VVD wil afvaldienst privatiseren Belgen verslepen grafschip PZC Transferium heeft proef doorstaan PvdA in Tholen wil brede discussie over historisch steunpunt De Koster kandidaat voor wethouderschap PvdA Reimerswaal Lamsoortje grote zorg voor PvdA Nieuwe super in Heinkenszand Begraafplaats wordt uitgebreid Chauffeur rijdt door na botsing Huisvredebreuk en bedreiging Lijsttrekkersdebat Goes levert weinig vuurwerk op Competitie bouwtechniek Rommelmarkt zuider buren agenda PvdA STIC H TING ffy\K LAVERBLAD ZEELAND 5 jaar Klaverblad, 5 jaar samenwerking, 5 jaar inzet Spreekuurhouders, bedankt! Westwal 37, 4461 CM Goes, Postbus 2054, 4460 MB Goes. Telefoon 0113-249 325 e-mail: algemeen@klaverbladzeeland.nl www.klaverbladzeeland.nl door Ron Magnée GOES - GroenLinks wil van het Transferium in Goes een perma nente voorziening maken. De reden: het project loopt al twee jaar en de ervaringen zijn posi tief. Alleen wordt er nog steeds ge sproken van een proef. En dat terwijl het Transferium zijn be staansrecht wel heeft bewezen, aldus GroenLinks. Zaterdag gaat de partij met een ludieke actie aandacht vragen voor het Transferium. Met twee antieke brandweerwagens gaat GroenLinks vanaf tien uur 's ochtends vanaf het Transferium naar de binnenstad rijden. Een maal op de Grote Markt aange komen, houdt de partij een en quête onder het winkelend publiek. Het transferium is de afgelopen jaren steeds populairder gewor den. Het project begon in 2000 als een experiment. In dat jaar maakten er meteen al meer dan 15.000 mensen gebruik van het transferium. Het jaar daarop werd de proef uitgebreid. Het aantal dagen dat de bus reed werd uitgebreid van twee naar zes per week. Ook werd het mo- gelijkom in de Zeelandhallen te parkeren in plaats van op het naastgelegen terrein. Vooral op marktdagen - dinsdag en zaterdag - trok de busdienst veel passagiers. Op maandag was het aantal geïnteresseerden minimaal. Toch wil GroenLinks de frequentie van zes maal per week handhaven. Eventueel wil de partij de busdienst twaalf maanden per jaar laten rijden. Het Transferium is voor het eerst dit jaar ook buiten het zo merseizoen opengesteld. Is de nog te verschijen eindevaluatie goed, meldt GroenLinks frac tievoorzitter A. van Oosten, dan wil de partij het Transferium het hele jaar door open houden. SINT-MAARTENSDIJK De financiële problemen waar kin- derboerderij/heemtuin 't Lamsoortje mee kampt, zijn een grote zorg voor de Thoolse PvdA-fractie. Bij monde van A. Kornaat trok deze partij gisteren tijdens de raadsvergadering opnieuw aan de bel. Wethouder R. Ravensteijn gaf aan binnen nu en twee weken een gesprek met de betrokkenen op poten te zetten. In een brief aan burgemeester en wethouders en ge meenteraad heeft voorzitter G. de Leeuw van Platform Leef baar Platteland Tholen laten weten onlangs afspraken met de Stichting kinderboerderij heemtuin te hebben gemaakt over de toekomstige organisatiestructuur en een te maken plan van aanpak. Voor zover nodig en mogelijk wil het plat form de stichting ook financieel bijstaan. De Leeuw sluit in zijn schrijven echter niet uit dat er uiteindelijk ook niet bij de raad wordt aangeklopt. HEINKENSZAND - De gemeente Borsele wil de vestiging van een supermarkt op de hoek van de Dorpsstraat en de Stenevate in Heinkenszand mogelijk maken. Het voormalige pand van de meubelwinkel De Jonge Hoek van Dijke heeft al een bestemming die een supermarkt toestaat, maar er zijn ook een hellingbaan en een laad- en losinrichting nodig. Al eerder maakte de gemeente een uitbreiding van het aantal parkeer plaatsen mogelijk ten behoeve van de Aldi, die toen nog plan nen had om in het pand van de meubelhandel te trekken. Die plannen werden afgeblazen omdat de Aldi elders in Hein kenszand ruimte zoekt. Een andere supermarktketen - een