Dopingzondaar geen kampioen Hockeyers komen met de schrik vrij PZC Johann Mühlegg al veel langer verdacht Protest Rusland tegen dopingstraf Lazutina Spectaculair sluitstuk Bettine Vriesekoop speelt wellicht op NK Kasse kansloos voor finale NK dammen 28 IOC-voorzitter tevreden over Spelen Olympische order voor Romney SALT LAKE 2002 OQp Bruggink mist duel met Leeds Tour 2006 start in Straatsburg Afscheidstoernooi voor Luc Nilis Tonny de Jong naar WK allround De Clercq sluit als nummer één af Gerbrands stopt bij NeVoBo President wil Romario op WK Niels Goverse knap derde dinsdag 26 februari 2002 door Peter van Leeuwen SALT LAKE CITY - Het Rus sisch olympisch comité gaat een protest indienen tegen de straf die Larissa Lazutina kreeg wegens doping. De ski loopster moest haar gewonnen gouden medaille op de 30 kilo- meter klassiek inleveren nadat ze was betrapt op het gebruik van het verboden middel dar- bepoëtine. „We weten dat ze onschuldig is en we zijn bereid dit besluit aan te vechten", al dus Viktor Mamatov, chef de mission van de Russische dele gatie. Mamatov kondigde aan naar het internationaal sport- tribunaal CAS in Lausanne te stappen. In Rusland wordt de uitsluiting van Lazutina ge zien als een zoveelste bewijs van de niet-objectieve benade ring van de ploeg. „We weten allemaal dat de Russen hier ge discrimineerd zijn", zei Mama tov. „We zijn in de Verenigde Staten. Onze successen komen de mensen hier slecht uit." Een lid van het Russische parle ment verklaarde dat Lazutina hoe dan ook een warm welkom zal krijgen in haar vaderland. „Ze is een olympisch kampioen en we zullen haar een gepaste ontvangst geven", aldus de po liticus. ANP door Gijs van Oosten SALT LAKE CITY - IOC-voor zitter Jacques Rogge maakte op de laatste dag van de Olympi sche Winterspelen het onder scheid tussen een winnaar en een kampioen. „Een atleet die zich niet aan de regels houdt, SALT LAKE CITY - Voor zitter Jacques Rogge van het IOC heeft tijdens de sluitingsceremonie van de negentiende Olympische Winterspelen voorzitter Mitt Romney van het or ganisatiecomité SLOC onderscheiden. Romney kreeg de gouden olympische order opge speld. Dezelfde eer kwam ook zijn rechterhand Fraser Bullock toe. De IOC-onderscheiding be staat sinds 1974 en wordt uitgereikt aan personen die zich buitengewoon verdienstelijk hebben ge maakt voor de olympische beweging. Sinds 1992 is de gouden order bij elke Winterspe len aan de voorzitter van de organisatie toegekend. ANP 1 ■HIH kan als winnaar over de finish komen", zei de Belg, „maar zal nooit een groot kampioen zijn." Rogge doelde op de drie doping- gevallen die opvallend genoeg allemaal in het laatste weekein de bekend werden. Skilopers Johann Mühlegg, Larissa Lazu tina en Olga Danilova werden betrapt op het gebruik van de verboden stof darbepoëtine. Hij betreurt het dat het niet moge lijk is om het drietal van hun overige medailles te ontdoen. „In technisch opzicht blijven zij olympisch kampioen. Maar mo reel gezien is het een andere zaak." De affaire ronde het paarrijden, ook wel skategate, heeft in de ogen van Rogge geen groot stempel op de Spelen gedrukt. Volgens de man die als IOC- voorzitter zijn olympisch de buut maakte, zullen de mensen zich vooral de sportieve presta ties herinneren. „Ik verwacht dat als we volgende week een wereldwijd onderzoek doen, zal blijken dat de schaatscontro- verse totaal onbelangrijk