Drempels funest voor paarden PZC PZC Gehandicaptenoord wordt woonwijk voor iedereen Raadslid trekt aantijgingen over gesjoemel in Grote Kerk Goes in problemen door tekort vrijwilligers Dirksland bouwt nieuwe basisscholen Leefbaar Schouwen duikelt in peiling 17 Branchevereniging slaat alarm bij gemeente Hersenschudding door ongeval Gewonde bij aanrijding Nieuwe super in Heinkenszand Chauffeur rijdt door na botsing Vernieling garageruimten Huisvredebreuk en bedreiging agenda LSD <*eme% o Q a dinsdag 26 februari 2002 door Jean-Lou de Gucht HULST - Het college van burge meester en wethouders van Hulst ziet geen reden om nader onderzoek te doen naarmogelij- ke malversaties bij de invulling van het Lyceumterrein. Het gemeentebestuur komt tot deze conclusie na een gesprek met WD-fractievoorzitter R. van Haperen. In de commissie stads- en dorpsontwikkeling had van Haperen de suggestie gewekt dat er contacten zouden zijn tussen iemand binnen de muren van het gemeentehuis en projectontwikkelaars over de invulling van het Lyceumter rein. „Het is een beschamende verto ning", zei hij toen. Van Haperen trekt zijn beschul diging nu in. „Er zijn meerdere mensen op de hoogte van de na men van die projectontwikke laars. Niemand heeft misbruik van die namen gemaakt om er zelf beter van te worden." Hij stelt er niet op uit te zijn om mensen te beschuldigen en daardoor te beschadigen. Als die suggestie zou zijn gewekt, hebben anderen dat gedaan en hij wil hier niet voor verant woordelijk zijn. Hij licht toe dat de namen van de ontwikkelaars van de drie in het geding zijnde plannen bij hem en bij anderen bekend zijn. Met de gemaakte opmerkingen heeft hij alleen willen aangeven dat de afgesproken procedure is ge schaad. Op de vraag van het col lege of hij wil aangeven hoe de namen bij hem bekend zijn ge worden en naar wie toe zou zijn gelobbyed, wil van Haperen niet antwoorden. Nu van Haperen niet bereid is zijn opmerkingen te onderbou wen met feiten, is nader onder zoek volgens het college niet mogelijk. „Dit temeer daar er procedureel geen aantoonbare fouten zijn gemaakt en een der gelijk onderzoek het karakter van 'horen zeggen' zou krijgen, hetgeen het project en Hulst ze ker geen goed zou doen." Dat de hele procedure rond het Lyceumterrein een beschamen de vertoning "is geworden, acht van Haperen voor een groot ge deelte de schuld van het college. „Het college heeft zichzelf in een moeilijk parket gebracht door steeds maar weer met an dere voorstellen naar buiten te komen. Eerst was het ontwerp B, toen konden ze geen keuze maken en uiteindelijk was het G. Ik heb de indruk dat burge meester Kessen niet weet wat er speelt. Hij doet het allemaal te laconiek af. Het zou beter zijn als hij met alle betrokkenen eens een hartig gesprek zou voe ren." door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Ver keersdrempels in alle soorten en maten zijn een ramp voor paar den. Volgens T. Noordhoek van Koetserij Hel Gareel lopen som mige dieren door de hobbels zelfs zoveel blessures op dat ze na één seizoen zijn afgeschre ven. De Vereniging Paarden Branche (VPB) wil daarom bij de gemeente Schouwen-Duive- land aandringen op andere maatregelen om het autover keer te vertragen. De verkeersdrempels zijn over het algemeen bij weinig mensen populair. Omwonenden klagen over de extra trillingen, die door het gebonk over de drempels veroorzaakt worden. Aangezien iedere hobbel in de weg er één te veel is als het gaat om zieken- vervoer, zijn ambulancerijders ze liever kwijt dan rijk. Een aantal steile drempels ach terelkaar maakt van een busrit je een