PR OVINCIALE ZE COURANT Zware storm teistert Nederland Kamer handhaaft huidig keuzesysteem orgaandonatie fiPAKKER £!150€13,50 PZC Justitie verdenkt oud raadslid Jacobs van heling bankgaranties W V A i 4° Anorexia komt ook bij oma's voor ÉL IJ ff Óim Windstoten tot 120 kilometer per uur richten veel schade aan Comeback zünige Zeeuwse 2 7 N MAART I 7 2002 ERA 0 u 2 2 EU ROPA1UIN Het wordt weer lente! Man wurgt echtgenote in Hoedekenskerke Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 19 Warme ontvangst olympiagangers Slechts een enkele bui Af en toe zon en op een enkele bui na droog. Vrij krachtige zuidwestenwind. Maxima 9 a 10 graden. 245e jaargang no. 49 woensdag 27 februari 2002 los nummer 1,00 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De zware storm die gisteren Neder land op zijn kop zette heeft veel schade en over last veroorzaakt. Ernstige persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het KNMI waarschuwde giste ren voor windkracht 9 tot 10 bo ven zee. Het vasteland kreeg te maken met zeer zware windsto ten. Volgens het KNMI zijn windstoten niet uit te drukken inBeaufort. „Maar als je dat wel zou doen, dan heb je het over windkracht 10 of 11." Vrachtwagens, bomen, dakpan nen, verkeerslichten en recla mezuilen waren een speelbal voor de windstoten, die snelhe den tot 120 kilometer per uur bereikten. In Zeeland heeft de storm vooral op Walcheren veel schade aan gericht. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. In de Middelburgse nieuwbouwwijk Veersche Poort viel een bouw- kraan op een woning in aan bouw. De schade wordt geschat op 300.000 euro. In Vlissingen woei een deel van het dak van een gymlokaal weg, terwijl een kleuterklas aan het gymmen was. Een omgewaaide boom zorgde op de Axelsestraat in Terneuzen voor verkeershinder. In het Groningse Ulrum moest het asielzoekerscentrum en het naastgelegen schooltje ont ruimd worden omdat de platen van het dak waaiden. Bij de Na tionale Hogeschool voor Toeris me en Verkeer in Breda moesten alle 2500 leerlingen het gebouw verlaten. Daar waaiden zinken dakbedekkingsplaten weg. (Advertentie) Een vijftien meter hoge flat in Waddinxveen raakte het bui tenste deel van de dubbelwan dige stenen zijgevel kwijt. Bij een tankstation in Gouda ver pletterde een omvallende vijf meter hoge muur drie personen auto's. Schiphol Het vliegverkeer raakte danig ontregeld door de hevige wind stoten. Schiphol kon slechts één start- en een landingsbaan ge bruiken. De vertragingen liepen op tot gemiddeld anderhalf uur. De veerdiensten Vlissingen- Breskens en Kruin ingen-Perk- polder werden uit de vaart ge haald. Ook de veerboten van Harlingen naar Vlieland en Ter schelling bleven gisteren in de haven. De dijk Enkhuizen-Lelystad werd in beide richtingen afge sloten. Op de Noordzee raakte een Poolse sleepboot onbe stuurbaar doordat de sleeptros brak en in de schroef terecht kwam. Ook het waterpeil ondervond de invloed van de hevige storm. In Drenthe werd een aantal dijken versterkt met zandzakken om dat het water er doorheen liep. In Groningen en Friesland hield het waterschap verscherpt toe zicht op de dijken. Doordat het water over een dijk kwam in het Groningse Lutjegast verdron ken duizenden kuikens. Het treinverkeer kampte met vertragingen in het hele land door defecte bovenleidingen en omgewaaide bomen op het spoor. Het wegverkeer had last van lange files, zowel in de ochtend als avondspits. Omgewaaide bomen was de meest voorko mende oorzaak. Rukwinden hadden vrij spel; auto's en zelfs vrachtwagens werden omver geblazen. Het bizarste ver keersongeluk deed zich voor op de N244 tussen Edam en Pur- merend. Een windvlaag blies een vrachtwagen omver en op zijn kant. Even later zorgde een volgende rukwind er voor dat de wagen weer overeind stond. Ook elders in Europa veroor zaakte de storm overlast en on gelukken. In Duitsland kwamen zeker drie mensen om het leven. De Britse kusten kregen ook hun deel van de storm. Op het ei land Wight werden windstoten van meer dan 150 kilometer per uur gemeten. ANP Voor al uw Legionella zaken Risicoanalyses Beheersplannen Verwijderen van Legionella Drinkwatermanagement TWMS Tel. 0499-336336 Een bouwkraan in Middelburg bleek niet bestand tegen de stormwind. foto Ruben Oreel (Advertentie) P U I MAKELAAR R T _E www.era.nl 0 0 (Advertentie) Beaucarnea Mooie kamerplant die het prima «j doet op een donker plekje. i MOOI WEER ^-T-^ GOES. 0113-215395, OOSTBURG. 