Marnixplein gaat weer half dicht Belgen verslepen grafschip Iepziekte dunt Nollebos uit PZC Rijk staat tot 1 mei jacht op herten Kop van Schouwen toe Grote Kerk Goes in problemen door tekort vrijwilligers Koudekerkseweg dicht Hersenschudding door ongeval Gewonde bij aanrijding Nieuwe super in Heinkenszand Begraafplaats wordt uitgebreid Chauffeur rijdt door na botsing Eenrichtingsverkeer geldt opnieuw voor fietsers en brommers Informatie over dijkversterking bij Ritthem GroenLinks in Walk Inn agenda zuider Éi buren GroenLinks voor vast Transferium VLISSINGEN - De Koudekerkseweg is vandaag in één rich ting afgesloten voor het verkeer. De bouwkraan op de hoek van de Singel en de Koudekerkseweg wordt vandaag wegge haald. Het verkeer vanaf de Badhuisstraat richting President Rooseveltlaan wordt omgeleid via de Burgemeester van Woelderenlaan. Het verkeer dat richting Badhuisstraat moet kan gewoon doorrijden. De afsluiting duurt van zeven uur 's morgens tot zes uur 's avonds. BRUINISSE - Een 31-jarige Duitse automobilist heeft in de nacht van zondag op maandag een hersenschudding opgelo pen bij een ongeval. De man raakte van de weg, toen hij om streeks een uur over de Langeweg reed en door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijtraakte. Hij reed de berm in en kwam vervolgens ondersteboven in de naast de rij baan gelegen sloot terecht. Zijn auto werd geheel vernield. KRABBENDIJKE - Een 34-jarige Kapellenaar is gisteroch tend rond acht uur op de Oude Rijksweg in Krabbendijke ge wond geraakt bij een aanrijding. De man sloeg vanaf de Oude Rijksweg linksaf de Dorpsstraat in en verzuimde een automo bilist uit de gemeente Reimerswaal voorrang te verlenen. HEINKENSZAND - De gemeente Borsele wil de vestiging van een supermarkt op de hoek van de Dorpsstraat en de Stenevate in Heinkenszand mogelijk maken. Het voormalige pand van de meubelwinkel De Jonge Hoek van Dijke heeft al een bestemming die een supermarkt toestaat, maar er zijn ook een hellingbaan en een laad- en losinrichting nodig. Al eerder maakte de gemeente een uitbreiding van het aantal parkeer plaatsen mogelijk ten behoeve van de Aldi, die toen nog plan nen had om in het pand van de meubelhandel te trekken. Die plannen wei-den afgeblazen omdat de Aldi elders in Hein kenszand ruimte zoekt. Een andere supermarktketen - een woordvoerder van de gemeente Borsele wil nog niet zeggen welke - heeft nu interesse getoond om aan de Stenevate te gaan zitten. NIEUWDORP - De gemeente Borsele heeft een plan gemaakt om de begraafplaats uit te breiden. De algemene begraaf plaats in Nieuwdorp biedt namelijk op termijn te weinig ruimte. Voor de uitbreiding is een stuk grond aan de noord kant aangekocht, waarop nu nog een agrarische bestemming rust. De uitbreiding biedt meteen de mogelijkheid om meer parkeeiTuimte te scheppen. De huidige ingang aan de Kas teelstraat blijft intact, maar er komt een nieuwe ingang aan de Koren weg. Daar wordt ook ruimte gemaakt voor parkeren. De plannen liggen tot 25 maart ter inzage op het gemeente huis in Heinkenszand. Op woensdag 13 maart wordt een mon delinge toelichinting gegeven om 16.00 uur. Belangstellenden kunnen dan ook hun reactie kwijt. KRUININGEN - Een automobilist is gisterochtend na een aanrijding bij Kruiningen doorgereden zonder zich bekend te maken. De bestuurder reed op de afrit van de A5 8, komend uit de richting Kapelle, en gaf op de kruising met de Oude Rijks weg geen voorrang aan een 23-jarige automobilist uit de ge meente Kapelle. dinsdag 26 februari 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Tot tevreden heid van bewoners van het Mar nixplein in West-Souburg wordt de route voor fietsers en brommers op het plein terugge draaid van twee- naar eenrich tingsverkeer. Een