Milosevic ontkent schuld leger PZC Nieuwe staat Timor Loro Sae wil goede relatie met Jakarta Getuigen komen en gaan in Belgische moordzaak dominee Tegenstrijdige verklaringen over moordpartij in Kosovaars dorp Walvissen lopen aan de grond Oppositieleider Zimbabwe beschuldigd van hoogverraad Protesten verlammen hoofdstad Madagaskar Veiligheidschef van Georgië pleegt zelfmoord Ethiopië en Eritrea zullen voorstel grens accepteren Zware straffen mensensmokkel Nieuw-Zeeland Verdachten ontvoering Pearl langer vast Wetenschapper verspreidde antrax President Angola wil bestand Rebellen Nepal gedood Regeringspartij wint in Cambodja Japanse gangster geëlimineerd Alle bajesklanten willen vriendjes van Tommy zijn dinsdag 26 februari 2002 door Frans van den Houdt DEN HAAG - Zaten in Lando- vice in Kosovo strijders van het Albanese bevrijdingsleger (UCK) die Servische militairen doodschoten, waarop het leger terugschoot? Of was in het dorp geen enkele UtpK-strijder te vinden en sloegen Servische troepen zonder reden aan het moorden, plunderen en brand stichten onder de voornamelijk Albanese bevolking. Die vraag stond gisteren cen traal tijdens het proces voor het Joegoslavië-Tïibunaal tegen Slobodan Milosevic. Tegenstrij dige en onduidelijke verklarin gen van getuige Halil Morina waren koren op de molen van Milosevic, die hem bleef door zagen over bepaalde feiten en de getuige zo nog meer in verwar ring bracht. Rechters, aanklager en 'vrien den van het hof' kwamen in het geweer omcluidelijkheid te krij gen over wat zich in maart 1999 nou precies afspeelde in het Kosovaarse dorp. Totdat de rechter bepaalde dat de getuige hierover met rust gelaten moest worden en Milosovic opmerkte 'dat hier verkeerde getuigen verschijnen, die niks weten en mij onheus bejegenen'. Volgens de Kosovo-Albanees Morina hadden Servische mili tairen dorpelingen op brute wij ze vermoord en 75 procent van de huizen, waaronder het zijne, platgebrand. Hij zag hoe een verlamde vrouw levend werd verbrand in haar huis en ont dekte bij de buurman dertien lijken. Een deel van de plaatse lijke moskee werd opgeblazen. Morina, die zich had schuilge houden, zocht na de geweldda digheden naar 39 familieleden en andere dorpelingen, maar vond niemand. Bussen Enkele dagen later sloeg ook hij op de vlucht. In een verderop ge legen plaats schaarde hij zich bij een groep van zeker 800 Al banese vluchtelingen uit de re gio. De plaatselijke Servische bevolking gaf hen echter te ver staan dat ze zo snel mogelijk weer moesten vertrekken en re gelde bussen om hen naar Alba nië te brengen. Het Servische leger had de be woners volgens Morina gewaar schuwd dat als ze zich niet snel van de Albanese vluchtelingen zouden ontdoen, ook zij zwaar getroffen zouden worden. „Nee", antwoordde Morina stellig op een vraag van de aan klager, „we wilden helemaal niet naar Albanië. Maar we had den geen keus. Als we gebleven waren, dan had het leger ons vermoord." Milosoviclezing van de gebeur tenissen in Landovice stond haaks op deze verklaring. Vol gens hem waren regeringsmili tairen door UCK-strijders be schoten en gedood toen zij naar een winkeltje in het dorp gingen om iets te kopen. Het leger nam daarop het gebied rondom de winkel onder vuur. Opnieuw schreef hij de vernielingen in de dorpen toe aan de NAVO-bom- bardementen. Getuige Morina hield hardnek kig vol geen bombardementen gehoord of gezien te hebben en bleef ontkennen dat zich U£K- strijders in zijn dorp ophielden. Een eerdere op schrift gestelde verklaring dat de soldaten wel degelijk door het U£K waren gedood, had Morina