kermisattractie. En de korte, hoge remmers, zoals die op De Laone in Renesse liggen, zijn voor alle weggebruikers een crime. Ook Noordhoek zijn de drem pels een doorn in het oog. De Westhoek ligt zowel in de ker nen als daarbuiten bezaaid met deze hobbels. Tot haar grote er gernis. Want de paarden onder vinden veel hinder van de obsta kels. Zeker in het zomerseizoen, wanneer de dieren veelvuldig ingespannen voor een koets een tochtje door het gebied maken. „Je rijdt ze helemaal beurs en blauw", aldus Noordhoek. Het probleem is dat cle paarden op het moment dat ze bij de drempel zijn aangekomen, de hobbel niet meer zien liggen. Noordhoek vergelijkt de situa tie met een voetganger, die on verwacht van een stoeprand af- glipt. De dieren verstappen zich of glijden van de helling af en verzwikken daarbij regelmatig him enkels. De 'dubbele drem pels' op de Weststraat in Haam stede, waar personenauto's min (Advertentie) STICHTING H Iri KLAVERBLAD zeeland 5 jaar Klaverblad, 5 jaar samenwerking, 5 jaar inzet Spreekuurhouders, bedankt! Westwal 37, 4461 CM Goes, Postbus 2054, 4460 MB Goes. Telefoon 0113-249 325 e-mail: algemeen@klaverbladzeeland.nl www.klaverbladzeeland.nl of meer gewoon overheen kun nen rijden, leveren voor de smalle koetsen een extra pro bleem op. De voor-as klapt dub bel tegen de hobbel, waardoor de 'boom', waarlangs de paar den zijn ingespannen, tegen de zij van één van de dieren slaat. „Sommige dieren lopen in één seizoen zo'n slijtage op dat ze in één jaar zijn afgeschreven. Nor maal gaan ze gemakkelijk tien jaar mee." Rapport De paardenliefhebbers trekken daarom aan de bel bij de ge meente. De VPB wil deze week nog een rapport opstellen waar in de problemen met de ver keersdrempels worden uitge legd. Daarbij wil de vereniging er bij de bestuurders op aan dringen meer gebruik te maken van bijvoorbeeld wegversmal lingen in plaats van de hobbels. Noordhoek: „Want we vinden het prima dat het verkeer ge remd wordt, maar we vragen de gemeente iets meer rekening te houden met onze branche. "Voor de gemeente is het probleem ge heel nieuw. Vei'keersambtenaar P. de Winter zegt niet op de hoogte te zijn van blessures die de paarden door de verkeers drempels kunnen oplopen. Of de gemeente dit probleem kan op lossen, kan hij dan ook niet aan geven. BRUINISSE - Een 31-jarige Duitse automobilist heeft in de nacht van zondag op maandag een hersenschudding opgelo pen bij een eenzijdig ongeval. De man raakte van de weg, toen hij omstreeks een uur over de Langewegreed en door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijtraakte. Hij reed de berm in en kwam vervolgens ondersteboven in de naast de rijbaan gelegen sloot terecht. Zijn auto werd geheel vernield. KRABBENDIJKE - Een 34-jarige Kapellenaar is gisteroch tend rond acht uur op de Oude Rijksweg in Krabbendijke ge wond geraakt bij een aanrijding. De man sloeg vanaf de Oude Rijksweg linksaf de Dorpsstraat in en verzuimde daarbij een 42-jarige automobilist uit de gemeente Reimerswaal voor rang te verlenen. HEINKENSZAND - De gemeente Borsele wil de vestiging van een supermarkt op de hoek van de Dorpsstraat en de Stenevate in Heinkenszand mogelijk maken. Het voormalige pand van de meubelwinkel De Jonge Hoek van Dijke heeft al een bestemming die een supermarkt toestaat, maar er zijn ook een hellingbaan en een laad- en losinrichting nodig. Al eerder maakte de gemeente een uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen mogelijk ten behoeve van de Aldi, die toen nog plannen had om in het pand van de meubelhandel te trek ken. Die plannen werden afgeblazen omdat de Aldi elders