woordvoerder van de gemeente Borsele wil nog niet zeggen welke - heeft nu interesse getoond om aan de Stenevate te gaan zitten. Over de plannen voor een hellingbaan en een laad- en lossluis informeert de gemeente belangstellenden woensdag 13 maart om 16.30 in het gemeentehuis. De plannen liggen tot 25 maart ter inzage. NIEUWD ORP - De gemeente Borsele heeft een plan gemaakt om de begraafplaats uit te breiden. De algemene begraaf plaats in Nieuwdorp biedt namelijk op termijn te weinig ruimte. Voor de uitbreiding is een stuk grond aan de noord kant aangekocht, waarop nu nog een agrarische bestemming rust. Voordat die bestemming kan veranderen, moeten dc plannen een maand in de inspraak. De uitbreiding biedt me teen de mogelijkheid om meer parkeerruimte te scheppen. De huidige ingang aan de Kasteelstraat blijft intact, maar er komt een nieuwe ingang aan de Korenweg. Daar wordt ook ruimte gemaakt voor parkeren. De plannen liggen tot 25 maart ter inzage op het gemeentehuis in Heinkenszand. Op woensdag 13 maart wordt een mondelinge toelichinting gege ven om 16.00 uur. Belangstellenden kunnen dan reageren. KRUININGEN - Een automobilist is gisterochtend na een aanrijding bij Kruiningen doorgereden zonder zich bekend te maken. De bestuurder reed op de afrit van de A58, komend uit de richting Kapelle, en gaf op de kruising met de Oude Rijks weg geen voorrang aan een 23-jarige automobilist uit de ge meente Kapelle. TERNEUZEN - In de nacht van zaterdag op zondag is een 31- jarige Terneuzenaar aangehouden wegens huisvredebreuk en bedreiging. De man was eerder die avond een woning aan de Grenulaan in Terneuzen binnengedrongen en had daarbij de bewoner bedreigd. dinsdag 26 februari 2002 door Rolf Bosboom GOES - Er zijn goede mogelijk heden om het ophalen van het huishoudelijk afval in de ge meente Goes te privatiseren. Dat zei VVD-lijsttrekker en huidig wethouder S. Heijning gisteravond tijdens het verkie zingsdebat tussen de voorman nen van de zes deelnemende po litieke partijen. De gemeente laat momenteel een onderzoek uitvoeren naar de kansen om het ophalen van het afval uit te besteden. Aan leiding hiervoor is het bod van zestig euro per aansluiting dat Delta Nutsbedrijven heeft uit gebracht op de reinigingsdien sten van de Zeeuwse gemeen ten. Het onderzoek is nog niet af, maar volgens Heijning blijkt uit de eerste uitkomsten dat het 'aanmerkelijk goedkoper is om de reiniging elders onder te brengen'. Volgens de WD'er is dat een GOES - De Bouwopleiding Goes (BOZ) houdt vrijdag 1 maart een bouwtechniekcom petitie voor vierdeklassers van vmbo-opleidingen in Middel burg, Vlissingen, Goes en Krab- bendijke. Verder kunnen de vmbo'ers een werk-/oriëntatie- bezoek brengen aan de BOZ. De dag duurt van 13.00 tot 18.00 uur. De BOZ is gevestigd aan de Industriestraat 7 in Goes. signaal dat niet kan worden ge negeerd, al wil hij het belang van het huidige personeel niet veronachtzamen. „Dat moet je ook laten meewegen, maar het belang van de burger mag je niet zomaar opzij schuiven." Het debat kende weinig vuur werk als het ging om botsende standpunten, afgezien van principiële en minder principië le verschillen die al eerder be kend waren. De fricties die er waren, bleken vooral te wijten te zijn aan selectief luisteren of hiaten in de parate kennis. Bekenden Tekenend was dat aan het slot van de avond, toen CDA-lijst- trekker C. Linssen aan de zaal vroeg wiens partijvoorkeur door het debat was veranderd, er één aarzelende vinger te zien was. M. 