Politie gaat strenger optreden Speelhal Axel weer doelwit overvallers Poes tijdens nachtje van huis geopereerd Vrouwendag staat in teken strijd en feest Rijk staat tot 1 mei hertenjacht in Kop van Schouwen toe Regen vertraagt werk rond gemeentehuis PvdA Tholen vindt ambtsgebed niet meer van deze tijd Terugdringen geweld op straat en aanpak autokraken nodig Infomiddag over belastingen Waddenbeleid op vergadering Vissersbelang zeeuwse almanak Banenwinkel waarin opgenomen sa jy de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD dinsdag 26 februari 2002 door Piet Kleemans RENESSE - Goed je gezicht la ten zien en streng optreden. Maar dan niet alleen in drukke uitgaansplaatsen als Renesse, maar ook in het buitengebied. Dat beleid staat de politie op Schouwen-Duiveland voor, zo blijkt uit het werkplan voor de Schouwen-Duivelandse poli tieteams. De politie gaat ook patrouilleren in de buurt van hangplekken en een oogje in het zeil houden bij de discobussen. In de uitgaanscentra op Schou wen-Duiveland wordt de politie regelmatig geconfronteerd met openlijke geweldpleging, mis handeling en bedreiging. Met name badplaats Renesse is in het hoogseizoen kwetsbaar. Uit de analyse criminaliteitsbeeld Schouwen-Duiveland blijkt echter dat het geweld op straat zich verplaatst vanuit de kernen naar het buitengebied. In zowel de districten West, Midden en Oost van Schouwen-Duiveland wil de politie daarom goed zichtbaar aanwezig zijn en op treden met een 'laag tolerantie niveau'. Een ander probleem dat vooral in de zomermaanden speelt, is dat van diefstal van en inbraak in auto's. Op Schouwen-Duive land is volgens de cijfers sprake van een lichte toename van dief stallen uit auto's. Met name parkeerterreinen in het buitengebied blijken kwets baar. In de risicogebieden (Dreischor, omgeving Aquadel- ta, centrum Zierikzee en de wijk Poortambacht) wil de politie het toezicht verhogen. Drugs De Zeeuwse bevolking ervaart volgens de politie meer overlast van het gebruik van en de han del in drugs dan de rest van Ne derland. Een lokale groep ge bruikers in Zierikzee en Bruinisse verdient politie- aandacht en hetzelfde geldt - met name in het toeristensei zoen - voor handel in drugs in Renesse. In district West wil de politie daarom minimaal eenmaal per seizoen een speciale 'task-force' van de recherche een meer uit gebreid onderzoek laten ver richten. Uitgangspunt daarbij is het opsporen van drugshan delaren en drugsgebruikers die zorgen voor overlast of zich schuldig maken aan openbare geweldpleging. Problemen met jongeren wil de politie zoveel mogelijk voorzien te blijven. Met dat het in het achterhoofd wil de sterke arm contacten leggen met jongeren en meer patrouilleren bij hang plekken, jeugdsozen en disco bussen. Voor wat betreft Renes se wil de politie daarbij meer aandacht schenken aan de bui tengebieden, zonder het toe zicht in de uitgaanscentra te la ten verslappen. Hiernaast blijft de politie streng controleren op maximumsnel heid, gordelplicht en het rijden door rood licht. Binnen de be bouwde kom wil de politie aan dacht schenken aan gevaarlijk parkeren van vrachtwagens en autobussen en gevaarlijk rijge drag. Doel'daarbij is het terug dringen van het aantal ver keersdoden en gewonden. door Eugène Verstraeten AXEL - Twee gewapende en ge maskerde mannen hebben zon dagavond omstreeks tien over tien de speelautomatenhal Playland aan de Zeestraat in Axel overvallen. Er waren ten tijde van de over val twee personeelsleden en twee bezoekers aanwezig. Deze werden door vermoedelijk twee donkere mannen onder bedrei ging van een vuurwapen ge dwongen op de grond te gaan liggen om hun portemonnee af te geven. Tevens werd er een geldbedrag van enkele duizen den euro's uit de kassa buitge maakt. Er werden geen schoten gelost en er raakte niemand ge wond. Van de daders ontbrak gisteren nog elk spoor. De politie hield gisteren een buurtonderzoek om aan de weet te komen of on- wonenden iets hebben gezien. Van één van de daders is een sig nalement bekend. Het gaat om een donkere man van ongeveer 1,90 meter met een slank pos tuur. De man was