Meer dan alleen vakken vullen PZC Johannes Passion in Grote Kerk Memlingmuseum Brugge eindelijk uit de steigers 16 Uitwisseling lezers schrijven kunst cultuur Uitvoering Nieuw Leven VS-Navo Donor Boeren Offerfeest? Boetes Parkeerplek woensdag 27 februari 2002 door Henk Postma Het zijn scholieren die hun nek durven uitsteken. Want zeg nou zelf. Je bent zestien, zeventien jaar. Dan is het best eng om naar een land te vliegen datzich nognauwelijks aan de armoe heeft ontworsteld, om daar vier weken lang bij wildvreemde mensen te worden ondergebracht. Marloes Cruson (17) uit Cadzand waagde het er op. Ze was één van de zes leerlingen van het ROC in Middelburg die afge lopen najaar in de Poolse hoofdstad Warschau logeerde, om daar stage te lopen in een winkel. Marloes gaat vast nog eens terug. Want het was 'een heel leuke tijd', die vier weekjes in Warschau. De stage niet meegerekend. Want viel dat even tegen. ,,Ik werkte er in een filiaal van een drogisterij-keten, vergelijkbaar met Kruidvat. Volop personeel. Dus voor mij was er gewoonweg niets te doen. In het begin was het alleen maar sjouwen en vakken vullen. En daarna domweg stilzitten, de hele dag van elf tot vier. Reken maar dat de tijd dan heel erg langzaam gaat." Ze had sterk de indruk dat ze daar in Polen niet goed wisten wat ze met haar aan moesten. Marloes spreekt een aardig woordje Engels, maar geen Pools. Dus wat moet je dan in een win kel waar vrijwel niemand van de klanten een woord over de grens spreekt. Zelfs de winkelbediende die haar zou begeleiden, bleek de Engelse taal niet machtig. Dus hing ze maar wat rond in het magazijn.,Nee, ik kan niet zeggen dat ik er erg veel van ge leerd heb." Toch wil ze terug. Want Warschau... Waauw wat een stad! „Elke avond stappen, en pizza eten. Want dat is daar lekker goedkoop. Je verwacht erg veel armoe. Maar dat valt reuze mee. Met een heleboel dingen lopen ze daar zelfs een heel stuk op Nederland voor. Mode en muziek bijvoorbeeld. En ook met film. Nou ja, ik ben het platteland gewoon. Dan is er natuur lijk heel wat te beleven in zo'n grote stad." Makelaar Op het ROC in Middelburg volgt Mar loes de opleiding detailhandel. Ze zit er nu in de tweede klas. Nog twee jaar te gaan, en dan kan ze zelf een winkel beginnen. Maar zo ver zal het waar schijnlijk niet komen. De Cadzandse, die op het Zwin College in Oostburg de vbo-afdeling bouw deed, wil ver der leren voor het vak van makelaar. Zo ver is het nog lang niet. Deze Poolse en Zeeuwse scholieren leren elkaar het winkelvak; zoals Marloes Cruson (rechts) uit Cadzand en Jarek Lewandowski uit Warschau, samen aan de slag bij Marca Mode in Vlissingen. foto Lex de Meester maand loopt ze stage bij Marca Mode in Vlissingen. Of liever: ze begeleidt daar een stagiair uit Polen: de even eens zeventienjarige Jarek Lewan dowski, afkomstig uit het gezin waar ze tijdens haar verblijf in Warschau te gast was. Het ROC-Zeeland, afdeling detail handel, heeft nu al zo'n zes jaar erva ring met deze vorm van uitwisseling. Elk jaar vertrekt een groepje van zes leerlingen naar Polen om daar stage te lopen onder de hoede van de middel bare economische school nr. 7 van Warschau. Als tegenprestatie biedt het ROC elk jaar zes leerlingen uit Po len een stageplaats aan in Zeeland. De kosten komen voor rekening van de Leonardo da Vinci-projectenpot van de Europese Unie. Vijf Zeeuwse winkelbedrijven wer ken enthousiast mee: C&A, Leen Bak ker, Scapino en Mikro Electro in Goes, en Marca Mode en Mikro Electro in Vlissingen. „We vinden het leuk hier aan mee te doen", zegt storemanager Yucef Yurdem van Marca Mode in Vlissingen, „En we steken er zelf ook wat van op. Met zb'n Poolse stagiair in de winkel leert ons personeel beter communiceren. En zo iemand brengt vaak ook weer nieuwe ideeën in. Voor onze klanten is het geen probleem. Die vinden het absoluut niet vervelend om in het Engels te worden aangespro ken." Storemanger Yucef is goed te spreken over de samenwerking met het ROC. Logisch, hij leerde daar zelf het vak. Nog maar enkele jaren geleden liep hij zelf stage. Ja, bij