't Hart (PvdA) zei tot zijn spijt te hebben geconsta teerd dat het publiek bijna ge heel bestond uit mensen die al bij de politiek betrokken zijn en andere 'bekenden'. „Ik ken vrij wel iedereen hier bij voor naam." Dat baart hem zorgen over de opkomst bij de verkie zingen, volgende week woens dag. E. van der Linde van de Werk groep Bewonersbelangen Goes- West stelde in een bijna emotio neel betoog vast dat de zogehe ten wijkaanpak, het streven van de gemeente om burgers meer bij het bestuur te betrekken, het 'nulpunt' heeft bereikt door het grotendeels sluiten van de wijk- infowinkels. „De gemeente gaat niet meer naar de burger toe." Linssen zei dat gekozen is voor een andere opzet van de wijkin- fowinkels, meer 'vraagge- stuurd', omdat de vorige formule in de meeste wijken on voldoende uit de verf kwam. „Maar de wijkaanpak gaat ze ker niet naar nul.Alle lijsttrek kers waren het er verder over eens dat er snel iets moet gebeu ren met sportpark Het Schenge. De meeste partijen vinden dat er op korte termijn dient te worden geïnvesteerd in het opknappen van het sportpark. Tegelijkertijd kan er worden nagedacht over wat er op lange re termijn met de accommodatie kan en moet gebeuren. Groen Links en D66 willen eerst de knoop doorhakken over de toe komst. Het Transferium bij de Zeelandhallen is steeds populairder geworden onder automobilisten. foto Willem Mieras (Advertentie) door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Er moet een brede discussie wor den gevoerd over de invulling van het historisch steunpunt dat het Thoolse oud-archief moet gaan vervangen. Betrek niet alleen de heemkundekring maar ook informatieverstrek kers als streekmuseum en bi bliotheek in dat overleg. Die boodschap gaf de PvdA gis teren mee in de raadsvergade ring van cle gemeente Tholen waar, met uitzondering van de SGP, alle fracties akkoord gin gen met uitplaatsing van het oud-archief. Weliswaar met kanttekeningen, omdat nog niet duidelijk is waar het archief naar toe verhuist en evenmin bekend is wat het historisch steunpunt zal behelzen. „Ik hoor veel sceptische geluiden over dit steunpunt", constateer de PvdA'er Ch. Van der Linde gisteren terecht. Reden voor hem om aan te dringen op een brede discussie. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl P. Stouten (WD), die in de eer der gehouden commissieverga dering zijn standpunt opschort te om overleg met zijn fractie te kunnen voeren, sloot zich toch bij het voorstel van uitplaatsing aan. Omdat kwaliteit en conti nuïteit van die kwaliteit, vol gens de deskundige bij wie de gemeente te rade is gegaan, niet binnen de gemeentegrenzen van Tholen zijn te garanderen. De VVD wil ervoor waken dat het historisch steunpunt sluitpost op de begroting wordt en dat dit geplande alternatief als eerste aan de beurt komt als er moet worden bezuinigd. Dat zou onterecht zijn naar de gebruikers toe, bevestigde ook burgemeester W. Nuis. Keihar de garanties kan hij echter niet geven, omdat de gemeenteraad hiertoe uiteindelijk beslist. ,,U zit er dadelijk bij en ik hoop dat u uw rug recht houdt." Met de door Van der Linde geopperde suggestie is Nuis het roerend eens. „En we moeten ook ruimte geven aan mensen om hun te leurstelling te uiten." Tegenstanders Hij benadrukte dat het besluit het oud-archief uit te plaatsen op gedegen onderzoek is geba seerd en niet, zoals door tegen standers van uitplaatsing wordt gesteld, op een achternamiddag is genomen. Het voorstel is een jaar lang voorbereid en de ge meente Tholen gaat, ook bij uit plaatsing, aanzienlijk meer in vesteren in het archief. „Ik lees wel dat de gemeente achteloos met het archief omgaat, maar dat wens ik met klem te bestrij den." Op de SGP na denken ook de an dere fracties buiten de regio meer kwaliteit te kunnen ga randeren. Voor de onderzoekers die gebruik maken van het Thools archief, en zich inzetten oude documenten voor een groot publiek toegankelijk te maken, is dat een bittere pil. Zij zullen in de toekomst voor hun werk naar Middelburg of mis schien Zierikzee moeten afrei- GOES - De stichting Buurtwerk