Union dreef verlies bewust op Pleidooi voor gelijk sociaal beleid PZC PZC Anoniem protest tegen PvdA Computer kan niet mee in bed GroenLinks vraagt Haagse aandacht voor strandje Kaloot Hermans beticht CDA-voorzitter van volksmennerij 19 Raadsman ontslagen werknemers verwijt directie pure winstverhoging Vrouw gewond na botsing Infocentrum De Globe sluit Kapelle krijgt vragenhalfuurtje Auto met aanhanger gestolen Tractor met aanhangers gekanteld agenda Foutparkeerder slaat en spuugt bijeenkomsten donderdag 28 februari 2002 door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Een 'verontruste Vlissinger' heeft op een poster in het fietstunneltje bij de draaibrug in West-Souburg zijn verontwaardi ging geuit over belangenverstrengeling binnen de PvdA in Vlissingen. De anonieme bezwaarmaker kaart aan dat ge meenteambtenaren die lid zijn van de PvdA, zit ting hebben in de kandidaatstellingscommissie. Daarmee kiezen ambtenaren hun raadsleden uit. Deze situatie werd eind vorig jaar door PvdA-lid F. Klaver aan het licht gebracht. Klaver heeft naar eigen zeggen met deze actie niets te maken. De onbekende Vlissinger heeft met zijn poster nogmaals de aandacht gevestigd op deze ver meende belangenverstrengeling. Hij schrijft onder meer: Onthullingen over belangenver- strengeling tussen Vlissingse PvdA-stadhuis- ambtenaren en Vlissingse PvdA-kandidaats- raadsleden c.q. wethouders doen de PvdA balen. Het was ook te mooi om waar te zijn; werknemers zoeken hun eigen bazen uit. Die moeten wel naar de pijpen van de werknemers dansen in plaats van andersom, omdat ze bij de volgende verkiezingen op een niet-verkiesbare plek komen te staan. Deze vriendjespolitiek had binnenskamers moeten blijven, maar is helaas uitgelekt. Wat jammer toch, vinden PvdA-kopstukken, dat er binnen de PvdA nog integere mensen zijn die misstanden durven aan te kaarten. Het ging zolang goed. De macht was tanende maar de PvdA was nog altijd de grootste. En dat moet kost wat kost blijven." De PvdA Vlissingen zei gisteren niet te willen rea geren op het betoog van de anonieme Vlissinger. „Laat deze 'verontruste Vlissinger' zich eerst maar eens bekendmaken", zegt J. Dooms. „Pas dan willen we graag met hem in discussie gaan." foto Lex de Meester door Wout Bareman TERNEUZEN - De directie van de Unie van Redding- en Sleep dienst (Union) in Antwerpen heeft de verliezen bij Union Nederland BV, het vroegere Willem Muller Nederland in Terneuzen, moedwillig opge dreven. Op die manier is een schoolvoorbeeld van een sterf huisconstructie gecreëerd. De ontmanteling van Union Ne derland is tot nu toe op geen en kele wijze onderbouwd. Tot die harde conclusie kwam advocaat M. Schlimbach giste ren tijdens de zitting van het kantongerecht in Terneuzen. Drie administratief medewer kers van de Nederlandse tak van Union vochten voor kanton- rechter C. Kool hun ontslag aan. Volgens raadsman Lammers van het sleep- en bergingsbe drijf was een reorganisatie, die inmiddels grotendeels is door gevoerd, onafwendbaar gezien de aanzienlijke verliezen die Union Nederland leed. Vorig, jaar bedroeg dat verlies op de Westerschelde en het Kanaal Gent-Terneuzen alleen al iets meer dan drie miljoen gulden. De raadsman: „In eerste instan tie is nog gepoogd het tij te ke- ren, maar uiteindelijk bleek dat dat pas kon als het personeels bestand werd ingekrompen. Bij Union Nederland (het Ant werpse bedrijf nam Willem Muller Nederland begin jaren negentig over van Wijsmuller) werkt nu nog vijfendertig man op de sleepboten. Het admini stratief personeel is grotendeels 'weggeautomatiseerd'; de taken zijn voor een belangrijk deel overgeheveld naar de hoofdves tiging in Antwerpen, waar door een eerdere reorganisatie geen plaats was voor de Terneuzense medewerkers. Ook het kantoor in Terneuzen is gesloten. Union beschikt er nu alleen nog over een kleinere vestiging op het sluizencomplex. In totaal zijn in Terneuzen, inclusief varend personeel, zo'n twintig banen