PZC Verslaafd aan het pluche ttPfcër, dinsdag 26 februari 2002 In tien van de zeventien Zeeuwse gemeen ten kunnen de inwoners van 18 j aar en ou der woensdag 6 maart naar de stembus. Ze kiezen dan weer voor vier jaar hun gemeen teraad. Ook mag de algemene vergadering van het waterschap Zeeuwse Eilanden wor den samengesteld. De stemmers in Zeeuws- Vlaanderen moeten vanwege de herindeling per 1 januari 2003 pas op 20 november kie zen. Het politieke landschap in Nederland is de laatste tijd aardig wakker geschud, al heeft dat vooral te maken met de kamerverkiezin gen die op 15 mei worden gehouden. De ge meenteraadsverkiezingen kunnen een graadmeter zijn voor de nationale stembus strijd en uitslag. Opvallend is dat in alle ge meenten, behalve Goes, een of meer lokale partijen meedoen. Het is de vraag of de inwoners het echt be langrijk vinden, maar ze kiezen ook een andersoortig bestuur. In de nieuwe raad worden de taken van de colleges van burge meester en wethouders en de gemeenteraad uit elkaar getrokken: dualisme is het tover woord. Het college bestuurt, de raad contro leert en komt zodoende meer tegenover het dagelijks gemeentebestuur te staan. Bij de raadsverkiezingen in 1998 was de op komst in Zeeland met 62,4 procent de laag ste in de afgelopen 2 5 j aar (landelijk was het gemiddelde 60,8 procent). De slechtste score werd behaald door Vlissingen met 51 pro cent, de hoogste was toen Hontenisse met 7 9 procent. De kiezers hebben één uur langer de tijd om een stem uit te brengen: de stem bureaus gaan pas om 21.00 uur dicht. Voor het waterschap Zeeuwse Eilanden moeten er 35 zetels voor de algemene verga dering worden ingevuld. Het waterschap kent (nog) geen politieke lijsten, al hebben boeren en groenen wel machtsblokken ge vormd. Van een echte verkiezingsstrijd is tot nu toe nauwelijks sprake. Er lijkt zelfs de klad te zijn gekomen in het aanplakken van affi ches. Rinus Antonisse Tijdens de stoelendans die de verkiezingen om de vier jaar in de gemeentera den teweeg brengt, zijn er al tijd enkele aangename ze kerheden. Vaste waarden, zonder wie de lokale politiek er toch een tikkeltje anders uit zou zien. Ze gaan voor een vijfde, zesde, zevende, soms zelfs achtste bestuurs periode van vier jaar. Kun nen ze vanwege hun ervaring niet worden gemist of kun nen ze het meepraten en -be slissen niet missen? Hoezeer plakt het pluche? „Het is een zekere verslaving." Tijdens mijn eerste periode in de Goese gemeenteraad, zei ik tegen mezelf: dit moet ik niet te lang doen, dit is niet gezond." Dat was in 1982. Inmiddels heeft A. van Oosten de twintig jaar in het lokaal bestuur volge- maakt: acht jaar namens de PPR, sinds 1990 onder de vlag van GroenLinks. Hij is opnieuw verkiesbaar, trekt wederom de kandidatenlijst. Hij zegt wel degelijk overwogen te hebben ruimte te maken voor een nieuwe generatie. Ander zijds is het aanbod van partijge noten die daadwerkelijk zitting willen nemen in de raad be perkt, beseft het bestuur ook dat een nieuw boegbeeld een electo raal risico inhoudt en voelt Van Oosten zich nog sterk genoeg om een nieuwe periode te ambi ëren. „Je moet het niet doen om alleen maar die stoel bezet te houden, om erbij te zijn en alles mee te willen maken. Mijn intentie is nog steeds om me in allerlei za ken te verdiepen, een mening te vormen, proberen invloed op processen uit te oefenen. Als ik het gevoel heb dat ik in dat op zicht een kans heb laten liggen, dan baal ik nog steeds als een stekker." Ontwikkelingen blijven door gaan