Speelmansplaten hebben potentie Kernen Reimerswaal veiliger 15 Goede verkoop huizen Ouverture PvdA Tholen vindt ambtsgebed niet meer van deze tijd Grote Kerk Goes in problemen door tekort vrijwilligers Bureau ziet goede mogelijkheden mm Eigenheimers en pakje boter voor Leefbaar Middelburg Raadslid Hulst trekt aantijging gesjoemel in Speelhal Axel weer doelwit overvallers zeeuwse almanak Banenwinkel MIDDEN dinsdag 26 februari 2002 door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK Dagrecreatieterrein Speel mansplaten aan de Oesterdam kan ontwikkeld worden tot een watersport- en beachcentrum, een regionaal dagrecreatiecen trum of een groeps(outdoor)ac- tiviteitencentrum. Met een combinatie van twee van deze invalshoeken kan een exploita bel terrein worden gemaakt. Dat is de voorlopige conclusie van het onderzoek dat de ge meente Tholen laat verrichten door de bureaus Rothuizen, Van Doorn 't Hooft en ZKA. Het is de bedoeling dat het Thoolse ge meentebestuur tussentijds aan geeft voor welke invulling zij het meest voelt, zodat deze keu ze - of combinatie van keuzes - verder kan worden uitgewerkt. Met een nationaal watersport en beachcentrum kan de gemeente de ligging van de Speelmansplaten aan een snel- vaargebied uitbuiten. Door meer voorzieningen rondom het snelvaren te creëren, zouden watersporters (jet ski, waters cooter etcetera) uit Nederland en België gestimuleerd kunnen worden naar de Oesterdam af te reizen. Er moet dan wel de mo gelijkheid worden geboden meerdere dagen achtereen op de Speelmansplaten te kunnen vertoeven, omdat de doelgroep uit een groot gebied afkomstig is. Trekkershutten of een groepsverblijf zouden hieraan tegemoet kunnen komen. De in vesteringen die met deze invul ling gepaard gaan, worden als 'bescheiden' aangemerkt. Met name op het gebied van infra structuur zullen aanpassingen benodigd zijn. Strandbad Met een regionaal dagrecreatie centrum richt de gemeente zich meer op de eigen bevolking en op mensen uit bijvoorbeeld West-Brabant. Een strandbad, speeltuin en open luchtmanif es- taties zijn elementen die in dit centrum thuishoren. Overnach tingsmogelijkheden hoeven niet te worden gerealiseerd. Om tot een jaarronde exploitatie te ko men zijn echter wel behoorlijke investeringen nodig, meldt de rapportage. Omdat er dan al snel aan een overdekt zwembad moet worden gedacht. Er is op Tholen zeker - zo blijkt uit de re cent gehouden toekomstdebat ten - behoefte aan een dergelij ke voorziening, maar dan wel in de buurt van één van de kernen. De derde invulling, een out- dooractiviteitencentrum, is weer meer gericht op de boven regionale markt. Zowel de za kelijke als de particuliere markt kunnen met deze uitwerking aangesproken worden. Het out- dooractiviteitencentrum is vooral op groepen gericht. Een evenemententerrein is één van de elementen die deel kan uit maken van deze optie. Maar ook hier geldt: er zal wel - zij het op beperkte schaal - een overblijf mogelijkheid moeten worden geboden, wellicht in de vorm van een groepsaccommodatie of in de vorm van chalets. Niet al leen omdat de doelgroep van ver kan komen, maar ook omdat meerdaagse programma's steeds vaker de markt bepalen. Combinaties Voor zowel deze invulling als het watersport- en beachcen trum is de bestemming dagre- In het zonnetje is het goed toeven op de Speelmansplaten. fo i Gjeltema creatie die nu nog op het terrein rust niet voldoende. Om tot een rendabel terrein te komen, moet aan combinaties van strategie- en worden gedacht. De tussentijdse rapportage over de Speelmansplaten is een toe gevoegd punt aan de agenda van de commissie gemeentelijke ontwikkeling van dinsdag 2 6 fe bruari. Deze commissie komt vandaag (dinsdag) bijeen in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk, vanaf 19.30 uur. