Borsele wil verkeer niet omleiden Jacobs voelt zich dupe foute voorlichting 15 van minister niet vervolgd te worden Tholen moet haast maken met beleid voor detailhandel Weinig schade door storm op Bevelanden Woeste golven op Westerschelde Wethouder hoeft Weg Zandkreekbrug verzakt door heiwerk Bouwplannen stuiten op ontbreken van visie op havengebied Aanleg klaverblad voor tunnelweg moet maar zonder wegaf sluiting Verdachten overval Axel aangehouden Minister in beroep tegen vonnis Spar zeeuwse almanak Slecht zicht PZC MIDDEN woensdag 27 februari 2002 door Rolf Bosboom GOES - De storm van gisteren veroorzaakte op de Bevelan- den relatief weinig schade. De meldingen die de brandweer ontving, bleven beperkt tot de gebruikelijke gevallen van overlast. Op de Zanddijk in Kruiningen dreigden coniferen op het dak van een huis te vallen, zodat de brandweer de zaag ter band moest nemen. De collega's van Borsele kwamen vier keer in actie, in 's-Gravenpolder, Le- wedorp en Heinkenszand. Daarbij ging het om gevallen dakpannen en bomen die wa ren omgewaaid of dat dreigden te doen. De Goese brandweer kreeg, ondanks de windstoten van orkaankracht, naar eigen zeggen 'opvallend weinig mel dingen' binnen: in totaal twee stuks. In de wijk Noordhoek werd een boom uit veiligheids overwegingen gekortwiekt. In Kapelle en op Noord-Beveland hoefden de korpsen helemaal niet in actie te komen. Ook op Tholen vielen de gevolgen van de storm mee. Op de Philips- dam kwam wel een vrachtwa gen met oplegger in de proble men toen het zeil dat de lading beschermt, wegwoei. Aan de Zwarteweg in Tholen-stad vertoonde het dak van een boe renschuur kuren. Als gevolg van de harde wind werd de weekmarkt in Goes fors uitge dund. De meeste marktkra mers hielden het tijdig voor ge zien. Slechts enkele kooplie den, vooral degenen met een ei gen wagen, probeerden on danks de extreme omstandigheden hun waar aan de man te brengen. door Mieke van derJagt 's-HEERENHOEK - De ge meente Borsele is niet van plan mee te werken aan een omlei ding van het verkeer om de bouw van enkele kunstwerken door de provincie en de Wester- scheldetunnel op een snellere en goedkopere manier mogelijk te maken. De Borselse wethouder P. Vollaard wil automobilisten geen gedrag aanleren dat na de afronding van de werken als ui terst ongewenst wordt be schouwd. Op het stuk Berhardweg tussen de Borsselsedijk en Nieuwdorp moeten verschillende kunst werken worden uitgevoerd. Er moet een half klaverblad komen om het verkeer in en uit het ha vengebied direct aansluiting te geven op de tunnelweg en een viaduct voor lokaal verkeer ter hoogte van de Borsselsedijk. Aanvankelijk was het de bedoe ling om de Bernhardweg tijdens de uitvoering van die werken al thans gedeeltijk in bedrijf te houden. Uit overwegingen van kosten besparing willen de Kombinatie Middelplaat Westerschelde en de provincie de Berhardweg en de Sloeweg bij de aansluiting op de Bernhardweg, bij elkaar ge durende bijna een halfjaar af sluiten. Bij het college van bur gemeester en wethoudei's van Borsele is een verzoek binnen gekomen om medewerking bij het vaststellen van een omlei dingsroute. Die medewerking weigert het college. Een bord op de Rijks- AXEL - De verdachten van de overval afgelopen zondag op speelautomatenhal Playland in Axel zitten vast. Onder hen een 28-jarige man uit Zaamslag en een 30-jarige Terneuzenaar. Het tweetal liep samen met een 21 - jarige man uit Gelderse Wes tervoort in de nacht van zondag op maandag tegen de lamp. Bij