zal zijn." Dat de uitslag van het paarrijden was gemanipuleerd staat voor hem vast. Daarom kon aan de hand van het bewijs worden besloten het Canadese paar ook een gouden medaille te geven. „Hoewel de uitkomst van het onderzoek nog enige tijd op zich zal laten wachten, waren de feiten voldoende om actie te on dernemen ter bescherming van de atleten. Wie er achter zit, doet niet ter zake. We weten dat de jurering incorrect was." Rogge gelooft niet in een terug keer van de politieke scheidslijn tussen Oost en West in de olym pische beweging. Rusland pro testeerde onder meer tegen de uitslag van het kunstrijden voor vrouwen, waarin Irina Sloets- kaja het zilver won en de Ameri kaanse Sarah Hughes het goud. Rusland wilde in navolging van het Canadese paar, dat ook de Russische kunstschaatsster een gouden medaille zou worden uitgereikt. „Dit ging helemaal niet over politiek. De Russen kritiseerden de jurering, het was niet gericht tegen een land of een groep landen." In zijn toespraak tijdens de slui tingsceremonie week Rogge af van de traditionele 'best Games ever' passage van zijn voorgan ger Juan Antonio Samaranch. Rogge hield het op een dank woord. 'Het volk van Amerika. Utah en Salt Lake City, heeft de wereld superbe Spelen gege ven'. Rogge sprak zijn grote tevredenheid uit over het atle- tendorp, de veiligheid, de orga nisatie, het transport, de vrij willigers en het weer. GPD van onze sportredactie DEN HAAG - Dopingspeurders van het IOC waren de Spaanse langlaufer Johann Mühlegg al op het spoor voordat hij bij de Olympische winterspelen op dopinggebruik werd betrapt. „Hij was verdacht. Bij zes bloedonderzoeken gedurende de laatste vijf wereldbekerwed strijden voor Salt Lake City kon weliswaar geen dopinggebruik aangetoond worden, maar de gevonden waarden zaten steeds zeer dicht tegen de grens", aldus de Deense dopingspeurder Bengt Saltin in de Süddeutsche Zeitung. Saltin werkt voor het aan het IOC gelieerde dopingin- stituut Wada en voor de FIS, de internationale skibond. Mühlegg werd na de 50 kilome ter langlaufen betrapt op het ge bruik van darbepoëtine alfa, ook bekend als NE SR Het mid del vergroot de mogelijkheid voor het bloed om zuurstof te transporteren. Het is tienmaal sterker dan het bekende EPO. Het middel is sinds juni 2001 in de handel. Gebruik kan circa 25 uur na inname opgespoord wor den. Op de hele wereld zijn maar drie laboratoria waar met in staat is gebruik van darbepoëti ne aan te tonen. Eén ervan staat in Utah, de Amerikaanse staat waarin Salt Lake City ligt. In de Duitse media werd giste ren een verband gelegd tussen het gebruik van darbepoëtine door Mühlegg, zijn begelei dingsteam en de wielersport. De arts van Mühlegg is de Span jaard dr. N. Terrados. Hij werd in juli 1998 opgepakt in het ka der van een groot dopingschan- daal in de Tour de France. Hij werkte toen voor de Spaanse wielerploeg Once. Later werd Terrados wegens zijn aandeel in de zaak veroordeeld. Bloedarmoede De masseur van Mühlegg, de Italiaan S. Dei Cass, heeft even eens banden met de wielersport. Hij werkt ook voor de wieler ploeg van Mapei. In de Giro van Italië vorig jaar werd tijdens een razzia het middel NESP aange troffen. Mapei behoorde toen tot de verdachte wielerploegen. Processen moeten terzake ove rigens nog beginnen. Het Nederlands centrum voor dopingvi'aagstukken (Necedo) wijst erop dat darbepoëtine een geneesmiddel