Werven vrijwilligers moet anders PZC Dow rondt monsterproject EmergO af Nederland heeft zonder Borssele genoeg stroom Margarinetrutje wordt benzinestoot Banken willen met gemeenten werken aan behoud loketten 19 Publiek legt vinger op zere plekken tijdens debat Scoop Uitgebreider aanbod vmbo op scholen Olievervuiling in Vlissingse haven werd onderschat Controle op anti-algenverf bij pleziervaart woensdag 27 februari 2002 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Vrijwilligers organisaties zijn te conserva tief: ze moeten de hand in eigen boezem steken over het vrijwil- ligerstekort. Te veel van hen stappen niet af op geschikte mensen bij opleidingscentra of het bedrijfsleven. Ook kunnen ze vrijwilligerswerk aantrekke lijker afschilderen en moeten ze niet bang zijn voor verjongende inbreng. Die conclusies waren dinsdag te beluisteren bij het debat dat de provinciale welzijnorganisatie Scoop in Middelburg hield over de toekomst van het vrijwilli gerswerk. Een soort maat schappelijke dienstplicht, waarbij jongeren verplicht wor den een aantal uren in vrijwilli- MIDDELBURG - De scholen gemeenschappen Pieter Zee man (Pontes) in Zierikzee en Nehalennia in Middelburg zijn van plan hun vmbo-aanbod uit te breiden. De school in Zierikzee wil twee nieuwe intrasectorale (vak overschrijdende) afdelingen in het leven roepen: consumptief breed en metalektrode eerste in augustus van dit jaar, de tweede in augustus van het volgend jaar. Beide afdelingen bieden pro gramma's aan op drie verschil lende niveaus: kaderberoepsge richt, basisberoepsgericht en theoretisch beroepsgericht (ge mengd). Het Nehalennia in Middelburg mikt op uitbreiding met een in- trasectoraal programma metal- elektro voor de basisberoepsge richte leerweg. Het dagelijks provinciebestuur heeft staatssecretaris Adel- mund geadviseerd akkoord te gaan met deze plannen voor een 'breder aanbod aan leer stof'. VLISSINGEN - Rijkswater staat Zeeland heeft vorige week geen bekendheid gegeven aan de olievervuiling in de Vlissing se Van Cittershaven, omdat een medewerker handhaving Wet verontreiniging oppervlakte wateren (Vwo) dat niet nodig vond. Het ging naar zijn idee om 'een lokaal incident', omdat het beperkt bleef tot de Van Citters haven. Achteraf gezien was het beter geweest het voorval wel in de openbaarheid te brengen, er kent een woordvoerder van Rijkswaterstaat, maar ook hij was intern niet geïnformeerd. De politie te water heeft even min ruchtbaarheid gegeven aan de vervuiling, want, zegt groepschef Wemeldinge J. Elias, 'wij doen zo vaak onderzoeken'. „Maar", verwijst hij door, „er zijn toch meer openbare instan ties bij betrokken geweest dan alleen de politie te water." Over de toedracht van het inci dent bestaat nog geen volledige duidelijkheid. „In de wandel gangen wordt verteld dat een medewerker bij het laden van een bunkerschip in slaap is ge vallen", vertelt Elias, „maar dat is tegenover ons niet bevestigd. Zo'n bunkerschip heeft een ni veau-alarmering. Als een tank voor 95 procent is gevuld, gaat het alarm af. Er is dan voldoen de tijd om de afsluiter te dich ten. Tegenover ons hebben de betrokken mensen verklaard dat zij de niveau-alarmering niet hebben gehoord." De ver vuiling vond 's ochtends vroeg plaats, toen het donker was. Proces-verbaal De politie te water moet nog proces-verbaal opmaken van wege de vervuiling. De scheep vaartinspectie onderzoekt of de niveau-alarmering niet heeft gewerkt en hoe dat kon gebeu ren. Volgens Elias komen zulke incidenten praktisch nooit voor. Rijkswaterstaat schat dat er 