Menigte overdondert olympiërs AS Roma speelt Bar^a van de mat Finale Uefa Cup vindt plaats in De Kuip Kezza: ik hoor altijd in de basis te staan Eén beker bier per WK-wedstrijd FC Zwolle uit financiële problemen Italiaan Petacchi wint openingsrit Sjeng Schalken verslaat Clement Wie (12) debuteert op hoogste niveau Busladingen met supporters ontvangen oranjeploeg op Schiphol Mühlegg ook bij contra-expertise positief bevonden Antheunis heeft steun van kleine meerderheid spelersgroep Luyendijk rijdt weer in Indy 500 champions league van onze sportredactie NYON - De finale van de Uefa Cup vindt op 8 mei in het Feye- noord Stadion plaats. De Euro pese voetbalunie Uefa zal het draaiboek voor deze wedstrijd morgen, voorafgaand aan het duel tussen Feyenoord en Glas gow Rangers, in Rotterdam presenteren. Het is de tiende keer dat De Kuip de locatie is voor een Eu ropese finale. De laatste keer was in 1997 toen Barcelona ten koste van Paris Saint Germain de Europa Cup voor bekerwin naars won. In het Uefa-Cup- toernooi zijn nog drie Neder landse clubs actief: Feyenoord, PSV en Roda JC. KNVB-voor- zitter Sprengers reageerde ver heugd op de toewijzing. „Ik ben trots en vereerd dat Rotter dam is aangewezen als gast heer voor de finale. Ik weet ze ker dat het net zo'n spectacu lair evenement wordt als de finale van Euro 2000 tussen Frankrijk en Italië", aldus Sprengers, tevens lid van het dagelijks bestuur van de Uefa. De eerder in de Kuip gehouden finales betroffen zes keer een eindstrijd in de strijd om de in middels opgeheven Europa Cup 2. Twee keer ging het om een Europacup 1-finale: in 1972 won Ajax de cup voor landskampioenen door Inter Milaan te verslaan, in 1982 klopte Aston Villa in Rotter dam Bayern München. In 1974 won Feyenoord na een uit- en een thuisduel de Uefa Cup ten koste van Tottenham Hotspur. Ook burgemeester Opstelten is blij met de keuze. „Dit bewijst nog maar eens dat Rotterdam een echte sportstad is". ANP woensdag 27 februari 2002 TOKIO - De toeschouwers bij het WK voetbal deze zomer in Zuid-Korea en Japan mogen één beker bier per wedstrij d nut tigen. De wereldvoetbalbond Fifa heeft dit gisteren na een ge sprek met de twee organisatoren bekendgemaakt. Onder druk van één van de hoofdsponsoren staat de Fifa in Japan en Zuid-Korea nu één alcoholhoudende consumptie toe. Hoe de organisatie wil controleren of een fan niet voor de tweede keer een biertje bestelt, is onduidelijk. DPA ZWOLLE - FC Zwolle is uit de financiële problemen. De Zwolse gemeenteraad heeft ingestemd met een garantiestel ling van in totaal 900.000 euro aan de club. Zonder die garan tiestelling had de eerstedivisionist geen kloppende begroting en daarmee geen licentie voor het komende seizoen gekregen. Het financiële tekort is onder meer veroorzaakt doordat er de afgelopen jaren geen spelers zijn verkochtBovendien krijgen de spelers hoge premies vanwege de goede prestaties van de club. FC Zwolle verwacht in het seizoen 2003/2004 weer zelf standig een sluitende begroting te kunnen presenteren. Dan loopt een aantal dure spelerscontracten af. Ook een nieuw stadion moet tot meer inkomsten leiden. De garantiestelling moet in 2005 zijn afgebouwd. ANP CALPE - De Italiaan Alessandro Petacchi heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Valencia gewonnen. Hij won de massasprint waaraan ook Erik Dekker deelnam. De Ne derlander werd achter de Rus Konisjev en de Spanjaard Vi- cioso vierde. Dekker liet wel de Duitser Zabel achter zich. De rit over 126 kilometer begon en eindigde in Calpe. De Ronde van Valencia duurt tot en met zaterdag. ANP DUBAI - Sjeng Schalken heeft ten koste van Arnaud Clement de tweede ronde van het tennistoernooi in Dubai bereikt. De Limburger versloeg de Fransman met 6-3 7-6. Schalken nam met zijn zege revanche voor de nederlaag tegen Clement in de eerste ronde van de Daviscup twee weken geleden in het