Belastingdiskette is onvolledig Saoedi-Arabië verrast met vredesplan Midden-Oosten PZC Duizenden liters olie stromen in haven Vlissingen-Oost Op weg naar één Afghaans leger o p e n Dag NeHaLeNNia Veel particulieren kunnen geen gebruikmaken van elektronische aangifte 9 t/m14 Seropositieven in VS vaak niet behandeld Nieuw schandaal Frankrijk treft ditmaal communisten 2 A P 7 N MAART U 1 z T "n 2002 ERA R 0 u T _E mm 2 2 Kritiek op WAO-plan Hoogervorst Les in zuinig rijden Start nieuw wielerjaar nadert 19 23 t/m 26 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 11° 16° ZW7 Zuidwesterstorm Aan zee zuidwesterstorm, landinwaarts zeer zware windstoten. Buien, later met onweer, maxima rond 11 graden. 245e jaargang nó. 48 dinsdag 26 februari 2002 los nummer 1,00 vandmcj van {&30 - 21:00 uur nltun nfitjennrmtft (ocalie) steoelijke scuoIeN^emeeNscHap mioneLiuinj; van onze redactie binnenland DEN HAAG - De belas tingdiskette van de Belas tingdienst, maar ook die van uitgeverij Elsevier, is onvolledig. De Neder landse Federatie van Be lastingadviseurs spreekt zelfs van een 'fout', waar door een groot aantal par ticulieren geen gebruik kan maken van de elektro nische aangifte. Het probleem waar het om gaat, speelt zich af rond vraag 13g in zake de Kapitaalverzekering Eigen Woning (KEW). Een be hoorlijk'ingewikkelde aangele genheid in het nieuwe belas tingplan, omdat het hier gaat om de vraag of bijvoorbeeld een spaarhypotheek gekoppeld wordt aan de eigen woning in Box 1 of wordt ondergebracht in de box van de vermagensrende- mentsheffing: Box 3. Mensen die kiezen voor Box 1 moeten dat met een kruisje aan geven. Dat gaat allemaal van zelf zolang de betreffende be lastingaangever maar één zo'n kapitaalverzekering heeft. Zijn er meerdere uit verschillende jaren waarvan de aangever de ene in Box 1 en de ander in Box 3 wil onderbrengen, dan kan dat nergens in de aangifte worden vermeld. Bijlage „Een grote omissie", zo stelt ook fiscalist W. Vennix uit Tilburg. „Betrokkenen kunnen niet an ders dan gewoon op papier in vullen en er een bijlage bij doen. Terwijl de Belastingdienst juist SEATTLE - Het aantal seropo sitieven in de VS wordt geschat op bijna een miljoen. Nieuwe statistieken geven ook aan dat 42 tot 59 procent van de mensen die met hiv zijn besmet, zich daarvan niet bewust is of geen enkele vorm van behande ling krijgt. Hiv is het virus dat aids kan veroorzaken. Elk jaar zijn er in de VS zo'n 40.000 nieuwe besmettingsge- vallen. Het aantal geregistreer de sterfgevallen door aids bedroeg in 1999 en 2000 respec tievelijk 17.200 en 15.300. Tus sen 19 9 8 en 2 000 is het geschatte aantal seropositieven in de VS met ongeveer 50.000 gestegen naar 850.000 a 950.000. AFP geen bijlagen wil." A. Schoen makers, bestuurslid van de Ne derlandse Federatie van Belas tingadviseurs bevestigt de problemen. De Belastingtele foon weet er ook geen raad mee en bij het ministerie van Finan ciën was gisteren niemand be reikbaar voor een reactie. Het verbaast de fiscalisten niets. Uitgevers blijken vrese lijk te tobben met de professio nele software voor de belasting adviseurs, die nog steeds niet zonder onvolkomenheden be schikbaar is. „Het is zelfs voor de computerdeskundigen alle maal te ingewikkeld", aldus Schoenmakers. De belastingaangifte via de dis kette en via internet neemt een steeds hogere vlucht. Van de 5,5 miljoen mensen die dit jaar hun belastingaangifte moeten in vullen, doen 2,25 miljoen men sen dat via diskette en internet, zo verwacht de Belastingdienst. „Het gaat hard. We verwachten dat dit jaar 750.000 mensen meer dan vorig jaar hun aangif te per diskette of per modem in sturen", zegt woordvoerster J.de Voogd van de Belasting dienst Particulieren in Utrecht. De Belastingdienst blijft, on danks het complexe nieuwe be lastingstelsel, bij haar garantie dat mensen die hun formulieren voor 1 april hebben ingestuurd voor 1 juli bericht krijgen. „De echte vroege inleveraars, men sen die hun aangifte al in janua ri hebben ingestuurd, hebben eind maart al bericht in huis", zegt De Voogd. In het verleden kregen de vroege vogels al half maart bericht. GPD pagina 21: Zeeuwse kopzorgen bij invullen formulier Strijders van Atta Mohammed, één van de belangrijkste krijgsheren in het noorden van Afghanistan, leveren in Baghjahanuma Fort hun wapens in. foto MaximMarmu r/AP van onze redactie buitenland KABOEL - De eerste zeshon derd rekruten voor wat in de toekomst het nationale leger van Afghanistan moet worden, zijn gisteren aan hun opleiding begonnen. De training van de troepen wordt verzorgd door buitenlandse militairen die deel uitmaken van de internationale