20.000 tot 25.000 liter zware stookolie in het water is gelo pen. Elias heeft geen idee hoe veel er is 'gemorst'. „Ik heb alle stukken doorgenomen en daar in staat een hoeveelheid van 700 liter. Dat is zo verklaard door mensen van het bunkerschip." Dat lijkt Elias'sterk'. „Zeker als je bedenkt dat het schoonmaken van de haven verschillende da gen heeft geduurd." J. Warhout, directeur van scheepsoliehandel Dagevos, wil liever niet op het incident in gaan. Hij moet de schipper-kapitein van het bun kerschip nog spreken. gerswerk te steken, werd breed verworpen door het publiek, dat veelal uit actieve vrijwilligers bestond. Een dergelijke struc turering vernielt de bezieling en verpest het plezier waarom vrij willigers juist taken onbetaald oppakken, was de algemene me ning. Vrijwilligerswerk levert andere voordelen op waardoor jonge ren geïnteresseerd kunnen ra ken, zoals werk- en bestuurser- varing en bij schoolinstellingen als het ROC ook studiepunten. Des te vreemder is het, dat 88 procent van de studenten aan de sportopleiding CIOS nooit door hun eigen sportvereniging be naderd is om meer te worden dan sportend lid, citeerde debatleider Lucas Meijs uit on derzoek. Meijs is lid van de com missie Groenman, die staatsse cretaris Vliegenthart op dit terrein adviseert. Dat de inzet van jongeren teveel begeleiding en dus tijd vergt, is een drogre den, stelde hij. Zonder die in vestering komen verenigingen niet aan nieuwe vrijwilligers. De betrokkenheid van bedrij ven bij verenigingen is nog on ontgonnen terrein, bleek bij zowel panel als publiek. Gede puteerde welzijn L. Coppoolse haalde een dilemma aan: de pro vincie wil als werkgever het provinciepersoneel de gelegen heid geven om maatschappelijk actief te zijn, maar juist diege nen die al vrijwilliger zijn heb ben 'stuwmeren aan vrije dagen' over, vertelde hij. Sommige bedrijven hebben door ouderschapsverloven en ondernemingsraadactiviteiten geen personele ruimte om onder werktijd vrijwilligerswerk toe te staan, wierp een onderneem ster tegen. Banken Daarentegen spelen banken va ker de rol van onbezoldigd pen ningmeester voor verenigingen; tegelijkertijd creeëren ze nieu we vrij willigersta ken door filia len te sluiten. Bepaalde groepen mensen hebben daardoor bege leiding nodig om hun bankza ken te regelen. Niet alleen de traditionele groep mensen die de tijd hebben voor vrijwilli gerswerk is veranderd - nu de arbeidsmarkt vrouwen en jon geren gretig opslokt - ook het ta kenpakket van vrijwilligers is anders geworden, was de slot conclusie van het debat. Te veel werk dat door bezuinigingsron den bij overheid en efficiëntie- operaties bij bedrijven is afge stoten, ligt nu bij de vrijwilli gers. Zeeuws meisje is terug. In een eigentijdsere uitvoering, maar nog altijd zünig. door Wout Bareman TERNEUZEN - Ze is terug op televisie en lacht de massa toe vanaf de bushalte: Zeeuws meisje. In een vlottere uitvoe ring weliswaar en gehuld in een guitig stukje klederdracht, maar toch. Ze blijft vanonder haar verfomfaaide muts zünigheid prediken, zij het nu op een geheel ander vlak. Het meisje is in gehuurd om de aanschaf van een zünige auto te propageren. 