Geen onderzoek gesjoemel Hulst Corporaties zien niets in kooprecht voor huurders Moeder van de binnenstad krijgt cheque Poes tijdens nachtje van huis geopereerd Speelhal Axel weer doelwit overvallers Projectontwikkelaar Nagron wint race om bouwopdracht voor Lyceumterrein zeeuwse almanak Banenwinkel Wind overmeestert oude knotwilg Vara zoekt deelnemers voor kindersongfestival Politiechef raadt burgers betere sloten aan Raadslid trekt beschuldigingen in Competitie bouwtechniek in Goes Waddenbeleid op vergadering vissers Bruinisse ZEEUWS-VLAANDEREN De Terneuzenaar heep het niet makkelijk. In zijn jonge jaren was hij een overtuigd pacifist. Hij denkt nog vaak met een zekere heimwee te rug aan die tijd, toen hij trots rondliep met een gebroken geweertje op de revers van zijn jasje. Enkele jaren terug moest hij dan ook flink slikken toen zijn zoon koos voor een func tie in het leger. Manmoedig hield hij zich groot en respec teerde de keuze van zijn oud ste. Af en toe vertelt hij op zijn werk zelfs met enige trots over de avonturen van zijn zoon. Onlangs was hij echter stiller dan anders. Na enig aandringen kwam het hoge woord eruit: zijn beide dochters hadden een bezoek aan de banenwinkel van het leger gebracht. De een op teert nu voor een carrière bij de rode baretten, de ander voelt het meest voor een baan bij de marine. En hij, hij vraagt zich af op welk mo ment van de opvoeding hij faalde. HULST - De knotwilgen langs de Hulster vest hebben het tijdens het hondenweer afgelopen weekeinde zwaar te verduren gehad. De grond is er drassig en de wortels moeten diep gaan om de boom te verankeren. Bij deze oude knotwilg won de wind. Zowat inet wortel en al werd de boom uit de grond getrokken om net voor de afscheiding met de weg te blijven liggen. foto Camile Schelstrate dinsdag 26 februari 2002 door René van Stee AXEL - Je poes een nacht kwijt zijn en haar vervolgens een dag later geopereerd terugvinden. Dat overkwam mevrouw J. Geertsema uit Axel eind vorige week. Haar grijsgestreepte poes Tij gertje was in de nacht van don derdag op vrijdag niet thuisge komen. Een dag later kwam ze er achter dat de kaalgeschoren buik van het vierenhalf jaar ou de dier was voorzien van een vers litteken met de hechtingen er nog in. „Alles duidt er op dat Tijgertje in opdracht van een onbekende is gesteriliseerd. We waren al ongerust omdat ze 's nachts nooit wegblijft. Hoewel ze ach teraf gezien een duffe en tamme indruk maakte, hadden we in eerste instantie ook niets in de gaten", vertelt Geertsema. De eigenares van Tijgertje is ver ontwaardigd over de in haar ogen grove mishandeling van haar huisdier. Zij zou graag ach terhalen wie hiervoor verant woordelijk is. „Het was trou wens een totaal nutteloze ingreep, omdat Tijgertje al lang gesteriliseerd was", aldus Geertsema. Een belrondje langs diverse die renartsen in Zeeuws-Vlaande- ren leverde Geertsema niet het gewenste resultaat op. Dieren arts J. Kop uit Axel, bij wie de onfortuinlijke poes gisteren aan een nader onderzoek werd on derworpen, sprak eveneens van een raadsel. Als dierenarts heeft hij in ruim twintig jaar met slechts twee vergelijkbare ge vallen te maken gehad. „In de regel gaat het hierbij om eigena ren van andere poezen die wil len voorkomen dat er een wild groei van katten in hun buurt ontstaat", licht hij toe. Onnodig leed Ondanks het feit dat de operatie professioneel is uitgevoerd, is Tijgertje volgens Kop onnodig leed aangedaan. Desondanks noemt hij het niet vreemd dat de reeds gesteriliseerde poes we derom op dezelfde wijze is opengemaakt. „De ervaring leert dat het bijna altijd onbe kend