Ik ben een evenwichtig mens Golden boy krijgt bij Domo laatste kans Levi Leipheimer Frank Vandenbroucke dinsdag 26 februari 2002 De recente successen van Erik Dekker hebben in Rabobank-kringen welis waar voor vreugde gezorgd, maar er wordt bepaald niet tevreden achterovergeleund. De bankdirecteuren willen meer. Klassie kers winnen is mooi, en de wereldbeker glimt net zo fraai als de muntjes die het concern verdient. Maar er blijft nog wel wat te wen sen over. De ploeg van manager Jan Raas moet in de grote rondes, de Tour de France voorop, meedoen om de podiumplaatsen. Mede daarom werd de Amerikaan Levi Leip heimer aangetrokken. Zelden zal een coureur, of was het toch zijn vrouw, zo'n indruk hebben gemaakt op zijn eerste werkdag. Levi Leip-, heimer tekende 26 oktober 2001 een tweejarig contract bij de Rabobank. Diezelfde avond werd in Valkenburg met de hele ploeg toevalligerwijs het sei zoen feestelijk geëvalueerd. Leipheimer, de inkt van zijn handtekening was nauwelijks droog, mocht ook komen. Het werd een onvergetelijke avond én nacht. Met die kleine kale Leipheimer en zijn hoog blonde en heupwiegende vrouw Odessa Gunn in de hoofdrol. Dansen, het is iets wat wielren ners niet graag doen. Slecht voor de spieren. Maar deze avond was dat anders. Odessa trok de coureurs één voor één de dansvloer op. De familie Leip heimer maakte zo direct naam en werd onmiddellijk in de groep opgenomen. Enkele weken daarvoor had Leipheimer ook al indruk ge maakt. In de Ronde van Spanje. Zowel bergop als in de tijdritten ging de 1.70 meter lange, nu 28- jarige Amerikaan met de besten mee. Op de slotdag, een tijdrit in de straten van Madrid, passeer de hij zijn US Postal-ploegmak- ker Roberto Heras en mocht er voor het eerst een Yank op het erepodium klimmen. Achter de Spanjaarden Angel Casero en Oscar Sevilla werd Leipheimer derde. De keus om, via een ui terst streng dieet, een handvol kilo's af te vallen, had geren deerd. Getekend „Maar het was angstig hem na die drie weken Vuelta terug te zien, zo mager, zo getekend. On ze kat woog bijna meer", aldus Odessa, die als verslaggeefster van de Amerikaanse tv-zender Outdoor Life Network het pelo ton op de voet volgt. Al in de loop van het jaar had Leipheimer aangegeven US Postal de rug toe te willen keren, maar de telefoon van zijn mana ger Paul de Geyter had bepaald niet roodgloeiend gestaan. Dat veranderde gaandeweg de Vuel ta. Uit vijf serieuze kandidaten verkoos Leipheimer, mede op advies van zijn ploegleider Jo- han Bruyneel, de Rabo-ploeg boven de vele extra lires van het Italiaanse Mapei. Jan Raas, die de Amerikaan al sinds zijn tweede plaats in de afsluitende tijdrit van de Driedaagse van de Panne (begin april 2001) volgde, hapte gretig toe. „Levi is een allrounder met uit gesproken kwaliteiten bergop en i n de ritten tegen het horloge. Zijn komst is in nauw overleg met Michael Boogerd en Erik Dekker gegaan. Die denken in de Tour allebei meer speelruim te te krijgen met Levi erbij Leipheimer zelf is, Amerikanen eigen, eerzuchtig. „Ik begin aan dit avontuur met als doel voor 2005 een grote ronde, zeg maar gerust de Tour de France, te winnen. Ik heb die ambitie, maar denk dat het niet reëel is om dat streven al voor dit jaar te hebben. Ik heb de Ronde van de benen. Toch waren het niet de wegen naar de top, maar de wit te sneeuwvlaktes naar het dal die hem het meest trokken. „Ik was alpineskiër, deed alle disci plines: de afdaling, de Super G, de reuzenslalom, de slalom. Op m'n zeventiende ben ik echter gecrasht in een wedstrijd." Het bleek het einde van zijn ski carrière, want hij brak een wer vel. Het wielrennen, in de zomer al de ideale ti-aining voor de winterse bezigheden, kreeg vanaf dat moment voorrang. De video van Greg Lemond, zege vierend in de Tour, diende als leidraad. „Mijn broer en ik heb ben het ding helemaal grijs ge draaid." Aanvankelijk was Leipheimer nauwelijks succesvol. Hij kwam weliswaar in de Amerikaanse amateurselectie, maar leek geen hoogvlieger. Op zijn 22e trok Leipheimer, niet bang voor het avontuur, met een vriend naar België. „Het was een groot avontuur, lang niet altijd even makkelijk. Maar ik was erg ge motiveerd, zat vol enthousias me. De minder leuke kanten vergat ik dan ook snel." Dankzij zijn verblijf in België Frankri j k nog nooit