geschrapt. Topman W. De Schepper van Union in Antwer pen wees er tijdens de zitting op dat een jaarverlies van drie mil joen op een totale nettowinst van de Union Groep van 26 mil joen niet marginaal kon worden genoemd. Raadsman Slimbach consta teerde namens twee admini stratieve krachten dat hij tot nu toe nergens de 'rode cijfers' van Union kon verifiëren, maar dat het hem vreemd voorkwam dat de Union-groep met een ge schatte totale omzet van 42 mil joen euro dat verlies van 3 mil joen niet kon opvangen zonder een ingrijpende reorganisatie. „De groep heeft hier een pure winstverhogingsronde uitge voerd om de aandeelhouders te plezieren." Ook raadsvrouw J. Volkerink van het met het ontslag bedreig de hoofd Personeel en Organi satie liet weinig heel van de argumentatie van de Union-di- rectie. Zij wees op de uiterst ge brekkige communicatie tussen de top in Antwerpen en het per soneel in Terneuzen, noemde het optreden ongehoord en sprak in dat verband ook van 'onzorgvuldigheid'. De raads man van Union hield vol dat de directie in de kwestie juist ui terst zorgvuldig te werk was ge gaan. De kantonrechter doet woensdag 13 maart uitspraak. ARNEMUIDEN - Een 25-jarige wouw uit Arnemuiden is gis terochtend op de Calandweg in Arnemuiden met haar auto te gen een elektriciteitshuisje gebotst. De vrouw reed over de Muidenweg richting Goes. Vermoedelijk is ze door een wind vlaag rechtdoor gereden in een bocht. Ze schampte eerst een bermpaal en botste daarna tegen het betonnen elektriciteits gebouw. Ongeveer honderd meter verder belandde ze aan de andere kant van de weg in een sloot. De wouw is met klachten over pijn in de polsen naar het ziekenhuis gegaan. De auto is totaal vernield. GOES - Het informatiecentrum De Globe aan de Albert Joa- chimikade in Goes sluit vanaf zaterdag 2 maart de deuren. In De Globe werken vijf maatschappelijke organisaties samen: Amnesty International, het Wereld Natuur Fonds, Stichting Vluchtelingenwerk, Terre des Hommes en Foster Parents Plan (FPP). Op deze manier maken zij gebruik van eikaars vrijwilligers. Als reden voor de sluiting wordt gegeven dat op de huidige informatiemarkt er geen plek meer is voor een cen trum als De Globe, nu velen hun informatie van internet pluk ken. M. Piet, regiocoördinator van FPP Zeeland, vindt de slui ting jammer, maar noodzakelijk. „We merkten dat er steeds minder mensen kwamen. We verzorgden nog wel eens lezin gen en spreekbeurten, maar er kwam steeds minder vraag naai'." De Globe werd in de zomer van 1998 opgericht als in formatievoorziening van de vijf organisaties. Bezoekers kon den informatie vergaren over de maatschappelijke doelen van de vijf en ook werden activiteiten georganiseerd. De vrij willigers blijven betrokken bij hun eigen organisatie, maar werken in het vervolg niet meer samen. Wat er in de toekomst met het pand gebeurt, is nog niet bekend. KAPELLE - De gemeenteraadsvergadering van Kapelle krijgt een vragenhalfuurtje. Tijdens de eerste dertig minuten van de raadsvergadering kunnen de raadsleden wagen stel len aan de wethouders. De wijzigingen staan in het nieuwe reglement van orde. Dat wordt waarschijnlijk op de gemeen teraadsvergadering van 23 april vastgesteld. Het wagenhalf- uurt j e is een van de niet-verplichte onderdelen van de zogehe ten dualisering van het gemeentebestuur. Hierbij bepaalt de raad op hoofdlijnen het beleid en doet het college het dage lijks bestuur. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - In de Jacoba van Bei- erenstraat in 's-Heer Hendrikskinderen is gisternacht een au to met aanhangwagen gestolen. Het gaat om een groene Opel Kadett met het kenteken YP-67-TV. De waarde van de combi natie is enkele duizenden euro's. In de aanhangwagen lagen diverse gereedschappen ter waarde van ongeveer duizend eu- 's-HEER ABTSKERKE - Op de Noordhoekweg bij 's-Heer Abtskerke, ter hoogte van de Bimmelsweg, is gisterochtend een tractor met twee aanhangers gekanteld. Dat gebeurde toen de 60-jarige bestuurder uit de gemeente Borsele moest remmen voor een taxibus. Doordat de hydraulische rem niet was aangesloten op de aanhanger, raakte de bestuurder de controle over de combinatie kwijt. De aanhanger kwam in de berm terecht waardoor de tractor kantelde. De bestuurder bleef ongedeerd. De brandweer verwijderde de olie die op de weg terecht was gekomen. STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG - Kerksteeg 5, 14.00 - 15.00 uur: Tai Chi voor 50-plussers en mensen met chronische aandoeningen; Zeeuwse Bibliotheek, 19.15 uur: Lezing over autisme en seksualiteit; Kerksteeg 5, 19.00-20.00 uur: Tai Chi voor beginners; Artemis Koudekerkseweg 133, 13.30- 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emoties; Ontmoetingsruimte achter de Gasthuis- kerk, 9.00-14.00 uur: kledingbeurs; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 9.30 uur: Peutergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie contactochtend; VLISSINGEN - Een parkeer- controleur in Vlissingen is dins dagmiddag in de Aagje Deken straat geslagen, bespuwd en beledigd. De controleur schreef een be- keuring uit voor een auto die stond op een plaats waar een parkeerverbod van kracht is. De eigenaresse van de auto kwam juist aanlopen en was het niet met de controleur eens. Ze bele digde en sloeg hem en spuugde de controleur daarna in het ge zicht. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Juichende kinderen, kleurrijke spandoeken en een voetbaltoeter vormden het decor van de voorlees wedstrijd in de Zeeuwse Bibliotheek. foto Lex de Meester door Anja Bimmel MIDDELBURG - De aula van de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg wekte gis teren de indruk van een popconcert. De zaal was gevuld met juichende kinderen, kleurrijke spandoeken en zo nu en dan was het geluid van een voetbaltoeter te horen. De sterren die een optreden gaven waren alleen geen muzikanten, maar jonge voorlezers die meededen aan de Walcherse Voorleesdagen. Twaalf kinderen uit groep zeven en acht van verschillende Walcherse basisscho len verzamelden zich in de bibliotheek om te strij den voor één van de twee plaat sen in de provinciale finale op 20 april. Aijanne Sturm van de Prins Willem Alexanderschool in Sint Laurens werd de gelukkige winnaar. Zij wist met haar voorleeskunsten niet alleen de jury maar ook het publiek te betoveren. „Ze was de één na laatste, dus de zaal werd al iets ru moeriger", vertelt Marga Baan van de Walcherse Voorleeswedstrijd. „Toch luk te het haar de hele zaal stil te krijgen." Volgens Baan sprong het verhaal dat Ar- janne voorlas uit Achtste groepers huilen niet van'Jacques Vriens, er uit. Volgens de driekoppige jury speelde het verhaal zelf geen rol bij de selectie van de win naar. Voornamelijk werd gekeken naar tempo, tekstbegrip, stemgebruik en het contact met de publiek. Vooral op het laatste punt scoorde de winnaar goed. Grote opkomst Hoewel veel mensen voorlezen voor een groot publiek eng vinden, waren er vol gens lerares Heieen Walraven van de Acaciahof in Middelburg veel kinderen die wilden meedoen aan de wedstrijd. Ook Baan merkt dat de wedstrijd met het jaar populairder wordt. „Dit jaar hebben we finale van de Walcherse Voorleesda gen al in twee delen moeten splitsen om dat er maar liefst 23 aanmeldingen kwa men." Het tweede deel wordt gehouden op 13 maart. De grote hoeveelheid kinderen die willen meedoen is een goed teken, vindt presen tator en onderwijzer Bart van Leerdam. „Er wordt vaak gezegd dat kinderen van tegenwoordig alleen maar achter de computer zitten", zegt hij. „Hieruit blijkt maar weer dat een heleboel kinde ren graag in de boeken duiken." Ros Sanabria, een van de deelnemers, vindt dat lezen en computeren best samen kan. „Ik vind computerspelletjes ook heel erg leuk", zegt hij, „Maar een boek kan je 's avonds nog mee naar bed nemen. Met een computer wordt dat lastig." door Edith Ramakers Alle Zeeuwse gemeenten moeten hetzelfde sociale