Goes-Zuid houdt zaterdag 2 maart een rommelmarkt in buurthuis De Pit in Goes. De verkoop begint om 9.30 uur en duurt tot ongeveer 15.30 uur. door Wout Bareman OOSTENDE - De Tijdelijke Vereniging voor Bergingswerken, een consortium van de belangrijkste Belgische baggerbe drijven, bereidt de herbegrafenis voor van de gezonken torpedojager Wakeful. Ko mende zomer wordt de oorlogsbodem, die de doodskist werd voor 630 Britse militai ren en al meer dan zestig jaar op de zeebo dem twaalf mijl ten noorden van Oosten de ligt, gelicht en verplaatst. De Wakeful wordt vier tot vijf kilometer over de zeebodem verplaatst naar het zus terschip Grafton toe, weg uit de drukke scheepvaartroute naar de monding van de Westerschelde. Wanneer die operatie plaatsvindt, is nog onduidelijk. De ber gers komen in actie bij kalm weer en wil len de klus binnen enkele weken klaren. Omdat de Britten het oorlogsschip heb ben aangeduid als oorlogsgraf, mag het niet opgeblazen of opgetakeld worden. Maar het wrak moet wel weg van de rand van de vaargeul. Vlakbij bevindt zich im mers de loodspost Wandelaar, waar zee schepen van loods wisselen en manoeu vreerruimte nodig hebben. Op de stranden tussen De Panne en Duin- kerke zaten eind mei 1940 minstens 340.000 manschappen van het Britse Ex- peditieleger als ratten in de Duitse val. Ze werden voortdurend bestookt door de Duitse Luftwaffe; de zee was de enige uit weg. Premier Winston Churchill gaf op dracht tot Operatie Dynamo. Alles wat kon varen werd naar de kust van het vas teland gestuurd. Op 27 mei voer de Wake ful met een eerste lading van 640 soldaten veilig naar Engeland. De tweede lading werd later bij Bray Dunes ingenomen. In tien dagen tijd, tot de val van Duinkerken op 4 juni 1940, werden in totaal 338.226 militairen overgevaren, onder wie 123.095 Franse soldaten. In de nacht van 29 mei 1940 troffen Duitse torpedo's de Wakeful. Nauwelijks een handjevol Engelse opvarenden kon gered worden. Een kleine Britse mijnenveger, de Lydd, en de Grafton, die ook hielp bij de evacuatie, snelden te hulp en openden de jacht op een Duits schip dat zich in de De Wakeful, in haar gloriedagen en in haar laatste uur. buurt zou bevinden. Het bleek een fatale vergissing: de 'Duitser' was de Engelse boeienlegger Comfort, die ook hulp wilde verlenen. De Comfort werd geramd en zonk. De Grafton viel evenals de Wakeful ten prooi aan Duitse torpedo's. Daardoor mislukte de reddingsoperatie faliekant. De chaos voor de Vlaamse kust was com pleet. Het juiste aantal slachtoffers op de Wake ful en de Grafton zal nooit bekend wor den. Noch op de Grafton noch op de Wak eful werden vóór de afvaart de koppen geteld. In de paniek, die had toegeslagen op de stranden, werden zo veel en zo snel mogelijk manschappen ingescheept. De hele bergingsoperatie kost de Vlaamse ge meenschap ruim vijftien miljoen euro. Het zand rond de wrakstukken van de Wakeful - die in twee stukken op de zeebo dem ligt - wordt eerst weggezogen. Daar na wordt vermoedelijk een sleuf gegraven om de wrakstukken te verplaatsen naar de Grafton. Plechtigheid De Wakeful mag in geen geval boven het wateroppervlak getakeld worden. Zodra het wrak weer is afgezonken wordt, ver moedelijk in Zeebrugge, een herden kingsplechtigheid gehouden. „Wij zijn klaar om aan het werk te gaan. De plan ning is gemaakt en het geld is er. Het is al leen nog wachten op goed weer", zegt een woordvoerder van de dienst Waterwegen Kust. Overigens staan dit jaar nog twee bergingsoperaties op het programma. Ten noorden van Zeebrugge ligt het wrak van het Amerikaanse libertyschip Empire Blessing, dat in 1945 op een zeemijn liep en in de buurt van de Wakeful ligt de Let Sigurd Fallbaums, die in 1945 werd getor pedeerd. 