is waarom eerder tot ope ratief ingrijpen is overgegaan", aldus Kop. GOES - Het Vara-Kindersongfestival zoekt deelnemers voor het festival dat op 15 december in Hilversum wordt gehouden. Kinderen die tussen 1990 en 1994 zijn geboren, mogen meedoen. Ze kunnen kiezen uit veertig geselecteerde liedjes uit het Kinderen voor Kinderen-repertoire. De Zeeuwse auditie wordt op 22 juni ge houden in de Schouwburg in Middelburg. Zangers en zangeressen die willen meedoen kunnen een kaart met naam en adres sturen naar Vara-Kindersongfestival, Postbus 950,1200 AZ Hilversum. zaak dat het financiële aspect de doorslag geeft. „Nu hebben we eens de kans om een stukje Hulst uniek in te vullen en nu doen we het niet. Nee, we geven de voor keur aan het plan waarvan we denken dat het het meeste geld opbrengt. Want uiteindelijk moeten we maar afwachten of we er zoveel rijker van worden." Voor de WD was de vrije keuze van de burger het doorslagge vende argument. „Veel vrijheid voor degenen die willen bouwen op het Lyceum terrein is er niet in het ontwerp waar een meerderheid voor is. Nu worden we in Hulst opgeza deld met een wijk als Othene in Terneuzen." door Euqène Verstraeten AXEL - Twee gewapende en ge maskerde mannen hebben zon dagavond omstreeks tien over tien de speelautomatenhal Playland aan de Zeestraat in Axel overvallen. Er waren ten tijde van de over val twee personeelsleden en twee bezoekers aanwezig. Deze werden door vermoedelijk twee donkere mannen onder bedrei ging van een vuurwapen ge dwongen op de grond te gaan liggen om hun portemonnee af te geven. Tevens werd er een geldbedrag van enkele duizen den euro's uit de kassa buitge maakt. Er werden geen schoten gelost en er raakte niemand ge wond. Van de daders ontbrak gisteren nog elk spoor. De politie hield gisteren een buurtonderzoek om aan de weet te komen of on- wonenden iets hebben gezien. Van één van de daders is een sig nalement bekend. Het gaat om een donkere man van ongeveer 1,90 meter met slank postuur. De man was gekleed in een grij ze jas, blauwe spijkerbroek en rode bivakmuts en droeg be smeurde lichte sportschoenen. De politie is op zoek naar even tuele getuigen die iets gezien hebben dat mogelijk met de overval te maken heeft. Zij kun nen zich melden via telefoon nummer 0900-8844. Geschrokken De twee personeelsleden waren flink geschrokken van de gewel- dadige overval. „Onze meeste aandacht gaat naar hen toe", al dus directeur F. van Dommelen, van JVH Amusementscentra, eigenaar van de Axelse speel hal. „Dat geld, daar komen we wel overheen. Het menselijk as pect is op dit moment veel be langrijker. We geven onze twee personeelsleden dan ook alle hulp en steun die ze nodig heb ben." Vorig jaar februari was de automatenhal ook al doelwit van een gewapende overval. Volgens een bijna identiek sce nario vielen toen ook twee met bivakmutsen getooide mannen de zaak binnen. De overvallers gingen er toen vandoor van met een zak vol muntgeld. Volgens Van Dommelen is het bijna niet mogelijk om dergelijke overval len te voorkomen. „Je probeert je er natuurlijk zo goed mogelijk tegen te wapenen. Maar als mensen echt kwaad willen is er heel weinig tegen te doen." SINT JANSTEEN - De bevol king van Sint Jansteen doet er goed aan de adviezen over in braakpreventie van de politie ter harte te nemen. Dat zegt de Hulster politiechef E. Kint naar aanleiding van de nieuwe reeks van zo'n tien inbraken die sinds begin dit jaar hebben plaatsge vonden in het dorp. „Wij doen heus ons werk wel. We hebben best al een aantal sporen die afkomstig zijn van die inbraken veilig gesteld en zijn daar ook driftig mee aan