0117-452279, 5 RENESSE, 0111-461031 5 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De komende twee jaar komt er geen ander beslis systeem voor weefsel- en or gaandonatie. Mensen kunnen zichzelf voorlopig al dan niet als potentiële donor blijven regi streren bij het Donorregister, zoals sinds 1998 het geval is. Dat bleek gisteren tijdens een over leg van de Tweede Kamer met minister Borst van Volksge zondheid. Ondanks de 'grote teleurstel ling' dat de Wet op de Orgaan donatie (WOD) niet meer do nororganen heeft opgeleverd, is een Kamermeerderheid van tweederde tegen een beslissys teem waarbij mensen na hun dood automatisch donor zijn tenzij ze daar van tevoren be zwaar tegen hebben gemaakt. Alleen de PvdA en de SP willen dat. „We moeten nü alles uit de kast halen wat mogelijk is en niet de evaluatie over twee jaar afwachten", zei PvdA-Kamer- lid Oudkerk. De andere fracties zijn daar fel tegen. Volgens hen blijkt uit on derzoeken dat het nog helemaal niet zo zeker is dat het tekort aan donororganen komt door het huidige beslissysteem en of een ander systeem uitkomst biedt. Veel meer factoren heb ben daarmee te maken. Wel vinden ze het goed dat Borst alvast verschillende varianten van beslissystemen gaat ver kennen. „Maar dat betekent niet dat wij bij voorbaat voor dat andere systeem gaan kie zen", zei WD-woordvoerster Terpstra. CDA, D66, Groen- Links, ChristenUnie en SGP sloten zich hierbij aan. Campagne De hele Kamer steunde wel alle maatregelen van de bewinds vrouw om meer donororganen beschikbaar te krijgen. Zo wordt het aantal donatiefunc tionarissen in ziekenhuizen uit gebreid van 20 naar 56, komt er een herinneringsbrief en een campagne om mensen aan te zetten tot een 'ja' en dat ook daadwerkelijk te laten registre- Net als de Kamer wil Borst de voorlichting minder neutraal maken. „Alles moet bespreek baar zijn, want spreken over de eigen dood kent een hoge drem pel. Zodenktmen soms datjebij een ja-registratie het noodlot over je afroept." Ook moet de tekst van de WOD scherper. „Een ja-registratie moet niet worden tegengehou den door nabestaanden. De dokter moet verplicht worden eerst het register te raadplegen alvorens met de nabestaanden te praten", aldus Borst. Gebleken is dat meer dan drie kwart van de nabestaanden toe stemming weigert als mensen niet geregistreerd zijn. ANP door Pascalle Cappetti GENT/OOSTBURG - Justitie in Gent verdenkt het oud-CDA- raadslid R. Jacobs uit Oostburg van heling en zwendel met bankgaranties. De papieren, begin 2000 gestolen bij de ABN Amro in Amsterdam, vertegen woordigen een waarde van hon derdduizend dollar. Jacobs heeft bijna twee maanden vast gezeten in de penitentiaire inrichting in Gent. Hij zegde vo rige maand, vanwege zijn hech tenis, zijn raadslidmaatschap op. Het raadslid werd op 10 decem ber samen met twee anderen op gepakt in Knokke. Hij probeer de op dat moment twee waardepapieren door te verko pen aan een particulier. Hoe het parket Gent de transactie op het spoor is gekomen, wil parket- woordvoerster N. De Rouck niet zeggen. Het onderzoek naar de handel en wandel van de Oost burger loopt nog. De voorhechtenis werd met nog eens een maand verlengd in op dracht van de raadkamer, van- (Advertentie) wege 'evolutie van het onder zoek'. Volgens De Rouck wilde justitie hiermee voorkomen dat de verdachte het onderzoek zou dwarsbomen en vanaf het mo ment dat hij in vrijheid kwam, sporen zou uitwissen. Op 4 fe bruari mocht Jacobs naar huis. De twee waardepapieren maak ten deel uit van enige duizenden van dergelijke documenten, die eerder zijn buitgemaakt bij een diefstal uit de kluis van het ABN-Amro-kantoor aan de He rengracht in Amsterdam. De ABN Amro bemerkte deze dief stal in het voorjaar van 2000. Waardeloos Een woordvoerder van de bank zegt dat de brieven en garanties uitsluitend worden gebruikt voor bankverkeer tussen ban ken onderling; daarbuiten zijn ze waardeloos. „Wanneer een privépersoon met dergelijke documenten leurt, is hij bij voorbaat verdacht. Het is bijna uitgesloten dat hij of zij de pa pieren verzilverd krijgt, de nummers staan geregistreerd." Van betrokkenheid bij deze diefstal wordt Jacobs niet ver dacht. Het is nog onbekend hoe de documenten in zijn handen konden vallen. Jacobs liet eind januari in