eerder gere den. Maar heus, voor 2005 moet het er van komen." Daartoe zal hij de komende maanden regelmatig de Alpen cols en Pyreneeënpuisten ver kennen en de tijdrittrajecten minutieus voorrijden. Al jaren doet de verzamelde wielerelite zijn best Lance Arm strong te kloppen. En nu zal dit kale mannetje, met een weinig imponerende erelijst en nauwe lijks ervaring, dat zomaar gaan lukken? Een renner die tot voor kort slechts knecht mocht zijn, nota bene van Armstrong zelf. „Je moet er vertrouwen in heb ben. Misschien dat andere cou reurs er daarom niet in slagen de Tour de winnen. Omdat ze niet in zichzelf geloven. Voor 1999 geloofde toch ook niemand dat Lance de Tour ooit nog zou win nen. Maar hijzelf wel. Het lukte hem omdat hij vertrouwen in zichzelf had. Dat is de les die ik van hem heb geleerd." Leipheimer werd geboren in Butte, Montana. In de Rocky Mountains dus. Presteren op grote hoogte zat hem al jong in spreekt hij nu nog een klein beetje Nederlands. Nu hij bij Rabo rijdt, is hij weer gaan oefe nen. „Ik blijf tijdens het seizoen echter wel in Gerona, in Spanje wonen. Omdat het weer om te trainen er beter is." Via de Belgische, door het rock festival Torhout-Werchter ge sponsorde ploeg, belandde Leipheimer in 1997 in de kleine Amerikaanse profformatie Comptel Colorado Cyclist. In 1998 en 1999 reed hij voor het iets grotere Saturn en in 2000 belandde hij bij US Postal Ser vice. Geen van zijn ploegleiders in die tijd, noch zijn collega's, hadden toen kunnen voorspel len dat Leipheimer vorig najaar zijn naam zou vestigen en een contract als kopman bij de Ra- bobank-formatie zou afdwin gen. Zou het een uitschieter ge weest zijn? Heeft Rabobank wel een juiste keus gemaakt? Of gaat het net zoals met Peter Lut- tenberger, de Oostenrijker die zo veelbelovend was, maar in het Rabobank-shirt volledig faalde? Leipheimer: „Ik ben gespannen Levi Leipheimer (rechts) hoopt in de eerste maanden van het seizoen krediet op te bouwen bij zijn teamgenoten, onder wie Michael Boo gerd. „Ik wil tonen dat ik een aanwinst voor de ploeg ben.foto Toussaint Kluiters/ANP voor dit seizoen. De tijd is daar om te laten zien dat ik geen een dagsvlieg ben. Ik heb in Spanje laten zien wat ik in mijn mars heb. Volgens mij ben ik erg ge schikt voor het rondewerk. Dat vraagt evenwicht. Welnu, ik ben een evenwichtig persoon, in al les wat ik doe." Maar tochde druk zal nu groter zijn. In Spanje startte hij als hel per van Roberto Heras, hield niemand rekening met hem. Nu zullen alle ogen op hem gericht zijn. „Ik heb geen hekel aan druk van buitenaf. Het maakt dat ik me ga focussen. Sterker, enige druk werkt zelfs positief bij mijHet geeft me de drive om voort te gaan. Of ik typisch een Amerikaan ben? Misschien wel." Levi Leipheimer zal zijn pijlen weliswaar vooral op de Tour richten, de rest van het seizoen wil hij niet louter in de wachtkamer zitten. „Ik rijd niet te veel wedstrijden, maar wil zeker koei'sen. Dat heb ik nodig." De Amerikaan hoopt in de eer ste maanden van het seizoen krediet op te bouwen bij zijn teamgenoten, zodat ze hem in de Tour onvoorwaardelijk steu nen. „Ik wil tonen dat ik een aanwinst voor de ploeg ben. Door zelf te presteren. Maar ook door Erik (Dekker) en Michael (Boogerd) te helpen, waar en wanneer ze mijn hulp ook maar nodig hebben." Edward Svvier Brouwers (psycholoog) en Lie ven Maesschalk (fysiotherapeut had hij er op dat moment al 11.000 trainingskilometers op zitten. „Die had ik alleen al no dig om voor hetzelfde trainings niveau van mijn ploegmaats te komen." De Frank Vandenbroucke van 2002 blijft verre van groot spraak. De deemoed druipt er eerder van af. „Ik hoef nu geen applaus. En zelfs als ik snel iets win, zal ik niet gaan zwéven. Want straks in april finales rij den in grote klassiekers, is van een heel andere orde." Al tijdens zijn eerste wedstrij den op Mallorca ondervond Vandenbroucke aan den lijve hoe lang de weg is die hij nog moet gaan. Lefevere: „Frank schrok van het niveau in de koers. Hij hield er zelfs een dipje aan over. Gelukkig ging het daarop in de Ronde van de Mid- delllandse Zee weer behoor lijk." Sceptisch Het is daarom dat de ploegbaas sceptisch blijft. „Frank heeft na zijn succesjaar 1999 niet veel meer op hoog niveau gekoerst. Ik denk dat hij eerst een grote ronde moet