in Hein kenszand ruimte zoekt. Een andere supermarktketen - een woordvoerder van de ge meente Borsele wil nog niet zeggen welke - heeft nu interesse getoond om aan de Stenevate te gaan zitten. Over de plannen voor een hellingbaan en een laad- en lossluis informeert de gemeente belangstellenden op woensdag 13 maart om 16.30 in het gemeentehuis. De plannen liggen tot 25 maart ter inza- KRUININGEN - Een automobilist is gisterochtend na een aanrijding bij Kruiningen doorgereden zonder zich bekend te maken. De bestuurder reed op de afrit van de A5 8komend uit de rich ting Kapelle, en gaf op de kruising met de Oude Rijksweg geen voorrang aan een 23-jarige automobilist uit de gemeente Ka pelle. Verkeersdrempels zijn een ramp voor paarden, die de obstakels niet meer zien liggen als ze er eenmaal op staan, en zich daardoor regelma tig verstappen. foto Ruben Oreel BRESKENS - Van een garage aan de Oude Rijksweg zijn tus sen afgelopen zondagochtend en zondagavond meerdere ra men ingegooid. De dader is binnen geweest, maar er werd niets weggenomen. Het schadebedrag is onbekend. TERNEUZEN - In de nacht van zaterdag op zondag is een 31- jarige Terneuzenaar aangehouden wegens huisvredebreuk en bedreiging. De man was eerder die avond een woning aan de Grenulaan in Terneuzen binnengedrongen en had daarbij de bewoner be dreigd. De Terneuzenaar is ingesloten en na verhoor in vrij heid gesteld. door Harold van Ginkel GOES - De Grote Kerk in Goes is in het hoogseizoen wellicht enkele dagen per week gesloten vanwege een gebrek aan vrij willigers. De Stichting Grote of Maria Magdalenakerk is daar om nog steeds op zoek naar mensen die bezoekers van de kerk willen ontvangen. Door de grootscheepse restau ratie van de Grote Kerk zit de stichting met een exploitatiete kort dat het hoppt af te lossen met de verhuur van het gebouw. Het aantal festiviteiten is niet voldoende om de stichting fi nancieel gezond te houden en daarom is een uitbreiding no dig. De stichting heeft echter niet genoeg mankracht en luid de daarom in december de nooodklok. Dat leverde slechts vier reacties op, terwijl er onge veer vijftien mensen nodig zijn. Als het tekort aan vrijwilligers aanhoudt, betekent dat noodza kelijkerwijs dat de kerk vaker de deuren moet sluiten voor REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl doordeweekse bezoekers. D. Oostinga, voorzitter van de stichting: „We willen graag van dinsdag tot en met zaterdag open zijn. Het liefst in een rou leersysteem, waarin mensen één of twee keer per veertien dagen in de kerk helpen." De stichting is daarom op zoek naar zogenoemde kerkwachten en mensen die een donateurs kring willen opzetten. Kerk wachten zijn mensen die de kerk openen, vragen van bezoekers kunnen beantwoorden en een standje met souvenirs runnen. Eventueel kunnen zij ook een rondleiding door de kerk geven. Kennis van de kerk is niet nood zakelijk. Oostinga: „Om men sen de geschiedenis van de kerk bij te brengen, verzorgen wij op een paar avonden een cursus over de historie." Ook voor het opzetten van een donateurskring worden nog mensen gezocht. Volgens Oos tinga zijn hiervoor drie perso nen nodig: „De kring moet los staan van ons bestuur, maar er wel nauw mee samenwerken. Er kan bijvoorbeeld één of twee keer per jaar iets georganiseerd worden voor de donateurs. De faciliteiten zijn aanwezig, al leen de mensen ontbreken nog. Het werkt ook beter als dona teurs zelf sturing geven. Dan weten ze wat er met hun geld ge beurt." Hij benadrukt dat mensen geen lid van de Grote Kerk hoeven te zijn om kerkwacht te worden of de donateurskring op te