is voor mensen met ernstige bloedarmoede. Toediening vindt plaats door in jecties of een infuus. Sinds kort is het ook in Nederland geregi streerd. Nu het gebruik van dar bepoëtine aantoonbaar is in de urine van sporters kan een pos- tieve uitslag niet meer aan dieet, uitdroging of veranderingen in de menstruele cyclus geweten worden, aldus Necedo. Omdat de stof ook geen lichaamseigen hormoon is (zoals EPO) bete kent het feit dat de stof in de uri ne wordt aangetoond dat darbe poëtine bewust is toegediend. Als betrokkene geen ernstige bloedarmoede heeft, kan dat al leen betekenen dat toediening een ander doel had: het kunst matig verhogen van sportpres taties. GPD Schaatser Gerard van Velde werd via internet door het Nederlandse volk uitgekozen als vlagdra- ger tijdens de sluitingsceremonie van de Olympische Winterspelen. foto Jasper Juinen/ANP van onze sportredactie SALT LAKE CITY - Zat de openingsceremonie van de Olympische Winterspelen in Salt Lake City nog vol drama tiek, het sluitstuk was vooral een feestelijk spektakel. Om half negen Amerikaanse tijd, half vijf in Nederland, werd de olympische vlam gedoofd. Het enige boe-geroep in de 2,5 uur durende show was hoor baar toen Jacques Rogge, voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité, de Spelen niet uitriep tot 'de bes te ooit'. „Jullie hebben ons ge weldige Spelen gegeven." Daar liet hij het bij. Verder beleefden de kleine vijftigduizend toeschouwers een stijlvolle avond, waarop veel artiesten uit de jaren ze ventig en tachtig voorbij kwa men. Good old Willy Nelson zong 'Bridge over troubled water' van Simon Garfun- kel, de veteranenband Kiss opende het bal, Earth, Wind Fire trad op met leadzanger Philip Bailey en Gloria Este- fan was net als tijdens de Zo merspelen van Seoul 1988) en Atlanta (1996) van de partij. De Nederlandse delegatie was dit keer beduidend groter dan twee weken geleden. Gerard van Velde, olympisch kampi oen op de 1000 meter, droeg de vlag. Gretha Smit was de gro te afwezige. De zilveren me daillewinnares op de 5000 meter scheurde zaterdag avond bij een feest in het Hol land House een kruisband in de rechterknie en moest de sluitingsceremonie vanaf de tv bekijken. Mitt Romney, voorzitter van het organisatiecomité SLOC, begon zijn toespraak met de woorden; We did it! Het is ons gelukt!Hij keek terug op en kele gedenkwaardige mo menten in de afgelopen twee weken. „De olympische geest is een wereldpubliek dat voor een Canadees en een Russisch kunstrijpaar juicht", zei hij, wijzend op de heisa rond de medailles voor de paren Sale- /Pelletier en Berezhnaya/Sik- harulidze. De olympische vlag werd door Rocky Amderson, burgemees ter van Salt Lake City, over gedragen aan de eerste burger van Turijn, de Italiaanse stad die in 2006 gastheer zal zijn van de twintigste Winterspe len. Hoogtepunt was het im mense vuurwerk aan het ein de van de ceremonie. GPD door Edwin Alblas KUALA LUMPUR - Het is voor de Ne derlandse hockeyers bij het WK in Ku ala Lumpur niet alleen van belang om óp het veld attent te zijn, maar ook zeker daarbuiten. De Maleisische me tropool heeft zo zijn eigen eigenaardig heden, die het doel van Oranje, dat gis teren tegen Argentinië (2-1) met de schrik vrijkwam, kunnen ondennij- Argentinië en Nederland gingen giste ren in een zwaar bewaakt konvooi naar het Bukit Jalil-stadion. De begeleiden de motoragenten maken in de drukke