reeds als 'een vergissing' ingetrokken, al dus aanklager Ryneveld. Vriend van het hof Steven Kay, die erop moet toezien dat Milo sovic een eerlijk proces krijgt, wees op Morina's eerdere ver klaring dat het gebied waar hij woont voor het UCK 'een uiter mate veilig onderkomen' was. De aanklager wil aantonen dat de Servische troepen de wanda den in Kosovo uitvoerden in op dracht van Milosevic. GPD van onze redactie buitenland HARARE - Morgan Tsvangirai, de belangrijkste oppositieleider in Zimbabwe, heeft gisteren ge zegd dat hij formeel is aange klaagd voor hoogverraad omdat hij zou hebben deelgenomen aan een complot om president Robert Moegabe te vermoorden. De politie had hem eerder op de dag verhoord in verband met deze zaak. Zij liet hem na twee uur vrij. Tsvangirai ontkent de beschul digingen. Hij is de leider van de Beweging voor Democratische Verandering (MDC) en de grote rivaal van president Moegabe bij de presidentsverkiezingen op 9 en 10 maart. De 78-jarige -Moegabe is al meer dan twintig jaar aan de macht in Zimbabwe. De advocaat van Tsvangirai zei tijdens een persconferentie ver baasd te zijn over het feit dat zijn cliënt is vrijgelaten on danks de ernstige beschuldigin gen. Die zijn gebaseerd op een mysterieuze video die eerder op de Australische televisie werd vertoond. Tsvangirai noemde het 'politiek drama van de hoogste orde'. Volgens Londen probeert Moe gabe met de aanklacht tegen Tsvangirai de verkiezingen te saboteren. Minister Straw van Buitenlandse Zaken noemde het een 'verontrustende ontwik keling' en een nieuwe poging om vrije en eerlijke verkiezingen te voorkomen. Zimbabwe was tot 1980 een kolonie van Groot- Brittannië. AFP/ANP/RTR van onze redactie buitenland ANTANANARIVO - Duizenden demonstranten hebben gisteren in Antananarivo in Madagaskar ondanks de noodtoestand gede monstreerd om hun steun te be tuigen aan oppositieleider Mare Ravalomanana. De mensenmassa trok naar zijn huis om er een levend cordon te vormen. De oppositieleider en -burgemeester van de Malagas- ..sische hoofdstad riep zichzelf -vrijdag uit tot president. De regering van president Di- dier Ratsiraka ontkent dat Ra valomanana de verkiezingen al in de eerste ronde op 16 decem- ber heeft gewonnen, zoals de oppositieleider beweert. Die wil daarom niet meedoen aan de tweede ronde op 24 maart en heeft zichzelf tot president be noemd. In reactie daarop riep Ratsiraka vrijdagavond de noodtoestand uit. Hoogste prioriteit Intussen duurt de algemene sta king in Antananarivo al ruim rdrie weken, terwijl Ravaloma nana heeft gezegd dat het her stel van de bedrijvigheid in de stad de hoogste prioriteit moet krijgen. De inwoners zijn de be togingen en stakingen zo lang zamerhand beu. „We begrijpen best dat 'president' Mare Ra valomanana's huis wordt be schermd, omdat het gerucht I gaat dat hij kan worden gear- resteerd, maar voor ons wordt het dagelijks leven onmoge- lijk", zegt een inwoner. De cen trale bank is al ongeveer een maand dicht. De brandstof- voorraden van de stad zijn bijna op, doordat jongeren die aan de kant van Ratsiraka staan, blok kades hebben opgeworpen bij de havens van het eiland. In de zuidelijke provincies zijn confrontaties gemeld tussen supporters van Ravalomanana en veiligheidstroepen. In Fiana- rantsoa, zo'n 320 kilometer ten zuiden van Antananarivo, schoot de politie met traangas op betogers, die daarop met ste nengingen gooien. De autoritei ten stelden een avondklok in, nadat een radiostation, eigen dom van Ravalomanana, in brand was gestoken. Volgens analisten is het moeilijk te zeggen wie de