PZC Weg vrij voor bouw 23 huizen 15 Vijf permanente strandtenten voor nu het maximum Stormwind richt weinig schade aan Verdachten overval Fracties nemen Alert! op de korrel Jacobs voelt zich slachtoffer van foute voorlichting Minister in beroep tegen vonnis Spar Axel aangehouden Geluidsnorm groenbedrijf verruimd in ruil akoestische maatregelen Genealogisch centrum viert tienjarig bestaan Salamandertje houdt bouw pompstation Dow tegen Weg Zandkreekbrug verzakt door heiwerk wmmmtmiammmm zeeuwse almanak Slecht zicht NOORD waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 woensdag 27 februari 2002 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Minister De Vries van Binnenlandse Zaken heeft gisteren beroep aangete kend tegen de uitspraak van de rechtbank in Middelburg over het ontslag van L. Spar van der Hoek. De rechtbank besliste begin de ze maand dat het ministerie als nog met de oud-burgemeester moet onderhandelen over een afvloeiingsregeling. De Vries vindt dat hij niet moet opdraai en voor een geschil tusen een burgemeester en een gemeente. Spar van der Hoek tekende in januari van dit jaar beroep aan tegen het besluit van het minis terie om zijn bezwaarschrift te gen zijn ontslag af te wijzen. De rechtbank stelde de oud-burge meester deze maand in het ge- li j kSpar van der Hoek werd vo rig jaar met ingang van 1 juni eervol ontslagen door de minis ter. In februari had de gemeen teraad besloten hem de wettelij ke wachtgeldregeling toe te kennen. De rechtbank oordeelde dat het ontslag niet verleend had mo gen worden voordat er een af vloeiingsregeling bovenop het reguliere wachtgeld tussen de gemeente Middelburg en Spar van der Hoek overeen was geko men. De gemeente en de toen malige burgemeester zijn het over zo'n afvloeiingsregeling - voor rekening van de gemeente - niet eens geworden. De rechtbank wees er in het be sluit op dat ook de minister voor rekening van het Rijk een af vloeiingsregeling kan treffen. De ontslagen burgemeester zou dit geld dan bovenop zijn wachtgeld ontvangen. Omdat De Vries het onaanvaai'dbaar vindt dat de kosten van de bur gemeesterscrisis voor zijn reke ning komen is hij gisteren in be roep gegaan tegen de uitspraak. Het besluit van het ministerie om in beroep te gaan tegen de uitspraak van de Middelburgse rechtbank komt niet echt als een verrassing. Daags na de beslis sing liet de minister via een woordvoerder al weten dat hij het onaanvaardbaar vindt dat het Rijk moet opdraaien voor het conflict. Het ministerie wijst er in een persbericht op dat met de uit spraak van de rechtbank het ontslag zelf niet is terugge draaid. De gemeente Middel burg heeft dus geen twee burge meesters. door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - De weg lijkt vrij voor de bouw van drieën twintig woningen aan en in de omgeving van de Zuidweg in Zonnemaire. Groenverzor- gingsbedrijf Van der Velde heeft zijn bezwaarschrift tegen de bouw van de woningen inge trokken en dat betekent dat het bestemmingsplan Zonnemaire Kom kan worden vastgesteld. Het Zonnemairse bedrijf vrees de dat door de bouw van de wo ningen, vlakbij het bedrijf, de bedrijfsvoering in de knel zou DIRKSLAND - Het Genealo gisch Centrum Goeree- Overflakkee viert op zaterdag 20 april haar tienjarig bestaan in De Schakel in Dirksland. Hier zullen twee sprekers ver tellen over stamboomonder zoek. F. Grapperhaus, oud staatssecretaris van financiën, vertelt over belasting in het verleden. Notaris M. Korbijn verltelt ver volgens over de geschiedenis van het notariaat. Ensemble Eeuwkant toont de kleding van onze voorouders. De bijeen komst duurt van 10.00 tot 16.00 kunnen komen. Het diende bij de gemeente Schouwen-Duive- land een zienswijze tegen de plannen in. De huisadvocaat van de gemeente ging daarop met de door Van der Velde in de arm genomen advokaat om tafel zitten om te proberen de proble men op te lossen. Uiteindelijk heeft dat tot over eenstemming geleid. Afgespro ken is nu dat in opdracht en voor rekening van projectontwikke laars Medema Vastgoed Ont wikkeling BV, Devetra BV, re creatiehoeve Viletta en Delta Projektpartners uit Zierikzee, akoestische