hoofdstad van Maleisië niet alleen de weg vrij voor de spelersbussen, een beetje bewaking kan ook geen kwaad nadat bij een vorig hockeytoernooi al eens een bus met hockeyers door een ro versbende werd overvallen. Overvallen werd Nederland gisteren ook, maar dan in een iets onschuldigere vorm en bestond het geboefte uit Ar gentijnen met een hockeystick. De Zuid-Amerikanen, vooraf al door bondscoach Joost Bellaart ('ze spelen met hun hart') gevreesd, leken met een vroege openingstreffer van de tot het WK voor Klein Zwitserland uitkomen de Jorge Lombi een basis te leggen voor een verrassend succes. Maar door een wat gelukkige goal van Ronald Brou wer en een heel laat doelpunt Teun de Nooijer (69e minuut) ontsnapte de hui dige wereldkampioen. Nederland huivert bij de gedachte om voor de alles beslissende confrontaties tegen Pakistan (zaterdag) en Duitsland (zondag) al averij op te lopen. Bellaart: „Daarom hebben we er ook geen mo ment aan gedacht om op een gegeven te berusten in een gelijkspel tegen Argen tinië. Natuurlijk had ik twijfels dat het nog zou gaan lukken, maar die probeer i k dan maar zo goed mogel ij k te verber gen. Je ziet hoe gek het nog kan, eindi gen, want we hebben veel betere kan sen gehad om op voorsprong te komen, dan de mogelijkheid die Teun uiteinde lijk heeft benut." Hitte Het WK is nog maar twee dagen onder weg, maar het is nu al iedereen duide lijk dat de ploegen aan het einde van het toernooi bij elkaar geveegd kunnen worden. De hitte is slopend. De speler die dat tijdens de wedstrijden wel eens vergeet is Teun de Nooijer, die voor de Argentijnen gisteren even belangrijker was dan de crisis in hun eigen land.,En .als ik te weinig in het spel word betrok ken, ga ik zwerven, de bal opzoeken. Maar daar moet ik toch een beetje mee oppassen. Dat houd ik niet alle wed Matthi js Brouwer gaat neer in de Argentijnse cirkel. foto Koen Suyk/ANP strijden vol." Jeroen Delmee moest na de wedstrijd tegen Nieuw-Zeeland al aan het zuurstof - hij had zichzelf iets te groot gehouden - en Remco van Wijk, misschien wel de fitste van allemaal, voorspelde ook zijn einde. „Ik kan het nu nog goed volhouden, maar na negen wedstrijden zullen ze me op een bran card naar het vliegtuig naar Nederland moeten dragen." Naast de hitte is het gebrek aan ritme een 'killer'. Gisteravond arriveerde Nederland rond half elf als laatste ploeg terug in het spelershotel en wachtte de ploeg een kouwe prak. „Dat eten zit dan al vanaf zeven uur in de pannen", mopperde Bellaart Het beste is een wedstrijd midden op de dag, meende Van Wijk, maar dat staat in de klamme hitte van Kuala Lumpur EINDHOVEN - Arnold Bruggink mist donderdag de tweede wedstrijd in de vierde ronde van de Uefa beker tegen het En gelse Leeds United. De aanvaller van PSV heeft nog te veel last van een hamstringblessure die hij vorige week donderdag in het eerste duel opliep. ANP STRAATSBURG - De Ronde van Frankrijk start in 2006 in Straatsburg. Plaatsvervangend burgemeester Robert Gross- mann heeft dit gisteren gezegd tijdens een gemeenteraads vergadering van de stad. Burgemeester Fabienne Keiler had vorig jaar tijdens de Tour de kandidatuur aangekondigd. Straatsburg was in de afgelopen editie aankomst- en start plaats van de zesde en zevende etappe. AFP EINDHOVEN - Luc Nilis krijgt in juli een afscheidstoernooi. Het evenement moet in Genk plaatsvinden. Alle vier de clubs waar