SGP boos over splitsing campings Ruim vijf kilometer dijkvak op de schop 17 Padden weer veilig op pad Via website mopperen op gemeente Werkstraf voor misbruik nichtje Waterschap beticht van oplichting en valsheid in geschrifte Vrijspraak voor de agent die dodelijk ongeval veroorzaakte Gemeente Veere doet niets tegen naaktrecreatie op besloten terrein Scholieren Het Kompas beste dammers Nehalennia niet naar halve finale Lagerhuis zeeuwse almanak Excuses PZC MIDDEN donderdag 28 februari 2002 In verschillende werkgroepen hielden de jongeren zich bezig met thema's als vrije tijd, verkeersveiligheid en een betere communicatie met de gemeente. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Wie zegt dat jongeren niet weten wat ze willen? „Veel vol wassenen denken dat. Maar die hebben het helemaal mis. Wij willen een chill- plek, waar we kunnen chatten en inter netten. Vroeger zeiden ze daar hang plek tegen. Maar dat is uit. Onze eigen plek moet lekker warm zijn. In warme kleuren geschilderd en met een goede verwarming, eigen muziek, video's. We moeten er ook thee kunnen zetten." Jahnice Ys en Chabelie Winter zijn twee van de ruim 170 jongeren die gis teren meededen aan het jeugdfestijn voor 'een beter Vlissingen'. De ge meente Vlissingen wil dat j ongeren zelf invulling geven aan hun jongerenbe leid. In elf verschillende werkgroepen hielden jongeren tussen acht en acht tien jaar zich bezig met thema's als vrije tijd, verkeersveiligheid, weer baarheid en een betere communicatie met de gemeente. De disccussieleiders hadden te weinig papier om alle wen sen van de Zeeuwse jeugd te noteren. „Politici luisteren niet naar kinderen", was een van de opvattingen in de werk groep communicatie. „Vandaar dat we met elkaar een eigen website maken. Dan kunnen we via de site mopperen en de gemeente moet ons dan antwoor den. Als de gemeente na een week nog niet geantwoord heeft, sturen we nog een mailtje." Snelheid, daar gaat het ook om bij de kinderen. Ze vinden vaak dat de 'ge meente zo traag werkt'. Chabelie Win ter (15) herinnert zich dat er 'voor jon geren een nieuw zwembad gebouwd zou worden'. „Ik was dertien jaar toen de gemeente daarover sprak. Straks ben ik zeventien en is het zwembad klaar. Dan ben ik al geen jongere meer." Stoned Toch heeft Chabelie 'wel vertrouwen in de gemeente'. „Anders zat ik niet hier. Ik doe vrijwillig mee. Ik wil dat geno teerd wordt dat ik mijn broertje en neefje ook mee moet durven te nemen naar de chillplek. Ik wil die kamer he lemaal met mijn vriendinnen en vrien den zelf inrichten. Want dan kunnen we er ook trots op zijn." Nu hangen de twee vriendinnen weieens rond bij de Carroussel in Vlissingen. „Maar dat vindt mijn moeder geen leuke plek. Ik zelf ook niet meer", zegt Chabelie. „Het gaat er soms voor ons te grof aan toe. Het leeftijdsverschil is zo groot. Soms zie ik jongetjes van negen jaar voor de deur staan, die al stoned zijn. Dat vind ik geen leuk gezicht. Als we een eigen plek zouden hebben, kon je daar iets tegen doen." De gemeente Vlissingen, beloofde wet houder L. Poppe-de Looffzal de infor matie van de jongeren gebruiken om een nieuw jeugdbeleid samen te stel len. Er is al een website geopend (ww- w.vlissingenbeter.nl) waar de jongeren hun grieven of opmerkingen kunnen noteren. Voorafgaand aan het festijn stuurde de organisatie naar de leerlingen van de Vlissingse basisscholen en scholen voor het voortgezet onderwijs een vra genformulier met vragen als: voel jij je veilig op straat? En: wat mis je in de wijk waar je woont? Van de 4000 for mulieren zijn er 3000 geretourneerd. Op 