maatregelen wor den genomen om klachten over geluidsoverlast te voorkomen. Rond het bedrijf wordt een ge luidswal of een geluidsscherm geplaatst. De toekomstige bewoners van de te bouwen huizen blijven zo gevrijwaard van geluidsover last en Van der Velde wordt niet gehinderd in zijn bedrijfsvoe ring. Om het groenverzorgings- bedrijf tegemoet tekomen, wor den de geluidsnormen waaraan het bedrijf zich dient te houden, verruimd. Hiertegen zijn geen zienswijzen ingediend. Wethouder grondgebiedszaken van de gemeente Schouwen- Duiveland G. van de Velde-de Wilde is bijzonder tevreden dat na zo'n zeven j aar praten en on derhandelen nu uiteindelijk een positief resultaat is bereikt. Mocht in de praktijk blijken dat de projectontwikkelaars de be loofde akoestische maatregelen niet nemen, dan kan de gemeen- door Famke van Loon RENESSE - De vijf paviljoe nen, die straks van het college mogen overwinteren op het Schouwse strand, moeten eerst maar eens bewijzen dat ze in een toeristische behoefte voorzien. Dat vinden deleden van de com missie ROEZ. De fracties willen niet op verzoek van de Vereni ging Strandpaviljoenhouders Schouwse Kust (VSSK) nu al een uitzondering op het kers verse beleid maken voor De Zandsnor bij Westenschouwen. Nadat afgelopen najaar al een voorlopig besluit genomen was, heeft het college inmiddels zijn definitieve koers bepaald voor de permanente strandtenten. Bij vijf duinovergangen - de Ro tonde bij Westenschouwen, Jan van Renesseweg, de Laone, de Rampweg en de damaanzet Brouwersdam - mag onder strikte voorwaarden per over gang één paviljoen ovex^winte ren. Die voorwaarden, als een privaatrechtelijke overeen komst tussen gemeente en on dernemer en bouw- en wel- standseisen, heeft de gemeente ondergebracht in de partiële herziening bestemmingsplan strand. Gisterenmiddag was het de beurt aan de fracties deze plan- TERNEUZEN- Dow Benelux in Terneuzen laat op verzoek van de provincie de procedure voor de bouw van een pompstation voor ethyleen aan de Zaai dijk in Axel even rusten. Het chemiebedrijf zet zijn kaar ten nu gedwongen door Gede puteerde Staten op een locatie aan de Plattedijk. Dow heeft het pompstation in Axel nodig in verband met het. transport van de extra hoeveelheid ethyleen die het bedrijf na de afronding van het EmergO-project produ ceert. De stof gaat door een pijp leiding vanuit Terneuzen naar Ant wei-pen. Omwonenden van de Zaaidijk, hebben met succes de aanwezigheid van de kamsa- lamander in de strijd geworden. pagina 19: EmergO te dat afdwingen. „Wat dat be treft is het een waterdichte overeenkomst." Het gaat bij het woningbouw- px-oject om de bouw van drieën twintig woningen. Recreatieve- hoeve Villetta mag groeien met veertien houten Finse jachthut ten en ook woningimïchtings- bedx-ijfPaauweBV krijgt de mo gelijkheid om desgewenst uit te breiden. Om de nieuwe wijk te ontslui ten, wordt de Margrietstraat verlengd om ter hoogte van het groenverzorgingsbedrijf van Van der Velde af te buigen en een aansluiting te maken met de Zuidweg. Het is de bedoeling dat de vex'lengde Margrietstraat het karakter van een laan krijgt. Dat wil de gemeente bex-eiken door aan weerszijden van de weg bomen te planten. door Rob Paardekam KATS - Tijdens het heien van stalen buispalen voor de tweede brug over de Zand- kreek is maandagavond een deel van de bestaande weg verzakt. Het verkeer heeft daar maandagavond en gis teren veel hinder van onder vonden. Wanneer de weg wordt hersteld, is nog ondui delijk. Door de vex-zakking kon het vei-keer vanaf maandagvond slechts één rij strook gebrui ken ter hoogte van de huidige brug. Medewerkers van Rijkswa terstaat hebben nog diezelf de avond vei'keerslichten ge plaatst om het verkeer te regelen. Gisteren stonden er vooral tijdens de ochtend- en avondspits lange files. R. Pundke van Rijkswaterstaat kon gisteren nog niet zeggen wanneer de weg wordt her steld en hoe groot de schade is. Volgens hem is het zaak om eerst de verkeersproble men op te lossen voor het ver antwoord is om de schade aan de weg te herstellen. Rijkswaterstaat heeft zich gisteren de hele dag bezig ge houden met het