zetten. De tijd begint te dringen, omdat eind maart in het paasweekein de de toeristenstroom op gang komt. Oostinga hoopt erop dat er dan genoeg mensen zijn om de boel vijf dagen per week draai ende te houden. Eén meevaller tje heeft de stichting in elk geval wel. Ze komt in aanmerking voor ID-banen, de vroegere Melkertbanen, maar de ge meente moet daarover nog een beslissing nemen. Als die haar goedkeuring verleent, is dat volgens Oosting meegenomen. Voor meer informatie: D. Oos tinga, 0113-232800. STREEKACTIVITEITEN SIRJANSLAND - Dorpshuis, 20.00 uur; Openbare vergadering Dorpsraad; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 14.00 uur en 19.30 uur: Commissie Ruimtelijke Orde ning en Economische Zaken. Het parkachtige karakter van Hernesseroord blijft behouden, evenals de meeste voorzieningen. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans Hernesseroord in Middel- harnis gaat rigoureus op de schop. Wat nu nog een woonoord voor verstandelijk gehandicapten is, wordt een woonwijk voor iedereen. Een buurt met 305 woningen, waarvan er 55 worden gereser veerd voor cliënten van de Stichting Zuidwester onder wier vleugels Hernesseroord weer opereert. Stichting Zuid wester hoopt haar plannen voor 1 juli 2005 gerealiseerd te hebben. Verstandelijk gehandicapten mogen en moeten zich, rede neert Stichting Zuidwester, thuis kunnen voelen tussen de gewone burgers. Omgekeerd moet het ook werken en wat dat betreft heeft de Stichting Zuidwester goede ervaringen opgedaan in Hellevoetsluis, Spijkenisse en Oud-Beijer- land. Tot nu toe is ook in Mid- delharnis positief gereageerd op de plannen van Stichting Zuidwester. Hernesseroord werd begin ja ren zeventig van de vorige noorder kbUren eeuw gebouwd. De parkachti ge omgeving blijft in de her structureringsplannen behou den en hetzelfde geldt voor het merendeel van de voorzienin gen die indertijd bij Hernesse roord gebouwd zijn. Restau rant, kinderboerderij, de zwem- en sportaccommoda ties en de bestaande vijvers worden zoveel mogelijk be houden. Op het veertig hectare grote terrein van Hernesseroord worden totaal 305 woningen gebouwd. Er komen zowel eengezinswoningen als wat luxere 'bosrandvilla's. „Een gewone wijk, zoals een willekeurige andere wijk", vat P. Havermans van de Raad van Bestuur van de Stichting Zuidwester het herstructure ringsplansamen. „Met dit ver schil dat het een wijk wordt met veel voorzieningen en een heel groene omgeving. En het feit dat er 240 cliënten van Stichting Zuidwester - waar onder zo'n zestig meervoudig gehandicapten - komen wo nen. Schema Voor de bewoners van Hernes seroord is inmiddels een gede tailleerd 'verhuizingsschema' opgesteld. Uitgangspunt daarbij is dat zij niet naar bui ten het terrein hoeven te ver kassen om vervolgens na een tijdje weer terug te kunnen ke ren. Voor wat betreft de 'gewone' woningen - een mix van huur- en koopwoningen - moet het bestemmingsplan aangepast worden. Havermans is opti mistisch over de kans dat dat redelijk vlot geregeld wordt. „De bevolking van Middel- harnis heeft zich tot nu toe heel positief opgesteld. door Piet Kleemans De gemeente Dirksland trekt bijna vier miljoen euro uit voor de bouw van twee nieuwe basisscholen in Dirksland. De gebouwen van zowel obs De Inktvis als bijzondere basisschool Prins Maurits zijn aan vervanging toe. Voor beide scholen geldt dat één procent van de bouwsom wordt besteed aan een kunstwerk in de school. Het plan voor nieuwe onderkomens voor De Inktvis en Prins Maurits stamt uit 2000. In dat jaar besloot de gemeenteraad van Dirksland grond te kopen voor de bouw van de twee