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het werd een beetje traditie in Middelburg. CDA-wethouder Piet Bruinoo- ge kreeg tijdens de begrotings behandeling steevast een cadeautje van Leefbaar Mid delburg. Twee jaar geleden ont ving hij een baksteen en vorig jaar kreeg Bruinooge een zak ci troenen. Het CDA sloeg gisteravond te rug. Leefbaar Middelburg kreeg een pakje boter ('voor op het hoofd') en een zak aardappelen die het beste past bij de fractie ('eigenheimers'). Met de cadeautjes bedankte Leefbaar Middelburg de wet houder de afgelopen jaren voor het gevoerde beleidMet de bak steen onderstreepte de fractie dat Bruinooge alleen maar denkt aan het volbouwen van de stad en met de citroenen symbo liseerde Leefbaar Middelburg de knollen die de wethouder aan de inwoners van de gemeente verkoopt. Scheidend CD A-raadslid Jan Louwerse keek jaren aan tegen de ruggen van de raadsleden van Leefbaar Middelburg. Hij noemde het symbolisch dat de partij - door de opstelling van de tafels in de raadszaal - geen deel uitmaakt van de kring van de raadsleden. Halfje bruin Als eerste haalde Louwerse een halfje bruin tevoorschijn om duidelijk te maken dat christe nen meer aandacht hebben voor brood dan voor bakstenen. Het pakje boter symboliseerde de vele kritiek van Leefbaar Mid delburg op het beleid van het college van burgemeester en wethouders. „Jullie zijn - als oud-raadsleden van D66 en de PvdA - mede grondlegger van dit beleid." Verder had Louwerse een ui bij zich. ,,Ik heb die gevonden op mijn bedrijf. Als je 'm laat lig gen, gebeurt er niks. Maar snij je hem door midden, dan moet je huilen. Ik moest wel 's huilen om j ullie bi j dragen Tot slot viste Louwerse vanon der de raadstafel een zak aard appelen. „Ik heb aardappelen gevonden, die het beste bij jullie passen. Eigenheimers." Fractievoorzitter Hayati Akdag van Leefbaar Middelburg mocht door strenge toepassing van het reglement van orde niet reageren op de geste van het CDA. Het stratenpatroon van de toekomstige Goese woonwijk Ouverture is al goed zichtbaar. door Inqrid Huibers GOES - Huizenkopers laten zich voor alsnog niet afschrikken door de forse prijzen van woningen in de toekomsti ge wijk Ouverture. Van de ongeveer tachtig woningen, die tussen de 250.000 euro en dik drie ton kosten, is de afgelo pen twee maanden ruim de helft ver kocht. Ook de vijfentwintig vrije kavels die dit jaar bebouwd mogen worden, zijn in middels allemaal van eigenaar gewis seld. De hoge prijzen zijn voor een deel te wijten aan de strenge eisen waaraan de woningen moeten voldoen. In een beeldkwaliteitplan is bijvoorbeeld uitgebreid vastgelegd welke bouwma terialen in welke kleurschakeringen mogen worden toegepast. Ook allerlei technische voorschriften voor onder meer geluid- en warmte-isolatie moe ten heel precies worden opgevolgd. Tegelijkertijd moet bij de bouw reke ning worden gehouden met een scala aan verplichte milieu- en energiebe sparende maatregelen. Zo wordt iedere huiseigenaar verplicht een speciale verwarmingsinstallatie aan te leggen. Onder de wijk komt een groot reservoir waarin door de zon verwarmd water wordt opgeslagen, 's Winters wordt dat water gebruikt om de vloeren en wan den van de woningen op te warmen. Eenmaal afgekoeld water wordt ver volgens eveneens opgeslagen om 's zo mers als