2 2 mei volgt een bij eenkomst met de Vlissingse politici over het nieuwe jeugdbeleid. door Miriam van den Broek DOMBURG - De Veerse SGP- fractie is hogelijk verbaasd dat het gemeentebestuur twee ver gunningen verleent aan wat eerst één camping was. Daar mee is het aantal campings uit gebreid, meent de partij. „Wij dachten dat het kustgebied op slot zat", zegt P. de Visser van de SGP verontwaardigd. De fractie stelde schriftelijke vragen aan het gemeentebe stuur. Ze vroeg of de voormalige eigenaar van de boomgaard campings aan de Groeneweg en de Randduinweg' de afgelopen jaren voor beide locaties één vergunning kreeg. Het gemeen tebestuur reageert daar bevesti gend op. De locatie-Groeneweg is inmiddels verkocht aan een groep van tien mensen. Zowel deze groep als de eigenaar van de locatie-Randduinweg kreeg i VLISSINGEN - Het jaarlijks damtoernooi voor basisscholen in Vlissingen is gisteren gewon nen door een team van de Oost- souburgse basisschool Het Kompas. De wedstrijd voor kin deren van groep zeven en hoger werd in het gebouw van de speeltuin Lammerenburg ge houden. De damverenigingen Aris de Heer uit Souburg en de Vlissing se vereniging Lammerenburg organiseren de wedstrijd al sinds de jaren zeventig. Dit jaar deden zeven scholen mee aan de wedstrijd voor viertallen van tien jaar en ouder. De Wissel deed met maar liefst vijf teams mee, Het Kompas met drie. De Vlieger deed mee met twee teams net als de Louise de Colig- nyschool en de Paauwenburg- school. De St. Josef school en de Burcht Rietheim hadden één team. In totaal waren er 64deelne- mers. Het team van Tommie Walraven, Richard Trimpe, An- gelo Roelands en Justin Snel won het damtoernooi. (Advertentie) HEEFT U SLOOPWERK? Bel ons! MOET ER GERENOVEERD WORDEN? Bel ons zeker! EEN FREELANCER NODIG? Wij staan klaar! EEN BETROUWBAAR KLUSBEDRIJF? Geen twijfel mogelijk! Bel Quality Delivery voor een kwaliteitslevering Tel/Fax 0118-431476 Mob. 06-53350980 24 uur bereikbaar! onlangs een exploitatievergun ning. De SGP vroeg zich af of bij het toewijzen van vergunningen aan campinghouders een clau sule wordt opgenomen dat split sing van een camping niet is toe gestaan. Dat is niet het geval, antwoorden B en W. „Hiervoor bestaat in de praktijk ook geen aanleiding", zegt het college. Op de camping aan de Groene weg, zo vertelden de nieuwe ei genaren aan de wethouder, zal niet worden opgetreden tegen 'textielloos zonnen'. De SGP- fractie wilde hierover van het college horen wat het verschil is tussen een naturistencamping en een camping waar 'textiel loos gezond' mag worden. Vah- uit principiële overwegingen vroeg P. de Visser namens zijn partij of het geen taak is van het college om 'alle normen en waarden die tegen Gods woord ingaan, zoveel als in het vermo gen ligt, te weren'. Volgens het college zit er geen verschil tussen een naturisten camping en een camping waar naaktrecreatie is toegestaan. En over de taak om iets tegen naaktrecreatie te doen, zegt het gemeentebestuur dat het Ne derlandse rechtssysteem geba seerd is op de scheiding tussen kerk en staat. De enige moge lijkheid is optreden als de open bare orde en zedelijkheid wordt geschonden. Op een besloten, afgeschermd terrein mogen mensen zonnen zoals ze zelf wil len. De Visser had gisteren de brief nog niet besproken met zijn achterban. Hij zei persoonlijk begrip te hebben voor het uit- door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - Padden uit de poelen bij de Dom- burgseweg bij Oostkapel le kunnen weer veilig de weg oversteken. Kinderen van basisschool De Knotwilg hebben gisteren