en dat maakt het bestuur ders soms moeilijk om op een ooit bepaald moment, de dag van de verkiezingener een punt achter te zetten. De wens om in kwesties gekend te blijven wor den, karweien te willen afma ken, nieuwe projecten van dichtbij te volgen, doet zich veelvuldig gelden. P. van Bel- zen, sinds 1982 lid van de ge meenteraad van Tholen, noemt in dat verband als motivatie de bestuurlij ke vernieuwing ('dua lisme') die op 7 maart van kracht wordt. „Ik vind dat heel boei end. Dat wil ik nog heel graag van nabij meemaken." „Het is een zekere verslaving", stelt Van Belzen, lid van de ChristenUnie. „Na twin tig jaar heb je alles wel een keer meege maakt. Doordat je meer erva ring hebt en kwesties met meer afstand kunt bekijken, kun je ook beter voorspellen hoe zaken gaan lopen, hoe de bevolking gaat reageren." Al die jaren heeft Van Belzen, hoewel hij dat woord zelf liever niet gebruikt, in de oppositie ge zeten. De brede coalitie op Tho len maakt de invloed van zijn partij ook beperkt. „Aan de an dere kant geef t dat j e ook een ze kere mate van vrijheid." Dat zijn invloed relatief is, heeft hem nooit ontmoedigd. „Als je dat woord gebruikt, moet je ook geen raadslid willen worden. Je moet ertegen kunnen dat je ge lijk hebt maar niet altijd gelijk krijgt." J. Bliek is in Reimerswaal een ware politieke veteraan. Hij zit sinds 1974 in de raad en opteert Je moet ertegen kunnen dat je gelijk hebt maar niet altijd gelijk krijgt nu voor een negende termijn. De afgelopen periode was hij voor het eerst wethouder. „Dat is me niet slecht bevallen." Vier jaar is, zo zegt hij, echter vrij kort om een forse stempel op het beleid te drukken en te profiteren van de opgebouwde kennis en erva ring. „Daarom wil ik nog zeker een periode als wethouder door gaan." P. Vollaard kwam in 1978 in de gemeenteraad van Borsele. De afgelopen twintig jaar heeft hij een wethouderspost bekleed en opnieuw wil hij er vier jaar aan vastknopen. „De gedrevenheid om de lokale samenleving vorm te geven is er nog steeds. Ik weet wat hier allemaal is gebeurd en gebeurt, weet waar alle dijken en de welen liggen, ken de men sen. Het is allemaal heel eigen en vertrouwd. Ik zou er beslist moeite mee hebben om dat los te laten." Dat diverse oudgedien den van zijn partij nu wel ver trekken was mede een reden om aan te blijven. „Je moet vernieu wing en ervaring toch tegen el kaar afwegen." Van verstrekkende gehechtheid aan het pluche is in zijn geval echter geen sprake, bezweert Vollaard. „Mijn vader zei ooit: wat jij doet is geen hobby, maar een afwijking. Wat dat betreft heeft hij wel gelijk. Je hoeft dit werk niet voor de dankbaarheid van de wereld te ondernemen. Het is echt geen pluche, eerder een pijnbank, zeker omdat men sen ook steeds mondiger en weerbaarder zijn geworden. Ze zeggen redelijk duidelijk wat hen dwars zit en wat ze willen." Na vier keer vier jaar in de raad van Reimerswaal wilde PvdA'er C. Knuit na de verkiezingen binnen de fractie vooral als coach voor de nieuwkomers gaan fungeren. Door het plotse linge overlijden van lijsttrekker F. van de Water ('de 7000 mooie partijfolders kunnen we zo met het oud papier meegevenkomt er toch weer veel op zijn schou ders terecht. „Maar het is ook leuk werk. Je komt met dingen in aanraking waar je anders niet over zou praten, je ontmoet an dere mensen, je leert er echt een hoop van. Bovendien woon ik op Hansweert waar veel mensen me kennen en met dingen naar me toe komen. Dan kun je toch wel wat betekenen." „Het is nog