aantal omwonenden kaart te enige tijd geleden 'de onlogi sche en gevaarlijke situatie aan'. Ze zien vrijwel elke week I bijna-ongelukken of ongeluk- ken tussen fietsers, scooters en automobilisten. I De gemeente Vlissingen heeft 18.150 euro beschikbaar gesteld voor de herinrichting van het j "plein. Donderdag neemt de Vlis- j singse gemeenteraad een defini tieve beslissing over het raads voorstel. Ook voor de Kerklaan I verandert het een en ander. De RITTHEM - Op woensdag 13 j maart wordt in het dorpshuis Ons Dorpsleven in Ritthem van af 19.30 uur een informatie- avond gehouden over het ver sterken van het dijkvak Zuid watering bij Ritthem. Het Waterschap Zeeuwse Ei- landen en het projectbureau Zeeweringen van Rijkswater staat verzorgen de informatie avond. Tijdens de avond krijgen belangstellenden uitleg over het werk aan het verzwakte dijk- j vak. Er wordt een video ver- toond, waarop te zien is hoe de dijkversterking wordt geregeld. VLISSINGEN - De jongeren- I bijeenkomst van GroenLinks die morgen in Vlissingen wordt i gehouden, vindt in tegenstel ling tot eerdere berichten niet 1 plaats in De Piek. De bijeen- komst wordt gehouden in de Walk Inn aan de Bonedijke- straat. Daar is vanaf 18.00 uur een debat. gemeente wil een soort f ietssug- gestiestrook maken en een par keerverbod instellen om de overzichtelijkheid van de ver keerssituatie te verbeteren. ,,We offeren een kleine groenstrook op voor een paar parkeerplaat sen. Daardoor komen we bewo ners van de Kerklaan tege moet", legt F. Slager van de gemeente Vlissingen uit. Wethouder P. van der Maden (verkeer) merkt op dat de bewo ners van het plein zich terecht bezorgd hebben gemaakt. De gemeente is met een aantal om wonenden zo'n vijf keer bij el kaar gekomen. „Het Marnix plein wordt intensief gebruikt door schoolgaande kinderen. Het is er op sommige momenten druk: als de draaibrug bij Oost- Souburg opengaat en als de scholen uitgaan of beginnen. Daarom moeten we een duide lijke verkeerssituatie creëren en was het de hoogste tijd om de maatregel terug te draaien." Het tweerichtingsverkeer voor langzaam verkeer op het Mar nixplein werd enige jaren gele den ingevoerd, omdat de politie geen prioriteit meer gaf aan de controle op naleving van dit soort regels in 30-kilometerge- bieden. De regels konden straf feloos worden overtreden. Daarom werden de regels aan gepast aan het gedrag van het langzaam verkeer. Voor auto's bleef het een eenrichtingsweg. Bewoners wezen erop dat verge lijkbare pleinen, zoals het Bel- lamypark in Vlissingen, voor alle weggebruikers een eenrich tingsweg is gebleven. Dat plein ontsprong de dans. „Beide plei nen zijn even gevaarlijk", vin den ze. Geen halszaak Van der Maden stelt dat de poli tie nog steeds op het standpunt staat dat fietsers en scooters op het Marnixplein in twee richtin gen kunnen blijven rijden. „Maar de politie maakt er geen halszaak van. Zij stelde als eis dat de gemeente fysieke maat regelen neemt om de snelheid te verminderen. Dat doen we door enkele ingrepen, zoals het plaatsen van vluchtheuvels." Slager vult aan: „Pas dan zal de politie komen controleren op het naleven van de regels. door Anja Bimmel VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen is bezig met het rooi en van besmette iepen in het Nollebos. De bomen zijn geïn fecteerd met de iepziekte, die niet valt te genezen. Een flinke strook iepen vlakbij de Zwa nenburgseweg heeft er al aan moeten geloven. Het oogt als kaalslag, maar zo zou B. de Nooij, voorman van het project in het Nollebos, het niet willen noemen. Het stuk land, dat ook wel de zeven-me- terstrook wordt genoemd, be stond alleen maar uit iepen. „Vandaar dat we op die locatie alles weg moesten halen", zegt De Nooij, „Bijna zestig