de Belg heeft gespeeld, zijn voor het toernooi gevraagd. Nilis kwam uit voor Genk, Anderlecht, PSV en Aston Villa. Nilis moest vorig jaar zijn loopbaan beëindigen nadat hij in een competitiewedstrijd zijn scheenbeen op diverse plaatsen had gebroken. ANP AMERSFOORT - De commissie topsport van de Nederlandse schaatsbond heeft maandag besloten Tonny de Jong recht streeks te plaatsen voor de wereldkampioenschappen all round. Ook Renate Groenewold is zeker van deelname aan het evenement dat van 15 tot en met 17 maart wordt gehouden in Heerenveen. De overige Nederlandse startplaatsen worden pas na het NK allround ingevuld. ANP LAUSANNE - De Belgische veldrijder Mario de Clercq heeft het seizoen 2001-2002 afgesloten als nummer één van de we reldranglijst. Hij veroverde deze jaargang de nationale en we reldtitel. De Clercq heeft 1891 punten. Landgenoot Sven Nijs staat tweede (1751) voor Erwin Vervecken (1541). Richard Groenendaal is de beste Nederlander op de vij f de plaats. ANP APELDOORN - Toon Gerbrands heeft al zijn activiteiten voor de Nederlandse Volleybalbond NeVoBo gestaakt. De voormalige bondscoach is teleurgesteld over de handelwijze van het bondsbestuur. Gerbrands kreeg onlangs van voorzit ter Herman van Zwieten in een kort telefoongesprek te horen dat hij niet meer zou worden voorgedragen voor de coaches- commissies van de internationale bond FIVB. „Ik heb me acht jaar voor deze commissie ingezet en dan krijg ik via een tele foontje te horen dat ik niet meer nodig ben. Ik vind dat niet normaal." ANP RIO DE JANEIRO - De Braziliaanse president Cardoso heeft zich gevoegd bij de lobby om Romario in de WK-selectie te krijgen. „Ik ben voor Romario", verklaarde Cardoso tijdens een staatsbezoek in Polen. Bondscoach Scolari weigert de veel scorende aanvaller te selecteren voor het toernooi in Ja pan en Zuid-Korea. De druk op Scolari neemt echter steeds meer toe om de ex-PSV'er alsnog mee te nemen. RTR van onze sportredactie AMSTERDAM - Bettine Vriesekoop is zaterdag en zon dag in Heerlen wellicht van de partij op het NK tafeltennis. De veertigjarige Amsterdamse, 29- voudig Nederlands kampioene, heeft ingeschreven voor het ti- teltoernooi, maar wordt mo menteel gehinderd door een keelontsteking. Later deze week beslist ze over haar deel name. Vriesekoop doet louter en alleen mee op wedstrijdritme op te doen. Óp 9 maart speelt ze met haar ploeg uit Klazinaveen de tweede finalewedstrijd van de Europa Cup tegen het Duitse Langweid en verdedigt een 3-2- voorsprong. „Ik heb er een beetje moeite mee om weer op het NK te spelen. Maar het is gewoon nodig. Ge brek aan wedstrijdritme is me de eerste wedstrijd tegen Lang weid gewoon opgebroken. In mijn partij tegen Marie Svens- son had ik een onwennig gevoel, ik durfde bepaalde dingen ge woon niet. Daarom heb ik van haar verloren. Dat mag nu niet meer gebeuren. Als we tegen Langweid met 2-0 achter zou den komen, mag ik niet verlie zen. Alles wordt in dienst ge steld van de Europa Cup. Het is uniek dat we in de finale staan, deze kans mogen we niet uit handen geven." Bettine Vriesekoop is als tweede geplaatst op het NK, waaraan buitenlandse spelers dit jaar niet mee mogen doen. Deson danks gaat de Russin Elena Ti- mina als favoriet gestart. Zij is echter al vele jaren in het bezit van een Nederlands paspoort. Vriesekoop: „Ik weet niet of ik een kans maak kampioen té worden, want veel van