Slaapplek daklozen onmenselijk Belgen verslepen grafschip PZC Twirlsters zeker van deelname NK Van Waes trekt CDA Kanaalzone Historisch karakter Aardenburg moet behouden blijven Vernieling garageruiten Huisvredebreuk en bedreiging Scholieren vieren Boomfeestdag Auto gestolen in Lamswaarde Gewonde bij aanrijding Chauffeur rijdt door na botsing Koudekerkseweg dicht (V Medische Dienst Harddrug Gebruikers vindt beleid Terneuzen te star Showavonden Reynaertcollege zuider Eï buren agenda CDA HULST - Judith Duerinck uit Kloosterzande en haar team genote Daphne Bussens uit Hulst hebben zich zondag tij dens de eerste twirl wedstrijd van het jaar in sporthal de Ves te in Geertruidenberg al verze kerd van deelname aan het Ne derlands kampioenschap. Deze nationale titelstrijd wordt eind van dit seizoen in Nieuwegein afgewerkt. In sporthal De Veste kreeg het publiek 180 optredens voorge schoteld. Daphne Bussens plaatste zich met een dance twirl in de cate gorie senior intermediate voor de eindstrijd. Haar uitvoering was goed voor een eerste plaats met 61 ptMet een twir ling behaalde zij in dezelfde categorie nog een derde plaats met 5,5 pt. Judith Duerinck mag samen-met Lucinda Mar tens naar het Nederlands kampioenschap. Als duo scoorden beide meisjes met een twirling in de categorie se nior intermediate een eerste plaats met 5,75 pt. Daarnaast deed Duerinck een uitvoering in de afdeling 'twee baton'. Hiermee plaatste ze zich voor de komende wedstrijden in de categorie senior intermediate. De genoemde meisjes zijn lid van de Showgirls uit 's-Hee- renhoek. BRESKENS - Van een garage aan de Oude Rijksweg zijn tus sen afgelopen zondagochtend en zondagavond meerdere ra men ingegooid. De dader is binnen geweest, maar er werd niets weggenomen. Het schadebedrag is onbekend. TERNEUZEN - In de nacht van zaterdag op zondag is een 31- jarige Terneuzenaar aangehouden wegens huisvredebreuk en bedreiging. De man was eerder die avond een woning' aan de Grenulaan in Terneuzen binnengedrongen en had daarbij de bewoner bedreigd. Hij is ingesloten en na verhoor in vrijheid gesteld. HULST - Leerlingen van de basisscholen uit de gemeente Hulst kunnen woensdag 20 maart in het kader van de Natio nale Boomfeestdag op verschillende plaatsen de schop in de grond steken. In Hulst zelf zijn er vier plant-objecten. Aan de Lin iedi j k worden ter hoogte van de Rape en ook aan de andere kant bij de vijver aan de Poorterslaan bomen geplant. Op de hoek van de Moerschansstraat met de Zoutestraat wordt de natuur met heesters verrijkt. De Steensedijk, die zelf geheel op de schop is genomen, krijgt met bomen een natuurlijke uit straling. Ook in het al gerenoveerde gedeelte van de Graven straat in Clinge worden bomen gezet. In Nieuw-Namen ten slotte gaat men de nieuwe bebouwing aan de Veerstraat met groen verrijken. Het thema van de Boomfeestdag is dit jaar 'bomen kleuren je wereld'. De basisscholen krijgen voor be paalde groepen ook kleurplaten om het thema te benadruk ken. LAMSWAARDE - Tussen zondag 23.00 uur en gisterochtend 7.45 uur is een auto gestolen uit de Roverbergsestraat in Lamswaarde. De dader heeft de toegang tot de woning gefor ceerd en uit de woning de autosleutels weggenomen. Het gaat om een groene Renault Laguna met het kenteken: LB-NX-47. KRABBENDIJKE - Een 34-jarige Kapellenaar is gisteroch tend rond acht uur op de Oude Rijksweg in Krabbendijke ge wond geraakt bij een aanrijding. De man verzuimde een auto mobilist uit de gemeente Reimerswaal voorrang te verlenen. KRUININGEN - Een automobilist is gisterochtend na een aanrijding bij Kruiningen doorgereden zonder zich bekend te maken. De bestuurderreed op de afrit van de A58, komend uit de richting Kapelle, en gaf op de kruising met de Oude Rijks weg geen voorrang aan een 23-jarige automobilist uit de ge meente Kapelle., VLISSINGEN - De Koudekerkseweg in Vlissingen is van daag in één richting afgesloten voor het verkeer. De bouw- kraan op de