Strandpaviljoens mogen blijven PZC Trouwzaal Terneuzen in nieuw jasje Vlissinger veroordeeld wegens mishandeling Weg Zandkreekbrug verzakt door heiwerk Intensieve begeleiding haalt maximale uit allochtone jongeren Rijk geeft voor zomer duidelijkheid over dwangbevelen schap Wethouder hoeft niet te worden vervolgd 18 Waterschap besluit bestaande vergunningen ongemoeid te laten Kledingbeurs ^specialist in kunstgebitten Zangavond Voorlichting over Parkinson Zuid-Afrikaanse kooksessie woensdag 27 februari 2002 door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Eigenaren van strandpaviljoens kunnen opgelucht ademhalen. Het da gelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden heeft beslo ten voorlopig niet aan hun posi tie te tornen, zo deelde dijkgraaf W. Gosselaar gisteravond aan het algemeen bestuur mee. De paviljoenhouders verkeer den sinds enkele maanden in grote onzekerheid over hun toe komst, aangezien het water schap plannen heeft om delen van de kust op een andere ma nier te gaan beheren. In die ge bieden zou de natuur meer haar gang moeten kunnen gaan, het zogeheten dynamisch beheer. Dat botst met het toestaan van bebouwing in die delen van de kuststrook. Het waterschap heeft voor het dynamisch be heer met name het deel tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder en bij de Kop van Schouwen in gedachten. De verontruste uitbaters van de strandtenten hebben er bij Zeeuwse Eilanden op aange drongen op korte termijn hel derheid te geven over hun toe komst. In de commissie wegen en waterkeringen van het wa terschap was het met name de Walcherse hoofdingeland M. Wattel die vorige week de noodzaak daarvan onder streepte. Dijkgraaf Gosselaar zei gister avond dat het dagelijks bestuur eveneens heeft 'gemeend de be langhebbenden niet langer in onzekerheid te kunnen laten'. De uitkomst is dat voor strand paviljoens buiten de dynamisch te beheren kustvakken hele maal niets verandert. Wat de paviljoens binnen die vakken betreft, is het waterschap van oordeel dat bebouwing welis waar onwenselijk is, maar dat er sprake is van verworven rech ten. Bovendien, zo zei Gosse laar, vervullen de gelegenheden 'klaarblijkelijk een maatschap pelijke functie'. Beperking Om die reden blijven de be staande vergunningen ongewij zigd. „Wij zijn van mening dat het niet opportuun is om tot sa nering van de bestaande pavil joens over te gaan", aldus de dijkgraaf. Wel worden de uit breidingsmogelijkheden van de etablissementen beperkt tot wat binnen het ontheffingenbe leid van het waterschap nog toe gelaten is. Dat komt erop geer dat een uitbreiding met meer dan twintig procent, in volume of oppervlakte, niet meer wordt toegestaan. Zeeuwse Eilanden werkt al eni ge tijd aan een beheerplan voor de waterkeringen. Aanvanke lijk zou het dit voorjaar gereed zijn. Inmiddels is echter beslo ten het plan volledig af te stem men op het kustbeleidsplan dat door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 24-jarige man uit Vlissingen is gisteren in Middelburg wegens poging tot het toebrengen van zwaar licha melijk letsel en de mishandeling van zijn vriendin, veroordeeld tot twaalf weken gevangenis straf, waarvan de helft voor waardelijk. Politierechter A. Hameete ver zekerde doorgaans voor derge lijk geweld zwaardere straffen op te leggen. „U heeft meerma len het slachtoffer tegen zijn hoofd geschopt. Dat hebben verschillende mensen gezien. De kans is aanmerkelijk dat hij er ernstig letsel aan overhoudt. Het komt zelfs regelmatig voor dat iemand eraan overlijdt." De politierechter vond de eis van officier van justitie J. Groen zeer mild, maar hij besloot de Vlissinger niet zwaarder te straffen. Hameete moest er naar gissen of de omstandigheden een rol hadden gespeeld