een routinecontrole van de poli tie in Westervoort moest de auto van het drietal stoppen. Ze maakten zich verdacht toen de bestuurder een wapen in de struiken gooide. weg A58 bij Kapelle, waarop staat dat je tot Middelburg moet doorrijden om in het Sloegebied te komen, helpt misschien wel bij een volslagen onbekende maar wie maar enigszins be kend is op Zuid-Beveland, weet dat je gemakkelijk door de Zak van Zuid-Beveland kunt rijden. Dorpen als 's-Heerenhoek en Overzande, maar ook Borssele en Nieuwdorp, toch al niet vrij van sluipverkeer, krijgen daar door enorme hoeveelheden sluipverkeer te verwerken, waaronder veel vrachtauto's. Het Borselse college vreest dat, als het verkeer eenmaal de sluiproutes heeft gevonden, het probleem ook na het gereedko men van de kunstwerken zal blijven bestaan. Volgens Vol laard is het onverantwoord om het verkeer ongewenst gedrag aan te leren. ,,We willen voorko men dat de sfeer van ongenoe gen, die thans al leeft, in nega tieve zin wordt gevoed en omslaat in een sfeer waarbij de betrouwbaarheid in twijfel wordt getrokken", schrijft Vo laard aan de Kombinatie Mid delplaat Westerschelde. Tijdens de voorbereidingen voor de aanleg van de tunnel en de toe- leidende wegen is afgesproken dat de overlast in de dorpen tot een minimum zou worden be perkt. Daar wil Vollaard de be trokken partijen aan houden. De veerboten waren gisteren enige tijd uit de vaart, maar de loodsboten voeren wel uit in de zuidwesterstorm. Ze boden de toeschouwers op de Vlissingse boulevard een spec taculair schouwspel. foto Ruben Oreel door Rob Paardekam KRUININGEN - Minister De Vries van Binnenlandse Zaken onderneemt geen actie tegen het besluit van de officier van justi tie in Middelburg om wethouder M. van Overloop van Reimers- waal niet te vervolgen. Raadslid M. Weststrate beschuldigt hem van valsheid in geschrifte. In oktober vorig j aarkort nadat Weststrate uit de partij Bewo ners Belangen Reimerswaal (BBR) was gestapt, deed hij aan gifte tegen zijn oud-partijge noot Van Overloop, omdat deze valsheid in geschrifte zou heb ben gepleegd. De beschuldigingen van West strate hebben betrekking op twee brieven die in oktober 1999 richting gemeente zijn gegaan. Onder de brieven staat de naam van fractielid J. Kramer, met daaronder een handtekening die niet van hem is. Volgens wet houder Van Overloop zijn de brieven, bij afwezigheid van Kramer, door iemand anders uit de BBR getekend. Zowel Kra mer als de BBR-fractieleden zouden daarvan geweten heb ben. Weststrate is echter van mening dat het om een een mansactie van Van Overloop gaat en dat zowel Kramer als de andere fractieleden van niets wisten. Weststrate deed aangifte bij de politie en bracht ook de minister van Binnenlandse Zaken van de situatie op de hoogte. Het open baar ministerie liet eerder al weten geen i-eden te zien om Van Overloop te vervolgen. Minister de Vries kan zich daarin vinden. In een brief aan Weststrate zegt hij dat hij geen aanleiding ziet om zich in de zaak te mengen. Weststrate had de minister ook gewezen op het feit dat burge meester A. Verb ree van Rei merswaal de gemeenteraad ad viseerde niet in te stemmen met een door Weststrate ingediende motie tegen Van Overloop. In die motie werd voorgesteld de wethouder te schorsen. De mi nister is duidelijk: ,,Ikzienietin waarom de burgemeester geen oordeel over de motie zou heb ben mogen uitspreken." Overigens heeft Weststrate ook brieven gestuurd naar het ge rechtshof in Den Haag en het ministerie van Justitie. Daarin