hoek van de Singel en de Koudekerkseweg wordt vandaag weggehaald. Het verkeer vanaf de Badhuisstraat richting President Rooseveltlaan wordt omgeleid via de Bur gemeester van Woelderenlaan. Het verkeer dat richting Bad huisstraat moet, kan gewoon doorrijden. De afsluiting duurt van zeven uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Advertentie S TI C H TI N C TfSjye LAVERBLAD ZEELAND 5 jaar Klaverblad, 5 jaar samenwerking, 5 jaar inzet Spreekuurhouders, bedankt! dinsdag 26 februari 2002 door René Hoonhorst TERNEUZEN - Wie niet goed uitkijkt, valt letterlijk met de deur in huis. De houten kamer vloer is verrot en op twee plaat sen gaapt een groot gat. Op de plaatsen waar de plankenvloer nog enigszins heel is, is de troep - een versleten vloermat, gebro ken glas, papier, drugsspuiten en menselijke uitwerpselen - niet te overzien. Door de sponningen van de ra men groeien planten en elders liggen de ruiten er helemaal uit. De staat van het kraakpand aan de Verlengde van Steenbergen laan dat door daklozen en drugsverslaafden regelmatig als overnachtingsplek wordt gebruikt, is 'mensonterend' en 'mensonwaardig'. Dat zeggen John van Wijngaarden en Wim van der Maaten, voorzitter en vrijwilliger van de Medische Dienst Plarddrug Gebruikers (MDHG). De dienst heeft op de bovenverdieping enkele ma trassen en wat slaapzakken neergelegd. Maar als er meer dan drie men sen komen slapen, is er bedden goed tekort en liggen daklozen en verslaafden toch weer tussen het afval. Van Wijngaarden en Van der Maaten kwamen het vervallen krot maandag weer eens uitmesten. Ze weten dat de gebruikers van het pand zelf voor de rotzooi zorgen. Maar dat daklozen en verslaafden hun heil zoeken in een afbraakpand, ligt volgens hen vooral aan een falend gemeentelijk beleid. De nachtopvang is met tien plaat sen te klein, niet iedereen kan de paar euro voor nachtopvang be talen en bovendien voelen lang niet alle dak- en thuislozen zich thuis bij het Leger des Heils. De gemeente Terneuzen is vol gens de twee MDHG-medewer- kers te star met haar regels. Landelijk wordt gepraat over het verstrekken van gratis hero ine aan gebruikers, maar Ter neuzen wil daar niet aan. „Met als gevolg dat gebruikers zon der onderdak hun spuit gebrui ken in de toiletten van openbare gebouwen als het gemeentehuis of de bibliotheek. Als er 'dan eens spuiten of bloed blijft lig gen, is de kans op besmetting natuurlijk groot", stelt Van Wijngaarden. De politie weet volgens Van Wijngaarden de il legale slaapplaatsen van dak en thuislozen te vinden en zou de toestand ook 'mensonterend' vinden. Politiewoordvoerder J. van Mourick meldt dat politiefunc tionarissen zich niet willen mengen in het gemeentelijk be leid. Maar de constatering van het Medisch Centrum Harddrug Gebruikers dat er steeds meer dak- en thuislozen in Zeeuws- Vlaanderen zijn, onderschrijft hij niet. „We hebben niet de in druk dat het aantal daklozen en zwervende verslaafden sterk toeneemt." Volgens woordvoerder J. Lie- vens van de afdeling maat schappelijke zaken van de ge meente is de capaciteit van de Terneuzense 'laagdrempelige' dag- en nachtopvang groot ge noeg voor Zeeuws-Vlaanderen. „Met tien slaapplaatsen en der tig plekken voor dagopvang hebben we voldoende opvang capaciteit voor de regio. Na tuurlijk moeten de cliënten wel aan regels voldoen en er zijn al tijd mensen die niet geregi streerd willen worden." De gemeenteraad van Terneu zen heeft uitdrukkelijk bepaald dat er geen gebrüikersruimte mag komen, laat Lievens weten. „Het gratis verstrekken van harddrugs zal hier nooit gebeu ren voor het landelijk beleid is. Voor een plaats als Terneuzen is dat ook logisch, omdat de aan zuigende werking op gebruikers uit België en Frankrijk veel te groot is. Op die manier zou je binnen de kortste keren echt te weinig ruimte op de dag- en nachtopvang hebben." Wim van der Maaten demonstreert hoe verslaafden zich 's avonds uitstrekken op de troep als de