een paddenoversteekplaats ge maakt. De komende weken maken de dieren hun jaar lijkse trek naar hun geboortepoel. Ze gaan in deze tijd van het jaar terug naar de poel waar ze zijn geboren, om eieren te leggen. De over steekplaats moet voorkomen dat de padden tijdens deze missie worden doodgereden. Kinderen van ba sisschool De Knotwilg hebben samen met de Konink lijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging Wal cheren de sloten aan de rand van de Domburgseweg afgezet met gaas. Om de tien meter werd een emmer ingegraven. De padden die van de ene kant van de weg naar de poel aan de overkant willen, stuiten op het gaas. Ze gaan links of rechts op zoek naar een door gang en vallen dan in de emmer. Elke ochtend worden de padden door medewerkers van de provincie naar de overkant gebracht. In het weekeinde wordt dit gedaan door mensen van de na- tuurvereniging. Voor het eerst zijn bij de oversteek plaats paddenwaarschuwingsborden geplaatst. Deze borden moeten automobilisten attenderen op over stekende padden. foto Lex de Meester door Ben Jansen GOES - Het projectbureau Zee weringen van Rijkswaterstaat en de Zeeuwse waterschappen presenteert volgende maand in Kruiningen en Ritthem de plan nen voor de werkzaamheden aan de glooiing van Wester- scheldedijk in de buurt van deze dorpen. Bij Kruiningen moet ongeveer 1050 meter glooiing tussen de veerhaven en het Ka naal door Zuid-Beveland wor den verbeterd; het dijkvak Zuidwatering onder Ritthem gaat over ongeveer 4400 meter (tussen de ingang van de Bui tenhaven en de westelijke dam van de Sloehaven) op de schop. De werkzaamheden worden uitgevoerd om de steenbekle ding van de glooiing aan te pas sen aan de nieuwste inzichten op het gebied van veiligheid. Onderzoek heeft te zien gegeven dat de bestaande blokken op de dijken te licht zijn om een super- storm te doorstaan. De statisti sche kans dat zo'n storm op treedt, is eens in de 4000 jaar Inmiddels is 55 kilometer Wes- terscheldedijk verbeterd. De aanpassing van de glooiing heeft steeds plaats tussen 1 april en 1 oktober. In deze periode doen zich meestal geen stormen voor. Bij Kruiningen is niet alleen een deel van de bekleding te licht, de zone die ze bestrijkt reikt ook niet hoog genoeg. De aanpas sing wordt uitgevoerd door de bestaande blokken op hun kant te zetten, nieuwe betonzuilen te plaatsen en breuksteen aan te brengen. Strooksgewijs zal de breuksteen met asfalt worden ingegoten. Het geheel moet leiden tot een steenbekleding waarop zich makkelijker planten kunnen vestigen dan op de huidige glooiing. De werkzaamheden voorzien ook in de aanleg van een onderhoudsweg op de bui tenberm van de dijk, die na de voltooiing van het karwei wordt opengesteld voor wandelaars en fietsers. De dijk bij Ritthem heeft al zo'n onderhoudsweg- Die moet min of meer opnieuw worden aange legd omdat de buitenberm met 40 a 50 centimeter wordt ver hoogd. De onvoldoende sterke delen van de steenbekleding worden voorzien van betonzui len en met asfalt ingegoten breuksteen. Een deel van de be tonzuilen krijgt een eco-top- MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 75-jarige inwoner van Koude- kerke wegens seksueel misbruik veroordeeld tot 240 uur werkstraf en een jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf. In de strafmaat werd ook negen dagen cel, de straf gelijk aan het voorarrest, meegenomen. De man pleegde ontucht met zijn licht verstandelijk ge handicapt nichtje. De seksuele handelingen begonnen in 1995 toen het slachtoffer achttien jaar was. De zaak kwam aan het licht toen ze vorig jaar augustus