gereedma- ken van de parallelweg, zo dat het verkeer tussen Noord- en Zuid-Beveland weer van twee rijbanen gebmiik kan maken. De werkzaamheden werden be moeilijkt door de zware windstoten, maar vermoede lijk kan de parallelweg van ochtend worden gebruikt. De storm jaagt het water bij de stormvloedkering op. nen van commentaar te voor zien. L. Har-t, voorzitter van de VSSK, deed hierbij een beroep op de commissieleden bij wijze van uitzondering bij de Rotonde in Westenschouwen een tweede jaaiTond-paviljoen toe te staan. De Schaar is in de stukken aan gewezen voor de felbegeerde vergunning, maar de eigenaar van de Zandsnor wil gx-aag tot het uitverkoren gezelschap toe treden. „Wij denken dat de twee paviljoenen elkaar daar zxxllen versterken", aldus Hart. Maar de fx-acties voelen er wei nig voor uitzonderingen te ma ken op het kersverse strandbe- leid. H. Coomans (WD) wil voorlopig de ingeslagen weg be wandelen en 'over een jaar over drie, vier' evalueren. Daarbij moet ondei'meer gekeken wor den in welke (economische) be hoefte de jaarrondpaviljoenen voorzien en of 'economisch ver antwoord is nog meer te laten wegzetten'. Ook wethouder C. Veerhoek wil wat dat betreft geen water bij de wijn doen. Wel heeft het college inmiddels met de VSSK afspraken gemaakt dat de palen van de seizoensten ten wél op het strand mogen blijven. „Dat scheelt al een hoop af breekwerk." Over het algemeen heerst er te vredenheid over het uitgestip pelde strandbeleid. Van meer- dei-e kanten stellen de commis sieleden dat ze 'blij' zijn dat het college de knoop eindelijk heeft doorgehakt, „Want het is er heerlijk toeven: zaterdagmid dag langs het strand lopen en dan daar lekker een kopje koffie drinken", aldus M. de Pagter- ten Kate (RPF). Wel waarschu wen verschillende partijen de bestuurders niet onder te sneeu wen in een stoxlvloed aan regels op dit gebied. R. van der Wekken (CDA) wil het beleid 'praktisch inrichten' zodat het voor de ge meente straks 'praktisch te con troleren' is. Ook Coomans vindt 'al te gedetailleerde' regels niet nodig. „Het moet wel werkbaar blijven." Volgens Veerhoek zijn de eisen en voorwaarden, zoals die nu door het college zijn vooi'ge- steld, nodig om te vooi-komen dat er 'zaken gebeuren die we niet willen'. „We maken zoveel regels als nodig zijn", aldus de wethouder. De herziening van het bestemmingsplan gaat bin nenkort de inspraak in: dan kunnen inwoners en belangen verenigingen him mening over de plannen geven. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De storm die gis teren over Nederland raasde heeft op Schouwen-Duiveland weinig schade aangericht. Een lichtmast bezweek onder het natuurgeweld en in Zierikzee kwam de topgevel van een wo ning naar beneden. Eén boom werd uit voorzorg omgezaagd. De eenheid Zierikzee van de vrijwillige brandweèr Schou wen-Duiveland moest gister middag in actie komen om een omgewaaide lichtmast op te ruimen. Het betrof een licht mast aan de Balie, met een van de schijnwerpers die de nabijge legen Sint Lievensmonstextoren op hoogtijdagen moet verlich ten. Diezelfde middag waaide aan het Kx-aanplein in het cen trum van Zierikzee de topgevel van een pand. De brandweer ruimde het puin op. Van een pand aan het Havenplein waai den enkele dakpannen. De eenheid Haamstede van de brandweer werd ingezet van wege een op instorten staande stal bij een schuur aan de Se- i-ooskerkseweg. Het wankele bouwsel levei-de geen gevaar op voor de omgeving. Op de Phi- lipsdam waaide de huif van een vrachtwagen. De huif belandde zonder verdere schade of gevaar foto Marijke Folkertsma voor weggebruikers aan te rich ten de berm in. InBruinisse werd de brandweer door ongeruste bewoner-s van een pand aan de De Casem- brootstraat geroepen. Daar stond een schutting op knap pen. De brandweer wist de schutting veilig te stellen. In de Ziei'ikzeese buitenwijk Malta werd uit voorzorg een vervaarlijk hellende boom om gezaagd. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De Schouwse fracties zijn de inspreekbeurten van Alert! tijdens openbare ver gaderingen zat. De zittende raadsleden stellen dat de lokale nieuwkomer zonder voldoende inhoudelijke informatie onge gronde kritiek op het huidige beleid spuit. Wethouder C. Veer hoek beticht de partij van 'de magogie, kretologie en populis- „Een bijzonder moment", aldus R. Geluk, voorzitter van de com missie ROEZ: de commissiele den mochten gistermiddag als eerste vergaderen in de gloed nieuwe burgerzaal van Schou wen-Duiveland. Maar het ge noegen over de primeur sloeg bij de behandeling van de Nota Re- cx-eatie en Toerisme al snel om in commissiebrede ergernis over deinspreekbeurt van A. Lafeber namens Alert!. Dat hij onder meer sprak over een 'honderd procent groei' van het aantal kampeereenheden door de ver huizing van de Prinsenhoeve, betere parkeergelegenheden bij de strandovergangen, '24.000' toeristenauto's en het Renesser Transferium als 'toeriston- vriendelijk' betitelde, was tegen het zei*e been. Serieus Waar onder meer de PvdA eer der deze week de uitlatingen van Alert!-vertegenwoordigers onder vuur nam in de commissie nieuwbouw gemeentehuis, na men andere fracties dit stokje over. J. van der Veer (D66) stelde reacties van de publieke tribune 'serieus' te nemen. Maar wel wanneer 'het huiswerk wordt gedaan'. Ook WD-er H. Coo mans benadrukte het belang van juiste informatie. „Ik wil niet politiek gaan schieten, maar ik zou u alleen willen vra gen: ga eerst uw informatie ha len. Dan kunnen we zinvol dis cussiëren." Waar de fracties de nieuwkomer op het Schouwse politieke to neel minzaampjes terechtwe zen, nam een gepikeerde wet houder Veex-hoek ruim de tijd de zaken recht te zetten. De Prin- senhoeve groeit wel, maar niet met honderd procent, de West hoek krijgt met 2250 parkeer plaatsen geen 24.000 auto's te verwerken en het Transferium is volgens verschillende enquêtes onder de gebruikers populair: „Ik vind het heel, héél triest te lezen wat u op papier heeft ge zet. Dit A4-tje, waarin u mij van alles in de schoenen schuift: daar klopt geen fluit van." Na deze schermutselingen richtte de commissie zich op de orde van de dag. De visie op de toe komst van de x-ecreatie en het toei'isme kan de goedkeuring van de fracties ruimschoots wegdragen. „Er is lang aan ge- werkt maar het i-esultaat is er naar", stelde W. Renden (PvdA). Veel lof Met name met de beoogde sa menwerking tussen gemeente en ondernemers in het Project bureau Toerisme Schouwen- Duiveland oogstte Veei'hoek veel lof. Wel voegen verschil lende fracties zich af, wanneer de voorstellen uit de nota wor den opgepakt. Van der Veer: door Henk Boot AXEL - De verdachten van de overval afgelopen zondag op speelautomatenhal Playland in Axel zitten vast. Onder hen een 28-jarige man uit Zaamslag en een 30-jarige man uit Terneu zen. Plet tweetal liep samen met een 21 -j arige man uit Gelderse Wes- tervoort in de nacht van zondag op maandag op knullige wijze tegen de lamp. Bij een routine controle van de politie op een doorgaande weg in Westervoort moest de auto van het drietal stoppen. Terwijl de politie de wagen con troleerde gooide de bestuurder een wapen in de struiken. Ook werd in de auto een paar gram cocaïne gevonden. Daarop werd het trio wegens overtreding van de Wapen- en munitiewet en de Opiumwetgeving aangehouden en meegenomen naar het bu reau in Arnhem. Bij nader onderzoek bleek dat de mannen in een auto reden die in Terneuzen was gehuurd. Al snel werd daarop de link gelegd naar de overval zondagavond. Daar roofden twee gewapende en gemaskex'de mannen de kas sa leeg en dwongen ze op de grond liggende bezoekers hun portemonnee af te geven. Hun buit bedroeg enige duizenden euro's. Identiek De drie verdachten zijn inmid dels overgedragen aan de politie in Zeeland. Lopende het onder zoek wil de politie geen vragen beantwoorden. Zo is niet be kend of de buit is teruggevon den, noch of er meer dan één wa pen in de auto is ontdekt. Er wordt rekening mee gehouden dat tenminste twee van de drie verdachten ook vorig jaar in fe bruari Playland in Axel hebben ovexwallen. In een vrijwel iden tiek scenario vielen toen twee mannen met bivakmutsen de automatenhal binnen en gingen er met een zak vol muntgeld vandoor. Van die daders is nooit een spoor gevonden. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - „Een geval van domme pech." De Oostburger Ron Jacobs heeft geen andere woorden voor zijn aanhouding en de verdenking van zwendel en heling die op hem rost. „Ik ben het slachtoffer van foute voorlichting." De financieel adviseur had be gin december bemiddeld voor een van zijn klanten, een man uit Antwerpen, die van enkele waardepapieren af wilde. Hij had de man in contact gebracht met een bekende van hem uit Knokke, die wel interesse had in de papieren. Jacobs had van te- voi'en bij de ABN Amro ge checkt of de documenten moge lijk gestolen waren. Daar kreeg hij te horen dat de papieren niet als vermist stonden geregi- streei'd. „Anders was ik er niet aan begonnen, dat spreekt van zelf." Volgens hem is het niet zo dat particulieren niets kunnen beginnen met bankpapieren. „Ze kunnen ze misschien niet verzilveren, maar wel belenen." Op de avond van 10 december werd Jacobs gebeld door zijn klant, de verkopende partij, die de man in Knokke niet kon be reiken om de deal verder te rege len. Jacobs bood daarop aan mee te rijden naar het huisadres van de koper. Wat de mannen niet wisten, was dat de Knokkenaar eerder die middag was opgepakt door de politie. Toen Jacobs en de Ant werpenaar bij de woning arri veerden, was daar net een huis zoeking aan de gang. Ook het tweetal werd aangehouden. „Was ik daar niet geweest, dan was er niets aan de hand ge weest." „Ik had er de eerste da gen in hechtenis geen weet van dat de papieren afkomstig wa ren van een omvangrijke dief stal in Amsterdam", stelt Ja cobs. „Ik laat klanten ook altijd een verklaring invullen, dat geld en papieren niet uit het cri- mineel milieu komen. Zo dek ik mezelf in." Volgens hem berost de aanhou ding op een misverstand. „Ik heb er niets mee te maken. Dat hebben de andere twee ook be vestigd. Justitie dacht echter een gi'ote vis aan de haak gesla gen te hebben. Ze verwarde me aanvankelijk, vanwege mijn voornaam, met een bankdirec teurvan de ABN Ami'O. Het par ket vermoedde dat ik wel wist waar die 3800 andere, verdwe nen papieren waren gebleven." Jacobs denkt dat dit de reden is waarom hij zo lang vastzat. Om het CDA, waai-van hij frac tievoorzitter was, de gemeente Oostburg en zijn gezin niet ver der te beschadigen, besloot hij zijn i-aadswerk per direct te be ëindigen. Hij is daarmee niet van alle blaam gezuiverd, beseft hij. „Men redeneert altijd: waar rook is, is vuur." De commissie ROEZ had gistermiddag de primeur als eerste te vergaderen in de nieuwe burgerzaal. foto Marijke Folkertsma „Het is een uitstekend rappoxt maar er is nu geen geldD at vind ik wel jammer." De wethouder legde uit dat hij de nieuwe gemeenteraad niet wil belasten met een voorrangs lijstje dat te elfder ure is vastge steld. „Dat leek het college niet de juiste weg." De bakens wor den nog uitgezet: het is aan de nieuwe raad prioriteit te geven aan verschillende ondex-delen van het plan en daar 'geld bij te zoeken'. Veei'hoek: „Mijn han den jeuken wel, maar als huidig college moeten we ons daar niet meer mee bemoeien. Maar ik hoop wel dat ze het snel oppak ken: als het te lang in de kast blijft liggen, gaat de vaart er uit." Ze waren allebei aan een nieuwe bril toe. Die twee oudjes uit Truzement. Van dichtbij ging het niet meer en veraf was het ook niet meer je dat. Naar de opticien togen ze. In Oostburg. Wudder kommen voor nieu we glazen", zeiden ze tegen de brillenman. Van het een kwam echter het ander en binnen een mum van tijd za ten ze getweeën nieuwe mon- tuurtjes te passen. Een week later zouden de brillen klaar zijn. Alzodus geschiedde. De nieuwe kijkvensters bevielen echter van geen kanten. De man zag slecht, keek de hele dag door een waas. Zijn vrouw trof het evenmin. Te rug gingen ze, naar Oost burg, naar de opticien. „Zeg menere, wajje ons noe aange smeerd 'et, dat deugt van geen kanten", mopperde de man. De geslepen glasspecialist liet de man even uitrazen en zei toen: „Als u nu eens de bril van uw vrouw opzet en me vrouw die van u, dan denk ik dat er voor u beiden een we reld opengaat." En dat was zo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33