procent van het Nollebos bestaat uit de ze soort, dus je moet erg oppas sen voor besmettingen, anders hou je geen bos meer over." De ziekte, die wordt verspreid door de iepenspintkever, werd al na de zomer vorig jaar gecon stateerd. Volgens G. Hettinga van cle afdeling beheer is pas en kele weken geleden begonnen met rooien, omdat andere werk zaamheden dringender waren. „In de winter verspreidt de ziek te zich niet, vandaar dat we konden wachten met het Nolle bos." De ziekte is geen zeldzaam ver schijnsel; elk jaar wordt een aantal iepen besmet. De bomen sterven doordat ze hun vaten sluiten. Hierdoor krijgen ze geen voedingsstoffen meer bin nen en drogen ze uit. Toch zijn er volgens De Nooij dit jaar meer bomen besmet dan normaal. „Hoe dit komt is niet precies te zeggen, maar waarschijnlijk heeft het te maken met de tem peratuur van vorig jaar." De kever die de ziekte over draagt wordt begin april weer actief, daarom is het zaak om al le besmette bomen voor die tijd weg te halen. Op enkele plekken in het bos worden de komende weken nog iepen tussen de andere soorten verwijderd. Maar dat gebeurt niet meer zo grootschalig als op de strook vlakbij de Zwanenburgseweg, verzekert de Nooij. Het terrein moet na het wegha len van de iepen een jaar braak liggen, hierna plant de gemeen te nieuwe bomen. foto Ruben Oreel Een flinke rij iepen vlakbij de Zwanenburgseweg in Vlissingen heeft al aan de zaag moeten geloven. I door Harold van Ginkel 1 GOES - De Grote Kerk in Goes is in het hoogseizoen wellicht enkele dagen per week gesloten vanwege een gebrek aan vrij willigers. De Stichting Grote of 1 Maria Magdalenakerk is nog steeds op zoek naar mensen die bezoekers van de kerk willen ontvangen. Door de grootscheepse restau- I ratie van de Grote Kerk zit de j stichting met een exploitatiete kort, dat het hoopt af te lossen met de verhuur van het gebouw. Het aantal festiviteiten is niet j voldoende om de stichting fi nancieel gezond te houden en i daarom is een uitbreiding no dig- De stichting heeft echter niet genoeg mankracht en luidde I daarom in december de nooocl- 1 klok. Dat leverde slechts vier re acties op, terwijl er ongeveer vijftien mensen nodig zijn. Als het tekort aan vrijwilligers aanhoudt, betekent dat noodza- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kelijkerwijs dat de kerk vaker de deuren moet sluiten voor doordeweekse bezoekers. De stichting is daarom op zoek naar zogenoemde kerkwachten en mensen die een donateurs kring willen opzetten. Kerk wachten zijn mensen die de kerk openen, vragen van bezoekers kunnen beantwoorden en een standje met souvenirs runnen. Eventueel kunnen zij ook een rondleiding door de kerk geven. Kennis van de kerk is niet nood zakelijk. Ook voor het opzetten van een donateurskring worden nog mensen gezocht. Volgens stich tingsvoorzitter Oostinga zijn hiervoor drie personen nodig: „De kring moet los staan van ons bestuur, maar er wel nauw mee samenwerken. Het werkt ook beter als donateurs zelf stu ring geven. Dan weten ze wat er met hun geld gebeurt." Pasen De tijd begint te dringen, omdat eind maart in het paasweekein de de toeristenstroom op gang komt. Oostinga hoopt erop dat er dan genoeg mensen zij n om de boel vijf dagen per week draai ende te houden. Eén meevallertje heeft de stich ting in elk geval wel. Ze komt in aanmerking voor ID-banen, de vroegere Melkertbanen. Als de gemeentehaar goedkeu ring verleent, is dat volgens Oosting mooi meegenomen. „Dan hebben we iemand die voor twintig uur in de week hand- en spandiensten ver leent." STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22, 20.00- 21.00uuren21.00-22.00uur:TaiChivoor beginners; Turnhal De Zandput, Bree- weg, 9.00 uur: Wandeltocht voor senio