Marca Mode in Vlis singen. Ze namen hem meteen in dienst. Sinds een jaar is hij er de be drijfsleider. „Ik weet uit ervaring hoe belangrijk het is om als scholier alvast praktijkervaring op te doen. We zien stagiaires dan ook niet als hulpje voor het vakken vullen. Ze vervullen hier alle taken. Ook het helpen van klan ten. Behalve achter de kassa. Want daarvoor moet je speciaal worden ge ïnstrueerd. Voor een stage van vier weken is dat de moeite niet waard." Voor Jarek Lewandowski, de Poolse scholier die nu bij de Cadzandse fami lie Cruson logeert, is het een buiten kansje. „In Warschau heb ik ook al wel in een winkel gewerkt. Maar daar mocht ik alleen sjouwen en vakken vullen. Klanten helpen was er niet bij Hier kan dat wel. Veel klanten vragen belangstellend waar ik vandaan kom. Er wordt hier ook veel meer gelachen. En je leert bijvoorbeeld ook kleding presenteren, en kleuren combineren." Jarek is, net als Marloes, niet van plan ooit echt in een winkel te gaan wer ken. „Want in Polen verdien je daar niet veel mee.Hij ziet meer in marke ting. „Daar ligt het grote geld." door Ernst Jan Rozendaal GOES - Zaterdag kan het pu bliek voor het eerst kennisma ken met de nieuwe dirigent van de Goese Oratoriumvereniging (GOV). In de Grote Kerk van Goes dirigeert Rotterdammer Bernhard Touwen (1966) dan de Johannes Passion van Johann Sebastian Bach. Een goede bin nenkomer, vindt hij zelf. „Het is een hoogtepunt uit het oratori umrepertoire. Met degene die niet door de Johannes Passion wordt geraakt, is volgens mij iets mis." September vorig j aar heeft Tou wen het roer overgenomen van Izaak Ruissen. Nu hij de GOV een klein half jaar onder zijn hoede heeft, kan hij duidelijk aangeven wat voor gezelschap het is. „Het is een enorm gemoti veerde club mensen, met veel hart voor de muziek en een goe de repetitiediscipline. Voor het publiek telt natuurlijk de uit voering, maar voor de koorle den zijn de wekelijkse repetities zeker zo belangrijk. Daar moet het gebeuren, die zijn nodig om de muzikale kwaliteit te verbe teren. Verder is het sociale as pect belangrijk. Wat dat betreft heb ik het ook getroffen, wat het is een bijzonder gezellige groep." Touwen roemt zijn voorganger, die de GOV als koor heeft ge vormd. „Hij heeft ontzettend veel goed werk verricht. Het koor is flexibel en dat is een ver dienste van de dirigent. Hij heeft een fundament gelegd waarop ik kan voortbouwen. Ruissen was als dirigent zeer trouw aan de partituur, wat er staat moet je uitvoeren, en zo denk ik er ook over. Toch zal niet alles hetzelfde blijven. Ik ben van oorsprong pianist en hij organist. Ik kan me voorstel len dat zoiets resulteert in een iets andere muzikale benade ring." Balans Touwen studeerde piano aan het Rotterdams Conservatorium. Aan de hogeschool in Gorin- chem bekwaamde hij zich in koordirectie. Wat hem aantrekt in het leiden van een oratorium vereniging is het repertoire en de wisselwerking tussen orkest, koor en solisten. „Dat is best in gewikkeld. Een zanger reageert anders op de slag van een diri gent dan een musicus. Het or kest speelt op de slag en het koor reageert net na de slag. Je moet dus als het ware omhoog en om laag dirigeren om het geheel in balans te krijgen. Gelukkig is de GOV als koor gewend met een orkest te zingen." De GOV zingt de Johannes Pas sion zaterdag op verzoek van de Stichting Hervormde Kerk Ka- pelle. De opbrengst komt ten goede aan de restauratie van de kerk. Touwen stelt zich voordat de GOV de Johannes Passion om het jaar uitvoert. Volgens hem is het lijdensverhaal in dit koor stuk 'bijna perfect' in muziek en zang omgezet. De andere jaren ontstaat dan ruimte voor ander en wellicht ook minder voor de hand liggend repertoire. Zo staat in november een con cert gepland met werk van Stra- winsky, Bizet en Bernstein, een behoorlijk modern programma voor een oratoriumvereniging. „Strawinsky kende zijn klassie ken goed", relativeert Touwen. „In zijn psalmensymfonie, die wij gaan uitvoeren, kun je de ou de muziek terughoren, maar in een ander jasje. De muzikale principes die Bach