slaapkamers boven bezet zijn. John van Wijngaarden bekijkt dit met afgrijzen. foto Camile Schelstraete Westwal 37, 4461 CM Goes, Postbus 2054, 4460 MB Goes. Telefoon 0113-249 325 e-mail: algemeen@klaverbladzeeland.nl www.klaverbladzeeland.nl door Fred Rabout AARDENBURG - Het histo risch karakter van Aardenburg moet ook na de herinrichting behouden blijven. Zo introdu ceerde wethouder G. van Daele gisteren de inspraakavond be treffende de herinrichting van Aardenburg. De herinrichting betreft de Kaai, Markt, Verloren Kostje en Heerendreef. Met name aan en op het Kaai- plein wordt aardig wat gesleu teld. De waterpartij, op dit mo ment een rechthoekige vijver, wordt daar aangepakt. Er komt een ronde vijver met trapsge wijze niveauverschillen. De vier kikkers, die ieder een kern van de voormalige gemeente sym boliseren, worden speelser in de waterpartij geplaatst (niet meer op dezelfde hoogte en afstand van elkaar). In het midden van die waterpartij komt een fon tein. De suggestie vanuit de zaal om in die waterpartij wat interac tieve speelelementen voor kin- REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl deren aan te brengen werd posi tief ontvangen. Verder zal er meer zitgelegen heid op dat Kaaiplein komen, met meer groen en bomen voor de Rabobank, die daardoor meer zal worden 'ingepakt' en dus niet meer zo gezichtsbepa lend zal zijn als in de huidige si tuatie. Tevens komen er twee loopbruggen van het plein naar de doorgaande weg, die de his torie van de Kaai, die ooit een haven was, terug moet brengen. De doorgaande weg krijgt een erfinrichting. De parking ach ter de Rabobank zal worden uit gebreid, want een van de kern punten bij deze herinrichting is dat parkeerruimte in de kern Aardenburg meer zal worden gespreid. Zo wordt onder meer het MIA terrein, de voormalige metaalfabriek aan de Eedeweg, parkeerterrein. Eromheen komt een wal met bomen zodat het parkeerterrein voor het over grote deel aan het gezichtsveld wordt onttrokken. Ook het Verloren Kostje krijgt een opknapbeurt. Daar is het wachten echter nog op het ver dwijnen van de wafelbakkerij die daar is gevestigd. HULST - Leerlingen en docen ten van het Reynaertcollege uit Hulst verzorgen donderdag 28 februari en vrijdag 1 maart twee showavonden in de aula van de locatie aan de Zoutestraat. Voor de voorronden van deze derde editie van FoXart hadden zich ruim 200 leerlingen inge schreven. Uiteindelijk zijn 26 acts geselecteerd. De docenten verzorgen twee nummers. Ook de pas opgerichte 'Swingband' onder leiding van Ad Vreugde treedt voor het voetlicht. Het gevarieerde programma brengt de deelnemers met onder meer zang, dans, toneel, muziek, mu sical en modeshow op het zestig vierkante meter grote podium. Het decor wordt gevormd door computeranimaties die op een groot scherm geprojecteerd worden. Zo'n vijftig docenten zullen deze twee dagen druk in de weer zijn om het de leerlingen en het publiek zo goed mogelijk naar hun zin te maken. Beide avonden zijn inmiddels al uit verkocht. Per voorstelling zit ten er 500 mensen in de zaal. door Wout Bareman OOSTENDE - De Tijdelijke Vereniging voor Bergingswerken, een consortium van de belangrijkste Belgische baggerbe drijven, bereidt de herbegrafenis voor van de gezonken torpedojager Wakeful. Ko mende zomer wordt de oorlogsbodem, die de doodskist werd voor 630 Britse militai ren en al meer dan zestig jaar op de zeebo dem twaalf mijl tén noorden van Oosten de ligt, gelicht en verplaatst. De Wakeful wordt vier tot vijf kilometer over de zeebodem verplaatst naar het zus terschip Grafton toe, weg uit de drukke scheepvaartroute naar de monding van de Westerschelde. Wanneer die operatie plaatsvindt, is nog onduidelijk. De ber gers komen in actie bij kalm weer en wil len de klus binnen enkele weken klaren. Omdat de Britten het oorlogsschip heb ben aangeduid als oorlogsgraf, mag het niet opgeblazen of opgetakeld worden. Maar het wrak moet wel weg van de rand van