macht in han den heeft in Madagaskar. De miljonair Ravalomanana geniet massale aanhang in de hoofd stad, maar het is niet duidelijk hoe populair hij is op het platte land, waar 80 procent van de be volking woont. Daar is Ratsira ka, die al ruim 20 jaar regeert, beter bekend. Een groep Ra- valomanana-aanhangers is zeer standvastig in de steun voor de man die zegt dat hij wordt ge holpen door God. RTR TOKIO - Wandelaars bekijken de tientallen walvissen die de stranding op de Japanse kust 90 kilometer ten oosten van Tokio niet overleefden. In totaal werden gisteren op het strand 85 walvissen gevonden, nadat zondag al tien gestrande dieren waren gevonden. Met veel moeite konden 32 walvissen op tijd naar zee teruggebracht worden, de rest stierf. foto AP doorTheo Haerkens JAKARTA - Oost-Timor heeft de Indonesische president Me gawati Soekarnopulri gisteren uitgenodigd voor de onafhan kelijkheidsviering op 20 mei. De uitnodiging kwam tijdens de besprekingen op Bali waar ver tegenwoordigers van Indonesië en Oost-Timor, dat in de toe komst Timor Loro Sae zal heten, proberen de plooien in hun on derlinge verhouding glad te strijken. De volksraadpleging in 1999 die de opmaat vormde tot onafhan kelijkheid van de regio die door Indonesië 24 jaar eerder was in gelijfd, ging gepaard met een or gie van geweld. Honderden mensen kwamen om, honderd duizenden werden onder dwang naar West-Timor gedeporteerd en steden en dorpen werden platgebrand. De gesprekken in Bali moeten praktische kwesties regelen, zo als de terugkeer van de laatste vluchtelingen uit West-Timor, de markering van de grens, de studie van Oost-Timorezen in Indonesië, de samenwerking van posterijen en politie en het gebruik van de roepia in de regio die formeel op de dollar is over geschakeld. Ook moet er een regeling komen voor soepel grensverkeer tussen beide delen van het eiland waartussen intensieve banden zijn ontstaan. De enclave Oe- kussi in het noorden van West- Timor behoort tot Oost-Timor. Berechting De verhoudingen tussen Oost- Timor en Jakarta zijn nog steeds stroef door de Indonesische wei gering mee te werken aan be rechting van de verantwoorde lijken voor de schendingen van de mensenrechten. Eén van de belangrijkste ver dachten, Eurico Guterres, lei der van de beruchte Aitarrak- militie is voor menig Indonesiër een voortreffelijk vaderlander. Hij leidt tegenwoordig een jon gerengroep van de PDI-P van Soekarnoputri. Indonesië wist een internatio naal tribunaal over Oost-Timor slechts af te wenden met de be lofte de wandaden, zoals de moord op de Nederlandse jour nalist Sander Thoenes, zelf te berechten. Daar wordt in slak kengang aan gewerkt. Top-mi- litairen zoals generaal Wiranto wassen him handen in onschuld en staan niet op de lijst van ver dachten. De verkiezing van president Wahid vormde een belangrijke impuls voor verbetering van de betrekkingen. Wahid bezocht Oost-Timor in het voorjaar van 2000. Hij had een goede band met de gedoodverfde president, voormalig rebellenleider Xana na Gusmao, die zeven jaar ge vangen zat in Jakarta. De nationalistische president Soekarnoputri heeft een ge compliceerder relatie met. Oost- Timor. Zij was tegen onafhan kelijkheid van de regio en be zocht die tijdens de campagne voor de Indonesische verkiezin gen in 1999 om steun te geven aan voorstanders van autono mie binnen de Indonesische eenheidsstaat. Gusmao, die zich steeds verzoe- TBILISI - Het hoofd van de Na tionale Veiligheidsraad van de voormalige sovjetrepubliek Ge orgië heeft gisteren zelfmoord gepleegd. Noegzar Sadzjaja (60) schoot zichzelf