vredesmacht in Afghanistan. De VS leveren een deel van de uitrusting van de militairen en verzorgen mogelijk de opleiding van een volgende lichting re kruten. Het eerste bataljon van het na tionale leger bestaat uit mannen die zijn uitgezocht door de ver schillende lokale krijgsheren die nu nog op militair gebied de baas zijn in Afghanistan. Elke etnische groepering en provin cie is vertegenwoordigd in het leger en de internationale vre desmacht heeft een rol bij het toezicht op de geselecteerde kandidaten, om te voorkomen dat 'ongewenste strijders' die voorheen een commandofunc tie onder de Taliban hadden, de dienst gaan uitmaken in het nieuwe leger. Het is de bedoeling dat op ter mijn alle lokale strijdgroepen worden verboden en er slechts één leger is in Afghanistan. Vol gens de VS-gezant voor Afgha nistan, Zalmay Khalilzad, be staat er nu constant het gevaar dat er onderlinge gevechten uit breken tussen de verschillende anti-Talibangroeperingen. Veel van de krijgsheren zullen vol gens Khalilzad echter niet be reid zijn om hun militaire macht af te staan, zodat het nog lang kan duren voordat het nationale leger daadwerkelijk de macht heeft in het land. AP pagina 2: vluchtelingen hard nodig voor opbouw Afghanistan door Henk Glimmerveen PARIJS - De schandaalcarous- sel in Frankrijk is nu gestopt voor de deur van de F ranse com munisten (PCF). De krant Le Parisien publiceerde gisteren een kopie van een factuur van een kwart miljoen Franse francs (ruim 35.000 euro) die het com munistische maandblad 'Eco nomie et Politique' in het begin van de jaren negentig heeft ge stuurd aan het olieconcern Elf voor een studiebijeenkomst over energiepolitiek. Alleen, de studiebijeenkomst heeft nooit Het is volgens Le Parisien niet de enige keer dat Elf over de brug kwam om het noodlijden de communistische maandblad te steunen. Een onbekend aan tal soortgelijke fictieve studie bijeenkomsten zou door het blad zijn georganiseerd. Telkens met steun van het toenmalige staatsoliebedrijf. Ook het bedrijf Rhone Poulenc en het Parijse openbaar ver voerbedrijf RATP hebben vol gens Le Parisien de kassen van 'Economie et Politique' gevuld. Niet via steun aan verzonnen bijeenkomsten maar door het afnemen van duizenden exem plaren van het maandblad. De transactie had evenwel het ka rakter van eenrichtingverkeer. Volgens Le Parisien zijn de exemplaren nooit geleverd. In totaal zou 'Economie et Politi que' 1,6 miljoen francs (240.000 euro) hebben opgestreken. De communistische leider Ro bert Hué, die zich al kandidaat heeft gesteld voor de presi dentsverkiezingen, heeft in een reactie ontkend dat de PCF zich schuldig heeft gemaakt aan malversaties. Volgens hem was het destijds de gewoonte dat studiebijeenkomsten werden gesponsord door het bedrijfsle ven. Steun Hué wordt in die redenering ge steund door president Chirac die dezer dagen in een televisie interview verklaarde dat 'alle politieke partijen' in Frankrijk in het verleden naar nevenin komsten op zoek waren, omdat de verkiezingscampagnes steeds meer geld gingen kosten. GPD Advertentie MAKELAAR www.era.ni 0 0 van onze redactie buitenland CAIRO - De Saoedische kroon prins Abdoellah heeft de partij en in het conflict in het Midden- Oosten verrast met een vredes voorstel. Volgens Abdoellah zijn de Arabische leiders bereid de relaties met Israël te norma liseren, op voorwaarde dat de joodse staat zich uit de bezette gebieden terugtrekt en het stichten van een Palestijnse staat toestaat. In Israël zelf is het geweld gisteren opgelaaid. Het is niet duidelijk of de kroon prins, de feitelijke leider van zijn land, tegenover The New York Times een luchtballon op liet of een weldoordacht vredes initiatief wilde lanceren. Hij zou tegen columnist Thomas Friedman van de krant hebben gezegd het plan niet te zullen in brengen tijdens de komende top van Arabische leiders in Bei roet. Maar Abdoellahs uitlatin gen zijn al volop in discussie. Zijn ideeën worden bestudeerd, zo niet toegejuicht. Het vredesteam van de Ameri kaanse president Bush buigt zich over de details en heeft een afgezant naar Riaad gestuurd. Minister Powell van Buiten landse Zaken sprak van 'een po sitieve ontwikkeling'. Volgens ingewijden in Washington zijn de toezeggingen van Abdoellah alleen al van groot belang om dat zijn invloed en macht in de Een gewonde Israëliër in Jeruzalem wordt afgevoerd naar een zie kenhuis. foto Sharon Perry/RTR Arabische wereld ver reiken. VN-secretaris-generaal Annan riep de partijen op de Saoedi sche principes over te nemen. Die komen neer op terugtrek king van Israël naar de grenzen van vóór 1967, zowel op de Wes telijke Jordaanoever