'Energiepremie voor zünige auto's' meldt ze en houdt daarbij uitnodigend de slang van een benzinepomp in de hand. Wie zünig rijdt wordt 1000 euro in het vooruitzicht gesteld. Met de com plimenten van minister Pronk. Want de zuinigheidscampagne is bedacht in op dracht van het ministerie van VROM. In Zeeland leidde de campagne, vorige week begonnen, direct tot reacties en aangebrande ingezonden stukken. De provincie had toch definitief afgere kend met het margarinetrutje, zoals commissaris der koningin Van Gelder het botermeisje van Unilever ooit in een overmoedige bui wegzette? Van Gelder gisteren, geconfronteerd met de nieuwe campagne: „Ach die botercampagne had toen een enorm truttig karakter. Daartegen heb ik me destijds verzet. En met succes. Het was een tweederangs product dat als enig voordeel had dat het goedkoop was. Uiteindelijk heef t de consument de pakjes ook afgeserveerd en daar was ik zeker niet ongelukkig mee." Voor zover hij het nu kan beoordelen, gaat er wel iets komisch van het tv- spotje en de aanplakbiljetten uit. De struise Zeeuwse bestuurt een mooie, moderne auto. Naast haar zit een stille boer. Zij stapt uit om te tanken. En dat gebeurt dus allemaal zünigjes. Commissaris Van Gelder vanuit zijn dienstauto: „Ikben helemaal niet tegen het tonen van de klederdracht of andere herkenbare folkloristische uitingen, die typisch Zeeuws zijn. Dergelijke eye catchers mag je nooit weggooien, sim pelweg omdat ze zo herkenbaar zijn voor Zeeland. Je kunt ze gebruiken om al die andei*e boodschappen, die je over de provincie kwijt wilt in te verpakken. Tja...en die zünigheid zullen we als Zeeuwen altijd wel met ons mee blijven dragen. We hebben er al mee te maken sinds de Tachtigjaxhge Ooxiog en ach, is het nu zó'n slechte eigenschap?" Schotten Hij maakt een vergelijking met het ima go van de Schotten. „Die hebben ook die naam. Maar is hixn whiskey niet voortreffelijk, kun je er niet heerlijk op zalm vissen en is het niet gezellig in hun pubs? Als je die eigenschappen en beel den kunt koppelen is daar niks mis mee." De klederdx-acht, de vissei-sboten en de foto Charles Strijd overwinnaars van het water keren bin nenkort ook terug in de imagocampag ne van de provincie. Het oude ver trouwde beeld wordt in een nieuw jasje gestoken en er wordt iets aan toege voegd. Projectleider Jeanet van Zoest vatte het voiïge week zo samen: „We voegen toe dat hier goeie banen zi j ndat er rust, ruimte en natuur is, maar geen files zijn. En dat hier net zulke mensen wonen als elders in Nederland. Koxtom, hoe het hier werkelijk is." De Stichting Cultui'eel Erfgoed Zeeland, die vorige maand de campagne Zünig op 't Zeeuws voerde, juicht de reclameuiting van VROM niet zo erg toe. „Bij ons gaat het om een officiële ei-kenning van het Zeeuws als streektaal. Dat is heel iets anders. Maar andeirzijds zou het wel mooi zijn als we een beetje van dat folk lorisme afkwamen. Kinderen op school werken ook hier met computei's en computertaal", i'eageert streektaalcon sulent Marjolein de Visser. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De kinderziek ten zijn er nog niet helemaal uit en daarom is de fakkel nog steeds te zien boven het terrein van Dow Benelux in Terneuzen. Veel kleiner dan een maand ge leden weliswaar, omdat de nieuwe ethyleenkraker LHC 3 inmiddels in gebruik is geno- Het monsterproject dat onder de naam EmergO drie jaar gele den van start ging, is daarmee tot een goed einde gebracht. Vanuit de ene controlekamer van waaruit de acht fabrieken worden aangestuurd houden operators ook een regelmatig oog op de fakkel die door middel van een camera geprojecteerd wordt op een beeldscherm in de controlekamer. Geluidsmeters en tv-schermen zorgen er vöor dat in de controlekamer ook duidelijk is hoeveel lawaai en uitstoot de fakkel produceert. „Je moet altijd een balans zien te vinden tussen de uitstoot van roetpluimen en het lawaai", licht Arnd Thomas toe. Hij is de eindverantwoordelijke