hanteerde zitten daar ook in, maar het idi oom is iets anders." De GOV gaat nadrukkelijk pro beren jongeren bij dat concert te betrekken. Touwen verwacht niet dat dit meteen tot een aan was van nieuwe leden leidt. „Dat zou mooi zijn, maar de er varing leert dat nieuwe leden meestal achter in de dertig of voor in de veertig zijn. Zij mel den zich ook niet aan vanwege een opvallend programma. Niet wat je doet telt, maar hoe je het doet. Een hoge kwaliteit van de uitvoeringen maakt een koor aantrekkelijk en dat niet alleen voor jong, maar ook voor oud." Concert: Johannes Passion van Bach door de Goese Oratoriumver eniging, begeleid door het Dordts Kamerorkest, zaterdag in de Grote Kerk van Goesaanvang: 20 uur. door Frank Gijsel BRUGGE - Het Memlingmuse um Sint-Janshospitaal in Brug ge is weer in volle glorie te bewonderen. Brugge en de Vlaamse museumwereld heeft lang geduld moeten oefenen voordat de totale heropening en vernieuwing van het gebouw een feit was. In kwade en betere tijden heb ben bezoekers de laatste jaren slechts gedeelten van de gebou wen en de kunstcollectie kun nen bekijken. Hoewel het mo nument vroeger reeds ettelijke restauratiecampagnes kende, mag worden gesteld dat vooral in de periode van 1984 tot nu buitengewoon grondig werd op geknapt. Omwille van de om vang van de werken gebeurde dit in verschillende fasen: de ar chitectuur zelf, de gevels, da ken, zolders, vloeren, kortom al les werd aangepakt. Maar voor de eerste maal werd ook het ganse monument uitgerust met het oog op een museale bestem ming: de invulmuren werden verwijderd zodat de ziekenza len hun monumentale karakter herkregen. Vanaf de twaalfde eeuw bood het Sint-Janshospitaal, één van de meest typerende Brugse mo numenten, onderdak aan pel grims, armen en zieken. Zij wer- OU WERKERK - Muziekvereni ging Nieuw Leven in Ouwer- kerk houdt vrijdagavond 1 maart vanaf 20.00 uur de jaar lijkse uitvoering in het plaatse lijke dorpshuis. De composities van W. Laser- oms zijn breed vertegenwoor digd in het concert van de Ou- werkerkse muziekvereniging. Op het programma staan onder meer: TVy Out, Dancing Sound, Play Away en Ambiance. Verder worden de Jasmin Polka van F. Mestrini en Montega Bay van H. Evers gespeeld. Aansluitend is er een optreden van de drum band. De toneelspelers van Nieuw Le ven tekenen voor de opvoering van drie eenakters met tal van verrassende ontwikkelingen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Amerika stelt zich nu wel erg paternalistisch op. De Navo wordt gedicteerd om zich volle dig te richten op terrorismebe strijding (PZC 23-2). Maar daar is de Navo niet voor. De wereld is niet veranderd na 11-9, alleen de belevingswereld van de VS is veranderd. Als Bush cs terroris me wil bestrijden, omdat er een aanval op de VS is geweest, dan houdt dat nog niet in, dat de Navo zich de nukken en grillen van de VS moet laten welgeval len. De VS beschouwen de Navo als een onbelangrijke organisa tie, alleen nuttig om de defen sie-politiek van de VS mee te helpen bekostigen. Vandaar, dat de Europese irritatie tegen het solistische optreden van de VS verklaarbaar is. De enge be levingswereld van Bush cs is ge vaarlijk voor de wereldvrede en houdt tevens in, dat de kloof tussen de Arabische en niet- Arabische landen groter wordt, terwijl die overbrugd zou moe ten worden. Als Amerika terro risme tegen Amerika wil be strijden, prima, laat men,het dan alleen doen en geen andere landen meeslepen in een heil loos avontuur. J. Dispa Van derHelstlaan 27 Vlissingen den ondergebracht in de drie monumentale ziekenzalen,die in de dertiende eeuw werden op getrokken. Het broederklooster ernaast is in dezelfde periode gebouwd. Ruim drie eeuwen la ter, in de zestiende en zeven tiende eeuw, werd het zuster klooster bijgevoegd. Het geheel is één van de oudste nog be waarde gasthuizen van Europa. Ook het domein bij het zieken huis heeft nog de oorspronkelij ke oppervlakte. Evolutie Het museum, dat vanaf het be gin een internationale uitstra ling had, heeft een hele evolutie gekend. In 1839 konden de tal rijke