steeds hartstikke leuk om te doen, ik geniet er met volle teugen van", zegt partijge noot H. Hoogerland, die sinds 18,5 jaar deel uitmaakt van de Goese gemeenteraad. „Wat mij boeit is het politieke spel op Mijn vader zei ooit: wat jij doet is geen hobby, maar een afwijking zich, de wijze waarop je dankzij je ervaring bepaalde dingen voor elkaar kunt krijgen. Ook mag ik graag van tijd tot tijd het college aan de tand voelen." Van een grote gehechtheid aan de zetel in de raadzaal wil hij echter niet spreken. „Als ik uit de raad moet zou ik het wel mis sen, maar dan komt er weer iets anders voor in de plaats. Mijn hobbv is nu eenmaal besturen en vergaderen en aat kan over van alles gaan. Ik stop redelijk veel tijd in het raadswerk, maar het kost me nauwelijks energie. Het is voor mij ook een vorm van ontspannen, afreageren van de dagelijkse beslommeringen." Het lokaal bestuur van nu is niet meer dat van pakweg twintig jaar terug, merken de routi niers. „Toen werd er toch meer van bovenaf bestuurd", aldus Van Belzen. „Burgers werden vaker voor voldongen feiten ge plaatst. Toen accepteerde men ook dat de lokale overheid dat deed. Nu is er meer ruimte voor discussie en uitleg en dat vind ik een positieve insteek. Die ruim te moet er zeker zijn." Vollaard constateert, met Van Belzen, dat burgers individua- listischer en mondiger zijn ge worden. „De mensen die niet te vreden zijn, die hoor je. Ik stel het ook op prijs dat mensen, als ik in de winkel ben of langs het voetbalveld sta, laten weten dat ze vinden dat we soms stom be zig zijn. De grotere betrokken heid en inbreng van de burger, dat is voor mij een van dé grote veranderingen in de loop der ja ren." Van Oosten ziet echter een te gendraadse ontwikkeling. „Toen ik in de raad kwam, was het wel het hoogtepunt van in spraak. Ik heb de indruk dat we daar steeds meer van afstappen. We hebben nu veel meer te ma ken met beslotenheid. Zeker nu het dualisme wordt ingevoerd, zullen we er heel kien op moeten zijn dat niet alles op het stads kantoor wordt besloten zonder dat de bevolking daarvan op de hoogte is." De verhalen over de toenemende afstand tussen be stuur en burger neemt Hooger land in elk geval met een korrel zout. „Misschien houden we ons wel eens dingen voor die er hele maal niet zijn. Veel hangt ervan af of je zelf als raadslid moeite doet om in contact met de bur ger te komen. Ik spreek zelf we kelijks tientallen mensen en daardoor ervaar ik de afstand niet als groot. Wel vind ik het te leurstellend dat de publieke tri bune in Goes meestal leeg is, maar bij belacties die hebben gehouden merkten we dat de meeste mensen redelijk tevre den zijn over de gemeente. Mis schien vergeten we dat wel eens. Alleen als het echt nodig is, we ten burgers je heus wel te vin den." Geen van de oudgedienden wil nu al vastleggen dat hij aan zijn laatste periode als raadslid be gint. Wijselijk houden ze een slag om de arm. Bliek zinspeelt alvast heel voorzichtig op nóg een periode als wethouder, om het patroon in zijn politieke loopbaan compleet te maken: drie termijnen als raadslid, drie als fractievoorzitter en drie als wethouder. De oude rotten laten hun toe komst naar eigen zeggen vooral afhangen van hun gezondheid en gedrevenheid. Van Oosten: „Ik zeg regelmatig tegen mijn omgeving: hou me alert, zeg het als ik dingen laat versloffen. Ik zou het heel erg van mezelf vin den als ik dat niet in de gaten zou hebben." Rolf Bosboom Middelburg foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9