Gezond leven scheelt vele jaren De joint als wondermiddel Juiste voeding beter dan supplementen Kunstorganen klaar voor transplantatie Logopedie op school Michael Roizen geeft tips om je werkelijke leeftijd te drukken Lachen stimuleert immuunsysteem Toename van knokkelkoorts Betere hartklepprothese Bacterie voorkomt tandbederf Kansen op borstkanker dinsdag 26 februari 2002 LOS ANGELES - Lachen is gezond. Het kan vooral bij kinde ren niet alleen pijn en stress verminderen, maar ook het im muunsysteem stimuleren. Onderzoekers van de Universiteit van Los Angeles (UCLA) zeggen dat kinderen met bijvoor beeld kanker of aids hun genezingsproces kunnen bevorderen door voldoende te lachen. In een experiment moesten kinderen tussen de acht en veer tien jaar hun hand in een bak met ijskoud water houden, ter wijl ze naar een grappig filmpje keken. Het bleek dat ze de tintelingen in hun koude hand langer konden weerstaan naarmate ze harder moesten lachen. De organisatie van de CliniClowns, die sinds 1993 in Neder landse ziekenhuizen met clowns kinderen vermaakt, hecht weinig waarde aan dergelijk onderzoek. Directeur D. Doude van Troostwijk zegt dat iedereen al weet dat lachen gezond is. ANP GENEVE - Het aantal meldingen wereldwijd van de gevrees de knokkelkoorts, ook wel dengue genoemd, is sinds 1979 ver viervoudigd. Dat blijkt uit gegevens van de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) in Genève. De ziekte woekert vooral in grote delen van Afrika en Azië. Elk jaar raken rond de vijftig miljoen mensen besmet met het knokkelkoortsvirus. In zo'n 500.000 gevallen ontwikkelt zich de levensbedreigende vorm van de tropische ziekte, die ge paard gaat met hevige bloedingen. Volgens deskundigenis de verspreiding van de knokkelkoorts vooral te wijten aan de toegenomen belangstelling voor vliegvakanties naar de tro pen. Ook is de muggenpopulatie sterk gestegen door de ver- 1 stedelijking. In West-Europa verhindert het koele klimaat de verspreiding van het virus. DPA EINDHOVEN - Dankzij een nieuw computermodel is het mogelijk om betere hartklepprotheses te ontwikkelen. Bo vendien is het model in de toekomst ook bruikbaar bij chirur gische ingrepen aan zieke kleppen in de aorta, de grote li chaamsslagader. Die conclusie heeft ir. J. de Hart getrokken na een onderzoek waarop hij vrijdag 1 maart aan de Techni sche Universiteit Eindhoven hoopt te promoveren. Het door hem ontwikkelde computermodel levert de cardio loog ook extra gegevens op die van belang zijn bij de beslis sing of hij wel of niet moet opereren. De Hart studeerde in 19 9 7 als werktuigbouwkundig medisch ingenieur af en werkt inmiddels als onderzoeker bij het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam. Jaarlijks krijgen wereldwijd ruim 170.000 patiënten een hartklepprothese. ANP LONDEN - Nooit meer gaatjes. Dat is mogelijk, zegt de Ame rikaanse wetenschapper prof. Jeffrey Hillman van de Univer siteit van Florida. Hij heef teen spray met een genetisch gema nipuleerde bacterie ontwikkeld, die tandbederf een leven lang voorkomt. Een behandeling van vijf minuten is voldoen de, stelt Hillman. Tandbederf komt niet door suiker, maar door een bacterie die in de mondholte leeft en die suiker omzet in melkzuur. Dat zuur tast het glazuur aan en daardoor ontstaan gaatjes. Hillman heeft die bacterie (streptococcus mutans) genetisch veranderd in een vorm die geen melkzuur produceert en die j dus geen tandbederf veroorzaakt. Binnen een jaar kan de spray getest worden op mensen, zei Hillman op een vergade- i ring van wetenschappers in Boston in de Verenigde Staten. De nieuwe behandeling betekent niet dat tandenpoetsen niet meer hoeft. Goed borstelen is nodig om tandplak te verwijde ren: ANP door Bas Timmers NEW YORK - Je bent tachtig, maar je voelt je als een vijftigja rige. Je rent iedere dag, speelt met je kleinkinderen en bent volop actief in het verenigings leven. Onmogelijk? Een obses sieve droom? Nee, meent de Amerikaanse specialist Michael F. Roizen. „Het is mijn doel om de gezondheid van de natie te veranderen." Hij geeft tips om gezonder te