natuurlijke airconditioning te dienen. Een dergelijk verwarmingssysteem is nieuw voor de gemeente Goes. Energie bedrijf Essent zorgt voor de aanleg, het beheer en het onderhoud. Behalve van een speciaal verwarmings systeem moet elk huis ook worden voorzien van een ondergrondse opslag tank om regenwater op te kunnen van foto Peter Buteijn gen. Dat water kan vervolgens worden gebruikt om het toilet door te spoelen of om de was te doen. Dat gebeurt in heel veel huishoudens nu nog met kostbaar drinkwater. De eerste fase van Ouverture wordt ontwikkeld door Projektbouw Zeeland (vijfendertig woningen), Spaans Make laardij (dertig woningen) en De Groene Groep (dertien woningen). Projekt bouw Zeeland is al met de bouw begon nen. De overige ontwikkelaars kunnen hoogstwaarschijnlijk begin volgend week aan de slag. Dan moet de gemeen te klaar zijn met het bouwrijp maken van de grond. door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - De ge meente Reimerswaal voert op korte termijn twee projecten uit die de verkeersveiligheid moe ten vergroten. In Krabbendijke wordt de kruising van de Dorps straat met de Westweg en de Westerscheldestraat aangepakt en in Yerseke gaat de dorpsen tree bij de Postweg op de schop. De reconstructie van de krui sing in Krabbendijke is vooral noodzakelijk omdat de West- weg als ontsluitingsweg voor de nieuwe wijk Rozenboom gaat functioneren. In de huidige situ atie hebben bestuurders, die de bocht in de Dorpsstraat maken, voorrang op verkeer dat uit de Westweg en de Westerschelde- straat komt. Na de reconstruc tie is er een gelijkwaardige krui sing. In de oorspronkelijke plannen was er sprake van een rotonde, maar dat idee heeft de gemeente na overleg met omwonenden la ten vallen. De kruising wordt nu voorzien van een verhoogd pla teau en het oppervlak wordt verkleind, zodat de bochten krapper worden. De aanpak van de dorpsentree van Yerseke bij de Postweg is nodig, omdat de indruk bestaat Een verhoogd plateau moet de noordelijke dorpsentree van Yerseke veiliger maken. foto Dirk-Jan Gjeltema dat de snelheidslimiet van tach tig kilometer per uur op grote schaal wordt overschreden. Die hoge snelheid zouden veel auto mobilisten binnen de bebouwde kom voortzetten. Een verhoogd plateau, net voor bij het bebouwde kom bord, op de kruising van de Postweg met de Breedsendijk, moet er voor zorgen dat bestuurders hun snelheid matigen. Ook worden er van de Breedsendijk tot aan de Dam in rood asfalt zogeheten fietssuggestiestroken aange bracht De uitvoering van de twee pro jecten begint uiterlijk in april, omdat de gemeente anders de door de provincie toegekende GDU-subsidies verliest. De re constructie in Krabbendijke kost 163.000 euro, voor het Yersekse project moet 65.000 euro worden neergeteld. De ge meente rekent op een provincia le subsidie van 59.000 euro, zo dat ze zelf nog 169.000 euro aan de werkzaamheden kwijt is. De plannen worden besproken in de vergadering van de com missie openbare werken van 4 maart. Deze begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Kruinin- gen. HULST - Het college van burge meester en wethouders van Hulst ziet geen reden om nader onderzoek te doen naar mogelij ke malversaties bij de invulling van het Lyceumterrein. Het gemeentebestuur komt tot deze conclusie na een gesprek met WD-fractievoorzitter R. van Haperen. In de commis sie stads- en dorpsontwikkeling had van Haperen de suggestie gewekt dat er contacten zouden zijn tussen iemand binnen de muren van het gemeentehuis en projectontwikkelaars over de invulling van het Lyceumter rein. „Het is een beschamende verto ning", zei het WD-raadslid toen. Van Haperen trekt zijn beschul diging nu in. „Er zijn meerdere mensen op de hoogte van de na men van die projectontwikke laars. Niemand heeft misbruik van die namen gemaakt om er zelf beter van te worden." Hij stelt, er niet op uit te zijn om mensen te beschuldigen en daardoor te beschadigen. Als die suggestie zou zijn gewekt, hebben anderen dat gedaan en hij wil hier niet voor verant woordelijkzijn. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse PvdA-fractie vraagt zich af of het ambtsgebed dat voorafgaand aan de raadsver gadering van de gemeente Tho len wordt uitgesproken, nog wel van deze tijd is. Je kunt, vindt PvdA'er Ch. Van der Linde, mensen niet dwingen te bidden. Door de invoering van de Wet dualisex-ing gemeentebesturen wordt ook het reglement van or de voor de vergaderingen van gemeenteraad en commissies aangepast. De PvdA heeft van deze gelegenheid gebruik ge maakt om zich grondig over alle veranderingen te buigen. Het ambtsgebed komt wat karika turaal over, constateert deze fractie onder meer. Een gedeelte van de aanwezigen staat er bij alsof er een vrij e trap uitgevoei'd moet gaan worden. Zo'n beetje een kwaxt eeuw ge leden is het ambtsgebed met een meerderheid van stemmen aan genomen. We hebben nu een multiculturele samenleving waarin je anderen niet kunt dwingen een gebed op deze ma nier te doen, lichtte Van der Lin de gisteren in de commissie al gemeen bestuur en welzijn de visie van zijn fractie toe. „Mijn vraag is, is dit nog wel van deze tijd? Ik denk dat er op een ande re manier een passende invul ling aan kan worden gegeven. Bijvoorbeeld dat er ruimte voor stilte geboden wordt." Afschaffing Het begin van een nieuwe raadsperiode is, vindt de PvdA, hét moment om afschaffing van het ambtsgebed aan te roeren. P. Stouten (VVD) sloot zich in ieder geval bij die gedachte aan. Laat elke nieuwe raad aan het begin van de raadsperiode maar met een meerderheid van stem men bepalen of ze wel of geen ambtsgebed willen, gaf hij als mening te kennen. Voor J. van den Donker (D66) hoeft het ge bed ook niet zo nodig. „Maar ik heb er geen last van als het wel gebeurt." De christelijke partij en SGP, ChristenUnie en CDA zijn voorstander van handha ving van de huidige gang van zaken. Dat betekent dat de voox'zitter voorafgaand aan elke raadsvergadering het ambtsge bed opzegt. AXEL - Twee gewapende en ge maskerde mannen hebben zon dagavond omstreeks tien over tien de speelautomatenhal Playland in Axel overvallen. Er waren ten tijde van de over val twee personeelsleden en twee bezoekers aanwezig. Deze werden door vermoedelijk twee donkere mannen onder bedrei ging van een vuuiwapen ge dwongen op de grond te gaan liggen en hun portemonnee af te geven. Ook wex'd enkele duizen den euro's uit de kassa buitge maakt. Er vielen schoten, maar niemand raakte gewond. Van de daders ontbrak gisteren nog elk spoor. De politie hield een buurtonderzoek. Van één van de daders is een signale ment bekend. Het gaat om een donkere man van ongeveer 1,90 meter met een slank postuur. De man was gekleed in een grijze jas, blauwe spijkerbroek en ro de bivakmuts en droeg be smeurde lichte sportschoenen. De twee personeelsleden waren flink geschrokken van de ge welddadige overval. „Onze meeste aandapht gaat naar hen toe", aldus directeur F. van Dommelen, van JVH Amuse mentscentra, eigenaar van de Axelsespeelhal. „Datgeld, daar komen we wel overheen. Het menselijk aspect is op dit mo ment veel belangrijker." Vorig