bij de gebeurteniseen op 6 december vorig jaar in het Vlissingse uit gaansleven. „Of er sprake is ge weest van discriminatie dat weet ik niet", merkte de politie rechter op. De verdachte had zich beledigd gevoeld door racistische opmer kingen van twee jongens, die in de Walstraat liepen. „Ze ston den mij op te wachten en bleven racistische taal uitslaan. Tij dens de vechtpartij pakte een van hen mijn bril af. Ik ben over hem heen gestapt. Dan lijkt het net of je iemand schopt. De an dere jongens die ver weg ston den, hebben het verkeerd ge- zien." Dat laatste wilde er bij de poli tierechter niet in. Aan de hand van de getuigen, die de Vlissin ger meermalen hadden zien schoppen en slaan tegen het hoofd van het slachtoffer, en het letsel (een hersenschudding) achtte Hameete poging tot zwa re mishandeling bewezen. De officier kon niet anders con cluderen dat door het geweld dadig optreden van verdachte het slachtoffer geen schijn van kans had. Ook over de mishan deling van zijn vriendin op 9 fe bruari dit jaar in Middelburg bestond geen enkele twijfel. Haar bebloede gezicht, zwellin gen en kneuzingen waren daar van het bewijs. De man zei zelf dat het bij een duw was geble ven. Voor de officier speelde mee dat de verdachte, die na de mishan deling van zijn vriendin meteen werd opgepakt, al eerder voor geweldsdelicten is veroordeeld. Raadsman M. Kalle bepleitte vrijspraak. „Er was geen opzet in het spel. Mijn cliënt heeft het slachtoffer alleen willen verne deren, nadat hij was geprovo ceerd." door Rob Paardekam KATS - Tijdens hel heien van stalen buispalen voor de tweede brug over de Zandkreek is maandagavond een deel van de bestaande weg verzakt. Het verkeer heeft daar maan dagavond en gisteren veel hin der van ondervonden. Wanneer de weg wordt hersteld, is nog onduidelijk. Door de verzak king kon het verkeer vanaf maandagvond slechts één rij strook gebruiken ter hoogte van de huidige brug. Medewerkers van Rijkswaterstaat hebben nog diezelfde avond verkeers lichten geplaatst om het verkeer te regelen. Gisteren stonden er vooral tij dens de ochtend- en avondspits lange files. R. Pundke van Rijks waterstaat kon gisteren nog niet zeggen wanneer de weg wordt hersteld en hoe groot de schade is. Volgens hem is het zaak om eerst de verkeersproblemen op te lossen voor het verantwoord is om cle schade aan de weg te herstellen. Rijkswaterstaat heeft zich gis teren de hele dag bezig gehou den met het gereedmaken van de parallelweg, zodat het ver keer tussen Noord- en Zuid-Be veland weer van twee rijbanen gebruik kan maken. De werk zaamheden werden bemoeilijkt door de zware windstoten, maar vermoedelijk kan de parallel weg vanochtend worden ge bruikt. foto Dirk-Jan Gjeltema de provincie in voorbereiding heeft. Dat zorgt voor enige ver traging, maar een gezamenlijke aanpak heeft volgens Gosselaar duidelijke voordelen. „Als wij erin slagen met behoud van el- kaars verantwoordelijkheden en bevoegdheden alles in één document samen te vatten, zal dat voor de burger een enorme sprong voorwaarts betekenen, in die zin dat overheden in Zee land dan met één mond praten." In het totale kustplan moet ook het toekomstig beleid voor strandhokjes worden vastge- iegd. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Door alleen meer blauw op straat te laten lo pen, pak je waarschijnlijk de jonge crimineel iets eerder in de kraag. „Maar we gaan toch niet alleen maar afwachten tot de overval ook echt gepleegd wordt? De politie moet zijn werk blijven doen, maar wij zul len betere voorwaarden moeten creëren waardoor jongeren niet ontsporen." Dat zei G. Da Costa Gomez, management consul tant, gisteren bij de presentatie van het Vlissingse Stimule- ringsProject Allochtone Groe pen, de SPAG. Het SPAG-project richt zich vooral op Marokkaanse, Antil liaanse en Arubaanse jongeren tussen 18 en 23 jaar, die tussen wal en schip vallen. De gemeen te Vlissingen en de Vlissingse welzijnsstichting Palladium begeleiden het project, waar voor rijksgeld beschikbaar is. Jongeren die afhankelijk zijn van een uitkering komen ervoor in aanmerking. De sociale dienst Vlissingen levert dertig jongeren aan die een SPAG-tra- ject zullen doorlopen. Als deze onbemiddelbare jongeren het traject met succes hebben vol bracht, kunnen ze de overstap maken naar reïntegratiebu- reaus als Lété en Kliq. Belemmeringen „Dit soort projecten is nodig om de belemmeringen die de jeugd in de Nederlandse samenleving tegenkomt, weg te werken", stelde Da Costa Gomez, die zelf uit Curapao komt. „Geloof me, het is voor ons Antillianen zelf ook erg dat het zo vaak misgaat met de jongeren. Wij worden er ook op aangekeken. Laatst in de bus stal iemand mijn tas. Ik sprong op. Drie vrouwen keken mij aan en omklemden heel erg snel hun eigen tas en keken mij angstig aan. Ik was nota bene zelf net bestolen." Voor de hele Nederlandse sa menleving is het erg dat 'zes procent van onze jongeren be kend is bij de politie'. „Daar gaat iedereen onder gebukt. Dat getal wil wel zeggen dat meer dan negentig procent van ons een normaal leven leidt. We kunnen gezamenlijk iets aan deze problemen voor jongeren doen." De inleider begreep dat het geen sinecure is om een leefgemeen schap prettiger te maken. „Die overlast op straat moet weg. Hoe blijven we hier happy met elkaar. In Vlissingen. toch een rustige stad, zijn ook schietpar tijen. Dat is erg, want daardoor blijft een onveilig gevoel over heersen." Van SPAG, vond hij, moeten geen wonderen worden ver wacht. „Lossen we met SPAG alles in een keer op? Nee, dat denkt toch niemand. Het is geen tovermiddel, maar het project kan door de intensieve persoon lijke begeleiding wel het maxi maal haalbare uit een jongere halen. Niet het maximaal haal bare wat hem wordt opgelegd, maar waarbij hij zich gelukkig voelt. Vaak wordt de lat te hoog gelegd, waardoor jongeren ge frustreerd i'aken en afglijden naar de i'and van de samenle ving." De tweede inleider F. Bouzam- bou waai'schuwde voor de negatieve effecten van groeps vorming onder jongeren. „Ma rokkaanse jongeren kunnen door taalproblemen aan de rand van de Nederlandse samenle ving terecht komen. Sommigen spreken thuis hun moederstaai. Jongeren kunnen zich daardoor in een omgeving een buiten staander voelen, waardoor ze een andere, bekende omgeving opzoeken. Als groep, jongeren van dezelfde komaf, is het nog gemakkelijker om zich te isole- x-en van de Nederlandse samen leving. SPAG kan net dat steun tje geven dat de jongeren nodig hebben." MIDDELBURG - In de ontmoe tingsruimte achter de Gasthuis- kerk in Middelburg wordt donderdag 28 maart een kle- dingbeui's gehouden. Ook wox-dt speelgoed verkocht. De op brengst is voor de helft bestemd voor een bejaardenhuis in Ar menië en de andei'e helft voor de verbouwing van de kerkzaal. De beurs duurt van 9 tot 14 uur. VLISSINGEN Tandprotheticus J. P. A. Rossël Vergoedingen lopen vanaf 75% voor nieuwe kunstgebitten tot 100% voor reparaties door alle ziekenfondsverzekeringen Ook voor particulieren (andere vergoedingen) Telefonische afspraken: 0118-414533, Hobeinstraat 52, Vlissingen STEMT OP 6 MAART IN SEROOSKERKE CDA LIJST 1 VOOR EEN VEILIG EN WELVAREND VEERE U/JIJ TOCH OOK door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Voor de zomer moet duidelijk zijn hoe de rijksoverheid denkt over de wij ze waarop waterschap Zeeuwse Eilanden omgaat met dwangbe velen. Dijkgraaf W. Gosselaar benadrukte gisteravond in de algemene vergadering van het waterschap nog eens de voorde len van