leven en je werkel ij - ke leeftijd naar beneden te brengen. Minder mobiel bellen in de auto helpt al. Wie kent ze niet: van die figuren die zich veel jonger gedragen dan ze zijn. „Het gaat er niet om hoe oud je bent, maar om hoe oud je je voelt", roepen de lotge noten in koor om de moed erin te houden. Ach ja, bijna dertig en al een beetje kalend vloekt met de ambitie om nog elke week te dansen in de hipste discotheken tot diep in de nacht. Maar ja, ou der worden we allemaal, dat is niet te voorkomen. Toch? Onzin, vindt Michael Roizen, tegenwoordig werkzaam op de School of Medicine in Syracuse (New York). Door gezond te le ven en de goede keuzes te maken kunnen we de veroudering af remmen, stoppen en zelfs terug draaien, meent hij. RealAge heet zijn concept, het gelijkna mige boek is een bestseller in het gezondheidsgekke Amerika en Oprah nodigt hem regelmatig uit als gast in haar talkshows. „Veroudering is door de medi sche gemeenschap veel te lang afgedaan als een zuiver gene tisch bepaald verschijnsel", schrijft hij. „Maar mensen die op hoge leeftijd nog steeds jong leven, hoeven niet per se 'goede' genen te hebben. Ze hebben vooral 'goede' keuzen gemaakt. Ze nemen voldoende lichaams beweging, eten volop fruit en groenten, blijven geestelijk ac tief en doen veel dingen die dit boek aanbeveelt om jong te blij ven." Roizen ergerde zich groen en geel aan de onophoudelijke stroom patiënten, die ondanks hun hartklachten vrolijk vet bleven eten en sigaretten roken. De specialist kon ze niet motive ren om gezonder te gaan leven. Mensen die op hoge leeftijdnog steeds jong leven, hoeven niet per se 'goede' genen te hebben, ze hebben vooral 'goede' keuzen gemaakt. foto Ben Steffen/G PD Totdat hij op het idee kwam om te berekenen hoeveel jaren het lichaam jonger zou worden als de patiënt bijvoorbeeld zou stoppen met roken. „Want als je vandaag een hamburger eet, ben je morgen ouder dan wan neer je een salade zou nemen." Flossen Het concept bleek te werken. Een patiënt, die jarenlang wei gerde om medicijnen te nemen tegen hoge bloeddruk, begon meteen te slikken, toen hij zag dat hij fysiek vier jaar jonger kon worden. Voor Roizen was het aanleiding om de RealAge- gedachte verder uit te werken. Samen met assistenten worstel de hij 25.000 wetenschappelijke rapporten door. Aan de hand daarvan identificeerde hij 125 gedragingen, met daarbij het aantal jaren wat je ouder of jon ger wordt als je dat gedrag wel of niet vertoont. Een aantal voorbeelden. Dage lijks het gebit flossen kan vol gens Roizen zes jaar schelen. Multivitaminen doen hetzelfde. Een glaasje alcohol per dag scheelt twee jaar. Mannen moe ten veel tomatenpuree eten en groene thee drinken tegen pros taatkanker, vrouwen kunnen tijdens de menopauze met een hormoonvervangende therapie starten. Veel seks is ook erg goed. En het dragen van een au togordel scheelt al snel een paar maanden. Al is het niet mogelijk om als vijftigjarige een tiener te worden: Roizen schat de maxi male verjonging op 25 jaar. Zijn theorieën trokken inmiddels de aandacht van miljoenen land genoten. In Nederland kwam zijn boek net uit in een vertaalde versie. Heeft hij nu het ei van Columbus gevonden, of is hij de opvolger van de al lang vergeten dieetgoeroe annex charlatan Montignac? Hij kreeg vanuit de medische wereld in elk geval vee) kritiek, omdat hij geen nieuw onderzoek presenteerde. „Het enige dat we gedaan heb ben, is beschikbare gegevens sa menvatten", geeft de specialist toe. „Maar we deden dat op zo'n manier dat het betekenisvol en motiverend is voor mensen. Aan de hand van de vragenlijst in het boek of op de website www.RëalAge.com kan eenie der de eigen RealAge bereke nen. Wie bijvoorbeeld niet mo biel belt in de auto, redelijk gezond eet en wekelijks mini maal twee keer achter een voet bal aan rent wordt 3.9 jaar jon ger. Maar na het invullen van de huwelijkse status (alleenstaand het aantal intieme vrienden (drie, met moeite) en het aantal van nul huisdieren kunnen uit eindelijk acht zielige maandjes winst overblijven. Het boek en de site geven ook meteen