in zijn kantoor door het hoofd met zijn dienstpistool. Hij overleed op weg naar het zie kenhuis. De reden voor de zelfmoord is onbekend. AP nend opstelt tegenover Indone sië, bezocht Jakarta verscheide ne malen. Megawati wilde hem aanvankelijk niet ontmoeten. Zij houdt de uitnodiging voor 20 mei in beraad. GPD ASMARA - Eritrea en Ethiopië hebben gisteren laten weten dat zij de vaststelling van de grens tussen de twee landen door een internationale commissie zul len accepteren. Dat melden de Verenigde Na ties. Het besluit van de commis sie zou al donderdag bekend worden gemaakt, maar om lo gistieke problemen is dat uitge steld tot maart. De Noorse ambassadeur Ole Pe ter Kolby, leider van een missie van de VN-Veiligheidsraad naar deregio, zei gisteren dat de Eritrese president Isaias Afwer- ki en de Ethiopische premier Meles Zenawi, ondanks beden kingen hebben benadrukt met de VN te zullen samenwerken. Verder blijven de verhoudingen tussen de landen gespannen. Tussen mei 1998 en december 2000 vochten de twee straatar me landen in de Hoorn van Afri ka een bloedige oorlog over de 1.000 kilometer lange grens. Onderdeel van de wapenstil stand die eind 2000 werd geslo ten is het instellen van een com missie onder toezicht van het Permanente Arbitragehof in Den Haag dat de grens definitief zal vaststellen. Het PCA is een sinds 1899 actieve internatio nale organisatie met 95 lidsta ten. Momenteel houden vierduizend VN-vredesmilitairen toezicht in een bufferzone. AP WELLINGTON - Om de aan trekkingskracht van het land voor bendes die illegale immi granten binnensmokkelen te verminderen, kondigde de Nieuw-Zeelandse regering gis teren aan mensensmokkel te be straffen met maximaal twintig jaar gevangenis. Minister van Buitenlandse Za ken Goff maakte bekend dat boetes van 500.000 Nieuw-Zee landse dollars (231.000 euro) kunnen worden opgelegd. Ille gale immigranten riskeren ze ven jaar cel en boetes van 100.000 dollar. Voor werkge vers, die moeten bewijzen dat hun personeel legaal in het land verblijft, worden vergelijkbare straffen ingevoerd. AP Onder strenge politiebewaking en met een kap over het hoofd worden twee verdachten van de ontvoe ring van Pearl voorgeleid in Karachi. foto Zahid Hussein/RTR lengd. Zij worden ervan verdacht e-mails te heb ben verzonden, waarin mededelingen werden ge daan over de ontvoering van Pearl. De advocaat van Abil en Saquib (Omar heeft geen advocaat) zei dat de politie de drie onder druk had gezet om te bekennen. Ook zouden ze blanco pa pieren hebben ondertekend. Ze zeiden verder wel goed behandeld te zijn door de politie. Een woordvoerder van de rechtbank in Karachi verklaarde dat de hechtenis is verlengd om de po litie in de gelegenheid te stellen te zoeken naar het lijk van Pearl en het wapen waarmee de Ameri kaan is vermoord. Sjeik Omar wordt beschouwd als een van de belangrijkste leiders van de verbo den islamitische beweging Jaish-e-Mohammad Vorige week werd bekend dat Pearl door zijn ont voerders is vermoord. De Pakistaanse autoritei ten kregen een videoband in handen, waarop was te zien dat Pearl de keel werd doorgesneden. RTR van onze redactie buitenland KARACHI - De Pakistaanse politie mag het ver moedelijke brein achter de ontvoering van de Amerikaanse journalist Daniel Pearl, sjeik Omar, nog veertien dagen vasthouden. Dat heeft een rechtbank in Karachi gisteren bepaald. Ook werd bekend dat de politie in totaal elf verdachten op het oog heeft, van wie er vier zijn gepakt. Onder strenge politiebewaking en met een kap over zijn hoofd is de belangrijkste van de elf, de 28-jarige