gekleed in een grijze jas, blauwe spijkerbroek en rode bivakmuts en droeg be smeurde lichte sportschoenen. door René van Stee AXEL - Je poes een nacht kwijt zijn en haar vervolgens een dag later geopereerd terugvinden. Dat overkwam mevrouw J. Geertsema uit Axel eind vorige week. Haar grijsgestreepte poes Tij gertje was in de nacht van don derdag op vrijdag niet thuisge komen. Een dag later kwam ze er achter dat de kaalgeschoren buik van het vierenhalf jaar ou de dier was voorzien van een vers litteken met de hechtingen er nog in. „Alles duidt er op dat Tijgertje in opdracht van een onbekende De politie is op zoek naar even tuele getuigen die iets gezien hebben dat mogelijk met de overval te maken heeft. Zij kun nen zich melden via telefoon nummer 0900-8844. De twee personeelsleden waren flink geschrokken van de gewei- dadige overval. „Onze meeste aandacht gaat naar hen toe"al dus directeur F. van Dommelen, van JVH Amusementscentra, eigenaar van de Axelse speel hal. „Dat geld, daar komen we wel overheen. Het menselijk as pect is veel belangrijker. We ge ven onze twee personeelsleden dan ook alle hulp en steun die ze nodig hebben." Vorig jaar februari was de auto matenhal ook al doelwit van een gewapende overval. Volgens een bijna identiek scenario vielen toen ook twee met bivakmutsen getooide mannen de zaak bin nen. De overvallers gingen er toen vandoor van met een zak vol muntgeld. Volgens Van Dommelen is het bijna niet mogelijk om dergelij ke overvallen te voorkomen. „Je probeert je er natuurlijk zo goed mogelijk tegen te wapenen. Maar als mensen echt kwaad willen is er heel weinig tegen te doen." is gesteriliseerd. We waren al ongerust omdat ze 's nachts nooit wegblijft.", vertelt Geert sema. De eigenares van Tijgertje is verontwaardigd over de in haar ogen grove mishandeling van haar huisdier. „Het was trouwens een totaal nutteloze ingreep, omdat Tijgertje al lang gesteriliseerd was", aldus Geertsema. Een belrondje langs diverse die renartsen in Zeeuws-Vlaande- ren leverde Geertsema niet het gewenste resultaat op. Dieren arts J. Kop uit Axel, bij wie de onfortuinlijke poes gisteren aan een nader onderzoek werd on derworpen, sprak eveneens van een raadsel. De politie wil duidelijk zichtbaar aanwezig zijn op straat en streng optreden tegen wetsovertreders. foto Marijke Folkertsma Door de aanhoudende regen is forse vertraging ontstaan bij de aanleg van groenvoorzieningen en parkeergelegenheid bij het nieuwe ge meentehuis. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon WESTERSCHOUWEN - Het Ministerie van Landbouw, Na tuur en Visserij (LNV) heeft de Wildbeheereenheid (WBE) Schouwen-Duiveland toestem ming gegeven te jagen op de damherten in de Kop van Schouwen. Omdat de dieren op zoek naar voedsel schade aan richten in de fruitgaarden, heeft het ministerie bij wijze van uit zondering een jachtvergunning tot 1 mei afgegeven. In de boswachterij Westen- schouwen vertoeft een kudde damherten. Zonder natuurlijke vijanden, zwelt deze groep ge staag aan. In tijden dat de bos sen de dieren niet van voldoende voedsel voorzien, trekken de damherten de bewoonde wereld in. Met alle gevolgen vandien. Overstekende dieren kunnen de verkeersveiligheid in gevaar brengen. Daarnaast trekken ze geregeld op hun zoektocht naar voedsel de fruitgaarden in, waar ze schade aan de gewassen aanrichten. In principe is de jacht in het na tuurgebied van de Kop van Schouwen verboden. Bij wijze van hoge uitzondering kan het door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse PvdA-fractie vraagt zich af of het ambtsgebed dat voorafgaand aan de raadsver gadering van de gemeente Tho- len wordt uitgesproken, nog wel van deze tijd is. Je kunt, vindt PvdA'er Ch. Van der Linde, mensen niet dwingen te bidden. Door de invoering van de Wet dualisering gemeentebesturen wordt ook het reglement van or de voor de vergaderingen van gemeenteraad en commissies aangepast. De PvdA heeft van deze gelegenheid gebruik ge maakt om zich grondig over alle veranderingen te buigen. Het ambtsgebed komt wat karika turaal over, constateert deze fractie onder