de jonge speelsters ken ik niet. Ik weet wel dat als ik in de finale tegen Timina kom, ook kampioen word. Van haar kan ik bijna niet verliezen." Over haar kansen op deelname aan het NK is Vriesekoop echter niet al te optimistisch. „Ik ben oud. Ik herstel niet zo snel meer. Bovendien heeft mijn zoon Ty- mo momenteel de waterpokken. Ook daardoor voel ik me niet zo lekker." bijna gelijk aan zelfmoord. Een dag rondhangen geniet niet zijn voorkeur. „Want als je een wedstrijd in de hitte moet spelenkun j e ook niet weer de he le dag in een hotel met airco rondlopen. Je moet dan toch even 's middags een uurtje aan de warmte gaan wen nen." Nederland heeft vandaag een rustdag. Morgen speelt het in alle vroegte (08.00 uur) tegen België, in het kleine stadion, dat op dat moment al door de branden de zon wordt gegeseld. De Belgen had den bij hun eerste wedstrijd in dat stadion, 's middags om vier uur, de thermometer onder de bank in de scha duwrijke dug-out gelegd. Die sloeg uit naar 46 graden Celsius. Voor Bellaart is het nog altijd een idiote gedachte om midden in de nacht (vijf uur) de wekker te laten rinkelen. En met een beetje pech gaat het alarm zelfs nog wat vroeger af. Dat overkwam de Engelsen in de nacht voor hun wed strijd tegen Polen. De Engelse manager had de receptie van het hotel opgedra gen de hele ploeg om vijf uur te wekken. Maar tot hun grote woede werden de Britten al om tien voor vier uit hun bed getrommeld. De Engelsen zochten de dader in het Poolse kamp, maar wie nou werkelijk opdracht voor het vroege reveil had gegeven bleef vooralsnog onopgehelderd. GPD van onze sportredactie ARNHEM - Tijdens de halve fi nale van het Nederlands dam kampioenschap, die op sport centrum Papendal bij Arnhem wordt gehouden, heeft Zeeuws kampioen Daaf Kasse het afge lopen weekeinde twee keer ge lijk gespeeld. Zaterdag moest de Middelbur ger de strijd aanbinden met de Groninger Danny Staal. Kasse moest het initiatief aan zijn te genstander laten, maar kwam geen moment in de problemen. Ook zondag slaagde Kasse er niet in zijn tegenstander, An drew Tjon A Ong uit Maarssen, onder druk te zetten. Hij onder vond wat hinder van een randschijf maar in het late mid denspel werd de positie over zichtelijker en wikkelden de spelers af naar een puntende- ling. Daaf Kasse is nu definitief uit geschakeld voor een plaats bij de eerste twee, die recht geeft op een finaleplaats. Hij deelt de zesde plaats in de tussenstand met de Brabander Mari van Êal- legooijen. Bij de vrouwen speelde Joliën de Graag uit Goes zondag gel ij k te gen de laag geklasseerde Patri cia Muller uit Wijngaarden. De jeugdspeelster ontwikkelde wel enige druk op de vijandelijke stelling, maar ze slaagde er niet in definitief voordeel te verove ren. De Graag staat met nog één ronde te spelen vijfde in haar groep.Op zaterdag 9 maart staat zowel in de categorie algemeen als bij de vrouwen de slotronde op het programma. EINDHOVEN - Niels Goverse uit Kapelle is bij het gewestelijk schaatskampioenschap voor ju nioren B op de derde plaats ge ëindigd in het eindklassement. De Bevelander verbeterde op de 1000 en de 3000 meter zijn per soonlijke records en bracht ze op respectievelijk 1.24.88 en 4.43.84. Op de 500 meter finish te hij na 41.46 seconden en op de 1500 meter na 2.11.88 minuten. Winnaar werd de Brabander Jo- chemUitdehove.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28