het werk.", stelt Kint. Na een eerste serie inbraken in onder meer Sint Jansteen, Hei kant en Clinge eind vorig jaar, wees de politie de bevolking er al op dat de aanpak van het pro bleem van de woninginbraken begint bij deugdelijk hang- en sluitwerk. „Voorzie de woning in elk geval op de meest kwets bare plaatsen van goede sloten", zegt de politiechef. „Kom gerust langs op het politiebureau om informatie te vragen over leve ranciers van dat soort materi aal", biedt hij aan. Kint stoort zich er aan dat de in brekers die sedert een tijdje ac tief zijn in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren nog altijd ongestoord hun slag kunnen slaan omdat men sen hun woning niet beter be veiligen en waardevolle spullen voor het grijpen laten liggen. „Mensen trekken zich niets aan van onze adviezen. Wij doen wat we kunnen en gaan ooit nog wel eens een keer een paar daders aanhouden. Daar ben ik van overtuigd. Maar mensen kun nen er zelf ook veel aan doen om een inbraak te voorkomen. Dat levert veel meer op dan achteraf kwaad zijn op de politie." I door Jean-Lou de Gucht HULST - Als het aan burge meester en wethouders van Hulst ligt, mag de Tilburgse projectontwikkelaar Nagron het Lyceumterrein invullen. Een meerderheid van de ge- I mcenteraad zal dit voorstel I naar alle waarschijnlijkheid ondersteunen. I De naam van de projectontwik- I keiaar had tot de raadsvergade ring van donderdag geheim I moeten blijven, maar is voortij dig naar buiten gekomen. Bron- I nen binnen het Hulster stadhuis bevestigen dat het om Nagron gaat. Naast Nagron is ook nog Sprangers Bouwbedrijf in de race. De voorkeur van PvdA, Groot Hulst/Gemeentebelan gen en Progressief Hulst, een meerderheid van de raad, gaat echter uit naar Nagron. De WD en het CDA geven de voorkeur aan Sprangers Bouw bedrijf. Geheimzinnigheid De invulling van het Lyceumte rrein is van meet af aan omhuld met een waas van geheimzin nigheid. Elk plan moest ano niem bij de gemeente worden ingediend voor een zuivere be oordeling. Acht projectontwik kelaars dienden een ontwerp in, waarvan de gemeente er uitein delijk aan drie het predikaat 'hoog' gaf. Ze kregen een aan duiding met de letters B, D en G. Nagron verschool zich achter G en Sprangers Bouwbedrijf ach ter D. De letter B staat voor pro jectontwikkelaar BAM. Geen enkele partij in de Hulster raad voelt er iets voor om dit bedrijf het Lyceumterrein in te laten vullen. Het college heeft de voorkeur aan Nagron gegeven, omdat uit voering van het plan van de Til burgse projectontwikkelaar het meeste geld opbrengt: ander half miljoen euro. De andere twee plannen komen maar net boven de miljoen euro uit. PvdA-fractievoorzitter P. Plasschaert: „Het financiële as pect heeft voor ons ook de door slag gegeven om voor dit plan te kiezen. Dan maakt het ook niet uit welke projectontwikkelaar hier achter zit. Het is gewoon heel veel geld waar je weer an dere dingen van kunt doen. Bo vendien is het net als de andere twee plannen een ontwerp van hoogwaardig niveau." WD-fractievoorzitter R. van Haperen vindt het een slechte door Jean-Lou de Gucht HULST - Het college van burge meester en wethouders van Hulst ziet geen reden om nader onderzoekte doen naar mogelij ke malversaties bij de invulling van het Lyceumterrein. Het gemeentebestuur komt tot deze conclusie na een gesprek GOES - De Bouwopleiding Goes (BOZ) houdt op vrijdag 1 maart een bouwtechniek-com petitie voor vierdeklassers van vmbo-opleidingen in Middel burg, Vlissingen, Goes en Krab- bendijke. Verder kunnen de vmbo'ers een werk-/oriëntatiebezoek bren gen aan de BOZ. Dit alles ge beurt op een open