Zorgen om Oost-Europese worst PZC Italië lijdt aan terreurangst Politici verdringen zich rond de vele babbelprogramma's Orthodox-christelijke scholen vrezen voor aantasting vrijheden Voedselveiligheid in nieuwe lidstaten niet hoog op EU-agenda 27februari 1952 De bezorgde burger die vertwijfeld zijn weg zoekt tussen beschimmelde melkpakken, vlees van onduidelijke herkomst en dubieuze worst. Ziedaar het schrikbeeld als de Eu ropese Unie haar grenzen opent voor tien nieuwe landen. De onderhande laar: Welk risico zijn we bereid te nemen?" De EU- ministers van Landbouw antwoorden volgende maand. door Monique Brandt Het is weer verkiezings tijd. Hele drommen Ka merleden en politici verdrin gen zich voor de poorten van de Hilversumse studio's, ge brand op een paar minuten airtime. Opvallend is dat zij steeds vaker kiezen voor de lichtere programma's waarin gebab bel de boventoon voert. Wie zet bij u thuis de vuilniszak ken buiten? Hoe bent u nu écht, van binnen, als mens? Het zijn de vragen die politici in toenemende mate op tele visie beantwoorden. Het persoonlijke is politiek geworden, constateert pro grammamaker Hans Her mans, eindredacteur van het - wél serieuze - politieke IKON-programma 'Voor je kiezen'. „Ikheb nog nooit zo veel politici in entertain ment-programma's zien op duiken. Het is absoluut een trend. Ik denk dat ze het wel makkelijk vinden om in zo'n programma te zitten. Je hoeft geen lastige, inhoudelijke vragen te beantwoorden, en die televisie-zendtijd is mooi binnen. Melkert, die je op dit moment echt in élk program ma ziet, zei vroeger bijvoor beeld altijd dat zijn privé-le- ven van hém was. Laatst zag ik hem met foto's van zijn va der op de buis." Hermans organiseerde on langs in Den Haag een heuse televisie-loterij waarbij ver tegenwoordigers van alle partijen een envelop uit een doos mochten trekken. Zo werd bepaald welke lijstrek ker op welke datum in de IKON-programmareeks aan bod zou komen. „Iedereen wil het liefst tegen de tijd dat de verkiezingen echt plaats gaan vinden op tv." Niemand voelde zich te min om deel te nemen aan zo'n tv-loterij; behalve de SGP waren alle lijstrekkers er. „Televisie is, zeker in cam pagne-tijd, nu eenmaal erg belangrijk", zegt Ad Mel kerts woordvoerster Suzan Baai-t. De met een imagopro bleem worstelende PvdA- lijstrekker duikt deze dagen in het ene programma na het andere op. „In actualiteiten programma's zitten we altijd al", aldus Baart. „Maar een hele grote groep mensen kijkt met naar Netwerk, Nova of 2Vandaag. Rond verkie zingstijd moet je die dus op een andere manier zien te be reiken. De kiezers willen in toenemende mate persoon lijke dingen weten over de politici. Logisch, politici vragen het vertrouwen van de kiezers, maar de kiezers willen weten: is zo'n man of vrouw dat vertrouwen waard? En zo'n boodschap krijg je niet in het NOS-jour- naal." Baart wordt wekelijks overspoeld met verzoekjes van redacties van alle moge lijke tv-programma's. „Het zijn ook veel programma's die door het jaar heen niets met politiek doen. Het is echt van schooltelevisie tot pro gramma's over de mens en zijn huisdier. Die keuze pakt overigens niet altijd even goed uit. In RTL's Met Man en Macht, waarin drie vrouwen hun twee mannelijke gasten on dervragen, zagen we de PvdA-voorman recentelijk naast Harry Mulisch wegzin ken in een haast lethargische wanhooptoen de vragen steeds persoonlijker werden. Verpakking Programmamaker Hans Hermans is bang dat de 'ver pakking' belangrijker wordt dan de politieke inhoud als deze trend doorzet. En me- diasocioloog Peter Hofstede maakt zich daarover ook ernstige zorgen. „Amuse ment en emotie om de politici dichterbij de mensen te bren gen. Dat is een gevaarlijke ontwikkeling: alles wordt entertainment, niets is meer serieus te nemen. Politici gaan van de ene soundbite naar de andere, de waan van de dag regeert maar alle sa menhang en inhoud valt weg." GPD woensdag 27 februari 2002 door Mare Peeperkorn Europees Commissaris Byrne van Consumentenbescher ming kon het onlangs met eigen ogen aanschouwen. Het zuivel bedrijf