Franse Metz. Ook herstelde hij zich van zijn teleurstellende optreden vorige week in Rotterdam waar hij in de eerste schif ting werd uitgeschakeld door de Britse qualifier Lee. De Ne derlander, die met een wildcard was toegelaten tot Dubai, treft in zijn volgende partij de als tweede geplaatste Rus Jev- geni Kafelnikov. Goran Ivanisevic heeft het tennistoernooi in Dubai verlaten met een blessure aan de linkerarm. De Kroaat vormde in het dubbel een koppel met de Nederlander Sander Groen. Hij gaf in de eerste ronde tegen de Zwitserse/Wit-Russische combi natie Federer/Mimii bij een stand van 3-6 3-2 op. ANP WAIKOLA - Michelle Wie bezit een record dat zelfs Tiger Woods niet kon vestigen. Met haar twaalf jaar is het meisje uit Honolulu de jongste golfspeelster op het hoogste niveau. Zij kwalificeerde zich als amateur voor de morgen te beginnen Takefuji Classics in Waikola (Hawaii). Dat is de eerste wed strijd van het Amerikaanse circuit voor vrouwelijke profes sionals met een prijzengeld van een miljoen euro. Nooit eerder speelde zo'n jong talent in een professioneel toernooi. Michelle Wie is van Zuid-Koraanse afkomst en zij is al 1,75 meter lang. Twee jaar geleden wist zij door te dringen tot een nationale wedstrijd van de Amerikaanse golffederatie. On langs speelde zij op Hawaii in een pro-am met mannelijke professionals en maakte grote indruk. RTR Mateja Kezman. foto René Manders door Frank van den Muijsenberq LEEDS - De populariteit van Mateja Kezman leek vorig sei zoen rond deze tijd geen grenzen te kennen. De aanvaller van PSV stond glansrijk bovenaan in het topscorersklassement en maakte naam in Europa. Inmid dels is de Kezmania een beetje geluwd, de Joegoslaaf is zelfs niet meer verzekerd van een ba sisplaats. Tot zijn grote onge noegen, vanzelfsprekend. „De trainer moét zien dat ik weer een plek in het elftal verdien." Aan het eind van het gesprek komt de wedstrijd tegen Leeds United ter sprake. De kans is groot dat Mateja Kezman mor genavond in de basis verschijnt, zeker omdat zijn snelheid goed van pas kan komen. Die analyse kan hij echter niet waarderen. „Ik ben geen speler voor sómmi ge wedstrijden." Je bedoelt dat je altijd in de basis hoort te staan? „Inderdaad." Mateja Kezman is geen nuchte re Hollander die alles kapot nu anceert. Hij houdt van het grote gebaar, gebruikt veel meer reto riek in zijn zinnen en streeft niet naar compromissen. Zo praat hij ook over zijn huidige situa tie. „Ik heb een paar moeilijke maanden achter de rug. Door een blessure stond ik anderhal ve maand buitenspel. Eenmaal terug was ik mijn basisplaats kwijt. Maar ik heb mezelf al honderd keer bewezen. Ieder een weet dat ik goed kan voet ballen; ik heb in anderhalf sei zoen tijd zo'n 45 doelpunten gemaakt." „Natuurlijk ben ik momenteel niet tevreden. Dat xs normaal: ik wil spelen. Maar ik zal vechten voor mijn plek. Ik heb iemand nodig die me vertrouwen geeft, dan kan ik uitgroeien tot de bes te speler in Europa. Thierry Hem-y is wat dat betreft een mooi voorbeeld. Bij Juventus kwam hij niet tot scoren, maar kijk eens hoe hij nou bij Arsenal speelt." Kezza beschouwt zich niet meer als de onervaren jongen van Partizan Belgrado die in Neder land zijn geluk ging beproeven. Als topscorer van de eredivisie heeft hij status opgebouwd, vindt hij. „Dit verdien ik niet. Andere jongens hebben ook niet best gespeeld, maar behielden wèl hun positie. Ik hoop dat ik eens vijf wedstrijden achter el kaar de kans krijg. Misschien kan ik binnenkort eens met de trainer gaan praten. We hebben een normaal contact, ik kan ge woon tegen hem zeggen wat ik denk." Zijn huidige positie binnen het elftal is voor Kezman geen re den om meteen te dreigen met een vertrek. Integendeel zelfs. „Ik wil niet over mijn toekomst praten. Na dit seizoen loopt mijn contract bij PSV nog drie jaar door. Alleen als er een heel goed aanbod komt, bijvoor beeld