doet hij zijn beklag over de gang van zaken. Volgens de vooi-man van Leefbaar Reimerswaal stopt de gemeente zaken op een onacceptabele, duistere en cor rupte wijze in de doofpot. door Rob Paardekam KATS - Tijdens het heien van stalen buispa- len voor de tweede brug over de Zandkreek is maandagavond een deel van de bestaande weg verzakt. Het verkeer heeft daar maan dagavond en gisteren veel hinder van onder vonden. Wanneer de weg wordt hersteld, is nog onduidelijk. Door de verzakking kon het verkeer vanaf maandagvond slechts één rijstrook gebrui ken ter hoogte van de huidige brug. Mede werkersvan Rijkswaterstaat hebben nog die zelfde avond verkeerslichten geplaatst om het verkeer te regelen. Gisteren stonden er vooral tijdens de ochtend- en avondspits lan ge files. R. Pundke van Rijkswaterstaat kon gisteren nog niet zeggen wanneer de weg wordt hersteld en hoe groot de schade is. Vol gens hem is het zaak om eerst de verkeerspro blemen op te lossen voor het verantwoord is om de schade aan de weg te herstellen. Rijkswaterstaat heeft zich gisteren de hele dag bezig gehouden met het gereedmaken van de parallelweg, zodat het verkeer tussen Noord- en Zuid-Beveland weer van twee rij banen gebruik kan maken. De werkzaamhe den werden bemoeilijkt door de zware wind stoten, maar vermoedelijk kan de parallel weg vanochtend worden gebruikt. foto Dirk-Jan Gjeltema door Pascalle Cappetti OOSTBURG - „Een geval van domme pech." De Oostburger Ron Jacobs heeft geen andere woorden voor zijn aanhouding en de verdenking van zwendel en heling die op hem rust. „Ik ben het slachtoffer van foute voorlichting." De financieel adviseur had be gin december bemiddeld voor een van zijn klanten, een man uit Antwerpen, die van enkele waardepapieren af wilde. Hij had de man in contact gebracht met een bekende van hem uit Knokke, die wel interesse had in de papieren. Jacobs had van te voren bij de ABN Amro ge checkt of de documenten moge lijk gestolen waren. Daar kreeg hij te horen dat de papieren niet als vermist stonden geregi streerd. „Anders was ik er niet aan begonnen, dat spreekt van zelf." Volgens hem is het niet zo dat particulieren niets kunnen beginnen met bankpapiei-en. „Ze kunnen ze misschien niet verzilveren, maar wel belenen." Op de avond van 10 december werd Jacobs gebeld door zijn klant, de verkopende partij, die de man in Knokke niet kon be reiken om de deal verder te rege len. Jacobs bood daarop aan mee te rijden naar de koper. Huiszoeking Wat de mannen niet wisten, was dat de Knokkenaar eerder die middag was opgepakt door de politie. Toen Jacobs en de Ant werpenaar bij de woning arri veerden, was daar net een huis zoeking aan de gang. Ook het tweetal werd aangehouden. „Was ik daar niet geweest, dan was er niets aan de hand ge weest." „Ik had er de eerste da gen in hechtenis geen weet van dat de papieren afkomstig wa ren van een omvangrijke dief stal in Amsterdam", stelt Ja cobs. „Ik laat klanten ook altijd een verklaring invullen, dat geld en papieren niet uit het cri mineel milieu komen. Zo dek ik mezelf in." Volgens hem berust de aanhou ding op een misverstand. „Ik heb er niets mee te maken. Dat hebben de andere twee ook be vestigd. Justitie dacht echter een grote vis aan de haak gesla gen te hebben. Ze verwarde me door Harold van Ginkel SINT-ANNALAND - Het uit blijven van een visie op het ha vengebied in Sint-Annaland houdt de bouwplannen van pro jectontwikkelaar P. Visser te gen. Als het aan hem ligt, komen er ruim honderdvijftig wonin