advie zen hoe de leeftijd te verlagen is, inclusief het aantal jaren winst. Het varieert van redelijk mak kelijke veranderingen (aspi rientjes, vitamines, veilig auto rijden) tot het volgen van een evenwichtig dieet, meer spor ten, sociale netwerken bouwen of stoppen met roken. „Mis schien wil ik helemaal geen ne gen stuks fruit per dag eten - wat me vier jaar jonger maakt - omdat ik niet van appels en ba nanen houdt", vertelt de anes thesioloog. „Maar ik weet ten minste dat ze belangrijk zijn voor me. Je kimt zelf de keuze maken. En hoe lang en goed we leven, wordt voor zeventig pro cent bepaald door onze keuzes." De 57-jarige Roizen heeft zelf een RealAge van 42. Hij krijgt nog wat weinig slaap, heeft soms te veel stress en fatsoenlijk eten lukt niet altijd, geeft de Amerikaan toe. Maar verder leidt hij een gezond leven. „Ik ben volgens mij zelfs de enige die langzamer en dus veiliger is gaan rijden." GPD door Kim Spanjers AMSTERDAM - De verkoop van vitaminen zit nog steeds in de lift en daar speelt de commer cie handig op in. 'Kristalhelder beleven', 'mooie dromen' of 'zonnige stralen' zijn de tot de verbeelding sprekende namen van de nieuwste lijn van vitami nemerk Davitamon: Vitalis. On der de deskundigen is aarzelen de scepsis de reactie op weer een nieuw soort in de schappen. Maar liefst dertig procent van de Nederlandse huishoudens heeft inmiddels een vitamine of voedingssupplement in het keu kenkastje staan. Al sinds 1995 laat de verkoop van vitaminen een duidelijk stijgende lijn zien met gemiddeld tien tot vijftien procent. Vorig jaar steeg de om zet weer met tien procent tot in totaal driehonderd miljoen eu ro. Een markt waar de rek nog lang niet uit is, zo vernachten de productmanagers van de grote producenten zoals Nutricia, Chefaro en Whitehall. De keuze aan vitaminen alleen al getuigt van een optimistische kijk op de verkoop van de sup plementen. Ze zijn bijvoorbeeld seizoensgebonden met extra weerstand voor de winter of juist zomertabletten; ze zijn er speciaal voor kinderen en voor DEN HAAG - Vrouwen die na hun dertigste kinderen krijgen en vrouwen die jong menstruc- ren, hebben meer kans op borst kanker. Een miskraam of abor tus levert, in tegenstelling tot wat werd verondersteld, geen verhoogd risico op borstkanker. Dat blijkt uit onderzoek van de Franse dr. Clavel-Chapelon. Clavel-Chapelon onderzocht 91.000 vrouwen gedurende tien jaar. Bij 1718 vrouwen werd borstkanker geconstateerd. Vergeleken met vrouwen die voor him tweeëntwintigste een kind krijgen, hebben vrouwen die dat pas na hun dertigste doen 63 procent meer kans op borstkanker voor de menopau ze. Menstruatie op jonge leeftijd blijkt ook een verhoogd risico op borstkanker te geven. Voor elk jaar dat een vrouw na haar elfde begint met menstrueren, vermindert het risico met 7 pro cent. ouderen, maar ook voor sterkere botten of om de ogen te verbete ren. In de slag om de vitamine slikker moet de consument vooral keus hebben. „De concurrentie is moordend op het moment. De markt is ook groeiende, maar het moet nog blijken of de consument wel zit te wachten op zoveel verschil lende soorten", reageert woordvoerder van NPN, de branchevereniging voor na tuurproducten en voedingssup plementen. Hij verklaart de po pulariteit door de toenemende aandacht voor gezondheid. Vitamine C „Vroeger was er alleen vitamine C om je dagelijkse portie beno digde vitaminen aan te vullen. Nu de relatie tussen voeding en ziekten vast staat, redeneren steeds meer mensen dat ze beter kunnen voorkomen dan gene zen", aldus Van Rooij. Maar dat gaat volgens het Voe dingscentrum in Den Haag niet helemaal op. „Producenten be schrijven een gezondheidsclaim op hun verpakkingen, maar wanneer je de nieuwe lijn van Davitamon als voorbeeld neemt, zijn dat vrij vage claims. Ze beloven meer energie en ont spanning of soepelere spieren. Nieuw aan deze producten is dat er kruiden en plantenex tracten aan zijn toegevoegd. Die kunnen een bepaalde werking hebben, maar dan is ook de hoe veelheid van belang", meent voedingsdeskimdige Patricia Schutte van het Voedingscen