haar sek suele ervaringen met haar oom aan een vertrou wenspersoon vertelde. door Rolf Bosboom KRABBENDIJKE - A. Bart uit Krabbendijke heeft alsnog bij de politie aangifte gedaan tegen Waterschap Zeeuwse Eilanden. Hij beschuldigt het waterschap van onrechtmatig handelen, 'knevelarij', valsheid in ge schrifte en oplichting. Dinsdag nam de politie de aangifte niet in behandeling, omdat die geen schijn van kans zou hebben. Na een gesprek bleek de politie gis teren toch bereid proces-ver baal op te maken. Bart is in actie gekomen omdat Zeeuwse Eilanden mensen die niet (tij dig) hun waterschapsbe lastingen betalen per post dwangbevelen stuurt en daarbij niet, zoals de wet voorschrijft, een deurwaarder inschakelt. In de brief wordt bevolen de schuld binnen twee dagen te voldoen, anders wordt 'des noods' beslag gelegd op goede ren van de belastingplichtige. Het waterschap verstuurt jaar lijks duizenden van dergelijke 'dwangbevelen' per post, omdat dit een praktische manier van werken is die tijd en geld be spaart. Deurwaardersorganisa ties stellen echter dat een dwangbevel dat niet door een deurwaarder is overhandigd geen enkele waarde heeft en dat daarvoor zeker niet 23 euro in rekening kan worden gebracht, zoals nu gebeurt. Over de kwestie is overleg gaan de tussen het waterschap en het ministerie van Financiën. Voor de zomer wordt uitsluitsel ver wacht. Tot die tijd is Zeeuwse Eilanden niet van plan zijn han delwijze aan te passen. Betalingspressie Bart, die begin deze week een 'dwangbevel in naam der ko ningin' in de bus kreeg, stelt in zijn aangifte dat het waterschap op onwettige wijze 'betalings pressie' uitoefent en daarvoor ook nog kosten in rekening brengt. Omdat er sprake is van 'duizenden soortgelijke geval len', dringt hij bij het Openbaar Ministerie aan op vervolging, in de hoop dat het waterschap wordt gedwongen deze 'illegale praktijken' te staken en alle mensen die de geëiste 23 euro wel hebben overgemaakt terug te betalen. blijven van actie tegen de naaktrecreatie. „Wettelijk kan daar niets aan gedaan worden zolang het op het eigen terrein gebeurt. Dat neemt niet weg dat onze partij in het verkiezings programma duidelijk zegt tegen naaktrecreatie te zijn." Over de uitbreiding van het aantal campings blijft hij van oordeel dat het gemeentebe stuur fout zit. door Anja Bimmel MIDDELBURG - De scholen gemeenschap Nehalennia uit Middelburg is in de kwartfinale van de debatwedstrijd 'Op weg naar het Lagerhuis' van de VARA uitgeschakeld. Het team werd in het Lagerhuis-decor in de Rode Hoed in Amsterdam na twee rondes uitgeschakeld. Twaalf teams deden mee aan de kwartfinale, die verspreid werd over twee dagen. De teams uit Hoogeveen en Voorburg won nen op 13 februari, zodat zij door mogen naar de halve fina le. De teams van Amsterdam en Bergen op Zoom wonnen giste ren de debat wedstrijd waar Zeeland aan meedeed De teams namen het in drie de batrondes tegen elkaar op. Stel lingen waarmee de deelnemers worstelden, waren onder meer 'Terrorisme moet alleen met wa pens bestreden worden' en 'Stemplicht moet worden inge voerd'. De winnaars gaan door naar de halve finale op 9 maart. Deze wedstrijd wordt op 13 en 20 maart uitgezonden op televi sie. De twee teams die uiteinde lijk overblijven, staan op zater dag 23 maart tegenover elkaar in een speciale live-uitzending van 'Het Lagerhuis'. De win naar gaat op bezoek bij het ech te Lagerhuis in Londen. laag, waaraan wieren en anderé planten zich makkelijk hechten. Op de noordelijke oever van de Westerschelde worden nog meer dijkwerken uitgevoerd. Onge veer 3300 