van één van de drie grote Italiaanse clubs, ga ik misschien weg. Voor de supporters van PSV zou het leuk zij n als ze later kunnen zeggen: 'Die Kezman, die nou bij Juventus of Milan speelt, heeft nog bij ons gevoet bald'. Het is mijn droom ooit in Italië te kunnen spelen. Maar daar wil ik nu niet aan denken. Eerst wil ik me terugknokken in het elftal." GPD Supporters en familieleden staan te wachten bij de uitgang van de gate na aankomst van de Nederlandse olympische ploeg. foto Vincent Jannink/GPD door Hans Leber SCHIPHOL - Het is oranje en het kijkt een beetje angstig: Jo- chem Uytdehaage op Schiphol. Winnen is mooi en de eeuwige roem zal dat ook zijn, maar als meervoudig olympisch kampi oen na een vliegreis van een hal ve dag met je bagage door een superenthousiaste menigte heen moeten, is geen pretje. Acht stoere marechaussees be geleiden Uytdehaage naar de uitgang. De honderden fans schreeuwen uitzinnig naar hun idool. Zo ook een twaalf perso nen sterke delegatie van Jo- chems schaatsvereniging in Utrecht. JohnBorghuis 'van pu blic relations' staat met een groot spandoek: 'Goed gedoan jochie!' Borghuis is vol lof over het clublid. „Als-ie kan, is-ie al tijd op de club evenementen. Een superjongen." Tegen enen stonden ze al in de aankomsthal, vlak na tweeën landde het toestel en pas ver na vieren konden ze hun held toe schreeuwen. Uytdehaage knikt, lacht en zwaait naar alle kan ten, maar krijgt al snel weer die angstige blik: Hoe kom ik hier doorheen? Gerard van Velde is eenzelfde lot beschoi'en. Pa staat hem op te wachten en pakt hem gelijk bij zijn lurven: „Lo pen, daar moeten we heen." Ge rard volgt. De busladingen fans uit zijn woonplaats Heerde kun nen niet anders dan met hun spandoek achter hem aanlopen. Ze zien hun idool wel, maar een praatje zit er dit keer niet in. Jonge dames, toevallig op Schiphol, lopen ook mee in de kolonne achter de 'Gouden Tar- zan'. Van Vel des ontblote bo venlijf op de schaatsbaan heeft indruk gemaakt. „Klei-en uit!", roept iemand. Voor Gretha Smit, de kleine schaatscrack uit Rouveen die ogenschijnlijk niet zo veel van de gekte moet hebben, zijn ook een paar bussen afgereisd. Ver dwaasd volgt ze hinkebenend met een kapotte knieband de marechaussees die ook haar be geleiden, tot een vriendin haar kapsel te pakken kiijgt en trekt: „Greet, machtig mooi man!" De winnares van het zilver op cle 5000 meter ontdooit en gilt ook. Eindelijk iets van thuis, na zo veel weken op een andere pla neet. Maar ook Smit, voor wie in Rou veen het café Korterink is omge doopt tot Salt Lake Smitty, moet doorlopen omdat thuis de strakke schema's van de huldi gingen wachten. Dorpsgenoot Eddy de Haan, met een gezellige bierkegel ook op Schiphol aan wezig, volgt de stoet. Vroeger liep Eddy, zoals veel jongens uit zijn dorp, voor knappe Greet desnoods de honderd meter bin nen tien seconden. „Mor da huf nie meer, wand'er is mie al ene een slag veur west. Opa Wijsman („Jazeker, van Marieke") staat tegen een pilaar als zijn kleindochter door de sluis komt. „Ik heb een uur vooraan gestaan, maar mijn be nen konden niet meer." Hij is trots op zijn Marieke. Opa's hoe ven ook helemaal geen medail les. „Dat zat er gewoon niet in, dat wisten we wel." Schaatsers Het zijn alleen de olympische schaatsers die aandacht kifj- gen. De rest van de Nederlandse olympische ploeg is simpelweg geen bekende Nederlander. Om half vijf keert de rust terug op Schiphol. Alleen Jochern Uyt dehaage staat nog buiten, om geven door marechaussees. De vriend die zijn auto zou bren gen, is onvindbaar. „Ik zag hem net nog, maar waar hij nou is?" Dan zet het circus rond de kam pioen zich weer in beweging. De vriend heeft de auto niet bij de aankomsthal maar bij de ver trekhal een etage hoger gepar keerd en staat daar te wachten. Tegen vijven rijdt ook Uytde haage, nadat hij de marechaus sees heeft bedankt, in het gezel schap