meer. Ministerie van LNV wel een ontheffing van dat jachtverbod geven. Volgens woordvoerster N. van der Zee geldt het 'nee, tenzij' principe: wanneer er 'reële schade' aan landbouwge wassen wordt aangericht of de verkeersveiligheid 'reëel in ge vaar' komt, geeft het ministerie wél beperkt toestemming met de jacht de overlast te vermin deren. De Schouwse WBE heeft zo doende een jachtvergunning tot 1 mei gekregen. In de boom gaarden buiten de boswachterij mogen de dieren worden afge schoten. Zijn na die tijd de pro blemen niet opgelost, dan zal een nieuwe vergunning moeten worden aangevraagd. Nu nog verstrekt het ministerie deze vergunningen op advies van de provincie. Vanaf 1 april moet de provincie zelf op grond van haar flora en fauna beleid toestemming geven. Hoe Zee land met de kudde damherten in de Schouwse Westhoek wil om gaan, moet tegen die tijd blij ken. Provinciaal beleidsmede werker R. Steijn verwacht dat het college van Gedeputeerde Staten 'in april of mei' hierover een besluit zal nemen. Ongeveer een kwart eeuw gele den is het ambtsgebed met een meerderheid van stemmen aan genomen. We hebben nu een multiculturele samenleving waarin je anderen niet kunt dwingen een gebed op deze ma nier te doen, lichtte Van der Lin de gisteren in de commissie al gemeen bestuur en welzijn de visie van zijn fractie toe. „Mijn vraag is, is dit nog wel van deze tijd? Ik denk dat er op een ande re manier een passende invul ling aan kan worden gegeven. Bijvoorbeeld dat er ruimte voor stilte geboden wordt." Het begin van een nieuwe raadsperiode is, vindt de PvdA, hét moment om afschaffing van het ambtsgebed aan te roeren. De SGP, ChristenUnie en CDA zijn voorstander van handha ving van de huidige situatie. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De aanleg van de groenvoorzieningen en par keergelegenheid bij het nieuwe Schouwen-Duivelandse ge meentehuis is door de aanhou dende regen fors vertraagd. Dat betekent dat het 'buitengebeu- ren' bij de officiële opening van het gemeentehuis vrijdag 8 maart niet gereed is. Dat maakte wethouder C. Veer- hoek van de gemeente Schou wen-Duiveland gisterenavond bekend tijdens de vergadering van de commissie Nieuwbouw Gemeentehuis. „We gaan pro beren zover mogelijk te komen, maar de verharding zal zeker niet klaar zijn voor de officiële opening. Normaal was het al een lastige klus geweest om het bui- tengebeuren op tijd klaar te hebben, maar met al die regen lukt het gewoon niet." Op de vraag van commissielid C. Geluk (D66) of dan tenminste het parkeerterrein bij het nieu we gemeentehuis al gereed zal zijn antwoordde Veerhoek ont kennend. „Nee, dat redden we zeker niet. We kunnen gelukkig nog aan de overkant bij het tij delijk gemeentehuis parkeren." Geld over Tegenover het slechte nieuws over de vertraging bij de aanleg van groen- en parkeervoorzie ningen stond het vorige week bekend gemaakte bericht dat de kosten van totstandkoming van het gemeentehuis 2,7 miljoen gulden lager uitvallen dan be groot. Veerhoek werd daarvoor door de leden van de commissie over gecomplimenteerd. Alleen inspreker J. van Felius van de nieuwe Schouwen-Dui velandse politieke partij Alert liet een ander geluid horen. Hij stelde dat de gemelde meevaller best nog eens om kan slaan in een tegenvaller. „Het gaat om een raming en ik wacht de eind afrekening af." Felius voegde daar aan toe dat naar zijn stelli ge overtuiging het nieuwe ge meentehuis zeker vijftien mil joen gulden teveel heeft gekost. Been Dat was tegen het zere been van met name wethouder Veerhoek, die nauwelijks moeite deed zijn woede te verbergen: „Ik kom BROUWERSHAVEN - Op initi atief van de gezamenlijke oude- renorganisaties wordt op vrij dag 1 maart in het Tonnenmaga- zijn in Brouwershaven een in formatiemiddag over belastin gen gehouden. Gastspreker is P. Kroon van de Sociaal Economische Raad (SER). Hij gaat het hebben over het nieuwe belastingstelsel en richt zich daarbij specifiek op ouderen. De infomiddag begint om 13.30 uur. met cijfers. Keiharde cijfers. Geen ramingen. Alles is daarbij inbegrepen. Tot aan de stoel waar ik nu op