidde volgens de po litie in diverse plaatsen in Gujarat tot vergeldingsacties. Zeker twee mensen werden hierbij gedood. Bussen werden in brand gestoken en winkels geplunderd. De meeste passagiers in de trein waren fanatieke hindoes die terugkeerden van een bijeenkomst in Ayodhya, ruim 500 kilometer ten oosten van de hoofdstad New Delhi. Ze zouden de lokale bevol king hebben geprovoceerd door vanuit de trein leuzen te roepen. In het westelij ke Gujarat is een groot deel van de bevol- foto EPA king moslim. De hindoes waren naar Ay odhya getogen om er steun te betuigen aan de bouw van een hindoe-tempel. Die moet volgens de extremistische partij Vishwa Hindu Parishad op de plaats ko men waar extremisten tien jaar geleden de zestiende-eeuwse Babri-moskee ver woestten. DPA/ANP/RTR door Frank Hendrickx MOSKOU - De Verenigde Sta ten sturen elitetroepen naar Ge orgië om de voormalige sovjet republiek te helpen in de strijd tegen terrorisme. Amerikaanse eenheden zullen Georgische troepen opleiden maar voorals nog niet zelf deelnemen aan militaire operaties. Buurland Rusland heeft wantrouwend ge reageerd op het Amerikaanse optreden in de Kaukasus. „Het kan de toch al gecompli ceerde situatie in de regio verder verslechteren", aldus de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Igor Ivanov. De militaire samenwerking tus sen Amerika en Georgië concen treert zich op de Pankisikloof, vlak bij de grens met de opstan dige Russische republiek Tsje tsjenië. De Verenigde Staten zijn al langer bezorgd over de Tsjetsjeense, Afghaanse en Ara bische moslimrebellen die zich in deze regio zouden ophouden. Een deel van hen zou nauwe banden onderhouden met het netwerk Al Qaeda van Osama bin Laden. Georgië bagatelli seerde lang de problemen in Pankisi, maar heeft nu onder Amerikaanse druk toegegeven dat er zich in de ontoegankelij ke regio mogelijk Al Qaeda-terro- risten bevinden. Inmenging Het nieuws dat Amerika 100 tot 200 militaire adviseurs naar Ge orgië zal sturen, heeft tot wan trouwen geleid in Rusland. Moskou verwijt Georgië al lan ger niets te doen tegen de Tsje tsjeense opstandelingen in Pan kisi, maar is fel gekant tegen een Amerikaanse inmenging zo dicht bij de Russische grens. „Washington is goed op hoogte van onze positie", verklaarde minister Ivanov in een televisie interview. De relaties tussen Rusland en Georgië zijn al langer zeer ge spannen. Tbilisi beschuldigt Moskou van politieke inmen ging vanwege de steun aan de autonome republiek Abchazië, dat jarenlang een burgeroorlog uitvocht met Georgië. Anders- (Advertentie) P E H_ I Z E N MAKELAAR R U T _E_ www.era.nl 2 0 0 2 om vermoedt Rusland dat Geor gië de Tsjetsjeense rebellen steunt. President Sjevardnadze van Georgië heeft bovendien duidelijk gekozen voor nauwe diplomatieke banden met Was hington, dit tot ongenoegen van Rusland. Moskou zegt niet geïnformeerd te zijn over de Amerikaanse en Georgische militaire plannen. „Wij worden niet uitgenodigd voor de discussies", mopperde Doema-voorzitter Gennadi Se- leznjov. Hij zei geen grote pro blemen te verwachten zolang het slechts om 200 Amerikaanse experts gaat, maar verklaarde dat een militaire operatie ge doemd is te mislukkep zolang Rusland wordt buitengesloten. President Poetin heeft zich niet uitgelaten over de ontwikkelin gen in Georgië. GPD (Advertentie) DEN HAAG - Staatssecretaris Hoogervorst (Sociale Zaken) gaat een nieuw stuk schrijven over de aanpak van het hoge aantal WAO-uitkeringen. Uit bronnen rond het kabinet is gis teravond vernomen dat er in het kabinet overeenstemming lijkt te zijn over het handhaven van een boete voor een werkgever wanneer een werknemer ar beidsongeschikt is geworden. Verder lijken de betrokken mi nisters van de sociaal-economi sche zeshoek een verhoging van de WAO-uitkering voor volledig arbeidsongeschikten niet te zien zitten. In de zeshoek hebben naast de premier de bewindslieden van Economische Zaken, Financi en, Sociale Zaken, Binnenland se Zaken en Volksgezondheid zitting. Met de gedachten die de minis ters gisteren samen met Hooger vorst wisselden, ziet het er naar uit dat ze afstand nemen van