je nabij Warschau dat hij bezocht, had weliswaar een gloednieuwe productielijn maar aan het einde ervan ston den de melkpakken weg te rotten op houten pallets die baadden in goor afval- en re genwater. Maar de regels in de Europese Unie voor voedselvei ligheid verplichten tot een ge koelde en droge opslag van melk- en melkproducten. Geen wonder dat Byrne de Pool se minister Kalinowski van Landbouw vorige week op on Brusselse wijze de les las. „U heeft een groot probleem", stel de de doorgaans bedeesde Ier vast. „Als Polen de EU-eisen niet snel ter harte neemt, dan kan het land niet toetreden tot de Unie." Kalinowski trok naar verluidt wit weg en beloofde be terschap. Eind dit jaar moeten Polen en nog negen andere Midden- en Oost-Europese landen hun on derhandelingen met de EU af ronden zodat ze in 2004 vol waardig lid zijn van de Unie. Vanaf dat moment zijn al hun producten vrij verhandel- en verkoopbaar in heel Europa. Grenscontroles bestaan dan niet meer. Het resultaat is één grote afzetmarkt met 450 mil joen consumenten. Als er dan iets fout gaat, speci aal met etenswaren, dan gaat het ook direct goed fout. Het huidige EU-bouwwerk van re gels en controles om de burger veilig voedsel te garanderen, dreigt volgens minister Brink horst van Landbouw onder druk van de nieuwkomers ineen te storten. De minister vreest dat de kandidaatlanden het niet zo nauw nemen met de regels. Veertig jaar planeconomie heeft immers een heel eigen eetcul tuur gekweekt: hét doet er niet zoveel toe wat er op je bord ligt, als er maar iets ligt. Brinkhorst eist veel meer aan dacht voor de voedselveiligheid in de onderhandelingen met de nieuwe EU-landen. De Com missie zou deze 'uiterst belang rijke kwestie' laten versloffen. Byrne reageert geïrriteerd op de aantijgingen. Hij vraagt zich af waarom Brinkhorst zijn zorgen alleen maar via de pers uit. „Ik herinner mij geen enkele klacht van Brinkhorst, noch in ge sprekken met de kandidaatlan den noch tijdens de EU-verga- deringen van de ministers van Landbouw", aldus Byrne. Dat neemt niet weg dat er wel degelijk een probleem is. De slachthuizen, de vleesverwer- kende industrie en de zuivelbe drijven in de kandidaatlanden voldoen nog lang niet aan de EU-regels voor veilig voedsel. De lijst van eisen is lang en zeer gedetailleerd en varieert van waterdichte vloeren tot rotbe- stendig isolatiemateriaal en van afdoende koelsystemen tot ge scheiden ruimtes waar de dieren achtereenvolgens worden ge dood, geslacht en verwerkt. Afval Voorbeelden waar het aan schort in Polen, Hongarije, Tsje chië en Slowakije zijn er te over. Slachthuizen zijn vaak te klein om afzonderlijke compartimen ten te hebben en het slachtafval wordt niet gescheiden ingeza meld maar bij elkaar op een hoop gespoten. De afwasbare tegelwanden hebben niet altijd de juiste hoogte. En het perso neel beschikt veelal niet over de kennis om de voor de gekke- koeienziekte risicovolle delen van een rund (ruggengraat) vakkundig te verwijderen. Byrne ontkent met klem dat hij afgelopen jaren op zijn handen heeft gezeten. Hij bezocht vrij wel alle kandidaatlanden om de De Duitse minister van Landbouw Künast vorige maand tijdens haar bezoek aan de Poolse stand op de Berlijnse Grüne Woche. In Brussel is men niet gerust op het navolgen van de regels voor voedselveilig heid in de nieuwe EU-lidstaten. foto Wolfgang Kumm/EPA bewindslieden op het belang van voedselveiligheid te wijzen. Hij verplichtte de nieuwkomers tot het opstellen van zogenaam de strategieplannen, waarin ze aangeven hoe en vooral wan neer de situatie verbeterd wordt. Op Polen na hebben alle toekomstige EU-leden inmid dels hun plan bij Brussel inge diend. „Voedselveiligheid is een essentieel onderdeel van de uit breidingsonderhandelingen", bezweert Byrne. Lampje Helemaal gerust is de EU-Com- missaris er echter niet op. ,Ik kan altijd meer steun gebrui ken", zegt hij eerlijk. Brusselse diplomaten die nauw betrokken zijn bij de onderhandelingen, formuleren het een slag duide lijker: „Alles en iedereen richt zich op de datum van toetre ding. Die moet worden