zit. En ik vind het echt de limit dat meneer Van Fe lius beweert dat we vijftien mil joen teveel betaald zouden heb ben. Ik kan best tegen kritiek, maar om ongefundeerde kritiek kan ik me heel boos maken." Demagogie Veerhoek kreeg steun van ver schillende commissieleden die Van Felius ongemeen fel onder vuur namen, waarbij termen als demagogie en kretologie niet geschuwd werden. Hoewel uit gedaagd door de commissie, maakte Van Felius geen gebruik van het meespreekrecht. Hij kondigde wel aan later nog op de kwestie terug te zullen ko men. Te laat volgens Veerhoek. „Het is nu commissievergade ring. U spreekt er nu over of niet meer." Van Felius, zinspelend op het feit dat Veerhoek vertrekt uit de politiek: „Ik kom er inder daad bij niet op terug." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Volgens het Acht Maartteam Schouwen-Duive land is het voor velen inmiddels vanzelfsprekend dat op 8 maart wereldwijd de internationale vrouwendag wordt gevierd. Het feit blijft echter wel dat die vrij heid bepaald niet uit de lucht is komen vallen. Daarom wil het Acht Maart- team tijdens de viering van In ternationale Vrouwendag stil staan bij de strijd die veel vrouwen in de loop van de ge schiedenis hebbben gevoerd voor vrijheid en gelijke rechten voor vrouwen. Naast het her denken van dat feit wordt er te vens feest gevierd. In Zierikzee gebeurt dat in het Multifunctio neel Centrum op die vrijdag 8 maart vanaf 20.00 uur. Voor dit festijn is de Nederlands/Marok kaanse dj Djeblia uit Amster dam uitgenodigd. Zij staat ga rant voor een zang- en dansspektakel. Meedansen Djeblia luistert met haar mu ziek, zang en performance aller lei soorten feesten op, waaron der veel Marokkaanse bruiloften. Zij draait muziek uit de hele wereld van moderne pop tot Arabische klanken. Op som mige nummers zingt ze zelf live mee. Zij moedigt het publiek aan met haar mee te zingen of zelf iets ten gehore te brengen. Meedansen kan natuurlijk ook en wie een eigen cd meebrengt, mag een voorkeursnummer la ten horen. Verder presenteert Djeblia een act als Marokkaanse boeren- De Temeuzenaar heeft het niet makkelijk. In zijn jonge jaren ivas hij een overtuigd pacifist. Hij denkt nog vaak met een zekere heimwee te rug aan die tijd, toen hij trots rondliep met een gebroken geweertje op de revers van zijn jasje. Enkele jaren terug moest hij dan ook flink slikken toen zijn zoon koos voor een func tie in het leger. Manmoedig hield hij zich groot en respec teerde de keuze van zijn oud ste. Af en toe vertelt hij op vrouw die met het publiek een dialoog aangaat en een opzwe pende dans uitvoert. Op uit drukkelijk verzoek van de dj zullen er ook enkele 'Zeeuwse boerinnen' van de partij zijn. Verder staat er een optreden op het programma van het gele genheidskoor van vluchtelin genvrouwen. Het zijn vrouwen die betrokken zijn bij het pro ject Wereldvrouwen van Soci aal Cultureel Werk de Lichtboei in Zierikzee. Zij zingen het lied 'Wij zijn Wereldvrouwen'. Ook is er een optreden van het Schouwse popkoor 'Pop.wave'. Traditiegetrouw wordt het beeldje 'Neeltje Spijker' toege kend aan een vrouw die zich op creatief gebied heeft onder-, scheiden. Deze wisselprijs wordt uitgereikt door Aat Leeker, de prijswinnares van vorig jaar. BRUINISSE - Visserijvereni ging Algemeen Vissersbelang houdt op vrijdag 1 maart haar jaarvergadering. Gastsprekers zijn T. IJlstra van het ministerie van LNV en A. Smaal van het RTVO. Beide heren gaan het hebben over het beleid met betrekking tot de Waddenzee. Centraal daarbij staat de rol van de we tenschap. De vergadering wordt gehouden in 't Durps'uus en be gint om 20.00 uur. zijn werk zelfs met enige trots over de avonturen van zijn zoon. Onlangs ivas hij echter stiller dan anders. Na enig aandringen kwam het hoge woord eruit: zijn beide dochters hadden een bezoek aan de banenwinkel van het leger gebracht. De een op teert nu voor een carrière bij de rode baretten, de ander voelt het meest voor een baan bij de marine. En hij, hij vraagt zich af op welk mo ment van de opvoeding hij faalde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33