van zijn vriendin weg in zijn sponsoi'auto van NOCNSF. Hij stuurt zelf en laat zijn ou- ders, die mee zouden rijden, achter. De Uytdehaages moeten plaats maken voor een geweldi ge hoeveelheid bagage. Al die tijd, urenlang, droeg Jochem zijn drie medailles op de borst, met steeds een hand erop ge klemd. Je weet maar nooit. Ids Postma is dan al halverwege zijn koeien in Friesland. Hij liep stoïcijns door de sluis. Ook het liefdespaar Timmer-Mueller maakte zich rap met de bagage- karretjes uit de voeten. Voor hen geen marechaussees of gillende fans. Want alleen als je wint heb je vrienden, angstaanjagend veel. GPD SALT LAKE CITY - Een con tra-expertise heeft bevestigd dat skiloper Johann Mühlegg doping heeft gebruikt bij de Olympische Winterspelen in Salt Lake City. Dat heeft de Spaanse staatssecretaris voor Sportzaken Juan Antonio Go mez Angulo in de Amerikaanse stad bekendgemaakt. De tot Spanjaard genaturali seerde Duitser Mühlegg moest zondag zijn gouden medaille voor 50 kilometer skilopen inle veren omdat hij positief was getest. Ook bij twee andere on derdelen (30 kilometer en ach tervolging) won hij goud. Maar bij die wedstrijden is hij niet be trapt op doping en daarom mag hij die twee gouden plakken houden. DPA BRUSSEL - Een meerderheid van de selectie van Anderlecht heeft nog vertrouwen in trainer Aiiné Anthuenis. Van de 22 spe lers spraken er 13 hun steun uit aan de oefenmeester, zes niet en drie onthielden zich van stem ming. Wie de zes waren is niet bekend gemaakt. Anthuenis had de spelers zelf gevraagd of ze nog achter hem stonden nu Anderlecht een te leurstellend seizoen kent. Toen geen van de spelers in de kleed kamer zijn mond opendeed ver liet de trainer de ruimte. Vervol gens organiseerde de selectie zelf een stemming. Anderlecht- manager Verschueren noemde de spelers 'kleine kindei*en'. „De club beslist over de trainer en niet de spelers." GPD INDIANAPOLIS - Arie Luyen dijk neemt voor het team Tread- way opnieuw deel aan de Indy 500. De in Scottsdale woonach tige Nederlander beëindigde drie jaar geleden zijn loopbaan, maar kwam vorig jaar terug op zijn besluit. De 86e editie is op 26 mei in In dianapolis. De 48-jarige Luyen dijk won de Indy 500 in 1990 en 1997. Als hij zicli in mei kwalifi ceert, komt hij voor de zeven tiende keer aan de start bij de race. In 1993, 1997 en 1999 be gon hij van pole position. Hij heeft bijna alle belangrijke snelheidsrecords op het circuit op zijn naam staan. ANP Van Nistelrooy pikt doelpuntje mee en wint ruim met Manchester United doorTim Senden ROME - AS Roma en Manches ter United hebben zich gisteren tot favoriet gebombardeerd voor de eindzege van de Cham pions League. Roma versloeg Barcelona in een hoogstaande wedstrijd met 3-0, Manchester tikte Nantes van de mat, 5-1. AS Roma was in eigen stadion de sterkste in het 'duel der gi ganten'. De ploeg van trainer Fabio Capello gaf een wervelen de voorstelling en droogde FC Barcelona met 3-0 af. Vorige week bekritiseerde Patrick Kluiveit de Italiaanse succes trainer nog. Hij vei*weet hem te defensief te spelen. Capello pa reerde die opmerkingen in woord en daad. Op eigen veld waren de Romein se vedetten duidelijk tot op het bot gemotiveerd. De aanvallen van AS Roma waren zeer scherp en bi-achten de defensie van Barcelona keer op keer in de problemen. Toch duurde het tot de 61e minuut vooi'dat Roma eindelijk Barga-doelman Reina werd gepasseerd. Een schot van Candela werd door Emerson van richting veranderd en rolde tergend langzaam in het Spaan se doel: 1-0. Dat doelpunt gaf de Romeinen vleugels. Tien minuten later zorgde invaller Montella met een individuele actie ervoor dat de zege zeker werd gesteld. De actie van de Roma-speler was tekenend, want de thuisploeg was dankzij de individuele klas se van spelers als Emei*son, Ca- fu, Batistuta on Delvecchio sterker dan Bar£a. Daar kon zelfs een goed spelende