gen in de Kleine Suzannepolder. Visser, directeur van Groten huis Ontwikkelingsmaatschap pij uit Raamsdonksveer, wil re creatie- en senioren woningen in het gebied laten bouwen. Het is hem voorlopig uitsluitend om de woningen te doen. Visser: „Er is afgesproken om geen horeca- achtige zaken te ontplooien. Daarvan zijn er genoeg in Sint- Annaland." Hij laat wel door schemeren dat daar in de toe komst eventueel wel aan ge dacht kan worden. „Wat niet is, kan nog komen." Grotenhuis is één van de vele ge- interesseerde bedrijven die ideeën hebben voor de inrich ting van het havengebied in Sint-Annaland. Bij de gemeen te zijn daarvoor vele plannen en initiatieven ingediend, maar een groot aantal hiervan valt buiten de bestemmingsplannen voor het gebied. De provincie heeft daarom de gemeente opgedragen eerst met een visie op het totale havenge bied te komen, voordat ze even tueel haar goedkeuring wil ver lenen aan de voorstellen. Die visie, de havennotitie, had er ei genlijk al moeten zijn, maar werd diverse malen uitgesteld. De gemeente gaat nu vaart zet ten achter de visie. Aangezien het de gemeente ontbreekt aan voldoende capaciteit, zijn offer tes van drie stedenbouwkundi gen gevraagd. Volgende week besluit de raad welke van de drie de visie gaat opstellen. Die bevindingen moeten op 1 juli gereed zijn, waarna het college zich over de visie buigt. In de raadsvergadering van deze week besloot de gemeente mede hiervoor een krediet van 60.000 euro beschikbaar te stellen. Na de goedkeuring van de haven notitie volgen nog een inspraak ronde en eventuele bezwaar procedures. De projectontwikkelaar loopt al ruim twee jaar rond met de bouwplannen. Hij bezit inmid dels het grootste deel van de grond van de Kleine Suzanne polder. Het laatste gedeelte moet de projectontwikkelaar nog aankopen van de gemeente, maar volgens woordvoerder T. de Waal wordt daar pas ver der over gesproken als de ha vennotitie gereed is. Ondanks alle moeilijkheden is Visser positief gestemd over de afloop, maar met het begin van de bouw moet minimaal nog een jaar worden gewacht. Als de in spraakprocedures geen grote problemen opleveren, kan de projectontwikkelaar volgend voorjaar de eerste spade in de grond zetten. MIDDELBURG - Minister De Vries van Binnenlandse Zaken heeft beroep aangetekend tegen de uitspraak van de rechtbank in Middelburg over het ontslag van L. Spar van der Hoek. De rechtbank besliste begin de ze maand dat het ministerie als nog met de oud-burgemeester moet onderhandelen over een afvloeiingsregeling. De Vries vindt dat hij niet moet opdraai en voor een geschil tusen een burgemeester en een gemeente. Spar van der Hoek tekende in januari van dit jaar beroep aan tegen het besluit van het minis terie om zijn bezwaarschrift te gen zijn ontslag af te wijzen. De rechtbank stelde de oud-burge meester deze maand in het ge lijk. Spar van der Hoek werd vo rig jaar met ingang van 1 juni eervol ontslagen door de minis ter. In februari had de gemeen teraad besloten hem de wettelij ke wachtgeldregeling toe te kennen. ■I door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen moet haast maken met het ontwikkelen van beleid voor de detailhandel. Knelpunten als parkeerproble men moeten waar mogelijk zelfs nog eerder worden aangepakt. Ook moet de gemeente snel het voortouw nemen om te overleg gen met de middenstand van Sint-Maartensdijk en partijen die een grote discount-zaak in die kern willen. Dat dringende advies gaf gister avond de commissie gemeente lijke