Omar, gisteren voorgeleid aan een anti- terroristische rechtbank in Karachi. Hij werd twee weken geleden aangehouden en bekende kort daarop dat hij opdracht had gegeven tot de ontvoering van Pearl. Twee andere verdachten, sjeik Abil en Salman Saquib, zijn gisteren voorge leid. Ook hun detentie wordt twee weken ver- WASHINGTON - De FBI verdenkt een Amerikaanse weten schapper die twee keer door de regering is ontslagen, van het versturen van brieven met antrax. Daardoor kwamen uitein delijk vijf mensen om. Volgens The Washington Times is de FBI de wetenschapper op het spoor gekomen na het ondervragen van ruim driehonderd mensen die in opdracht van de regering met antrax werken. De verdachte is mogelijk betrokken geweest bij de ontwikke ling van biologische wapens voor de regering. Nadat hij tot twee keer toe was ontslagen, zou de man verscheidene keren hebben gedreigd de antraxbacterie te verspreiden. ANP LISSABON - President Jose Eduardo dos Santos van Angola wil een bestand met de rebellen van Unita. Dos Santos wil 'met snelle stappen' de politiek in Angola weer op een nor maal niveau brengen. Een bestand is daarbij van groot be lang, zei de president gisteren. Het was voor het eerst dat Dos Santos in het openbaar rea geerde na de dood vrijdag van de Unita-rebellenleider Jonas Savimbi. Die werd gedood door regeringssoldaten. Dos San tos is in Portugal voor overleg met zij n collega Jorge Sampaio Dos Santos wil binnen anderhalf tot twee jaar verkiezingen houden, maar dat hangt volgens hem af van het staakt-het- vuren en van de ontwapening van Unita. RTR KATHMANDU - Nepalese soldaten hebben sinds afgelopen zaterdag zeker 76 maoïstische guerrillastrijders gedood. De regering intensiveerde de strijd tegen de guerrilla's nadat vorige week bij een aanval van de rebellen in het westen van het land 137 mensen om het leven waren gekomen, voorname lijk militairen en politiemensen. Volgens het ministerie werden 67 rebellen gedood tijdens een offensief zaterdagavond. De slachtoffers zouden verant woordelijk zijn voor de aanval van vorige week. De overigen kwamen bij diverse andere gevechten om het leven. RTR/DPA PHNOM PENH - De regeringspartij van de Cambodjaanse premier Hun Sen heeft de lokale verkiezingen van begin deze maand gewonnen. De uitslag is een aanwijzing voor de parle mentsverkiezingen volgend jaar. Het zijn de eerste gemeenteraadsverkiezingen sinds het land in 1953 onafhankelijk werd. Er waren 1621 gemeenten waar kon worden gestemd. De Cambodjaanse Volkspartij (CPP) won in 1597 van de 1620 districten. De ruim 5,2 miljoen Cam- bodjanen konden stemmen op meer dan 75.000 kandidaten. De oppositionele Sam Rainsy Partij (SRP) won in dertien dis tricten en de Funcinpec Partij van prins Norodom Ranariddh wist er tien te bemachtigen. RTR TOKIO - Een Japanse crimineel is op de intensive care van een ziekenhuis in Tokio doodgeschoten. De politie zegt dat de moord samenhangt met een bloedige bendeoorlog. Het slachtoffer, de 54-jarige Takashi Ishizuka, was een ben deleider. Een geheel in het zwart geklede man kwam naar bin nen door een raam op de eerste verdieping in te gooien. Hij leunde naar binnen en vuurde vier kogels af. Op de afdeling bevonden zich nog tien patiënten en verpleegkundigen, maar niemand raakte gewond. Twee politieagenten bewaakten de gang en de deur van de ziekenzaal. De bendeleider was zondag in het ziekenhuis op genomen omdat hij was neergeschoten. ANP/RTR doorTheo Haerkens JAKARTA - Tommy, de jongste zoon van de Indonesische ex- dictator Soeharto, wordt door de bewoners van de