Kluiveii weinig aan veranderen. Rexach had voor Kluivert, Cocu en Frank de Boer een plek gere serveerd in het basisteam. In de 65e minuut mocht Overmars nog invallen. Hij maakte nog mee dat Tommasi de eindstand op 3-0 bepaalde. Achterstand In diezelfde poule speelde Gala- tasaray voor de vierde keer ge lijk. De Turken speelden 1-1 te gen Liverpool. De Engelsen, zonder de nog immer gebles- seerde Dudek, kwamen in de ze ventigste minuut op achter stand toen Niculescu scoorde. Na dat doelpunt vei-ving Litma- nen Smicer en dat had gelijk ef fect. Uit een ingenieus passje van de ex-Ajacied wist Heskey Galatasaray-doelman Mondra- gon te verschalken: 1-1. Manchester United had een te gendoelpunt nodig alvorens met was. Na dat doelpunt gaf Fei-gu- son zijn sterren Van Nistelrooy, Blanc en Keane onmiddellijk rust. Tien minuten voor tijd be paalde Solskjaer de eindstand op 5-1. In diezelfde poule behaalde Bayern München een moeizame zege op het Portugese Boavista. Santa Cruz bezorgde de Duit sers in de 81e minuut de over winning. De ploeg van Ottmar Hitzfeld speelde vooral in de eerste helft erg zwak. Passes kwamen niet aan, waardoor het tempo erg laag bleef. Na rust kon Bayern München iets meer druk zetten, maar bleek de defensie van Boavista goed in elkaar te steken. De Duitsers waren in de 74e minuut heel dichtbij een doelpunt toen een schot van Pizarro op de paal belandde. Zeven minuten latei- wist de thuisploeg alsnog te sco ren. Santa Cruz rondde een voorzet van Lizarazu succesvol af. ANP Groep A: Manchester United (Eng) - FC Nan tes (Fra) 5-1 (3-1). 17. Da Rocha 0-1, 18. Beckham 1-1, 31. Solksjaer 2-1, 38. Silvestre 3-1, 64. Van Nistelrooy 4-1 (strafschop), 78. Soksjaer 5-1. Scheidsrechter: Gonzalez (Spa). Gele kaart: Berson (Nantes). Bayern München (Dui) - Boavista (Por) 1-0 (0-0). 81. Santa Cruz 1-0. Scheidsrechter: Hauge (Noo). Gele kaart: Avalos, Pinto, Bosingwa (Bo avista), Hargreaves, Kovac (Bayern München). Man.United 4 2 2 0 8 10-3 Bayern M. 4 2 2 0 8 3-1 Boavista 4 112 4 1-4 Nantes 4 0 13 1 2-8 GroepB: AS Roma (Ita) - FC Barcelona (Spa) 3-0 (0-0). 61. Emerson 1-0.74. Mon tella 2-0, 90. Tommasi 3-0. Scheids rechter: Nielsen (Den). Gele kaart: Delvecchio, Lima, Totti (AS Roma), Christanval (Barcelona). Galatasaray (Tur) - Liverpool (Eng) 1-1 (0-0). 71. Niculescu 1-0,79. Hes key 1-1. Scheidsrechter: Meier (Zwi Gele kaart: Victoria, Bülent Kork- maz (Galatasaray). Hamann, Hes key (Liverpool). Roma 4 1 3 0 6 5-2 Barcelona 4 12 15 6-7 Galatasar. 4 0 4 0 4 4-4 Liverpool 4 0 3 1 3 2-4 Programma woensdag, groep C: Pa- nathinaikos (Gri) - Sparta Praag (Tsj), FC Porto (Por) - Real Madrid (Spa). Groep D: Arsenal (Eng) - Bay er Leverkusen (Dui), Deportivo La Coruna (Spa) - Juventus (Ita). scherp te schieten. De ploeg van Alex Ferguson kwam in de ze ventiende minuut op achter stand toen Nantes-speler Da Rocha scoorde. Amper een mi nuut later waren de toeschou wers in het 'Theatre of Dreams' alweer gerust gesteld, omdat David Beckham een vrije trap vanaf twintig meter binnen schoot: 1-1. Na een halfuur kwamen de Mancunians op voorsprong dankzij een doelpunt van de Noor Solskjaer. De aanvaller bezorgde zich daarmee een mooi verjaardagscadeau, aan gezien hij gisteren 29 werd. Acht minuten later stond wederom Beckham aan de basis van een United-doelpunt. Een vrije trap van de technisch begaafde mid denvelder werd door de Frans man Silvestre ingekopt: 3-1. Ook in de tweede helft bleek United duidelijk een maatje te groot voor de Franse tegenstan der. In de 64e minuut pikte ook Ruud van Nistelrooy zijn doel punt mee. De Nederlander werd door Fabbri in het strafschop gebied neergelegd, waarna hij zelf vanaf elf meter trefzeker Patrick Kluivert (rechts) vecht een luchtduel uit met Roma-verdediger Jonathan Zebina. foto Dylan Martinez/RTR Onze GOUDEN!!! TARZANÜ!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 46