als in Jeru zalem. In ruil daarvoor krijgt Israël veiligheidsgaranties, vol waardige diplomatieke relaties en volledige handel met zijn Arabische buren. Het vernieu wende aan het Saoedische voor stel is volgens Friedman de be reidheid af te wijken van de grenzen, ook met betrekking tot Jeruzalem. In Israël is gematigd positief ge reageerd op het plan. Een mede werker van premier Sharon sprak van 'een positieve trend' en de Israëlische president Katsav nodigde Abdoellah me teen uit voor een bezoek aan Is raël. De Israëlische media rea geerden sceptisch. Zij vragen zich af waarom Abdoellah, ge woonlijk voorstander van de harde lijn, juist nu een gebaar heeft willen maken. Als verklaring geven zij de be- Staatssecretaris Hoogervorst (Sociale Zaken) heeft gisteren felle kritiek gekregen op zijn suggestie de aanvulling van het ziektegeld aan te pakken. De WD-bewindsman denkt dat dit een van de mogelijkheden is om het grote aantal WAO'ers terug te dringen. Het aantal arbeidsonge- Q schikten nadert de miljoen. Zeeuwse rijinstructeurs krijgen les in zuinig rijden. Met vijftig in zijn vijf bespaart veel benzine en is dus goed voor portemonnee en milieu. Met de Omloop Het Volk wordt zaterdag een begin gemaakt van het nieuwe wielerseizoen. Vandaag in de PZC een bijlage met een beschouwing, interviews, de wedstrijdkalender en de samenstelling van alle wielerploegen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; gemeenteraad: 9, 10, 11, 12, 13 en 14; zeeland: 15, 16, 17, 19 en 21; gezondheid: 22; sport: 23,24,25,26,27 en 28 door Harmen van der Werf VLISSINGEN-OOST - De laat ste restanten van een grote olie vervuiling in de Van Cittersha- ven in Vlissingen-Oost worden morgen door de firma Martens Cleaning verwijderd. In de Van Cittershaven is vol gens havenmeester E. van den Berg van Zeeland Seaports vo rige week zo'n 20.000 liter stookolie terecht gekomen, toen bij het bunkerstation van de scheepsoliehandel Dagevos een lichter overliep. Een medewer ker van het bedrijf was in slaap gevallen. Rijkswaterstaat, de provincie Zeeland noch de politie te water heeft ruchtbaarheid gegeven aan het incident dat begin vori ge week gebeurde. Bij het over pompen van stookolie van de éne in de andere lichter ging het mis. Werknemers van de Total- raffinaderij zagen de olie in het water drijven en hebben de in slaap gesukkelde oliehandel- -medewerker gewekt. Hoeveel liter stookolie er pre cies in de Van Cittershaven terecht is gekomen, durft alge meen bedrijfsleider van Mar tens Cleaning. W. Hoogesteger nog niet te zeggen. De firma Martens uit 's-Heerenhoek heeft vacuümwagens ingezet om de stookolie vanaf de kant op te zuigen. De vervuiling kon volgens Hoogesteger niet op het water worden bestreden met een oliebestrijdingsvaartuig, omdat daarvoor de ruimte in de haven te krap is. Gisteren is wel een kraan met een bak op het water actief geweest om olieres ten uit het water op te scheppen Morgen worden tenslotte de glooiingen schoongespoten. Zeeland Seaports heeft schepen die in de Van Cittershaven lagen schoon laten maken. hoef te van Riaad het imago in de VS te verbeteren, noodzakelijk na de betrokkenheid van vele landgenoten bij de terreurda den van 11 september. Het regi me zou zich verder bedreigd voelen door de verslechtering van de situatie in de Palestijnse gebieden. Hoewel het nog steeds niet dui delijk is of Abdoellah zijn plan officieel zal presenteren, heeft de Palestijnse leider Jasser Ara fat er mee ingestemd. In Arabi sche hoofdsteden is het initia tief eveneens warm onthaald. Aanslag Twee Palestijnen openden gis termiddag het vuur op een rij wachtende mensen bij een bus halte in Jeruzalem. Hierbij raakten zeker tien mensen ge wond. De schutter werd door de politie doodgeschoten. De verantwoordelijkheid voor de aanslag werd opgeëist door de Al-Aqsa Martelarenbrigade. Volgens deze militante Pales tijnse organisatie was de aan slag 'een onmiddellijk ant woord' op de dood van twee Palestijnen eerder op de dag. Toen schoot het Israëlische le ger twee Palestijnen dood, on der wie een man die zijn zwan gere vrouw naar het ziekenhuis bracht. De Palestijnse beviel la ter van een meisje. GPD/AFP/RTR/DPA pagina 2: Nederland heeft een taak (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/V 6 weken voor 15; Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaatsnen zes maanden) straat: postcode: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: fTT! handtekening: 8 713214 000002 O noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25). per kwartaal met automatische incasso 52,-). per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1