voor de LHC 3. De eerste gesprekken voor de uitbreiding van de ethyleenca- paciteit bij Dow in Terneuzen vonden al in 1996 plaats, zegt projectleider Jan Dahlmans. „We hadden een contract met BASF in Antwerpen, dat ons ethyleen leverde. Tegen het ein de van dat contract rees de vx'aag of we die exti*a ethyleen - capaciteit niet goedkoper zelf konden maken in Terneuzen." Gezien de hoogte van de inves tering een miljard gulden- zocht en vond Dow in eerste in stantie een partner in Amoco, dat voor twintig procent eige naar van de nieuwe kraker zou worden. De overname van Amo co door Dows concurrent BP zette echter een streep door die samenwerking, waarna het plan om de capaciteitsuitbrei ding dan maar volledig zelf te realiseren gestalte kreeg. Februari 1999 werd het EmergO-project goedgekeurd door de Dowtop in de Verenigde Staten. De start van de grootste uitbreiding in de ruim dertigja rige geschiedenis van Dow in Terneuzen was daarmee een feit. De naam EmergO is een samen voegingvan de Zeeuwse wapen spreuk Luctor et Emergo (ik worstel en kom boven) en het cijfer 0, dat staat voor nul onge vallen. Dow riep er zelfs een speciaal bonussysteem voor in het leven om dat te bewerkstel ligen. In totaal keerde Dow 7,5 miljoen gulden uit aan veilig- Axmd Thomas en Dik Schipper in de nieuwe controlekamer, het ze nuwcentrum van de acht Dow-fabrieken. foto Huib de Jonge heidsbonussen. De grootste bo nus, ter waarde van ruim twee miljoen, was voor het Zoeter- meerse bedrijf dat de fornuizen in de di'aaiende fabriek om bouwde. Alles bij elkaar gebeui'den ex- echter tijdens de gehele bouw maar tien (lichte) ongevallen. Maar tien ongevallen tijdens de hele klus is een wonderlijke prestatie, als je bedenkt dat er in zijn totaliteit tienduizend men sen op een of ander moment meewerkten aan de constructie van de nieuwe kraker. De bouw kostte in totaal liefst vier mil joen arbeidsuren. Opluchting en ti'ots over de prestatie is er ook bij Dik Schip per en Arnd Thomas. Schipper is verantwoordelijke voor alle krakeractiviteiten in Terneu zen. Allebei omschrijven ze EmergO als 'een unieke gebeux-- tenis'. Voor Dowpersoneel qua impact enigszins vergelijkbaar met de aanleg van de Wester- scheldetunnel, meent Thomas. „De laatste kraker is hier in 1972 gebouwd. Zoiets doe je niet elke vijf jaar", zegt hij. „Ouwe x-otten hier praten er nog steeds over hoe het toen was", vult Schipper aan. „Meewerken aan een dei-gelijk project over komt je maar één keer. Daai-om was iedereen ook super gemoti- veei'd. Iedereen is er trots op dat hij er aan heeft mee gewerkt." Vrachtwagens Dow in Terneuzen beschikt met de afronding van EmexgO over het grootste naftakrakercom- plex in de wei-eld. De totale pro ductiecapaciteit bedraagt 1,7 miljoen ton ethyleen op jaarba sis. Nog meer duizelingwekken de cijfex-s: elke daggebruiken de krakers een hoeveelheid grond stoffen die overeen komt met duizend vrachtwagens, zegt Schipper. Gelukkig worden die grondstoffen echter per schip aangevoerd. Het testen van de fabriek alvo rens die in productie ging, nam enkele maanden in beslag. Zo veel tijd was nodig, onder ande- re om twintigduizend flensvei-- bindingen in de nieuwe kraker te controleren op lekkage. De komst van de LHC 3-fabriek verstevigt het fundament van Dow in Ternexxzen. De nieuwe naftakraker dient de komende jaren als de basis voor nieuwe investeringen en uitbreidingen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De kerncentrale Borssele is niet nodig onx Neder land in de toekomst van vol doende elektriciteit te