1 STREEKACTIVITEITEN GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop Kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; Motel Goes, 19.30- 22.00 uur: Politiek Café met Hannie Kool, CDA; Atyna Jansen, D66; Maureen Scheltema, Groen Links; Marian van Haugten, PvdA en Marian van Gorsel, WD; 's-GRAVENPOLDER - Populierenstraat 3, Informatiebijeenkomst borstvoedingor ganisatie LLL over het geven van borst voeding; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Welfarewerk; 14.00 uur: PCOB: Voorlich ting over natuurproducten; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en8; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur; Koersballen Anbo; door Rob Paardekam KRUININGEN - De Reimers- waalse PvdA-fractie heeft een nieuwe kandidaat-wethouder gepresenteerd. Marjan de Kos ter uit Rilland heeft zich bereid verklaard voor de sociaal-de mocraten zitting te nemen in het college als deze deel gaan uit maken van de nieuwe coalitie. In haar verkiezingsprogramma stelt de PvdA dat ze graag be- stuursverantwoordelijkheid wil dragen. Om die reden werd Frans van de Water voorgedragen als kandidaat wethouder, maar na zijn overlijden, enkele weken geleden, kwam de partij in de problemen. Mede omdat de nummers twee en drie van de lijst, Joke Louwrink en Kees Knuit, niet beschikbaar zijn voor een eventuele wet- houderspost. De nieuwe wette lijke regels bepa len dat na de ver kiezingen van 6 maart een wet houder van bui ten de raad kan worden aange steld. Daar maakt de PvdA gebruik van door Marjan de Koster, die niet op de lijst staat en dus ook niet in de raad komt, als kandidaat voor het wethou- derschap voorte dragen. De Ril- landse is geen onbekende in de Reimerswaalse politiek, want van 1978 tot 1995 maakte ze deel uit van de gemeenteraad. Momenteel is ze lid van Provin ciale Staten en bovendien zit ze in de provinciale commissies Verkeer en Vervoer en Algemeen Bestuur. Of de PvdA daadwerkelijk deel gaat uitmaken van het college hangt af van de verkiezingsuit slag op 6 maart. In Reimerswaal is het een gewoonte dat de drie grootste par- tijen een wet- houderspost krijgen. Dat de PvdA, als der- de partij van Reimerswaal, nu geen wethouder levert, heeft te maken met onenigheid tij dens de college-onderhandelin gen van vier jaar geleden. Dit keer willen de sociaal-demo craten wel het college in als ze opnieuw tot de drie grootste par tijen behoren. Het CDA, nu de vierde partij, aast echter ook op een derde zetel, zodat John Jansen wet houder kan blijven. De twee an dere collegepartijen zijn BBR (vijf zetels) en de SGP (zes) Voor deze partijen zijn de huidige wethouders, Van Overloop en Bliek, opnieuw kandidaat. (Advertentie) RILLAND - De Vliedberg, 14.00 uur: Bin go; WEMELDINGE Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; 19.30 uur: Verkiezingsbijeenkomst Christenunie; WOLPHAARTSDIJK - De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Line Dance door Coun try Club The Southern Riders; YERSEKE - Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde. NIEUWE WOORDENLIJST COMMUNICATIE huisstijl (de; (m.)) De aard en het geheel van de visuele presentatie van een organisatie, zoals logo, bedrijfssymbolen, opmaak, lettersoort, kleuren, etc. 2 manier om vanaf het begin serieus genomen te worden door klanten en handelspartners 3 wijze waarop organi saties met één gezicht naar buiten treden, de herken ning bevorderend 4 alle visuele middelen samenhan gend aanwenden om de organisatie professioneel te positioneren en te promoten, zie ook: marketing, reclame. )OR MEER MFORMATIE, CONTACT: Molenwater 105 4331 SG Middelburg Tel 0118 61 50 48 Fax 0118 61 65 30 E-mail kairos@kao.nl Internet www.kao.nl een integrale aanpak voor een inspirerend bedrijfsresultaat^ reclame marketing huisstijl organisatie-advies communicatie intern!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31