nieuwe basisscholen In december werd, op basis van leerlingen prognoses, besloten beide basisscholen van een extra lokaal te voorzien. Vorig jaar oktober is de Stichting Kunstgebouw komen buurten in Dirksland. Deze stich ting adviseert de scholen bij het selecteren van kunstenaars en helpt met het aanvra gen van subsidie bij verschillende instan ties. Uiteindelijk zijn het scholen zelf die bepalen wat voor soort kunstwerk zij wil len. Voor De Inktvis is qua 'kunstbudget' ruim 15.000 euro beschikbaar. De Prins Mau- ritsschool heeft wat meer armslag. Daar kan dik 24.000 euro besteed worden aan kunst in de school. door Ali Pankow Nieuwkomer bij de gemeen teraadsverkiezingen Leef baar Schouwen-Duiveland heeft in de representatieve pei ling van N. Donselaar uit Oos- terland maar kort mogen genie ten van de ri ante gedachte straks met drie zetels in de raad te komen. De prognoses in de nieuwe week wijzen plots een daling naar twee zetels uit. De andere nieuwkomer Alert! doet het nu weer wat beter. Die partij kan in vergelijking met de voorgaande peiling een zetel winst boeken en zou eveneens op twee zetels uitkomen. Alert! komt in percentages uit op 8,66 procent, LSD komt tot 10.57 procent. Winst is er ten opzichte van vorige week voor de SGP. Volgens de laat ste peiling be houdt deze fractie haar drie zetels in de raad. De klein-rechtse groepe ring trekt daarmee 11,56% van de kiezers naar zich toe. De ChristenUnie blijft op een zetel verlies staan en lijkt het volgens de prognoses met één zetel in de raad te moeten gaan waarma ken. Voor D66 blijft er reden tot zor gen. Evenals vorige week wijzen de prognoses uit dat de 1,99 pro cent kiezers te weinig is voor een vertegenwoordiging in de ge meenteraad, waardoor de De mocraten dus van het politieke toneel zouden verdwijnen. Re den tot enige bezorgdheid is er zeker ook bij de WD. Voelden de liberalen vorige week al de hete adem van het CDA in de nek, nu blijkt het Christen De mocratisch Appèl de WD zelfs voorbij te streven. Dat uit zich nog niet in zetels, maar wel in percentages. Peilingen geven aan dat beide partijen met vijf zetels in de gemeenteraad zou den komen. Bij het CDA wordt dat echter bepaald met 21,83 procent van de kiezers, de VVD doet daar iets voor onder met 19,88 procent. De PvdA blijft stabiel met vier zetels en Groen- Links behoudt de ene raadsze- tel volgens de laatste peiling met 5,09 pro cent. De peiling van Donselaar wijst een op komstpercentage uit van 69,5 procent. Op een totaal aantal kiesgerechtigden van 27.200 betekent dat een kiesdeler van 822. Eenvierde deel van die kiesdeler is bepalend voor het aantal voorkeurstemmen dat een kandidaat nodig heeft om een hogere plaats op de verkie zingslijst te bemachtigen. Advertentie NIEUWE WOORDENLIJST COMMUNICATIE huisstijl (de; (m.)) 1 De aard en het geheel van de visuele presentatie van een organisatie, zoals logo, bedrijfssymbolen, opmaak, lettersoort, kleuren, etc. 2 manier om vanaf het begin serieus genomen te worden door klanten en handelspartners 3 wijze waarop organi saties met één gezicht naar buiten treden, de herken ning bevorderend 4 alle visuele middelen samenhan gend aanwenden om de organisatie professioneel te positioneren en te promoten, zie ook: marketing, reclame. ■P"*| VOOR MEER INFORMATIE, CONTACT: I Molenwater 105 4331 SG Middelburg I Tel 0118 61 50 48 Fax 0118 61 65 30 EED E-mail kairos@kao.nl Internet www.kao.nl een integrale aanpak voor een inspirerend bedrijfsresultaat J reclame marketing huisstijl organisatie-advies communicatie interjjkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35