ren; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00-15.00 uur; Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peu termorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30- 12.00 uur: Koffie-contactochtend en 14 00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal. door Ron Magnée GOES - GroenLinks wil van het Transferium in Goes een perma nente voorziening maken. Het project loopt al twee jaar en de ervaringen zijn positief. Alleen wordt er nog steeds gesproken van een proef. En dat terwijl het Transferium zijn bestaansrecht wel heeft bewezen, aldus GroenLinks. Het transferium is de afgelopen jaren steeds popu lairder geworden. Het project begon in 2000. In dat jaar maak ten er meteen al meer dan 15.000 mensen gebruik van. Het jaar daarop werd de proef uitge breid. Het aantal dagen dat de bus reed werd uitgebreid van twee naar zes per week. Ook werd het mogelijk om in de Zee landhallen te parkeren in plaats van op het naastgelegen terrein. Vooral op marktdagen - dinsdag en zaterdag - trekt de busdienst veel passagiers. Op maandag is het aantal geïnteresseerden mi nimaal. Toch wil GroenLinks de frequentie van zes maal per week handhaven. Het Transfe rium is voor het eerst dit jaar ook buiten het zomerseizoen opengesteld. Is de nog te ver schijnen eindevaluatie goed, dan wil GroenLinks het Trans ferium het hele jaar open hou den. door Famke van Loon WESTERSCHOUWEN - Het ministerie van Landbouw, Na tuur en Visserij (LNV) heeft de Wildbeheereenheid (WBE) Schouwen-Duiveland toestem ming gegeven te jagen op de damherten in de Kop van Schouwen. Omdat de dieren op zoek naar voedsel schade aan richten in de fruitgaarden, heeft het ministerie bij wijze van uit zondering een jachtvergunning tot 1 mei afgegeven. In principe is de jacht in het na tuurgebied van de Kop van Schouwen verboden. Bij wijze van hoge uitzondering kan het ministerie van LNV wel een ont heffing van dat jachtverbod ge ven. Volgens woordvoerster N. van der Zee geldt het 'nee, ten zij'-principe: wanneer er 'reële schade' aan landbouwgewassen wordt aangericht of de ver keersveiligheid 'reëel in gevaar' komt, geeft het ministerie wél beperkt toestemming om met de jacht de overlast te verminde ren. De Schouwse WBE heeft zo doende een jachtvergunning tot 1 mei gekregen. In de boom gaarden buiten de boswachte- rij, waar damherten gesigna leerd worden en schade aanrichten, mogen de dieren worden afgeschoten. Zijn na die tijcl de problemen niet opgelost, dan zal een nieuwe vergunning moeten worden aangevraagd. Nu nog verstrekt het ministerie deze vergunningen op advies van de provincie. Vanaf 1 april moet de provincie zelf op grond van haar flora- en faunabeleid toestemming geven. Hoe Zee land met de kudde damherten in de Schouwse Westhoek wil om gaan, moet dan tijd blijken. door Wout Bareman OOSTENDE - De Tijdelijke Vereniging voor Bergingswerken, een consortium van de belangrijkste Belgische baggerbe drijven, bereidt de herbegrafenis voor van de gezonken torpedojager Wakeful. Ko mende zomer wordt de oorlogsbodem, die de doodskist werd voor 630 Britse militai ren en al meer dan zestig jaar op de zeebo dem twaalf mijl ten noorden van Oosten de ligt, gelicht en verplaatst. De Wakeful wordt vier tot vijf kilometer over de zeebodem verplaatst naar het zus terschip Grafton toe, weg uit de drukke scheepvaartroute naar de monding van de Westerschelde. Wanneer die operatie plaatsvindt, is nog onduidelijk. De ber gers komen in actie bij kalm weer en wil len de klus binnen enkele weken klaren. Omdat de Britten het oorlogsschip heb ben aangeduid als oorlogsgraf, mag het niet opgeblazen of opgetakeld worden. Maar het wrak moet wel weg van de rand van de vaargeul. Vlakbij bevindt zich im mers de loodspost Wandelaar, waar zee