trum. Voeding levert veel meer aan vi taminen is het simpele advies van het Voedingscentrum. En de consument moet altijd bekijken of hij niet te veel van bepaalde vitaminen binnenkrijgt. Dat is niet gezond. „Het gevaar van het steeds verder specificeren van de vitaminen is dat mensen allerlei pillen door elkaar gaan slikken", aldus Schutte. Voor een volledig objectief oor deel biedt de site (vitamine-in- fo.nl) van het Vitamine Infor matie Bureau dat is verbonden aan TNO uitkomst. „Vitaminen is altijd een individueel ver haal", zegt woordvoerster An- nemarie Nijhof. „Het is weten schappelijk aangetoond dat zwangere vrouwen gebaat zijn bij een supplement foliumzuur. Wanneer je weinig melk drinkt, kun je calcium slikken. Maar ook al slik je calcium, je kunt toch een been breken. Vitami nen zijn dus zinvol in het geval van een tekort. Met gezond eten kom je echter ook al heel ver." Een jointje helpt bij het bestrijden van ziekteverschijnselen als pijn, moeheid en krampaanvallen. foto Harry Tielman/GPD EINDHOVEN - Van Parkinson- patiënten tot mensen met MS: sommige zieken hebben minder pijn als ze een joint roken. Tot voor kort was deze medicinale marihuana duur en illegaal. Sinds minister Borst deze maand twee bedrijven vérlof gaf voor de teelt van marihua- na-als-medicijn, kan het geluk van de Eindhovense Gerdie van Hedel-Meurs (53) niet meer stuk. „Dat jointje is een won dermiddel." Daar ligt het medicijn. Bran dend in de asbak, met aan het uiteinde van het filter een vleugje lippenstift. Gerdie van Hedel neemt nog een trekje. Een onvervalste koffieshoplucht kringelt de keuken in. Vier jaar geleden hoorde ze in een secon de haar leven instorten, toen de dokters haar zeiden dat ze de ongeneeslijke ziekte multiple sclerose (MS) had. Deze afwijking van de isolatie laag van het centrale zenuw stelsel zorgt ervoor dat prikkels vanuit de hersenen hun eind doel niet goed bereiken. „Ik kan bijvoorbeeld denken dat ik dit theekopje goed vastpak, maar in werkelijkheid kan ik er best een paar centimeter naast zitten of het plotseling laten vallen." Ze probeerde alles uit („Ik ben zelfs ten einde raad naar Jo- manda geweest!") maar werd van een wrak een nog groter wrak. „Ik heb zoveel medicijnen geprobeerd dat ik er met gemak deze hele straat mee kan plavei en. Uiteindelijk kon en deed ik helemaal niets meer." Gerdie van Hedel verloor het vertrouwen in een oplossing, tot een kennis van haar man ineens met een zakje marihuana aan kwam zetten. „Wat moet ik daar nou weer mee, was mijn eerste reactie. De drempel om drugs te gaan gebruiken was enorm. Maar ja, je grijpt toch iedere kans." Het werkt. Van Hedel ziet haar joints als een medicijn en niet als een drug om de werkelijk heid te ontvluchten. Alle bijver schijnselen van haar ziekte - pijn, moeheid en krampaanval len - zijn verdwenen. Ze danst, tennist en hoeft niet meer te rus- ten. „In het begin rookte ik er twee: 's ochtends en 's avonds eentje. Nu sta ik er toch wel ie- dex'e dag mee op en ga ik er mee naar bed. Maar ik word er niet echt high van, zoals gezonde mensen." Nederwiet Het 'wondermiddeltje' kost haar gemiddeld vijfhonderd gulden per maand. Tenminste, als ze het bestelt bij de landelij ke Stichting Medicinale Mai'i- huana. Inmiddels kweekt ze zelf het maximaal toegestane aantal van vier plantjes. Uit de bijkeu ken komt een enorme Tupper- waredoos met nederwiet, de bekendste variant van Nedei'- landse mai'ihuana. Trots ti'ekt ze het deksel open. „We hebben geoogst met kerst, hier kan ik wel even mee voor uit." Het opiumverlof dat minister Boi'st aan twee Rotterdamse be drijven gaf, betekent dat een joint op recept legaal woi'dt en de ziektenkostenverzekeraars de kosten vergoeden. Dat haar omgeving soms i'aar opkijkt, doet Van Hedel de laat ste jaren niets meer. „Eerst schaamde ik me als ik er een op stak. Als ik tegenwoordig een krampaanval voel opkomen in een restaurant, meld ik het al- tij d even. Ik ben geen junk. Dit is geen gewone joint, zegt ik dan. Dit is een medicinale joint. Maar negen van de tien keer wordt me toch vi'iendelijk ver