voorzien. Het ministerie van Economi sche Zaken komt tot die conclu sie in het gisteren gepresenteer de Energierapport 2002. Adviesbureau Cap Gemini Ernst Young meldde eerder dit jaar in Trends in Energy 2002 dat de kerncentrale Boi-ssele langer open zou moeten blijven dan 2004, omdat de centrale een betrouwbare leverancier van elektriciteit is en op termijn wel eens onmisbaar zou kunnen zijn. Volgens het ministerie van EZ klopt dat niet. EZ baseex-t zich op informatie van landelijk be- heerder van het elektriciteitsnet TenneT. De cijfers van TenneT zijn aldus het ministerie be- trouwbaarder dan die van Cap Gemini Ernst Young, omdat TenneT 'direct toegang heeft tot de onderliggende relevante ge gevens'. Uit de cijfex-s van TenneT blijkt dat de reservecapaciteit mo menteel 26 pi-ocent bedraagt, die capaciteit is een optelsom van in Nederland opgesteld ver mogen en gegarandeex-de im port van elektx-iciteit. De kern centrale Borssele met een vermogen van 452 megaWatt is goed voor zo'n vijf procent van de elektriciteitscapaciteit in Nederland. Afspraak Tijdens de presentatie van het Enex-giex-apport 2002 liet minis ter Jorritsma van Economische Zaken er geen misverstand over bestaan dat Borssele 1 januari 2004 dicht moet. „Dat is de af spraak." Zij zei 'niet pessimis tisch' te zijn over de rechtszaak die daarover loopt tussen de Staat en EPZ. Volgende week vx-ijdag worden opnieuw getui gen gehooi'd in deze zaak. In het Energiex-appox-t 2002 wordt overigens wel gesigna- leerd dat kernenergie belang- rijk blijft in Europa. Zo'n 34 px-ocent van de elektriciteits productie in de Europese Unie komt van kerncenti-ales. Als die capaciteit wox-dt vexvangen door olie-, gas- of kolenge- stookte centrales zal dat leiden tot een extra uitstoot van het broeikasgas C02 met ongeveer 15 procent. In een aantal landen, waaron der Fx-ankrijk, Finland en Cana da, wordt zelfs gesproken over de bouw van nieuwe kerncen trales, met het oog op het bi'oei- kaseffect en om voldoende elek triciteit te kunnen blijven opwekken. Het kabinet-Kok gaat daar niet in mee, staat in het Energierapport. Volgens de regering komt kernenergie pas weer aan de ox-de als de veilig heid van opslag van nucleair af val én van kerncentrales 'in vol doende mate beheersbaar is'. Nederland wil wel mee blijven doen aan internationaal ondex-- zoek. Wat betreft de opwekking van duux-zame energie streeft het kabinet naar de realisatie van 1500 megaWatt aan windener gie op het land in 2010 en 6000 megaWatt in 2020 op zee. In de Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning zijn al twee gebieden aangewezen voor grote wind molenparken in zee, in het hele Nederlandse deel van de Noord zee voor de Noord-Hollandse kust en bij de Doggersbank. Voor de Zeeuwse kust zijn geen locaties aangegeven. Het ministerie van EZ studeert nog op de mogelijkheid om wa- terkracht in Nederland met subsidies te stimuleren. Die voor water-kracht in het buiten land zijn begin dit jaar afge schaft. Voor de Brouwersdam tussen de Kop van Schouwen en Goeree bestaat zoals bekend een plan voor een watex*kracht- centrale. (Advertentie) voor docenten Bent u leraar? mtKQfjtfy'tjT Krant in de Klas helpt u met lesmateriaal RsjrÜ? en gratis kranten TeL 020 -430 9190 E-matL klkSnuv.nl www.fcran+Indeft(ar.n( door Harmen van der Werf DEN HAAG - Banken zijn be reid met gemeenten en andere instanties samen te werken om loketfuncties overeind te hou den. G. Boudewijn, directeur betalingsverkeer van de Neder landse Vereniging van Banken (N VB), heeft dit gisteren gezegd. Hij deed