het onlangs door de Sociaal-Econo mische Raad (SER) uitgebrach te voorlopig WAO-advies. Werkgevers- en werknemersor ganisaties hebben in de SER af gesproken de boete voor werk gevers, de zogenoemde Pemba- boete, af te schaffen en boven dien de WAO-uitkering voor volledig arbeidsongeschikten te verhogen. In de ogen van de SER moet een WAO'er 75 procent van het ge middelde loon over de laatste drie jaar krijgen. Nu is dat nog 70 procent van het laatst ver diende salaris. ANP ■■■■■■■■■Mi Museum Boijmans in Rotterdam wil behalve een museum ook een laboratorium zijn voor kunstenaars. In dat kader zijn er nu tekeningen te zien van Hein Dingemans. Dwangvoorstel lingen noemt de beeldend kunstenaar zijn tekenin gen, waarop getatoeëerde inboorlingen een promi nente rol spelen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9 en 11; sport: 13, 14 en 15; zeeland: 17,18,19,21 en 23; kunst cultuur: 25,26,27,29,31 en 32 door Ron Magnée KAPELLE - In de aanloop naar de verkiezingen gooit de Kapel- se SGP vier vrouwelijke 'frac tieondersteuners' in de strijd. Opvallend, omdat de SGP vrou wen niet als lid accepteert. Ze staan er toch echt: een viertal vrouwen op de foto in de SGP- verkiezingsbijlage van de Scheldepost. Elke week mogen twee politieke partijen zich in dit huis-aan-huisblad presente ren. Deze week was de SGP aan de beurt. Naast de algemene punten voor de komende jaren prijkt een foto van het SGP- team: vijf mannelijke kandi daat-raadsleden én vier vrou wen die in het onderschrift worden aangeduid als 'fractie ondersteuners.' Opvallend, om dat juist de SGP bekend staat als een partij die vrouwen ver biedt lid te worden. Wethouder en lijsttrekker L. Niewenhuijse van de SGP legt uit dat het een ludieke actie be treft: „De vrouwen op de foto zijn de echtgenotes van vier van onze kandidaat-raadsleden. De politieke partijen die zich de af gelopen weken in het krantje hebben gepresenteerd, kwamen niet verder dan hoogstens één vrouw. Daarom staan er bij ons juist vier vrouwen op, een ludie ke actie dus, ook omdat de SGP altijd te kampen heeft met haar vrouwonvriendelijke imago." Het is niet de bedoeling dat de vrouwen ook echt politiek gaan bedrijven, stelt Niewenhuijse. Wat dat betreft is er vanuit Ka- pelle geen landelijke primeur te verwachten. In de Kapelse ker nen is niet iedereen gelukkig met de actie van de christenen. Volgende week komt de partij in het blad nog even terug op de 'veelbesproken' foto, stelt Nie wenhuijse. (Advertentie) noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats: nen zes maanden) telefoon:G noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer handtekening. PZC bv gaai zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 713214 000002 twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,25). Q per kwartaal met automatische incasso 52,-). d per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) door Mark Langeslag en Erwin Tuil DEN HAAG - In het be stuur van de HBO-Raad is een crisis uitgebroken na dat minister Hermans van Onderwijs gisteren aan gifte heeft gedaan van fraude. Drie leden van het bestuur van de koepel van hogescholen zijn opge stapt. betreffen de hogescholen van Utrecht, Amsterdam, Brabant, Alkmaar, de Hanze Hogeschool Groningen en de Saxion Hoge school IJselland. Zij schreven gezamenlijk onder meer 5109 studenten uit Vlaanderen in die niet of nauwelijks studeerden aan de instellingen. De hoge scholen kregen wel subsidie voor deze studenten. Hermans overweegt de zes ho gescholen aanvullende boetes op te leggen. Het ministerie en de HBO-Raad zijn het er over eens dat de niet beschuldigde opleidingen gecompenseerd moeten worden door de oplei dingen die te veel geld hebben ontvangen. Verder blijkt dat er geknoeid is met exameneisen en diploma's. Daarom wil Hermans een on derzoek naar de mogelijkheden om de positie van examencom missies te verbeteren. Bureau Naast de hbo-opleidingen is het Bredase bureau Opleiding en Ontwikkeling (O&O) onder de aandacht van het Openbaar Mi nisterie gebracht. Dit bureau, gefinancierd door directeuren van de Hogeschool Brabant, le verde de buitenlandse