dag, dus geïn teresseerden zijn welkom. De dag duurt van 13.00 tot 18.00 uur, de BOZ is gevestigd aan de Industriestraat 7. met WD-fractievoorzitter R. van Haperen. In de commissie stads- en dorpsontwikkeling had van Haperen de suggestie gewekt dat er contacten zouden zijn tussen iemand binnen de muren van het gemeentehuis en projectontwikkelaars over de invulling van het Lyceumter rein. „Het is een beschamende vertoning", zei hij toen. Van Haperen trekt zijn beschul diging nu in. „Er zijn meerdere mensen op de hoogte van de na men van die projectontwikke laars. Niemand heeft misbruik van die namen gemaakt om er zelf beter van te worden." Hij stelt er niet op uit te zijn om mensen te beschuldigen en daardoor te beschadigen. Als die suggestie zou zijn gewekt, hebben anderen dat gedaan en hij wil hier niet voor verant woordelijkzijn. Hij licht toe dat de namen van de ontwikkelaars van de drie in het geding zijnde plannen bij hem en bij anderen bekend zijn. Met de gemaakte opmerkingen heeft hij alleen willen aangeven dat de afgesproken procedure is ge schaad. Op de vraag van het col lege of hij wil aangeven hoe de namen bij hem bekend zijn ge worden en naar wie toe zou zijn gelobbyed, wil van Haperen niet antwoorden. Nu van Haperen niet bereid is zijn opmerkingen te onderbou wen met feiten, is nader onder zoek volgens het college niet mogelijk. „Dit temeer daar er procedureel geen aantoonbare fouten zijn gemaakt en een der gelijk onderzoek het karakter van 'horen zeggen' zou krijgen, hetgeen het project en Hulst ze ker geen goed zou doen. Te laconiek Dat de hele procedure rond het Lyceumterrein een beschamen de vertoning is geworden, acht van Haperen voor een groot ge deelte de schuld van het college. „Het college heeft zichzelf in een moeilijk parket gebracht door steeds maar weer met an dere voorstellen naar buiten te komen. Eerst was het ontwerp B, toen konden ze geen keuze maken en uiteindelijk was het G. Ik heb de indruk dat burge meester Kessen niet weet wat er speelt. Hij doet het allemaal te laconiek af. Het zou beter zijn als hij met alle betrokkenen eens een hartig gesprek zou voe ren." door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De woningcor poraties in Zeeuws-VIaanderen zien weinig heil in het plan van staatssecretaris Remkes (Volks huisvesting) om een kooprecht voor huurders en een verkoop plicht voor verhuurders op te nemen in de wet. Dat blijkt uit de reacties van de directeuren van de Regionale Zeeuwseh-Vlaamse Woning bouw Vereniging (RZVW), de Woonstichting Hulst en direc teur J. de Rechter van de Alge mene Woningstichting West- Zeeuws-Vlaanderen. De staatssecretaris schreef vori ge week in een brief aan de Tweede Kamer dat hij het huur ders gemakkelijker wil maken om hun woning te kopen. Als de verkoop van woningen door corporaties de komende jaren onvoldoende op gang komt, wil Remkes dat huurders het recht krijgen om eigenaar te worden van hun huis. Ook denkt hij aan de plicht voor corporaties om bepaalde woningen te koop te zetten. „Dat kan strijdig zijn met onze belangrijkste taakstelling", zegt directeur C. Reinhoudt van de RZVW in Axel. „We moeten namelijk wel voldoende aanbod aan huurwoningen houden voor onze doelgroep, de mensen met een smallere beurs." Wachttijden Reinhoudt begrijpt wel dat de staatssecretaris huurders meer keuzevrijheid wil geven, maar stelt daar ook tegenover dat de Zeeuws-Vlaamse corporaties de afgelopen jaren him aandeel al hebben geleverd in het tekort BRUINISSE - Visserijvereni ging Algemeen Vissersbclang uit Bruinisse houdt op vrijdag 1 maart haar jaarvergadering. Gastsprekers