Cipinang- gevangenis in Jakarta op han den gedragen. Zijn mede-ge- vangenen zien in de oogappel van Soeharto die er sinds woensdag verblijft, een kans hun eigen verblijf draaglijker te maken. De steenrijke Hutomo'Tommy' Mandale Putra, die verooi'deeld is wegens corruptie en verdacht wordt van moord op een rechter, heeft een eigen cel met douche. Die bevindt zich in het blok waar voorheen onder anderen de voormalige minister van Bui tenlandse Zaken onder Soekar- no, Soebandrio, zijn dagen sleet als gevangene van Tommy's va der. Aanvankelijk was Tommy bang voor geweld van mede-gevan genen. Maar voor een multi miljonair zijn sommige proble men oók in de gevangenis oplos baar. Donatie van een geit en een koe voor het offerfeest, heeft de andere bewoners van het complex mild gestemd. De ervaringen met Ricardo Ge- lael, Tommy's zakenvriend die zijn straf voor corruptie er al op heeft zitten, heeft het pad naar warme vriendschap geëffend. „Hij gaf ons altijd koek, dure si garetten, zeep en soms geld," al dus een mede-gevangene. „Voor hem was het niets, maar voor ons betekende het een hoop. In ruil daarvoor hebben we hem geen haar gekrenkt." Tommy is gewaarschuwd. GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - In het proces tegen de Hongaarse dominee Andras Pandy, die in Brussel terecht staat voor de moord op zeven fa milieleden, is een nieuwe getui ge opgedoken: een klusjesman die beweert dat hij Andras en dochter Agnes heeft horen ruzi ën over de moorden. Een andere belangrijke getuige, stiefdoch ter Timea, heeft afgehaakt. De klusjesman, een Hongaar, meldde zich afgelopen vrijdag, De man beweert dat hij begin j a- ren negentig door Pandy naar Brussel was gehaald om klusjes op te knappen in huis. Het ge kibbel tussen Andras en Agnes nam hij weinig serieus. Pas toen hij vorige week in een Hongaar se krant een bericht las over het geruchtmakende proces in Bel gië, besloot hij naar de politie te stappen. Hij wordt nog deze week naar Brussel overgevlogen om tegen Pandy te getuigen. De tweede verrassing gisteren, was dat Timea niet tegen haar stiefvader zal getuigen. Timea, dochter van de tweede echtge note van Pandy, Edit Fintor, werd gezien als kroongetuige in het moordproces, dat zijn twee de week is ingegaan. Timea werd vanaf haar zeven tiende door Andras Pandy mis bruikt. In 1984 baarde ze zijn zoon. Toen ze zich uit de greep van Pandy probeerde los te ma ken en dreigde haar moeder te vertellen over het seksueel mis bruik, probeerde stiefzus Agnes (die samen met haar vader te recht staat) haar te vermoorden. Volgens Timea was Agnes daar toe gedwongen door haar vader. De moordpoging op Timea in 1985 vormde volgens de Belgi sche justitie de aanzet voor de andere moordpartijen. Timea zelf vluchtte naar Canada. Te genwoordig woont ze in Honga rije. Nadat haar man onlangs zelfmoord pleegde, besloot ze af te zien van haar getuigenis. Ze wil niet meer met het verleden geconfronteerd worden. Verzonnen Intussen blijft Andras Pandy volhouden dat hij onschuldig is. Hij beweert dat Agnes alle aan tijgingen heeft verzonnen. De 44-jarige Agnes beweert dat Pandy zijn twee echtgenotes, twee zonen en twee stiefdoch ters vermoordde en hun licha men oploste in een agressief ontstoppingsmiddel. Agnes hielp; ze had een incestueuze re latie met haarvader en was vol ledig in zijn ban. De Hongaarse dominee op zijn beurt beweert dat zijn kinderen en Edit Fintor nog in leven zijn. Waar ze wonen, wil hij niet kwijt. Volgens Pandy heeft hij contact met zijn kinderen 'via de engelen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5