kunstliefhebbers reeds te recht in een klein zaaltje van het zusterklooster. Hetgeen dit mu seum echter zo bijzonder maakt is de inboedel, aangekocht in de loop der eeuwen ten behoe ve van het hospitaalleven en grotendeels bewaard geble ven. De band tussen het monument, de kunstwerken en het domein is uitzonderlijk; het aanbod zeer gevarieerd. De museumopstel ling is volledig opnieuw be dacht: de museumobjecten brengen op een thematische wijze het verhaal van het leven in het huis, vanaf de Middeleeu wen tot het einde van de acht tiende eeuw. In de kerk en de Corneliuskapel worden de vijf- tiende-eeuwse meesterwerken van Hans Memling gepresen teerd. Apotheek De aantrekkingskracht van dit museum is op zijn minst merk waardig te noemen. In het moei lijke werkingsjaar 2001 bezoch ten niet minder dan 110.000 bezoekers onder meer een kunstproject van Laurent Busi- ne, de apotheek en de stille te rugkeer van de Memlingpane- len. Het museum belicht de armen- en ziekenzorg in het ver leden. Minister van Cultuur Bert Anci- aux en burgemeester Patrick Moenaert openen het Memling- museum-Sint-Janshospitaal officieel op 1 maart. Het museum heropent de poort voor het grote publiek op 2 maart 2002. Openingsuren: dagelijks toeganke lijk van 09.30 u. tot 17.00 uur (door lopend). Gesloten op maandag. Als betrokkene, ik sta sinds april 2001 op de harttransplan- tatielijst van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam, heb ik met verontwaardiging de stel ling van het Rathenau-instituut inzake de wet op orgaandonatie gelezen (PZC 21-2). Het Instituut legt de oorzaak van het tekort bij de slechte or ganisatie omtrent donatie in de ziekenhuizen, de stijgende vraag en doordat er minder her sendoden zijn. De laatste twee zaken hebben we niet in de hand, maar het eerste argument is zonder meer een belediging voor de ziekenhuizen. Ik weet uit ervaring dat men in AZH Dijkzigt Rotterdam zeer zorgvuldig te werk gaat en dat daar in het transplantatiege- beuren grote onvrede bestaat met de politieke aanpak van dit probleem. Het zal in de andere transplantatiecentra niet an ders zijn. De stelling van het In stituut Rathenau is compleet la rie. Uit navraag bij kennissen blijkt, dat slechts enkelen een codicil hebben ingezonden, bij na niemand zegt tegenstander te zijn, maar het grote gros zal zich nog wel eens laten inschrij ven, iets wat meestal niet ge beurt omdat men niet weet hoe, of uit nonchalance. De oplossing is: iedereen is do nor tenzij hij of zij om welke re den dan ook, het tegendeel te kennen geeft. Formulieren hier voor zouden kunnen worden verspreid door de Hart- en /of Nierstichting bij alle huisart sen, apotheken en ziekenhui zen. Aanvraagformulieren do norcodicil: Postbus 51, Den Haag of www.postbus51.nl of tel. 0800-8051. W. J. van Gilst Boogerdlaan 23 Kortgene Naar aanleiding van het artikel boerenbedrijf moet zich aan passen aan huidige markt (PZC 22-2) mijn reactie. Hebben de boeren nog moge lijkheden zich aan te passen en ondernemerschap te tonen? Alle regelgevingen, verplichtingen, kostenfactoren ten last van de ondernemer, certificering, be perkingen tot het vrij telen van gewassen enzovoort. Verplich tingen opgelegd door het minis terie dat echt niet weet dat men voor een koude sanering aan het zorgen is en dan wij maar onder nemerschap moeten tonen. Wordt ondernemer en stop met het telen van gewassen en het produceren van producten te gen deze lage prijzen. Doornbos gaat de problemen uit de weg en niet wij E. Buijsse Maagdenweg 1 Aardenburg Naar aanleiding van de offer feesten wil ik zeggen dat wat voor de ene mens een aantal feestdagen zijn, voor de ander een aantal dagen van verdriet en droefenis kunnen zijn. Als ik er aan denk dat de duizenden schapen, geiten en koeien de af gelopen dagen weer de keel zijn afgesneden, dan geeft mij dit geen enkele reden tot vreugde. Voordat er weer allerlei dreige menten en telefoontjes of brie ven komen, wil ik er even duide lijk bij vermelden dat dit niets met geloof te maken heeft. Mijn verdriet ligt puur en alleen bij de dieren. En