schepen van loods wisselen en manoeu vreerruimte nodig hebben. Op de stranden tussen De Panne en Duin- kerke zaten eind mei 1940 minstens 340.000 manschappen van het Britse Ex- peditieleger als ratten in de Duitse val. Ze werden voortdurend bestookt door de Duitse Luftwaffe; de zee was de enige uit weg. Premier Winston Churchill gaf op dracht tot Operatie Dynamo. Alles wat kon varen werd naar de kust van het vas teland gestuurd. Op 27 mei voer de Wake ful met een eerste lading van 640 soldaten veilig naar Engeland. De tweede lading werd later bij Bray Dunes ingenomen. In tien dagen tijd, tot de val van Duinkerken op 4 juni 1940, werden in totaal 338.226 militairen overgevaren, onder wie 123.095 Franse soldaten. In denachtvan29mei 1940 troffen Duitse torpedo's de Wakeful. Nauwelijks een handjevol Engelse opvarenden kon gered worden. Een kleine Britse mijnenveger, de Lydd, en de Grafton, die ook hielp bij de evacuatie, snelden te hulp en openden de jacht op een Duits schip dat zich in de De Wakeful, in haar gloriedagen en in haar laatste uur. buurt zou bevinden. Het bleek een fatale vergissing: de 'Duitser' was de Engelse boeienlegger Comfort, die ook hulp wilde verlenen. De Comfort werd geramd en zonk. De Grafton viel evenals de Wakeful ten prooi aan Duitse torpedo's. Daardoor mislukte de reddingsoperatie falikant. De chaos voor de Vlaamse kust was compleet. Het juiste aantal slachtoffers op de Wake ful en de Grafton zal nooit bekend wor den. Noch op de Grafton noch op de Wak eful werden vóór de afvaart de koppen geteld. In de paniek, die had toegeslagen op de stranden, werden zo veel en zo snel mogelijk manschappen ingescheept. De hele bergingsoperatie kost de Vlaamse ge meenschap ruim vijftien miljoen euro. Het zand rond de wrakstukken van de Wakeful - die in twee stukken op de zeebo dem ligt - wordt eerst weggezogen. Daar na wordt vermoedelijk een sleuf gegraven om de wrakstukken te verplaatsen naar de Grafton. Plechtigheid De Wakeful mag in geen geval boven het wateroppervlak getakeld worden. Zodra het wrak weer is afgezonken wordt, ver moedelijk in Zeebrugge, een herden kingsplechtigheid gehouden. „Wij zijn klaar om aan het werk te gaan. De plan ning is gemaakt en het geld is er. Het is al leen nog wachten op goed weer", zegt een woordvoerder van de dienst Waterwegen Kust. Overigens staan dit jaar nog twee ber gingsoperaties op het programma. Ten noorden van Zeebrugge ligt het wrak van het Amerikaanse libertyschip Empire Blessing, dat in 1945 op een zeemijn liep en in de buurt van de Wakeful ligt de Let Sigurd Fallbaums, die in 1945 werd getor pedeerd. (Advertentie) S T I C H T I N G TFEJ\K L A VERBLAD ZEELAND 5 jaar Klaverblad, 5 jaar samenwerking, 5 jaar inzet Spreekuurhouders, bedankt! Westwal 37,4461 CM Goes, Postbus 2054, 4460 MB Goes. Telefoon 0113-249 325 e-mail: algemeen@klaverbladzeeland.nl www.klaverbladzeeland.nl (Advertentie) NIEUWE WOORDENLIJST COMMUNICATIE huisstijl (de; (m.)) De aard en het geheel van de visuele presentatie van een organisatie, zoals logo, bedrijfssymbolen, opmaak, lettersoort, kleuren, etc. 2 manier om vanaf het begin serieus genomen te worden door klanten en handelspartners 3 wijze waarop organi saties met één gezicht naar buiten treden, de herken ning bevorderend 4 alle visuele middelen samenhan gend aanwenden om de organisatie professioneel te positioneren en te promoten, zie ook: marketing, reclame. VOOR MEER INFORMATIE, CONTACT: I Molenwater 105 4331 SG Middelburg I Tel 0118 61 50 48 Fax 0118 61 65 30 LUI E-mail kairos@kao.nl Internet www.kao.nl een integrale aanpak voor een inspirerend bedrijfsresultaat redame marketing huisstijl organisatie-advies communicatie internet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17