gehaald. Vervolgens is er zorg over de kosten. De aandacht voor voed selveiligheid moet je met een lampje zoeken." De diplomaten hechten weinig belang aan de uitgebreide eisen- lijst van de EU. „De burger maalt niet om de hoogte van de tegeltjes in een Oost-Europees slachthuis. Die wil weten wat voor vlees er in de Poolse worst zit", stelt een van hen. Hygiëne dus, geschoold personeel en bo venal een goed identificatie- en registratiesysteem (de gele oor- flappen) voor dieren. „Als er een verdachte partij is, moet je die zo snel mogelijk uit de handel kunnen nemen. Daar ligt cle ga rantie voor veilig voedsel." Een diplomaat wijst erop dat de toekomstige lidstaten weinig verweten kan worden. „De hui dige EU heeft er twintig jaar over gedaan om één markt met min of meer gelijkwaardige pro ducten tot stand te brengen. En nog wordt er regelmatig ge knoeid. Kijk naar de gekke- koeienziekte in Groot-Brittan- nië, het resultaat van gerommel met veevoer dat de EU miljar den euro's kost. Goede controle heeft zijn tijd nodig. En nu krij gen we er tien landen bij die van ver komen als het om goed en veilig voedsel gaat." Het wordt volgens betrokkenen 'een race tegen de Mok' om de EU-regels voor 2004 in de nieu we landen in praktijk te bren gen. „Die datum is door de rege ringsleiders afgesproken. Dat maakt het er voor ons niet mak kelijker op de regels af te dwin gen", stelt een onderhandelaar. „De vraag is straks: welk risico zijn we bereid te nemen?" GPD De controle op islamiti sche scholen wordt ver scherpt en D66-leider De Graaf wil de rechten en vrijheden van scholen op christelijke en andere reli gieuze grondslag dras tisch inperken. Wordt er aan de vrijheid van gods dienst gemorreldVooral op orthodox-christelijke scholen worden ze een beetje zenuwachtig. door Mark Langeslag Er blijft niet veel meer over van de vrijheid van onder wijs als D66-leider Thom de Graaf zijn zin krijgt, zegt Vol- brecht Smit van de Vereniging voor Gereformeerd Schoolon derwijs (VGS). „Wij moeten van hem iedere docent die zich aan dient maar voor de klas zetten en elke leerling accepteren die zich aanmeldt. Hoe moet je dan nog fatsoenlijk een christelijke school gestalte geven? Zo wor den de pijlers onder het bijzon der onderwijs weggehaald." Vooral in orthodox-christelijke hoek wordt verbolgen gerea geerd op de uitlatingen van De Graaf, het afgelopen weekein de. De D66-voorman vindt dat scholen verplicht moeten wor den leerlingen te accepteren en vindt het 'belachelijk' dat som mige scholen homoseksuele en ongetrouwd samenwonende docenten weigeren. Daarmee staan ze modernisering in de weg. De Graaf wil daarom arti kel 23 van de Grondwet aanpas sen, waarin de vrijheid van on derwijs is geregeld. Als dat niet lukt, dan wil hij komen tot 'af spraken'. Tendens Zijn het losse flodders of is de vrijheid van onderwijs in het ge ding? „Het is op zijn minst een gevaarlijke tendens", vindt Ton van Leijen van het Landelijk Verband van Gereformeerde Schoolbesturen (LVGS), waar bij 120 gerefomleerde scholen zijn aangesloten. „In de prak tijk komt het zelden voor dat wij een leerling weigeren. Maar als de ouders van een leerling niet in de kerk komenworden ze wel voor een gesprek uitgenodigd. Dan mogen ze uitleggen waar om ze toch voor ons kiezen. Soms ontraadden we de ouders sterk om het kind bij ons op school te doen. Ook om ze tegen zichzelf te beschermen. Een en kele keer weigeren we ook een leerling. Die vrijheid is heel es sentieel, daar hechten we zeer aan." Hoewel het wettelijk verboden is, worden ook homoseksuele docenten vanwege hun seksuele voorkeur buiten de deur gehou den, zegt schooldirecteur Meo Broekhuizen van de christelijke basisschool Hoef in Putten. „Dat kun je doen door een heel scherp profiel op te stellen. Ho mofilie praktizeren is nu een maal tegen onze godsdienstige grondslag en dat laten we solli citanten weten. Met een homo fiel kan ik echt niet aankomen bij de ouders van onze leerlin gen. De politiek tornt aan ka ders die heel belangrijk zijn om goed christelijk onderwijs te kunnen geven." Smit van de