beleid voeren. Als het niet lukt om heel Zeeland spoedig op een lijn te krijgen, begin dan bij de drie Walcherse gemeenten. Dat pleidooi hielden enkele inspre kers tijdens het politiek debat over de toekomst van het sociale beleid in Vlissingen, waaraan met uitzondering van de SP en de partij Souburg/Ritthem alle lijsttrekkers van de Vlissingen politieke partijen meededen. Het is toch niet uit te leggen dat Vlissingse uitkeringsgerechtig den niet en Veerse wel geld krij gen om een nieuwe wasmachine of ijskast te kopen. Veere heeft een witgoedregeling. Veere voert trouwens een veel socialer beleid dan Vlissingen", zei een afgevaardigde van de FNV gis teren in het Vlissingse Arse naaltheater. Het Platform voor Uitkerings gerechtigden Gehandicapten en Ouderen (PUGO) tekende voor de organisatie van het lijsttrek kersdebat. De centrale vraag was: Hoe ziet de toekomst eruit van het sociaal beleid in Vlissin gen? „Slecht", mopperden en kele aanwezigen. Een FNV'er liet weten dat de verschillen tussen de gemeenten te groot zijn. Het Rijk verdeelt de gel den, bepaalt het inkomensbe leid. Maar gemeenten hebben de mogelijkheid om via uitkerin gen en subsidieregelingen de minima een extraatje te geven. „Soms zit er 90 euro per persoon verschil tussen het bedrag dat minima in verschillende ge meenten per maand te besteden hebben. Er is sprake van onge lijke behandeling." Wethouder H. de Haas (sociale zaken, PvdA) beloofde te onder zoeken of afstemming op Wal cherse schaal mogelijk is. „We werken ook al samen op ander vlakken, waarom zouden we dat dan niet voor deze sociale rege lingen doen", zei hij. Gespreksleidster F. Smitskamp daagde uit met de vraag: waar om lukt het ons niet om iedereen deel te laten hebben aan de wel vaart? Smitskamp is ook voor zitter van Splinter, een organi satie die zich op Zeeuws niveau te weer stelt tegen sociale uit sluiting. Zij beantwoordde haar vraag zelf door enkele 'hoopge vende ontwikkelingen onder de aandacht te brengen'. De ge meenten Reimerswaal, Oost burg en Vlissingen durven het aan om zich niet te laten leiden door louter het officiële lande lijke beleid dat 'Werk, Werk, Werk' betekent. Zij doen mee aan een pilotproject, waarbij de door Mieke van der Jagt Een verkiezingskaravaan van GroenLinks, met in de gelederen Tweede-Kamerlid Kees Vendrik, trok gisteren door Zeeland. De tocht ging langs de Kaloot, de plaats waar de Westerschelde Container Terminal (WCT) moet komen. De VIP-bus met lokale lijsttrekkers, Statenlid Frans van Kollem en leden van de actiegroep Knip N254 werd op de Kaloot ontvangen door een ietwat teneergeslagen Nep- tunus. In de zeegod was de per soon van de Borselse Groen- Links-lijsttrekker Cees Traas herkenbaar. Zijn boodschap was: geen WCT. GroenLinks vindt dat de aanleg van een container-terminal de horizon vervuilt, een toename van verkeersbewegingen over de weg en over het spoor veroor zaakt en natuurwaarden onac ceptabel aantast. Bovendien verwacht de partij helemaal niet zoveel werkgelegenheid van een computergestuurde sta pel containers. GroenLinks hoopt die opvatting ook in Den Haag te laten doorklinken. Eerder had het gezelschap al een kijkje genomen bij Einde- wege, waar het verkeer verveel voudigd zal worden als de WCT doorgaat. De actiegroep Knip N254 vindt dat er een knip moet komen in de Sloeweg, zodat goederenverkeer niet meer langs de kernen kan. Plannen daarvoor zijn overigens al ge maakt in de regiovisie die Bor sele, Goes en Kapelle samen hebben vastgesteld. De karavaan trok vanuit de Ka loot naar jongerencentrum Walk-Inn in Vlissingen, waar gesprekken werden aange knoopt met jongere kiezers. mens en niet de uitstroom naar werk centraal staat. „De sociale diensten zijn druk in de weer met het verzorgen van de uit stroom van uitkering naar werk. Ze hebben daardoor geen tijd om zich om de mens te be kommeren. Splinter wil dat de mens weer centraal komt te staan. Het gaat erom dat we te weten komen wat de mensen