studen ten aan de hogescholen. De Hogeschool Brabant in Breda stelde dinsdag twee directeuren op non-actief vanwege financi ële belangen hadden in O&O. Om fraude te voorkomen, gaat Hermans de regels zo aanpassen dat het onmogelijk wordt voor hogescholen studenten buiten hun medeweten in te schrijven. Verder werkt hij aan verbeterin gen van het huidige stelsel van financiering. De HBO-Raad blijft er overi gens bij dat de term fraude niet van toepassing is op de gang van zaken bij het hbo. GPD pagina 3: lucht rond fraude is allerminst opgeklaard Hermans heeft aangifte gedaan op grond van het rapport van de accountantsdienst van Onder wijs. Daaruit blijkt dat in de ja ren 1998 tot en met 2001 door zes hogescholen voor een be drag van ongeveer 30 miljoen euro is gefraudeerd. De Tweede Kamer heeft ge mengde gevoelens over het on derzoek en vraagt zich af waar om Hermans niet eerder tot actie is overgegaan. D66 spreekt van een stevig, maar beperkt onderzoek. „Het onderzoek be treft uitsluitend de hbo-oplei- dingen, terwijl er signalen ko men dat ook universiteiten niet schoon zijn", aldus Kamerlid Lambrechts. CDA-Kamerlid Eurlings ver wijt Hermans dat hij nog steeds te laconiek en te traag handelt. De PvdA vindt bij monde van Hamer dat de geloofwaardig heid van de minister er niet op vooruit is gegaan. Onduidelijk is nog of de Kamer bereid is de aanpak van Her mans goed te keuren. Voor maandag moet hij nadere infor matie geven. Pas daarna wordt over de kwestie gedebatteerd. De beschuldigingen van fraude door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland overweegt zelf een on derzoek te laten doen door een extern accountantskantoor naar de uitvoering van financië le regelingen voor buitenlandse studenten. Niet dat er wat aan de hand is bij de Hogeschool Zeeland, aldus voorzitter J. Mandos van het College van Be stuur en directeur internationa le betrekkingen A. Vermunt. De Hogeschool Zeeland is bui ten het ministeriële onderzoek gebleven. Volgens Vermunt en Mandos is er ook geen reden om aan te nemen dat bij de school in Vlissingen iets mis zou zijn. „Maar wij willen alle openheid betrachten en volstrekte duide lijkheid krijgen over de vraag of wij alles wel goed doen", aldus Mandos. „Omdat éénderde van onze studenten uit het buiten land komt, is dat van wezenlijk belang voor de Hogeschool Zee land, voor onze Nederlandse én onze buitenlandse studenten." Vanwege de commotie over de buitenlandse studenten bij zes hogescholen denkt minister Hermans van Onderwijs erover het bekostigingssysteem voor het hoger beroepsonderwijs te veranderen. Er ligt nu veel na druk op het halen van het diplo ma binnen vier jaar, waardoor de kwaliteit ook onder druk zou staan. De Tweede Kamer dringt al jaren aan op een verandering van dit systeem, waarbij er een directer verband wordt gelegd tussen hoeveel studenten welk onderwijs volgen. Hoe zo'n wijziging voor de Ho geschool Zeeland zal uitpak ken, kan Mandos nog niet over zien. Hij hoopt dat bij elk nieuw financieringssysteem rekening wordt gehouden met de positie van kleinschalige hogescholen zoals die in Vlissingen. „De Ho geschool Zeeland is wel klein", zegt Mandos, „maar heeft een heel specifieke regionale func tie en wij lopen al jaren voorop met internationalisering." (Advertentie) Voor al uw Legionella zaken Risicoanalyses Beheersplannen Verwijderen van Legionella Drinkwatermanagement TWMS Tel. 0499-336336 De Europese Commissie sleept alle lidstaten van de EU voor het Hof van Justitie in Luxemburg. Steen des aanstoots is het besluit van de EU-ministers van Landbouw om Por tugese boeren alsnog staatssteun te geven. De Com missie had dit eerder verboden. Koploper Ajax heeft gis teravond kostbare punten laten liggen in de strijd om de landstitel. De Amster dammers kwamen in Limburg tegen nummer laatst Fortuna Sittard niet verder dan 1-1. Ro nald Hamming gaf de hekkensluiter hoop op een stunt, maar Wamberto maakte gelijk. Lichtgewicht waterdicht ademend. Maten: XS-XXL Kleuren: donkerblauw, rood en off-white. uan.HJU« uoor www.perrysport.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1