een brief aan het college en de raad weten per direct uit de raad te stappen. Het besluit was om 'persoonlijke redenen' geno men. Ook in de decemberraad schitterde Jacobs door afwezig heid. Het argument luidde toen dat hij griep had. CDA-wethou- der R. Leentfaar wil 'noch be vestigen, noch ontkennen' dat Jacobs betrokken zou zijn bij zwendelpraktijken en gedeti neerd is geweest; ook collega raadsleden hullen zich in stil zwijgen. Voorzitter E. Wisse van het CDA-bestuur afdeling Oostburg erkent dat de partij in verlegenheid gebracht is door het gebeuren, maar vindt het vooral persoonlijk erg verve lend. „Het was een aimabele, prettige man." Deuk Hij maakt zich er geen zorgen om dat het imago van het CDA een deuk oploopt. „Ik denk het niet. Ik wil het niet goedpraten. Maar we zijn allemaal mensen. Bovendien moet hij, zo lang hij niet is veroordeeld, als onschul dig worden beschouwd." Jacobs was, voordat hij met de VUT ging, werkzaam als perso neelsfunctionaris bij de Zieken- huisgroep Zeeuws-Vlaanderen. Eerder werkte hij als vakbonds man bij de Unie BLHR Naast zijn werk kluste hij bij als finan cieel adviseur. pagina 15: Jacobs voelt zich slachtoffer ¥ïde© Normale Blokkerprijs 19.99 DVD Normale Blokkerprijs 27.99 V Het Zeeuws meisje is te rug in de Sterreclame. Dit maal niet om margarine aan te prijzen, maar om voertuigen die zünig met brandstof omgaan aan de man te brengen. Van mar garinetrut je tot benzine- stoot. Narcissen, sneeuwklok jes, hyacinten, krokussen, bakkruudjes: ze zijn weer overal te zien. Deze voor bodes van de lente worden officieel stinsenplanten genoemd. Deze naam is afkomstig uit Friesland. De planten zijn eeuwen geleden vanuit het bui tenland naar Zeeland ge bracht om daar de tuinen bij de buiten plaatsen op te O O fleuren. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 9,10, en 11; we tenschap: 13; zeeland: 15, 16, 17, 19 en 20; sport: 21 en 22; buitengebied: 23,24 en 25 door Mieke van der Jagt en Rene Schrier HOEDEKENSKERKE - Een 38-jarige inwoner van Hoede kenskerke heeft zich gisteren ochtend bij het politiebureau in Heinkenszand gemeld met de mededeling dat hij geruime tijd daarvoor zijn vrouw in hun wo ning had gewurgd. Als motief voerde de man pro blemen in de relatiesfeer aan. In het huis aan de Boeiertweg in Hoedekenskerke trof de politie het levenloze lichaam van de 33-jarige vrouw aan. Gisteravond was het nieuws over de tragische gebeurtenis nog nauwelijks in het dorp doorgedrongen. De naaste fa milie van het slachtoffer is in de loop van de middag op de hoogte gesteld. Een politiewoordvoer der kon niet zeggen of het paar kinderen had. De man en vrouw komen voor oorsprong niet uit Hoedekenskerke. De naaste fa milie woont niet in Zeeland. De man is voorlopig opgesloten. De politie stelt momenteel een technisch en tactisch onderzoek in. „Iemand kan wel zeggen dat hij zoiets gedaan heeft, maar ook daar moeten we bewijs van vinden", aldus de politiezegs- man. Uit informatie van de poli tie blij kt dat de man een verwar de indruk maakte toen hij zich in het bureau te Heinkenszand meldde. Zoals het er nu naar uitziet zal de man in de loop van de week worden voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. Die beslist, mede afhankelijk van het poli tieonderzoek, of hij in hechtenis moet blijven. (Advertentie) In de prijzen gevallen? Zie de trekkingsuitslag van de Staatsloterij verderop in deze krant. (Advertentie) naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor €15,- nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- - per maancj met nummer j automatische incasso 19,25). handtekening: Pe' automatische incasso 52,-). G per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- ven,, in de colofon hef, o nadere inform™,i! aan. fë „8 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice II-7-1 ooi Al'nhhnnO" Antwoordnummer 123 IOZIH UUUUUC 4380 VB Vlissingen di ^2 do vr za (postzegel niet nodig) Een grote oranje menigte heeft gisteren de olympia gangers op vliegveld Schiphol onthaald. Ver volgens reisden de me daillewinnaars ieder af zonderlijk af naar htm woonplaats waar ze nog- maals werden gehuldigd. I Gretha Smit liet gans - - :im Rouveen uitlopen, Gerard van Velde zette Heerde in vuur en vlam en Jochem Uytdehaage kreeg een erepenning opgespeld in Utrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1