VGS, waarbij 150 reformatorische scholen zijn aangesloten, stelt vast dat er nog altijd een grote waardering in de samenleving is voor het bijzonder onderwijs. „En dat ergert bepaalde partijen. Zij kunnen niet verklaren waarom zo veel mensen kiezen voor een confessionele school, ondanks de ontkerkelijking. Ik begrijp het wel, op een school met een religieuze grondslag vind je eer der geborgenheid en is er nog aandacht voor normen en waar den. Dat vinden veel mensen be langrijk voor hun kinderen." Principe Heel Nederland is ontzuild, be halve het onderwijs. Uit cijfers van het ministerie van Onder wijs blijkt dat het aantal leer lingen van confessionele scho len procentueel slechts licht daalt. Ter indicatie; in 1980 ging nog 37 procent naar een katho lieke basisschool, nu is dat 32,9. Vooral het algemeen bijzonder onderwijs, waaronder Montes- sori, is sterk in opmars. In katholieke en gematigd pro testantse kringen wordt luchti ger gereageerd op de uitspraken van De Graaf. „Óp onze scholen worden in de praktijk eigenlijk geen leerlingen geweigerd met een iets andere achtergrond", zegt Gerard van Pinxteren van de katholieke schoolbesturen- bond VBKO. „Ook homoseksuele leraren zijn bij ons hartstikke welkom. Maar het gaat om het principe. We hebben te hard voor onze vrijheden gevochten om dat nu zo maar op te geven." GPD door Hans Geleijnse De Amerikaanse gemeen schap in Rome is in de ban van terreur. Gezellig samen uitgaan of etentjes thuis met vrienden zijn er niet meer bij. De ambassade schrapt uit vei ligheidsoverwegingen evene menten en officiële ontmoe tingen, meldde de Romeinse krant II Messaggero deze week uit zeer betrouwbare bronnen. Het lijkt aannemelijk. Lees het slechte nieuws maar in de New York Times. Trawanten van Bin Laden in Italië zouden Amerikaanse doelen in Rome op het oog hebben. Nummer één op de 'terror hitlist' is de Amerikaanse ambassade aan de statige Via Veneto. Zonder koen ingrijpen van de Itali aanse politie zou er vorige week woensdag een aanslag met biochemische wapens op het gebouw hebben plaatsge vonden, willen de verhalen. De feiten. Voi'ige week dinsdag worden in Rome vier Marok kaanse mannen gearresteerd. Volgens de politie hadden ze vier kilogram cyanide-meng- sel en twee plattegronden bij zich: één van Rome met aange streept de positie en toegangs wegen naar de Amerikaanse ambassade, de andere van het Romeinse waterleidingstelsel. Ook worden vervalste immi gratiedocumenten gevonden. De vier blijven in voorarrest, net zoals drie eerder aange houden Marokkanen, die ver dacht worden van banden met het Bin Laden-netwerk. Lek Het nieuws van de arrestatie lekt meteen uit en wordt woensdag officieel bevestigd door de justitiële autoriteiten, die zich tevens woedend tonen over loslippigheid naar de pers. Onderzoeksrechter Sal- vatore Vecchione, belast met terreurbestrijding, zegt dat het lekken naar de media forse schade heeft toegebracht aan het onderzoek naar terroristi sche activiteiten. Er wordt dus ook een onderzoek naar 'het lek' ingesteld. Niettemin spreekt zondag weer iemand zijn mond voor bij. Op gezag van een anonie me 'justitiële bron' melden kranten en internationale persbureaus de ontdekking van een gat in een tunnel in de directe omgeving van de Ame rikaanse ambassade. De tun nel wordt gebruikt door de Ro meinse nutsbedrijven voor Een Italiaanse politieman bij een mangat voor de Amerikaanse ambassade in Rome dat moet wor den geïn§pecteerd. foto Cristièna Pallotta/AP onderhoud aan communica tiekabels, gas- en waterleidin gen voor gebouwen in de om geving. Na het eerste lek speculeerden de media dat het doel van de terroristen vergiftiging van de drinkwatervoorziening was, inclusief die voor de Ameri kaanse ambassade. Zondag wordt het (dramatische beeld van sterfgevallen door giftig water bijgesteld. Het cyanide- mengsel zou bedoeld zijn voor een mogelijk nog dramati scher biochemische bom. Die had moeten exploderen in het ontdekte gat, waarna de gifti ge walmen door het onder grondse leidingstelsel ambas sade en omringende gebouwen zouden