zelf willen en kunnen. *Het CDA Middelburg staat vandaag van ongeveer 9.00 tot 16.00 uur met een kraampje met informatie over het verkie zingsprogramma op de week markt van Middelburg. Zaterdag doet het CDA de Mid delburgse wijken Klarenbeek, Griffioen en Sint Laurens aan. Op de Markt en Lange Delft van Middelburg wordt zaterdag een verkiezingsmarkt gehouden, waar alle partijen zijn vertegen woordigd. *In het Vlissingse Arsenaalthe ater wordt zaterdag 2 maart een kiezersmarkt gehouden. De partijen die aan de raadsverkie zing van 6 maart deelnemen, presenteren tussen 10.00 tot cir ca 17.00 uur hun kandidaat raadsleden. De kiezersmarkt wordt om 16.00 uur afgesloten met een lijsttrekkersdebat on der leiding van Theo Richel. door Henk Postma CDA-voorzitter Bert de Vries is een demagoog. Dat zei WD-minister Loek Hermans (onderwijs) gisteravond tijdens een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij in Hotel Goes. De minister waste de CDA'er de oren vanwege diens kritiek op het onderwijsbeleid van de paarse regering. „Bert de Vries durft te zeggen dat de schoolgebouwen smeri ger zijn geworden, en dat de kwaliteit van het onderwijs achteruit is gehold. Absoluut onwaar. Alsof een investering van 6,5 miljard gulden in het on derwijs tot verslechteringen heeft geleid", pareerde Her mans. De WD-bewindsman bena drukte dat hij, eendrachtig samenwerkend met PvdA- staatssecretaris Adelmund, het onderwijs van een 'platte een heidsworst' heeft omgevormd tot een systeem dat rekening houdt met verschillen tussen leerlingen. Er is nu extra aan dacht, zowel voor de bijzonder getalen teerden als voor leerlin gen met problemen. Dat is een geweldige omslag. Het is een ontwikkeling waar ik mee ver der wil gaan." Hij zei er ook voor te hebben ge zorgd dat het beroepsonderwijs, van vmbo tot hbo, een volwaar dige plaats heeft gekregen als 'de betonnen vloer van de sa menleving'. Wat betreft de in voering van computers in het onderwijs is Nederland volgens de bewindsman in de wereld van de 26ste naar de 6e plaats gestegen. Vanwege de presentatie van zijn rapport over de fraude in het ho ger onderwijs moest Hermans woensdagmiddag verstek laten gaan toen een delegatie van lan delijke en provinciale WD-po- litici een werkbezoek bracht aan het ROC Zeeland afdeling techniek in Vlissingen. Namens het ROC vroeg T. Verhage-van der Ent, lid van het College van Bestuur, bescherming tegen de ROC's in de aangrenzende pro vincies. Sinds ROC's naar eigen goed dunken nieuwe opleidingen mogen beginnen, schieten in Brabant en Zuid-Holland oplei dingen uit de grond die tot voor kort alleen in Zeeland konden worden gevolgd. Dat is bedrei gend voor het ROC-Zeeland, en tast volgens haar ook de onder wijskwaliteit aan. Leerlingen van het ROC in Vlis singen trokken aan de bel omdat het steeds moeilijker wordt goe de stageplaatsen te vindenIn de zorgsector weigeren de instel lingen al sinds jaren voor vol doende goede leerplaatsen te zorgen. Datzelfde gebeurt nu ook steeds vaker in de techniek. De WD-woordvoerder voor onderwijs in de Tweede Kamer liet blijken dat de kwestie hem zorgen baart, en zei dat de ka mer er over gaat praten. Gesjoemel Minister Hermans liet in Goes doorschemeren dat hij het de hogescholen moeilijker gaan maken extra geld binnen te ha len door te sjoemelen met de in schrijving van buitenlandse studenten. Het ziet er niet naar uit dat dit problemen gaat opleveren voor de Zeeuwse hogeschool, die voor een belangrijk deel draait op buitenlandse studenten. Want de minister voegde eraan toe dat hij de hogescholen eer der meer dan minder ruimte wil geven om internationaal te con curreren. Advertentie S T I C H T I N G^^^KLA VERBLAD ZEELAND 5 jaar Klaverblad, 5 jaar samenwerking, 5 jaar inzet Spreekbeurthouders, bedankt! Westwal 37, 4461 CM Goes, Postbus 2054, 4460 MB Goes. Telefoon 0113-249 325 e-mail: algemeen@klaverbladzeeland.nl www.klaverbladzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19