de huidige methode. Zeeuwse Eilanden heeft forse kritiek van deurwaardersorga nisaties gekregen omdat het jaarlijks duizenden dwangbe velen per post verstuurd aan mensen die him watei'schapsbe- lastingen niet (tijdig) betalen. Volgens de deurwaarders is dat onrechtmatig, omdat dwangbe velen volgens de wet moeten worden afgeleverd ('betekend') door een deuiwaarder. Het OOSTKAPELLE - In de Saron- kerk in Oostkapelle wordt op zaterdag 2 maart een zang avond gehouden. De avond zal in het teken van de biddag staan en wordt om 19.30 uur geopend door dominee A. van der Hei den. Voorafgaand aan de zang avond begint om 18. 45 uur een actiemarkt, met onder andere een CD-milbeurs en wijnver koop. VLISSINGEN - De Vereniging van Parkinsonpatiënten is dins dag 5 maart te gast in de centra le hal van het Ziekenhuis Wal cheren in Vlissingen. In een informatiestand geeft de ver- eniging voorlichting over de aandoening, van 9.00 tot 16.00 uur. OOSTKAPELLE - Toeristisch Centrum Oranjezon in Oostka pelle houdt zaterdag 16 maait een kooksessie van 10.00 tot 15.00 uur waarbij Zuidafri- kaanse gerechten worden klaargemaakt. Er wordt ge werkt in groepjes van vier per sonen. De les staat onder leiding van Hanny Sesseler. Zeeuwse Kamerlid L. van Dijke heeft aangedrongen op een wetswijziging om het versprei den van dwangbevelen doelma tiger te maken. Gosselaar meldde gisteren dat er een recent een gesprek is ge weest tussen Van Dijke, staats secretaris Bos van Financiën, de directeur-generaal van hetzelf de ministeite en een vertegen woordiger van het waterschap. „Voor de zomer moet duidelijk zijn wat het standpunt van Fi nanciën en Justitie zal zijn." De dijkgraaf beklemtoonde dat de huidige handelwijze nog nooit tot pi'oblemen heeft geleid en dat er veel voordelen zitten aan het per post betekenen van dwangbevelen. Het is volgens hem een 'geruisloze manier van invorderen', waarvan de belas tingbetaler geen nadeel onder vindt, die klantvriendelijker is en die tijd en geld spaart. „De deurwaarder speelt niet node loos postbode." Als al op voor hand problemen worden ver wacht, worden dwangbevelen 'conform de wettelijk vereiste manier' betekend, aldus Gosse laar. Een woox-dvoerder van het mi nisterie van Financiën bevestigt dat er over de kwestie worden 'gesproken'. Vooi'alsnog stelt het ministerie zich op het for mele standpunt dat de overheid zich aan de wet moet houden, al zijn de praktische problemen waar het watei'schap tegenaan loopt een duidelijk 'aandachts punt'. „Maar je kunt daar pas naar handelen als de wet is aan gepast. Zolang dat niet het ge val is, gelden de huidige regels en dus moet een deui-waarder langs de belastingplichtige. Als het waterschap daarvan af wijkt, is dat zijn eigen verant woordelijkheid." Afpersing A. Bart uit Krabbendijke, die deze week een 'dwangbevel' van het watei'schap in de bus ki'eeg, wilde gistex-en aangifte doen bij de politie. Hij stelt dat Zeeuwse Eilanden op onwettige wijze 'betalingspressie' uitoefent, dat er sprake is van 'afpersing' om dat 23 euro in rekening wordt gebracht voor een 'niet wettig papier' en dat het waterschap zich schuldig maakt aan 'be- drog en misleiding'. De politie in Kruiningen weigerde de aan gifte echter op te nemen, omdat die geen schijn van kans zou maken. Bart werd geadviseerd bij het waterschap zijn beklag te doen. www.cda-vlissingen.nl door Rob Paardekam KRUININGEN - Minister De Vries van Binnenlandse Zaken onderneemt geen actie tegen het besluit van de officier van justi tie in Middelburg om wethouder M. van Overloop van Reimers- waal niet te vervolgen. Raadslid M. Weststrate beschuldigt hem van valsheid in geschrifte. In oktober vorig jaai% kort nadat Weststrate uit de paxlij Bewo ners Belangen Reimerswaal (BBR) was gestapt, deed hi j aan gifte tegen zijn oud-paidijge- noot Van Overloop, omdat deze valsheid in geschrifte zou heb ben gepleegd. De beschuldigingen van West strate hebben betrekking op twee bi-ieven die in oktoberl999 richting gemeente zijn gegaan. Onder de brieven staat denaam van fractielid J. Kramer, met daai-onder een handtekening die niet van hem is. Volgens wet houder Van Oveiioop zijn de brieven, bij afwezigheid van Kramer, door iemand anders uit de BBR getekend. Zowel Kra mer als de BBR-fractieleden zouden daai-van geweten heb ben. Weststrate is echter van mening dat het om een een mansactie van Van Overloop gaat en dat zowel Kramer als de andere fractieleden van niets wisten. Weststrate deed aangifte bij de politie en bi'acht ook de minister van Binnenlandse Zaken van de situatie op de hoogte. Het open baar ministerie liet eerder al weten geen reden te zien om Van Ovei'loop te vervolgen. Minister de Vries kan zich daarin vinden. In een brief aan Weststrate zegt hij dat hij geen aanleiding ziet om zich in de zaak te mengen. Weststrate had de minister ook gewezen op het feit dat burge meester A. Verbree van Rei merswaal de gemeenteraad ad- viseerde niet in te stemmen met een door Weststrate ingediende motie tegen Van Overloop. In die motie wei'd voorgesteld de wethouder te schorsen. De mi nister is duidelijk: „Ik zie niet in waarom de bui'gemeester geen oordeel over de motie zou heb ben mogen uitspreken." Overigens heeft Weststrate ook brieven gestuurd naar het ge rechtshof in Den Haag en het ministerie van Justitie. Daarin doet hij zijn beklag over de gang van zaken. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Tijdens de ker kelijke inzegening van het hu welijk van kroonpi-ins Willem- Alexander en Maxima zorgde bandoneon-speler Carel Kraay- enhof voor tranen bij Neerlands kersverse prinses. Gistermid dag klonken de weemoedige klanken van Kraayenhof op nieuw; maar nu tijdens de fees telijke heropening van de trouwzaal in het stadhuis van Terneuzen. Ook burgemeester R. Bai'bé re fereerde aan de meest recente oranje bruiloft. „Toen ik een paar weken geleden de prachtig ingei'ichte Beurs van Berlage zag, dacht ik: Ha, nog een paar weken en dan kunnen wij laten zien wat. we kunnen. Deze trouwzaal kan zeker de toets der kritiek doorstaan. Het geheel is een geweldige combinatie van kleuren en intimiteit." Een jaar geleden werd Toon beeld-directeur A. Soet ge vraagd om een plan voor de her inrichting van de trouwzaal te maken. Soet kreeg van de ge meente alle ruimte om haar ideeën uit te werken. Het resul teerde in een warm aandoende zaal, met gele en lichtpaarse muren en moderne kunstwer ken van Zeeuwse makelij. Op vallend zijn ook de keramieken schalen (ontworpen door S. Braakman), waarin onder an dere de trouwringen en het hu welijksboeket gelegd dienen te worden. Soet: „Als je hier komt, moet je het gevoel hebben dat je in een oase van warmte en rust bent." De meest sensationele wijziging ligt echter niet in het interieur van de trouwzaal, maar in de kleding van de buitengewoon ambtenaren van de burgerlijke stand. „Ik denk dat wij de eerste Nederlandse gemeente zijn, waarin de ambtenaren in nieu we kledij de huwelijksvoltrek king doen", aldus A. Soet. De blauwe outfits doen frisser en moderner aan dan hun doffe, grijze voorgangers. Ambtenaar P. Verver, die samen met haar collega M. Twiske de nieuwe kleding showde, zag nog een ander groot voordeel: „Ge lukkig hoeven we geen befjes meer te dragen. Die dingen moest je constant wassen en strijken!" Toonbeeld-directeur Annelies Soet (rechts) geeft uitleg over de nieuwe trouwzaal in het Terneuzense stadhuis. foto Charles Strijd MARK GEILENKIRCHEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 18