binnendringen. „Tien tallen doden zouden het gevolg zijn geweest", meldt kwaliteitskrant Corriere della Sera. Minister Roberto Castelli van Justitie zegt zondag dat de ge beurtenissen aantonen dat Italië in het voorste gelid mee strijdt tegen het internationa le terroidsme. Maar maandag moet gas worden teruggeno men. Ten eerste blijkt dat de betreffende tunnel geen ver binding heeft met de Ameri kaanse ambassade. „Het enige wat ondex-gronds naar ons toe komt, zijn telefoon- en elektri citeitsleidingen. Op deze ma nier een aanslag plegen zou niet veel effect hebben gesor teerd", zegt wooxxlvoerder Ian Kelly. Zonder op de resultaten van het onderzoek te willen vooruitlopen, sluit hij de mo gelijkheid niet uit dat het 60 centimeter bx-ede gat is ge maakt door arbeiders van een van de Romeinse nutsbedrij ven. „We weten het gewoon nog niet", zegt hij. Waakzaam Kelly bestrijdt ook het 'over dreven' beeld dat de media op roepen. Natuurlijk, de ambas sade is waakzaam, erzijn na 11 september vorig jaar zeer strenge veiligheidsmaatxege- len. Maar van vex'der aan- schex-pen of annuleren van evenementen en ontmoetin gen is geen sprake. De ambas sade belegt maandagavond dan ook een briefing met ver tegenwoordigers van de inter nationale persbureaus. De strijd tegen het terrorisme is niet gediend met paniekzaai- erij en ovex-drijving, maar met feiten, zegt hij. Een van die feiten is dat het vrijwel ondoenlijk is het gif cyanide aan het mengsel te onttrekken. Bovendien is het mengsel niet extreem gevaar lijk. Het wordt door tuiniers gebruikt om de bloemperkjes vxij van onkruid te houden. De paniek is echter verMaarbaar. In Milaan wex'den vorige week vrijdag vier Tunesiërs tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld. Een van hen is Essid Sa- mi Ben Khemais, door justitie beschouwd als chef van Bin Ladens Europese terreurnet werk. Uit afgeluisterde tele foongesprekken blijkt volgens justitie dat Khemais - vorig jaar april gearresteex-d - een 'zeer efficiënte giftige vloei stof' wilde inzetten bij een ge plande aanslag in Parijs. Tegen drie andere Tunesiëxrs loopt momenteel eveneens een proces in Milaan. Zij worden beschuldigd van aankoop en transport van vuux-wapens, explosieven en chemicaliën. GPD Burgemeester Arnemuiden heeft een nieuwe burgemeester. Per 16 maart is J. van dén Bos benoemd als eerste burger van de gemeente. Van den Bos is nu nog gemeen tesecretaris van Sprang-Ka- pelle, maar werd geboren in Zeeland: in Bruinisse. Brand In Zxerikzee is een bakkerij uitgebi'and. Toen de bakker rond half zes ontwaakte, stond zijn slaapkamer vol rook. Hij kon zich met vrouw en Mnd in veiligheid brengen. Een kran tenjongen had reeds brand weer en politie ingeseind. De brand is waarschijnlijk be gonnen in de heetwateroven. Atoombom Churchill heeft gisteren in het j Engelse paxiement onthuld dat Engeland bij wijze van ex periment een atoomboxxx heeft geconstrueerd en tevens over een fabriek beschikt waar meer van dergelijke bommen kunnen worden gemaakt. De Amexlkaanse atoomcommis sie denkt dat Engeland de VS hiexTnee ver gepasseex'd is op 1 gebied van de ontwikkeling van atoomwapens. DAF en Ford Van Doox'ne's Autofabrieken (D.A.F.) exx de Nederlandse Fordfabrieken willen gaan sa menwerken aan orders van Defensie. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380AAVIissingen E-mail.web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op'maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 lot 22.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldleen toeslag van /,--) per maand 19.25 per kwartaal- 52,- - per jaar: 198.- - Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abö@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag. /.-- zaterdag. 1.50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 lot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst. 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriltelijk melden bij; PZC, afdeling 3. Postbus 18,4380 AA Vlissingen Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel. 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2