jaar februari was de auto matenhal ook al doelwit van een gewapende overval. Ook toen vielen twee met bivakmutsen getooide mannen de zaak bin nen. door Harold van Ginkel GOES - De Grote Kerk in Goes is in het hoogseizoen wellicht enkele dagen per week gesloten vanwege een gebrek aan vrij willigers. De Stichting Grote of Maria Magdalenakerk zoekt mensen die bezoekers van de kerk willen ontvangen. Door de grootscheepse restau ratie zit de stichting met een ex ploitatietekort dat het hoopt af te lossen met de verhuur van het gebouw. Het aantal festiviteiten is niet voldoende om de stich ting financieel gezond te hou den en daarom is een uitbrei ding nodig. De stichting heeft echter niet genoeg mankracht en luidde daarom in december de nooodklok. Dat leverde vier reacties op, terwijl er ongeveer vijftien mensen nodig zijn. Als het tekort aan vrijwilligers aanhoudt, betekent dat noodza kelijkerwijs dat de kerk vaker de deuren moet sluiten voor doordeweekse bezoekers. D. Oostinga, voorzitter van de stichting: „We willen graag van dinsdag tot en met zaterdag open zijn. Het liefst in een rou leersysteem, waarin mensen één of twee keer per veertien dagen in de kerk helpen." De stichting is daarom op zoek naar zogenoemde kerkwachten en mensen die een donateurs kring willen opzetten. Kerk wachten zijn mensen die de kerk openen, vragen van bezoekers kunnen beantwoorden en een standje met souvenirs runnen. Eventueel kixnnen zij ook een rondleiding geven. Kennis van de kerk is niet noodzakelijk. Oostinga: „Om mensen de ge schiedenis van de kerk bij te brengen, verzorgen wij een cur sus over de historie. Ook voor het opzetten van een donateurskx-ing worden nog mensen gezocht. Volgens Oos tinga zijn hiervoor drie perso nen nodig: „De kring moet los staan van ons bestuur, maar er wel nauw mee samenwerken. Ex- kan bijvoorbeeld één of twee keer per jaar iets georganiseerd worden voor de donateurs. De faciliteiten zijn er, alleen de mensen ontbreken nog. Het werkt ook beter als donateurs zelf sturing geven. Dan weten ze wat er met hun geld gebeuit." Hij benadrukt dat mensen geen lid van de Grote Kerk hoeven te zijn om kerk wacht te worden of de donateurskring op te zetten. Pasen De tijd begint te dringen, omdat eind maait in het paasweekein de de toeristenstroom op gang komt. Oostinga hoopt erop dat er dan genoeg mensen zij n om de boel vijf dagen per week draai ende te houden. Eén meevallertje heeft de stich ting in elk geval wel. Ze komt in aanmerking voor ID-banen, de vroegere Melkertbanen, maar de gemeente moet daarover nog een beslissing nemen. Voor meer informatie: D. Oos tinga, 0113-232800. De Terneuzenaar heeft het niet makkelijk. In zijn jonge jaren was hij een overtuigd pacifist. Hij denkt nog vaak met een zekere heimwee te rug aan die tijd, toen hij trots rondliep met een gebroken geweertje op de revers van zijn jasje. Enkele jaren terug moest hij dan ook flink slikken toen zijn zoon koos voor een func tie in het leger. Manmoedig hield hij zich groot en respec teerde de keuze van zijn oud ste. Af en toe vertelt hij op zijn werk zelfs met enige trots over de avonturen van zijn zoon. Onlangs was hij echter stiller dan anders. Na enig aandringen kwam het hoge woord eruit: zijn beide dochters hadden een bezoek aan de banenwinkel van het leger gebracht. De een opteert nu voor een carrière bij de rode baretten, de ander voelt het meest voor een baan bij de mari ne. En hij, hij vraagt zich af op welk moment van de opvoe ding hij faalde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29