zocht het pand te verlaten." Echt erg vindt ze dat niet. „Eerst voelde ik me een slachtoffer. Nu ben ik weer de ondernemer van mijn eigen leven. Ik hoef al vier jaar niet meer naar de neuro loog. Door dat jointje ben ik weer echt gaan leven. Dus steek ik er lekker nog eentje op." GPD BOSTON - Een Amerikaanse chirux^ beweert dat hij klaar is om voor het eerst bij een mens een orgaan in te brengen dat in een laboratorium is 'geprodu ceerd'. Tegen de BBC verklaar de de Bostonse kinderarts Atala dat hij alleen nog wacht op toe stemming van de autoriteiten. Dat groene licht verwacht hij binnen enkele maanden. Voor de chirurg van het Boston Childx-en's Hospital is de blaas- transplantatie nog maar het be gin. „Ik denk dat er na vei'loop van tijd geen gi'enzen meer zijn aan de mogelijkheden", zegt hij op de website van de Britse om roep. „Onderzoek de vei'schil- lende soorten weefsels en bekijk hoe de cellen het beste werken. Met die strategie moet je elk or gaan kunnen reparex-en." Twee jaar geleden wei'den in Boston de eex-ste transplantaties met een 'laboratoi'iumblaas' uitgevoerd op zes Beagles. Na verloop van tijd konden deze honden normaal plassen. Vol gens Atala is hij nu zo ver dat hij dezelfde operatie bij een jong kind kan uitvoeren. Polymeer Om de 'kunstoi'ganen' te maken, namen onderzoekers weefsel van de blaas van de honden, om daaruit cellen te isoleren. Die wei'den vervolgens 'bewerkt' en over ballen van polymeer ge legd, om al groeiende een juiste blaasvoi'm te bereiken. Een soortgelijke techniek wordt ook gebruikt bij stamcelbehande lingen, waarbij 'jonge' cellen woi'den ingebracht om een ha- pei-end orgaan te repareren. Volgens Atala zal het gebruik van de nieuwe techniek de transplantatie van organen niet overbodig maken. Wel verwacht hij dat de wachtlijsten bekort kunnen worden. ANP Een van de taken van de GGD Zeeland is het voor komen van spraak- en taal stoornissen van kinderen in de leeftijd van vier tot négentien jaar. Daarom bezoekt een logo pediste) van de GGD de scho len om kinderen te screenen op spraak- en taalstoornissen. Het doel van deze sci'eening is om zo vroeg mogelijk logopedi sche problemen op te sporen en te vooi'komen. De ouders wor den van te voren op de hoogte gebi'acht en dienen hiei"voor toestemming te geven. Los van deze screening kan op verzoek van de consultatiebu- ï'eau-ails, de jeugdarts, de leerkracht en/of de oudei's een onderzoek verricht worden. De logopedische screening maakt het mogelijk om in kort tijdsbestek te bepalen, of een kind logopedische zorg nodig heeft. Er wordt gelet op het begrijpen en gebruiken van mondelinge taal, uitspi'aak, stemgebruik, vloeiendheid van het spreken (stottex'en/broddelen), gehoor en het mondgedi'ag (zuigen op duim/vingei's/speen en open mondgedrag). Na afloop wor- den de resultaten met de leer kracht bespi'oken en ki'ijgen de ouders bericht over het resul taat. Als er geen bijzonderhe den zijn is er geen bemoeienis meexi Wanneer er lichte proble men geconstateerd woi'den, krijgen ouders en/of leerkracht advies en eventueel wordt een folder vex'strekt. Ook is het mogelijk, dat de ou ders thuis met een oefenboekje aan de slag gaan. Soms kan het vooi'komen dat de ontwikke ling van het kind nog een tijdje gevolgd woi'dt, omdat de nood zaak van behandeling nog niet duidelijk is. Het kind wox'dt dan op de contx'ole-lijst ge plaatst. Wanneer bij de sci'eening of bij het onderzoek een spraak- en/of taalontwik kelingsstoornis geconstateerd wordt, kan in overleg met de oudei'S tot een verwijzing naar een vrijgevestigde logope diste) besloten woi'den. De huisax-ts wordt dan op de hoog te gebracht en gevraagd te ver wijzen. Maakt u zich zorgen over de spi'aak-/taalontwikke- ling van uw kind en is uw kind nog geen vier jaar, wacht dan met te lang met advies vragen. U kunt terecht bij het consulta- tiebui'eau en/of de huisarts. Chantal van Leeuwen en Ine van der Linden, logopedistes GGD Zeeland; voor meer infor matie kunt u bellen met 0113- 249420; voortsinternet: www.ggdzeeland.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22