rijden om daar weer bij in de buurt te komen. Pas daarna kun je vaststellen of hij ooit nog kan terugkomen aan de top." Zijn fans hebben die grote ronde niet nodig. De internetsite van VDB loopt over van de 'geloofs belijdenissen'. Alsof hun verlos ser is teruggekeerd op aarde. Daarbij loert een dubbel gevaar om de hoek: VDB kan weer gaan geloven dat hij niet meer nodig heeft dan zijn klasse en het hele land zal vol ongeduld wachten op de eerste grote zege. Voorlopig weet Vandenbroucke dat hij geduld moet hebben. „Het is al een mirakel dat ik weer leef.Lefevere gaat er van uit dat hij de druk van de hoog gespannen verwachtingen aan kan. „Hij heeft onderhand leren leven met druk. Druk is iets wat je zelf toelaat. Op dit moment is het voor Frank zaak dat hij niet afwijkt van de planning die we samen hebben gemaakt." Ad Pertijs In de Omloop Het Volk is Frank Vanden broucke (2 7er zaterdag weer bijEr is veel veranderd in het leven van de man die de openingsklassieker in 1999 soeverein won. Supertalent Vandenbroucke raakte de weg kwijt en zag zijn comeback tot twee keer toe faliekant mislukken. Zijn 'laatste kans' krijgt hij dit jaar bij Domo. En ook zijn ploegleider Patrick Lefevere vraagt zich nu af of Vandenbroucke er nu wel in slaagt op nieuw een topper te worden. Zijn nieuwe ploegmaats bij Domo waren laatst tijdens een trainingskamp in Mallorca onder de indruk. Wat reed die man gemakkelijk... De klasse straalt nog altijd aan alle kan ten af van Frank Vandenbrouc ke. Geen wonder dat ook Lampre-baas Algeri vorig jaar heilig geloofde in de comeback van de golden boy van het Belgi sche wielrennen. Wat rijdt die man gemakkelijk, riepen ze vo rige winter ook daar. Ze dachten de oude VDB in hun midden te hebben gekregen. Een man die zo heerlijk zelfver zekerd over zichzelf sprak, dat het de arrogantie voorbij ging. Maar ook een man die deemoe dig toegaf fouten te hebben ge maakt en plechtig beloofde zijn fans niet nog een keer teleur te zullen stellen. „Het ging goed tot nieuwjaar", zegt zijn toenmalige Lampre- ploegmaat Johan Verstrepen. „Daarna merkten we al snel dat hij weer fout bezig was. Frank was weer veel te gemakzuchtig geworden. Hij heeft nooit hoe ven vechten en dat was vorig jaar toch echt nodig." Beetje klasse Frank Vandenbroucke zei onder meer lachend niet onder de in druk te zijn van de trainings ijver van concurrent Michael Boogerd. Laat staan dat hij er over dacht zichzelf zo af te beu len. „Want ik heb ook een beetje klasse, hè meneer." Met zijn klasse alleen lukte het evenwel niet terug te komen op zijn oude niveau. Vandenbrouc ke eiste overal het kopmanschap op, ook al kon hij dat nergens meer waarmaken. Uiteindelijk trok ook Algeri zijn handen van hem af. De Belg leek definitief verloren voor de wie lersport. Zo gemakzuchtig is Vanden broucke kennelijk ook weer niet. Hij raakte in gesprek met Patrick Lefevere, zijn oude ploegleider uit de glorietijd bij Mapei, en kreeg een contract om zich voor de laatste keer te kun nen bewijzen. Lefevere toont zich nu gepast sceptisch over de kans van sla gen. „Dat is toch logisch. Na al die jaren moet hij nog altijd be wijzen ook in de koers weer zijn mannetje te staan." Hij stelt slechts vast dat Vandenbroucke de zaken doeltreffender aan pakt dan vorig jaar bij Lampre. „Bij die ploeg heeft hij zijn pro blemen nooit tot op de bodem willen aanpakken. Depressivi teit is niet zo maar iets. Daar voor moet je steun zoeken bii sterke mensen. Dat deed hij nooit. Hij liet zich omringen door mensen die hem niet tegen durfden spreken. Met personen die hij gemakkelijk wandelen stuurde. Bij ons heeft hij betere begeleiders. Mensen als Mu seeuw en Vanmol respecteert hij. Als er nu iets is, trekt hij di rect aan de bel." De taal van Vandenbroucke klinkt inderdaad anders dan vo rige winter. Vorig jaar wilde hij alleen door de hoofdpoort te rugkeren in het peloton. Nu houdt hij het op de achterdeur. „Ik vraag dit jaar niet om kop man te zijn. Ik wil met Domo ge woon de klassiekers meerijden en wachten op de dag dat de om mekeer komt", zei hij vlak voor zijn eerste koers in Qatar. Sa men met zijn begeleiders Jef Frank Vandenbroucke begint bij Domo aan zijn derde poging om terug te keren aan de top. foto Cor Vos/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25