meter aan de onder kant van de glooiing langs de Borsselepolder tussen de Total- steiger en de Staartsedijk wordt van breuksteen met gietasfalt voorzien. Verder wordt gewerkt aan de dijkvakken Biezelingse Ham, Waarde-Westveerpolder en Paviljoenpolder. Aan deze drie stukken dijk is vorig jaar al begonnen. De werken waren evenwel te groot om ze in één seizoen af te ronden. De informatiebijeenkomst over de aanpak van de dijk aan de Kruiningenpolder is dinsdag 12 maart in het dorpshuis in Krui ningen. De werkzaamheden aan de dijk van de Zuidwatering worden woensdag 13 maart in het dorpshuis in Rilland bespro ken. Beide bijeenkomsten be ginnen om 19.30 uur. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 34-jarige politieman uit Terneuzen is gis teren in Middelburg vrijgespro ken van een dodelijk ongeval. De rechtbank achtte niet bewe zen dat de agent 'zeer onvoor zichtig en onoplettend' heeft ge reden, toen hij 20 juli 2000 op de Mr. F. J. Haarmanweg in Terneu zen met zijn dienstauto tegen een voorganger botste. De 38- jarige bestuurder uit Etten- Leur overleed kort na het onge val. De politieman was die dag uit gerukt om assistentie te verle nen bij de achtervolging en aan houding van drie verdachten in een gestolen auto. Voor de recht bank stond het vast dat de poli tieman ongeveer 100 kilometer per uur reed en geen optische en geluidssignalen voerde. Het slachtoffer reed voor hem met een snelheid van circa 36 kilo meter per uur en wilde na de kruising met de Dokweg een doorgang inslaan om terug te keren. De agent vertelde eerder de doorgang niet te kennen. Bo vendien werd hem het zicht ont nomen door de met gras be groeide berm tussen de twee rijbanen. Daardoor was de doorgang pas in een zeer laat stadium zicht baar. Ook had hij verklaard niet te hebben gezien dat de automo bilist richting naar links aan gaf. Volgens de rechtbank had de agent geen maatregelen meer kunnen nemen, omdat hij de au to te dicht genaderd was. Derge lijke verkeersrisico's waren niet te voorzien. „Verdachte heeft blijkens het ongeval en zijn eigen verklaring geen rekening gehouden met de mogelijkheid dat de auto naar links zou komen en heeft om die reden besloten met hoge snel heid de auto in te halen zonder daarbij bijzondere maatregelen ter voorkoming van een ongeval te nemen. Hiervan kan hem op basis van het onderling verband tussen alle omstandigheden van het ongeval in redelijkheid geen verwijt gemaakt worden", mo tiveerde de rechtbank de vrij spraak. De officier van justitie had ne gen maanden rijontzegging, waarvan drie maanden voor waardelijk en honderd uur werkstraf geëist. Hij vond ver dachte schuldig aan het veroor zaken van het dodelijk ongeval. Eerder werd de strafzaak door het Openbaar Ministerie in Middelburg geseponeerd. Na een klacht van familie van het slachtoffer gelastte het Ge rechtshof in Den Haag dat de politieman alsnog voor de rechtbank moest verschijnen. Dat leidde gisteren tot vrij spraak. (Advertentie) Grand Hotel Ar ion Tel.: 011S-4I0S02 Natuurlijk praat ze het onge noegen liever gewoon even uit, Tanne van drie. Maar broertje Stijn, bijna twee, is niet altijd voor rede vatbaar. Dus volgt er over en weer wel eens een klap. Dat levert dan weer boze blikken en dito standjes van de dichtstbij zijnde ouder op. Gevolgd door het altijd weer verfoei de: „Ga maar zeggen dal het je spijt." Daar heeft Tanne iets op ge vonden. Tegenwoordig wordt een klap binnen een halve seconde al gevolgd door: „Sorry Stijn." En is de kwestie wat Tanne betreft al weer vergeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17