ontwikkeling bij de beoor deling van een voorstel om rapporten van MKB-Reva en de Stuurgroep 2005 als leidraad te gebruiken voor het gemeente lijk detailhandelsbeleid. Die rapporten gaan uit van verster king van de middenstand in de drie grootste kernen en behoud van detailhandel in de kleinere dorpen. De gemeente moet, zo staat in de samenvatting van de rapporten, actief meedenken bij de aanpak van verkeers- en par keerproblemen en bij de herin richting van winkelgebieden fungeren alssubsidieaanvrager of financier. Een prima leidraad, vond de commissie van de rapporten. En ook de eilandelijke midden standsfederatie zei zich gister avond in de elf actiepunten te kunnen vinden. Adviseur G. Krols van fouragehandel Schot in Sint-Maartensdijk zwengel de tij dens de vergadering de dis cussie aan over het plan voor een grote discounthandel in die kern. Die zou op het terrein van Schot moeten komen. Volgens Krols zou het gaan om een Boe renbondwinkel met daarbij een Aldi. Hij bestreed dat een derge lijke voorziening een gevaar be tekent voor de bestaande mid denstand. Een dergelijke zaak zou juist de koopkracht op het eiland houden, terwijl mensen nu voor boodschappen 'de brug over'gaan. Koopkracht De adviseur gaf aan best samen met de plaatselijke midden stand een plan te willen ontwik kelen, maar dan wel met het nodige tempo, en met een verte genwoordiger van de gemeente. „De gemeente is aan zet", aldus Krols. „Hoe langer u wacht, hoe sneller de koopkracht weg vloeit.." Voor A. Piet van de ChristenUnie zou de gemeente ten aanzien van de discount des noods alvast met een deelplan kunnen komen. Over het totale detailhandelbeleid verwacht hij in elk geval binnen een jaar duidelijkheid. „Het komt nu aan op snelheid en daadkracht." Fractievoorzitter M. van der Linde van de PvdA wil ook snel een oplossing voor de parkeer problemen bij de Cl000 in Tho len. Veel plaatsen in die omge ving worden ingenomen door personeelsleden van winkels en kantoren, zodat het winkelend publiek de auto niet kwijt kan. aanvankelijk, vanwege mijn naam, met een bankdirecteur van de ABN Amro. Het parket vermoedde dat ik wel wist waar die 3800 andere, verdwenen pa pieren waren gebleven." Jacobs denkt dat dit de reden is waar om hij zo lang vastzat. Om het CDA, waarvan hij fractievoor zitter was, de gemeente Oost burg en zijn gezin niet verder te beschadigen, besloot hij zijn raadswerk per direct te beëindi gen. Hij is daarmee niet van alle olaam gezuiverd, beseft hij. „Men redeneert altijd: waar rook is, is vuur." Ze waren allebei aan een nieuwe bril toe. Die twee oudjes uit Truzement. Van dichtbij ging het niet meer en veraf was het ook niet meer je dat. Naar de opticien togen ze. In Oostburg. Wudder kommen voor nieu we glazen", zeiden ze tegen de brillenman. Van het een kwam echter het ander en binnen een mum van tijd za ten ze getweeën nieuwe mon- tuurtjes te passen. Een week later zouden de brillen klaar zijn. Alzodus geschiedde. De nieuwe kijkvensters bevielen echter van geen kanten. De man zag slecht, keek de hele dag door een waas. Zijn vrouw trof het evenmin. Te rug gingen ze, naar Oost burg, naar de opticien. „Zeg menere, wajje ons noe aange smeerd 'et, dat deugt van geen kanten", mopperde de man. De geslepen glasspecialist liet de man even uitrazen en zei toen: „Als u nu eens de bril van uw vrouw opzet en me vrouw die van u, dan denk ik dat er voor u beiden een we reld opengaat." En dat was zo. »•-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29