zijn T. IJlstra van het ministerie van LNV en A. Smaal van het RIVO. Beide heren gaan het hebben over het beleid met betrekking tot de Waddenzee. Centraal daarbij staat de rol van de we tenschap. De vergadering wordt gehou den in 't Durps'uus en begint om 20.00 uur. aan koopwoningen. „Ik schat dat we allemaal bij elkaar zo'n tien procent van onze woning voorraad hebben verkocht. Dat vond plaats in een periode dat er in de huursector leegstand was of dreigde. Maar nu is de markt sterk aangetrokken. Wachttij den van een half jaar voor een huurwoning zijn bijna geen uit zondering meer", aldus Rein houdt, die vanuit de Zeeuws- Vlaamse situatie bezien weinig heil ziet in de plannen van Rem kes. H. Hageman (directeur van de Woonstichting Hulst) en zijn collega J. de Rechter van de AWZV uit Breskens delen die mening. „Wij hebben al lang voldaan aan onze verplichting", zegt Hageman. „De afgelopen drie jaar hebben wij meer dan tien procent van onze woningen verkocht." „Wij hebben een strategisch voorraadbeheerplan gemaakt waar in staat dat we 145 van de 2100 woningen willen verko pen", zegt De Rechter. „Maar het blij kt dat een heleboel huur ders er helemaal geen behoefte aan hebben om hun huis van ons te kopen." door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Oud-beheer ster Jo Dees van buurtcentrum De Triangel in Terneuzen heeft gisteren in Middelburg de Waarderingsprijs Veiligheid Zeeland gekregen. De prijs, die is ingesteld door Provinciale Staten, bestaat uit een cheque van 2300 euro en wordt jaarlijks aan drie kandi daten uitgereikt. Gisteren was het de eerste keer. Jo Dees wil het geld in overleg met de bewo ners van de binnenstad beste den aan projecten die de veiligheid in de Temeuzense binnenstad verhogen. Behalve Jo Dees kregen ook de stoepen- wachten van de gemeente Veere en buurtpreventieprojecten in Vlissingen de waarderingsprijs. Jo Dees werd als kandidate voorgedragen door burgemees ter R. Barbé van Terneuzen, om dat zij van het buurtcentrum de Triangel in de binnenstad een echt ontmoetingscentrum heeft weten te maken. Mensen kon den er hun verhaal kwijt en zij gaf problemen meteen aan de gemeente door, zodat die actie kon ondernemen. Voorpost In die zin was zij een soort 'voor post' van het gemeentepbe- stuur. De 'moeder van de bin nenstad', die zelf in Hoek woont, nam eind vorig jaar na tien jaar afscheid als beheerder van De Triangel. Jo Dees zei gisteren de prijs te zien als een waardering voor al le bewoners van de binnenstad die zich de laatste jaren hebben ingezet voor de veiligheid en leefbaarheid. „We hebben het Binnenstadwerker Jo Dees wilde niet alleen gaan strijken met de eer: „We hebben het met z'n allen gedaan. foto Charles Strijd met z'n allen gedaan. Dat is ze ker niet mijn verdienste. Maar ik vind het wel een hele eer dat ik de prijs in ontvangst mag ne men." Volgens Dees is er de laatste tien jaar veel ten goede verbeterd in de Terneuzense binnenstad. De drugsoverlast is sterk verminderd en het imago van de binnenstad is ook opge poetst. „Het komt vooral door dat gemeente en politie de laatste j aren veel adequater rea geren als er problemen worden gesignaleerd", zegt ze. De che que die ze gisteren kreeg zal worden besteed aan zaken die de veiligheid nog verder verbe teren. Ze heeft wel wat ideeën, maar die wil ze nog niet naar buiten brengen. „Ik wil dat doen in overleg met de binnenstadbe woners, want we hebben met z'n allen die prijs verdiend." De be steding van het geld komt op de agenda van de eerstvolgende vergadering van het Bewoners platform.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41