de vaargeul. Vlakbij bevindt zich im mers de loodspost Wandelaar, waar zee schepen van loods wisselen en manoeu vreerruimte nodig hebben. Op de stranden tussen De Panne en Duin- kerke zaten eind mei 1940 minstens 340.000 manschappen van het Blitse Ex- peditieleger als ratten in de Duitse valZe werden voortdurend bestookt door de Duitse Luftwaffe; de zee was de enige uit weg. Premier Winston Churchill gaf op dracht tot Operatie Dynamo. Alles wat kon varen werd naar de kust van het vas teland gestuurd. Op 27 mei voer de Wake ful met een eerste lading van 640 soldaten veilig naar Engeland. De tweede lading werd later bij Bray Dunes ingenomen. In tien dagen tijd, tot de val van Duinkerken op 4 juni 1940, werden in totaal 338.226 militairen overgevaren, onder wie 123.095 Franse soldaten. In de nacht van 29 mei 1940 troffen Duitse torpedo's de Wakeful. Nauwelijks een handjevol Engelse opvarenden kon gered De Wakeful, in haar gloriedagen en in haar laatste uur. worden. Een kleine Britse mijnenveger, de Lydd, en de Grafton, die ook hielp bij de evacuatie, snelden te hulp en openden de jacht op een Duits schip dat zich in de buurt zou bevinden. Het bleek een fatale vergissing: de 'Duitser' was de Engelse boeienlegger Comfort, die ook hulp wilde verlenen. De Comfort werd geramd en zonk. De Grafton viel evenals de Wakeful ten prooi aan Duitse torpedo's. Daardoor mislukte de reddingsoperatie faliekant. De chaos voor de Vlaamse kust was com pleet. Het juiste aantal slachtoffers op de Wake ful en de Grafton zal nooit bekend wor den. Noch op de Grafton noch op de Wa ke ful werden vóór de afvaart de koppen geteld. In de paniek, die had toegeslagen op de stranden, werden zo veel en zo snel mogelijk manschappen ingescheept. De hele bergingsoperatie kost de Waamse gemeenschap ruim vijftien miljoen euro. Het zand rond de wrakstukken van de Wakeful - die in twee stukken op de zeebo dem ligt - wordt eerst weggezogen. Daar na wordt vermoedelijk een sleuf gegraven om de wrakstukken te verplaatsen naar de Grafton. De Wakeful mag in geen geval boven het wateroppervlak getakeld worden. Zodra het wrak weer is afgezonken wordt, ver moedelijk in Zeebrugge, een herden kingsplechtigheid gehouden. „Wij zijn klaar om aan het werk te gaan. De plan ning is gemaakt en het geld is er. Het is al leen nog wachten op goed weer", zegt een woordvoerder van de dienst Waterwegen Kust. Overigens staan dit jaar nog twee ber gingsoperaties op het programma. Ten noorden van Zeebrugge ligt het wrak van het Amerikaanse libertyschip Empire Blessing, dat in 1945 op een zeemijn liep en in de buurt van de Wakeful ligt de Let Sigurd Fallbaums. diein 1945 werd getor pedeerd. STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG - De Elderschans, 19.30 uur: Bijeenkomst Stichting Cultureel Aardenburg, AXEL - De Halle: 13.30 uur: Aerobics; 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Party dansen; 't Trefpunt. 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; CLINGE - Café de Gouden Kroon, 14.00 uur- Kaarten; Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO jokeren; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken, kaarten en biljarten; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Volksdan sen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Kaar ten jokeren; 19.30 uur: Dansen; Den Dul- laert. 13.30 uur- Bridge: KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur. Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek voorou deren; 15.00 uur: Ouderenkoor; KLOOSTERZANDE - Café De Reizende Man, 14.00 uur: Koffie-kaarting; 19.00 uur: Bridge club Kloosterzande; NIEUW-NAMEN - De Kauter; 14.00 uur: KBO handwerken; St. Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OOSTBURG - Den Hoekzak, 15.15 uur; Dansen en ontspanning voor ouderen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 - 19 30 uur: Timmerclub vanaf 8 jaar; 19 30-21.30 uur: Houtbewerken voor volwassenen; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur SAV creatieve handvaardigheden, koersbal, kaarten en sjoelen; De Rose- laer, 15.30 uur: Handwerken groep 6 tot en met 8; 18.30 uur: Quilten en kleding maken; St. Albert, 14.00 uur: Koersbal; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS biljarten, kaarten; 19.30 uur: Oefe navond cabaret Bonte Avond Club; door Henk Boot De Axelse wethouder Adhe- mar van Waes wordt vrij wel zeker CD A-lijsttrekker bij de raadsverkiezingen op 20 no vember in de Kanaalzone. De 49-jai'ige 'zwaargewicht' is gisteren door het afdelingsbe stuur van het CDA als zodanig gepresenteerd. De achterban uit Terneuzen, Axel en Sas van Gent mag in mei laten weten of ze cle kandidatuur van Van Waes steunt. De rest van de CD A-kandidatenlijst wordt na de zomer vastgesteld, gelijktij dig met het verkiezingspro gramma. Het CDA is de eerste politieke partij die een lijsttrek ker naar voren schuift. Met op zet, zo erkent af delingsvoorzitter W. Saman. „Daardoor kan Adhemar zich vrijelijk buiten de gemeente grenzen van Axel bewegen en vast kennis nemen van ontwikkelin gen die daar spelen en kennis maken met mensen die daar ac tief zijn." Volgens Saman is de voordracht van Van Waes on omstreden binnen het bestuur-. „We hebben alle zittende raads leden gepolst en Adhemar, die bovendien beschikbaar was als lijsttrekker, is in onze ogen de man die het best voldoet aan het profiel dat ons voor ogen staat. Een gedreven CD A-man in hart en nieren, met ruime ervaring op bestuurlijk vlak, goed inge voerd in de herindeling en iemand die in staat is om samen bindende compromissen te be reiken." Van Waes, die twaalf jaar gele den zijn politieke loopbaan be gin als wethouder in Axel, is blij met het brede draagvlak bin nen de partij. „We moeten geen negatieve aandacht ver spillen en proberen om de men selijke maat te behouden in de nieuwe gemeente Terneuzen, die de grootste van heel Zeeland wordt. Bestuurders moeten aanspreekbaar blijven en mo gen niet van het kastje naar de muur worden ge stuurd." Van Waes wil zich, straks mo gelijk ook als wethouder, in spannen om Ter neuzen en Zeeuws-Vlaan- deren echt op de kaart te zetten en te houden. „Wij willen en kun nen in Middelburg en Den Haag niet het ondergeschoven kindje zijn." Normaal gesproken kiest een politieke partij zijn lijst trekker pas nadat het verkie zingsprogramma is vastgesteld. „Door nu Van Waes te presente ren als beoogd lijsttrekker kan hij ook meepraten over het pro gramma." Advertentie SPUI - De Drie Gehughteri, 14.00 uur: Soos met bingo; SINT JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: Biljarten; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur. SWOT handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl- en lijn- dansen; De Hoeve. 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; Kantine Dethon, 19.30 uur: Ledenvergadering Groei en Bloei; WESTDORPE - Concordia, 13.30 uur: KBO koersbal; IJZENDIJKE - Café Les Amies, 19.30 uur: Bridgeclub IJzendijke; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 13.30 uur; Gym nastiek en biljarten. NIEUWE WOORDENLIJST COMMUNICATIE huisstijl (de; (m.)) De aard en het geheel van de visuele presentatie van een organisatie, zoals logo, bedrijfssymbolen, opmaak, lettersoort, kleuren, etc. manier om vanaf het begin serieus genomen te worden door klanten en handelspartners 3 wijze waarop organi saties met één gezicht naar buiten treden, de herken ning bevorderend 4 alle visuele middelen samenhan gend aanwenden om de organisatie professioneel te positioneren en te promoten, zie ook: marketing, reclame. VOOR MEER INFORMATIE, CONTACT: I Molenwater 105 4331 SG Middelburg I Tel 0118 61 50 48 Fax 0118 61 65 30 LUI E-mail kairos@kao.nl Internet www.kao.nl een integrale aanpak voor een inspirerend bedrijfsresultaatQ reclame marketing huisstijl organisatie-advies communicatie interjfet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43