dat is natuurlijk niet alleen bij het offerfeest, maar ook bij de miljoenen die ren die bij ons in de abattoirs een pen in de kop geschoten krijgen. Waar ik me wel extra zorgen over gemaakt heb is in dit geval dat er in achterafschuurtjes en kamers de slachting is geschied, omdat er te weinig slachthuizen plek hebben. Op zo'n manier kun je ervan op aan dat de slach ting ondeskundig en met extra veel leed gedaan zal zijn. Als ik eraan denk wat er dan allemaal gebeurt, gruwel ik en draait mijn maag om. Mijn mening is dat je ook zonder dierenleed veel feest en gezelligheid kunt hebben en dat je bijvoorbeeld ook fruit en/of bloemen kunt of feren. Helaas voor mijn vrien den de dieren zal het lang duren voordat dit gebruik opgepakt zal worden. In mijn hart leef ik met ze mee. Veel meer kan ikniet voor ze doen. J. W H. Haak Sint Jacobsstraat 18 Vlissingen Het is toch logisch dat die kin deren in Sint-Jansteen een boe te opgelegd krijgen (PZC 23-2). Zelf zit ik voor mijn werk altijd op de weg. Als je dan die scholieren naar school ziet fietsen. Met vijf fiet sen naast elkaar is geen pro bleem, en natuurlijk zonder verlichting. Tegenwoordig zijn het vrij nieuwe fietsen waarop gereden wordt. Het is natuurlijk wel zwaar om met een dynamo te fietsen. Ook het negeren van voorrangstekens is normaal en het links door de bocht fietsen. Het probleem is fietsers zijn een kwetsbare groep verkeersdeel nemers. Zorg dat je dan gezien wordt, je aan de verkeersregels houdt en niet alleen neemt maar ook geeft. Ik ken een aantal mensen van wie zeer jonge kin deren overleden zijn in het ver keer. Als je deze mensen in de ogen kijkt zie je alleen een in tens verdriet. En als automobi list ben je zelf als je fietsers aanrijdt altijd fout, zelfs als het geheel buiten je schuld is. R. Brasser Steengrachtstraat 39 Vlissingen Allereerst willen wij onze waar dering uitspreken voor de wijze waarop Anja Bimmel verslag deed van de actie op de Veer- sesingel op 20 februari. Er moet evenwel een kleine correctie op komen. Het gaat niet zozeer om een parkeerkaart gekoppeld aan het huisnummer, maar om een vrije zone voor bewoners. Zoals het in de krant terecht kwam, zou de indruk gewekt kunnen worden, dat wij voor betaald parkeren waren met permanente vergunningen voor bewoners en parkeermeters voor anderen. Deze oplossing is al direct verworpen. Wij wensen geen uitbreiding van een be taald parkerengebied. Het moet eerder ingekrompen worden om het probleem, indien onoplos baar, te verdunnen. En voor be zoekers of leveranciers in zo'n voor bewoners vrije parkeerzo- ne dienen er gratis parkeer- kaarten te zijn. Het behoort tot een gerechtvaardigd parkeer beleid, dat de overheid zorgt voor alle bewoners van de stad een parkeerplaats bij huis de waarborgen. Daartoe is ze mo reel verplicht. Dit wordt be moeilijkt door het doen uitdijen van het betaald parkerenge bied, dat overlast verschuift naar de grenzen. Oplossing: gratis ruimten scheppen op nog open terreinen zo dicht mogelij k bij de binnenstad (Transferia). Dit zou opluchting geven. Of is het erom begonnen burger en toerist uit te melken? Gezien de vele dure plannen voor de ge meente Middelburg "zou je dat niet denken! Daar heeft nie mand zin in. De actie van onvre de beoogt aan stimulering tot beter beleid. We hopen op na volging elders in de stad, opdat er meer licht en lucht komt. Zo als het nu gaat, lijkt het nergens naar. M. C. Postema Veersesingel 108 Middelburg Advertentie m£^FISSLER CONTURO FRAAI VORMGEGEVEN 4-DEUGE PANNENSET VAN 499,50 VOOR 299,00 20% KORTING OP DE AANKOOP VAN EXTRA CONTURO PANNEN ALLE WARMTEBRONNEN 25% KORTING OP FISSLER COUNTRY KOEKENPANNEN HOOG EN LAAG MET PROTECTAL ANTI-KLEEFIAAG 3 JAAR GARANTIE NIET GESCHIKT VOOR INDUKTIE GELDIG TOT 15 MAART ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. Middelburs: Goes: L. Noordstr. 25 St. Adriaanstr. 8 Dirigent Bernhard Touwen is blij met de Goese Oratoriumvereniging: „Het is een enorm gemotiveerde club mensen met veel hart voor de muziek." foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 16