zijn mededeling bij de presentatie van een rapport van de ouderenbonden en de vak centrale FNV over de bereik baarheid en toegankelijkheid van banken. Boudewijn ging niet al te diep op het voorstel van de banken in. Een commissie binnen de NVB is nog bezig met de uitwer king van 'cx-eatieve ideeën' om de bereikbaarheid van banken in stand te houden of te verbete- x-en. In juni brengt de commissie rapport uit. Toch lichtte hij al vast een tipje van de sluier op. De commissie denkt aan een combinatie van enkele bank functies, bijvoox*beeld het opne men van geld, en van gemeente lijke diensten, zoals de uitgifte van paspoorten. Dat zou kun nen in de vox-m van servicepun ten. Sluiting van bankfilialen stuit op veel weerstand, blijkt uit het rapport van de ouderbonden, de FNV en de federatie van slecht zienden- en blindenbelang. Het rapport is gebaseex-d op reacties van bijna 2500 mensen die no vember vorig jaar deelnamen aan de 'meidactie banken'. Ou deren en gehandicapten die vooral aan de actie deelnamen, vinden het ook vervelend dat zij aan de balie vaak alleen hoge bedragen kunnen opnemen; uit eenlopend van 500 tot 1250 eu ro. En zij vinden geldautomaten buiten onveilig. Signalen Minister Zalm van Financiën nam het onderzoek in ont vangst. Hij vex-klaarde te ver wachten dat de banken deze sig nalen zullen oppakken en hun maatschappelijke verantwoox*- delijkheid zullen nemen. In het verleden hebben zij daar vol gens Zalm ook blijk van gege ven, bijvoorbeeld toen het ging om het openen van rekeningen door dak- en thuislozen. Voor een wettelijke regeling, zoals PvdA-leider Melkert heeft be pleit, voelt de WD-minister niets. „Ik heb voldoende ver trouwen in het moi'ele besef van banken." Als banken tot samenwerking willen komen, beloofde Zalm daarvoor de weg vrij te willen maken. Samenwerking ligt ge voelig bij de Nederlandse Mede dingingsautoriteit (NMa). „Me dedinging is belangrijk", aldus de minister, „maar kwaliteit van dienstverlening is dat zeker ook." PvdA-Kamerlid T. Witteveen liet na afloop weten dat haar partij vasthoudt aan een wette lijke regeling, omdat het afsto ten van filialen door banken 'ge woon' doorgaat. Een wettelijke verplichting is naar haar me ning nodig om banken ertoe te brengen de dienstverlening op het platteland en in minder aan trekkelijke stadswijken over eind te houden. DEN HAAG - De eigenaren van pleziervaartuigen in Zeeland moeten er dit jaar aan geloven. De milieu-inspectie van het mi nisterie van Vrom gaat komend voorjaar ook in de zoute wate ren controleren op het gebruik van koperhoudende anti-algenverf. Vorig jaar waren de zoete wate ren al aan de beurt. Dat leidde tot veel processen-verbaal te gen watersportbedrijven en wa tersporters. Niet alleen het gebruik van koperhoudende anti-algenverf, ook wel anti- -fouling genoemd, is niet meer toegestaan. Ook de verkoop van koperhoudende anti-fouling in watersportwinkels is verboden. De milieu-inspectie van het mi nisterie van Vrom voert de con troles niet in haar eentje uit. Volgens het ministerie gaan ook de waterpolitie en de water schappen pleziervaartuigen controleren. Het gebruik van koperhouden de anti-fouling is sinds 1 maait 1999 al vei'boden, omdat koper slecht is voor waterorganismen. Met controles in de zoute wate ren is gewacht tot dit jaar, zodat de watersportwereld op de ver andering zou kunnen inspelen. En het wachten was nog op een goedgekeux-d alternatief mid del. Dat zou volgens branche-organisaties nog steeds niet beschikbaar zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19